Portugese leger breekt met Soares 3 MM Nat I Economisch herstel in de VS en Japan si -Li iet Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Vertrouwen in Gonialves uimtesamen werkin g een uitzondering' gezegd Motor botst tegen bus: twee doden r# TTT Campings op Texel en Ameland vol Tr, °Uit De Biesbosch: geen speeltuin - pag. 3 Het onderwijs vraagt.. n deze krant joez en Apollo weer gescheiden Nederlanders in verongelukte bus Dierenbeschermer mishandeld, vier mannen in arrest Lndk )pklaringen OESOWest-Europa bijft iets achter Abonneer eens iemand. Eerlijke zaak Welkomstvoordeel. hoort biju. Trouw 33e JAARGANG NO. 9577 - MAANDAG 21 JULI 1975 Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons bezit zijn. 3AVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 iNNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 -- GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.50 LISSABON (Reuter, UPI) Terwijl de onrust stijgt heeft de Portugese beweging der strijdkrachten (MFA) haar 'volledige steun' toegezegd aan premier Vasco Gongalves. Daarmee werd de socialistische leider Mario Soares veroordeeld die tot het heen gaan van Gongalves heeft opgeroepen. De steuntoezegging was neergelegd in een communiqué dat de strijdkrachten gisteren hebben uitgegeven. Binnenland (Voorstel autokeuring Vertraagd Buitenland (AE verdeeld over ;uid-Afrika en Angola Kunst kunstcollecties op pestelling Kerk '■^tongres van ICCC pinksterbeweging h-oeit in Oost-Europa Sport Bernard Thevenet, ster flie langzaam steeg Hockeycoach Van fleumen debuteert pet overwinning buillermo weer de "Sterkste in Hilversum In 63 landen is zij al geweest en nog steeds trekt de nu 83-jarige Corrie ten Boom er op uit om de mensen te vertellen over het geen de bijbelse boodschap in het leven betekent. Zij is bezig aan haar veertiende boek. Haar bekendste boek, 'De Schuil plaats', is zojuist in Amerika verfilmd. Corrie ten Boom hoopt in september de première te kunnen bijwonen. Zij is graag in Amerika. Aan Fred Lammers, die haar interviewde, bekende zij zich er zelfs beter thuis te voelen dan in Nederland, omdat het leven hier zo gecompliceerd is. U leest erover op pagina 6. JSTON, MOSKOU (UPI, Reuter) De Sojoez-Apollovlucht dan aangetoond hebben dat Amerika en Rusland kunnen sa- werken in de ruimte, maar dat is de uitzondering op de re- Beide landen leggen een groeiende nadruk op de militaire mo eheden van bemande ruimtevaart, aldus het Centrum voor in- atie over defensie, CDI. Het communique vormde de climax van een periode van 24 uur waarin op minstens tien plaatsen in Portu gal anti-communistische demon straties werden gehouden. Het ge weld dat daarbij werd gebruikt on derstreept nog eens dat het land zich in de grootste politieke crisis bevindt sinds de militairen vijftien maanden geleden de macht overna men. Minstens één militair werd gedood en vijftien burgers raakten gewond. Het leger vuurde, zondag ochtend over de hoofden van sicia- listen die een wegversperring poog den op te ruimen die communisti sche demonstranten hadden opge richt. De socialisten hadden deelge nomen aan de massa-demonstratie van zaterdagavond in Lissabon waarbij Soares had opgeroepen tot het heengaan van Gonqalves, die volgens hem onvoldoende garantie biedt voor politieke neutraliteit. De toestand is zo ernstig dat een rege ring van nationale redding is ver eist. zo zei Soares. het buitenland dat de premier ont slag zal nemen. De MFA beschouwt de door de socialistische leider Ma rio Soares gedane insinuaties als lasterlijk. De verklaringen van Soa res, zo die juist zijn, verdienen de censuur en de afwijzing van de MFA'. Gezegd werd dat de pogingen van Gongalves tot vorming van een niet partij-gebonden regering worden voortgezet. Aanhangers van de socialistische leider Mario Soares betogen in dé straten van Lissabon na de mas sale bijeenkomst in het stadion van Lissabon, zaterdag. Oporto 'Nazi-achtig' èns deze in Washington geves- i particuliere organisatie kosten rruimteprogramma's van het rikaanse departement van de le dit jaar naar schatting 3.25 ïrd dollar. Voor een deel is dat rgebracht in onherkenbare be- hgsposten, en het zou dus best imeer kunnen zijn. Het Russi- programma is volgens het CDI ïlijkbaar. centrum, dat zich kritisch op- ten opzichte van zowel de hkaansè als de Russische mi-li- uitgaven, telt een aantal ge sneerde hoge officieren onder leden. Het CDI is tot de con- e gekomen dat de ruimte 'ge- Iiriseerd' wordt op een schaal nkele jaren geleden nog nie- voorzag. e Icheid en Apollo hebben intussen l definitief afscheid van el- genomen. De Sojoez moet [iorgen om tien voor twaalf in in Kazachstan op enkele lerden kilometers van de plaats 1 hij vorige week werd gelan- I. Voor het eerst zullen de Rus- fanuit helikopters proberen, di- televisiebeelden van de lan- Idoor te geven. In verband met pg door de radarapparatuur h de beelden volgens een tech- niet voortreffelijk zijn, maar fan 'aanvaardbare kwaliteit'. Vóór de definitieve loskoppeling van de twee ruimtevaartuigen za terdag, was er nog even een span nend moment toen zij na een tij delijke scheiding voor de tweede keer aan elkaar vastmaakten. Door niet helemaal duidelijk geworden oorzaak begon de combinatie hal verwege de procedure een schaar vormige beweging te maken, waar door de schokbrekers van de Sozoez tot het uiterste van hun mogelijk heden werden belast. Van een verslaggever BONN Veertig toeristen onder wie enige Nederlanders zijn zater dagavond gewond bij een busonge luk op de autoweg bij Bonn in West-Duitsland. Toen de chauffeur trachtte een kettingbotsing te ont wijken, slipte de bus op de natte weg en kwam op zijn kant in een vijf meter diepe sloot langs de weg. Drie toeristen zijn er volgens de politie ernstig aan toe, vijf inzit tenden bleven ongedeerd. De toe risten kwamen uit Engeland, Grie kenland, Turkije, Oostenrijk, West- Duitsland en Nederland. De veron gelukte bus kwam uit Engeland. Aan de bijeenkomst namen 80.000 socialisten deel. Soares veroordeel de het militaire bewind wegens het oogluikend toestaan van commu nistische pogingen, socialistische betogers van elders te beletten de stad binnen te komen. Waren de 'nazi-achtige' barricades op de in valswegen er niet geweest, dan zou den hier 500.000 mensen hebben gedemonstreerd voor socialisme en vrijheid, aldus Soares. Hij zei da/i premier Goncalves geen 'factor van nationale eendracht' vormt en plaats dient te maken voor iemand 'wiens onafhankelijk heid van politieke partijen vast staat'. De socialistische partij vraagt op dit moment niet om de macht gezien de ernstige situatie waarin het land verkeert, maar zou een nationale coalitieregering willen onder leiding van een lid van de Beweging der strijdkrachten, maar dan wel een onafhankelijke mili tair. Soares zei dat de strijdkrachten nu moeten kiezen vóór of tegen de meerderheid van het volk. Na de felle rede van Soares verga derde de Beweging der strijdkrach ten urenlang. Vervolgens werd de verklaring uitgegeven waarin staat dat de MFA haar 'volledige steun' aan 'kameraad Goncalves' bekrach tigt. 'Dit besluit maakt een einde aan speculatie in Portugal en in Behalve uit Lissabon werden dit weekeinde gewelddadige betogingen gemeld uit de noordelijke steden Oporto, Minde, Valenza, Batalha, Porto de Mos, Algeuidao en Mato- sinhos. In Aveiro werd een militair gedood toen troepen met geweer vuur probeerden een menigte te verspreiden die het hoofdkwartier van de linkse bond had bestormd en op weg was naar het gebouw van de communistische partij. Ondanks de groeiende haatgevoe lens. vooral in het anti-communis tische noorden, hebben de strijd krachten gisteren de staat van alarm ingetrokken. Wel werd ge waarschuwd dat het bewind niet zal aarzelen geweld te gebruiken om pogingen tot verstoring van de openbare orde de kop in te druk ken. Tevens werden partijen en groeperingen aangespoord op te passen voor 'provocateurs'. Volgens de militairen proberen 'anti-revolu tionaire elementen' de voorwaarden te scheppen voor een terugkeer naar het vorig jaar omvergeworpen fascistische regime. Van een verslaggever ROTTERDAM Een 32-jarige man uit Rotterdam is dit weekeinde door vier inwoners van de Maasstad (van 17 tot 22 jaar) het ziekenhuis inge slagen, nadat hij hun had gevraagd op te houden met het mishandelen van een kat. Nadat zij eerst de kat hadden doodgetrapt, sloeg het vier tal de protesterende man tegen de straat. De man moest in een zieken huis worden opgenomen. De politie arresteerde de Rotterdammers we gens dieren- en mensenmishande ling. DEL Het vijfjarig zoontje fle familie Oranje uit Den Haag 'het Brabantse dorp Zeeland in Uto van zijn vader omgekomen, lito. die door de vader bestuurd vloog Uit de bocht en botste l een boom. De vader werd ge- I; het kind. dat achterin zat, ;0p slag dood. De familie ver- op een camping in Zeeland. V', ratM: is hoog tijd om de Beweging ^strijdkrachten te vragen of lil regeren mèt de meerder- i van het volk of tegen de rderheid. De leider van de Portugese socialisten. Mario Soares. au het westen uit opklarin- en. Matige, aan de kust af en Ie vrij krachtige wind uit aid west tot west. Minimum- imperaturen omstreeks 15 raden, maxima circa 20 gra- r Q- ORGEN EN OVERMORGEN: n voorbijtrekkende regen- ne. voorafgegaan en gevolgd ior opklaringen. Weinig ver- idering in temperatuur. Morgen zon op: 04.46 onder: 20.46 maan op: 19.57 onder: 04.07 Van een verslaggever MARKEN Twee Engelsen zijn op de dijk van Marken naar het vasteland omgekomen toen zij met hun motor op een bus van de NZH botsten. De motor en de autobus raakten na de botsing in brand en gingen ge heel verloren. De chauffeur en de veertien inzittenden van de bus konden zich in veiligheid stellen. De omgekomen Engelsen, de twin tigjarige A. Graham uit Tadcaster en de twintigjarige E. Williams Mc. Claud uit Copmanthorpe, brachten hun vakantie door op een camping in het Noordhollandse Uitdam. Zij reden toen de botsing gebeurde links van de weg. LEEUWARDEN De 22-jarige Theo Kastelein uit Workum is om gekomen toen de auto waarin hij meereed op rijksweg 43 in Sneek van de weg raakte en inreed op een Op CaiUDinff bestelauto, die O" een parkeerplaats stond. De bestuurder en een andere inzittende werden beiden ernstig gewond. L '.-F •'■---■-4* r 3.,'h Dit bleef over van de autobus die op de dyk tussen Marken en vasteland in botsing kwam met een motor. Alle inzittenden van de bus konden tijdig in veiligheid komen. EES (gem. Borger) De achttien jarige J. M. Mulder uit Stadskanaal is in het Drentse Ees met zijn auto tegen een boom gereden en ter plaatse overleden DE WIP De dertigjarige verf- menger B. Koeohnorn uit Nuis (ge meente Marum) is in De Wilp met zijn auto van de weg geraakt en in een sloot gereden Hij overleed ter plaatse aan schcdelletsel. DEN BURG De 54-jarige verte genwoordiger M. van Velzen uit Hilversum is op het kampeerterrein Loodsmansduin bij Den Hoorn op Texel met zijn fiets tegen een af sluitboom gereden. Een paar uur later is hij in een ziekenhuis in Den Helder overleden. RIDDERKERK De zestienjarige A. F. Hataluwaja uit Ridderkerk kwam op 't leven toen 'n personen auto met 6 Zuidmolukse jongeren op de Beneden Rijweg in Ridder kerk/Slikkerveer tegen een boom botste en in een sloot reed. Drie jongeren werden in een ziekenhuis opgenomen, twe«. anderen kwamen met de schrik vrij. ROTTERDAM De 53-jarige heer V. Robinson uit Vlaardingen kwam om het leven toen hij op rijksweg 21 op een afrit ten zuiden van de Ber.eluxtunnel bij een inhaalma noeuvre in de middenberm raakte en op een vrachtauto botste die op de vluchtstrook stilstond. Twee waddeneilanden moeten nee verkopen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vakantie- drukte heeft het afgelopen weekeinde in diverse delen van het land tot problemen geleid. Dat was vooral het geval op de Waddeneilanden, waar de cam pings zo overvol zijn, dat er voor kampeerders de eerstkomende dagen geen plaats meer is. Het gemeentebestuur van Texel be sloot zaterdagavond zelfs een offi ciële waarschuwing uit te geven, waarin zij vakantiegangers, die op dit waddeneiland willen gaan kam peren. het advies geeft die plannen in elk geval tot woensdag uit te stellen. De VW op Amelang hing zaterdag waarschuwingen in het Nederlands en het Duits bij het plaatskaartenkantoor voor de veer boten iin Holwerd, dat de campings geheel gevuld zijn. Desondanks kwam er zondagmiddag een echt paar bij de VW op Nes, dat de oversteek toch maar had gewaagd, denkend dat het wel zo'n vaart niet zou lopen met de drukte. Hoewel de VW nog heeft geprobeerd er een mouw aan te passen, waren deze pogingen tevergeefs en moest het tweetal zondagavond onverrichter - zake naar de vaste wal terugkeren. 'We zitten hier op het ogenblik met 40.000 vakantiegangers, een aantal, dat wij in jaren niet hebben ge haald. De 'vaste' bevolking bedraagt 3000 personen', aldus de VW in Nes. Noodzaak Op het eiland Texel zijn naar schatting ruim 35.000 vakantiegan gers. Gemeentesecretaris Beemster- boer vertelde ons gisteravond, dat het gemeentebestuur zaterdag in uiterste noodzaak overging het el- land vol te verklaren voor kam peerders. 'Wij deden dat omdat er toen op het noodkampeerterrein bij Den Burg ook geen plekje meer vrij was. Op dit terrein zaten toen 430 mensen, het maximale aantal. Nor maal mogen kampeerders daar hoogstens twee dagen blijven. Wij doen wat dat betreft nu een oogje dicht. We gunnen iedereen graag een fijne vakantie. Wij willen graag veel badgasten hebben op Texel maar er Is een grens', aldus de heer Beemsterboer. Op Terschelling ls het van hetzelf de laken een pak. Ook daar hoopt men dat er na woensdag weer een beetje ruimte komt. Zeeland In Zeeland kan men dat niet zeg gen. In de Zeeuwse badplaatsen en in de toeristencentra op de Zuid hollandse eilanden zitten alle cam pings vol. De verwachting is dat de topdrukte daar tenminste nog deze week zal aanhouden. De campings in Renesse op Schou- wen-Duiveland beleefden gisteren een ware invasie van kampeerders die elders teleurgesteld waren en het nu daar kwamen proberen. 'We hebben vele tientallen mensen aan de deur gehad, maar wij konden hen ook niet helpen', vertelde ons een van de campingbeheerders, 'ri ver de telefonische aanvragen heb ben we het maar niet. Dat is niet meer bij te benen.' Van onze economische redactie PARIJS Het economisch herstel binnen de geïndustrialiseerde wereld zal zich in de komende twaalf maanden vooral aftekenen in de Verenigde Staten en Japan. Dat staat in een rapport van de OESO, de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling. In West-Europa zal het herstel minder krachtig zijn. De OESO, een organisatie die meer dan twintig niet-communistische industrielanden omvat, voorspelt in het rapport dat in de VS en Japan midden 1976 5 procent meer aan fabrieksproduktie en dienstverle ning gepresteerd zal worden dan op het ogenblik. West-Duitsland volgt met een groei van 3 tot 4 procent en Frankrijk zal naar verwachting iets daar beneden blijven. Italië en Engeland blijven ook in de komen de twaalf maanden zorgenkinderen, want volgens het OESO-rapport zal de groei daar blijven stagneren. De OESO waarschuwt er voor, dat een opléving niet zal betekenen, dat ieder die door de economische crisis zijn werk verloor, dit zal te rugkrijgen. In de afgelopen ander half jaar is het aantal werklozen binnen de OESO-landen verdubbeld van 7.5 miljoen tot 15 miljoen wat neerkomt op 5.5 procent van de beroepsbevolking. Maar aldus de OESO wanneer we gaan denken aan het verminderen van dat aan tal van vijftien miljoen moeten we wel bedenken dat de mensen met werktijdsverkorting of degenen die tegen hun zin slechts een part- timebaan hebben bij dit getal niet eens zijn inbegrepen. De OESO waarschuwt ook voor een toenemende inflatie bij een econo misch herstel. Onder invloed van de depressie zijn veel grondstoffen in prijs gezakt, gingen de olieprij zen de laatste maanden niet meer omhoog en leken de loonstijgingen iets af te zwakken. Als een weersverwachting er eens goed naast zit, kun je twee dingen doen. Rustig doorgaan met de nieuwe verwachting voor morgen, of uitleggen dat het anders gelopen is dan je dacht, en hoe, en waarom. Onze weerman doet dan het laatste. Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats:. _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotief modellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. I. Hij" betanlt te hebben (Y mijn. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. (na twee weken gratis ter kennismaking de krant ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers,"antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. ■Vf '"■o,

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1