Cas Oorthuys (67) overleden Bliksem treft kerktoren in Schoonebeek Protest tegen stemgedrag op conferentie Mexico Burgemeester van Amersfoort wordt lid Raad van State Eerder advies herbenoeming burgemeesters Treinverkeer na botsing met koe urenlang gestremd FAMILIEBERICHTEN secretaresse van de directeur Gemeente 's-Gravenhage fa w J. de Slegte B.V. Er bestaat een middel dat aambeien doet wegschrompelen HERHAALDE OPROEP BIOLOGIE MUZIEK Succesvol adverteren in TkOUVZ-KWARTET! k TROUW KWARTET VRIJDAG 25 JULI 1975 PS10/ AMSTERDAM De bekende foto graaf Cas Oorthuys is dinsdag op 67-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. Oorthuys die oorspron kelijk als persfotograaf werkte, was voor de tweede wereldoorlog als zodanig verbonden aan De Arbei derspers. Hij was een van de toen nog weinige politiek geëngageerde Nederlandse fotografen die in hun werk duidelijk van een anti-fascis tische gezindheid blijk gaven. Na de oorlog behoorde hij tot de kleine selecte groep fotografen die de Neurenbergse processen tegen de Duitse oorlogsmisdadigers vastleg den. Hij kreeg voorts algemene be kendheid door talloze fotoboeken, waaronder 'Nederland', 'Rotterdam, dynamische stad' en 'Het laatste jaar', een fotoverslag over het laat ste jaar van de Duitse bezetting in Nederland. Vier jaar geleden werd in het Ste delijk Museum in Amsterdam een grote overzichtstentoonstelling van zijn we^k gehouden. Het stoffelijk overschot van Cas Oorthuys wordt vandaag (vrijdag) op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam ter aarde besteld. Fie Carelsen stelde Pisuisse-prijs in DEN HAAG De actrice Fie Ca relsen die maandag overleed, heeft in haar testament de instelling van een jaarlijkse Pisuisse-prijs vastge legd. De prijs, groot 1500 gulden zal worden uitgereikt aan de beste' leerling van de Kleinkunst Acade-| mie in Amsterdam. Dit heeft Wim lbo de executeur-testamentair be- kend gemaakt. De prijs is genoemd; naar de beroemde cabaretier Jeanj Louis Plsuisse, met wie Fie Carel sen van 1913 tot 1927 getrouwd is geweest. Uit een legaat dat Fie Carelsen bij testament aan de Aca demie voor Kleinkunst schonk, zal jaarlijks de prijs worden uitge keerd. En dan nog... Het Provinciaal bestuur van Noord-Brabant heeft, in samenwer king met de T. H. in Eindhoven, een boekje uitgegeven over monu menten in Brabant: een vijftigtal gesprekken over monumenten en milieu, gezien door de bril van de historicus, de Provinciaal Planolo gische Dienst een burgemeester en vele anderen. Tot eind augustus wordt in Tey- lers Museum, Haarlem, een keuze getoond uit de etsen van Rem brandt, die dit oudste museum van ons land ad sinds het einde van de 18e eeuw verzameld werden en waaronder een aantal uitzonderlij ke fraaie drukken zijn. Van 3 tot en met 16 augustus wordt in het studiecentrum 'Huize Bergen' te Vught de nationale zo mercursus voor hedendaagse vocale muziek gehouden, die zondag om 15.00 wordt geopend met een reci tal door de bekende zangeres Do rothy Dorow, met Ton Hartsuiker als begeleider aan de vleugel. Voor helft ingestort Van een onzer verslaggevers SCHOONEBEEK Ik wist niet wat ik zag. Zo stond de toren van de hervormde kerk er nog en even later was er een ruïne. Ik stond er met mijn neus bovenop. We waren juist in vergadering van B. en W. toen het- gebeurde'. Dit vertelde de gemeentesecretaris van het Drentse Schoonebeek, de heer J. J. M. W. ter Laak, ons gisteravond. Hij was al over de schrik heen van de blikseminslag, die gisterochtend de toren van de naast het gemeente huis staande hervormde kerk trof. 'Het was een bolbliksem. Ik keek uit het raam van het gemeentehuis omdat het zo hard regende en zag toen ineens een vurige bol via de haan van de toren naar beneden zakken. Er ontstond een grote stof wolk. Dakpannen vielen naar bene den, ook tegen de ramen van het gemeentehuis. Het lawaai was oor verdovend', aldus de heer Ter Laak. Toen even later de balans kon wor den opgemaakt werd duidelijk dat van de uit 1925 daterende kerkto ren zeker de helft was ingestort. Honderden ruiten van de kerk en omliggende woningen zijn door de luchtdruk bezweken. De instortende toren bedolf twee auto's, die op het kerkplein stonden geparkeerd. Ze zijn rijp voor de sloop. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. omdat er op het moment van de blikseminslag niemand op straat was. DEN HAAG Een aantal Neder landse vrouwen, onder wie Marga Klompe, Tineke Schilthuis. Anneke Goudsrnit en C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, hebben geprotes teerd tegen het feit dat Nederland op het congres 'Jaar van de vrouw' in Mexico vóór een declaratie stemde waarin de zinsnede voor komt dat 'zionisme moet worden uitgebannen'. Volgens een brief aan de ministers Van der Stoel, Van Doorn en Pronk zal de toelichting dat voor is ge stemd vanwege het grote belang dat Nederland hecht aan andere paragrafen in de declaratie geen effect hebben en wegvallen tegen het belang dat in het openbaar aan het voorstemmen wordt gehecht. Steeds minder dienstplichtigen worden afgekeurd Van een verslaggever DEN HAAG Uit de gege vens van het Centraal bureau voor de statistiek blijkt, dat het aantal dienstplichtigen, dat bij de medische keuring wordt afgekeurd, de laatste vijf jaar steeds minder wordt. In 1970 werd nog 29,3 procent van de dienstplichtigen onge schikt verklaard en dit jaar was dit percentage 26.6. Ook het aantal tijdelijk ongeschik- ten daalt: 2,1 procent in 1970 en 1,2 procent in 1975. In de redenen voor afkeuring bij de militaire artsen zijn in de afgelopen vijf jaar slechts weinig verschuivingen gecon stateerd. De zogenaamde in telligentiestoornis staat nog altijd bovenaan. Dit jaar was dat 6,31 procent en vijf jaar geleden 7.45 procent. Het aan tal dienstplichtigen, dat een bril draagt of contactlenzen gebruikt, daalt langzaam: in 1970 29,9 procent en in 1975 nog 28.3 procent. Het aantal militairen, dat geen bril draagt en geen contactlenzen gebruikt, neemt toe. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Op korte termijn is de benoeming te verwachten van dr. M. Troostwijk, de huidige bur gemeester van Amersfoort, tot lid van de Raad van State. Deze benoeming zal inhouden dat de nu 61-jarige dr. Troostwijk al zijn andere overheidsfuncties zal moeten neerleggen, niet alleen het burgemeesterschap van Amersfoort dat hij sinds juli 1971 bekleedt, maar ook zijnlidmaatschap van de Eerste Kamer, waar hij de PvdA vertegenwoordigt. Voor dr. Troostwijk heeft een rol gespeeld dat hij als lid van de Raad van Staten tot zijn zeventigste jaar in functie zal kunnen blijven. 'Als ik gezond blijf vind ik het erg aantrekkelijk nog een jaar of ne gen te kunnen doorwerken, in- plaats van met mijn 65ste jaar met pensioen te moeten gaan', zei hij ons gisteravond. DEN HAAG De ministerraad heeft besloten dat de commissaris sen der koningin voortaan vier maanden van te voren advies aan de minister van binnenlandse za ke moeten uitbrengen over het al of niet herbenoemen van burge meesters. Nu is die termijn twee maanden maar dat is te kort om, als de herbenoeming problemen geeft, de zaak goed te kunnen on derzoeken. Minister De Gaay Fortman wees hierbij op de beslissing de burge meester van Eygelshoven (Lim burg) niet te herbenoemen omdat het financiële beleid van de ge meente uit de hand was gelopen. In dat geval had de minister de zaak best wat uitvoeriger willen onder zoeken alvorens een beslissing over het aanblijven van de burgemester te nemen. Nu kon dat niet. Den Haag Over de benoeming van een nieuwe burgemeester voor Den Haag zal de ministerraad pas na 25 augustus beslissen. Zolang de ministerraad niet voltallig is door de vakanties, zal er over deze belangrijke post geen beslissing worden genomen. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, heeft inmiddels wel zijn advies voor de te benoemen kandidaat bij de minis ter ingediend. In het advies worden twee kandidaten genoemd. Minister De Gaay Fortman zei dat de hele benoemingsprocedure nogal ver traagd is doordat er in eerste in stantie nauwelijks sollicitanten wa ren. Daarom is er een tweede op roep gedaan en die leverde een stuk of twaalf sollicitanten op. Van een verslaggever HELMOND Het treinverkeer tus sen Venlo en Eindhoven is gisteren urenlang voor een deel gestremd geweest nadat 's morgens tussen Deurne en Helmond een trein te gen een koe gebotst was. Door de botsing kwam één treinrijtuig met twee wielen naast de rails te staan en vijftig betonnen dwarsliggers werden zodanig beschadigd dat ze vervangen moesten worden. Nadat een paar uur lang tussen Helmond en Horst-Sevenum bussen waren ingelegd, kon het treinver keer hervat worden, doch zodanig dat op de over honderd meter be schadigde spoorbaan slechts stap voets gereden werd. De tijd die daarmee verloren ging. werd onder vangen door de stoptijden op het station Eindhoven met een minuut te bekorten. Bij de botsing hebben zlcb geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en overal iedereen leest de krant altijd en overal. In vast vertrouwen op de beloften van haar Heer en Heiland overleed vandaag op 72-jarige leeftijd onze lieve zorgzame Vrouw, Moeder en Grootmoeder Elisabeth Petronella Boogaard-Letfnse Zij beleefde haar geloven in een vanzelfspre kend meeleven met en dienen van anderen. Vlaardingen: Fr. J. W. Boogaard Washington: Nel Tims-Boogaard Wouter Tims Heieen Hesther Gert jan Liesbeth Rotterdam: Jan Boogaard Nelly Boogaard-van Haften Joke Frans Vlaardingen. 23 juli 1975. Van Baerlestraat 53. Liever geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Gelegenheid tot condoleren op zaterdag 26 juli 's avonds van 7.30 - 8.30 uur in de 'Mar- nixflat', Marnixlaan. De begrafenis zal plaatsvinden op maandag 28 juli om 12.15 uur op de Algemene Begraaf plaats Holy. Vooraf wordt er een gebeds- en dankdienst ge houden in de Hervormde Idhthuskerk, van Maerlantlaan 2 te Vlaardingen om 11.00 uur waarin U hartelijk welkom bent. Woerden: H.I. Ambacht: Zwijndrecht: Na een ernstige ziekte heeft de Heer opgeno men in Zijn heerlijkheid onze zorgzame Man, Vader en Grootvader de heer Arie van Dam op de leeftijd van 68 jaar. Langs de weg van smart en kruis komt de Christen éénmaal thuis. Zwijndrecht: M. van Dam-Los P. van Wuyckhuyse-van Dam L. I. van Wuyckhuyse A. M. v. d. Berg-van Dam D. v. d. Berg M. A. de Snoo-van Dam J. L. de Snoo M. van Dam J. van Breugel-van Dam C. van Breugel en kleinkinderen. Zwijndrecht, 23 juli 1975. Dr. Plesmanstraat 61. Geen bloemen Geen toespraken. Gelegenheid tot condoleren zaterdagavond 26 juli a.s. van 7 tot 8 uur in de consistorie van de Bethelkerk aan de Rotterdamseweg te Zwijndrecht. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden maandag 28 Juli a.s. om 3 uur op de Alg. Begraafplaats aan de Jeroen Boschlaan te Zwijndrecht. Vooraf zal een korte rouwdienst worden ge houden in de Bethelkerk welke zal aanvan gen om 2 uur. In Jezus ontslapen onze Broer, Zwager en Oom Arie van Dam Echtgenoot van M. Los. op de leeftijd van 68 jaar. Hij is verlost God heeft hem welgedaan. Familie van Dam. Zwijndrecht, 23 juli 1975. Openbaringen 21 4 Na langdurig smartelijk lijden nam de Here tot Zich onze geliefde Zwager Arie van Dam echtgenoot van M. van Dam-Los Fam. Los Zwijndrecht. 23 juli 1975. Heden werd van ons weggenomen onze lieve Moeder. Behuwd- en Grootmoeder Niesje Hermina Levendig weduwe van Frederik Gerrit Massee op de leeftijd van 80 jaar. Joh.3:16 7 Priory Close, Horton-Cum-Studley, Oxford (Engeland)E. M. Biddiscombe-Massee R. C. Biddiscombe Paul Laura Jane Bussum, 23 juli 1975. Meerweg 21. Correspondentieadres A. Roco, Groenhof 327, Flatgebouw 'Stratus'. Amstelveen. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van De Jager. Brinklaan 132 te Bussum. Condoleancebezoek aldaar vrijdagavond van 8 tot 9 uur. De rouwdienst, geleid door de Weleerwaarde heer Ds. W. G. Gijzel, zal worden gehouden op zaterdag 26 juli a.s. 's morgens om 10.30 uur in de aula van de algemene begraaf plaats 'Valkenveen' aan de Valkenveenselaan- te Naarden. waarna de begrafenis aldaar zal plaatshebben. In het kruis zal 'k eeuwig roemen! Plotseling heeft de Here tot Zich genomen onze innig geliefde Vrouw. Moeder en Oma Femmigje Visser-Schaart op de leeftijd van 70 jaar. Uit aller naam: L. Visser Kolhorn, 23 juli 1975. Albert Beensweg 3. De begrafenis zal plaatsvinden op maandag 28 juli a.s. om 15.00 uur. vootafgegaan door een rouwdienst in de Gereformeerde kerk te Kolhorn. Westfriesedijk 110. Aanvang der dienst 14.00 uur. Gelegenheid tot rouwbezoek aan huis. H.W. DAMES Kruisstraat 19. Tsl. 023-320431 Haarlsm (bij ds Ridderstraat) bij exploit van 25-7-75 van ondergetekende is t.v.v. de Algemene Bank Nederland N.V. te Amsterdam gedag vaard C. van Teylingen zon der bekende woon- of ver blijfplaats in en buiten het Koninkrijk om op maandag 6 oktober 1975, des voor middags te tien uur te ver schijnen ter civiele terecht zitting van het Kantonge recht te Amsterdam, te houden in het gebouw Par- nassusweg no. 220 aldaar, ter fine van zijn veroordeling tot betaling van f 1017,65 c.a.. H. Geerling Gerechtsdeurwaarder Marnixstraat no. 358 Amsterdam—C. kennisgeving Gedeputeerde staten van Utrecht maken bekend dat zij op dinsdag 26 augustus 1975 te 9.30 uur ten provin ciehuize, Achter St. Pieter 20 te Utrecht in een open bare vergadering van een commissie uit hun college zullen behandelen de tegen het bestemmingsplan "Lan delijk Gebied" van de ge meente Maarssen ingedien de bezwaarschriften. Bij de APOTHEEK HAAGSE ZIEKENHUIZEN de centrale ziekenhuisapotheek voor 's-Gravenhage en omstreken, bestaat plaatsingsmogelijkheid voor een Zij zal worden belast met secretaressewerkzaamheden voor de directeur en voor de farmaceutische staf van de apotheek, hetgeen o.m. omvat het behandelen van corres pondentie. het typen van wetenschappelijke rapporten, het bijhouden van de agenda en het beheren van het directie archief. Om deze laak te kunnen verrichten zal zij naast een mid delbare schoolopleiding, beheersing van de Engelse taal en een secretaresse-opleiding ook dienen te beschikken over kennis van medische en farmaceutische terminologie. In verband met het karakter van deze functie zijn goede contactuele eigenschappen een noodzaak. Ervaring in een soortgelijke functie wordt op prijs gesteld. Afhankelijk van leeftijd en ervaring zal het salaris worden vastgesteld in de salarisgroep lopende van 1319,tot 1814,per maand, exclusief de algemene toeslag van 45,per maand en de algemene salarisverhoging per 1 augustus 1975. Mogelijkheid tot bevordering wordt in de toekomst niet uitgesloten geacht. De vakantietoelage bedraagt 772% van het jaarsalaris. Welvaartsvaste pensioenvoorziening en gunstige regelingen met betrekking tot verlof- en studiefaciliteiten, alsmede studie- en ziektekosten. Schriftelijke sollicitaties kunnen onder Nr. 7508 worden gericht aan de apotheker-directeur van de Apotheek Haagse Ziekenhuizen, Escamplaan 900, 's-Gravenhage. situa ijven zij van de lf. ïng eger izoek 5 he ;opei ff. reila zich dit erge 16 p dat Eu en IJl ie j: protestants christelijk streekziekenhuis bennekom Op onze afdeling "Zuid" die werkt volgens het zgn. twee-corridor systeem, wat betekent dat de kamers en zalen gegroepeerd zijn rond de ver zorgingsunit, hebben wij plaats voor een hoofdverpleeg kundige Haar/zijn taak bestaat o.a. uit het coördineren van de werkzaamheden van de twee 1 e verpleeg kundigen en de twee wnd 1e verpleegkundigen. Deze afdeling telt 44 bedden. Er worden chirurgische, gynaecologische en tevens patiënten voor kleinere specialismen verpleegd. Eventuele sollicitanten dienen te beschikken over goede organisatorische eigenschappen en een hogere en/of voortgezette opleiding gevolgd te hebben. Wij verwachten dat onze toekomstige medewerker(ster) in zal kunnen stemmen met de christelijke grondslag van ons ziekenhuis. Telefonische inlichtingen worden u graag verstrekt door onze verpleegkundig direkteur, Zr. H.C. van Esch, telefoon 08389 91 01. Uw sollicitatiebrief wordt met belangstelling tegemoet gezien door het hoofd van de afdeling personeelszaken, Edeseweg 118, Bennekom. S INKOOP VAN BOEKEN: Boekhandel Kalverstraat 11-13. Tel. 021)'- 23 25 46 Speciale afdeling in prijs verlaagde boek poli Goed nieuws voor mensen met anmbcie,n. Pijn kalmeert. Jeuk stopt. Zwelling vcrdwR] at 1 De wetenschap kent tegen woordig een middel dat de bij zondere eigenschap heeft aam beien te doen 'wegdrogen'. De pijn stopt. De zwelling ver dwijnt. Dit middel heet Sperti Preparation H.* Met Sperti Preparation H ver schrompelen ook hardnel 1 aambeien. Sperti Preparation H is r en ontsmet tend. Voor dir snelle, afdoende beliand van aambeien is er maa c middel: Sperti Proparat zalf en zetpillen. wegens teleurstelling. Aan de MIDDENMEERSCHOOL Christelijke School voor MAVO Uil Lavoisierstraat 2, Amsterdam—Watergraafsmeer -i Telefoon 020 - 94 52 03 01* J worden met spoed gevraagd LERAREN/LERARESSEN^' (12—18 uur nader overeen te komen) nd, cht )0 10 uur. Sollicitaties aan het adres der school of aan dé directeur, P. Cnossen, P. de Hooghlaan36, Nederhorst den Berg, Telefoon 02945 35 88 (bereikbaar vanaf 27/7). Ijd iet ,tan juli Psalm 17:7 Heden nam de Heere tot Zich, na een langdu rig doch geduldig gedragen lijden, mijn ge liefde Man. onze zorgzame Vader en Grootva der Dirk de Koning echtgenoot van A. Paauw in de ouderdom van 73 jaar. Rijnsburg: A. de Koning-Paauw A. Wischmeier-de Koning W. G. Wischmeier •T. de Koning A. G. de Koning-de Ruiter Heerlen: P. E. van Ulsen-de Koning J. van Ulsen en Kleinkinderen. Rijnsburg, 24 juli 1975, Brouwerstraat 18. Gelegenheid tot condoleren zaterdag- en zon dagavond van 7.30-9.00 uur. De rouwdienst zal gehouden worden maandag 28 juli a.s. om 2.30 uur n.m.-in de Ned. Herv. Bethelkerk aan de Brouwerstraat te Rijns burg, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Ned. Herv. begraafplaats te Rijnsburg. Diep bedroefd geven wij kennis dat na een langdurig en moedig gedragen lijden van ons is weggenomen onze Leerling en mede Leer ling Petra Maasdam op de Jeugdige leeftijd van 7 jaar. Ons diep gevoeld medeleven gaat uit naar de zo zwaargetroffen familie. Moge God hen de kracht geven dit verdriet te dragen. Bestuur, Personeel en Leerlingen van de School met de Bijbel te Zuid-Beijerland. DANKBETUIGING In de moeilijkste dagen van ons leven was u om heen met uw gebeden, liefde, vriendschap en geiL^ genheid na het overlijden van onze lieve Dochter Ria Namens ons hele gezin onze dank. A. J. van Reeven M. van Reeven-van den Boog Naaldwijk, juli 1975. Prins Hendrikstraat 14. In de «erie DE NATUUR IN KLEUREN klO' >r d to I de Jt tie Pr ALPEN- BLOEMEN IN KLEUREN =4* r i„ In 242 schitterende kleurenfoto's toont Paula Kohlhaupt u de veelvormige schoonheid van de alpenflora. Zij fotografeerde alle planten op hun natuurlijke groeiplaats, op 1000 tot 3000 meter hoogte. In dit boek vindt u de namen en de belangrijkste botanische gegevens van al die bij zondere bloemen. Ook worden hun vindplaatsen vermeld. U treft hier een schat aan interessante bijzonderheden aan over deze merkwaardige bergflora, die altijd weer tot de mooiste ontdek kingen van de vakantieganger behoort f29.50 Verkrijgbaar in de boekhandel ZOMER&KJEUNING1 WAGENINGEN, IN l eft ek Ita ferk nd io rl tz

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 12