Duizend woningen bij nieuw AZL Dag van het Paard weer W oon wagencentrum belemmert indeling van gebied Houtwijk Klachten over strand, sluitingstijd en obers NABEZORGING VAN DE KRANT Volgens VW-directeur Keyser Achttiende giraffe voor Blij dorp Verzwegen structuurschets Leiden-West Huisorde Oranje voor J. Vink Werkgroep vecht 'artikel 19' aan Voorburg bouwt 212 woningen aan Rodelaan Koster W. van der Werf (Andreaskerk) overleden Ondanks slecht weer toch 12.000 bezoekers Jongeman gewond bij vlucht voor brand Hagenaar beken[ic mishandeling vaj^r automobilist P Geslaagde Zwart-herdenking [j in Scheveningse Nieuwe Kerk Ministerie van landbouw naar 'Beilevue' REGIO DEN HAAG en LEIDEN IjW i Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mo gelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u na bezorgd. In DEN HAAG, VOOR BURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 469445. In DELFT nummer 132519, b.g.g. 070-469445. In LEIDEN nummer 070- 469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. DEN HAAG Een vuil strand, de vele honden, de vroege sluiting van veel gelegenheden en de onvriendelijke obers. Dat zijn de be langrijkste klachten die buitenlandse toeristen die in Den Haag op bezoek zijn hebben. Dat is gebleken uit de enquête, die de Haag se VW heeft laten verrichten onder de Engelse en Duitse toeristen, die gezamenlijk de overgrote meerderheid van de buitenlandse Den Haag-bezoekers vormen. De directeur van de VW, de heer B. Keyser, vertelde dit woensdag op de jaarlijkse ledenvergadering van de VW. In de antwoorden van de toeristen werd het verval van Sche- ventngen relatief weinig als klacht naar voren gebracht. Overigens zijn honden sinds kort overdag op het strand niet toegelaten. Over de toerlstenstroom in de eer ste zes maanden van dit jaar kon de heer Keyser positieve geluiden laten horen. De bezettingsgraad van de hotels is tot nog toe hoger dan vorig jaar, hoewel de cijfers van begin '74 gedrukt werden door de energiecrisis. Ook uit Scheve- ningen komen steeds positievere ge luiden. 'Het lijkt alsof de ophoging van het strand een sneeuwbaleffect heeft gehad, en veel exploitanten nu ook hun gelegenheden flink op geknapt hebben', aldus de WV- directeur, die dit jaar een verdere daling van het aantal Amerikaanse toeristen verwacht, en een toename van het aantal Duitsers en Engel sen. De heer Keyser benadrukte de noodzaak om meer aandacht te be steden aan het jeugdtoerisme", dat steeds belangrijker wordt. Hij be pleitte de bouw van een speciaal Jeughotel in het nieuwe Schevenin- gen. Ook vond de heer Keyser dat in de reclame voor onze stad de 'heilzame werking van het zeekli maat niet genoeg wordt uitgebuit'. Tenslotte deelde de heer Keyser mee dat Den Haag nog steeds de meest serieuze kandidaat is voor de uit Delft verbannen Taptoé. -Welis waar hebben ook andere gemeenten zich kandidaat gesteld, maar Den Haag maakt de beste kans. ROTTERDAM In Diergaarde Blijdorp is sinds 1960 de achttiende giraffe geboren. Het is een meisje, dat de naam Maria meekreeg en een dochter van Evelyn en Stanley is. Het is het tweede kind van Evelyn, die twee jaar geleden een zoon ter wereld heeft gebracht, die de naam Jozef meekreeg. Vader Stanley en moeder Evelyn zijn sinds 1976 in de Diergaarde. Stanley kwam rechtstreeks uit Afri ka en Evelyn is in Blijdorp gebo ren. Er staan overigens nog meer giraffegeboorten in Blijdorp te wachten TROUW/KWARTET DONDERDAG 24 JULI 1975 LEIDEN Uitgaande van de verplaatsing van de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL) in de richting van het station zullen op het vrijkomende gebied 700 tot 1000 laagbouw- woningen moeten worden gebouwd. Bovendien zal bij een verschuiving van de nieuwbouw van het AZL een terrein van vier hectare vrijkomen voor de vestiging van kantoren en schone bedrijven. Dit blijkt uit een voorlopige struc tuurschets van de dienst gemeente werken. Deze schets en het bijbe horende rapport van de directeur gemeentewerken, ir. Vos, vol kritiek op de nieuwbouwplannen van - het AZL kwamen onlangs boven water na enige weken op het stadhuis te zijn achtergehouden. Toen de leden van de commissie ruimtelijke orde ning zich over de nieuwbouwplan nen moesten buigen hadden zij nog niet de beschikking over schets en rapport, zoals wij al eerder meld den. Het PPR-raadslid Bei jen heeft sa men met zijn PvdA-collega's Höppener en Buring over één en ander schriftelijke vragen gesteld. Voorts overwegen zij thans voor 11 augustus as. wanneer de raad van reces terugkeert de verantwoorde lijke wethouder Waal ('ruimtelijke ordening) hierover te Interpelleren. De structuurschets van de dienst gemeentewerken wil het AZL dich ter naar het station verplaatsen om zo het streven naar het bevorderen van het openbaar vervoer recht te doen. Daatoe zouden de sportvel den bij het station moeten worden opgeofferd. Gemeentewerken wil deze verplaatsen naar de westkant van het Pesthuis, dus in de richting Gorlaeuslaboratorium. Door de in terne verschuivingen op het Leeu wenhoekter rein, dat wordt begrensd door de Wassenaarseweg, de Ples- manlaan, het station en Rijksweg 44. komt er een behoorlijk gebied vrij voor extra woningen. Oor spronkelijk waren op dit terrein niet meer dan 270 woningen ge pland. Gemeentewerken acht het niet haalbaar om voor dit aantal woningen extra voorzieningen te scheppen. Het is voor hun 700 tot 1000 huizen of helemaal niets. De structuurschets gaat uit van 250 laagbouwwoningen tussen de Hoge Mors en de Haagse Schouwweg met extra winkelvoorzieningen. Voorts zou het gebied 'Kweeklust' ten zuiden van de Plesmanlaan en ten noordwesten van de Laan van Mors met 200 laagbouwwoningen moeten worden uitgebreid. Ook daar zouden extra dagwinkelvoorzieningen moe ten komen, die dan tevens de in De Mors aanwezige flatwoningen zou den kunnen bedienen. Verkeer Op verkeersgebied gaat de struc tuurschets uit van handhaving van de Wassenaarseweg en afsluiting van de Blauwe Vogelweg voor ge motoriseerd verkeer. Verder komt er volgens de schets geen verlengde van de Warmonderweg over het ziekenhuisterrein voor auto's, maar wel als een fietsverbinding. Voorts komt er een verbinding tussen de Wassenaarseweg en de Plesmanlaan ten westen van Rijksweg 44; hier door behoeven de noordzuid-wegen aan de oostkant van de Rijksweg geen doorgaande verbinding te krijgen. De zuidelijke baan van de Plesmanlaan komt grotendeels te vervallen, waardoor het mogelijk wordt korte tunnels voor fietsers en voetgangers aan te leggen. Ook wordt hierdoor een beperking van de geluidsoverlast bereikt langs de Jan Luykenlaan (Lage Mors). Tenslotte worden er volgens de structuurschets op meerdere plaat sen extra fietsverbindingen aange legd. DEN HAAG De kamerbewaarder van de Haagse burgemeester, de heer J. Vink, is woensdag onderscheiden met het erekruis van de Huisorde van Oranje. De heer Vink kreeg de onderscheiding als dank voor zijn vele diensten, het Koninklijk Huis bewezen. Als kamerbewaarder van de burge meester was de heer Vink al vele malen betrokken bij officiële ontvangsten met koninklijke personen in Den Haag. De onderscheiding werd hem opgesteld door de secretaris van koning Juliana, de heer J. van der Hoeven. Deze noemde het Erekruis na de Militaire Willems Orde de hoogste onder scheiding die ons land kent. Hij prees de grote toewijding die de heer Vink in zijn werk ten toon spreidt. De heer Van der Hoeven zei dat wijlen burgemeester Marijnen tot kort voor zijn dood nog bezig is geweest met het verkrijgen van deze onderscheiding voor zijn kamerbewaarder, die hem sinds 1968 ter zijde had gestaan. Daarvoor was de heer Vink kamerbewaar der van burgemeester Kolfschoten. De heer Vink, die op zijn traditionele jacquet een achttal andere onderscheidingstekenen draagt, was zeer ver rast. Tot vijf minuten voor het gebeuren in het Oude Stadhuis aan de Groenmarkt, wist hij nog van niet. Van een onzer verslaggevers VOORBURG Nu de zoge naamde Zoetermeerse Baan de finitief niet zal worden aange legd hebben de Voorburgse wo ningbouwverenigingen in over leg met de gemeente nieuwe bouwplannen ontwikkeld voor de strook grond tussen de Rode laan, de Hofpleinspoorbaan en de Broeksloot. Binnenkort moet het gemeentebe stuur een beslissing over deze plan nen nemen. Op dinsdag 29 juli om acht uur In de raadzaal aan de Herenstraat wordt een voorlich tingsavond over de plannen gehou den. Ook komen de problemen ter sprake betreffende het verkeer op de Rodelaan. Volgens de voorlopige informatie van de gemeente komen op de ge noemde grond 212 woningen, on derverdeeld ln 177 eengezinswonin gen en 35 twee- en driekamerflats. Van het totaal worden er 106 ge bouwd in de premiehuursector, ter wijl de overige 106 premiekoopwo ningen zullen worden. Het ligt in de bedoeling de parallelweg door middel van een aantal doorsteken met de Rodelaan te verbinden. Ver der zijn er plannen de Rodelaan zelf te reconstrueren en te herpro fileren. LEIDSCHENDAM Op 47-jarige leeftijd is na een kortstondige ziek te overleden de heer W. van der Werf. koster van de Andreaskerk. Hij heeft circa vijf jaar lang mét volledige inzet van zijn persoon de hervormde wljkgemeente Veur te Leidschendam gediend. Vrijdag avond a.s. bestaat van half acht tot half negen gelegenheid de familie leden te condoleren. De begrafenis vindt zaterdag plaats te Hemelum (Friesland). WASSENAAR Dat de ware paardenliefhebber zich door weer of wind niet laat tegenhouden is woensdag op de Wassenaarse ren baan Duindigt weer eens geble ken. Hoewel de harde regenbuien van woensdagmorgen de vooruit zichten op een lekker dagje Duin digt leken weg te spoelen, bega ven toch rond de 12.000 mensen zich naar de renbaan om de negende 'Dag van het Paard' bij te wonen. Een jaarlijks terugke rend spektakel waarin de paar denliefhebber volop aan zijn trek ken kan komen. En ook al moes ten diverse malen de parapluies worden opgestoken, de vele aan wezigen hebben een volle middag genoten van een voortreffelijk hippisch gebeuren. Een demonstratie 'gymkhana' moest tonen hoe de behendigheid, de gymnastlciteit, van het paard bevorderd kan worden. Vooral in de pony-sport wordt deze tech niek veel toegepast. Indrukwek kend is elke keer weer de show van de Nederlandse pony-stam boeken, een show waarin tiental len pony's acte de présence ga ven. Veel bijval kreeg de show van 'aanspanningen van twee of meer paarden'. Tal van soorten koetsen en rijtuigen, getrokken door twee-, vier-, vijf- en zesspannen van allerlei soorten paarden. De dui zenden hielden de adem in toen het vijfspan van de heer Van Del- den uit Amsterdam angstaanja gend slingerbewegingen maakte en een ieder als het ware op het omslaan zat te wachten. Maar dat hoorde allemaal hij de show, een show die veel waardering oogstte. Traditioneel onderdeel van de Dag van het Paard is het rassen- défilé, waarin tientallen paarden van diverse rassen worden ge toond. Arabische volbloeds, Engel- DEN HAAG De 19-jarige J. P. Weber uit Den Haag heeft dinsdag een lelijke val gemaakt toen hij vluchtte voor een brand in een bovenwoning die hij aan het op knappen was. Met hoofd- en inwen dig letsel moest de jongeman in een ziekenhuis opgenomen worden. De jongeman was op een bovenver dieping van een pand aan de Rem- brandtstraat in Den Haag met een stoomapparaat behang aan het af weken. Hierbij ontstond brand. Door een raam poogde de jonge man naar een belendend pand te klimmen maar deze poging liep verkeerd af. De brand kon worden geblust. ALBLASSERDAM De 21-jarige D. Hardenbol uit Alblasserdam is dinsdagavond aan de verwondingen overleden die hij eerder op de avond had opgelopen bij een ver keersongeval in zijn woonplaats. Dooi nog onbekende oorzaak is de man met zijn personenauto fron taal in botsing gekomen met een tegemoetkomende personenauto. (ADVERTENTIE) DEN HAAG De politie In c dinsdag de 27-jarige Haagsl mobilist H. T. van V. aangel Am die heeft bekend op 9 juli tiaar jarige Hagenaar op Rijkswejeen Rotterdam met de vuist in jen zicht te hebben geslagen, li m moest met een kapot lirang. worden opgenomen in het [stri. dersziekenhuis ln Den Haal 'wi gens de politie krijgt hij zjoplc zichtsvermogqn weer terug. het van de ruzie zou snijden Éet weest. Het slachtoffer verfc'. dat hij met een kruissleutel dt gezicht is geslagen, maar tin i zegt alleen zijn handen te lig', gebruikt. Jens door Adr. Hager SCHEVENINGEN Over twee jaar, om precies te zijn 20 auj 0 1977, zal het 100 jaar geleden zijn dat Jan Zwart werd geborejde eeuw, en dat terwijl zijn muziek nog zo springlevend is. In 1937 overleed Jan Zwart en zo- Zwart graag speelde: enkel»11111 wel tijdens als na zijn leven is er in de organistenwereld altijd veel om zijn muziek te doen geweest. Zwart schreef zijn composities als een getuigenis en die getuigenis klinkt door tot aan de dag van vandaag. Dat werd duidelijk in het program - ma, dat Dirk Jansz. Zwart wijdde aan het werk van zijn vader. Hij concerteerde op het Van Dam-orgel van de Scheveningse Nieuwe Kerk en hoezeer de naam Zwart nog in het teken van de belangstelling staat bewees de uitstekende op komst van het orgelpubliek. Beken de werken stonden op het program ma zoals de Fantasieën over Psalm 33 en ver Een vaste burcht', orgel koralen psalm 91. psalm 84 en 'Oh heil'ge Geest, daal op ons neer', toccata psilm 146 en de liedbewer- kingen 'Scheepje onder Jezus 'hoe de' en 'Wandel maar stillekens ach ter hem aan'. Doch ook andere muziek die Jan Zwart graag speelde: enkele^! voorspelen den toccata en ft Pr d-moll van Bach en delen £n symfonieën en fuga in Bach en delen uit de en 5 van Widor. Dankzij onder andere ten tiet volgende op 26 augustus gegeven man van Vliet groeit fonds. Het is een goede men zich voor de dit orgel Inspant, het moeite! Dat werd ook me eert duidelijk, vele orgelminnaars en d( ders van dinsdagavond bespeling zeker te concertgever kan bogen renlange ervaring en gen ook zijn vertolkingen, maakte zijn spel een wat indruk, doch dit niet eenvoudig te lijk behoort dat tauratie tot het verleden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De werkgroep ruimtelijke ordening en verkeer in Groot-Loosduinen maakt in een brief aan het Haagse college van B. en W. bezwaar tegen het toepassen van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening ten behoeve van de inrichting van een woonwagencentrum aan de Escamplaan in het gebied Houtwijk. Voor deze nieuwe wijk bij Loosdui nen is een hernieuwd voorberei- dingsbesluit afgegeven. hetgeen volgens de werkgroep inhoudt dat het bestemmingsplan Houtwijk nog voor 21 april volgend jaar ter visie zal worden gelegd. De werkgroep vindt dat vestiging van een woon wagencentrum Ln Houtwijk belem mering geeft op de ruimtelijke in deling van het plan en een goede aansluiting mist op de wijk Kraa- yenstein. Eerder adviseerde de werkgroep het college het in het plan Houtwijk opgenomen terrein van Gemeente werken tel het gebied Kerketuinen op te nemen. De gemeente zou de Kerketuinen moeten aankopen en inrichten voor industrievestiging en opslag van Gemeentewerken, in aansluiting op het reeds .bestaande industriegebied 'Zichtenburg'. Met nadruk stelt de werkgroep geen bezwaar tegen het inrichten van een woonwagencentrum te hebben, daar zij van mening is dat ook deze bevolkingsgroep een goede vestigingsmogelijkheid moet wor den geboden, die aan hun specifie ke woonwens beantwoordt. Geconcludeerd wordt dat de artikel 19-procedure (die de gemeente de mogelijkheid biedt tot de afgifte van een bouwvergunning over te gaan zonder dat een bestemmings plan voor het betrokken gebied gewijzigd is) alleen zinvol is, wan- neeT op redelijke termijn geen an dere procedure te verwachten is. Geen overleg De werkgroep uit kritiek op heft feit dat over de plannen voor het woonwagencentrum op genoemde plaats van de voren in het geheel geen overleg met de bevolking is geweest. Velen zullen bovendien niet in de gelegenheid zijn va- kantietijd tot 1 augustus uiter lijk bezwaren in te dienen tegen het ter visie gelegde plan. Met de Adviescommissie Loosdui nen. ingesteld door B. en W., is nooit overleg gepleegd. De werkgroep concludeert dat het hanteren van de art. 19-procedu- ren, voordat het bestemmingsplan is vastgesteld een precedent schept om ten aanzien van andere projek- ten dezelfde procedure te gaan vol gen. zoals de vestiging van een PTT-telefooncentrale, de verlen ging van de Demesvaartweg e.d. Een goede Inspraakprocedure zou voorkomen dat dergelijke bezwaar schriften niet meer behoeven te worden geschreven. DEN HAAG Het ministerie van landbouw en visserij dat in ruimtenood zit in haar gebouw aan de le Van den Boschstraat wil enkele grote afdelingen gaan onderbrengen in het kantoorgebouw Bei levue, dat op de plaats van het voormalige hotel van deze naam, op de hoek van de Rijnstraat in de Bezuidenhoutseweg in aanbouw is. Het ministerie zal zes verdiepingen van dit acht lagen hoge pand huren. In verband hiermee worden de dépendances van het ministerie aan de Bezuidenhoutseweg 18 en 76 opgegeven. 'Beilevue' dat door middel van een passerel met het complex van het station Den Haag-Centraal zal worden verbonden wordt eind dit jaar opgeleverd door de bouwer. ng istad se volbloeds, Friese paardenjg vers Hackey's, trekpaarder ns de foto bij dit verslag), fj< paarjen, Hafiingers, pony Apaloosa's. Daarnaast vond deze succesvolle Dag vail Paard een springconcours parade van 64 ruiters Shetland-Pony-Show plaats. Maar per slot van reken: Duindigt een renbaan moesten dus ook enkele dra en en rennen worden afgeiM die door hun spanning vele "I de handen van het duizend: ge publiek op elkaar brachte World Press Photo De afdeling Katwijk van dtPAL Volksuniversiteit is er in fcerlu de veelgevraagde expositie tóe Press Photo '75 naar KaUo0r(j halen. De opening vindt o)orcra gustus om 20.15 uur plaatSjeid voormalig postkantoor ai Voorstraat 43. De foto's zijt, - met 23 augustus te bezichtf? Katwijk vertrekt de exposij", New York. Kerkmuziek-week omi Ter afsluiting van de 25e utimin voor kerkmuziek concert etelijl Willem Mudde zaterdagavde j: om 20.15 uur in de Lutheiin. I aan de Lutherse Burgwal Isclia Haag. Medewerking verlees i koor van de studieweek. Uijania worden werken van Pr%Cha Schütz, Schein, Penning en^er certgever zelf. „n Bach-herdenking i|s In de Ned. Hervormde k£ ,zc het Wilhelminaplein te Nf.cua geeft Gerard Bal maandfm8:< a.s. om acht uur een concerf- In pas gerestaureerde orgel tetëen' dachtenis van J. S. Bach, ijvan componist overleed op de d duii dit concert 225 jaar geleden uit programma is informatie ovtte en het orgel afgedrukt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6