Costa Gomes praat met socialisten r Kommer let Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Russen in stofwolk terug op de grond Afrikaanse kerken doen aanval op VS TI n 71 Poging om crisis in Portugal op te lossen In deze krant VN op springen als Uw kleine advertentie Israël eruit is - pag. 7 's. Zijlstra: |*akter CDA ifessioneel logovens houden 1 toeristen (en Wijk aan Zee' ewolkt 'Huur op de ts in Leiden Erg vermoeid Carr: alleen lippendienst aan idee van zelfbeschikking Noodweer dupeert toeristen in Frankrijk Kraan druppelt boven planten 'overstroming' W erktijd verkorting bij Philips en Volvo opgeheven Abonneer eens iemand. Eerlijke zaak. Welkomstvoordeel. N v" h°ort bij u. Trouw 33e JAARGANG NO. 9578 - DINSDAG 22 JULI 1975 vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben. AVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 [NEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 LISSABON (Reuter/AP) In een kennelijke poging de politieke crisis op te lossen heeft de Portugese president Da Costa Gomes gisteravond een gesprek gehad met de socialistische voorman Ma rio Soares en met Antonio Lopez Cardoso, de socialistische leider in de grondwetgevende vergadering. en onzer verslaggevers IAAG Naar de mening van Zijlstra, vice-voorzitter van IP (en straks waarschijnlijk in de vice-voorzitters van het kan er op het ogenblik geen stand meer bestaan over het slonele karakter van het hrijft de heer Zijlstra in een uwing. die op pagina 5 van rant staat afgedrukt. Van het van de samenwerking tussen partijen af aan is er een ande en fundamentele ge inwisseling geweest over de of het CDA een open dan wel infessionele partij zou zijn. iscussie is niet alleen niet jvend geweest; zij is op 21 ri ook tijdens een 'conferen- n de drie partijen op Woud- n afgesloten met een duide- astgestelde conclusie, waarin Ivangelie als richtsnoer voor olitiek handelen wordt aan- èt CDA na alle discussies die loerd zijn en de conclusies die bokken zijn, alsnog mislukt, kan er onherstelbare schade n toegebracht aan de geloof- igheid van een principiële en teche binding tussen Evangelie Jitiek, aldus drs Zijlstra. |en lieeft het CDA-bestuur gis- Izijn oordeel gegeven over het len van het CDA bij komende ptsformaties (zie pag. 3). jen verslaggever AAN ZEE Teleurgestelde orders, die op de Waddenei- ;n langs de kust geen ie meer kunnen vinden, kun- og terecht op camping 'Ro- uin', gelegen in een duinpan ijk aan Zee. De camping, ligt j de Hoogovens en de toeris- loeten volgens de actiegroep aar Wijk aan Zee' niet ken als ze plotseling gecon- erd worden met een stoom- boven 'Rolandsduin', die ge- gaat met 'enorme stank', is de actiegroep is de slechte ing van de camping te wijten eze 'overlast veroorzaakt door ogovens'. De kleine zakenman volgens de actiegroep de du- i deze situatie. 'Wij achten edelijk, dat de zakenman in aan Zee een vergoeding ont- wanneer een ander hem met uil op onkosten jaagt', aldus tiegroep. )ogovens zijn op het ogenblik met een uitbreiding van de k in de richting van de zee. -If tot zwaar bewolkt met rnamelijk in het noorden het land plaatselijk regen. SBtige later aan de kust nu en Hk krachtige wind, krimpend ar west tot zuidwest. Mini- omstreeks 'onsi graden en maxima van 19 23 graden. S°l|BGEN EN OVERMORGEN: inderlijk met middagtem- ituren van omstreeks 21 .4981 Morgen zon op: 04.47 onder: 20.45 maan op: 20.24 onder: 05.04 MOSKOU (UPI, Reuter) - Precies op tijd, negen minuten voor twaalf, landde gistermid dag de afdalingscapsule van de Sojoez 19 op nog geen tien kilo meter van het kruisje op de kaart, bij het stadje Arkalik in Kazachstan. Een beetje wan kelend van vermoeidheid, maar verder in goede conditie, kwa men Waleri Koebasow en Alexej Leonow er uit. Voor het eerst Waren televisie beelden uitgezonden, en nog wel rechtstreeks, van een Russische ruimtelanding. De cabine werd di rect door de camera's opgevangen toen hij, hangend aan zijn ene reusachtige parachute, uit het wolkendek op 2000 meter hoogte kwam zakken. Even hield kijkend Pusland ontsteld de adem in toen de remraketten die op de laatste meter boven de grond de capsule bijna tot stilstand brengen, een geweldige stofwolk opwierpen. Toen werd duidelijk dat alles goedgegaan was. Binnen twee minuten stonden tientallen helikopters en vracht wagens om de capsule. Spoedig daarna arriveerden per radio de gelukwensen van Breznjew, Kosi- gin en Podgorni. ('De weg naar een brede internationale samen- Commandant Alexej Leonow (rechts) kijkt toe hoe collega Wladimir Koebasow een passend op schrift aanbrengt op de zojuist gelande Sojoez 19. werking in de ruimte is geopend.') Opvallend was de verklaring van Koebasow dat de zesdaagse vlucht 'moeilijk, erg moeilijk' was ge weest. De mannen hadden in to taal niet meer dan vijftien uur geslapen. China In Peking beschuldigde het Volks dagblad in een commentaar Rus land en Amerika ervan, hun twis ten in de ruimte voort te zetten. Vooral de 'Sowjet-revisionisten' kregen er van langs, omdat ze daar, ten koste van het welzijn van de bevolking, nog meer geld aan besteden dan de Amerikanen. Dat leidde tot 'ontevredenheid onder de brede massa's', aldus het Volksdagblad. Over de gezamenlij ke ruimtevlucht werd in het stuk met geen woord gerept. Voor zo ver ze op hun eigen kranten zijn aangewezen, weten de Chinezen overigens in het geheel niet dat er ooit mensen in de ruimte zijn geweest. Uit veel andere landen kwamen in Moskou gelukwensen binnen, die door het persbureau TASS systematisch werden gepu bliceerd. De Apollo met de drie Amerika nen blijft voor verdere experi menten nog tot donderdag om de aarde draaien. Het is voor de NA SA de laatste mogelijkheid voor bemande proefnemingen totdat tegen de jaren 80 de nieuwe ruimteveerboot is ontwikkeld. De bemanning van het Russische ruimtelaboratorium Saljoet-4 zal naar verwachting later deze week landen: een datum willen de Rus sen niet bekendmaken. NAIROBI (Reuter) De Afrikaanse kerken hebben gisteren een felle aanval gedaan op de Verenigde Staten. Algemeen secretaris Burgess Carr haalde een geheim rapport aan van minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger waarin deze zegt dat ver anderingen ten goede in Zuid-Afrika alleen tot stand kunnen komen dank zij de blanken. In een nog onder president Nixon samengesteld document zou Kissin ger zeggen dat de Afrikanen de door hen gewenste politieke rech ten nooit kunnen verwerven door geweld omdat dat zal leiden tot chaos en tot meer mogelijkheden voor de communisten. 'Het voor beeld van Guinee-Bissau en Mo zambique die nu onafhankelijk zijn geworden heeft Kissingers visie tot een monumentale misrekening ge maakt', aldus Carr. Op de openings bij eenkomst van de uitvoerende raad van de Afrikaanse raad van kerken verweet Carr de Verenigde Staten alsook West- Duitsland alleen lippendienst te be wijzen aan het idee van zelfbe schikking in Zuid-Afrika. Hij be schuldigde de VS ervan verrijkt plutonium te leveren aan Zuid- Afrika waarmee dit land kernwapens kan produceren. West-Duitsland is er volgens hem in geslaagd Zuid- Afrika te integreren in 'het veilig heids- en spionagenet van de NA VO'. Carr toonde fotocopieën van documenten waaruit volgens hem blijkt dat het Westduitse ministerie van defensie Zuid-Afrika in de NA VO heeft betrokken via de samen werking met twee grote Westduitse (ADVERTENTIE) een eindje met ons fietsen, par! over vlees gesproken bedrijven, AEG-Telefunken en Sie mens. Vluchtelingen De Afrikaanse kerkleider bespaarde overigens ook onafhankelijk Afrika zijn kritiek niet. Een rapport over de toestand van de vluchtelingen in Afrika toont 'een afschuwelijke situati*zei hij. De helft van de een miljoen vluchtelingen in Afrika komt uit de zogenaamde vrije lan den, en hun aantal neemt nog toe.' 'We bevinden ons nu op een ogen blik in onze geschiedenis waarop de politieke heersers in Afrika kenne lijk alles zijn vergeten over de rechten van de mens. waarvoor ze de volksmassa's hebben gemobili seerd om vreemde overheersing en uitbuiting af te schudden', aldus Burgess Carr. AMSTERDAM De vakantiepret van vele landgenoten in Frankrijk is vroegtijdig aan een eind geko men door een hevig noodweer dat de Ardèche en de Dordogne heeft getroffen. Tijdens onweersbuien vielen daar hagelstenen die volgens ooggetuigen zo groot waren als kip- pe-eieren en een gewicht van bijna een ons hadden. De hagelstenen beschadigden vele auto's. Tenten werden aan flarden gereten, terwijl de bewoners ijlings een goed heen komen zochten. Alleen al in de Ardèche. een van de zwaarst getroffen gebieden, zijn ze ven campings ln ruïnes herschapen. De burgemeester van Vallon heeft zijn gemeente tot rampgebied ver klaard. De plaatselijke politie heeft het druk met gedupeerde vakantiegan gers die in verband met hun reis verzekering verklaringen komen vragen om die in Nederland te kunnen overleggen. Nu de balans enigszins is opgemaakt is duidelijk geworden dat behalve enige hon derden tenten en caravans ook tientallen huizen in het noodgebied zwaar zijn beschadigd. Ook Noord-Italië is door noodweer getroffen. Daar werd door de hagel een deel van de oogst verwoest. In Bergamo werd een textielfabriek ernstig beschadigd. Van een verslaggever MEUWEGEIN De planten- druppelaar van een vakantie houdende familie in Nieuwe- gein heeft gisteren tot een overstroming geleid in de verlaten woning. Om de planten in de vakantie niet te laten verdrogen had de familie deze in de badka mer op de hovenverdieping van haar woning gezet onder een druppelende kraan. De druppel van de kraan werd langzaam een straal en de planten konden er niet tegen op drinken. Met het gevolg dat de aarde uit de potten stroomde en de afvoer ver stopt raakte. Buren alarmeer den de politie toen het water door de muren sijpelde. Bo ven- en benedenverdieping van de woning bleken toen al blank te staan. De politie stelde paal en perk aan het euvel. Binnenland Onderzoek bij Spaanse hotels 3 Van onze correspondent STADSKANAAL In de Stadska- naalse Philipsvestiging is gister morgen na de afbrieksvakantie de produktie hervat. Ook vierhonderd werknemers van de halfgeleiders afdeling voor wie al enkele maan den een arbeldsverkorting was in gesteld, zijn weer volledig aan het Bij Volvo-Bom zal met ingang van 11 augustus weer vijf dagen per week gewerkt worden. (ADVERTENTIE) DINSDAG Hij brak daarvoor uit een spoed zitting van de revolutionaire raad van de Beweging der strijdkrachten. Mario Soares wil de pro-communis tische eerste minister Vasco Gon galves wippen. Hij heeft openlijk geëist dat deze van zijn post wordt ontheven; in dat geval willen de socialisten overwegen terug te keren in de regering. Zij zullen niet gaan zitten in een kabinet van 'nationale eenheid' als Gongalves daarin eerste minister is. Ook gematigde militai ren blijven aandringen op het afzet ten van Goncalves. Gisteren moest Gongalves een stap terug doen bij zijn kabinetsforma tie. De premier wilde een regering vormen van uitsluitend militairen, en burger-technocraten, maar de revolutionaire raad keerde zich tegen dit voornemen. De raad koos voor 'een niet aan partijen gebonden re gering', waarin wel partijleden zit ting hebben, maar als persoon, en niet als vertegenwoordigers van een politieke partij. Naar Cuba Hel overleg van de revolutionaire raad zal ongetwijfeld worden be moeilijkt door het feit dat brigade generaal Otelo Saraiva Carvalho, het hoofd van de nationale veilig heidsdienst, ondanks de burgerlijke twisten in het land voor een offi cieel bezoek naar Cuba is vertrok ken. Hij zal daar, naar hij zei, nagaan of de Cubaanse ervaringen door Por tugal kunnen worden overgenomen, 'om onze revolutie te inspireren'. Kantoren van de communistische partij waren gisteren opnieuw het doelwit van anti-communistische be lagers. in twee plaatsen ln het con servatieve noorden van Portugal werden partijkantoren vernield, en twee andere zijn belegerd door boze menigten. In Alcobaca, 90 km ten noorden van Lissabon, schoten mili tairen in de lucht om het kantoor van de communistische partij te ontzetten. Het was echter aanmerkelijk rusti ger dan in het afgelopen weekeind dat werd gekenmerkt dor grote be- President Da Costa Gomes togingen en tegenbetogingen. De door de communisten beheerste pers, radio en televisie laat inmid dels niet af steun te betuigen aan premier Vasco Gongalves en felle aanvallen te richten op Mario Soa res. Soares informeerde gisteren per telegram bij de MFA of de censuur soms opnieuw is ingesteld. Hij deed dat nadat de nationale radio een communiqué van zijn partij pas wilde uitzenden nadat de militairen daarvoor hun goedkeuring hadden gegeven. De radio zendt voortdu rend liedjes uit ter ondersteuning van premier Gongalves. De Amerikaanse senator Lloyd Bentsen heeft van de inlichtingen dienst CIA vernomen dat de Sow- jet-Unie geldbedragen schonk aan de communistische partij van Por tugal. De schattingen over de om vang van de hulp lopen sterk uit een. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zegt dat volgens bepaalde beweringen de Portugese communisten maande lijks tot twee miljoen dollar ont vangen uit Moskou. De CIA meent dat het gaat om meer dan tien miljoen dollar per maand. Nuchter rijden kan veel levens sparen 3 Buitenland OAE beschuldigt Frankrijk 7 Kerk Met schrift en spade door het bijbels land2 Ir. Van der Graaf maakt zich sterk 2 Sport Succes voor hockey'ers en poloërs 9 Brieven van lezers 2 Itarilo en t.v.-nrogramma's l Strips en (euilleton l Commentaar 5 Weero verzicht s Beursberichten io Het is een tijd mode geweest om te zeggen dat kom kommertijd niet meer bestaat in deze jachtige samen leving. Vergeet het maar. Wij komen er eerlijk voor uit: het was dunnetjes met het nieuws gisteren. Maar we hebben er toch nog wel wat van gemaakt. Nieuwe abonnee:_ Straat: Plaats: -Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder*' wetse loconiotlefinodclien. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, ori t\ EN WOENSDAG \BU ALBERT HEUN ineeL Vpqt de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt eén weikomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor do eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers,"antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. b i i Trn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1