Itrijd in ngola at geluwd iiizama Griekse vakbond: bouwvakkers uit op anarchie Weersverwachting: voorlopig redelijk Geen uitzicht voor boeren in Colombia ANUC nieuw bestandsakkoord Na rellen in Athene gogelijk ^ch naar -AE-top Geruchten over driemanschap in Portugal 'ongegrond' Acht doden bij treinbotsing in W.-Duitsland Midden-Oosten 'Ijstijden voorlopig achter ons' Wetenschap en Mek SN.I KWARTET DONDERDAG 24 JULI 1975 BUITENLAND ANDA/LISSABON/KAMPALA (Reuter, UPI, AP) De strijd jngola leek gisteren wat te zijn geluwd vanwege het bestand m middernacht van kracht werd. Het is het zevende bestand de drie bevrijdingsbewegingen dit jaó,r; de vorige werden kele dagen of soms zelfs uren al weer gebroken. en daar werd gisteren nog iten. In de voorsteden Cuva ixeniga werden schoten ge- maar niet duidelijk was op MIS schaal hier nog werd gevoch- JOok waren er schermutselin- in de streek Caxiito, vijftig leter ten noordoosten van Loe- htens het nieuwe bestand en de bevrijdingsbewegingen d 550 man terugtrekken in de Ëttnes. Ook is bepaald dat een- van de bevrijdingsbeweging (Nationaal front voor de be- ig van Angola) de Angolese rJtad Loeanda niet dichter dan de% kilometer mogen naderen, deiins Portugese zegslieden zijn Dnyr >nd vijfduizend man van de FNLA sa mengetrokken rond Loeanda dat vrijwel volledig in handen is van de MPLA (Volksfront voor de be vrijding van Angola). Een aanval van de FNLA-troepen zou een com plete oorlog betekenen, aldus de zegslieden. Vanuit Loeanda wijken nog steeds honderden mensen uit. Volgens sommigen roept de vlucht het beeld op van Belgisch Kongo, vlak na de onafhankelijkheid. Niet alleen pro beren Portugezen naar het moeder land te vliegen de vertrekhallen van het vliegveld van Loeanda zijn berstensvol maar ook vluchten zwarte Angolezen naar hun stamge bieden in het noorden en zuiden van het land. Atheense politie probeert tevergeefs een groep bouwvakkers en studenten tegen te houden. Amin verdeeldheid? Naar kazernes ito i dffALA (Reuter, AP) Giste- n verluidde in Kampala dat mo- ütid tóch een Tanzaniaanse verte- Kaljoordiger de topconferentie van k ®IOrganisatie voor Afrikaanse iat®jeid (OAE), die maandag be- ..n za! bijwonen. Vice-president 'hud Jumbe zou naar de Oegan- "ogJboofdstad reizen, ondanks eer- I bekendmakingen dat Tanzania jok Zambia verstek zullen laten K I omdat de Oegandese president \tfmin weinig respect toont voor ïrteielijk leven. Amin zal bet ko- ;av<fle jaar als OAE-voorzitter op- heiin. Hij ontving gisteravond een al [schap van Aboud Jumbe (die rlefts president is van het tot UUania behorende Zanzibar). De Prfechap werd afgegeven door de enSter van staat van Zanzibar, *n Nasser Moyo. Over de in- is niets bekendgemaakt maar zou hebben gezegd dat de N1schap veel bijdraagt tot de he ffingen tussen Oeganda en Zan- cerf. In hoeverre Jumbe meer als teteenwoordiger van Zanzibar i. Jvan Tanzania zal optreden is e o duidelijk. Waarnemers sluiten lea uit dat Amin tracht verdeeld- ovtte zaaien in Tanzania. 's Nachts ls Loeanda een dode stad, overgelaten aan de patrouilles van het Portugese leger. Gisternacht werd kort na het ingaan van het bestand nog geweervuur gehoord; aangenomen werd dat het schieten afkomstig was -van Portugese troe pen die schoten op plunderaars. Dinsdagavond ontplofte nog een bom in het gebouw van de Jornal de Angola die de FNLA steunt; er wielen twee doden. Het Aaire persagentschap AZAP heeft gisteren de bevrijdingsbewe ging MPLA gewaarschuwd dat het ontketenen van een oorlog 'één ding is, hem winnen een tweede'. 'Door voorlopig Loeanda te bezetten hebben de MPLA en haar Portugese meesters alleen maar een slag en niet de oorlog gewonnen', aldus het persbureau. Waar de MPLA volgens AZAP wordt gesteund door Portugezen, Cuba nen, Russen en zelfs Mozambika- nen, wordt het FNLA. gesteund door het Angolese volk en heeft het in zich een grote overwinning te behalen en de vrede te bewerkstel ligen. De Portugese militairen in Angola bevinden zich volgens het Zaïrese persbureau in de weinig benijdens waardige positie van tussen hamer en aambeeld als gevolg van de ge spannen toestand in Portugal. Het Portugese opperbevel kan zich niet veroorloven de keurtroepen van COPCON naar Angola te sturen omdat het dan riskeert de macht in Lissabon te verliezen. 'Dit is daar om de troefkaart waarover de FNLA beschikt om de grote slag te win nen die in voorbereiding is', aldus AZAP. De MPLA daarentegen beschuldigt de FNLA daarentegen van neo-ko lonialisme en zegt dat zij westerse kapitaals belangen dient. In Kampala beijvert zich de top conferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid voor een stop zetting van het bloedvergieten. ATHENE (Reuter, UPI) Zeker zeventig mensen zijn gisteren in Athene gewond geraakt bij gevechten tussen politie en stakende bouwvakkers en studenten die solidariteit betuigden. Aan het be gin van de avond leek het rustig in de stad maar later laaide de onrust weer op toen de politie studenten uit de Polytechnische school probeerde te halen die zich daar hadden verschanst. Er waren weer duizenden betogers op de been. De politie kan de zaak niet meer in de hand houden en heeft om versterking gevraagd. Haar woordvoerder omschreef de situatie als 'zeer ernstig'. Volgens welingelichte kringen zijn enkele legeronderdelen van het garnizoen-Athene in gedeeltelijke staat van verhoogde waakzaamheid gebracht. Het ministerie van openbare orde deelde mee dat voormalige leden van de militaire politie algemeen be schouwd als aanhangers van het in juli van het vorig jaar verdreven bewind onder degenen waren die de hele dag slag met de politie le verden. De titularis van het ministerie, ge neraal Spion Ghikas, verklaarde dat de betogingen verlopen volgens een vooropgezet plan. De Griekse vakbonsfederatie legde verband tussen de ongeregeldheden en het aan de gang zijnde proces tegen 21 officieren die ervan wor den beschuldigd een staatsgreep te hebben beraamd tegen de burgerre gering van premier Karamanlis. en de eerste verjaardag van de val van het kolonelsbewind. Bedoeling van de rellen zou zijn een staat van anarchie te creëren waarin het voor bepaalde elemen ten goed wroeten is. aldus de vak bondsfederatie. De bond van bouwvakkers had dinsdagavond een voorgenomen staking afgelast, nadat de regering de meeste eisen had ingewilligd, maar één afdeling droeg haar leden op wel te staken en aan de massale bijeenkomst van woensdag deel te nemen. Het ministerie van arbeid verklaarde dat deze afdeling 'ande re beweegredenen' dan het welzijn van zijm leden had gehad. De moeilijkheden waren begonnen met een massale bijeenkomst van 4.000 bouwvakkers die de straat wa ren opgegaan om loonsverhoging en betere arbeidsvoorwaarden te bedingen. Na de bijeenkomst poog den de arbeiders op. te trekken naar het ministerie van arbeid, om er een petitie met hun eisen te overhandigen. De politie gelastte de betogers zich te verspreiden omdat Voor de mars geen machtiging was afgegeven. Toen de arbeiders weigerden, voer de de politie met wapenstok en traangas charges uit. De betogers stoven uiteen om zich daarna weer te hergroeperen. Ze bekogelden de agenten met stenen en planken die van bouwterreinen waren wegge haald. De bouwvakkers staken vu ren aan tegen het traangas en wierpen barricaden op van auto's. LISSABON (Reuter. UPI) Be richten als zou in Lissabon een militair driemanschap op het punt staan de macht over te nemen, zijn door een presidentiële woordvoer der betiteld als 'volledig ongegrond en pure speculatie'. De berichten heetten afkomstig te zijn van 'een hooggeplaatste rege ringsfunctionaris in Lissabon', die zou hebben verklaard dat het tri umviraat zou bestaan uit president Francisco da Costa Gomes, premier Vasco Gongalves en COPCON-hoofd Otelo Saraiva de Carvalho, alle drie opperofficieren. De Costa. Goncalves en Saraiva zouden de beweging van de strijd krachten hebben gevraagd hen als militair driemanschap absolute macht te verlenen. Hoe de zeven dagen oude rege ringscrisis in Lissabon dan wel zal worden opgelost, is nog steeds niet duidelijk. De socialisten willen niet aan nieuw kabinet deelnemen als Goncalves daarvan premier blijft. HAMBURG Een botsing tussen een forensentrein en een goederentrein heeft gisternacht in het Noord-Duit se Hamburg aan acht mensen het le ven gekost. Meer dan 23 passagiers werden ernstig gewond. De bestuur der van de forensentrein heeft waar schijnlijk een stopsignaal genegeerd. Hij is evenals zijn collega uit de be stuurderscabine gesprongen vlak voor de botsing plaats vond. van pagina 1 te fc lacht van de Verenigde Na- liti^in de Sinai, zou vandaag aflo- igï, Amerikaanse president Ford ili Baarde gisteren in Washington we^een regeling in het Midden - 'nu veel dichterbij is dan maanden geleden'. Op een gst voor een vereniging van strijders in het Witte Huis zei 'wij werken dag en nacht aan oplossing voor de problematiek het Midden-Oosten, maar het st zeker dat we daarin zullen De toestand is nog steeds teil delicaat', en de verschillen ïn de partijen zijn 'nog zeer 'ig' de Amerikaanse president it uitbreken van een nieuwe nog steeds mogelijk. In dat krijgen de Verenigde Staten zijn mening waarschijnlijk ïuw te maken met een olie- go, dat hen dan veel harder iffen dan in 1973, omdat het ik van geïmporteerde olie steeds toeneemt. Ford drong er iuw bij het congres op aan te betrachten met de goed- van een energie-program- iat de Verenigde Staten tegen aU| onafhankelijk moet maken jrade Arabische olie. .Arabische Socialistische Unie jU) heeft gisteren met een een- eiepmigheld die geen precedent a A president Anwar Sadat aange- ;n En als kandidaat voor een twee- btstermijn van zes jaar. De lent liet doorschemeren dat deze kandidatuur wel zou aan- ien. De huidige termijn loopt itober 1976 af en Sadat had jd dat hij geen kandidaat meer zijn. In december wordt hij 57 g Hoessein van Jordanië ratft in een vraaggesprek gewaar- 'iwd dat hij een voorgenomen «contract met de Verenigde m zal annuleren als het con- besnoeiingen aanbrengt in de «komst waarmee een bedrag 350 miljoen dollar (ca 875 mil- cft gulden) gemoeid is. Hij deelde an dagblad Al Ray mee dat hij Set zou aarzelen zich tot een an on* bron te wenden als de VS niet dé het gevraagde zouden voldoen, n.dat gebeurt zullen de betrek- i 4?en tussen beide landen zeker Men aangetast'. Het lijkt nog geruime tijd redelijk weer te zullen blijven, denkt professor W. H. McCrea. Met die mededeling wordt niet een nieuwe weerkundige medewerker ingeleid we zouden de huidige functionaris niet graag willen missen. Maar professor McCrea onderscheidt zich van andere schrij vers over het onderwerp doordat hij het niet over de komende dagen heeft, maar over de komende tweehonderdvijftig miljoen jaar. door drs. RohJoppema Dat is ongebruikelijk lang, zelfs voor iemand die iets over het kli maat te zeggen heeft, (als het over dit soort perioden gaat, kunnen we natuurlijk beter over klimaat pra ten dan over weer). Maar die lange termijn is niet het enige opmerke lijke in het verhaal van McCrea. Hij gaat bovendien dwars tegen allerlei andere verhalen in, die ons allemaal aan het begin van een nieuwe ijstijd plaatsten. Twee van zulke verhalen hebben we nog geen jaar geleden in deze rubriek naar voren gehaald (28 no vember '74). Om het optreden van ijstijden te verklaren, leunden bei de verhalen op variaties in de hoe veelheid zonneschijn, veroorzaakt door verschillen in de gemiddelde afstand van de aarde tot de zon en verschillen in de helling van de as waarom de aarde eenmaal in de 24 uur ronddraait. Beide effecten zijn door de sterrekundigen uit te reke nen, en de daaruit berekende ver schillen in de gemiddelde hoeveel heid zonneschijn bleken vrij aardig overeen te komen met het optreden van ijstijden gedurende de afgelo pen honderdduizenden jaren. Volgens één theorie (van Calder) zaten we al in het begin van een nieuwe ijstijd, volgens een andere (van Chapell) nog net niet. In beide gevallen zou het nog wel even duren voor het echt koud zou worden in onze omgeving - zo n ijstijd kan een aanloop van tien duizenden jaren nemen. Maar voor al Calder drukte ons op het hart dat het erg snel kon gaan. En als je geologen met een effen gezicht over de sporen van gletsjers in In deze opname van het sterrenstel sel M 51 is de structuur van de spi- raalarmen duidelijk te zien. Drente hoort praten, wordt het een mens al gauw koud om het hart. Hartverwarmend Dat maakt het tegengestelde geluid van McCrea (Nature, vol 255. pag. 607-609) des te boeiender, en ook wel een beetje hartverwarmend - wat natuurlijk in het geheel geen wetenschappelijk argument is. Zelfs de tegenstelling is meer schijn dan werkelijkheid, omdat de tijschaal van de verhalen zo grondig ver schilt. Calder bijvoorbeeld, ontleen de zijn bewijsmateriaal aan de temperaturen van de afgelopen achthonderdduizend jaar. Dat mag voor onze begrippen een forse tijd zijn, maar McCrea als sterrekumdi- ge pakt de dingen nog aanzienlijk groter aan. Het kan de afgelopen paar miljoen jaar aan de koude kant geweest zijn, zegt hij. maar ik heb wel een idee hoe dat komt. En als dat klopt, is het nu over. De komende twee honderdvijftig miljoen - jaar is er - letterlijk - geen vuiltje aan de lucht. Daarmee brengt hij het ou dere werk terug tot gekrabbel in de marge van zijn grote temperatuur schommelingen. Interessant en waardevol gekrabbel weliswaar, maar de weersverwachting op lan gere termijn ziet er toch ineens heel anders uit. Als hij gelijk heeft. Maar of dit nieuwe verhaal over eind blijft staan, moeten we nog afwachten. Weliswaar werd het door de deskundige adviseurs van Nature vrij vlot geaccepteerd. Maar in principe kan in elk volgend nummer van het eerbiedwaardige weekblad een ingezonden stuk staan waarin McCrea op een denk of rekenfout wordt betrapt. Want de wetenschap is hard voor haar beoefenaars, en die zijn hard voor elkaar. Maar tot zo lang staat het idee van McCrea overeind, dat overigens al door Hoyle en Lyttleton (geen ge ringe namen) in 1939 werd gepu bliceerd. Maar die hadden de gege vens nog niet om het echt aanne melijk te maken. En tot zolang was het alleen een aardig idee. geen serieus te nemen theorie. Melkweg Die theorie dan, kijkt aanzienlijk verder dan de aarde en de zon, en beschouwt het hele melkwegstelsen waarin de zon maar een van de miljoenen sterren is - en bepaald niet de indrukwekkendste. Zo'n sterrenstelsel heeft vaak de gedaante van een kern met twee duidelijke spiraalarmen. Alleen aan de melkweg zien we dat niet, om dat we er middenin zitten (op één derde van de afstand tussen cen trum en buitengrens). Dankzij ra diotelescopen die door de 'schijf' heen kunnen kijken, weten we toch vrij aardig waar we precies zitten, en daar gaat het McCrea nu juist om. De spiraalarmen bestaan in hoofdzaak uit een verdichting van gas en stof (donker, en dus niet zichtbaar op foto's). De zichtbare 'armen' zijn jonge sterren die zo juist uit die verdichting zijn ont staan. De zon draait, net als andere ster ren, in een ander tempo om het centrum van de melkweg heen als de spiraalarmen. en gaat daardoor eens in de paar honderd miljoen jaar door zo'n complex van stof- en gaswolken heen. En geologische sporen op aarde wijzen erop dat complexen van ijstijden ongeveer ééns in de 250 miljoen Jaar optre den. Dat nu. valt te rijmen. De zon vangt materiaal uit de gaswolk op en wordt daardoor tijdelijk iets warmer. Daardoor verdampt er op aarde meer water, er komen dus meer wolken, die het zonlicht zo goed terugkaatsen dat het hier net to iets kouder wordt: ijstijd. En de boodschap: volgens de astronomen zijn we net uit een stof-spi ra alarm opgedoken. Dus, als het allemaal klopt, 250 miljoen jaar redelijk weer. We zullen zien. De kortstondige hoop die de arme Colombianen na de ver kiezingen half vorig jaar deed opleven lijkt inmiddels weer volledig te zijn vervangen door grauwe moedeloosheid. De nieuwe president Alfonso Lo pez Micheisen (61) heeft zijn beloften voor een betere inko mensverdeling en drastische landhervormingen niet kunnen waarmaken en lijkt het beleid van zijn conservatieve voorgan ger Pastrana Borrero onvermin derd voort te zetten. Mdchelen was als kandidaat van de libera le partij de presidentsverkiezin gen ingegaan met duidelijk om lijnde ideeën over een verbete ring van de sociale structuur en een onafhankelijker opstelling van Colombia ten opzichte van het buitenland, met name de Verenigde Staten. Gezien de ongekend hoge infla tie (in 1974 rond de 30 procent) wilde hij de lonen hun koop kracht teruggeven en uitte hij felle kritiek op een aantal grote ondernemingen die voor zijn ambtsaanvaarding hun prijzen alvast maar hadden verhoogd, als 'voorzorgsmaatregel'. Bij her vormingen in de landbouw dacht hij aan het bestrijden van het improductieve grootgrondbezit landheren laten grote stukken land braak liggen omdat zij het inkomen daaruit toch niet nodig hebben. Als oud-minister van buiten landse zaken kondigde hij aan zich niet de Amerikaanse poli tiek slaafs te volgen. Uit zijn verklaringen werd duidelijk dat hij een meer uitgesproken der de-wereld-politiek wilde gaan volgen, onder meer om de na tuurlijke rijkdommen van Co lombia te beschermen. Weinig waargemaakt Nu, meer dan een jaar na de ambtsaanvaarding door Lopez Micheisen, blijft steeds meer dat hij weinig of niets van zijn be loften heeft kunnen waarmaken. In Colombia zelf is van diverse zijden de beschuldiging geuit dat het bewind van Micheisen een oligarchisch sociaal en politiek stelsel waarin weinigen macht bezitten bestendigt. De groot grondbezitter is onaantastbaar gebleven, de werkeloosheid is schrikbarend hoog en nog steeds bezitten twee miljoen boeren in het geheel géén land. Weliswaar heeft de snelle groei in de in dustriële sector zich voortgezet maar 85 procent van het totale kapitaal is in handen van nog geen 20 ondernemingen (vaak multinationaal) die 75 procent van de produktie voor hun reke ning nemen. Bij het uitblijven van een betere inkomensverde ling accentueert de groei van de economie slechts de bestaande maatschappelijke ongelijkheid. Om aan het lot van de Colombi aanse boeren meer bekendheid te geven heeft de niet-aflatende nationale boerenvakbond ANUC begin deze maand ten overstaan van het Colombiaanse volk en de gehele mensheid weer een publieke aanklacht tegen de au toriteiten doen uitgaan. Blijkens een door de. in Amster dam gevestigde, Aktie Columbia verspreid communique bevat de aanklacht gegevens over honder den arrestaties van boeren, op sluitingen, bedreigingen en mar telingen. De arrestaties zijn mo gelijk op grond van de staat van beleg die Lopez Michielsen in juni voor geheel Colombia afkondigde. De ANUC kwalificeert het optre den van de autoriteiten als 'een nieuwe daad van repressie die de regering en de grootgrondbezit ters tegen de arme boeren uitoe fent, en het antwoord van de regering op de situatie van hon ger en ellende waarin de boeren en het Colombiaanse volk leven, terwijl de regering aan de ande re kant de roof van onze rijk dom toestaat en dekt en onze nationale soevereiniteit ver kwanselt aan het Noordameri kaans imperialisme'. De boeren vakbond roept het Colombiaanse volk op 'waakzaam te zijn en de rijen te sluiten tegen de grote dreiging dat in Columbia het terreursregiem van kracht wordt waaronder de volken in Chili, argentinië, Brazilië en Honduras leven. Na de jongste arrestatie van honderden boeren heeft de ANUC met zijn aanklacht op nieuw willen wijzen op de drei gende situatie voor de Colombi aanse boerenbevolking. Hoe groot de dreiging is wordt geïl lustreerd door de cijfers: twee procent van de bevolking heeft bijna CO procent van de grond in handen heeft 70 procent van de Colombianen in het geheel geen grond of minder dan 5 ha. De werkloos heid onder de boerenbevolking is hoog en veel boeren zijn ge bonden aan seizoenarbeid. Naast de ANUC (uitgegroeid tot een boerenvakbond van 2.5 mil joen leden) zijn ook verschillen de andere groepen in de Colom biaanse samenleving in bewe ging gekomen om een uitweg te vinden uit de vastgeroeste maat schappijstructuur. De Invloedrij ke elitaire bovenlaag van het land wordt geconfronteerd met protestacties, uiteenlopend van gewapend verzet doer een viertal linkse guerrilla-bewegingen (dit jaar reeds tientallen ontvoerin gen) tot voortdurende stakingen van arbeiders, studenten en on derwijzers en tot de massamobi lisatie van boeren door de ANUC. Van de kerken heeft de arme Colombiaanse bevolking officieel nog niet veel steun ontvangen. Een program voor katechese. maatschappijkritiek en bewust making. dat zich vooral richtte op de jongeren, werd begin dit jaar door de bisschoppen van Colombia verboden omdat het leidde tot 'een revolutionaire houding en ideologie'. Naar het voorbeeld van Camilo Torres echter, die zich in de jaren zes tig bij een guerrilla-groepering aansloot: en in 1966 tijdens een schermutseling met het leger werd gedood, hebben vele Indivi duele priesters zich aan de zijde van de arme bevolking geschaard. Zij delen mee in de honger en ellende van het volk en strij den mee ter bevrijding van de onderdrukte massa. ASOCIACIOfcT NACIOVAL DE DSIJARIOS C.AMPESINOS Ook uit de pamfletten van de ANUC blijkt de strijdbaarheid van de organisatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7