Trouw in uw vakantiebrievenbus KOLONISTEN IN MINNESOTA Radio- en televisieprogramma's Strand-wandelzesdaagse begonnen Geen zendtijd Geestelijke Weerbaarheid Protesten morgen naar beekse bergen! Even puzzelen Iedere omroei zou hitlijst mogen uitzenden TROUW/KWARTET DINSDAG 22 JULI 1975 Een groepje van de honderden wandelaars, die gisteren begonnen zijn aan de strand-wandelzesdaag se. De wandeling gaat in zes dagen van Hoek van Holland naar Den Helder. (ADVERTENTIE) Spaar de Esveha Multogarantiemerken voor zo n fraaie Ballograf. ADVERTENTIE Als u langer dan een week met vakantie gaat en Trouw ook op uw vakantie-adres wilt ontvangen, dan verzoeken wij u onderstaande bon duidelijk en volledig ingevuld aan ons op te sturen (telefonisch kunnen wj helaas geen vakantie-adressen aannemen). Wij moeten u er wel op attent maken, dat de aflevering van dagbladen in zuidelijke landen (Italië, Spanje, Joegoslavië enz.) over het algemeen zeer veel te wensen over laat. Wij kunnen hiervoor dan ook geen verantwoordelijkheid aanvaarden. Schrijf op de envelop: Trouw V.A., Antwoordnummer 2792, Amsterdam. Er hoeft geen postzegel op. Zend de bon uiterlijk 3 weken voor het ingaan van uw vakantie in! Naam abonnee Voorletter* Adreahulsnr. Woonplaata Wij rijn op ons vakantie-adres op (datum) vertrekken van ons vakantie-adres op (datum) Ons vakantie-adres is: camping, pension, hotel •dreshulsnr. plaats postdistrlct land Voor toezending zijn de portokosten: naar het buitenland 6,per week en voor luchtpostverzending in Europa 8.— per week. Ter voldoening van deze kosten ontvangt u een acceptgirokaart Wilt u uitsluitend deze kaart gebruiken? Omroep voor kwart gefinancierd uit reclamegelden Van een verslaggever HILVERSUM De omroep wordt voor ongeveer een kwart gefinan cierd uit reclamegelden. Als de etherreclame afgeschaft zou wor den, zou daar een verhoging van de omroepbijdragen met 35 gulden te genover moeten staan. Dit staat in een rapport van de werkgroep ter bestudering van de rol van de radio en televisiereclame bij de financie ring van de omroep. In de openba re bestuursvergadering van vrijdag zal de NOS dit rapport behandelen. De werkgroep ziet drie mogelijkhe den om de opbrengst van de Ster reclame te vergroten. Ten eerste: de invoering van reclame-uitzen dingen op zondag zou veertien mil joen gulden aan extra inkomsten opleveren. Het toepassen van zoge naamde zwervende reclameblokken, waardoor in de piekmaandei. meer en in de slappe tv-maanden minder reclame zou kunnen worden ge toond. kan acht miljoen meer op brengen. Hier zou echter een wets wijziging voor nodig zijn. Als derde mogelijkheid ziet de werkgroep een verhoging van de tarieven, die vergeleken met het buitenland en gedrukte reclame nogal laag zijn. De werkgroep geeft echter geen advies over het percen tage waarmee de tarieven verhoogd zouden moeten worden. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Van Doorn heeft de aanvraag yoor radio- en televisiezendtijd van de stichting Geestelijke Weerbaarheid afgewe zen. De minister heeft dit aan de stichting meegedeeld. De minister schrijft onder meer dat de bestaande omroepen in voldoen de mate voorzien in de geestelijke behoeften, die voor de stichting re den waren om de zendtijd aan te vragen. De stichting wil de mensen waar schuwen tegen verschijnselen die de democratie bedreigen, zoals gij zelingen en toenemend geweld. Programma's met een dergelijke strekking komen reeds in aanzien lijke mate voor. aldus de minister. Het Tweede Kamerlid van Leijen- horst (CHU) heeft minister Van Doorn gevraagd naar de redenen om de stichting Symbiose wel zendtijd te geven en de stichting Geestelijke Weerbaarheid niet ter wijl in beide gevallen de aanvraag gedaan werd op dezelfde gronden. Wanneer belangengroepen hoopten op een beetje publiciteit, was het tot voor kort al een heel ding, als een woordvoerder gehoor vond bij pers, radio of televisie. Een nieuwe methode raakt echter hoe langer hoe meer ln zwang: je trommelt de hele bubs op om te manifesteren voor het gebouw waar je gehoor verwacht. Als er dan van de andere kant een aardige medewerking is, zit je wat die publiciteit betreft 'gebeiteld', zoals dat tegenwoordig heet. Zo vonden maandagavond de redactie van Aktua TV en boze zendamateurs elkaar in de tuin van het Hilversumse TROS-gebouw. Dank zij deze coöperatie op het gebied van reklame-maken. weet iedereen die naar de actualiteiten rubriek heeft gekeken, dat de zendamateurs lak hebben aan regeringsmaatregelen en zich niet uit de ether zullen laten verdrijven. Want zij willen in nachtelijke uren met elkaar blijven babbelen. De zendamateurs zijn ervan over tuigd dat ze daarmee niemand storen. Ik kan dat niet beoordelen. Maar zij zitten wel goed fout, als ze, zoals zij in de uitzending hebben aangekondigd, het kopergeld uit de roulatie willen halen. Dan schaden zij omwille van hun particulier babbel-verlangen het algemeen belang. En dat heeft hun woordvoerder E. C. Verschuur nooit horen propageren via Radio Oranje. Daar was het omgekeerde het parool. Opnieuw zijn de problemen tussen bestuur en directie van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht met de staf van het instituut voor anesthesie verscherpt. Prof. dr. B. Smalhout, die daarvan de leider is en daarom telkens de kastanjes uit het vuur mag halen, is er verdrietig onder. Ik geloof vast en zeker dat hij dat meent. Deze zich in direct te begrijpen Nederlands uitdrukkende hoogleraar komt bij mij over als een puur mens. Een man die er wat voor over heeft om zijn ideaal betere opleidings mogelijkheden voor de narcotiseur en wetenschapsbeoefening op dit gespecialiseerde terrein te verwezenlijken. Maar. waar bleven de stemmen van bestuur en directie? Waren ze door de TROS gevraagd? Er werd geen woord over gezegd. Het is een week geleden dat ik iets heb gezegd over de hoofdfiguur in de tv-serie Maude. Voor een als Jaap ondertekenende Rotterdammer was dat een stok. waarmee hij mij flink dacht te kunnen meppen. Ik wil u het curieuze briefje niet onthouden. Meneer J. de B schrijft: 'Beste Ton. je hebt wel wat te zeggen van ene Maud, die ik niet ken. maar die haar kwek moet houden, maar het wordt hoog tijd dat je je eigen grote kwek eens dichthoudt, wanneer je over dingen schrijft waar je eigenlijk geen verstand van hebt. Wanneer je meent dat het uitdrijven van boze geesten op ficties berust, dan vergis je je toch wel enorm. Ik zou je willen aanraden, wanneer je meent weer eens hierover te moeten schrijven, stel je dan eerst eens op de hoogte van welke grote wonderen zich de' Geest in het laatste van onze dagen bedient om de komst van de Heer aan te kondigen. Inmiddels verblijf ik met broederlijke groeten'. In de schrijver van deze niet zo broederlijke brief moet een geest huizen, die hem verhindert te lezen wat er staat. Ik heb niets meer gedan dan te citeren'Hoe dan ook, professor Stam, hogleraar in de klinische psychiat.rioe aan de VU, zei dat de exrcisten vaak bezeten zijn van het uitdrijven. Een ander gevaar is, dat de verantwoordelijk heid voor eigen daden al te gemakkelijk wordt afgeschoven op ficties'. Daar is geen woord van mijzelf bij. Bovendien heeft deze opmerking van de professor alles met psychiatrie en niets met het einde der dagen te maken. TON HYDRA Vacaturebank gaat voorlopig door HILVERSUM De vacaturebank gaat voorlopig door met radio uit zendingen, ondanks geruchten over opheffing. De vacaturebank heeft in weliswaar niet zoveel succes als oorspronkelijk werd verwacht, maar de cijfers hierover betreffen alleen een onderzoek in Zuid-Holland. Het ministerie van sociale zaken wil eerst een landelijk onderzoek af wachten. voordat eind augustus over het voortbestaan van de vaca turebank wordt gesproken. door Vilhelm Moberg opyriylit Hollancllii B V 104 Het was nu de laatste week van april 1852. groen lagen the great plains en het leger van de goudzoe kers dat zich geconcentreerd had in St. Louis, was klaar om op te bre ken in westelijke richting. Hier werden in deze dagen de laatste voorbereidselen getroffen voor een tocht van tweeduizend mijl. voor een trekkend leven, vier maanden lang. In St. Joseph had Mario Vallejos afgesproken dat hij twee vrienden van zijn eigen volk zou ontmoeten, die met hem mee naar Californië wilden. Dagen achtereen zocht hij deze mensen onder de menigte die de stad overspoelde, maar hij kon hen niet vinden. Tot "s avonds laat bleef hij bedroegd en zwijgend in zijn tent zitten Eindelijk zei hij: zijn vrienden waren betrouwbaar. Nu was er voor hun uitblijven geen andere verklaring, dan dat ze niet meer in leven waren. En hij wist zeker dat niemand anders dan the Yellow Jack hen gedood had. Vallejos en Robert hadden hun tent opgezet in een bosje bpstaande uit hickorv-bomen in een dalletje: aan alle kanten om hen heen be vonden zich de kampementen van de Californiëgangers. Alle uren van de dag en de nacht heerste daar een geweldig kabaal. Het deed Ro bert enigszins denken aan de jaar markten thuis, alleen was dit nog duizend keer zo groot, dit was een jaarmarkt die dag en nacht door ging. de ene dag na de andere een reuzenjaarmarkt. die zonder onderbreking vier maanden zou du ren. Elke dag kwamen er nieuwe men sen bij. Op zekere nacht werd Ro bert wakker door een hartverscheu rend geroep voor de tent: For God's sake give me some water! For God's sake...! Hij stond op en liep naar bulten en zag ln het donker, hoe twee man nen. een gestalte die op zijn knieën rondkroop en om water riep. vast pakten. de ene bij het hoofd, de andere bij de benen: zo droegen ze hem de volgende tent binnen. Robert had luist meegemaakt, hoe hij zelf weer tot het leven terugge keerd was Zijn gewonde, kapotge- schaafde voeten waren aan het ge nezen. hij kon weer op zijn benen staan. Het leven was weer terugge keerd. maar de lust om verder te leven nog niet. Hij deed zijn werk weer. hij ver zorgde de muilezels van Vallejos en zorgde dat ze op tijd drinken kre gen en ook zelf at hij en dronk en sliep. Meestap bleef hij maar wat in de tent. Hij wist niet wat om hem heen in het kamp voorviel. Op zekere dag zag hij, toen hij even buiten het kamp heen en weer liep, een paar mannen die bezig waren een kuil te graven onder enige hoge bomen. Hij bleef staan: waren die nu al aan het goudgraven? Konden ze niet wach ten. tot ze er waren? De mannen werkten hard en maakten openin gen in de aarde, maar ze haalden er niets uit: integendeel, er moest iets in. Naost. de opening lag een in een deken gewikkelde bundel, van zo'n zes voet lang. Dat formaat was gemakkelijk te herkennen, het was de lengte van een mens. Hij zag, hoe er onder de deken een mensenvoet te voorschijn stak, met lange, vieze, zwarte nagels. Hij liep verder. Nu wist hij wat er hier in het kamp van St Joseph voorviel. Een andere keer bleef hij staan luisteren naar wat een paar man nen tegen elkaar zeiden. Een En gels woord trok zijn aandacht. Hij had het net nog op een stuk hout bij 'n waterpoel zien staan: DEATH Een van de mannen leunde even op de steel van zijn kapbijl en zei: hier waren gisteren zevenen twintig mensen begraven. Een paar honderd lagen er nog ziek in hun tenten of wagens. En enige dagen later kwam zijn baas hun tent binnen met ver schrikte ogen en zei stamelend dat the Yellow Jack aangekomen was! In St. Joseph! Nu begreep Robert pas wie die Gele Jack was. Geen mens en geen dier en ook niet een van de beproevin gen des Heren, maar een verrader lijke moordenaar, om wie ze nu onderweg al aan het graven waren. Eindelijk was het zo ver dat het kamp opgebroken zou worden, en een van de eerste dagen van mei zette de Goud Armee zich in bewe ging. Vallejos was helemaal opge wonden. toen hij die morgen zijn rijdier besteeg. Hij zong: The good time has come at last! Hij wilde zo gauw mogelijk uit de buurt van the Yellow Jack zien te komen. (wordt vervolgd) Radio vandaag HILVERSUM I KRO: 7 00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badlnerle. (7.30 Nws. 7.41-7.50 Echo) 8 24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de hulsvrouw. 8.45 De wonderlijke letter M. 10 00 (S) Auba de. (10.30-10.32 Nws.) 1130 Bejaardenpro gramma. 1155 Scheepspraat. 12.00 (S) Van twaalf tot vijf. met om 12.26 Mede delingen. 12 30 Nws. 1241 Echo. 15.30 Nws. OVERHEIDSVOORL 17.00 Een dag uit het leven van een Curacaoenaar. KRO: 17.10 (S) De hutsgeklutste kinder spelen. 17.30 Nws. 17.32 Echo magazi ne. KRO: 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18 50 fS) Lichte grammofoonmuzlek. 19.00 (S) Bel Canto AVRO- 20.00 Vanavond: met om 20.00 (S) Hoogtepunten uit musicals en operettes- 20 45 De avonturen van de gezusters Wledemeyer. 21 05 (S) Voor nu en nog eens, 21 45 Licht Instrumentaal kwartet. 22.00 CSIn 't Leidse Bosie. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22 50 (S) Vanavond laat nieuws 23 05 (S) Gitaar spel. 23.20 (S> Er floot een vogel in de wei 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO- 7.00 Nws 7 11 Ochtendgymnas tiek. 7 20 (S) Dag met een gaatje. (8.00 Nws 8.11 Radiojournaal 8.50 Morgen wijding. NOS: 9 00 Reportage. 9 35 Water standen. AVRO: 9 40 CSRadio Kameror kest. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 (S en mono» Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws. 11 03 Radiojournaal.) 11 30 (S) Rondom twaalf (11.55 Beursberichten) OVER HEIDSVOORL.: 12.30 Uitzending voor de landbouw. AVRO: 12 40 (S) Klassieke pianomuziek 13.00 Nws. 13 11 Radiojour naal. 13.21 (S) Rondom de prestanten van de hoofdstad: orgelbespeling. 14.00 (S) Home sweet home. 14 30 (S) Toespe lingen op De Italiaanse Opera. 15 20 (S) Essay: kunstrubriek. 16 00 Nws. 16.03 Ra diojournaal. 16.05 (S) Gebakken venster banken ln de zon. 17.00 (S) Mobiel. 17 55 Mededelingen. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 De gesproken brief. 18.25 Tout a toi 18.50 Toppers van toen. 19 25 (S) Orkesten uit de regio. NOS: 19.50 Den Haag vandaag KRO: 20.00 Nws. 20.05 Overweging. 20.15 (S) Concertgebouw-or kest. 21 45 Theater. 22.20 (S) Moderne en hedendaagse muziek 23.10 (S) Suslca Son. 23.45 Babel-kalender: kult. nieuws. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III VARA: 7.02 Drie op Je boterham. 9 03 (S) Pep-op-drle. 11.03 (S) Drie draalt op verzoek. 12.03 (S) Drie draalt tussen de middag. 14.03 Gesodemeurders. 16 03 (S) Mix. 17.00 De LP-top-20. NOS 18.03 De vakaturebank. 18.10 Joost mag niet eten VARA: 19.02 Drie loopt achter 20.02 (S) Nashville. 2102 (S> Jazz and Blues. 22 02 (S) (p)opdon- der. 23 02 Wachten op middernacht. 0 02 (S) Nacht-drle-draal. 2.02 Help 4.02 Truck KRO: 6.02-700 (S) Scheer je weg Speciaal De VPRO zendt een optreden uit van het Mahavishnu Orchestra, waarvan de leider -John McLaugh lin - de invloed ondergaat van yogameester Sri Chinmoy. Ned. 1-19.15 Martin Landau en Barbara Bain, hier o.a. bekend door Missi on: Impossible, spelen in de Ameri kaanse tv-film In Opspraak. Ned. 2-21.00 6 lu het EO-programma speelt het Amsterdams Kern Ensemble een pianokwartet van Dworsjak. Ned. 1-22.45 Voor de NCRV realiseerde Jan van Hillo een Weerzien met mr. E. N. van Kleffens. Ned. 2-22.10 Stern von Rio is een Duitse speelfilm uit het begin van de oor log. Hoofdrolspeelster La Jana stierf een week na de première. Duitsl. 2-19.30 Els van Rooden speelt de mo noloog Waterpokken van Mihailovic. Hilv. 2-21.45 Q Aan het AVRO-programma Er floot geen vogel in de wei gaat een optreden van de gitarist Baden Po well vooraf. Hilv. 1-23.05 9 Na de uitvoering van werken van Satie, Milhaud en Cage door het Londens Symfonie Orkest en het Manhattan Percussion Ensem ble. (22 20), brengt de KRO hoogte punten uit de oude muziek. Hilv. 2-23.10 TV vandaag NEDERLAND I NUS 14.UU Ti-ta-tovenaar 14.25 Supermuis 14.31 Under de ijskap van de fwor Noordpool, natuurfilm B] zj 15.21 Comedy Caper u..., 15.35 The boy the seagull I 18.45 Mini Molen »ens 18.55 Journaal voor VPRO p h( 19.U5 Beertje Uolargol F 19.15 Rock Concert F NUS P a 20.00 Journaal U no VPKU 20.21 All in the family 2U.45 Twee soldaten, Russische l^-f film uit de serie [U-L Propagandafilms I EU frscb 22.00 Zoals het was in de dagen ind. van Noach je Pi 22.45 Ars Musica lIf in 23.15 Journaal NEDERLAND II Ur e NUS 18.45 Mini Molen 18.55 Journaal NCRV 19.05 Bonny }ten 1 19.30 De geheimen van de Dierenwereld fcnem NUS (e te 20.00 Journaal L „nr NOKV E opr 2U.21 Therese in Holland Pen 1 21.UU ln Upspraak, speelfilm Inkelt 22.iu weerzien met Mr. E.N. vai^moc Kleffens 22.au vroomneid in nout en steel :arr NUS J 23.05 Journaal ung, fóterk (ADVERTENTIE) Veel plezier voor weinig geld. Tussen Tilburg en, Hilvarenbeek. Horizontaal: 1. schermbloemige plant met sterkriekend zaad: 2. voorteken, grond; 3. hulpmiddel op schepen, gordel: 4. water in Lim burg. laan; 5. grondsoort, zangstuk, Chinese lengtemaat: 6. peulvrucht, vis, metaalsoort; 7. vers, vlakte maat, welaan; 8. vervoermiddel, luiaard. Holl. gravin; 9. hoekbalkon, zak. Verticaal: 1. heester met rode bes sen: 2. familielid, of, Europeaan; 3. uitruster van schepen, soort mijt: 4. meisjesnaam, voorlichting, per expresse (afk); 5. karakter, rondhout, bloeiwijze: 6. dwaas, schuw (jagerstaal), gebogen been: 7. telwoord, onheil aanbrengende godin, water in N.-Br.; 8. plaats in Gelderland, landschap in Grieken land. kindergroet; 9. vertragings toestel, algeheel. Oplossing van gisteren: 1. bas, 2. onera, 3. tak, 4. erker, 5. reden, 6. belet. 7. leest, 8. ode, 9. elger, 10. mat. BOTERBLOEM. [de sc •venï ijk dl inds geldig lering Ie mc simpe HILVERSUM Het NOS-bjOp d zal vrijdag een rapport val. f commissie uitgangspunten br delen, waarin de NOS wordt pen w viseerd de consequentie te trtn ges dat alle omroeporganisaties glniet i tigd zijn een programma a,wej n top-30 uit te zenden. Het i. van de commissie staat in eeirroeë port over de controverse feide g NOS en TROS over het uitzjid om door de TROS van de top-| bev( Hilversum 3. de c BINNENLAND/RADIO-TV KARELTJE KNETTER 110. Majoor B. Bruutjes Bzn., trachtte nog wat in het midden te brengen en zei: 'Waanzin! De stripverhaaltjes zijn je naar je hoofd geslagen wachtmeester! In een geordende maatschappij van mensen die wetten in acht nemen verdwijn je zo maar niet" 'Ik heb met die in acht genom'n wett'n niks te maak'n, interumpeerde Eelco die zich niet af liet schepen. Behalve de bewoners van de smidse is het gebouwtje zelf ook ver- dween'n. Opgelost. D'r is geen steen meer te zien. D'r is alleen een kale vlakte overgeblev'n. En dan mot je het verder zelf maar weet'n. Bruutjes. Zeg later niet dat je niet tijdig door de oplettende politie van Rijkhyz'n bent gewaar schuwd! Het gist bie ons in't dorp man en de bom kan elk og'nblik baisten. Ik vraag dus maar één ding, en dat benn'n daad'n. Als je niet komt, kan je het je promotie kost'n als je dat maar weet!' Nu is het met hooggeplaatste politieman nen altijd zo gesteld, dat ze niet graag zien dat een promotie hun neus voorbijgaat. De majoor Bruut jes, wiens hoofd duizelde, nam dus een kloek besluit en gaf onmiddel lijk uitvoering aan enkele kundige maatregelen. Diezelfde avond ging er dan ook een detachement goed geoefende politiemannen op onder de persoonlijke leidin de majoor Bruutjes zelf. 'Op Rijkhyzen mannen!' beval hi als we dan weer even snel eeuwen teruggaan dan zien w Humfrie H. Puckelton in 't Ri; zer Bos staan half verscholer ter een dikke boom. In een ren draaft Heer Kuno hem en dikke stofwolken dwarrelel onder hoeven van het paard.' slaan de hoefijzers in de rullef» grond en weldra zijn paard ter tussen het geboomte verdwi 'Misschien rijdt-ie naar 't f veronderstelde Humfrie. 'TaaP ook die kant eens opgaan.. PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN ZIJN FERDINAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4