rip naar schitterend Boekarest lot in de puntjes georganiseerd Zigeunerkoning Petaio is gesol meer dan beu is toerist in Roemenië (2 en slot) 3 'jmW/KWARTET DONDERDAG 24 JULI 1975 BUITENLAND/BINNENLAND or Leen de Ruiter b punctueel nakomen van afspraken lijkt typerend voor het toerisme in Roemenië. Al zal daar een Nederlandse vakantieganger het werk van de (Nederlandse) reisbureaus toe bijdragen. Ige dagen voor onze terugreis ir Nederland hangt er in de hal i hotel in Mamaia een lijst met [nen, waarbij vermeld staat hoe het toestel van het vliegveld Constanta vertrekt: vrijdag- fcnd om 21.45 uur (in Neder- Id is het een uur vroeger). Dat listip klopt met de opgave van k reisbureau die een week vóór rtrek uit Nederland werd ver rekt. Als dan tot onze verbazing h kwart voor tien precies het legtuig zich in beweging zet, zijn I de vertraging van ruim vier uur I Schiphol al lang vergeten, lermee wordt overigens niets ten [dele gezegd van de bemanning ons naar Constanta vloog: het miste toestel was op de vooraf- |ande vlucht bij Amerika in een rm terecht gekomen en kwam irdoor te laat op Schiphol aan bovendien moest eerst een indige technische controle wor- uitgevoerd. Intussen kon iedere ssagier, groot en klein, voor liefst I gulden per persoon in het res- •ant van Schiphol gaan eten en rna werden diverse malen excu- i aangeboden. Roemeense regering ziet het be- van het toerisme terdege in. overheidsbedrijf ONT (natio naal toeristenbureau) heeft samen met het ministerie voor toerisme vrijwel de gehele bedrijfsvoering en. organisatie in handen. De toerist krijgt op zijn verzoek net zoveel informatie als hij wil, zij het dan in het Duits Frans, Enges of Roe meens. Ook het Roemeense ver keersbureau aan het Kleine Gart- manplantsoen in Amsterdam heeft veel materiaal voorhanden, even min echter in de Nederlandse taal. Dat alles in een vreemde taal ge zegd en geschreven wordt is vooral voor kinderen van tien tot twaalf, dertien jaar, die de vakantie al bewust beleven erg irriterend. Wie met veel andere vakantiegan gers, afkomstig uit vrijwel alle de len van Europa, in het restaurant van het hotel driemaal per dag eet mag geen stipte bediening ver wachten. Het komt voor dat men een kwartier of zelfs een half uur tje geduld moeten hebben. Toch is men zo attent dat er op de dag van vertrek een bloemetje op de eetta fel prijkt. Dagtocht Geheel anders ls het als men bij voorbeeld een dagtrip naar de schitterende hoofdstad Boekarest, dat net als Boedapest het Parijs van Oost-Europa wordt genoemd, maakt. Enkele minuten over zes 's morgens het opgegeven tijdstip staat de bus met een onvermoei bare reisleidster, zoals aan het eind van de lange dag zal blijken, voor het hotel om de deelnemers naar de trein in Constanta te brengen. Met vele honderden andere vertrekt de speciale trein kort na zeven uur in de richting Boekarest (ongeveer 260 kilometer). In de trein krijgt men direct een uitgebreid ontbijt geserveerd, waarbij geen onder scheid wordt gemaakt tussen vol wassenen en kinderen, hetgeen in het hotel vanzelfsprekend wel het geval is. Ook worden koffie en een grote reep chocola gratis verstrekt. Alleen de limonade voor de kinde ren moet worden betaald. Aangekomen bij een stil station in het noorden van Boekarest rijdt een gereedstaande bus ons ruim twee uur lang door het centrum van enkele buitenwijken (niet door de weinig aantrekkelijke buurten) van de stad. Bij de belangrijkste bouwwerken kunnen foto's e.d. worden gemaakt en ook bezoeken we het openluchtmuseum, waar te zien is hoe de Roemenen de eeu wen. door hebben gewoond en ge le byzonder fraaie orthodoxe kerk (Patriarchy) met rechts nog een klein deel van het paleis van de lepubliek, waar vorig jaar de wereldbevolkingsconferentie werd gehouden. werkt. Als men aan een diner rede lijke eisen stelt, kan men de maal tijd die daarna in een prachtig gele geen restaurant aan de rand van de stad wordt aangeboden zonder meer vorstelijknoemen, 's Middags wordt men in het centrum van de stad gebracht, waar de meeste idruk- wekkende bouwwerken, variërend van de neo-klassieke tot de Byzan tijnse stijl, staan, evenals tal van standbeelden (o.a. van Ovidius en van de presidenten en partijleiders die Roemenië heeft gekend) mo numenten en musea. Het valt direct op dat Boekarest een typische 'groene' stad is: par ken, bossen, bloemen, vijvers en rijen bomen wisselen elkaar af. De Roemeense hoofdstad met zijn meer dan 1.6 miljoen inwoners tweemaal zoveel als Amsterdam neemt een vijfde deel van de totale industriële produktie van het land voor zijn rekening. Militairen ziet men in Boekarest slechts bij de belangrijkste over heidsgebouwen, zoals het kolossale paleis van de republiek, waar vorig jaar de wereldbevolkingsconferentie werd gehouden. Pal naast dat ge bouw staat de Patriarchy, een be trekkelijk kleine orthodox-katholie ke kerk met een fraaie bouwstijl. Schril is de tegenstelling tussen de militairen die in paradepas de wacht van het paleis aflossen en de vrouwen die voorin de kerk in stil te knielen en kerkboeken en zelfs de muren kussen. Dat alles binnen een straal van tien meter... Tegen half acht staat in een ander hotel eveneens een zeer goed ver zorgde avondmaaltijd klaar, waar even als 's middags een bandje de gasten verstrooiing verschaft. De onvergetelijke dag eindigt tegen half een in het hotel. Dat alles voor een bedrag van twintig dollar (bij na 49) per persoon en kinderen halve prijs. (Om zoveel mogelijk van de rondrit door Boekarest te genieten dient men echter thuis de plattegrond grondig te bestuderen). In vergelijking met deze dag viel de tocht naar en door de Donau- delta, die ƒ25 per persoon duurder is. mede door de uitzonderlijk slechte weersomstandigheden, te gen. Na een busrit van twee uur en bezichtiging van het delta-museum in Tulcea volgt een vaartocht van 8V2 uur met een onderbreking van anderhalf uur voor het (alweer: uit stekende) diner. Hooguit gedurende 2Vz uur van de zeven uur krijgen we méér van het voor Europa unie ke natuurgebied groot 4.300 vier kante kilometer te zien dan on dergelopen bossen, varens en riet. Slechts eenmaal in ongeveer vijf jaar schijnt de Donau op deze wijze buiten haar oevers te treden. Bij Tulcea verdeelt de 1.685 kilometer lange Donau, die in het Zwarte Woud (West-Duitsland) ontspringt en door acht landen voert, zich in drie armen om dan in de Zwarte Zee te eindigen. De moeite waard is wel een halve dagtocht naar Histria, waar een vesting die in de zevende eeuw Het Roemeense 'Atheneum' in het centrum van Boekarest. voor Christus door Grieken uit Mi- lete werd gebouwd, bijna volledig is blootgelegd. De vesting bleef be woond tot de zevende eeuw na Christus toen de bewoners haar moesten verlaten vanwege de ver zanding van de haven. Afbeeldin gen in folders van een tempelzuil die suggereren meters hoog te zijn, blijken overigens sterk overdreven. Wie nog meer over het verleden van Roemenië wil weten, kan zijn haart ophalen in het archeologisch museum van Constanta dat vanuit Mamaia voor drei lei (ongeveer zestig cent) per gezin met een trollybus en een fikse wandeling is te bereiken. In zo'n museum valt niets van scherpe veiligheidsmaat regelen te bespeuren: grote en klei ne voorwerpen die ver voor de jaartelling moeten zijn gemaakt, staan open en bloot ter bezichti ging; ook lopen er weinig bewakers (bewaaksters) rond die de bezoe kers in de gaten houden. Fouilleren Overigens is de controle op de luchthaven ook normaal, althans voor zover aankomende en vertrek kende passagiers dat kunnen waar nemen. Alleen moesten we na aan komst in de nacht anderhalf uur in een snikhete hal wachten tot we waren ingeschreven, maar de doua ne-ambtenaren keken amper in de koffers. Wel vroeg een van hen of hij een meegenomen flesje fris drank mocht hebben Kennelijk vertrouwen de Roemenen de heren meer dan de dames, want de man nen werden in het geheel niet ge fouilleerd en de vrouwen van top tot teen. Bij vertrek was de contro le minimaal. Men gaat er vanuit dat de organisatie zo goed is (zie boven) dat zich niemand bij de toeristen die per bus van het hotel naar de luchthaven worden ver voerd, kan voegen. Nog een voorbeeld van geringe be veiliging: in het toeristenkantoor in het hartje van Boekarest schuift men heel gezellig achter een bu reau waarvóór een dame zit die je in alle rust van lei voorziet. Geld ligt daar als het ware voor het grijpen. Aangezien het om staatsbe drijven gaat, is deze zorgeloosheid begrijpelijk. Mooi weer? Als je de reisbureaus in Nederland mag geloven is het in Mamaia en omgeving altijd mooi tot stralend weer. Enkele folders: 'Wanneer u een strandbestemming zoekt om uw zomervakantie te vieren, bieden de stranden van Roemenië de ingre diënten die u daarvoor nodig heeft: zon zee en gezelligheid'; 'Terwijl uw kinderen zich uitleven aan het strand, zwemmen in de Zwarte Zee of spelen op het tien kilometer lange goudgele strand, geniet u van de warme Roemeense zon die de hele dag schijnt'. 'Als dan het kli maat tijdens de zomermaanden zorgt voor gemiddelde temperatu ren van 25 tot 26 graden, dan is het niet zo verwonderlijk dat het land tot de tien belangrijkste va kantielanden ter wereld gaat beho ren'. Dat de zon de hele dag. aan de kust van de Zwarte Zee schijnt, is al thans dit zomerseizoen niet juist: van de eerste tien dagen van juli waren er hooguit drie waarop de zon zich vrijwel onafgebroken liet zien. Op de andere dagen was het meestal licht tot zwaar bewolkt en dan denken we niet eens aan de stortregens die we in Constanta en Boekarest meemaakten. In heel Oost-Europa, zo bleek ons later, viel begin juli meer regen dan ooit. Water Een van de grote nadelen van een vakantie in bijvoorbeeld Roemenië acht maal zo groot als Neder land. twintig miljoen inwoners is het gebrek aan goed drinkwater. Het leidingwater is er slecht voor de gezondheid en daarom wordt veel mineraalwater gedronken, waar ook niet elke maag tegen bestand is. En als men niet van een koolzuurhoudende drank houdt, zit men helemaal op een droogje. Men kan behalve sterke drank al leen met veel moeite een flesje Necktar (perzikensap) te pakken krijgen. Koffie is ook een schaars en duur artikel en thee wordt in de hotels meestal alleen bij het ontbijt geserveerd. Wie de vluchtige indrukken van een klein deel van Roemenië ver werkt en vul voor Roemenië elk ander land in dat nog lang niet het welvaartspeil van het Westen heeft bereikt staat op zijn minst gere serveerder tegenover de 'geneugten' in het eigen land. Zo'n reisje zou voor veel mensen verfrissend kunnen werken. Maar dan, om ons tot Roemenië te be perken, moet men niet volstaan met een horizontale strandvakantie in Mamaia. Want, zei een Roemeen ons vlak voor het vertrek, Mamaia is voor de Roemenen buitenland. Met andere woorden: wie alleen in Mamaia is geweest, heeft niets van het land zelf gezien. door Oscar Garschagen ^STERDAM Zigeunerkoning Petalo is woedend. Hij kan er Jfiiet over uit, dat gedeputeerde staten een werkgroep hebben in gesteld, die 'voor mij en zonder mij' een vaste plaats moet gaan eken voor de Petalo-families. Bovendien gaat deze ambtelijke kommissie bestuderen, hoe de zigeuners het beste in de Neder landse samenleving opgenomen kunnen worden. werkgroep zit en niet bij de ge sprekken geweest is. Desgevraagd zegt een woordvoerder van de pro vincie dat het gebruikelijk is dat alleen ambtenaren zitting hebben in een werkgroep. 'Als Petalo ook deel zou uitmaken van deze com missie dan kan er geen objectieve studie verricht worden. Dit alles betekent niet dat Petalo er niet bij betrokken zal worden. Er komen absoluut vergaderingen waar hij bij zal moeten zijn', aldus de woord voerder. Troost Voorlopig heeft de Petalo-familde een troost: Totdat de werkgroep uitgestudeerd is, mag zij op het terreintje aan de Wenckenbach- weg blijven staan. Niettemin blijft het .een armzalig bedoeninkje. On geveer vijfendertig mensen staan met elf caravans en evenzoveel au to's samengepropt op een omheind stukje grond. Een dikke laag zand moet een sterke mestgeur neutrali seren. Vlak voordat de familie bij het terreintje aankwam, had ie mand een laag gier gestrooid. De Petalo-familie telt ongeveer zestig mensen. Een gedeelte daarvan staat op de Wenckenbachweg, de ande ren staan tijdelijk op campings in Nederland. Petalo: T)e anderen heb ik weggestuurd, omdat het onmoge lijk is om hier allemaal te staan. Voor onze kinderen ongeveer vijfendertig is er geen onder wijs. De dichtstbijzijnde school in Duivendrecht kan hen toch niet allemaal opvangen. Wij staan hier weggedrukt in een hoekje van de stad. Toevallig zijn de enige buren, de gastarbeiders in het woonoord 'Fatih'. Het terreintje grenst aan een autosloopbedrijf. Vanuit hun caravans hebben de Petaio's een prachtig uitzicht op het industrie terrein van Duivendrecht. 'Wij zijn Nederlanders, wij hebben het Nederlandse staatsburgerschap, maar wij worden niet als zodanig behandeld'. Petalo vertelt dat zijn is dat de uitkomsten van studie stevig zullen ingrijpen het leven van deze mensen. 'Zo- ik leef, accepteer ik niet dat met zigeuners gespeeld zal wor- Het is onaanvaardbaar dat wij aar moeten afwachten in welke gorij we worden neergepoot. Al- een als wij bij het werk van de ommissie betrokken worden, is het nogelijk een aanvaardbare oplos ing te vinden. Gebeurt dat niet an zijn de gevolgen voor rekening m de betrokken burgemeesters en werkgroep', zegt Petalo nogal reigend. Over mogelijke acties in le toekomst wil hij echter weinig :wijt. 'Ik ben tegen geweld, maar tls het erop aankomt dan kunnen wij wat de politie ook kan! Op zijn Praag of hij geweld gaat gebruiken n zo ja tegen wie begint Petalo te achen en zegt: 'Al eeuwenlang vordt er met zigeuners gesold, al Jen jaar proberen wij in Nederland ;en plaats te zoeken en dat zijn wij ^langzamerhand beu. Er moet nu sen oplossing gevonden worden'. Teleurstellend De eerste stappen in die richting zijn voor Petalo moeilijk te verwer ken. Gesprekken tussen gedeputeer de staten, het ministerie van CRM en burgemeester Samkalden zijn zonder hem gevoerd. De instelling van de ambtelijke werkgroep moest hij in de krant lezen. 'Deze mensen ;aan praten over voor ons levens- jelangrijke zaken Ik heb Samkal den opgebeld om nadere uitleg, maar die wilde niets kwijt' Petalo draait een bandje af. waarop het gesprek is opgenomen. De burge meester weigert aanvankelijk in lichtingen te geven en verwijst naar de provinciale voorlichtings dienst. Na aandringen van de zigeunerko ning leest de burgemeester het krantebericht voor, waarin van de werkgroep melding gemaakt wordt. Samkalden weigert pertinent te vertellen waarom Petalo niet in de familie al sinds 1850 in Nederland verblijft. Via Rusland en Zweden zijn zij naar ons land getrokken. De levensstijl van zigeuners is voor OndGfWIJS velen een bron van inspiratie ge weest. Voor schrijvers en musici en ook voor de mode-industrie is de 'gipsystyle' een geliefd uitgangs punt geweest. wil dat mijn familie rust krijgt en dat kan in Amsterdam'. Rust Petalo: 'Het publiek begint nu zo- langzamerhand in de gaten te krij gen dat het allemaal niet zo ro mantisch is. Van de zijde van de bevolking krijgen we steun, maar de moeilijkheden met de plaatselij ke en rijksoverheid nemen steeds ernstiger vormen aan. Hun houding doet ons denken aan de nazi's. Ik Wat voor Petalo zwaar weegt, 'Amsterdam is een groot industrie gebied. Wij zijn slijpers van ge reedschappen en metaalharders. De directeur van het arbeidsbureau heeft pas gezegd dat wij hoog-ge- kwalificeerde handarbeiders zijn. Onlangs hebben we een grote op dracht van de NDSM afgewerkt en in augustus verwacht ik weer een grote order van dit bedrijf. Op dit moment werken we ook voor de plantsoenendienst. Een zusje van mij is verpleegster in het Binnen gasthuis. Daarbij komt nog dat ive sinds kort staan ingeschreven in het bevolkingsregister' Wat voor Petalo zwaar weegt, zijn de mogelijkheden die Amster dam voor zijn kinderen biedt. Vooral voor hen wil hij het trekken opgeven. 'Dat gejaag van stad naar stad is niet goed voor hun ontwik keling. Mijn kinderen hebben recht op goed onderwijs. Ik wil dat ook zij dokter of advocaat kunnen wor den', zegt hij optimistisch. Trekken doet de familie Petalo dan wel in de schoolvakanties. Voor de ontwikkeling van zijn mensen heeft hij veel over. Zelfs de overgang van caravans naar huizen. Voorlopig is dat echter nog niet aan de orde. Allereerst wil Petalo een fatsoenlij ke staanplaats met de nodige sani taire voorzieningen en met goede scholen dicht in de buurt. Wat deze Het terrein aan de Wencken bachweg en Ko Petalo. doodslag op de kampen. Doodgewo ne broodnijd was daarvan vaak de oorzaak. De instelling van grote regionale woonwagenkampen maakte dat nog erger. Aanvragen op grond van artikel tien van de woonwagenwet werden door de ge meente Amsterdam steeds onder tafel geschoven. Dit artikel geeft de burgemeester het recht woonwa genbewoners een plaats buiten het woonwagenkamp toe te wijzen. De aanvrager moet aantonen dat hij economisch en sociaal aan de ge meente gebonden is. Ko Petalo kan dat. Onder druk van het ministerie van CRM en van gedeputeerde sta ten hebben B. en W. enige tijd geleden een beslissing genomen. Negatief. In de hoofdstad zou geen plaats zijn om enkele tientallen zi geuners de gelegenheid te geven hun tenten op te slaan. Er deden zich in die tijd onver kwikkelijke incidenten voor. De Amsterdamse en Amstelveense poli tie nam de familie precies op de gemeentegrens in een tang. De Spaarndammerdijk, de Zeeburger- dijk, de Boelelaan en het woonwa genkamp 'De Rolleman' zijn alle maal plaatsen waar de Petalo-fami lie gestaan heeft. Steeds korte tijd, want al gauw kwam er een politic - macht opzetten om hen buiten de gemeentegrenzen te zetten. Petalo is nu op grond van artikel elf van de woonwagenwet in beroep gegaan bij gedeputeerde staten. Hij hoopt dat ze snel een beslissing nemen. Foto's bert nienhuis Gebaar zaken betreft zweert Petalo bij het Zweedse systeem. Volgens hem is dat een ideaal land voor zigeuners. Twee jaar geleden is hij er met zijn familie geweest. Echter na een kort verblijf moest hij het land verlaten, omdat de Zweedse regering geen verblijfsvergunning wilde verlenen. Terug in Nederland stuitte de fami lie weer op moeilijkheden. Moord en doodslag Problemen, die dateren uit de tijd dat de Petaio's besloten nooit meer op een woonwagenkamp te gaan staan. Aanleiding voor die beslis sing was de gewelddadige dood van zigeunerkoningin Maria Rosulio op een woonwagenkamp in Sliedrerht. Volgens Petalo was het moord en De regeringsnota biedt volgens Pe talo geen enkele soelaas. 'Nog steeds blijft het mogelijk om met behulp van de sterke arm woonwa genbewoners en zigeuners te onder drukken. In de nota wordt gesteld, dat alle woonwagenbewoners werk moeten hebben. Door de wet van '68 is het werkklimaat voor deze mensen grondig verziekt, en de huidige economische situatie geeft geen uitzicht op verbetering'. Dat betekent dat we in sociale werk plaatsen geplaatst worden. Eergiste ren heeft Petalo de regeringsnota in stukjes gehakt teruggestuurd naar de regering en de leden van de Tweede Kamer. Een symbolisch ge baar. waarmee hij hoopt begrip te kweken voor de woonwagenbewo ners in het algemeen en de zigeu ners in het bijzonder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11