Ir. J. van der Graaf maakt zich sterk Canadese kerkleiders geschokt teruggekeerd uit Zuid-Afrika Met Schrift en spade door het bijbels land Vandaag* 'J fllsillal li Bij voorkeur lang gestrafte Chilenen naar Nederland Jehova's getuigen in Utrecht bijeen vk Vredesresolutie op congres adventisten Scheiding kerk en staat in Noorwegen Bemepingswetï e:^ Protest tegen ICCC in Keni' Nieuwe boelu TROUW/KWARTET DINSDAG 22 JULI 1975 KERK/BINNENLAND door A. J. Klei Gereformeerde bonders, dat kan bekend zijn, peinzen er niet over uit de her vormde kerk te stappen, wat voor bezwaren zij ook hebben tegen het reilen en zeilen van hun kerk. Hun sympathie voor de Afscheiding van 1834 is, bij alle begrip en waardering voor wat de broeders dreef die toen het 'hervormd ge nootschap verlieten, gering. Op vergaderingen heb ik meermalen meegemaakt dat oudere bonders gereformeerden nog als afgescheidenen aanduidden en dat bedoelden ze dan niet complimenteus. De redenering van de bonders is als volgt: wij handhaven de belijdenis van onze kerk, wij zijn het legitieme (wettelijke) deel van de kerk, wij zijn waarlijk her vormd en niet diegenen die een loopje nemen met onze belijdenisvoorschriften: zij horen eerder buiten de deur dan wij. Gereformeerde bonders houden ook van hun kerk, zij hebben het graag over 'onze vaderlandse kerk'. Ze schelden er soms heel hard op, maar ze pikken dat van een ander niet: als er wat van de hervormde kerk gezegd moet worden, zullen ze 't zelf wel doen. De ontwikkelingen binnen de 'gescheiden' kerken stellen hen in het gelijk.: een afscheidingsbeweging helpt niet. Zie maar naar de gereformeerde kerken van nu, ook daar hoor je vrijzinnige geluiden. Deze kijk op de zaak vond ik treffend uitge drukt in het laatste nummer van De Waarheidsvriend, in een boekbespreking van ir. J. van der Graaf, de slagvaardige, om niet te zeggen strijdvaardige algemene se cretaris van de gereformeerde bond in de hervormde kerk. Hij schrijft over 'De af scheiding van 1834, tweede deel. classis Dordrecht c.a.' van dr. C. Smits en maakt dan deze opmerking: Er is intussen heel wat veranderd. Ook bij de Afgescheidenen maakten de schuilker ken, de schuren en de boerendelen plaats voor fraaie godshuizen. Er was ook groei. Maar ook daar stonden de ontwikkelingen niet stil. Ik maak mij sterk, dat in heel wat gemeenten, stammend uit de Afschei ding, de prediking thans niet rechtzinniger of geestelijker is dan in het 'Hervormd Genootschap' ter plaatse ten tijde van de Afscheiding. De geschiedenis pleegt zich nogal eens te herhalen. Tot zover ir. Van der Graaf. Nu heb je behalve de Afscheiding van 1834 nóg een afscheidingsbeweging van de her vormde kerk gehad: de doleantie in 1886 onder leiding van Abraham Kuyper. Afge scheidenen en dolerenden verenigden zich in 1892: het geboortejaar van de tegen woordige gereformeerde kerken. Een deel van de afgescheidenen deed niet mee en zij leven voort als de christelijke gerefor meerde kerken (allerlei verfijningen laat ik nu maar schieten). Ik moest dit even memoreren omdat theo retisch de mogelijkheid bestaat dat ir. Van der Graaf ook het oog heeft op de christe lijke gereformeerde kerken. Maar hoewel binnen die kerken onderlinge verschillen waar te nemen zijn en in het verlengde daarvan een verontruste groepering, gaan ze daar toch veel meer de welgebaande reformatorische wegen dan in de gerefor meerde kerken. Ik maak me dan ook sterk dat ir. Van der Graaf zich sterk maakt voor wat betreft de gereformeerden. Hii doet dit terecht. De gereformeerden vormen allang geen homogene groep meer, in hun midden rukken de 'richtingen' op. Dit houd je alleen maar tegen als je bereid bent tot telkens opnieuw een kerk scheuring. Daar hebben de gereformeerden inmiddels genoeg van, maar ze hikken nog wel erg tegen hun huidige situatie aan die met de dag meer op die van de hervormde kerk gaat lijken. Doch het zal wel (moe ten) wennen. Overigens is met het bovenstaande niet gezegd dat ik het blijf-zitten-waar-je-zit van de gereformeerde bonders compleet voor mijn rekening zou nemen. In zoverre niet dat zij het oud vertrouwen ook vaak voeden met oude zaken, die mede vanwege hun oud-zijn gekoesterd worden: oude psalmberijming, oude vertaling, oude zegs wijzen. Weliswaar wordt in een beleidsno ta van de bonders onderscheid gemaakt tussen dingen van primair en secundair gewicht, maar in de praktijk komt het er wel op neer. Meer dan eens sprak in gereformeerde bondsdominees die in de studeerkamer vertellen dat ze 'eigenlijk' niet tegen de nieuwe berijming of de nieuwe vertaling zijn, maar ze kijken wel uit om er uit te laten zingen of uit te lezen. Op die manier gaan uiterlijkheden een kentekenbewijs vormen en beoordeelt de goe-gemeente je naar (het tempo van) je psalmgezang en dergelijke. Dat mag niet. zal iedere bonder me toegeven. Maar je ziet het gebeuren. P.S. Van buitenverbandse vrijgemaakte kant word ik er, naar aanleiding van mijn stukje van afgelopen zaterdag, op attent gemaakt dat ik helemaal niet had hoeven gokken: buitenverbanders hebben (nog) geen zendtijd en komen dus (nog) niet met een kerkdienst in de ether. Bovendien zingen zij veelal uit de nieuwe psalmberij ming. 'Apartheid kanker op aangezicht van mensheid' QUEBEC 'We zijn allen diep geschokt en ontroerd door de ervaring die wij tijdens onze reis door Zuid-Afrika hebben opgedaan en wij moeten het blanke racisme van Zuid-Afrika in de sterkste be woordingen afwijzen en aan de kaak stellen.' Dit is een van de conclusies waar toe een commissie van Canadese kerkleiders is gekomen tijdens een bezoek van bijna een maand in mei van dit jaar aan Zuid-Afrika. Het rapport van de commissie, met bis schop Harold Nutter als lid en ds. Ker.t Clark als leider, is gepresen teerd aan de vorige maand gehou den algemene synode van de angli caanse kerk in Canada. De synode heeft onder meer op grond van dit rapport de regering gevraagd haar handelsagenten uit Zuid-Afrika terug te trekken en leningen aan de regering van Zuid- Afrika of aan met haar verbonden instellingen te verbieden. De syno de heeft verder opgeroepen de pre ferentiële suikerovereenkomst met Zuid-Afrika te bëindigen. Ook vraagt de kerk een speciale belas ting te leggen op winsten die in Zuid-Afrika behaald worden. In het rapport, dat de speciale on derzoekcommissie op tafel legde, wordt apartheid een kanker op het aangezicht van de mensheid ge noemd. 'De menselijke vernedering, de massale en systematische onder drukking en uitbuiting van miljoe nen mensen, alleen omdat hun huid niet blank is, onder het mom van een technologie en een christe lijk genoemde theocratie is een godslastering'. Ras-bewust Zuid-Afrika's maatschappij wordt gedomineerd door een kleine poli tieke minderheid van het totaal UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Halsstarrigheid In uw commentaar van 18 juli 1975 'stap voor stap' wordt Israël betut telend beschuldigd van halsstarrig heid in de onderhandelingen met Egypte. Israël is van begin af aan bereid geweest, het merendeel van de veroverde gebieden terug te ge ven, iets dat niet vanzelfsprekend is in de historie. Uiteraard wil en kan Israël dat slechts doen in ruil voor een reëel vredesaanbod van Egypte. Dat is normaal en begrijpe lijk. Tot nu toe is Egypte niet bereid geweest, de staat van oorlog te beëindigen. Het was slechts be reid, gedurende een bepaalde perio de geen gevechtshandelingen te be ginnen. Dat is absoluut abnormaal. Wie is nu eigenlijk halsstarrig? Moet Israël iets abnormaals doen, omdat Egypte zich de miljarden dollars van Saoedi-Arabië niet wil laten ontgaan? Overigens: Saoedi- Arabië geeft in 1975 via de UNWRA aan 'de Palestijnse vluchtelingen kampen niet meer dan twee mil joen gulden. Hetzelfde bedrag geeft Nederland, en wat bijna niemand weet, ook Israël.! Leiden Ds. K. E. H. Oppenheimer HOOFDKANTOOR. Nieuwe ZijrJs Voorburgwal i 276 280, Amsenlafii. Tel >?D 22(1383. Postbus 859. ROTTERDAM DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam Tel 010 115588. Postbus 948. DEN HAAG'LEIDEN. Parkstraat 22 T\.n Haag Tel 070 469445 Postbus 101. C:'. 'Ni.'vK.fN Nieuwe f bhïraijr-sU 25. Grcmimjf-n Tel 050 125307 Postbus 191. ZWO! i r MeinnaiM 56 7A •"<- 1 el 'ó'-vo 17u3t Postbus 3 Kissinger De felle kritiek die in verscheidene ontwikkelingslanden te horen was na de rede van Henry Kissinger, was naar mijn mening toch wel terecht. Kissinger mag dan nog zo waarschuwend zijn vinger opheffen en spreken over een 'lege dop', die de derde wereldlanden zullen erven als ze door blijven gaan met - via ideologische confrontaties en blok vorming - hun doeleinden te berei ken. hij zal niet kunnen verhinde ren dat de arme landen - zich van hun mogelijkheden bewust zijnde - door zullen gaan met het opeisen, van het ook hen toekomende deel, van datgene wat de wereld te bie den heeft aan materiële - als wel nlet-materiële zaken. Met dreige menten en chantage zoals nu ge beurde door Kissinger, kan men niet keren, hoogstens wat vertra gen. We zullen moeten inzien, dat wij het niet alleen meer voor het zeggen hebben in onze wereld, we zullen iets op moeten schuiven zo dat de anderen - de derde wereld landen - ook aan bod kunnen ko men. Het is een kwestie van eerlijk delen, maar dan wel in de ruimste zin van het woord. Zijn we daartoe niet bereid, dan zullen zij ons daartoe wellicht dwingend benade ren en krijgen we mogelijk vroeg of laat de rekening gepresenteerd. Den Bosch C. Joosten Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse re gering meent dat bij haar toela tingsbeleid inzake gevangenen uit Chili de voorkeur moet worden ge geven aan degenen van wie vast staat dat zij tot een langdurige gevangenisstraf zijn veroordeeld. Dit heeft minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) geantwoord op schriftelijke vragen van het Eer- ste-Kamerlid Nederhorst (PvdA). Dit beleid sluit evenwel niet uit dat in speciale gevallen ook personen, die niet aan dat criterium voldoen, voor opneming in Nederland in aanmerking kunnen worden ge bracht, zo antwoordt de bewinds man. van de blanke bevolking', zegt het rapport, dat vaststelt dat elk facet van het dagelijks leven door de vraag naar het ras wordt overheerst. 'Al na korte tijd wordt de bezoeker zelf ook ras-bewust zonder het in de gaten te hebben. Het hele leven wordt zo zorgvuldig uitsluitend ten voordele van de blanke geregeld en is zo gericht op de uitsluiting en ontmenselijking van de niet-blan- ken. dat hun problemen zo angst wekkend worden, dat men ze niet meer onder ogen kan zien'. Het rapport noemt de huidige de- tente-politiek van premier Vorster een manier om tijd te winnen om Zuid-Afrika's militaire positie te versterken. Zuid-Afrika's militaire budget is vorig jaar met vijftig procent verhoogd, zegt het rapport. Het noemt Vorsters doorzetten van de bantoestanpolitiek meer een symbool van de Zuidafrikaanse werkelijkheid. Dertien procent van de meest verspreid liggende, on vruchtbare, stukken land, die arm aan bodemschatten zijn, moeten zeventig procent van de bevolking van dit overigens prachtige, vrucht bare en rijke land onderhouden. Tot vorig jaar juni zijn volgens schattingen meer dan een kwart miljoen zwarten gedwongen naar zo'n thuisland overgebracht, vaak met achterlating van land, dat zij wettig ln eigendom hadden. Meer dan honderdduizend gekleurde Af rikanen, Indiërs en Chinezen zijn evenzo met dwang overgebracht naar gescheiden stedelijke gebie den. Het rapport geeft enkele cijfers van de werkelijkheid in Zuid-Afrika. Hieruit blijkt dat er voor de zwar ten één arts is per 44.400 inwoners, terwijl elke vierhonderd blanken een dokter hebben. In 1974 werden bijna vijftigduizend nieuwe geval len van tuberculose onder de zwar ten ontdekt, tegen 769 voor de blanke bevolking. In het jaar dat eindigde in juni 1974 hadden 624.410 mensen in de gevangenis gezeten, van wie 399.332 in verband met de pasjes wetten. Onder de ge vangenen waren vierduizend zuige lingen. Zelfvernietiging 'Helaas en tot onze schrik vonden wij weinig, zeer weinig mensen on der de blanken, die actief zich in zetten voor verandering, door zich te verzetten tegen het systeem. De hele blanke maatschappij lijkt on afwendbaar, in al haar welvaart en met haar hoge levensstandaard, op weg te zijn naar zelfvernietiging. Zelfs jonge blanken lijken over tuigd dat de enige realistische hou ding is. de status quo te handhaven en velen zijn bereid tot geweldda dig verzet tegen elke poging om de uiterst langzame verandering die er voor niet-blanken is. iets te ver snellen'. Het rapport geeft toe, dat je er geweest moet zijn om het te kun nen geloven. 'De Zuidafrikaanse re gering heeft miljoenen uitgegeven om in het buitenland een vals beeld te vestigen van een zonnig, vooruitstrevend Afrika. Zelfs in model-steden wonen de Afrikanen in massale achterbuurten met ge zinnen van zes of tien mensen in betonnen hutten van tien bij 25 voet, geen electra, geen wc, ge woonlijk een kraan voor tien of meer huizen. Geen telefoon, slechte vuilafvoer. In steden die tien tot 15 mijl buiten de echte stad liggen en die alleen bereikbaar zijn met kost bare en tijdrovende busritten. Er zijn geen tekenen dat hierin veran dering komt. Het rapport van de Canadese kerk stelt vast dat ook de kerk in Zuid- Afrika diep betrokken is in het racisme. Onder de blanke kerkleden zijn er maar weinig, die meer dan paternalistische gevoelens hebben tegenover de zwarten. De zwarte kerkleden willen verandering. 'Hun teleurstelling en ongeduld is hoog opgelopen. Soms vragen zij: 'God aan welke kant staat u?' Rondgang van de kerk der Acht Zaligheden. Buijten en Schipperheijn te Amsterdam staat be kend als een uitgever van degelijke 'gereformeerde- gezindte'-lectuur. Opmerkelijk is het dan ook, dat nu al het tweede boek van de rooms-katholiek B. G. Henning over het Heilige Land bij deze uit gever is verschenen. Na 'Jeruzalem, wandelen door stra ten en eeuwen' kwam nu uit 'Met Schrift en spade door het bijbelse land'. Aan de hand van de schrijver maakt men negentien tochten. De titel is bij wijze van spreken na tuurlijk, want zonder vergunning is graven streng verboden. Henning kan veel vertellen (en goed tekenen: de vele illustraties zijn van hemzelf). Daarbij vestigt hij de aandacht van zijn lezers hoofdzakelijk op de relikwieën van de na-bijbelse tijd, de talloze pel- grtmskerken en andere monumen ten van christelijke vroomheid door de eeuwen heen. Met verve verde digt hij zelfs de bouw van de kost bare Latijnse kerk van de Annunci atie in Nazareth in 1969. Wie daar tegen bezwaar maakt, deelt zich daarmee in in 'de rebellerende club onder leiding van een zekere Ju das', die bij de zalving te Bethanië ook al sprak van verkwisting. 'Op deze plek kwam het Woord Gods in ons menselijk vlees! Mogen we dat misschien herdenken met een beet je waardig monument?' Kortom, Henning verloochent zijn rooms-zijn niet. Over de overdadige inrichting van de Geboortegrot in Bethlehem schrijft hij: 'Eigenlijk is het een gewettigd verlangen naar UTRECHT Vorige week is in de Utrechtse jaarbeurshallen de jaar lijkse districtsvergadering van Je hovah's Getuigen begonnen onder het thema 'goddelijke soevereini teit'. De congresleiding verwacht op deze bijeenkomst, die over drie pe rioden is verdeeld, meer dan 40.000 bezoekers, onder hen zijn 30.000 Jehovah's Getuigen, de anderen zijn belangstellenden. Op de eerste dag waren opvallend veel baby's en kinderen aanwezig. Dagelijks worden gemiddeld zes toespraken gehouden, afgewisseld met drama, lied en muziek. Voorzit ter G. Versteege opende het con gres donderdag met een toespraak 'dankt Jehovah voor zijn liefderijke goedheid'. De bijeenkomsten duren telkens vier dagen. De laatste bijeenkomst is 3 augustus afgelopen. In het zwembad De Hommel zullen nieuwe gelovigen, na een opleidingspro gramma in bijbelstudie te hebben gevolgd, worden gedoopt. De con gresvoorlichting gelooft dat deze doopplechtigheden minder massaal zullen zijn dan andere jaren, omdat sinds kort een eigen congreshal in Bennekom staat, waar wekelijks 2.000 getuigen bijeenkomen en waar wekelijks wordt gedoopt. Over de gehele wereld worden dezer dagen districtsvergaderingen als in Utrecht gehouden. Interieur Van Josef's graf te Sichem. uitingen van verering. Die goede mensen hebben echt nog de kin derlijke smaak van de kerstboom. Neem het ze niet kwalijk, en zeker niet in de kerk van kerstmis!' Het zal de reformatorische klant van het Buijten en Schipperheijn- fonds ook even vreemd aandoen, in dit boek te lezen dat het oud steentijdperk in Kanaan reeds in het jaar 200.000 voor Christus be gon en dat (maar dat is meer voor de fijnproevers) de uittocht uit WENEN De gedelegeerden van het wereldcongres der zevende-dags adventisten, hebben door het aan vaarden van een vredesresolutie hun zorg uitgesproken over de steeds meer verslechterende we reldsituatie. De resulutie vermeldde onder meer dat 'wij ervan over tuigd zijn dat geweld nooit een blijvende vrede kan brengen Heel veel ellende in deze wereld zou in de sfeer van de vrede opge lost kunnen worden.' De menslievende dienst van de kerk aan de wereld, die zich vooral concentreert op medische hulp in de zendingsgebieden en hulp in rampgebieden, werd nadrukkelijk onderstreept. De adventisten wer ken vanuit meer dan driehonderd ziekenhuizen en klinieken. Het werkgebied wordt sterk uitgebreid door het gebruik van meer dan vijftig zendingsvliegtuigen en me dische posten. Egypte hier gedateerd wordt in 1200 voor Christus. Maar ala, dit boek wil ook niet in een Hollandse huiskamer gelezen worden. Het is bedoeld als reisgids. Wie met vakantie naar Israël gaat en zich vooral interesseert voor de christelijke spiritualiteit van eeu wen, heeft in Henning een vaardige en enthousiaste reisleider. Sn. Met Schrift en spade door het bij belse land, door B. G. Henning. Uitgave Buijten en Schipperheijn te Amsterdam; 204 pag.; prijs 25 gulden. Het boek is zeer royaal geïllustreerd met tekeningen van de schrijver; de hierbij afgedrukte zijn uit het boek overgenomen. OSLO De meerderheid van een twaalf man sterke commissie, die in 1971 door de Noorse regering werd ingesteld om verslag uit te brengen over de verhouding tussen kerk en staat heeft zich uitgespro ken voor de beëindiging van het systeem van de staatskerk. De com missie heeft evenwel niet gezegd binnen welke tijd haar plan zijn beslag zou moeten krijgen. De conclusies van de commissie heeft velen verrast, omdat alge meen verwacht werd dat de com missie niet verder zou gaan dan een meer of minder vergaande wij ziging binnen een vooortgezette re latie tussen kerk en staat voor te stellen. Volgens het christelijke blad Vaart Land hebben de meeste politieke partijen de uitkomst van de studie positief gewaardeerd. Dat hoeft evenwel niet te betekenen, dat de band tussen kerk en staat in Noor wegen nu snel zal worden doorge sneden. Ook in Zweden deed zich enkele jaren geleden een vergelijk bare situatie voor, waarna premier Olof Palme de hele zaak in de ijskast legde, omdat onder de be volking nog velen niet aan een scheiding tussen kerk en staat toe waren. Sinds kort is echter ook in Zweden de zaak weer opgerakeld. In Noorwegen worden nu eerst een jaar lang de reacties ingezameld op het rapport dat nu is uitgebracht, waarna een voorstel gedaan zal worden aan het parlement. De zaak zal mogelijk in de verkiezingen van 1977 een rol spelen. De kwestie van de verhouding tus sen kerk en staat in Noorwegen werd in juni verscherpt, toen bis schop Per Lönning zich terugtrok als leider van het bisdom Borg. Hij protesteerde daarmee tegen de door het parlement aangenomen libera lisatie van de abortuswetten. Lönning is voorstander van een scheiding tussen kerk en staat. NOG EEN VERTELD VERHAA1 jf Iemand die ter gelegenheid vaip] zevenhonderdjarig bestaan Amsterdam gewapend met de n doos de stad was ingegaan k0-6 op een bepaald moment terecl^ een klein koffiehuis. Het droeg geïmproviseerd karakter, dus zo de gladheid van het gerenomn de restaurant. Zij vertelde mij': eens ging ik luisteren naar wi stem achter mij zei. 'Nou, en hadden de Israëlieten 't natui ;el behoorlijk voor hun kiezen, 't de Filistijnen (lees: Egypten:ok zaten hen op de hielen. Affijr kwamen bij de Rooie Zee en leek het of ze niet verder koifr^ maar Mozes sloeg erop en toen 1Q; 't, water zomaar uit elkaar zod er lekker doorheen konden ko^ Ja, en moet je horen. toenee Filistijnene er ook door wi ef, kwamen ze in het water om, 't viel meteen op ze. Nou ja, Dat vertelde de juffrouw. En ik zei: Nou. dat kan ik echt rt, geloven, toen pakte ze me be«,n werd ik in het kolenhok gestopLg, zien 't al. 't water van de Zuid0r, gaat ineens op. Zoiets moete m mij niet proberen wijs te ma,ul Op dat moment zette ieman L jukeboks op volle toeren, zodayg verhaal afgelopen was. Zeven et derd jaar Mokum en nog komini juffrouw opdraven met het k in hok. Ik heb geen reden om e twijfelen aan zulke verhalen kunnen misschien wel verm vuldigd worden. Maar veel bel rijker vind ik dat nog altij Mokum, dat al zo oud is, op s en in het koffiehuis, hoe dan de Israëlieten aan bod komei ook de Filistijnen en de Egypt ren. En vooral wat bevrijding je 't gelooft of niet. NED. HERV. KERK Bedankt voor Wezep: J. H. bertsen te Boven-Hardinxveld. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Aduard: A. Veld) kand. te Kampen. GEREF. KERKEN Overleden: L. W. Korvin-us jaar) te Soestdijk. Miss prei Kebumen (uitgez. door Heeg) versum (hulpd.) en Nijmegen. in 1968. Actuarius raad van sai,0] werking zending, sectie Java matra van Indon. orgaan. s c lt di NAIROBI De felle aanvallen T( de leiders van de raad van chi', lijke kerken (ICCC) op de we raad van kerken heeft een sc protest ontlokt aan de anglicaT kerk van Kenia. De anglicaanse kerk heeft een roep gericht tot ICCC-voorzitte Carl Mclntire om de 4000 confo. gangers uit 86 landen ook te ve len over de onderdrukking vai zwarte bevolking in Zuidelijk ka en over de duizenden in nam, Cambodja en Korea die dogenloos door Amerikaanse ten zijn vermoord. 'Dr Mcli^" moet niet vergeten dat Keni«ej voor hun vrijheid hebben gev^ ten. Hij moet Kenia niet gebruvj als een podium om Afrika te ve len dat het verkeerd is om heidsstrijders te helpen' aldus Anglicaanse verklaring. Ook de (In Nederland gevesti t Zuidmolukse evangelische ker niet erg gelukkig met de aa van de voorzitter van de ICCC de bevrijdingsbewegingen. Nai de vier afgevaardigden van kerk, die lid is van de ICCC, klaarde ds. J. Rutumalessy datj] vrijheidsstrijders in zijn land degenen die niet van hen gec zijn guerrillastrijders worden noemd. 'Zij vechten voor de bei ding van de Zuid-Molukken uit overheersing van Indonesië, staan volledig achter hen'. De Z molukse delegatie heeft een opibaa gericht tot de Organisatie vam Afrikaanse Eenheid om de Zuid lukse eis op zelfbeschikking steunen. Het lijk in de Haarlemmer tuinen, door Janwillem van de tering. Uitg. Bruna, Utrecht, pag. prijs 14,50. Dit is het eerste van een verhalen met de Amsterdams! chercheurs Grijpstra en De Gil de hoofdrollen: een sympathie} naar me voorkomt, deskundig schreven politieroman waarin onderzoek (naar een moord, ai handel in verdovende middelen] de voet gevolgd wordt. De aui die al een paar 'gewone' werkei zijn naam heeft staan, heeft I hardgekookte flauwekul nodig pikante uitbundigheden, maar in een volgende aflevering breedsprakigheid wel wat mo bedwingen. Een voorbeeld hiel op pag. 114: 'Een mooi pand, juist gerestaureerd door Stad: stel en weer in zijn zeventk eeuwse pracht teruggebracht de hele voorname sfeer van vri werd hier weer opnieuw gebi rode stoplichten omgespro) Ook kan zuiniger met de kat De Gier en met het wachten worden. Si s<rbo clei aa ans n< nj' da£ i I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2