lockeyteam overspeelt Mexico Stroom aan wereldrecords voorspeld Bij Hans Böhm kan weer alles jgr HE ollebregts: erde plaats Stavenuiter leidt Snoeyink vijfde Als ik zondag de eerste prijs pak in de Nationale Lotto maak ik een eindeloze^ reis om de wereld. 'Misdadig' verlies van Kavalek UW/KWARTET DINSDAG 22 JULI 1975 SPORT ADVERTENTIE IKruize passeert door vijf treffers vader Roepi op topscorerslij st en {REAL Het Nederlandse en* team heeft zich in het eerste inlnde van het Voor-Olympi- te Montreal snel aan te passen aan de vreemde én idlgheden. Ondanks de nieu- on van het kunstgrasveld in cGill-stadion en de tropische aturen (tot 34 graden) bleek voor de eerste keer tij- bel een internationaal toernooi door Wim van Heumen /estt ïtaat overwinningen te beha- d) Groot-Brittannië (2-1) en (8-0). Door deze resultaten Hjderland al zeker van een J in de halve finales en kan de groepswedstrijd tegen Ar- ië vrijuit worden gespeeld, and dat tegen de Britten één ïodig had om in het ritme te en de grillige effecten van stroturfveld te doorgronden, zich gisteren tegen Mexico g te hebben aangepast. Ook. oral Ties Kruize, de man die Groot Brittannië voor het iinds lange tijd in een inter- :en strafbal miste. De Hage- maakte deze 'fout' tegen echter op grandioze wijze In deze tweede officiële in- i tegen Mexico uit de historie Isfte Kruize het zeldzame aantal Tnjf treffers (een strafbal, een corner, een strafcomer en weldtreffers). Hierdoor liet hij I topscorerslijst van het natio- Êeam zijn vader Roepie defini eer zich. Roepie Kruize was treffers in 56 wedstrijden l steken, zijn 22-jarige zoon in zijn 57ste interland naar l itaal van 74 doelpunten. Het e Mexico werd volkomen eeld. Naast Kruize hadden iitjens (2) en Ron Steens nog waardoor de monsterscore -0 op het elektronische bord et opnieuw zeer slecht bezette (hooguit 200 toeschouwers) oplichtte. Nederland (op twee plaatsen gewijzigd vergeleken met de dag ervoor: 'Tim Steens en Ad Boelaars speelden voor Karei van der Staak en Hans Jorritsma) liet de zwakke Mexicanen vooral in de tweede helft (rust 2-0) alle hoeken van het vooraf nat gespoten veld zien. De Oranjehemden bewogen zich over het kunstgras alsof zij nooit anders hadden gedaan en oogstten zelf applaus bij de bepaald niet deskundig te noemen Canadese toeschouwers. Vooral Ties Kruize, Ron Steens en Coen Kranenberg groeiden naar grote hoogte. Kra nenberg verklaarde zaterdag nog: 'Het is me meegevallen, maar we moeten elkaar nog iets beter zien te vinden. Tijdens Amstelveen ging dat blindelings, nu stokte het nog wel eens'. Tegen Mexico begon het er aardig op te lijken. Zo spelend kan Nederland in Montreal ook een gevaar betekenen voor West-Duits- land en zelfs voor Pakistan. Iets. dat vóór de aanvang van het toer nooi in Mexico nauwelijks voor mogelijk werd gehouden. 'Jullie praten veel te veel over dat kunstgras', voegde Horst Wein bij voorbeeld toen het Nederlandse groepje bij het appartementenge bouw. behorende tot de McGilluni- versiteit van Montreal toe. 'Dat moet je niet doen. Dan ga je er alleen maar over piekeren. Je moet gewoon net doen of er niets aan de hand is, of je op normaal gras speelt. Dan gaat het nog het beste. Je zult het zien, want dat gras is in orde. Maar ja, ik veronderstel dat de Nederlanders er te intelligent voor zijn. Ze willen altijd alles onderzoeken'. De toehoorders lachten toen ook maar wat bij deze woorden van de Westduitse hockeykenner, die in Maleisië nog coach was van het Spaanse team en nu ineens de Ca nadezen onder zijn hoede blijkt te hebben. Men weet zo langzamer hand wat men aan Wein heeft. Veel van zijn uitspraken moeten doorgaans niet al te serieus worden genomen. Maar ditmaal lijkt hij het psychologisch gezien toch wel bij het rechte eind te hebben ge had. Want wie in het gloeiendhete Montreal vorige week in gesprek raakte met een van de Nederlandse spelers of officials kwam gegaran deerd bij het onderwerp kunstgras terecht. De KNHB heeft zelfs de voorzitter van de commissie hoc- key-accommodaties, de heer Gerrit sen, mee gestuurd om een rapport te maken over het kunstgras. Ger ritsen wordt daarin bij gestaan door Peter van der Schoot, die op uitnodiging van de fabrikant van Astroturf naar Canada is gegaan. Van der Schoot maakt deel uit van een werkgroep, die advies zal uit brengen aan de gemeente Utrecht, waar men serieuze plannen heeft het Kampongcomplex te verrijken met een kunstgrasveld. Het tweetal onderzoekers verricht ondermeer allerlei metingen en verzamelt zo veel mogelijk gegevens over de kwaliteiten van het in Montreal gebruikte astroturf. dat met het concurrerende polygras het meest in zwang is. Voorts hebben de spe lers uitgebreide vragenformulieren gekregen, die na de eerste wedstrijd van het voor-olympische toernooi (tegen Groot Brittannië) en na het laatste duel moesten en nog moe ten worden ingevuld. Gerritsen 'We verwachten dat daar heel wat bruikbare gegevens uit naar voren zullen komen. Die zullen we dan natuurlijk eerst moeten verwerken. Bovendien ga ik na Montreal nog een kijkje nemen in Göteborg en in Engeland waar men kunstgras velden heeft liggen'. Wie overigens voor de eerste maal 1 Ties Kruize vijf doelpunten én top scorer van Oranje geconfronteerd wordt met het astroturfveld va nhet Percivale Mol- son Memorial stadium gelooft aan vankelijk zijn eigen ogen niet. Het kunstgras is namelijk van de zij kanten naar het midden oplopend neergelegd, waardoor de lengteas van het terrein zeker 30 k 40 centi meter hoger is dan de zijlijnen. Men kan dan ook vanaf de ene zijlijn de andere absoluut niet waarnemen. Dit niveauverschil heeft men toegepast om de wate rafvoer beter te kunnen regelen. Desondanks blijft er bij hevige re genbuien nog water liggen tussen de pool van het grastapijt, die 1,5 k 1,8 centimeter hoog is. Daarvoor heeft men een enorme machine in het stadion, die als het ware het water opzuigt. D e pool is dwars over het veld gericht, van zijlijn tot zijlijn. Dit leidde vorige week ook tijdens de eerste training van de Nederlandse selectie onder leiding van coach Wim van Heumen en trainer Cees Tania tot een aantal merkwaardige constateringen. 'Als je de bal van de ene zijlijn tegen de pool in wil slaan naar een ge richt punt aan de andere kant is er een afwijking in de baan van zeker vijf meter', aldus een wat verbaasde Van Heumen. Voorts bleek de bal zeer hoog op te stuiten. Paul Lit- jens demonstreerde dat treffend op verzoek van de begeleidende arts De Jongste. De 1.84 meter lange Kampong-speler liet de bal uit stil stand van zijn donkere haardos vallen waarna het ding zeker een meter terugstuitte. De Jongste: 'We zullen ook met andere bijverschijn selen rekening moeten houden. Zo zullen de beenspieren veel zwaarder belast worden. Het kunstgras werkt remmend waardoor men de neiging heeft te blijven steken. Bij plotse ling noodzakelijke wendingen dreigt het gevaar van een menis cusblessure'. De meeste Nederland se spelers blijken ook nogal last te hebben van de temperatuur van de bovenlaag van het kunstgras. 'Die hitte trekt helemaal door je schoe nen op', aldus Jan Boerma. doelpunten van Nico Landeiveerd eker van I Nico Landsweerd, de Johnny Rep van het Nederlands wa- rioteam, heeft in het Pan America bad in Cali Nederlands' ts bij de eerste acht van het wereldkampioenschap veilig ge- alentrijke, maar moeilijk te motiveren Hilversummer had in itmoeting tegen Mexico de dag van zijn leven en scoorde vier mnten, waarmee mij een leeuwenaandeel had in de 5-2 over ling. wees Trumbic voor wie weer gescandeerd 'Ivo, Ivo' van de mes afdaalde, niet in de eerste ts naar hem als grondlegger deze onverwacht grote over ling. 'Feliciteer alle jongens', de Nederlandse bondscoach iotioneerd uit. 'Hun inzet was erd procent.' lil om te werken, om zich voor ar op te offeren was inderdaad asis van het Nederlands succes, srlies in de aanval werd door verdediging gecompenseerd en weer uitblinkende doelman GSTON Evenals bij de eer wedstrijden domineerden de :se zeilers ook in de tweede tijdens de voor-Olympische trijden in Kingston. Vier van rijf wedstrijden eindigden in winningen voor Europeanen, n in de Tornadoklasse triom- een Amerikaan. Kappy ley. De tweede ontmoeting bij olings werd wegens slecht weer ast. tebroeders Erik en Sjoerd Vol gt zijn tot nog toe de beste rlanders. Bij de FD's eindigden i de tweede wedstrijd als vier- n nemen in het algemeen klas- nt na twee wedstrijden even een vierde plaats in. g: (58 deelnemers, 22 landen). 1. Forbes (Aus) 2. Stig Wlnnerstroem 3. Rolaand Schwartz (OD1). 10. Blok (Ned) 21. Bakker (Ned) 30. ndaal. Ig Dutchman (57 deelnemers. 22 lan- 1. Yves Pagot (Fra) 2. Jorg Diesch 1) 3. Hans Fogh (Can) 8. Erik Volle- Wed). ImhoH niet geflnlshed. «t (38 deelnemers. 15 landen): l. Albrechtson (WD1) 2. Helko Kriek 3. Uwe Mares (WD1) 19. Staartjes Tornado (44 deelnemers, 14- n): 1. Paul Allen (VS) 2. Kelth ry (VS) 3. Robert White (GB) 20. msen (Ned). ollen (57 deelnemers, 21 landen): 1. Hówlett (GB) 2. John Bentrand 3. Kent Carlsson (Zwe) 10. Wilton 17. Peter Vollebregt (Ned) lasse (80 deelnemers. 20 landen)- 1. ard Begaudenskl (Zwl) 2. Philip bin (GB) 3. Jean-Louis Guyadcr 24. Van Werkhoven 39. Louwers, de wedstrijd ig Dutchman: 1. Diesch (WDld). 2. r (ODld)3. Pagot (Fra). 4. Erik en rd Vollebregt (Ned), 8. Fred Imhoff >e Groot (Ned). pest: 1. Mllone (Ita). 2. Mares ld), 3. Gancedo (Spa) iatlo: 1. Sheeloy (VS). 2 Allen (VSt. Vhlte (GB). 1. Fountalne (Fra). 2. Bouet (Fra). faltehurst (VS). 19. Louwers (Ned), Van Werkhoven (Ned). 1 Olln (Zwe). 2. Boudourls ld). 3. Carlson (Zwe). 17. Wilton 22. Peter Vollebregt (Ned). Evert Kroon en zijn mannen een maal de moeilijke openingsfase zonder kleerscheuren waren door gekomen, werden de lijnen, waar langs de aanvallen werden opgezet, steeds gaver. Het teamwerk preva leerde. Stroboer, Toonen. Buunk, Van Zeeland en Landeweerd zwoeg den van het begin tot het einde. Alleen Bras, die niet steeds het hoge tempo dat vereist was om de technisch bekwame Mexicanen on der druk te houden, kon opbrengen werd voor korte tijd uitgewisseld voor Andy Hoepelman. Een doelpunt van Bras leidde de 'periode-Landeweerd' in. De Neder landse lichtgewicht startte zijn pro- duktie met een schot in de korte hoek en maakte halverwege de der de periode van een voorzet van Toonen een effectvolle doorslagbal. In het begin van de vierde periode toen de toestand kritiek -dreigde te worden, rondde hij een briljante solo af met een stootbal en tenslot te zwom hij zich in de slotfase bij numerieke meerderheid nogmaals vrij om uit te halen voor een ferm afstandsschot. Door deze produktie heeft Nederland de leiding geno men in poule D. En plaats bij de eerste acht is verzekerd. Nog één of twee overwinningen meer en het Oranje-team heeft zich definitief gekwalificeerd voor de Olympische Spelen van Montreal. Een privilege waarop de eerste zes van Cali rech ten kunnen doen gelden. De stand in Poule D is: Nederland 2 2 0 0 4 146 Italië 2 2 0 0 4 12— 9 Mexico 2 0 0 2 0 7—11 Canada 2 0 0 2 815 Het score-verloop luidt: Bras 10 (76), Landeweerd 20, Valencia 2—1 (7—6). Landeweerd 3—1 (7—6), Guerra 32. Landeweerd 42, Lan deweerd 52 (76). MEDEMBLIK (ANP) John Stave nuiter heeft na drie wedstrijden voor het Nederlands zeilkamploenschap in de 470-klasse de eerste plaats in het algemeen klassement. Maandag won hij zowel de tweede als de der de race. Wouter Molenaar werd beide keren tweede. LANDAU (SID-DPA) —De Westduit ser Hans-Peter Jakst zal vandaag in de leiderstrui starten in de Ronde van Rijnland-Palts voor amateurs. De renners reden maandag een pro loog van één uur, waarin Herman Snoeyink vijfde werd. De eerste etappe gaat van Landau naar Kai- serslautern over 151 kilometer. Manager Guus Brox van Feyenoord was gisteren op Schiphol 0111 twee nieuwe spelers voor zijn club af te halen. De Zuidafrikaanse broers Geoffry (rechts met snor) en Stephen Wegerle kwamen er aan. Het zijn met de van NAC afkomstige Martin Vreyssen de enige aankopen van Feyenoord ge weest in de afgelopen maanden. Manager Brox: 'Indien de noodzaak daartoe aanwezig is, kan Feye noord nog een speler aantrekken. Het is op het ogenblik echter niet de bedoeling om de selectie ver der uit te breiden'. Elke zondag uitslag. Winnen kan óók op uw vakantie. Haal een maandformulïer en vul dat in voor u op vakantie gaat Dan hebt u in de zon nog minder zorgen aan uw hoofd. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. AMSTERDAM (ANP) Het vijftiende IBM-toernooi wordt steeds rijper voor een brochure over de mogelijkheden van het onmoge lijke in een grootmeestertoernooi. Kavalek liet zich in de elfde ronde in redelijke positie in één zet mat geven door Hans Böhm. Daar gaat bijna de klok van stil staan; het is niet eens meer een tijdnoodfout. 'Het is een misdaad', zoals Nimzowitsj het eertijds met verbolgen overdrevenheid formuleerde. Hans Böhm haalde niet slechts zijn meesterresultaat hij over- schreedt het al met een half punt doch klom tevens alleen naar de kop. Hem scheiden nog 2 punten van een grootmeesterresultaat. Daartoe resten hem 4 partijen. Of een der gelijke prestatie volgens de spelre gels van de wereldschaakbond extra zoden aan de dijk zet, is overigens de vraag. Schitterend schaak demonstreerden Rasoswajev en Hiibner. Op de top- De partij tussen Rasuwajew en Hubner had het volgende verloop: Wit: J. Rasuwajew 6U) Zwart: R Hubner (W. Duitsland) G root mees terg roep elfde ronde: 1. e2-e4. c7-c5; 2. Pgl-f3. e7-e6: 3. d2-d4, c5xd4; 4 Pf3xd4. a~-a6; 5. Lfl-d3. Pg8-f6; 6. 0—0. d7-d6; 7. Ddl-e2. Lf8-e7; 8. c2 c4. 0—0: 9. b2 b3. Tf8-e8; 10. Lcl-b2, Le7-f8; 11. Pbl-c3, g7-g6; 12. Tal-dl, Lf8-g7; 13. Ld3-bl. Dd8-c7; 14."De2-d2, Pb8-d7: 15. f2-f4, Pd7-c5; 16. Pd4-f3, e6-e5; 17. f4-fó, b7-bö18. b3-b4, Pc5-d7; 19. c4xb5. Pd7- b6; 20. a2-a4, Pb6-c4; 21. Dd2-e2, Dc7-a7t; 2. Kgl-hl. Pc4-e3: 23. Lbl-a2. Pe3xdl; 24. De2xdl. g6xf5: 25. Pf3-gö. Te8-f8; 26. Ddlxd6, h7-h6; 27. Pg5-f3. a6xb5: 28. Pf3xe5, b5xa4: 29. b4-b5. a4-a3; 30. b5-b6. Da7-a6: 31. La2-c4, a4xb2: 32. Lc4xa6. Le8xa633. Tfl-bl. Pf6xe4; 34. Pc3xe4. f5xe4; 35. h2-h3. TX8-e8; 36. Pe5-g4, La6- d3; 37. Pg4xh6t, Lg7xh6: 38. Dd6xh6. Ld3xbl39. Dh6-g5t. Kg8-f8; 40. Dg5-c5, Kf8-g7: 41. Dc5-g5fafgebroken en daar na zonder verder te spelen remise gege- pen van de combinatie-kunst be streden zij elkaar. De Westduitser bracht zelfs een dame-offer. In de slotfase liep het duel remise door eeuwig schaak. Eens schreef mees ter Heidenfeld een boek 'grote re mise-partijen'. In een volgende druk zal deze krachtmeting onge twijfeld worden opgenomen. Tim man klom iets. Hij had het vrij gemakkelijk tegen Hamann, die de dieptewerking van Timmans Sicili- aan niet tijdig vermocht te door gronden. Ljubojevic, die in dit toernooi niet erg opvalt, maakte een einde aan de remise-reeks van Gheorghiu. Gheorghiu verdriet het zeer. dat hij maar niet tot winst komt. Nu poog de hij ijzer met handen te breken, het werd zijn Waterloo. Tenslotte poogde Raicevic, vla een gedurfd torenoffer. Smejkal op de knieën te krijgen. Dat pakte averechts uit. De Tsjech behield de toren, doch ging niet mat. De meestergroep is gewonnen door de Hongaar Farago, die voor 1976 zal worden uitgenodigd voor de grootmeestergroep. Zijn score was overigens gelijk aan die van de Engelsman Nunn, doch de regle menten spreken ten voordele van Farago. Ligterink leed zijn eerste nederlaag. De Philippijn Rodriguez deed het hem aan. Grootmeestergroep, elfde ronde: Jansa (Tsj.)-Makarlsjev (Sov.) afg.; So- sonko (Ned.)-Ree (Ned.) *4-*4: Kavalek (VS.)-Böhm (Ned.) 0-1; Raicevic (Jsl.)- Smejkal (Tsj.) 0-1: Gheorghiu (Roe.)- Ljubojevlc (Jsl.) 0-1; Szabo (Hon.)-Uhl- mann (Odl.) %-Vi; Timman (Ned.)-Ha- mann (Den.) 1-0: Rasoewajev (Sov.)- Hübner (Ddl.) afg. Afgebroken partij tlennde ronde: Uhl- mann-Gheorghlu *4-*4. Stand na elf ronden: 1. Böhm 7 pnt.: 2. Szabo 6*4 pnt. 3. Hüb- ner 6 en 1 afg.; 4-6 Ljubojevic, Smejkal, Kavalek 6 pnt.: 7-8. Jansa. Rasoewajev 5ta en 1 afg.; 9-10. Tlman, Sosonko 5*4 pnt.; 11. Uhlmann 5 en 1 afg.; 12. Gheor ghiu 5 pnt.; 13. Makarisjev 4*4 en 1 afg.; 14. Hamann 4 pnt.; 15. Raicevic 3*4 en 1 afg.; 15. Ree 3*4 pnt. Meestergroep, elfde ronde: Ligterink (Ned.)-Rodriguez (Fll.) 0-1: Enklaar (Ned.)-Hartoch *4-V4; Dleks (Ned.) -Schlffer (Wdl.) 0-1: Nunn (Eng.)-Farago Hon.) *4-*4: Boey (Bel )-Weinsteln (VS.) 0-1; Eising (Wdl.)-Van Baarle (Ned.) O-l. Afgebroken partijen negende ronde: Har- toch (eNd.)-Rodriguez (FU.) 0-1; Dleks (Ned.)-Welnstein (VS) 0-1. Tiende ronde: Rodriguez (Fll.-Elslng (Wdl.) *4-*4; Van Baarle (Ned.)-Boey (Bel.) *4-*4Schlffer (Wdl.)-Enklaar (Ned.) 1-0. Eindstand: 1-2. Ivan Farago (Hon.). John Nunn (Eng.) 7*4 pnt.; 3. Getr Ligterink (Ned.) 7 pnt.; 4-6. Norman Welnsteln (VS)- Karl J Schlffer (Wdl.). Roman Rodri guez (Fll.) 6*4 pnt.; 7. John van Baarle (Ned.) 5*4 pnt.; 8-10. Bert F. Enklaar (Ned.), Rob Hartoch (eNd.) Jozef Boey (Bel.) 4*j pnt.; 11. Johannes Elslng (Wdl.) 4 pnt.; 12. Dennis Dleks (Ned.) 1*4 pnt. Verenigde Staten in Cali klaar voor tweestrijd met Oost-Duitsland CALI Vier dagen na de officiële opening barst het zwemgeweld los van het tweede wereldkampioenschap. Bart Sitters, de Neder landse coach die door één of andere practical joker is onderge- gebracht op de 100 meter vrije slag van het officieel programma in dezelfde serie als de Amerikaanse kampioen Andy Coan, weet: 'Alle jongens en meisjes gaan hier hun beste tijden zwemmen'. De Amerikanen en Oostduitsers mikken hoger. Ron Ballatore, de heren-coach bij voorbeeld, voorspelt dat in Cali met uitzondering van de schoolslag alle wereldrecords zullen worden gebro ken. Op alle vrijeslagnummers re serveert hij daarbij de eerste en tweede plaats voor zijn team- De duels tussen James Montgomery en Andy Coan op de 100 meter en die tussen Tim Shaw en Bruce Furniss op de overige afstanden zullen naar zijn overtuiging de hoogtepunten van het evenement worden. En de wereldrecords zullen daarbij vallen. 'Wij willen bewijzen dat wij nog altijd het belangriikste zwemland ter wereld zijn. Ook op de andere onderdelen. We zijn klaar voor de vlinderslag en wisselslag. Matthes is er voor de rugslag en alleen het feit dat hij erbij is, bewijst al dat ook hij uit is op het hoogst bereik bare.' Volgens de berekeningen van Ballatore gaan in elk geval de drie estafette-records eraan. Dat op de 4 x 200 meter vrije slag met op zijn minst vijf seconden. Flip Darr, de Amerikaanse dames- coach slaat minder krijgslustige taal uit. 'Per slot van rekening zijn we in Belgrado met kop en schou ders verslagen door de Oostduitse meisjes.' Maar ook hij wil wel kwijt De derde confrontatie tussen deze beide grootmachten moet een vloed aan wereldrecords opleveren. Niet omdat een wereldrecord een doel op zichzelf zou zijn, maar omdat het een noodzakelijk bijprodukt is van het streven om 's werelds eer ste zwemnatie te willen zijn. Oost Duitsland won twee jaar geleden in Belgrado door de kracht van Ender, Richter. Kother en Wegner in veler ogen de eerste confronatle. De VS namen wraak, toen het Oostduitse team, beladen met de triomfen van de Europese kampioenschappen van Wenen doorreiste naar Concord. Een vorm van overmoed, die met 198 tegen 145 werd afgestraft. Beide tegen standers weten nu wat ze aan el kaar hebben. Ze hebben zich opti maal geprepareerd. Oost Duitsland door een prima begeleiding, het aankweken van zelfstandigheid en een zekere losheid in de omgang, die fel afsteekt tegen de monotone team presentaties van enkele jaren geleden. Amerika heeft, vertrou wend op het immense reservoir aan talent in eigen land, het gezocht in hard werk. strikte selectie en een naar het buitensporige neigend zelf vertrouwen. Het derde wereldkampioenschap zwemmen, waterpolo, kunstzwem- men e»n schoonspringen zal in 1978 worden gehouden in West Berlijn. Er bleef het bestuur van de wereldzwemfederatie. die in Cali vergadert, geen andere keus, nadat Nieuw Zeeland, de VS en Canada hun kandidatuur introk ken. Het FINA-bureau heeft zich niet beziggehouden met de poli tieke status van West Berlijn, na dat de verzekering was ontvan- gendat elk lid van de FINA een visum zal krijgen. De datum van de wedstrijden moeten nog wor den vastgesteld. Hoogstwaar schijnlijk zullen het de eerste twee weken van augustus worden. Bij de persconferentie, die de FI- NA-president Harold Henning gaf, werden voorts behandeld de kwes ties Volksrepubliek China, Zuid Afrika en Rhodesië. Het dagelijks bestuur van de FINA weigerde met 7 tegen 6 stemmen de aan vraag van de Volksrepubliek om ten koste van Taiwan lid te mo gen worden, op de agenda te zet ten. Deze zaak zal hoogstwaar schijnlijk ter sprake komen bij het congres tijdens de Olympische Spelen in Montreal. Zuid-Afrika blijft uitgestoten. Volgens de FINA kan Zuid-Afrika niet aan twee belangrijke voor waarden voldoen: er is in dat land niet één organisatie op het gebied van zwemmen, maar drie. Daarnaasth eeft de vereiste inte gratie niet plaatsgevonden. Bertll Selfors, de Zweedse voorzitter van de Europese zwemfederatie die op uitnodiging een reis door Zuid- Afrika maakte, kreeg van de FINA een schriftelijke berisping wegens overtreding van artikel 53. Rhodesië maakt meer kans om weer als lid te worden geaccep teerd. Dit land werd twee jaar geleden In Belgrado uitgestoten tot, zoals het heette 'het bewijs kan worden geleverd dat de sport in dat land is geïntegreerd.' De speciale commissie, die destijds werd ingesteldd hoorde in Call Kol Granger, oud-voorzitter van de Rhodesische zwembond. Deze bracht naar voren dat op club- en provinciaal niveau de zwemsport in Rhodesië volkomen is geïnte greerd en nodigde dr. Henning uit met eigen ogen te zien welke vooruitgang er ln twee jaar is gemaakt. Dit zal naar alle waar schijnlijkheid gebeuren. Waardoor Rhodesië s heraanslulting bij de FINA waarschijnlijk wordt. dat de mentale houding van zijn beschermelingen sterker is dan ooit. Het lijkt erop dat de Amerika nen meer dan ooit hun inspannin gen en onderzoekingen gebundeld hebben voor de psychologisch meest ideale aanpak. Op dat vlak doen ze niet voor de Oostduitsers onder. Blijven er nog een aantal andere factoren over, die doorslaggevend kunnen zijn. Dat zijn er nogal wat. Flip Darr wekte tijdens een pers conferentie verbazing met de me dedeling dat wetenschappelijk is vastgesteld, dat zwemmers en zwemsters momenteel nog geen vier vijf procent van hun totale vermogen aanwenden. Met andere woorden: het vermogen om door de pijngrens te gaan Is onvoldoende ontwikkeld. Ron Ballatore spreekt over het wedstrijdzwemmen als een Jonge sport, waarin nog ongekende moge lijkheden schuilen. En Jim Montgo mery. de tweevoudige wereldkampi oen van Belgrado, die zich nu al leen plaatste voor de 100 meter vrije slag, getuigt: 'Een topzwem mer kan zich niet meer veroorloven om een paar maanden rust te ne men. Ik weet dat zodra ik thuis jaar klaar staan om me te verslaan, kom. jongens van vijftien, zestien En ik zal heel wat moeten doen om dat te voorkomen, want het peil van het topzwemmen stijgt ra zendsnel.' Om die reden alleen al is het Inte ressant om te zien. wat zwemmers als Stephen Holland. John Naber en John Hencken, die Cali willen overslaan om zich volledig te pre pareren voor Montreal, straks bij de Olympische Spelen zullen doen. Of hun afwezigheid hier straks niet wordt afgestraft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9