Rabin eist direct contact met Cairo |t if 4 Slag etNieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant r si Sadat verlengt VN-mandaat in Sinai deze krant Bij Nederhorst-dochter dreigen 300 ontslagen Tti Hoe moet men geweld bestrijden? - pag. 5 Vakantie nog regelen? Vakantieganger breekt foto- en filmrecords Franse veerboot in brand: elf doden Reparatie fiets en bromfiets duurder Karamanlis: beëindig betogingen 'Ruimtevaart werk voor oude tante' Verdachte overlijdt in inrichting Tï jze mannen voor n schil ham-export Zuidamerikanen in Amsterdamse cel Bekeuring na zend-record Abonneer eens iemand. Zonder omhaal. Auto in kanaal: echtpaar met twee zoons omgekomen WelkomstvoordeeV. l_* hoort bij u. 'v,> *1 Trouw 33e JAARGANG NO. 9580 - DONDERDAG 24 JULI 1975 In de krant van morgen vindt u in onze advertentierubrieken weer volop mogelijkheid om uw keuze voor dit jaar te bepalen. JAVE TROUW/KWARTET B V. - ÏNEMENT 13,52 PER MAAND - HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 - I 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS f 0,50 AMSTERDAM De Nederlandse vakantieganger fotografeert en filmt dit jaar zoveel als nog nooit eerder is voorgekomen. De fotografische industrie in ons land beleeft daardoor een nog nooit eerder vertoonde piek. Na de eerste week van de bouw- vakantie is de aanvoer van foto- en filmmateriaal in de ontwikkelcentrales al tien procent groter dan vorig jaar. Bij Agfa-Gevaert stelt men vast dat de tenden- zen die vorig jaar al zichtbaar waren zich nu ver der voortzetten. Dat betekent een voorkeur voor kleur-negatieffilm boven dia's. Bij Agfa-Gevaert heeft men kunnen constateren dat de vakantiedoelen zich dit jaar hebben ver legd: de Nederlandse toerist gaat nu minder naar landen als Spanje. Italië. Marokko en Tune sië. Frankrijk staat heel duidelijk bovenaan, en dat geldt vooral voor het zuiden van dat land. TEL AVIV, CAIRO, NEW YORK (Upi, Reuter, AP, AFP) De Israëlische premier Rabin heeft gister avond als nieuwe voorwaarde voor een tussentijdse vredesregeling met Egypte gesteld dat er eerst directe onderhandelingen tussen de twee landen moeten plaatsvinden. lenland t moet ook kleine rallen melden enland in in Colombia en het moeilijk sn in een circus een vrij kaartje es Nederlandse isters in Cali fiomie I.ptilw v.-V 3K i .iT"™" - krantenminnende Britse volking is opgeschrikt over richten dat hun dagbladen kwijnend bestaan leiden, in de 'Times' was dat be- ind, maar dat de even def- Financiai Times (geen oertje of zusje van de eerder noemde) in de rode cijfers «igt te komen, verbijsterd lereen in de Londsense Fleet reet. De Britse kranten impen met problemen die beetje doen denken aan in de Nederlandse dag- idwereld. Een beetje, dus er meer. Zie pagina 15. Elf mensen zijn gisteren om het leven gekomen toen de Franse veerboot Venus des lies even buiten de haven van hetZuidfranse Toulon in brand raakte en zonk. On geveer twing opvarenden zijn ernstig gewond geraakt. De veerboot was van Toulon op weg naar het 25 kilo meter uit de kust gelegen eilandje Poquerolles. Aan boord bevonden zich ruim tweehonderd passagiers. Veel opvarenden van de Venus des Hes wisten aan de dood'te ontsnappen door in het rustige water van de Middellandse Zee te springen. Helicopters en schepen van de Franse marine brachten de gewonden en andere passagiers in veiligheid. Van de gewonden verkeren er acht in levensgegaar. Zij liggen met zware brandwon den in ziekenhuizen in Marseille. De brand op de veerboot begon gistermorgen met een zware ontploffing in de machinekamer. Volgens de ka pitein van de Venus de Hes is de veerboot met volle kracht op iets hards gestoten. In Toulon wordt niet uit gesloten dat het hier om een onderzeeboot gaat. Toulon is de op één na grootste marinebasis van Frankrijk. Foto: een reddingsboot koerst voorzichtig temidden van de vele tientallen drenkelingen die zich aan reddings vlotten vasthouden. UTRECHT Bij Montinex-Holvrieka, een divisie van de Verenig de Bedrijven Nederhorst, dreigen nog dit jaar ongeveer 300 ont slagen te vallen. Dit heeft districtsbestuurder B. J. van der Weg van de Industriebond NVV gisteren meegedeeld. AMSTERDAM Fiets- en brom- fietsbedrijven mogen hun tarieven vanaf 1 juli van dit jaar met vier procent verhogen. Volgens de cen trale organisatie in de tweewieler- branche (COT) was de verhoging nodig in verband met stijging van de loonkosten. De Egyptische president Sadat heeft dinsdag nog verklaard dat hij niet bereid is tot dergelijke onder handelingen. De nieuwe els van Israël kwam enkele uren nadat Egypte besloot het mandaat van de vredestroepen van de Verenigde Naties in de Sinai met drie maan- _den te verlengen. Rabin zei in een door de Israëli sche televisie rechtstreeks uitgezon den toespraak tot een vrouwencon gres dat een tweede vredesregeling vooraf meet worden gegaan door een afzien van geweld. 'Als Egypte dat niet wil beschouw lk zijn vre despogingen als ongeloofwaardig', aldus Rabin. Tot veler verrassing stelde hij de nieuwe voorwaarde voor een rege ling. 'In de laatste fase van de onderhandelingen, vooraf aan het tekenen van een regeling, zullen de afgevaardigden van Egypte en Is raël een rechtstreekse ontmoeting moeten hebben. Zonder een derge lijke stap zie ik niet dat er een regeling komt of dat de volle bete kenis ervan wordt beseft'. Afgevaardigde Rabin gebruikte het woord 'afge vaardigde' in plaats van 'onderhan delaar'. Israël gebruikt dit woord nieestal als men in plaats van op militaire besprekingen op een poli tieke discussie doelt. Welingelichte bronnen, zo heeft radio-Tel Aviv verklaard, hebben Genève als plaats voor dergelijke besprekingen genoemd. De besprekingen en on derhandelingen zijn tot dusver al tijd gevoerd door tussenkomst van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Kissinger of de VN-afgevaardigde Gunnar Jarring. Rabin stelde in zijn toespraak tot het vrouwencongres dat de uit spraak van Sadat als zou Israël een doorn in het Arabische vlees zijn de vraag oproept of er wel een tussentijdse regeling mogelijk is. 'Als dit de houding is van de presi dent van Egypte, dan kun je je afvragen of hij wel vrede wil met Israël', aldus Rabin. 'Niets bijzonders' Eerder op de dag had de minister van handel Bar-Lev gezegd dat Is raël en Egypte het in principe eens waren over de inhoud van een nieuwe regeling maar dat de zaak nog af zou kunnen ketsen op de territoriale aanspraken in de Sinai. Vlak voordat Rabin zijn rede hield hadden regeringsfunctionarissen nogal verschillend gereageerd op het Egyptische besluit het VN-man- daat in de Sinai tot 24 oktober te verlengen. Terwijl de ene woord voerder sprak van 'een wijze stap van president Sadat' spraken ande ren van 'niets bijzonders' omdat Is raël het VN-mandaat altijd als een wezenlijk onderd.eel heeft be schouwd van de troepenscheiding van vorig jaar. De Egyptische minister van buiten landse zaken IsmaH Fachmi, die in Cairo de verlenging van het man daat bekendmaakte, verklaarde dat VN-secretaris-generaal Kurt Wald- heim morgen in Cairo wordt ver wacht. Het vorige mandaat voor de Zie verder pagina 7, kolom 1 ATHENE (Reuter) De Griekse premier Karamanlis heeft in een boodschap ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het herstel van de democratie dringend opge roepen tot beëindiging van de 'niet te rechtvaardigen betogingen'. De Grieken, aldus Karamanlis, moeten trots zijn op wat in hun land werd tot stand gebracht in de twaalf maanden die sinds het verdrijven van de tirannie zijn verstreken. Voordat deze twaalf maanden ver streken waren, zei hij, was de Griekse democratie al weer een le vende werkelijkheid, 'iets wat niet veel mensen zullen hebben voor zien.' Waakzaamheid blijft echter nog steeds geboden, a^dus de bood schap van de premier, om de rust en nationale eenheid te bewaren. 'Het zou een grote fout zijn als we op de lauweren van de overwinning zouden gaan rusten en zouden ver waarlozen wat ons nog te doen staat. Het zou een nog groter ver gissing zijn als we zouden menen dat we niets meer te duchten heb ben en minder waakzaam zouden behoeven te zijn', aldus Karaman lis. Hij doelde daarmee kennelijk op de ernstige rellen in het centrum van Athene, die ook gisteravond nog voortduurden. De politie vroeg om versterkingen en legeronderdelen zouden in staat van verhoogde waakzaamheid zijn gebracht. Zie ook pagina 7. Donald Slayton HOUSTON (Reuter) Ik heb hier boven niets gedaan wat mijn tante van 91 niet net zo goed had kunnen doen. Dat antwoordde ruimtevaarder Donald Slayton (51) gisteren op de vraag van een journa list hoe hij de lichamelijke inspanningen van de vlucht doorstond. De bemanning van de nog steeds om de aarde cirkelende Apollo hield giste ren een persconferentie. Een andere uitspraak van de tot nog toe oudste ruimtevaarder: je kunt een ruimteschip net zo besturen als een fiets. 'Man en machine zijn één'. Het eeuwige probleem ligt op het huishoudelijke vlak. zei Slayton verder. 'Alles wat je laat vallen drijft ergens naar toe en je moet er achteraan gaan. Verder hébben we een verkeersagent nodig om te zeggen wie welke kant op gaat. We schijnen altijd te gen elkaar te moeten botsen. Dat leidt wel eens tot span ning'. Maar het was niet zo erg dat de landing (vanavond 22.18 u.) wat hem betreft niet nog een poosje mocht worden uitgesteld. 'Het is hier boven echt erg opwindend'. Van een verslaggever NIJMEGEN De 27-jarige ex-on- derwijzer H. J. M. G. uit Nijmegen die in Almelo de 28-jarige onder wijzer Jan ten Broeke in diens flat met messteken om het leven heeft gebracht, is in een psychiatrische inrichting overleden. De justitie wilde geen nadere in lichtingen geven omtrent de om standigheden waaronder dit is ge beurd. De ex-onderwijzer had zich na zijn daad telefonisch bij de po litie gemeld. Na zijn aanhouding was hij ln een ernstig labiele toe stand opgenomen in de psychiatri sche inrichting. Door zijn overlij den zal de doodslag op de Almelose onderwijzer dus niet tot een rechts zaal: leiden. van lezers en tv-progranima's entaar lij en vertier iladen nkele buien Isselend bewolkt met enkele lien. Vrij krachtige tot harde bid tussen zuidwest en west. Inimumtemperaturen om- reeks 13 graden en maxima jgeveer 19 graden. IRGEN EN OVERMORGEN: inige perioden, later regen vrij koel. irgen zon op: 04.50 onder: 20.42 maan op: 21.08 onder: 07.28 en nu de hamvraag, mijne tn De ontslagen zullen waarschijnlijk vallen bij vier fabrieken van de Montinex-Holvrieka divisie. Bij de ramenfabriek De Vries-Robbé in Gorkum moeten 110 van de 470 werknemers weg, bij Montinex Montage in Ridderkerk 75 van de 150 werknemers, Montinex-Koud- staal te Ridderkerk zou moeten sluiten: ontslag voor 60 man en als Holvrieka Motra in Kampen sluit, komen daar 50 mensen zonder werk. Onlangs zijn de bonden geïnfor meerd over deze plannen. Het ar gument van de directie om tot deze inkrimpingen over te gaan is vol gens de heer Van der Weg.de ver wachting, dat de bouwmarkt waar op de divisie zich richt, niet voor 1980 zal aantrekken. Het uitgangs punt bij verdere onderhandelingen is voor de bonden, dat de werkne mers die voor ontslag in aanmer king komen binnen het concern een nieuwe betrekking krijgen aan geboden. 'Maar eerst zal voor ons vast moeten staan dat er inderdaad iets moet gebeuren, en dat hangt af van de totale informatie die we van het bedrijf krijgen', aldus de heer Van der Weg. Om dit overzicht te krijgen hebben de bonden verdere informatie ge vraagd over de financiële positie. Volgende maand zullen ze een ge sprek hebben met de divisie-direc tie in Utrecht. Dan moet blijken welk beleid de directie voorstaat, en hoe men intern de bestaande werkgelegenheid denkt te waarbor gen. Van een verslaggever AMSTERDAM Na een vechtpar tij. waarbij de 35-jarige Chileen S. R. uit Santiago levensgevaarlijk ge wond werd. heeft de Amsterdamse politie zeven Zuidamerikanen aan gehouden. vijf mannen uit Chili en twee vrouwen uit Peru De aanhou ding gebeurde in een hotelletje en de politie had grote moeite erachter te komen wat zich er precies heeft afgespeeld. Het staat vrijwel vast dat het om een bende zakkenrollers gaat. die al eerder ln Brussel. Parijs en Londen heeft gewerkt. De directie was gisteravond bereikbaar voor commentaar. niet Van een verslaggever OUDE PEKEL A/ROTTER DAM In het Groningse Oude Pekela werd gisteren een record gevestigd, waar voor wel ambtelijke belang stelling bestond, maar waar bij geen eremetaal, geen bloemetje of iets dergelijks werd uitgereikt. Direct nadat de 42-jarige H.K. via zijn clandestiene zender triomfantelijk had meegedeeld dat hij het ab soluut record via de 27 me ter band op 278 uur had gebracht, stapte de rijkspoli tie en een bijzondere opspo ringsambtenaar van de PTT zijn woning binnen om pro ces-verbaal op te maken en de apparatuur in beslag te nemen. In Rotterdam werd de ille gale zender 'Omega' in be slag genomen, nadat de po litie veel last bad ondervon den omdat via die zender de boodschap uitgezonden was dat bij bet alarmnummer van de politie in Rotterdam verzoekplaten konden wor den aangevraagd. Proces verbaal werd opgemaakt te gen de veertigjarige chauf feur J.C.B. en zijn zeven tienjarige zoon. Een ernstige slag. Weg heldendom. Weg ruimteroman- tiek. M'n tante van 91 zou het ook kunnen, zegt Slayton. En de Apollo bestuur je als een fiets. Nou ja, er worden na vandaag ook geen Apollo's meer ge stuurd. Geef ons maar de ruimte. Nieuwe abonnee:— Straat: Plaats:_ -Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Van een verslaggever HILVARENBEEK Vier personen uit één familie zijn gisteren omgeko men toen hun auto bij Hilrarenbeek in het Wilhelminakanaal reed. Red dingspogingen van omwonenden hadden geen resultaat. De slachtorrers zijn de 36-|arlge Tsjech Rudolfus Francois uit Utrecht, zijn 26-jarige broer Hcnricus uit Udenhout. en zijn vader en moeder (68 en 66 jaar. wonend in Oirschot). Volgens de politie reed de auto. een tweedeurs Fiat 127, met matige snel heid even voorbij de Groenenwoudse brug op een recht stuk weg plotse ling linksaT hel kanaal in. Getuigen hebben de auto nog even op het water zien drijven, maar zij zagen niet dat de inzittenden pogingen deden eruit te komen Toen de auto later gelicht was (foto) bleken zij alle vier over leden te zijn. Adres:_ Plaats:_ Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetten met zilver bedrukte ouder wetse locomotlefmodcllen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeeL Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. T Vc"'H

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1