|uid-Afrika en Angola istappels in de OAE Kans Sinai-regeling nu flink toegenomen Meerhoofdige leiding christen-democraten in Italië voorgesteld Stonehouse in Londense cel in hongerstaking EHSS9S3I Lopez uit Argentinië vertrokken anda wil militair ingrijpen, gematigde landen blijven thuis Dezorewa stelt ultimatum einbotsing tego-Slavië (ftien doden trd ook naar iligheidstop' Israëlische regeringsfunctionaris )n en regen Moro wil felle botsing vermijden Als balling? 'Heraanpassing' voor overtreders van 'pasjeswet' W KWARTET MAANDAG 21 JULI 1975 BUITENLAND WEER JpALA (Reuter, UPI, AP) De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) is verdeeld over f-Afrika en over Angola. Dat bleek tijdens de eerste vier dagen van de ministerszitting van de die een topconferentie voorbereidt die over a cht dagen in Kampala (Oeganda) begint. •looi f cht ïte landen binnen de 46-le- illende organisatie willen een resolutie inzake Zuid-Afrika Jukken nu Zambia, Tanzania otswana niet aan de OAE- komst deelnemen. Dat deze li ;ematigde landen niet van de zouden zijn werd gisteren ijk: hun vertegenwoordigers toen nog steeds niet in ila gearriveerd. had al latenweten dat et zou komen; het vreest voor iligheid van zijn mensem Van andere landen kwam het thuisblijven als een betrekkelijk verrassing. Volgens zegslieden boy cotten zij de ministersvergadering vanwege de geringschatting die de Oegandese president Amin heeft getoond voor menselijk leven. Wapengeweld of niet? Oeganda wil door middel van een openlijke oorlog tegen Zuid-Afrika de regering-Vorster 'totaal vernieti gen'. Vrijdag noemde hij de pogin gen de zaak via overleg op te los sen 'vergif'. Hij zei dat de OAE >ES-SALAAM (Reuter, AP) Bisschop Abdel Moezorewa, leider van (\]0| frikaanse nationale raad (ANC) in Rhodesië heeft gezegd dat de 14 fv) e minderheidsregering in zijn land drie maanden heeft om te kiezen besprekingen over een nieuwe grondwet en een verhevigde guerrilla- fg. De Afrikaanse nationale raad overkoepelt de verschillende Afri- ,^1 ;e bewegingen in Rhodesië. orewa zei dat de rad vasthoudt aan haar eis dat besprekingen over rieuwe grondwet buiten Rhodesië plaatsvinden. Het ANC wil door in Rhodesië niet het prestige van de onwettige regering van Ian Ci vergroten. 'Hoe kunnen we een grondwetgevende conferentie hou- In een land dat wordt geregeerd door mensen die ons als hun vijanden ?n omgekeerd', aldus Moezorewa. De bisschop zei dat bovendien ver- 'ende OAE-vertegenwoordigers kans lopen bij aankomst in Rhodesië irden gearresteerd. bereid moet zijn tot de 'laatste man in zuidelijk Afrika te vechten'. Zambia, Tanzania en Botswana sluiten wapengeweld niet bij voor baat uit maar willen wel proberen de kwestie Zuid-Afrika met vreed zame middelen op te lossen. Een resolutie in die zin werd in april aangenomen tijdens een bijeen komst van de OAE in de Tanzani- aanse hoofdstad Dar-Es-Salaam. Maar nu de architecten van de ver klaring Zambia, Tanzania en Botswana afwezig zijn, krijgen de meer militante leden van de OAE een kans een felle resolutie door te drukken. Tijdens de eerste drie dagen van de bijeenkomst in Kampala werd al overeengekomen de internationale status van Zuid- Afrika te bezien: is het een kolonie of een onafhankelijke staat? OAE- woordverder Peter Onu kon niet zeggen door welk land Zuid-Afrika dan gekoloniseerd werd. Als het volkenrechtelijk onmogelijk blijkt stempelen wat waarschijnlijk lijkt zou de regering-Vorster 'onrechtmatig' moeten worden ge noemd. Op verzoek van Zaire werd zaterdag ook de kwestie Angola op de agen- Vier blanken dragen de Oegandese president Idi Amin het gebouw in de hoofdstad Kampala binnen waar de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) vergadert. Het was een idee van de president zelf om 'de schulden last' van de blanken in Afrika te benadrukken. De vier dragers hadden zich vrijwillig aangeboden. Op de an dere foto een Oegandees die eenhemd aan heeft met de beeltenis van Idi Amin daar groot opgedrukt. Eveneens een idee van de president en een verplichting voor de bewoners van Kampala voor de duur van de conferentie. da van de OAE-bijeenkomst gezet. President Amin van Oeganda heeft al voorgesteld dat een leger van de OAE naar de voormalige Portugese kolonie gaat om de orde te herstel len. Volgens de secretaris-generaal van de OAE. William Eteki Mbou- moua. zouden vertegenwoordigers uit aangrenzende landen die geen voorkeur hebben voor één der drie bevrijdingsbewegingen deel moeten uitmaken van wat hij noemde een 'politieke en militaire missie'. Dit lijkt uitgesloten omdat alle lan den reeds hun voorkeur hebben uitgesproken voor één der drie be wegingen. MP LA, FN LA en UNITA. Gisteren nog beschuldigde de FNLA de MPLA ervan op grote schaal steun te krijgen uit Mozambique. Zelf wordt het FNLA van wapens voorzien en gefinancierd door het aangrenzende Zaire. Gevechten in Loeanda Gisteren braken in de Angolese hoofdstad Loeanda even voor het middaguur minder dan zeven kilo meter van het centrum zware ge vechten uit, ondanks het bericht fat MPLA en FNLA twaalf uur eer der een bestand waren overeenge komen. Er werd op grote schaal gebruik gemaakt van mortieren. De MPLA zou willen proberen een zes honderd man sterk garnizoen van de FNLA te verdrijven uit het zes tiende eeuwse fort Sao Pedro da Barra, dat op een 65 meter hoge heuvel ligt en de toegang tot de haven van Loeanda bestrijkt. 1RADO (UPI) Een treir. '- Jiin Joegoslavië heeft dit v aan zeker 15 mensen het rjlgekost. Het aantal gewo jL-yagt 35. ingeluk gebeurde toen in wijk van de hoofdstad een sneltrein achter op 'ein inreed. De stationsch ■agenvoerder van de sne. aangehouden. Volgens s inctionarissen heeft een jewerkt. foegoslavische spoorwegen heb- de afgelopen vijf jaar een ite naam gekregen door onge in, die aan 700 mensen het le- lebben gekost. De ergste ramp ,/orig jaar bij Zagreb, waar 153 jen omkwamen. Sindsdien is ftaldelijk aangedrongen op (tere toepassing van de veilig- kvoorschriften. HINGTON .(AFP) President gaat van 30 juli tot 1 augus- naar Helsinki om de top van iropese veiligheidsconferentie bij 'onen, aldus heeft een woord ier van het Witte Huis meege- dent Ford zal op zijn reis naar pa, die ongeveer tien dagen zal n, enkele andere hoofdsteden be en. Hij vertrekt op 26 juli uit ïington en gaat naar Bonn en ichau voordat hij Helsinki be- rjSJt. Daarna gaat hij naar Boeka- Fra (Roemenië) en Belgrado (Joego- Bë) om op 4 aug. naar Wash- >n terug te keren. Het is moge dat hij ook een kort bezoek gt aan Londen. Met de president n zijn vrouw en minister Kissin- 'an buitenlandse zaken. 'ÈjLÏ JERUZALEM, CAIRO (Reuter, UPI, AP) De kansen op een tussentijdse regeling tussen Israël en Egypte zijn dit weekeinde aanzienlijk gestegen, zo heeft een niet met name genoemde functionaris van de Israëlische regering verklaard. De functionaris vertelde dit nadat het ministerieel onderhan delingsteam het antwoord van de Verenigde Staten op de jongste Israëlische voorstellen had be sproken. Het Britse parlementslid John Stonehouse en zijn secretaresse Sheila Buckley, die beiden wegens onder meer diefstal en oplichting zullen moeten terechtstaan. LONDEN (Reuter) De Britse Labour-af ge vaardigde en voorma lige minister van posterijen John Stonehouse, die gevangen zit in de Londense Brixton-gevangenis, weigert voedsel tot zich te ne men. Volgens verwanten zou hij boos zijn omdat hem zaterdag vrijlating op borgtocht geweigerd is toen hij voor de rechtbank in Bow Street moest verschijnen. Tegen Stonehouse is een beschuldi ging van 21 onderdelen uitgebracht inzake fraude, diefstal, valsheid in geschrifte en samenzwering. Het bedrag waar het om gaat beloopt ongeveer een miljoen gulden. De aangenomen dochter van Sto nehouse maakte zaterdagavond be kend dat hij geweigerd had te eten en naar verluidt accepteerde hij ook gisteren geen voedsel. Stone house is vorige week door Australië aan Engeland uitgeleverd. Sheila Buckley, zijn secretaresse, die even eens bij de fraude betrokken zou zijn, is wel op borgtocht vrijgelaten. Stonehouse is vooral verontwaar digd over de weigering omdat hij nu niet in de gelegenheid ishet Engelse Lagerhuis toe te spreken. Dit zal binnenkort moeten beslis sen of Stonehouse het lidmaatschap van het parlement wordt ontno men, waarna een nieuwe vertegen woordiger voor Walsall-North kan worden gekozen. Het Lagerhuis had een eerder debat al uitgesteld om Stonehouse on danks zijn gevangenneming gele genheid te geven zijn zaak te be pleiten. Volgens het gezaghebbende Israëli sche dagblad Haaretz, hebben be trouwbare bronnen in Washington verklaard dat er binnen enkele da gen een akkoord kan worden be reikt. De voornaamste problemen, namelijk de lijn van de Israëlische terugtrekking in de Sinaiwoestijn en de controle van de waarschu wingssystemen, zouden zijn opge lost. De Verenigde Staten zullen worden belast met het beheer van de installaties zowel aan Egyptische als aan Israëlische zijde aan het Sinai-front, aldus de bronnen. Het blad Jeruzalem Post heeft gis teren gemeld dat de Israëlische voorstellen onder meer inhouden: een terugtrekking van Israël uit de Mital en Gisdi-passen met echter beschermende maatregelen voor de luchtmachtbasis in Refidim ten noordwesten van de passen: opstel ling van waarschuwingsposten met Amerikaanse-Israëlische en Ameri kaans-Egyptische bezettingen aan beide zijden van de bestandslijn: een verbinding over Egyptisch ge bied tussen de basis Refidim en Sjarm El Sjeik. VN-vredestroepen Een woordvoerder van de Egypti sche regering heeft volgens een Egyptisch weekblad gezeigd dat de VN-vredestroepen op twee voor waarden in de Sinai zouden kun nen blijven. De eerste is dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties praktische stappen doet voor een oplossong van het Midden-Oos tenprobleem en de tweede dat de Verenigde Staten er in slagen Is raël te bewegen tot regelingen voor de Sinai en de Golan Hoogvlakte (het grensgebied met Syrië). Kurt Waldheim, de secretaris-generaal van de VN, heeft het vermoeden uitgesproken dat de VN-troepen mogen blijven als de Veiligheids raad een nieuw beroep doet op Israël om zich uit bezette gebieden terug te trekken. In Egypte deden dit weekeinde el kaar tegensprekende geruchten de ronde over de betrekkingen tussen Cairo en de Sowjet-Unie. Volgens het blad Al-Hayat zou besloten zijn dat met ingang van 1 augustus geen havenfaciliteiten meer worden gegeven aan Russische oorlogssche pen en zou binnenkort ook het vriendschapsverdrag worden opge zegd. Officiële kringen hebben ech ter verklaard dat van opzegging geen sprake is. onze weerkundige medewerker de tweede achtereenvolgende is het weer op zondag niet gevallen. Er hing gisteren een ebreid wolkendek waaruit hier laar regen en motregen viel. De litzicht gestelde royale zonne- met zomerse temperaturen 25 graden, zijn uitgebleven, de nog 23 graden, Vlissingen lts negentien graden). Oor- iei Een zich zaterdag vanuit ikrijk langzaam opbouwende idrukuitloper over onze omge- i en de Noordzee, bleek niet ist<arcd tegen een op korte termijn (gewakkerde zuidwestelijke cir- g( tie in de bovenlucht. ker, de 'Oceaan' begint weer te spelenZaterdagmorgen i g waren door vliegtuigen op au's van tien a elf kilometer an westen van Schotland en Ier- ,onl al zuidwestelijke winden ,n rgenomen van 200 tot 220 kïlo- k er per uur. Voor het warmte- m, t van een diepe IJsland depres- q, (985 millibar) volledig over ons •j was doorgedrongen, vielen er oej rdagavond in Nederland nog ele hondsdagenbuien: Hoog- 34 millimeter, Zutphen 40 imeter, Diever (Dr) meldde zich j 'de tweede maal in twee dagen een midagbui van 26 millime- in Amsterdam, dienst gemeenle kken, was zaterdagmoraen al 40 imeter afgetapt. 10 daag zou er aanvankelijk wat al m vallen door het koufront van lie oemde IJslanddepressie, maar 1 1 wordt vermoedelijk tamelijk ve l droog en er komen in de loop vandaag opklaringen. Veel da mer dan gisteren wordt het &r de maxima zullen rond de ca ritig graden zijn in oceaanlucht. 1 weer zal ook dinsdag en >oi nisdag veranderlijk blijven in zin. dat de zonnige perioden den onderbroken door een nieu- oceaanstoring. tij 't weerschip Lima ten westen ■oir Weerrapporten ran gisteravond 7 uur, maximum-temperaturen van gisteren en neerslag 719 uur. Amsterdam regen 2C 0.5 De Bilt regen 22 0.1 Deelen zwaar bewolkt 20 4 Eeldc- regenbui 23 1 Eindhoven regen 21 0.4 Den Helder geheel bewolkt 20 0 Luchth R'dam regen 21 0.1 Twente regenbul 20 2 Vlissingen regen 19 0.1 Zd. Limburg regenbul 20 2 Aberdeen zwaar bewolkt 19 3 Athene onbewolkt 36 0 Barcelona onbewolkt 23 0 Berlijn regen 16 20 Bordeaux onbewolkt 29 'P Brussel geheel bewolkt 21 Frankfort régen 18 .5 Genèvc half bewolkt 2-! c Helsinki zwaar bewolkt 23 0 Innsbrück zwaar bewolkt 22 0 Kopenhagen zwaai bewolkt 21 0 Lissabon onbewolkt 32 0 Locarno onbewolkt 27 0 Londen half bewolkt 22 1 Luxemburg zwaar bewolkt 22 4 Madrid onbewolkt 35 0 Malaga onbewolkt 27 0 ROME (Reuter, UPI) De Italiaanse christendemocratische premier Aido Moro heeft gisteren voorgesteld het systeem van een enkelvoudig leiderschap te vervangen door een meerhoofdige lei ding. Moro zou op deze manier de botsing tussen de omstreden secretaris van de Democrazia Christiana, Amintore Fanfani en het overgrote deel van de vleugels in de partij van de scherpste kantjes willen ontdoen. HOOG WATER voor dinsdag 22 Juli: Vlissingen: 1.15-13.35; Harlngvlietsluizen: 2.49-15.17; Rotterdam; 3.57-16.16: Scheve- ningen: 2.18-14.48: IJmulden: 2.51-15.21; Den Helder: 7.04-19.20: Harllngen: 9.15- 21 40; Delfzijl: 11.26-23.52. Het plan van de premier kwam in een toespraak van 40 minuten voor de nationale raad van de partij op de 2e dag van de beraadsla gingen waarin vooraanstaande par tijfunctionarissen een oplossing proberen te vinden na de grote overwinning van de communisti sche partij bij de regionale verkie zingen van vorige maand. Fanfani. die in feite geïsoleerd staat na het ontslag nemen van de meeste leden van het partijbestuur, zei zaterdag dat zijn ontslag als partijsecretaris onvermijdelijk schadelijke gevolgen voor de rege- ring-Moro zou hebben. De premier, die zelf van 1959 tot 1963 partijleider was, was de laatste bondgenoot van Fanfani. Zijn toe spraak werd door politieke waarne mers gezien als een zich licht af wenden van de secretaris. vervroegde algemene verkiezingen zou moeten leiden - een vooruit zicht dat weinig christendemocra ten aanlokt daar de communisten dan vermoedelijk ten koste van hen verdere winst zullen boeken. Moro. wiens regering bestaat uit christendemocraten en' republikei nen en die op steun in het parle ment kan rekenen van de socialis ten en sociaaldemocraten, zei dat de socialisten zouden moeten wor den aangemoedigd zo spoedig mo gelijk weer aan de regering deel te nemer BUENOS AIRES (Reuter, UPI) Jose Lopez Rega, tot voor kort de machtigste man in Ar gentinië, heeft zaterdagavond het land verlaten. In de daar voor afgaande dagen zou hij ge probeerd hebben presidente Isa belita Peron te gijzelen. Officieel heet het dat hij haar nu in Europa bij internationale orga nisaties zal vertegenwoordigen niet bekend is welke maar vol gens veel waarnemers komt het vertrek van de omstreden rechtse politicus neer op ballingschap. Vakbondsleiders, parlementsleden en hoge militairen meenden dat hij ondanks zijn vertrek als minister van sociaal welzijn en kabinets coördinator via naaste medewerkers In de regering toch te veel invloed behield. De weg lijkt nu vrij te zijn voor een compromis tussen me vrouw Peron en de vakbondsleiders en politici die drastische verande ringen in het regeringsbeleid eisen. Eind vorige week werd een ander obstakel uit de weg geruimd door het vertrek van minister van eco nomische zaken Celestino Rodrigo. Zijn anti-inflatiebeleid dat leid de tot grote prijsstijgingen maar loonsverhogingen aan banden legde ondervond veel kritiek. Mevrouw Peron heeft voor vandaag een ontmoeting met de vertegen woordigers van de machtige vak bond CGT lange tijd één van de steunpilaren van het Peronisme op de agenda staan. Zij moet dan wel hersteld zijn van de 'griep' die haar nu al vier dagen aan het bed ge kluisterd houdt. Artsen zouden me vrouw Peron hebben aangeraden twee maanden rust te nemen. Lopez Rega verdwijnt op een mo ment dat een parlementslid be schuldigingen tegen hem wil indie nen wegens veronderstelde banden met anti-communistische alliantie (AA) die honderden moorden op vooruitstrevende Argentijnen op haar geweten heeft en wegens 'so- claal-wanbeleid'. De oud-politiekorporaal en oud- lijfwacht van president Juan Peron had de bijnaam 'el brujo' (de boze tovenaar), vanwege zijn beunhaze rij in de astrologie. Van hem ver scheen eens. een boek waarin hij beschreef hoe hem de aartsengel Gabriël verscheen. Lopez Rega oud-politiekorporaal ontmoette Juan Perons derde vrouw Isabelita toen 'el lider' in Spanje In ballingschap zat en zij een bezoek aan Argentinië bracht. Hij reisde met haar terug en werd persoonlijk secretaris van Juan Pe ron en na zijn dood van Isabelita, met wie hij zeer nauwe banden onderhield. Daaraan kwam de laatste week on der druk van de vakbonden een einde. Mevrouw Peron moest Lopez Rega laten vallen, wilde zij de steun van de Argentijnen behou den. Toen Lopez Rega besefte dat zijn politieke einde nabij was zou hij volgens de Argentijnse krant La Opinion geprobeerd hebben me vrouw Peron te gijzelen. De presi dent verscheen door haar 'ziekte' niet in het openbaar en Lopez Rega verdween in het presidentiële paleis volgens La Opinion niet van haar zijde. Hij zou minister van binnen landse zaken Antonio Benitez heb ben tegengehouden de president te - ontmoeten en zelfs hebben gevoch ten met Isabelita's lijfarts Pedro Eladio Vasquez. JOHANNESBURG (AFP) Zuidaf- rikaanse negers wier pasjes niet in orde zijn, kunnen voortaan naar 'n 'heraanpassingscentrum' worden gestuurd, voor een 'heroriëntatie' die wel drie jaar kan duren. De pasjes zijn persoonsbewijzen die negers altijd bij zich moeten heb ben en waarin de autoriteiten aan tekening maken van werk- en ver blijfsvergunningen. Volgens de nieuwe bepaling is de maatregel gericht jp 'de bevordering van het lichamelijk en geestelijk welzijn' van de zwarte bevolking in Zuid- Afrika. Vice-minister Jansen voor Bantoezaken heeft verklaard dat het hoofdzakelijk een optreden be treft tegen 'zwervers en werkschu we elementen.' Een anti-apartheidsbeweging van vrouwen, 'black sash'. heeft de nieuwe bepaling vergeleken met wetten uit de Nazitijd. Volgens ,de voorzitster van de beweging Shena Duncan, zullen geïnterneerden in de centra worden behandeld als gevangenen. Er zijn al in verschei dene Bantoestands 'heraanpassings- centra' gevestigd. van Schotland daalde de luchtdruk gisteravond ruim vijf millibar in drie uur tijd bij onafgebroken lichte regen en een harde zuidelijke wind. Golfhoogte: vier a vijf meter. Het volgende front dinsdag bij ons op visite is dus in aantocht. I-n Liechtenstein was het gistermid dag tropisch met 32 graden en een dauwpunt van 8 graden Celsius. Veel en veel droger was de lucht bij zuid-zuidoosten wind op Teneri- fe (Canarische Eilandennamelijk 33 graden bij een dauwpunt van..min vijf graden. Daarente gen meldde een station in noord west Finland gistermiddaa h<< en graden celsius luchttemper» natte sneeuw. Gisteravond, was de temperatuur in Noord-Fininnd gedaald tot 6 graden bovv 0. maar Stockholm wist een maximum van 28 graden Celcius te boeken. In Berlijn viel gisteren overdag twin tig millimeter regen, in Kosice (Oost-Tsjechoslowakije) 23 milli meter onweersregen. Op verreweg de meeste plaatsen in Duitsland en Oostenrijk kwam het kwik niet meer aan 25 graden toe. Vermel ding verdient ook nog dat de wind vrijdagmiddag op de Zugspitze tij dens onweer uitschoot tot 164 kilo meier per uur. Het grootste tien minuten gemiddelde was 130 kilo meter, voluit orkaan kracht. STRANDVERWACHTING: Vandaag m de vroegte wat regen, daarna verbeterend met zonnige perioden en 's middags goed strandweer bij een frisse wind uit noordwest tot Verplichting west. Lucht 18 tot 19 graden, zee water 18 graden. Verdere vooruit zichten: Nieuwe oceaanstoring met regen gevolgd door opklaringen. Ofschoon beide mannen elkaar nooit erg na stonden, zou Moro menen een morele verplichting te hebben de partijsecretaris te steu nen. Ook zou hij het niet zo heb ben op Fanfani's vermoedelijke op volger, Flaminio Piccoli, een leider van het grootste deel van de partij. Volgens politieke kringen zou Fan fani, door vast te houden aan een formele motie van wantrouwen al vorens op te stappen als partijlei der, het gevaar lopen dat er een splitsing ln de partij optreedt waardoor de regering automatisch zou worden verzwakt. Crisis Premier Moro waarschuwde zijn collega's gisteren dat een rege ringscrisis op dit tijdstip wel tot 'Deze vervanging moet je je niet persoonlijk aantrekken

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5