l/ijftig procent meer /erkeersongelukken tl Tberime Uit de weekbladen Waar Anton Bruckner woonde en werkte Fotograferen in rivierenland ANVR: klachten over Spanje vallen mee fotoroute, ietsen naar fverijssel In het voetspoor van de meester Vakcentrales voor Gewestelijk orkest Internationaal congres over antivivisectie Prof. Verkuyl over zwarte theologie Rusland Overtuiging In de gaten Onze hond Nieuwsiager Hartkliniek Werk zat Dammen Paffendotf iUinjtrMj [weiler Utrecht S^V.'aie n Wijk bij Duurstede |R ;s .v';k Cjiemborg1 Raverswaay Miööeikccp Schconrewoera, ir.d s tSzhoonre/'oerdse Wiel Erlchem Beesd Gelde'malsen Rumpt ricWine; Aspeien 'ictïtirg Gonnchem Naerljnen ^UW/KWARTET DONDERDAG 24 JULI 1975 De stichting amateurfotografie heeft een nieuwe (de achtste) fo toroute uitgegeven: 'Tussen de ri vieren'. een 110 km lange route door een van de meest typisch Hollandse gebieden, die de foto graaf of filmer veel onverwacht idyllische onderwerpen in de zoe ker brengt. Begin- en eindpunt van de route is Zaltbommel en daartussen worden vaak via ri vierdijken —stadjes als Leerdam, Vianen, Culemborg. Wijk bij Duurstede en Buren aangedaan. De (gratis) brochure kan onder meer worden aangevraagd bij de stichting VW Gelders Rivierenge bied in Tiel (03440-6441), andere VW's in de streek, ANWB-kanto ren en bij de stichting zelf (Sin gel 32, Amsterdam). In het laatste geval moet men dan wel een postzegel van 25 cent bijvoegen e alarmcentrale van de ANWB heeft, terwijl het vakantieseizoen nog in volle gang is, al 50 pro nt meer meldingen van ongelukken met per auto in het buitenland reizende Nederlandse vakan- igangers binnengekregen dan vorig jaar om deze tijd. Telt men daarbij de andere ongelukken anrijdingen van voetgangers en verdrinkings gevallen) op, dan is rdie stijging zeker 75 procent. lgens het hoofd van de centra- mej. Van Lennep, geven deze fers geen totaalbeeld omdat ze een de gevallen registreren, die de alarmcentrale binnenkomen, lar ze illustreren wel, dat va- i ntievieren in het buitenland hzienlijk gevaarlijker blijkt dan jaar. gros van die ongelukken Jikrt zich voor te doen op de itanse autobaan tussen Parijs en i rpdgnam en in Spanje tussen de Janse grens en Barcelona, li mogelijke oorzaken van deze «wikkeling noemt de alarmcen- -£le de enorme congresties van ïristenstromen (het aantal au- oeristen is veel groter dan vo- jaar) en het feit dat veel otomobildsten nog steeds onver- twoord lange trajecten op één afleggen. 'Dat is .overigens maar een veronderstelling, want de werkelijke oorzaken komen ons nooit ter ore', aldus mej. Van Lennep. Meer doden Hoewel de ANWB nog niet over het exacte aantal doden beschitat, staat al wel vast dat ook dit veel hoger zal liggen dan vorige jaren. Met name omdat de gevolgen van een aanrijding meestal rampzali ger zijn. 'Waren we een paar jaar terug nog bedroefd om één dode, nu kunnen we statistisch rekenen op zeker 20 doden bij elke 25 aanrijdingen'. Opvallend is dit jaar ook het gro te aantal automobilisten, dat met pech te kampen heeft. Bij de alarmcentrale heeft men tot nu toe een stijging van 35 procent geregistreerd. Het aantal nagezon den onderderdelen voor auto's en caravans ging zelfs met 200 pro cent omhoog. Een verklaring daarvoor heeft de ANWB nog niet. In ieder geval Is nog niet gebleken, dat er meer met oudere auto's wordt gereden. Integendeel: mankementen doen zich vaak juist voor met splinter nieuwe auto's en caravans. Het aantal klachten van Nederlandse toeristen over slechte er varingen in Spanje is tot nu toe beperkt gebleven. Ondanks de manipulaties van veel hoteliers (met name op Mallorca)die hetzelfde bed soms meermalen verkochten om op die manier zeker te zijn van bezetting, blijken de Nederlandse touroperators die problemen vrij soepel te hebben kunnen opvangen. Volgens de directeur van de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus drs. G. J. Couvreur is het aantal telefoontjes van onte vreden klanten 'zeker niet groter dan vorig jaar'. In de meeste ge vallen slaagden de Nederlandse reisorganisatoren er in gelijk waardige alternatieven te vin den. Dit lm tegenstelling tot de Britse touroperators, bij wie het op het ogenblik klachten regent. Honderden Geschat wordt, dat het aantal Ne derlandse vakantiegangers, dat door overboeking van de hoteliers wordt getroffen in de honderden loopt. 'Dat het om vele duizenden zou gaan, is sterk overdreven', al dus de heer Couvreur. 'Maar een feit is wel, dat het er meer zijn dan vorig jaar. De ANVR gaat daar ook wat aan doen. Bij het Spaanse ministerie van toerisme zal op maatregelen worden aange drongen'. De touroperators zélf zullen trou wens ook in het geweer komen. Verscheidene organisatoren heb ben knoeiende hoteliers al proces sen aangekondigd omdat ook zij schade hebben geleden. Veelal blijkt het namelijk niet mogelijk vervangende accommodatie in de zelfde prijsklasse te vinden, zodat naar duurder onderdak moet wor den uitgezien. Daar komt bij dat soms ook nog vergoedingen aan de toeristen moeten worden be taald, zoals onlangs bij Evene- mentsreizen. Toen op het laatste moment bleek, dat het restaurant van een hotel nog niet klaar was en de toeristen de maaltijden moesten gebruiken in een ander hotel, dat daardoor overbezet raakte (met als gevolg lange wachttijden en soms te kleine porties) eisten de vakantiegangers ter plaatse smartegeld. Dat werd ook prompt uitgekeerd: 200 gul den per persoon voor een drie weekse, en 150 gulden voor een tweeweekse vakantie. Voor een touroperator lopen zulke tegenval lers al gauw in de vele tiendui zenden guldens. Verplichting Kan de klant zich tegen dit soort teleurstellingen indekken? De heer Couvreur: "het enige wat hij kan doen is voor vertrek naar zijn reisbureau te stappen en daar te informeren of hij inderdaad te recht kan in de door hem gereser veerde hotelkamer. Blijkt dat niet het geval, dan kan hij niet annu leren omdat in de ANVR-reisvoor- waarden staat, dat de toeuropera- tor zich dan verplicht tenminste gelijkwaardige andere accommo datie aan te bieden. In de meeste gevallen zal dat een betere kamer betekenen. Komt de organisator deze ver plichting naar de mening van de klant niet na, dan kan deze of ter plaatse of na afloop nog reclame ren. In het uiterste geval bij de geschillencommissie van de ANVR en Consumentenbond. Hoewel het probleem van over boekingen zich met name voor doet in Spanje (veel hoteliers ble ven vorig jaar door de oliecrisis en vooral het Ineenstorten van de Britse reisreus Courtlinc zitten met lege bedden en wilden dat dit jaar op dit manier voorko men) beperken ze zich niet tot dit land. Ook in Tunesië ervaren tour operators moeilijkheden door niet nagekomen afspraken. Ver scheidene organisatoren uit Ne derland zowel als uit het buiten land hebben daarover dezer dagen al geklaagd bij het Tunesische ministerie van toerisme. Bommelerwaard w> it>or Dick Ringlever 1 provinciale VW Overijssel «ft voor sportieve vakantievier- rs een aantal fietsarrangemen- p samengesteld, in duur varië- lin"llliu4id van een weekend tot een ►NDBjelc. Principe ervan is, dat men i gelijks een bepaalde afstand llinill„Jtst (gemiddeld 45 km per dag) i dan overnacht in van tevoren iken hotels (maaltijden lunchpakket voor onderweg in de prijs begrepen). Jouwen van bagage is in de gevallen niet nodig. Een iienst brengt die 's mor al naar het hotel waar 's overnacht wordt, keuzepakket biedt onder meer 6-daagse watermolentour pen te, een evenlange Saksische -erderijentour door Twente en 31 7-daagse Overijssel-tour. De "Jjzen variëren van 188 tot 275 -iden. Heeft men zelf geen fiets n kan die voor 20 gulden voor hele periode worden gehuurd, lgens het zelfde principe (ver- d zwerven) kan men ook boe- voor auto- en wandeltours, tnelo geeft meer Inlichtingen: prf 1. tel. 05490-10266). BINNENLAND ET? door R. N. Degens In 1974 publiceerde het maandblad Luister ('voor muzikale men sen' en gespecialiseerd in besprekingen van grammofoonplaten) een reeks artikelen onder de titel 'Op reis door het land van Bruckner'. Cornells van Zwol, medewerker van Luister en groot Bruckner-bewon- deraar beschreef daarin zijn erva ringen tijdens een bezoek aan di verse Oostenrijkse plaatsen waar Anton Bruckner gewoond en ge werkt heeft. 'Naarmate de tijd ver streek' aldus Van Zwol 'verzamelde ik heel wat gegevens omtrent Bruckner en zijn verblijfplaatsen en en-passant kwam ik in contact met enxele van zijn familieleden en bejaarde Oostenrijkers die weliswaar uit de tweede of derde hand, maar daarom niet minder geloofwaardig herinneringen op haalden aan de nog altijd zeer ver eerde componist.' Een van de inte ressantste ontmoetingen was die met Julius Bayer, zoon van Bruck- ners vriend en leerling Franz Bayer. Van Zwol ontmoette deze (80-jarige) Julius Bayer die als baby nog op schoot van Bruckner gezeten heeft, voor de Stadtpfarr- kirche in Steyer. Een zeer toevalli ge ontmoeting die tot nadere ken nismaking en het ophalen van veel aardige anecdotes uit het leven van de grote componist-organist aanlei ding werd. De 84 pagina's tellende gebundelde uitgave van de 12 artikelen die Cornells van Zwol in Luister publi ceerde Is dan ook opgedragen aan de nagedachtenis van de inmiddels ook overleden Julius Bayer. Afge zien van het voor een boekenkast wat onhandige formaat (14 bij 30 cm.) tengevolge van het gebruiken van het tijdschrift-zetsel, is het een onderhoudend en informatief ge schrift dat een heleboel, niet zo belangrijke, maar anecdotisch wel boelende wetenswaardigheden over Bruckner bevat die nog niet eerder werden geplubliceerd. Stap voor stap De auteur heeft Bruckners levens gang door Oostenrijk bijna stap voor stap, figuurlijk maar ook let terlijk, gevolgd. De huizen waarin Bruckner woonde, de orgels die hij bespeelde, de gedenkstenen waar mee men hem later eerde, de gra ven van familieleden en bekenden. Van Zwol heeft ze allemaal be schreven en gefotografeerd. Zelfs van huizen die Inmiddels gesloopt Julius Bayer, aan wie het boekje 'Op reis door het land van Bruckner' is opgedragen. of in de oorlog gebombardeerd zijn, wist hij gegevens en afbeeldingen te vinden. Dank zij de plezierige verteltrant van de auteur resulteer de uit deze gedetailleerde speur tocht 'in het voetspoor van de meester' geen dorre beschrijving van een relikwieën-jacht die alleen Bruckner-gekken kan interesseren. Het is een echt wel boeiend muzi kaal reisverslag geworden, dat bo vendien tot op de kilometerpaal nauwkeurig aangeeft hoe en waar al deze plekken te vinden zijn. Met de daarbij verstrekte informaties over ligging en landschap, is het ook nog een toeristische reisgids, aan de hand waarvan men veel verborgen schoons in Opper-Oos- tenrijk kan ontdekken. Een land kaart, ongeveer honderd Illustraties, een uitgebreide bibliografie en een complete opgave van grammofoon opnamen van Bruckners werken completeren dit bundeltje dat als uitgave van Drukkerij Onnes, Amersfoort in de boekhandel en de grammofoonplatenhandel voor 9,90 te koop is. Het geboortehuis van Anton Bruckner in Ansfelden. UTRECHT Het overlegorgaan van NVV, NKV en CNV is het eens met de Algemene Nederlandse Or ganisatie van Uitvoerende Kunste naars (ANOUK) dat minister Van Doorn het voortbestaan van het Gewestelijk Orkest voor Zuid Hol land moet garanderen. Het overleg orgaan zegt bijzonder ongerust te zijn over de dreigende opheffing van het orkest tengevolge van de weigering van de rijksoverheid sub sidie te geven. Daarmee heeft het rijk dit orkest volgens de vakcen trales in een uitzonderingspositie geplaatst, aangezien vergelijkbare orkesten wel een subsidie krijgen van het ministerie. De vakcentrales verklaren dat de rechtspositie van het orkest gelijkgetrokken moet Van een verslaggever AMSTERDAM Antivivisectie-be- wegingen uit meer dan twintig lan den. verenigd in de 'internationale associatie tegen pijnlijke experi menten met dieren' (JAAPEA), zijn gisteren in Amsterdam aan hun derde congres begonnen. Ongeveer honderd mensen nemen aan het congres deel. De internationale organisatie be strijdt het gebruik van levende die ren voor experimenten ten behoeve van wetenschap, medicijnen, cos metica en industrie. Volgens de IAAPEA is er genoeg bewijsmateri aal voor de stelling dat reageer buismethoden op veel grotere schaal gebruikt kunnen worden In plaats van experimenten met le vende dieren. Dit zou voor een groot aantal onderzoekingen op gaan. 'Andere technieken, zoals het gebruik van computers en reken modellen geven ruimschoots hoop dat het gebruik ervan voor simula tie van fysiologische processen en biologische reacties in aanzienlijke mate proeven op levende dieren kan vervangen'. worden met die van andere orkes ten en dat er een gegarandeerde subsidiëring moet komen. (ADVERTENTIE) Deze week in Hervormd Nederland o.a.: 9 Gesprek met nieuws jager Cees Gravendaal van Hier en Nu: Wat is nieuws? 0 Oecumenische ontwikke lingsbank neemt vastere vormen aan. Waarom steeds meer Italianen communistisch stemmen. 0 Gezondsheidszorg ln China. 9 Het onderwijs loopt maat schappelijk achter. Ik abonneer tn IJ op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEFJ4R.: Abonnementsprijs 25,50 per half Jaar; 51,— per Jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon Ingevuld in BI.XDKLET TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Oen Haag. De Tijd: 'Wie Is er eigenlijk gek in Rusland' staat er boven een artikel van Ton Crijnen in De Tijd, dat gaat over het Sowjet-regime, dat duizenden dissidenten laat opsluiten in psychiatrische gevagenissen. Crij nen komt tot de conclusie, dat het Weston hieraan mede schuldig is en merkt op, dat 'het de grote verdienste van mensen als Boe- kovski en Gloezman is. dat nie mand van ons nog kan beweren onkundig te zijn van de feiten'. Het blad publiceert de eerste van een serie van vier afleveringen over 'Nixons laatste dagen in het Witte Huis. Het is een samenvatting van het boek 'Breath of Faith, the Fall of Richard Nixon' van de Ameri kaanse politieke journalist Theodo re H. White, beroemd geworden door vier eerdere boeken over Ame rikaanse presidenten. Marina Spinhoven sprak met Miet van Puijenbroek, die onlangs af scheid nam van de vrouwenbewe ging van het NKV en graag nog een paar jaar burgemeester zou willen zijn, maar de commissaris van de koningin heeft gezegd: 'Een vrouw? En ongetrouwd? Nee...nee' P. van der Eijk mocht de stallen van Ajax bezichtigen en komt na die éne dag Ajax al tot de slotsom 'PSV wordt, kampioen'. De Groene: 'Ik geloof ln de macht van de overtuiging', aldus NVV-er en on dernemer Wijkstra, sindskort direc teur van de Nederlandse Herstruk- turerings Maatschappij (Nehem).die een rol moet gaan spelen in de industriepolitiek. Wjkstra in De Groene ondervraagd door Amout Weeda, ziet met enig. vertrouwen zijn taak tegemoet, hoewel: 'Als de Nehem beperkt blijft tot een soort Rode Kruis-dienst - hoe nuttig op zichzelf ook - heeft ze gefaald, maar ik weet niet of we met een stuk afdwingbare macht nou zo heel veel verder kunnen komen. Mocht blijken dat de Nehem te weinig instrumenten heeft, dan zal ik zeker de eerste zijn om dat te erkennen'. Jacqueline Wesselius bericht over de Franse socialisten, die met Ma rio Soa res in hun maag zitten en de Boerengroep Wageningen be speurt een dilemma van de boeren- voormannen, dat kort wordt sa mengevat als 'tegen het linkse ge vaar of voor de boeren'. 'De boe- renvoormannen zullen zich wel an ders moeten opstellen, willen ze zich niet helemaal van de boeren vervreemden'. Op de middenpagina's van dit blad belicht het collectie! Peter Boskma, Wim Smit en Gerard de Vries de commercialisering van de uranium verrijking. die de afbraak van een monopolie bewerkstelligt of anders gezegd: de atoombom is gemeen goed aan het worden Elseviers Magazine: Jack Kruger besteedt in Elseviers Magazine aandacht aan de auto, die vaker bespied wordt dan men denkt. 'De automobilist anno 1975 wordt behoorlijk in de gaten gehou den. Ondergrondse telapparatuur, uitbreidbaar met snelheidsmeting, fotocamera's die registreren of hij te snel of door een rood stoplicht rijdt, televisiecamera's die laten zien of iemand zich al dan niet volgens de regels in een tunnel gedraagt. En dat alles om het ver keer zo veilig en snel mogelijk af te wikkelen'. EM's Looman was aan boord van de 'Smit Rotterdam' getuige van de 'grootste sleepoperatie aller tijden' en dat levert een verhaal op, waar in 'Hollands glorie op de Noordzee' luidkeels bezongen kan worden. Het blad heeft verder een gesprek met vrouwelijke rechter Paula Konings veld, die van mening Is, dat vrou wen 'überhaupt beter in staat zijn hun vrouw-zijn uit te schakelen dan mannen hun man-zijn' en pu bliceert een geheim document uit Helsinki over de 'détente'. Accent: Accent kondigt op het omslag twee artikelen van belang aan: 'Onze hond, lief maar dom' en 'Kankeren troef in Torremolinos'. Het laatste gaat over hostessen in Spanje, die vinden, dat de Nederlander daar alleen maar betaalt om te klagen. 'En dat veertien dagen lang. Als ze hem van tevoren verteld hadden dat alles anders was dan ln Neder land had hij er niet over geprakti- zeerd om weg te gaan. Dan had hij wel beter geweten en was lekker thuis blijven zitten, achter de aard appeltjes met jus en kleurentele visie. Dan had hij niet dat vreselij ke eten hoeven eten en zijn gezon de Hollandse wangen hoeven bloot te stellen aan die stinkend-hete zon'. Accent heeft ook interviews: met MacNeal, die het nu illeen maakt als Maggie zonder Mouth en met Cor Conter, die laat weten: 'Ik ben een slecht mens geweest'. Hervormd Nederland: Hervormd Nederland publiceert een gesprek met een 'nieuwsjager'. Dit blijkt Hier eh Nu-verslaggever Cees Gravendaal te zijn, die aan Cees Veltman probeert uit te leggen wat nieuws is. "Waarom?' omdat het nieuws is'. Gravendaal: 'Als je het heel academisch bekijkt, dan is nieuws gewoon een verandering in onze maatschappij. Dat moeten de mensen weten. Daar hebben ze recht op. En over de zogeheten komkommertijd merkt hij op: 'Het nieuws ligt deze weken in een an dere hoek en dat is helemaal nog niet zo gek. Nu hoef je niet, zoals Jan Blokker het schreef, de micro foon steeds maar voor het keelgat van een of andere autoriteit te houden'. Prof. dr. J. Verkuyl bespreekt de bundel 'Zwarte theologie ln Zuld- Afrika' van Basil Moore en noemt het grootste cadeau voor Zuid-Afri- ka: een menselijk aanzien'. In HN verder een verhaal over de oecume nische ontwikkelingsbank, die vas tere vorm aanneemt en waarbij, anders dan bij gewone banken, aan projecten waaraan geld wordt ge leend, sociale en gemeenschappelij ke eisen worden gesteld en de ren te lager zal zijn dan bij normale leningen. Vrij Nederland: Joop van Thijn doet in Vrij Neder land uit de doeken, waarom staats secretaris Hendriks 'de Jongens' graag een plezier deed. Die Jongens zijn de Eindhovense notabelen, die hun hartkliniek er doordrukten en daarbij de staatssecretaris aan hun zijde vonden. Het advies van de Gezondheidsraad was negatief ten aanzien van Eindhoven, maar met steun van de vaste Kamercommis sie van volksgezondheid kan er binnen afzienbare tijd nu toch weer aan hartchirurgie worden ge daan. Integer, wat is nu integer? vraagt Tros-Aktua-baas Wibo van der Lin de aan Wim Wennekes van VN. die deze rubriek probeert door te lich ten en daarvoor ook bij Van der Linde aan de bel trok. HIJ vond uiteindelijk dit recept: 'een snuifje dier in nood. een scheut commu nistische dreiging, wat Hollands glorie, twee volle lepels toenemende criminaliteit, wat dreigende drugs verslaving met Chinees aroma, klop-klop-klop. nog even de zweep erover en dan het geheel afmaken met kanker, blanke slavinnen, dui- veluitdrijvers, vervuild zwemwater en een brokje bekende-Nederlan- der-op-vakantie'. Toch ls het de meest bekeken actualiteitenrubriek en dat had zelfs bij de TROS nie mand durven dromen. In VN ook een gesprek met burgemeester L. J. den Hollander van Leerdam, die met de regelmaat van de klok raz zia's laat uitvoeren in de Zuidmo- luksc woonwijk en een verhaal van de Belgische radioreporter Jan Wauters over Eddy Merckx, over wie hij schrijft: 'Alleen winnen is gewoon voor Merckx'. De Nieuwe Linie: Op de voorpagina van De Nieuwe Linie staat Rudie Kagie stil bij het matige resultaat van de vakature- bank. die het vooroordeel van de werkgevers alleen maar bevestigt. Hij toog op onderzoek uit en kreeg van die zijde te horen: 'Werk zat, maar de mensen willen niet'. Op het ministerie denkt men er anders over. De voorlopige indruk van een ambtenaar is, dat 'enig optimisme gerechtvaardigd' lijkt. Er ligt in middels een plan voor de drie vak centrales op tafel en dat ls volgens Rudie Kagie het werkelijk enig af doende middel. Immers 'naast het begrip passende arbeid zou ook het begrip passende werkgever moeten worden ingevoerd. Dat betekent dat een werkgever desnoods kan wor den gedwongen een geschikte kracht - waar hij plaats voor heeft - in dienst te nemen. Dat ls ten minste een regeling, die de 'herin treding in het arbeidsproces' pas met ernst bevordert'. Gerard de Bruljn bericht, dat de 'kernenergie de beslissende fase nadert'. Jan Verdonck beschrijft de lange weg naar een romp-CDA en Koos Koster maakte een reis door een aantal landen in Lattjns-Ame- rika. Zijn conclusie: de kaarten in Latijns-Amerika zijn geschud. Haagse Post: Veel aandacht voor het sportgebeu ren deze keer ln de Haagse Post. John Jansen van Galen en Jos Kool gingen op bezoek bij de me lancholieke Fries en dammer Harm Wlersma. Is hij de nieuwe wereldkampioen? Of anders gefor muleerd: kan een CPN-sympathi- sant, die lid is van de Boerenpartij, schrijft voor de Telegraaf en de Volkskrant en zich laat promoten door een artiestenbureau het com plot van de Russen doorbreken? Mare Smeets volgde een poosje de verrichtingen van Don Allan, een Australische knecht in de Neder landse Frisol-ploeg. die zichzelf een 'loner' noemt, uitlegt wat het is om af te zien en eenzaam vechtend aa^ de staart toch alles op alles zet on. Parijs te halen. Het omslagarti kel van dit blad onthult, waarom motorcoureur Hans Hutten op het circuit van Oss het leven liet. Verder In HP aandacht voor Portu gal, waar de communisten hun greep op dit land verliezen, twee artikelen over China, Ien van den Heuvel over de macht van Lam me rs en Fred van Doom over Rita Hayworth en Ava Gardner: 'Geld, drank en lekkere kerels'. Indianen willen koningin Juliana voor het gerecht GIN PARAMARIBO Een- groep Surinaamse Indianen heeft koningin Juliana, als hoofd van het Oranjehuls en verantwoordelijke persoon voor haar voorouders, voor het gerecht gedaagd om een schadevergoeding te eisen voor eeuwenlange koloniale onderdrukking. De 'Indiaanse raad', een afde ling van de vereniging 'Nako melingen Immigranten en In dianen partij' zegt het groot ste deel van de Indiaanse be volking ln Suriname te verte genwoordigen. Ze eist een vergoeding van 160 miljard Surinaamse gul dens (omgerekend 224 mil jard gulden) wegens schen ding van de rechten en vrij heden van de mens tijdens het Nederlandse koloniale be wind, wegens de eeuwenlange onderdrukking van de India nen in Suriname en wegens verkrachtlg van de rechten van erfpacht van de oor spronkelijke bewoners van Suriname.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9