Bestrijding van geweld -r-irrj! begint bij de mens-zelf weerrapporten jan houdt bui gewoon tegen Tijdens vakantie voor dertig mille aan antiek geroofd ok AVNM: ;remd in ikbondswerk wonder mannen aju paraplu Ruim twintig eeuwen oud graf Koel en buiig Strandverwachting 1 ..^LAND onder redactie van loes smit 'Een cadeautje voor mij? Ik kan haast niet wachten tot je die doos hebt leeggegeten.' DONDERDAG 24 JULI 1975 'Vorm plaatselijke gespreksgroepen van overheid en particulieren' niet bemoedigd worden W Mm Mm wijze, waarop vergelijkbare - B mm eenheden in andere landen éhb ÜLj^ mm mI ranz-Josef Strauss uit Beie- Mm m niet zou veroorzaken. En in Van een verslaggever BEEKBERGEN Tijdens afwezig heid van de bewoners is uit een villa aan de Berg en Dalweg in Beekbergen voor ruim dertigdui zend gulden aan antiek gestolen. De villa is door de inbrekers van boven tot onder doorzocht. Zij na men alleen datgene mee wat ge makkelijk te vervoeren was. Er ver dwenen onder meer een Friese staartklok ter waarde van 6500 gul den, antiek zilveren tafelbestek ter waarde van tienduizend gulden en diverse kleinere dingen. Weerrapporten van gisteravond 7 uur, ma ximum temperaturen van gisteren en neerslag van 719 uur. Amsterdam regen 18 33 De Bilt regenbul 21 0.1 Deel en regen 22 0.1 Eelde regen 19 3 Eindhoven zwaar bewolkt 23 0 Den Helder regen 17 7 Luchth. R'dam regen 20 0.1 Twente regen 23 0.1 Vlissingen regen 20 0.1 Zd. Limburg zwaar bewolkt 25 0 Aberdeen regenbui 15 9 Athene onbewolkt 15 9 Barcelona licht bewolkt 28 0 Berlijn zwaar bewolkt 28 0 Bordeaux half bewolkt 25 0 Brussel zwrar bewolkt 23 0 Frankfort zwaar bewolkt 27 0 Genève onbewolkt 27 0 Helsinki licht bewolkt 23 0 Innsbrtlck licht bewolkt 28 0 Kophagen zwaar bewolkt 21 0 Locarno half bewolkt 26 0 Londen licht bewolkt 22 1 Luxemburg half bewolkt 25 0 Madrid onbewolkt 35 0 Maiaga onbewolkt 29 0 Mallorca onbewolkt 34 Mtlnchen licht bewolkt 26 0 Nice licht bewolkt 26 0 Oslo regen 18 3 Parijs zwaar bewolkt 24 0 Rome onbewolkt 28 0 Spilt onbewolkt 30 0 Wenen onbewolkt 27 0 HOOGWATER voor vrijdag 25 Juli: Vlis singen: 3.16-15.26; Har ingvlleteluizen: 4 49-17.11; Rotterdam: 6.04-18.05;. Sche- Veningen: 4.17-16.43; Imulden: 4.51- 17.17; Den Helder; 9.08-21.09; Harlingen: 11.19-23.37; Delfzijl; 1.13-13.19. CPEflSttarti- jaanvaard. Dit is intussen met meerderheid gebeurd, vermoede- pt verbazing van Fanfani zelf. De I heeft nu de mogelijkheid, de hs te verzetten. Of zij er in zal p, hangt er van af of de rivalise- 5 groeperingen binnen de Demo- Christiana zich voldoende reali- I, dat het bedrijven van christelij- plitiek een enorme verantwoorde- lid met zich brengt. vL____ een verslaggever ECHT In een brief aan mi- (r Vredeling van defensie en staatssecretaris Van Lent (per- ilsaangelegenheden) heeft de nene Vereniging van Neder- Militairen (AVNM) verzocht eperkingen weg te nemen, die lit moment het vakbondswerk PI aanzien van dienstplichtigen tig belemmeren. In haar ver heeft de AVNM ook gewezen !e drie verdragen van volken- elijke betekenis, die grond en zowel sociale als poli- I toekennen aan iedere jjSburger en derhalve ook de wair. De soldatenvabbond WDM sr eerder ook bij de minister Jtesteerd tegen de beperkingen laar werk onder dienstpliehti- rie verdragen zijn de universe- rklaring van de rechten van de (handvest Verenigde Naties), •verdrag tot bescherming van de Jjten van de mens en de funda ble vrijheden (verdrag van Êen het Europees sociaal st (verdrag van Turijn). In gevallen zijn de verdragen de staten-generaal geratifi- *3, zodat ze uitgaan boven de stplichtwet of het reglement op Inwendige dienst binnen de [smacht, aldus de AVNM. W. M. van Andel dikanten. artsen, advocaten, maat schappelijk werkers, rechters en justitie en politieambtenaren. Deze gesprekken zouden niet openbaar moeten zijn. In hoeverre een alge mene conclusie verstrekt zou kun- ?n worden laat ik ter beoordeling aan anderen over, dat wil zeggen aan betrokkenen zelf. c. Vorming van Jongeren, zowel op school als in de werkende leefsfeer, in de anti-geweldssfeer, zou priori teit moeten verkrijgen in les- en vormingsprogramma's. In dit kader is inschakeling van degenen die gedragswetenschappen doceren van grote betekenis. d. Inschakeling van alle publici teitsmedia in het op gang gezette proces is van groot belang. Pers, radio en tv zullen meer en duide lijk opvoedend moeten werken in de opvoeding en vorming tot anti- geweld. Ik vind dat ze tot heden daarin tekort schieten, de goede niet te na gesproken. e. Praktische vorming en begelei ding van de 'mens aan de basis' tot anti-ge weldsgedrag (huisvrouwen, huisvaders, peuters, kleuters, chefs en wie dan ook). Tallozen weten niet hoe te reageren op geweldda dig gedrag of hebben niet geleerd zichzelf te beheersen. Mijn conclusie luidt dan ook dat naast structuren, die veranderd moeten worden, de mens de eerste is die ondanks allerlei misstanden toch moet leren zichzelf te beheer sen en, bijbels gezegd, de naaste moet liefhebben als zichzelf. Daar begint geweldsbestrijding. De tijd is kort en velen lijden onder het geweld dat zichtbaar hen bedreigd doch onzichtbaar blijft. Laten we hen de helpende hand toesteken en zodoende aan de wor tel het kwaad aanpakken. Tot heil van de bedreigde mens en daarin tot dat van ons volk. De heer W. M. van Andel is com missaris van politie te Den Haag. Nog geen dag was de informatie van de heer Modderman uit Sneek over de magnetische heu vel in Canada in huis, of een tweede brief volgde. Ditmaal van mevrouw J. Timmers-v. d. Berg uit Zwijndrecht, die drie jaar geleden op dezelfde heuvel ge weest is toen ze bij het gezin van haar dochter in Canada lo geerde. Op een zondag reden ze met z'n allen naar de magneti sche heuvel waar hun auto. net als die van de heer Modderman en vele anderen, vanzelf achter uit omhoogklom, maar met dit verschil dat er nog aardig wat mensen in zaten ook. Het was flink gaan regenen, schrijft me vrouw Timmers; en we konden de auto niet uit. 'Ik weet niet meer of alle kinderen er bij waren, vermoedelijk de oudste niet, maar in elk geval waren er toch vier van negen tot vijftien jaar. mijn dochter, schoonzoon en ik, dus een behoorlijk ge wicht samen'. Mevrouw Timmers meent zich te herinneren dat de magnetische kracht van die Canadese heuvel pas in 1970 ontdekt is en dat daar toen in de kranten heeft gestaan dat dit verschijnsel ook ln andere landen'voorkomt. Er zijn er natuurlijk veel meer, maar in jaar waarin zoveel over vrouwen gezegd en geschreven wordt, mogen we ook wel eens een paar pakkende uitspraken over en (soms) uit de mond van mannen citeren. Die zijn er. bij bosjes, maar we noemen voorlo pig alleen een enkele uit een rijtje dat het weekblad Viva af drukte: 'Mannen als hanen verdienen slechts de aandacht van kippen' (Georges Guilbert). 'Als ik een man was, zou lk mezelf voortdurend uitlachen. Maar daar hebben mannen te weinig zin voor humor voor' (Yo- ko Ono). 'Het merendeel van de mannen is eerder lui dan eerzuchtig. Vandaar het succes van de on- benullïgen' (André Maurois). 'Waar de man heer en meester is, toont hij zich zelden meester en nooit heer' (Jan Greshof). 'Waar de mannen strijden, wint de vrouw' (Wilhelmina Drucker). Omdat het best eens kon gaan regenen, had de bezoekster van Artis een paraplu onder de arm toen ze voor het verblijf van de zestien hyena's stond te kijken. Zich afvragend of hyena's dóór bij ten stak ze de stalen punt van de paraplu door het gaas. Hyena's bijten inderdaad hard. Nauwelijks had een van de die ren zijn tanden in het vreemde voorwerp gezet of met een flinke ruk lag het hele fel-oranje ge kleurde regenscherm al tussen de andere grauwe hyena's, die grote interesse voor de prooi le ken te hebben. En wat roepen toegestroomde Amsterdammers dan? 'Aju paraplu!' De verzor gers van de hyena's vond het niet zo leuk, omdat de dieren allemaal een stuk wilden hebben en stof en baleinen krakend uit elkaar scheurden, zodat ze zich lelijk zouden kunnen bezeren. Na eerst het oudste en soms wat agressieve wijfje apart te hebben gezet, stapten twee Artis-man nen daarom het perk in. De dieren, die de mannen goed kenden, lieten zich zonder pro test hun pas verworven speel goed afpakken. de regerende Democrazia niet meer in staat, de een verscheidenheid te handhaven zij het moet hebben nu de meer het enige bindmiddel ingesteld moet worden dat verge- J n meestal mank gaan, zoals dat )0k andere democratische partij- vrn nea kun moeilijkheden. Dat is en in Rome zo en ook is zeker geen uitzondering, 'laatste betreft behoeven de van een CDA zich dan veel zorgen te maken. Niette- zij er goed aan doen om trekken uit de tekortkomin- min of meer verwante partij- landen. isis in de Italiaanse Democrazia ana, die vandaag de aandacht is niet zomaar uit de lucht vallen. De partij bestaat uit rm aantal groepen en groepjes, :h in de Italiaanse politiek er- ;en uiterst rechts en zeer links De daaruit onvermijdelijk loeiende onenigheid heeft er Jt vele jaren toe bij gedragen dat meer op verantwoorde wijze kon worden. -2 Aldo Moro, vertegenwoordi- de linkervleugel van de De- Christiana, staat met zijn volkomen machte de regionale verkiezingen land winst voor communisten ten koste van de chris- hebben opgeleverd, partij hem niet meer be geeft, kan hij nauwe- doen om de chaos te lijf te aarin Italië in economisch, a 'politiek opzicht wegzakt, van deze bewegingsvrij- tot dusver niet alleen een :n besluiteloosheid. Een van te oorzaken moest wor- in de manier waarop Amintore Fanfani van verdeeldheid gebruik maken om zijn belangrijke behouden en zijn invloed op politiek zo lang mogelijk gelden. In het begin van de was Fanfani de man die met de socialisten mo- maakte. In de loop der jaren hij echter van gedachten. -3 bewees zijn partij geen dienst ontkennen dat haar invloed maar zeker terugliep. Er is geweest dat hij in een presi- naar het voorbeeld van de je Vijfde Republiek de oplossing de problemen van Italië zag. hij geen bijval kreeg, probeerde 1- zonder succes de verliezen de Democrazia Christiana onge- jte maken om minder afhankelijk irden van socialistische steun, itst voor verzoeken uit de partij, inctie ter beschikking te stellen :n nieuwe aanpak van de proble- mogelijk te maken, verklaarde li niet te zullen aftreden, tenzij stiegen zijn 'vernieuwingsplan' ge- motie van wantrouwen zou wor- door W. M. van Andel Professor dr. R. W. Jongman uit Groningen heeft bezwaar tegen de zijns inziens ongelukkige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over misdaad en geweld, dat wil zeggen: tegen de on gelukkige interpretatie die de lezer daaraan geeft. Tevens valt hij de berichtgeving op dit punt in de pers aan. Vervolgens onderwerpt prof. Jong man het zidhtbare geweld aan een beschouwing en definieert hij dit verschijnsel als: een verplaatst antwoord op ongelijkwaardigheid. Tenslotte memoreert hij de veel voorkomende beslotenheid c.q. het afgezonderd leven van bepaalde ge zinnen. Hij stipuleert dat bijvoor beeld ook de tegenwoordige steden bouw schuldig is aan misdadigheid en geweldstoename. Ik ken professor Jongman goed en heb veel waardering voor zijn rus tige benadering van de problemen. Speciaal de jeugd heeft zijn weten schappelijke aandacht en daarom waardeer ik hem des temeer. En toch voelde ik mij na het lezen van zijn opmerkingen gedrongen te re ageren. In de praktijk van de mis daad en geweldsbestrijding stuit ik steeds weer op het feit dat theorie en praktijk toch wel wat uiteen lopen. Ik vind het benauwend dat tallozen in ons land zich bedreigd voelen en angstig zijn over het zichtbare geweld dat in sommige gevallen wellicht wat gekleurd de pers haalt. In onze cultuur is geweld ik zou haast zeggen: gelukkig nog nieuws. Dat kan positief en negatief werken doch het feit ligt er nu eenmaal. 'Onzichtbaar' Korte termijn Als professor Jongman dan ook stelt dat slechts een fundamentele aanpak dit kwaad kan bestrijden dan zeg ik: akkoord, maar geeft dat dan wel een oplossing op korte 'Voorlichting in een anti-gewelds-sfeer' termijn? Ik behoor heslist niet tot degenen die met zwaardere straffen denken het te verwachten heil te verkrijgen. Toch moeten we ook voorzichtig zijn om straffen als on nutte bezigheid te beschouwen. In onze gebonden wereld met zo veel gewelddadige cultuurverschijn selen zal het één wel niet buiten het ander kunnen. Helaas, maar waar. De overheid heeft een die nende taak en zij zal deze taak ook ten opzichte van de bedreigden mogen en moeten uitoefenen. Haar beleid zal naast gerichtheid en doeltreffendheid toch ook duidelijk moeten zijn. Zij kan dit niet alleen en zal met inschakeling van insti tuten, groepen van mensen en in- dividuelen tot een maximaal resul taat van geweldsbestrijding moeten trachten te komen. Het gesprek hierover komt pas op gang en zal met snelheid moeten worden voort gezet. Suggesties In de praktijk van het leven zou ik wel wensen dat veel meer mensen samen daarover het hoofd gingen buigen. Mag ik in deze denktrant een enkele suggestie doen? a. Plaatselijke gespreksgroepen van overheid en particulier initiatief, om oorzaak, zichtbaarheid en ge volg van (on)zichtbaar geweld te onderzoeken en te signaleren. Ik denk hierbij aan gemeenteraad, justitie, politie, school, kerk, snort wereld en belangenorganisatie als middenstandsorganisaties Deze gesprekken zouden openbaar moeten zijn. b. Gespreksgroepen van diegenen, die op basis van een vertrouwens- ambt tot geheimhouding zijn ver plicht doch die ook met het ge- weldverschijnsel in aanraking ko men. Ik denk aan geestelijken, pre- Naast het zichtbare en gepubliceer de geweld zie ik zoveel onzichtbaar en niet in het nieuws gekomen geweld. Mag ik eens een enkel voorbeeld noemen? De angst van talloze winkeliers die zich bedreigd voelen door groepen van mensen die qua houding en optreden in het voorportaal van de geweldspleging vertoeven en drei gen over te gaan tot gewelddadig optreden als aan hun wensen niet wordt voldaan. Zedenmisdrijven schijnen te ver minderen in aantal, doch een lichte tendens tot een toename in de geweldssector kan niet ontkend worden. Geestelijke en lichamelijke mishandeling van vrouwen en kin deren dreigt een kwaad te worden dat grotere omvang aanneemt. In gezinnen dreigt de afstand tus sen ouders en kinderen groter te worden met als gevolg van weers kanten toenemende ge wetstoepas sing (opsluiten, kwaadaardige con flictsoplossing, ongenuanceerd weg lopen en dreigen tot een oplossing via verkeerd gekozen middelen). Verscherping van de toestand waarin minderheidsgroepen dreigen terecht te komen met als gevolg geweld van binnen uit en van bui ten af (gediscrimineerde jeugd, ho mofilie, onaangepasten)Onmee- doogizaambeid van de ene mens ten opzichte van de ander en een stel- lingname die geen mogelijkheid meer biedt voor respect voor de naaste die anders denkt, reageert en laat staan anders gekleurd is (rijksgenoten, gastarbeiders en zelfs kerkleden onderling). Ik noem slechts enkele verschijnselen die de cijfers van de statistiek niet halen en daarom vaak geen nieuws vor men. In Centraal China is en 2100 jaar oud graf ontdekt. Toen het werd geopend bleek er nog een vrij gaaf lichaam van een man in te lig gen (foto onder). Interessant waren de maar liefst 500 offers die die dode in zijn graf omringden. Daartoe behoort met name fraai miniatuur-houtsnijwerk, dat eveneens de tands des tijds heeft doorstaan. Van onze weerkundige medewerker 'Ik weet niet meer waar ik aan toe ben', aldus een wanhopige kranten lezer en radioluisteraar gisteren. 'De ochtendbladen voorspellen dat er vandaag regen en kou komt en tegelijkertijd praatte de radio om kwart voor zeven vanmorgen over warme lucht uit Frankrijk van 25 graden'. Wel, het papier heeft, al thans in de noordelijke en westelij ke gebieden, waar onze zegsman woont gelijk gekregen. De zon is daar nauwelijks te zien geweest en vóór het middaguur al viel er re gen, begeleid door een krachtige tot harde zuidwesten wind. De tempe ratuur haalde niet eens de 20 gra den. Den Helder bleef hangen op 17 graden, Schiphol op 18 gr. en daar viel tot gisteravond 7 uur bo vendien 33 millimeter regen. Aan de andere kant had de radio gelijk voor wat het uiterste zuid oosten betrof. Maastricht bijvoor beeld had een verkwikkelijk uiter ste van 25 gr. C. Warmer nog was het in Duitsland, waar Keulen en Kassei op 26 gr. kwamen. Inns bruck 28 graden en het Tsjechische Brno een zelfde waarde. In het grootste deel van Europa was het gisteren trouwens een zonnige en warme zomerdag. Inmiddels zal het Britse koufront, aanhangsel van een diep lagedruk gebied bij Schotland, wel heel Ne derland voor zich hebben opgeëist ten koste van enige tijd regen of een onweersbui. Achter het front deden zich gistermorgen in Ierland al opklaringen voor en die zullen, misschien na wat aarzeling in het midden en oosten van ons land. ook onze streken vandaag gaan be heersen, maar de uit west of noordwest toestromende lucht is onstabiel en reken dus ook maar op enkele buien. Het blijft in de rest van deze week ivat wisselvallig en koel maar tijdens het weekend lijkt er weer kans te zijn op wat hogere temperaturen. In het tijdvak half juni- half juli is de gemiddelde temperatuur boven normaal geweest van het zuiden van de golf van Alaska over Cana da en vervolgens via Schotland naar de Kaspische zee. Het kwik schoot tekort over de zuidelijke sta ten van noord-Amerika, via de At lantische oceaan naar de Middel landse zee en ook boven de Noorse zee, noord-Rusland en Aziatisch Rusland. In de middelste niveau's van de troposfeer was de belang rijkste lage druk gesitueerd ten noorden van Nova Zembla met een sterke uitstroming van koude lucht van het zeegebied ten zuiden van Groenland naar noord-Scandinavië en Noord-Rusland. De zeewater- temperatuur was onder normaal tussen 40 gr. en 50 graden noorder breedte op het westelijk deel van de Atlantische oceaan, in de wate ren rond IJsland en de Noorse zee en boven normaal onder meer op het zuidelijk deel van de Noordzee, ln Dalatangi (oost-IJsland) viel gisteren overdag 38 mm regen bij noordoosten wind en 8 graden C. temperatuur. Vandaag wisselend bewolkt, kans op buien en koel. Krachtige, later matige west tot noordwesten wind, vrij sterke branding, geen Kwallen. Verder vooruitzichten: Tegen het weekeinde wat meer opklaringen maar nog wel een bui. Als het de volgende week vaak regent, is Jan Wesselman waar schijnlijk met vakantie. Of hij heeft het voor deze keer alle maal maar aan de De Bilt over gegeven, wat niet zijn gewoonte is. Hij houdt van goed weer en daar zorgt hij dan ook voor. Strenge winters met ijs lust hij niet en zodoende hebben we in geen tijden een elfstedentocht meer gehad. 'Ik vind het vervelend', zegt hij in het weekblad nieuwe Revu, dat hem zijn 'geheim' een heel klein beetje wist te ontfutselen. 'Het is kostbaar en ik ben toch te oud om schaatsen te rijden'. Nu is het ook niet zo dat Jan Wesselman ('een ronde, buikige man' van 73 jaar. met een huis vol honden voor de liefhebberij en curiositeiten en antiek voor de broodwinning) te Roelofa- rendsveen het hele land op zijn ivenken kan bedienen. Hij bezit wat je noemt, plaatselijke macht, en zijn bollenstreek vaart dan ook wei bij zijn kun sten. 'Als het te koud is. dan moeten de mensen te hard sto ken voor die tulpen en narcissen in de kas. En als het te warm is, zijn ze niks waard en dat moet natuurlijk ook niet. Ach kijk, je ken het toch niet zo doen dat iedereen tevreden is. Als het vriest bennen de bollen niks waard'. Maar die arme Zeeuwse boeren dan met hun rotte aard appeloogst? 'Ja, die hebben er een strop aan. Ik kan ook niet heksen. Als het hier goed is, is het daar slecht'. Natuurlijk vroeg de Revu-rer- slaggever hoe Wesselman het weer onder controle krijgt en of het moeilijk is. 'Het gaat van zelf'. zegt ie. 'Kijk, je moet van het idee uitgaan: vragen en gij zult verkrijgen'. Dat verkrijgen 'van hogerhand: ik ben een ge lovig mens'. Maar hóe doet ie het nou' 'Als ik mooi weer wil hebben, dan ga ik zó zitten en als de wind west is, kan ik hem laten draaien dat hij noord gaat en het daarom droog wordt'. Al zittend stuurt hij dan met z'n handen. Hij geeft er ook een voorbeeld van: 'lk was eens nijdig. Ik heb toen voor noordwesterstorm ge zorgd dat het niet mooi meer was. 's Zaterdags stond de baro meter nog slecht, maar 's zon dags moesten ze voetballen Toen kwamen ze bij me bellen, of ik niet voor goed weer wou zorgen. Het werd mooi weer. on danks dat de barometer s lecht stond.' Als er een bui komt aan drijven en de streek kan die niet gebruiken, dan houdt Jan Wes selman 'm gewoon even tegen. Heel eenvoudig. Op gezag van het weekblad kun nen we ook nog doorgeven, dat weerman Wesselman zieke die ren. wratten en poep ogen ge neest. En dat hij deze zomer het beste met ons allemaal voor heeft: Goed weer. maar niet te gek heet of te gek koud. Een soort groeizaam weer. Want ik hou wel van de zon hoor. Kijk dus goed om u heen als de zon schijnt. Dan kan het haast niet missen: Jan Wesselman moet vlak in de buurt zijn. Als het werkelijk snikheet is, zet (de baas) deze kleine Deense ham ster zijn grote zonnebril op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5