Uniek zeiife^iijn op IJ Groninger officier van justitie eist tbr Dertien j ar igenplan veroorzaakt enorme toeloop naar tandarts Drie dagen herleving vm oude glorie ijoor veroordeeld lor veroorzaken jjdelijk ongeluk Wegens zware mishandeling lening 1.4 miljoen n theater Carré Gevangenisstraf geëist na ongeluk met drie doden Nieuwe eilanden in het Veer se Meer 'Wapenstilstand' in Achterhoek over buitenbus Illegaal zenden200 gulden boete Pronk zwijgt over plannen defensie H IjKWARTET VRIJDAG 25 JULI 1975 BINNENLAND P6/RH11 bhbSSSI ÏHEM De krijgsraad in Arn- heeft de 47-jarige majoor van andmacht Ph. A. H. E. uit Soest ens het veroorzaken van een dijk verkeersongeluk veroor- d tot 'n gevangenisstraf van vier ,nden, waarvan twee voorwaar- ik met een proeftijd van twee en ontzegging van de rij be lheid voor drie jaar met aftrek de tijd dat het rijbewijs al svorderd is geweest, fens de tenlastelegging schepte majoor op 9 augustus vorig jaar vonds in Leusden met zijn auto van de twee jeugdige fietsers. Slachtoffer kwam op de motor- terecht, waarbij de voorruit de auto werd verbrijzeld. Na eveer twintig meter was de ma rl. gestopt en had hij de gewonde geman in de berm gelegd waar hij snel naar huis was gereden, hulpeloos achtergelaten jonge- overleed aan de verwondin- majoor verklaarde drie glazen eyer te hebben gedronken voor ln de auto stapte. De man bleek met moeilijkheden in zijn ge- te kampen te hebben. Zijn dsman bestreed grove schuld de majoor en concludeerde tot Ispraak. Hij meende dat het iChtoffer wellicht gevaarlijk heeft eden omdat de weg zich niet zou en om naast elkaar te rijden. De htbank achtte het primair tenlas- elegde veroorzaken van de dood i een ander evenwel bewezen en hniste conform de eis. GRONINGEN De officier van justitie in Groningen, mr- Ph. M. Schenkenberg van Mierop heeft gisteren in de rechtszaak tegen de 20-jarige M. W. uit Groningen acht maanden gevangenis en tbr geëist. W. had op 28 januari de 24-jarige T. Tammeling zodanig met een bijl bewerkt, dat deze waarschijnlijk zijn verdere leven zwaar gehandicapt zal blijven. 1STERDAM B en w van Am- hdam zullen de gemeenteraad prstellen een bedrag van [18.000 gulden te lenen aan Thea- Carré BV voor de uitvoering de tweede fase van onder- idswerkzaamheden. In maart '4 verstrekte de raad een lening a 1.225.000 gulden voor de eerste se van het achterstallige onder- fud van Carré. Mr. Schenikenberg van Mierop hechtte zeer veel waarde aan het psychiatrisch advies om de ver dachte in een inrichting te plaat sen waar hij zeer lang zou moeten worden opgenomen omdat hij 'een wezenlijk gevaar voor de maat schappij is.' De verdachte werd ten laste gelegd dat hij zijn slachtoffer met voorbe- Van een verslaggever DEN BOSCH Twaalf maanden gevangenisstraf waarvan drie voor waardelijk eiste de officier van jus titie bij ae rechtbank in Den Bosch tegen de 26-jarlge P. van B. uit Sint Michielsgestel, die op 22 april een dodelijk ongeluk veroorzaakt heeft, terwijl hij onder invloed van alcohol verkeerde. Tevens eiste de officier vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Van B. verloor in Sint Michielsges tel de macht over het stuur en reed in op drie jongens die hem per fiets tegemoetkwamen, de broertje Kapteyns (twaalf en vijf tien) en de twaalfjarige Johan van Westeriaken waren op slag dood. Een bloedproef gaf een alcoholpro- milage van 3.05 aan. dachte raden en opzettelijk van het leven wilde beroven. Hij verklaarde gisteren tegenover de vice-presi dent van de rechtbank, mr. J. E. de Jonge, dat hij de zaak betreurens waardig vond en nu ook wel spijt van zijn optreden had. Hij was een gebruiker van pervettne en betrok dat in hoofdzaak van zijn slachtof fer. Volgens zijn verklaring was de prijs die er voor gevraagd werd veel te hoog. terwijl de kwaliteit slecht was. Zijn slachtoffer wekte uitein delijk zoveel weerzin bij hem op dat hij besloot Tammeling op te zoeken. Dinsdag 28 januari kwam hij bij de woning van Tammeling en ver schafte zich toegang door een ruit van een achterdeur met de bijl in te slaan. Hij liep daarop naar de slaapkamer van Tammeling. die op zijn led zat. Er ontstond een vechtpartij waarbij W. verwoed met zijn bijl op het hoofd van Tamme ling begon in te hakken. De bijl vloog daarop van de steel en W. gebruikte het stuk ijzer vervolgens als vuistwapen. Toen hij gerucht hoorde van een buurman die door het lawaai gealarmeerd was. vluchtte hij. Pas een maand later kon de Gro- ninge: politie W. aanhouden. Hij leefde in de veronderstelling dat zijn slachtoffer allang dood was. W. legde een volledige bekentenis af en kon zich ook verenigen met tbr en opname in een inrichting. Zijn verdediger mr. H. Huizinga drong bij de president van de rechtbank aan op een zo kort mogelijke ge vangenisstraf. Uitspraak 7 augustus. VEERE De commissaris van de koningin in Zeeland dr. C. Boer- tleri, zal op 20 september drie nieu we recreatie-eilanden in het Veerse Meer in gebruik stellen. Het zijri: de Bastiaan de Langeplaat, de Spie ringplaat en de Zandkreekplaat. De aanleg van de eilanden is volledig door het ministerie, van CRM ge subsidieerd. ARNHEM De ruim driehonderd boeren uit de Gelderse Achterhoek zullen de komende drie maanden hun post blijven ontvangsten in hun buitenbus, hoewel ze die van de weg afgehaald en op hun erf geplaatst hebben, dichter bij hun huis. Maar er mogen niet nóg meer bussen worden weggehaald, want dan zou de post het moeten laten afweten. Dit is afgesproken tijdens een vergadering van de afdelingen van de drie Gelderse landbouwor ganisaties met de directie van het postdistrict Arnhem. De boeren haalden op advies van hun organisaties hun buitenbussen weg, omdat zij er geen zicht op hadden en omdatde bussen soms leeggehaald werdeh. De landbou worganisaties hebben gisteren nog eens aangedrongen op uitvoering van de motie - De Beer (plaatsing van de buitenbussen op het erf). In afwachting van een verder onder zoek zullen de landbouworganisa ties aan de plaatselijke postdirec teuren extreem-moeilijke gevallen melden en die zullen dan op korte termijn worden behandeld. Over ongeveer drie maanden zal weer een bespreking aan'de zaak worden gewijd. Zoals gemeld is ook in Overijssel imiddels een protestactie op gang gekomen: op 31 juli daar naarv er- wachting heel wat buitenbussen verplaatst worden. Daar staat ech ter alleen de Overijssel Landbouw Maatschappij achter de actie: de twee andere organisaties distancië- ren zich daarvan. Van een verslaggever UTRECHT Sinds het begin, in juli vorig jaar, van het 'der- tienjarigenplan' hebben zich ongeveer 35.000 jongens en meis jes van die leeftijd bij hun tandarts gemeld met het verzoek aan dit plan te mogen deelnemen. Nog dagelijks stromen vele hon derden aanvragen voor volledige tandheelkundige hulp aan der- tipnjarien in het kader van de ziekenfondszorgbinnen. Dit schrijft -het blad'Uw goed 'recht', een tweemaandelijkse uitgave van de Nederlandse Ziekenfonds Unie. Het dertlenjarigenplan is door ziekenfondsen en tandartsenor- ganissties opgezet om verzeker den een betere tandheelkundige hulp te kunnen geven dan vol gens de huidige ziekenfondsrege lingen mogelijk is. Degenen die in het plan worden opgenomen hebben behalve een eenvoudige behandeling ook recht op bij voorbeeld bijzondere vullingen, kronen, stifttanden, uitgebreide zenuwbehandelingen, polijsten van vullingen en fluoride-appli caties. Bij de ivoering van het plan is gesteld dat van jaar tot jaar één leeftijdsgroep meer hieraan mee kan doen. De jongeren, die In 1961 zijn geboren hebben tot 30 juni de kans gehad zich voor deze volledige tandheelkundige hulp aan te melden. Degenen die in 1962 zijn geboren komen volgend jaar aan bod. Voordat een kind in aanmerking komt voor het plan, wordt eerst een selectie toegepast. Dit is noodzakelijk, omdat er niet vol doende tandartsen zijn om alle gesaneerde kinderen van één leeftijdgroep meer dan de voor ziekenfondsverzekerden gebrui kelijke hulp te geven. In eerste instantie is het de eigen tan darts die bepaalt of een dertien jarige geschikt is voor het plan. Daarna volgt een meer uitge breid onderzoek. Wanneer een kind uiteindelijk in het plan is opgenomen, krijgt het een speci ale saneringskaart. Deze wordt ingetrokken, wanneer het niet meer regelmatig op het spreek uur van de tandarts komt of zijn gebit verwaarloost. AMSTERDAM De politierechter heeft donderdag de 20-jarige Am sterdammer R. K. veroordeeld tot een boete van 200 gulden en inbe slagname van zijn zend- en ont- vangapparatuur, wegens illegaal zenden op de 11-meter band. De buren van IC. hadden vorig jaar al geruime tijd last van gestoorde ra dio- en tv-ontvangst. Een van de buren herkende in de stem van de zendamateur, die hij via zijn tuner kon beluisteren, zijn buurjongen en deed aangifte. Bij K. thuis vond de politie in maart vorig jaar een zend- en ont- vanginrlchting, geschikt voor zes kanalen in de 11-meter band. het geen overeenkomt met 27 mege- hartz. K. bleek niet in het bezit te zijn van een zendvergunning. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Pronk wil als waarnemend minister van de fensie nog niets zeggen over de defensiebegroting van het volgend jaar. De bijzonderheden daarover worden op Prinsjesdag bekend, antwoordt de minister op vragen van de Tweede Kamerleden Wiegel en Koning (beiden VVD). De VVD-ers hadden gevraagd of het waar is dat defensie in de komende drie jaar ongeveer een miljard gulden moet bezuinigen en dat vooral de marine daardoor ge troffen zal worden. De minister be vestigt dat de vereniging van mari ne-officieren en van schepelingen bij de zeemacht hun bezorgdheid geuit hebben, maar hij deelt niet de mening van die organisatie dat door de plannen van het kabinet de geloofwaardigheid van de mari ne wordt aangetast. Code gevaarlijke stof op (verplicht) bord aan tankwagens Van een verslaggever DEN HAAG Tankwagens, die ge vaarlijke stoffen vervoeren, moeten voortaan aan de voor- en achterzij de zijn voorzien van rechthoekige oranje borden, waarop twee code ringen staan aangegeven. Deze in ternationale regel, die uitsluitend verplicht is voor tankwagens die naar het buitenland rijden, is vol gens het ministerie van verkeer en waterstaat enige tijd geleden van kracht geworden en wordt nu in toenemende mate gecontroleerd aan de grenzen. Aan de hand van de coderingen op de borden kan nu bij een eventueel ongeluk onmid dellijk worden uitgemaakt, welke gevaarlijke stof de tankwagen ver voert en wat de gevolgen kunnen zijn indien deze stof ontsnapt. Het historische IJ; voorna melijk het 'oostelijk deel. met als centrum de 'Passen gers Terminal', wordt het trefpunt voor acht grote en meer dan 50 kleinere oplei dingsschepen, een omvang rijke vloot oud-Hollandse ronde- en platbodemsche pen, die tezamen het haven beeld van weleer - men denke aan de gouden eeuw - zullen doen herleven. Het wordt ten dele een drie daagse momentopname van de tijd toen trotse Oost- en West-Indië-vaarders, tjal ken, aken en skütsjes van de binnenvaart en de vissers vloot van de voormalige Zuiderzee, de stad aan Am- stel en IJ tot bloei brachten. Het komt zelden voor, dat zóveel grote opleidingssche pen, in grootte variërend van enkele hondenden ton nen tot 6000 ton, in een haven ligplaats .''zullen kie zen. Daarnaast ivetwacht de haven ongeveer 60 kleine opleidingsschepen en meer dan 300 ronde- en platbo demschepen. In totaal worden er 3000 buitenlandse zeelieden ver wacht, die 14 nationaliteiten vertegenwoordigen, alsmede eenzelfde aantal Nederland se varensgezellen. Grote namen Verscheidene landen sturen hun zeilende schoolschepen naar Amsterdam. Italië komt met het fregat 'Ameri go Vespucci', van de Itali aanse marine, een driemas ter met een zeiloppvervlak van 2100 vierkante meter, de bemanning telt 490 kop pen. Portugal presenteert zich met de bark 'Sagres' met iets minder zeilopper- vlak dan de Italiaan en een bemanning van 250 koppen. De rijkszeevaartschool van Roemenië is vertegenwoor digd met de 'Micrea' een dnemastbark en 210 koppen. De rijkszeevaartschool van Polen komt met het volscbip 'Dar Pomorza' (bouwjaar 1909), met 180 opvarenden, De 'George Stage' eveneens een volschip, heeft Kopen hagen als thuishaven, een schip met 20 zeilen en een bemanning van 91 koppen. De Russen doen mee aan deze grootscheepse vloot- schouw met de 'Kruzensh- tern', een gigantische bark, die ressorteert onder het ministerie voor visserijon- derzoek, met thuishaven Ri ga. Het zeiloppervlak is niet mender dan 3400 vierkante meter, verdeeld over 34 zei len. Er zijn 265 opvarenden aan boord. Het is de reus onder dit type schepen. Nederland -is present met de gaffelschoener 'Eendracht', in bezit van de vereniging 'Het zeilend Zeeschip' en Rotterdam als thuishaven. Het is een nieuw schip, ge bouwd in 1974, met 570 vier kante meter zeiloppervlak. Dit schoolschip heeft 36 man aan boord. door Jan Roelfs AMSTERDAM Het 'Schiprijck Amster dam' keert voor drie dagen weer op het IJ, waar van vrijdag 15 tot en met maandag 18 augustus het zeilend zeeschip en bin nenschip in een bonte verschijningsvorm herinneringen zullen oproepen aan de nautische bedrijvigheid van weleer. De manifestatie 'Amsterdam Sail' belooft een spectaculair onderdeel te worden natio naal en internationaal van de viering van zeven eeuwen Amsterdam. Ms. 'Urania', van de Konink lijke Marine, thuishaven Den Helder, een tweemaster, met 17 bemanningsleden, die dienst doet als school schip van het Koninklijk Instituut voor de Marine. Het derde Nederlandse schip is de topzeilschoener 'Frya', thuishaven Amsterdam, met zeven bemanningsleden. West Duitsland zendt de 'Gorch Foch', van de Fede rale Marine, thuishaven: Kiel. Het is een bark met 1750 vierkante meter zeilop pervlak, dit schoolschip van de Marine Academie telt 190 koppen. De 'T.S, Royalist' een brik, vertegenwoordigt het Engel se Sea Cadat Corps, uit Gos- port, een tweemaster met 30 De Zweden zullen het Noordzeekanaal opvaren met de gaffelschoener 'HMS Fal- ken', een tweemaster die met het zusterschip 'Gladan' aan de manifestatie zal deelnemen. Beide schepen hebben 50 bemanningsleden. Frankrijk is aanwezig met de 'Belespoir II' een gaffel schoener uit Brest, met 30 opvarenden. Er komen voorts schepen uit Panama, de Nederlandse Antillen en Ierland. Deze grote schepen zullen vrijdag 15 augustus in IJ- muiden aankomen, waarna ze in konvooi naar Amster dam zullen varen. Zij zullen afmeren langs de kaden van het IJ en het hoofddecor vormen voor dit nautisch- romantische gebeuren. Een aantal ronde- en platbo demschepen zeilt het kon vooi tegemoet en zorgt voor een begeleiding vanaf de Hemspoorbrug. De aankomst in de IJ-haven, achter het Centraal Station, wordt op geluisterd door de Konink lijke Militaire Kapel en de Amsterdamse Politiekapel. Havenfeest De indrukwekkende school schepen zullen gedurende het weekeind afgemeerd Captain Baines van Onedin Line naar Amsterdam AMSTERDAM Op uitno diging van de 'Eenheids klassen Organisatie' komt captain Baines, bekend van de t.v. serie 'De Onedin Line' vrijdag 15 augustus naar de hoofdstad. Hij zal in de mid dag de expositie van wed- strijdzeilboten openen. Het Italiaanse opleidingsschip, de 'Amerigo Vespucci' m et volle zeilen. Kerkdienst voor opvarenden AMSTERDAM Op verzoek van de organisatie 'Amster dam Sail 700' heeft de Amsterdamse Raad van Kerken zich belast met de voorbereiding van een oecumenische kerk dienst voor de opvarenden Gekozen is voor een bijeen komst in de r.k. kerk aan het Begijnhof, zondagmorgen half elf. De dienst zal worden geleid door pastor De Graaf, van het r.k. City-pastoraat, tezamen met een nog uit te nodigen predikant. De kerk biedt 500 plaatsen. Schepelingen, die belangstel ling hebben voor deze oecumenische- en internationale gods dienstoefening, zullen met rondvaartboten naar de binnen stad worden vervoerd. blijven liggen. Op -zaterdagavond is er in de accomodatie van de Ter minal een reusachtig haven-, feest voor ongeveer 5000 ge nodigden. allen rechtstreeks of zijdelings 'betrokken bij de Amsterdamse haven: mu ziekgezelschappen zullen aanwezig zijn. De organisa-; tie van 'Amsterdam Sa'il - 700' heeft onder meer voor deze bijeenkomst steun ont vangen van het bedrijfsle ven. Het feest zal van 20 tot 24 uur duren. Tijdens de evenementen zullen zowel prinses Beatrix en prins Claus met hun zo nen (op zaterdagmiddag) en prinses Margriet en mr. Pie- ter van Vollenhoven (zater dagavond en zondagmiddag) aanwezig zijn met het lem- steraakjaelït 'Groene Draeck' en het koninklijk jacht 'Piet Hein' De jagef- hr. ms. 'Friesland' zal gedu rende de gebeurtenissen de zeemacht vertegenwoordigen. Havenexpositie Op de zaterdagmorgen zul len alle grote opleidings schepen een ploeg van 13 man afvaardigen, die marir nesloepen zullen roeien in een wedstrijd, georganiseerd door de marine; De Amster damse Roeibond heeft ber vriende roeiverenigingen uitgenodigd die dag deel te nemen aan een roeitocht, beginnende in de tuinsteden en via de grachten eindi gende bij het Sheli eompléx in Amsterdam Noord. Er hebben zich reeds 100 wher ries gemeld. Gedurende het gehele week eind en de maandag is een havententoonstelling in de Terminal gratis voor het pu bliek toegankeüjk. Op de eerste etpge van het gebouw wordt aan de hand van veel fotomateriaal, maquettes en modellen, de haven van vroeger, maar ook eigen tijds, getoond. Op het aan grenzende teyrein wordt ha ven- en scheepsbouwmate- rieel ten toon gesteld. Voorts is er een eenheids- klassententoonstelling, nati onaal en internationaal. De wedstrijdboten worden geëxposeerd in de loods Ar gentinië. aan de zuidelijke kade var de IJhaven. (Ge durende het havenfeest zal de havenexpositie gesloten zijn). Onder auspiciën van de Landelijke Vereniging tot Behoud van het Zeilend Be- Museumschip' wordt zater dagmiddag een parade op het IJ gehouden, met mini maal 50 schepen. De Stich ting Stamboek Ronde - en Platbodemjachten' zorgt die avond voor een ouderwets spiegelgevecht, een nageboot ste zeeslag met meer dan honderd van haar schepen. De marine zorgt voor de luid ruchtige begeleiding, (kanon vuur). Admiraalzeilen Een 'toppic' wordt het admi raalzeilen. waaraan - zon dagmiddag -de gehele vloot van ronde- en platbodem schepen, die ligplaats neemt in het Oosterdok, deelneemt. Gedurende deze manifestatie voert het Amsterdamsch Philharmonisch Orkest on der meer de 'Watermusic' van Handel uit, zo, mogelijk aan boord van een of twee Engelse 'Thames Barges'. Tijdens 'Sail Amsterdam - 700' zal het GVB op de drukke uren naar behoefte pendelbussen inzetten tus sen het Centraal Station en de Javakade. Vertrek en eindpunt liggen daarbij op de De Ruyterkade. achter het Centraal Station. De ge zamenlijke rondvaartrederij- en zullen speciale afvaarten verzorgen naar het IJ. De rondvaarten vertrekken vanaf de steiger aan het open havenfront tegenover de westelijke uitgang van het C.S., in principe tussen 10 en 20 uur, ieder half uur. De normale toeristische rondvaarten zullen zich bij uitzondering tot over het IJ uitstrekken. Er zal ook gele genheid zijn om rondvluch ten boven het IJ te maken. Amsterdam-race Na afloop van de manifesta tie zal een aantal schepen deelnemen aan de 'Amster- dam-700-race', van IJmui- den naar Den Helder. Ook Nederlandse schepen zullen van de partij zijn. Een aan tal deelnemers van deze ra ce gaat dan nog naar Lon den voor de 'Londen festival of sail'. Ten behoeve van dit drie daagse nautische festijn verschijnt dezer dagen een programmaboekje, dat bij de VVV-kantoren, de Tover dooswinkels en bedrijven, die bij de haven zijn betrok ken, verkrijgbaar zal zijn. Voorts zal er van het hele gebeuren een filmdocumen- tatie worden vervaardigd en een fotoboek. De Nederlandse gaffelschoener 'De Eendracht', tweemaster onder commando van kapitein H. M. Juta.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11