Onderzoek naar praktijken van Spaanse hotels Hier gebeurde het: 'Nuchter rijden' kan veel levens sparen Ie Gonzalez Byass gangers van muskusratten Sbrg effectief Medische studenten achter prof. Smalhout CD A-bestuur: bij kabinetsformatie eenheid 'devies' )k Nederlandse toeristen de dupe Surinaamse minister komt over handel en luchtvaart praten Geen uitspraak over deelname U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. Agent gewond bij schietpartij Automobilisten steeds positiever tegenover alcoholwet Velen zien het gevaar Ministers gaan nu in september naar Suriname Amsterdamse maakt dodelijke val in Italië 4UW/KWARTET DINSDAG 22 JULI 1975 BINNENLAND 3 [AAlbn een onzer verslaggevers ai)RNHEM/WAGENINGEN Muskusrattenvangers behoren tot rijks meest effectieve ambtenaren. Vorig jaar hebben zij .690 exemplaren uitgeschakeld, vooral in het zuiden. Ten op zichte van 1973 betekende dat een aanzienlijke stijging, want en waren het er, om precies te zijn 33.958. de n h o: Tor 5(?d (vangei top, ■)e"eei W„-r, ja. En cht bef, raati bei s muskusrat, een bedreiging >r onze dijken, vormt een groot >bleem (er zijn al Kamer-vra- ;n geweest) want al geruime tijd 1 ;emt het aantal gevangen dieren et rond 25 pet per jaar toe. onder de muskusrat bevinden ch avonturiers, zwervers. Die ndt men dan soms tientallen "lometers buiten de eigenlijke iarden. Zo zijn 'enkele" ratten bijvoorbeeld Bos- Capelle aan den IJssel en tuwijk. De grote concentraties eft men echter aan in de grens- ïbieden en wat verder het land deel te danken dat zoveel meer dieren konden worden geëlimi neerd. Een ander pluspunt is dat dankzij veel meldingen de zogenaamde trekwegen van de muskusrat beter konden worden gelocaliseerd. In hoverre de toename te maken heeft met grensoverschrijdend verkeer, wat Nederland. Duitsland en België betreft, is moeilijk te analyseren. Wel is men ervan overtuigd dat de internationale bewaking en uitwisseling van ge gevens positief werkt ^fcges 4ordi muskusrattenbestrijding res- rteert onder de Plantenziekte- indige Dienst van de Landbouw- ;eschool te Wageningen. Zij t te Arnhem in een gebouw het Rijksinstituut voor Na- lurbeheer gecoördineerd. De uit- reiding van de muskusrattenpo- ilaties is aanleiding geweest tot aanstellen van een groter «tal rijks-rattenvangers. Hier- is het voor een belangrijk Pelsjes te m in De muskusrat is een zeer gevreesd knaagdier. Achteloosheid wordt duur betaald. Zij is de reden waarom het dier thans in Europa voorkomt. Plus de zucht naar geld. Aanvankelijk leefde het dier in Noord-Amerika. Een Tsjech, die er brood in zag vanwege de pelsjes, importeerde de muskusrat in 1905. Vanuit Tsjechoslowakije heeft deze zich vervolgens over ons continent verspreid. Mogelijk dat ook in Frankrijk rond de eeuw wisseling iemand terwille van het bont de muskusrat heeft ingevoerd. Bij de muskusrat is sprake van een snelle vermenlgvuldigin. Waarschijnlijk moet de oorzaak van de verontrustende toename in Nederland thans meer gezocht worden in natuurlijke aanwas dan Ln het opdringen van het buiten land. De muskusrat werpt twee a driemaal per jaar en het mini maal aantal jongen bij één worp is zes. In de eerste vijf maanden van 1975 werden 21 312 dieren ge vangen. in de overeenkomstige periode vorig jaar 16.400. In conflict met bestuur Academisch ziekenhuis Van een verslaggever UTREQHT De vereniging van medische studenten in Utrecht staat achter prof. dr. B. Smalhout in diens conflict met het be stuur van het Academisch ziekenhuis. "Voor het onderwijs in de anesthe siologie en voor de patiëntenzorg is het absoluut noodzakelijk dat het instituut van prof. Smalhout de door hem gevraagde faciliteiten krijgt', aldus een verklaring van de faculteitsvereniging. Eerder al had de overgrote meerderheid van zijn medewerkers prof. Smalhout steun betuigd. Hij heeft er zich de laatste tijd in het openbaar over beklaagd dat. ondanks jarenlang aandringen, be stuur en directie van het Acade misch ziekenhuis zijn instituut stiefmoederlijk bedelen. Voor zijn medewerkers zijn er te weinig mogelijkheden om wetenschappelijk onderzoek te doen, de huisvesting is treurig, en ook ontbreekt er een afdeling voor intensieve verzorging met bewakingsapparatuur ('intensi ve care') als onderdeel van het in stituut. Er zijn wel intensive care bedden verspreid op verschillende afdelin gen. (Het bestuur geeft overigens toe dat het er te weinig zijn.) Maar ten behoeve van opleiding en on derzoek wil Smalhout een kleine centrale afdeling intensive care binnen zijn instituut. Een recente verklaring van het zie kenhuisbestuur die begint met vast te stellen dat in de Utrechtse ope ratiekamers de modernste appara- (ADVERTENTIE) h een onzer verslaggevers ^STERDAM Het Nederlandse ministerie van buitenlandse ;en heeft zich in verbinding gesteld met het Spaanse ministerie toerisme om opheldering te vragen over de klacht van sommige ^organisatoren, dat Spaanse hoteliers hun contractuele ver- :htingen niet nakomen. Meer dan vorige jaren blijken zij zich .uldig te hebben gemaakt aan het zogenaamde overboeken. iicaj!, lus ICC ïwel het vooral de Britse touro- en vakantiegangers zijn, ✓Ti van deze praktijke de dupe zijn /orden, blijken ook enkele Ne- -ijandse touroperators voor on- liigename verrassingen te zijn ge- Jatst. Pas op het laatste moment rngen zij van de hotelier te horen de gereserveerde bedden al be waren en dat zij maar naar ere accommodatie moesten uit In verreweg de meeste geval- dit gelukt maar dat kostte de •^organisatoren veelal veel extra omdat de vervangende accom- aanzienlijk duurder was. "".ours, die naast Evenementsrei- ondermeer slachtoffer werd van Spaanse manipulaties, gewaagt van een strop van drie ton. 1 zaak van het aantal s(rboekingen van de hote- s is vooral de slechte gang van ïn%n vorig jaar. Omdat toen veel Sevden onbezet bleven en veel be- bru ven daardoor gevoelige verliezen ve£n. hebben sommigen dit seizoen zekere maar voor het onzekere omen en hun bedden meerma- verkocht. Voor het grootste deel !Sti t het hier vooral om de goedko- 'er e zogenaamde Budget Reizen, ^ajangementen, waarvoor contrac- zijn afgesloten met kleinere ernemingen, de hostals en pen- hs. ginder last d de grotere en duurdere hotel- rijven hebben de reisorganisato- hel minder last omdat die zakelij- ui? werken en niet het risico dur- te lopen zich een of meer Z ren te zien afgenomen worden optaardoor verplicht zouden worden tarieven te verlagen. Die sanc- hangt de malafide hoteliers in- daad boven het hoofd, zo heeft het Spaanse ministerie van toeris me al laten weten. De waarnemend minister van toerisme, Chavarri stelt in Palma al een onderzoek in en zal ter plaatse straffen afkondi gen tegen de hoteliers. Madrid neemt de zaak hoog op omdat men vreest dat de knoeierij en hun weerslag zullen hebben op de verdere ontwikkeling van het toerisme, dat Spanje's voornaamste inkomstenbron is. Na de door de oliecrisis veroorzaakte terugslag van vorig jaar wil men niet nog eens stagnaties. Van een verslaggever PARAMARIBO De Surinaamse minister van economische zaken mr. E. Bruma komt vandaag in Nederland aan voor besprekingen over luchtvaart en handel. Hij zal praten met minister Westerterp (verkeer en waterstaat), de directie van de KLM en minister Lubbers (economische zaken). De bewinds man zal vergezeld zijn van deskun digen van zijn eigen ministerie, van het Surinaamse ministerie van financiën en van de Surinaamse luchtvaartdienst. In Den Haag zal onder meer de luchtvaartovereenkomst worden ge parafeerd tussen Suriname, de Ne derlandse Antillen en Nederland. De besprekingen met minister Lub bers moeten leiden tot een handels akkoord tussen Nederland en Suri name. maar zullen voorlopig nog een oriënterend karakter hebben. tuur staat voor de anesthesie, be wijst volgens Smalhout dat men van zijn vak weinig begrijpt. De zorg voor de patiënt en zijn toestand tijdens de operatie is maar een onderdeel van het vak van de mo derne anesthesist. Daartoe behoort volgens hem met name ook de in tensieve medische verzorging van patiënten die aan levensbedreigende aandoeningen lijden, met metho den en technieken die weliswaar oorspronkelijk uit de operatiekamer komen, maar d:e een veel breder toepassingsgebied blijken te heb ben. Tegen die achtergrond moet Smalhouts streven naar een centra le intensive care afdeling worden gezien. Zeer geschokt De medische studentenvereniging zegt. zeer geschokt te zijn door de vorige week uitgegeven verklaring van bestuur en directie van het ziekenhuis, waarin prof. Smalhouts uitlatingen worden betreurd. De vereniging vindt het ook vreemd dat de medische faculteit haar naam aan die verklaring heeft ge hecht. zonder dat de faculteitsraad daar iets van wist. Verder merken de studenten op dat het instituut van prof. Smalhout 'in tegenstel ling tot andere, aan het onderwijs zeer hoge prioriteit toekent, on danks de zeer gebrekkige middelen die het heeft. Bovendien vertoont dit instituut, en met name prof. Smalhout. een andere visie op het medisch handelen: de patiënt wordt als mondig beschouwd en in het instituut heerst openheid.' Het gaat de vereniging daarom aan Prof. dr. B. Smalhout het hart dat juist dit instituut al zeven jaar aan het lijntje wordt gehouden, terwijl andere instituten wel gebouwen en andere facilitei ten hebben gekregen. Tenslotte heeft men 'de sterke in druk dat verschillende tegestanders van prof. Smalhout dit conflict aangrijpen en op de spits drijven om reeds lang bestaande tegenstel lingen uit te vechten.' De vereni ging meent dat dit ten koste gaat van onderwijs en patiëntenzorg. Intussen is prof. Smalhout zelf boos dat de tegen hem gerichte be- stuursverklaring vorige week als bulletin in het ziekenhuis is ver spreid. maar dat zijn reactie daarop niet op dezelfde manier is behan deld. Volgens de directie ligt die reactie als ingezonden stuk bij het bestuur teneinde bij de eerstvol gende bestuursvergadering te wor den behandeld. Met kontant geld op zak loopt u altijd een zeker risiko. Stap daarom voordat u op vakantie.gaat even binnen bij de Amro Bank. Daar vertelt men u graag hoe u uw vakantiegeld het verstandigst kunt verdelen tussen kontante buitenlandse valuta en cheques. Amro Reischeques bijvoorbeeld of uw eigen Eurocheques. Raakt u ze op een of andere manier kwijt, dan hebben anderen er niets aan en u krijgt ze gewoon vergoed. U belt even met AmroTeleservice en binnen de kortste keren wordt geld telegrafisch overgemaakt naar de bank ter plaatse, waar ook in Europa. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en-uw reisverzekering. En pak dan meteen het gratis landengidsje mee. 't Geeft u allerlei nuttige informatie over wisselkoersen, buitenlandse munt eenheden enz. Van een verslaggever DEN HAAG Het algemeen bestuur van het christen-democra tisch appèl (CDA) is het met de permanente program advies com missie (PPAC) van het CDA eens dat de eenheid van het CDA 'devies en realiteit' moet zijn bij de komende kabinetsformatie. Het bestuur zegt dit in zijn oordeel over het eerste jaarlijkse advies van de PPAC, dat onlangs is gepubliceerd. gens het bestuur veel ondernemers in de knel zitten. Over de grondpo- lltiek zegt het CDA-bestuur dat het het uitgangspunt afwijst dat de grond in gemeenschapshanden moet komen. Dit standpunt is ove rigens niet in het PPAC-advies op genomen. Van een verslaggever SCHIEDAM Bij een poging een man aan te houden is zondagavond een Schiedamse politie-agent in de rechteronderarm geschoten. De po litieman wilde samen met een col lega de identiteit van de man vast stellen, maar voordat hij de kans hiertoe kreeg vuurde deze twee schoten af De agent heeft inmid dels het z:ekenhuis weer verlaten. Het bestuur wil nu nog geen uit spraak doen over de vraag of het CDA aan een nieuwe regering moet deelnemen. Feitelijke deelname aan de regering is afhankelijk van de vervulling van een aantal voor waarden. Thans is nog niet te over zien hoe het politieke krachtenveld er na de eerstkomende Kamerver kiezingen zal uitzien, aldus het be stuur. De fractievoorzitter van de AR in de Tweede Kamer, mr. Aantjes heeft vorige week laten weten dat hij het oneens is met de opvatting van de PPAC dat verdeeldheid bin nen het CDA 'een te hoge prijs' is voo; kabinetsdeelneming. De ge- dachtengang dat alles onderge schikt zal zijn aan de eenheid van het CDA noemde mr. Aantjes on aanvaardbaar. Het CDA-bestuur wijst de polarisa tie af wanneer dat betekent dat tegenstellingen zo worden aange scherpt dat kunstmatige scheidslij nen in ons volk worden getrokken, waardoor oplossing van problemen vanuit samenwerking in overleg onmogelijk of ten zeerste bemoei lijkt wordt. Volgens de Schiedamse politie was de man die de schoten lostte de 30- jarige F. S Deze is op 4 september vorig jaar uit Veenhuizen ontsnapt, waar hij een straf van drie jaar uitzat wegens het plegen van ver mogensdelicten. S.' zou nog een jaar moeten zitten De Schiedamse politie kreeg zon dagnacht assistentie van de korp sen uit Rotterdam en Vlaardingen, toen men twee woningen in de binnenstad omsingelde. De politie vermoedde dat S. zich daar zou ophouden. Gewapende rechercheurs gingen daarop de woningen binnen, in beide gevallen echter zonder re sultaat. In een van de woningen woonde een van de ouders van S. Weinig concreet Het advies van de PPAC is volgens het CDA-bestuur in het algemeen te weinig concreet. Zo mist het bestuur een standpuntbepaling over de inkomenspolitiek. Vooral dienen beleidslijnen te worden ontwikkeld voor een inkomensbeleid voor het midden- en kleinbedrijf, waar vol- - (ADVERTENTIE) Mocht uw bespreking eens wat minder vlot gaan, r? bedenk dan dat 'n glas sherry weieens de oplossing kan zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een goede naleving van de sinds november vorig jaar geldende alcoholwet kan leiden tot een vermindering vah 250 doden per jaar in het ver keer. Dit is een van de conclusies van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) na een onderzoek van vier jaar naar rij- en drink gewoonten. Deze resultaten van dit on derzoek zijn vervat in een zojuist uitgekomen rappor tage van Veilig Verkeer Ne derland van de voorlich tingscampagne 'Weet je wetje-laat je rijden" in ver band met de nieuwe alco holwet. Het onderzoek, dat sinds 1971 elk jaar in dertig ge meenten in de maand no vember tijdens de weekends wordt gehouden, toonde aan dat vroeg in de weekend avonden tien procent van de automobilisten de grens van 0.5 promille al heeft overschreden. In de vroege ochtenduren is dil zelfs al opgelopen tot veertig pro cent. Een op de vijf be- stuurders heeft dan zelfs een gehalte, dat hoger is dan één promille. Deze cijfers staan ln direct verband met het aantal on gelukken. waarbij drankmis bruik wordt geconstateerd: de meeste van die ongeluk ken doen zich voor op vrij dag-. zaterdag- en zondag nacht. en wel tussen tien uur 's avonds en vier uur De laatste vijf jaar werden ruim 36.000 mensen door de rechter veroordeeld wegens rijden onder Invloed. Per jaar werden daarvoor 5590 ontzeggingen van de rijbe voegdheid opgelegd. Meer voorstanders Overigens is het aantal voorstanders van de wet toegenomen, zo blijkt uit een vergelijking van twee steekproeven in oktober vo rig jaar en mei dit jaar. Bij de laatste enquete zei 91 procent van de ondervraag den voor de wet te zijn: in oktober was dat nog tachtig procent. Het percentage te genstanders daalde van twaalf naar vier. Ook ov°r het effect van de wet denken meer automobi listen positiefin mei ver wachtte 82 procent van de ondervraagden er een daling van het. aantal ongelukken van: in oktober was dat nog 73 procent. Hoewri het onderzoek niet ingaat op de vraag of er na de invoering van de wet minder gedronken wordt, blijkt dat wel meer automo bilisten het gevaar van drinken voor het rijden on derkennen. Was veertig pro cent van de automobilisten er in oktober van overtuigd na vijf of meer glazen nog veilig te kunnen rijden, in mei was dit percentage ge daald naar 24. De grootste groep (32 procent) houdt hot op een of twee glazen (was in oktober 24 procent). De verkeerscontroles ont snappen niet aan de aan dacht van de automobilist Een op de tien heeft na 1 november wel een controle meegemaakt. Van een verslaggever PARAMARIBO Het bezoek van de Nederlandse ministers De Gaay Fortman (Surinaamse en Antilli aanse zaken) en Pronk (ontwikke lingssamenwerking) dat in augus tus zou plaats vinden is op verzoek van de Nederlandse .ministers uit gesteld tot 22 tot 29 september. De beide bewindslieden hadden de Su rinaamse regering om uitstel ge vraagd omdat zij zich niet eerder konden vrijmaken. De ministers zullen in Paramaribo praten over de overgangsregeling van resterende projekten en nog niet bestede kredieten. AOSTA De 54-jarige mevrouw Pauline R. Bijlsma uit Amsterdam is zondag in de Westitaliaanse Al pen omgekomen toen zij een val van dertig meter van een gletsjer maakte. Volgens de politie gleed zij uit, toen zij met haar echtgenoot aan het wandelen was. Het stoffelijk overschot van de vrouw is gisteren door Italiaanse gidsen gevonden. 'Nee. het feestje is nog niet voorbij, maar ik ben wat vroe ger weggegaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3