De verbazing rondom Hans Böhm Italiaan Santambrogio dagje uit de schaduw Franulovic moeizaam finalist Nog één punt nodig voor tweede meester-resultaat Tour sukkelt naar het eind ran de Berg naar NEC Galea-beker F TOUR IN CIJFERS Eerste verlies Hans Böhm WK Zwemmen: Gebruik anabolica wordt bestraft Hockeyteam verliest van Kenya Graham Hill stopt met racen Internationale tenniskampioenschappen van Nederland VANDAAG TROUW/KWARTET ZATERDAG 19 JULI 1975. SPORT 19 Van een verslaggever AMSTERDAM Het lijkt of een toch ook boeiende ontmoeting, tweehonderd kilometer hoger, volledig voorbij gaat aan ruim 250 over het schaakbord gebogen hoofden van het Amsterdamse IBM- toernooi. Geen woord over die ontmoeting Amerika-Rusland. Wél spreekt men over de komeet, die onverwacht door de hogere sferen van het schaakfirmament, flitsende banen trekt: Hans Böhm. Hans Bölim, nu op de gedeelde eerste plaats in het IBM-toernooi. De Rotterdammer heeft nog één punt nodig voor een tweede mees tertitel. Begrijpelijk, die gesprekken vol verbazing over Böhm. De namen der deelnemende grootmeesters in een schaaktoernooi zijn immers al Jarenlang bekend en op grond van hun resultaten weet men dan ook doorgaans te voorspellen, wie zich bij de eerste vijf gaan plaatsen. Topposities, waar Hans Böhm, op het oog nog niet rijp voor leek. Het komt weliswaar vaak voor, dat het organiserende land enkele van zijn jongere spelers uitnodigt om erva ring op te doen, maar in die geval len is het nauwelijks teleurstellend te noemen, wanneer dat Jeugdig talent in de onderste regionen ein digt. En dat is met Hans Böhm allerminst het geval. Na negen ron den gaat hij met de Amerikaan Ka va lek aan de leiding met 5,5 punt. GOED BESLUIT De leiding van het IBM-toernooi heeft verleden Jaar het goede be sluit genomen Böhm ditmaal een plaats aan te bieden in het groot- meestertoernooi. hoewel hij er on danks zijn goede derde plaats in het laatste meestertoernooi eigen lijk geen recht op had. Maar als best geplaatste Nederlander werd hem de kans van harte gegund. Zijn vrienden vroegen hem, of dat niet een beetje te zwaar zou zijn. Wanneer men hem op dit ogenblik ietwat beschaamd daaraan herinnert, zegt hij: 'Och. iedereen zegt wel eens wit.' Een lakoniek antwoord, zoals men dat van hem gewend is, ook bij het naspelen der partijen: kortaf, nuchter en niet zonder humor. Hoe voelt hij zich, nu hij na negen ronden gedeeld aan de leiding gaat, en met 5,5 punt het merendeel der gerenommeerde grootmeesters ach ter zich laat? 'Het zegt me niet veel. De volgende zes ronden inte resseren me meer.' Dat is natuur lijk verstandig, maar toch zegt het wel iets: vijf remises en drie winst punten tegen schaakreuzen, die al len 150 tot 300 Elo-punten hoger staan op de Fide-wereldranglijst dan hij. Merkwaardigerwijs staan velen nog enigszins verbluft en sceptisch toe te kijken. Men gelooft niet zo gauw in een nieuwe ster. 'Het zal wel komen, omdat de grootmeesters een onbekende, jonge tegenstander on derschatten en dan gaat het mis.' Dat geldt evenwel voor de eerste ronden, daarna is men voldoende gewaarschuwd. En van 'geluk' kan men niet blijven spreken. Bovendien, de kenners hadden het moeten weten. Böhms snelle carriè re was een gegeven. Eerst jeugd kampioen van Nederland en een gevreesd hoofdklassespeler. In 1973 met 7,5 punt uit negen partijen winnaar van de IBM-reservegroep. In 1974 de gedeelde tweede en der de plaats in de IBM-meestergroep. In het Hoogoventoernooi deed hij het minder goed: in 1974 zevende in de reservegroep en in 1975 acht ste in de meestergroep. Misschien is het in Wijk aan Zee te gezellig voor hem om goed te spelen. Toch is 1974 voor de 25-Jarige Rot terdammer nu al het jaar van de doorbraak. Zijn beslissing, om na de HBS-tijd verschillende banen op te geven om een tijd professional te worden, is vooralsnog een juiste gebleken. Eenvoudig is dat prof leven niet. Rondom buitenlandse toernooien ziet men hem om vijf gulden vluggertjes spelen, ter be machtiging van een extra pilsje. Hij is wel gepakt door het schaak spel, maar gelukkig is hij niet blind voor andere dingen. Als conditie training speelt hij graag en goed tafeltennis, waarbij hij ook wel toernooien heeft gewonnen. Ongetwijfeld is hij sterk geïnspi reerd door de resultaten van zijn vriend Jan Timman, met wie hij verleden jaar in Amerika enkele maanden verschillende toernooien afreisde en in wiens gezelschap hij zich dit Jaar in Drente op het kampioenschap van Nederland voorbereidde. Resultaat: in de laat ste ronde wist Timman nog net op de eerste plaats te komen, met 9& punt, een half puntje boven Böhm, die als goede tweede met 9 uit 11 partijen eindigde. Ondanks de verbondenheid met Timman heeft Böhm toch een heel andere stijl. Timmans partijen zijn dikwijls spectaculair, vol ingewik kelde mogelijkheden met venijn, waarbij hij gebruik maakt van zijn veelzijdige kennis van de theorie, ook, maar hij speelt anders. Als snufjes. Begaafd is Böhm natuurlijk ook, maar h ij speelt anders. Als uitstekende einspelkenner doet hij het kalmer aan. Een rustige partij- opbouw. Van het begin af aan stuurt hij het geraffineerd aan op een gunstig eindspel. Over het open kampioenschap van de Verenigde Staten kwamen verle den jaar ongeloofwaardige berich ten binnen: Eisguier haalde op het nippertje remise tegen Böhm en Heshevsky en Benkö verloren van hem. Hij deelde de derde tot zesde plaats met Bisguier, Lombardy en Timman, een half punt achter de winnaars Hort en Bankö. Na die goede resultaten, op verre afstand behaald, heerst er nu, des ondanks algemene verbazing: Böhm is het gesprek van de dag op het toernooi en in de persverslagen. Böhm bereikte zijn eerste meester- resultaat in maart 1974 in het Zweedse Eksjö. Ongetwijfeld wordt hij tijdens het IBM-toernood dus meester. Voor zijn tweede meester- resultaat heeft hij na negen ronden nog maar één punt nodig uit zes partijen. Maar wellicht is er tevens de kans op een eerste grootmees- terresultaat zelfs in dit sterk be zette toernooi mits hij in de komende zes ronden 3 Vi punt be haalt. Vaak spelen dan echter de zenuwen een rol, omdat de span ning te groot wordt. Dat ondervon den bijvoorbeeld Ree, Sosonko en Ligterink onder gelijke omstandig heden. Het ene ontbrekende punt bleek voor hen in de laatste drie ronden onbereikbaar. Maar Böhm speelt tot nu toe be heerst en kalm. Tijdens de eerste ronden was hij gehandicapt dóór een longontsteking, die ondanks veel penicilline nog niet geheel is genezen. De gedwongen rust doet hem echter schijnbaar goed. Hij is in dit toernooi nog niet in tijdnood geweest in tegenstelling tot zijn rivalen. MELUN (ANP) Giacinto Santambrogio, winnaar van de twin tigste etappe van de Ronde van Frankrijk, is een wielrenner zoals er twaalf in een dozijn gaan. Een Italiaanse Gerard Kamper eigen lijk. Iets ouder, een beetje sterker misschien en veel meer ervaren. Taar waar Gerard Kamper in Melun figuurlijk zijn wonden likte, [voor hij zijn verloofde Marleida van Duin ontdekte, werd Santam brogio gehuldigd, tot stakende grafici van Le Parisien Llbéré na le rit huldigingen, radio- en tv-uitzendingen weer in de war tuurden. .ntambrogio, het typische voor- eld van de goede Italiaanse lecht, dertig jaar al, onopvallend, s overwinningen in totaal in de voorgaande zes jaren van zijn car- fiére als professional. Voor hem is 1975 een uitschieter, met twee oerwinningen, één in de Ronde Apulië, een in de Tour de mee en beide keren was zijn ioeggenoot Rik van Linden tweede ils sprintwinnaar van het peloton ,t hem op zo'n halve minuut volg- lantambrogio, een renner ook, die twintigste Tour-etappe kon win- ien, omdat de beslissingen toch al ijn gevallen. Bernard Thevenet zal Ongetwijfeld zijn triomf in Parijs peren, Rik van Linden behoudt de ■oene trui, Lucien van Impe wint grote bergprijs en Eddy Merckx NIJMEGEN (ANP) De eredi visieclub NEC is tot een akkoord gekomen met de 21-jarige midden velder van Excelsior Jaap van de perg. De Rotterdammer zal een tweejarig contract bij de Nijmeegse Vereniging tekenen. Of Van de Berg de komende twee jaar ook voor NEC zal uitkomen, hangt af van de irbitragecommissie. Uitgaande van het contract dat Van de Berg voor 1 mei is aangeboden, vraagt Excel- lior volgens NEC te veel voor de speler. Omdat beide clubs voet bij Btuk houden, zal een bindend ad vies van de commissie nodig zijn pm uit te maken wat de hoogte van het transferbedrag zal zijn. Een soortgelijk geval heeft NEC mo menteel met Johan Zuidema. Ook in deze zaak moet de arbitragecom missie nog een uitspraak doen. WARSCHAU —Nederland heeft in arschau een voorsprong genomen 'an 2-1 tegen Mexico op de eerste lag van het toernooi om de Galea- leker. Mentik versloeg Zarate met 12-10 en 6-1, Sie won met 7-5 6-4 'an Ordez en Bulse en Sie verloren iet dubbelspel van Zarate en Ordaz iet 5-7 4-6 4-6. voorlopige standen in de diverse plaatsen zijn: Warschau: Nederland-Mexico 2-1, polen-Turkije 3-0. (Polen geplaatst froor de volgende ronde). 'Inokke: België-Noorwegen 2-0. .uxemburg: Bulgarije-Luxemburg 1-0 (Bulgarije geplaatst voor vol lende ronde). Itockholm: Zweden-Grlekenland 3- D (Zweden geplaatst voor volgende ronde). E Jtl Is bij dat alles de moedig volhou dende, maar desondanks 'verliezen de nummer twee'. Joop Zoetemelk tenslotte, rijdt een Tour uit, die voor hem weinig glorie bracht vanwege zijn defensief rijden eer der goodwll kostte. Twintigste etappe: 1. Giacinto Santam brogio (Ita-Ferretti) 259 kilometer !n 7 uur, 39 min en sec, 2. Van Linden (Bel- Ferrettlop 28 sec, 3. Karstens (Ned- Stabilnskl), 4. Hoban (Eng-Caput5. Godefroot (Bel-Schotte), 6. Mlntklewicz (Fra-Stabllnskl), 7. Rottlers (Bel-Lelan- gue), 8. Deleplne (FranSchotte), 9. Slmo- nettl (Ita-Bartolozzl), 10. Amaro (Por- Geminlanl) allen In dezelfde tijd ala Van Linden, 11. Telrllnck (Bel-StaMins ki) 7.40.13, 12. Mathls (Fra-Grlbaldy)13. Martinez (Fra-Stabllnskl), 14. De Cauwe Vllerberghe (Bel-Grlbaldy), 18. Delcroix (Aus-Llebregts). bregts), 30. Kneb len In dezelfde tijd ala Teirllnkck, Zoetemelk (Ned-Caput), 74. Prinsen (Ned-Llebregts). 83. Kamper (Ned-Lle bregts), 89. Den Hertog (Ned-Llebregts) allen in dezelfde tijd als Van Linden, Algemeen klassement: 1. Thevenet (Fra- De Muer) 104 u<ur, 12 min, 55 sec, 2. Merckx (Bel-Lelangue) op 3.03 min, 3. Van Impe (Bei-StabllnBkl) op 4.49, 4. Zoetemelk (Ned-Caput) op 6.58, 5. Gl- raondl (Ita-Ferretti) op 12.53, 6. Lopez- Carrll (Spa-Barrutla) op 19.45, 7. Moser (Ita-Bartolozzi) op 24.29, 8. Fuchs (Zwi- Bartolozzl) op 25.39. 9 Janssens (Bel- Lelangue) op 31.15, 10. Torres (Spa-Sau- ra) op 34.25. 11. Kuiper (Ned-Llebregts) op 41.02, 12. Romero (Fra-Lapeble) op 44.12, 13. Talbourdet (Fra-Caput) op 45.05, 14. Martinez (Fra-Stablinskl) op 51.04, 16. Del isle (Fra-De Muer) op 55.09, 45.47, 15. Agostinho (Por-Gemlnanl) op 17. De Schoenmaecker (Bel-Lelangue) op 55.12. 18. Den Hertog (Ned-Llebregts) op 56.17, 19. Poulldor (Fra-Caput) op 58.45. 20. Julien (Fra-Gemlnlane) op 1.05.25, 52. Karstens (Ned-Stabllnski) op 2.09 03, 63. Knetemann (Ned-Caput) op 2.26.55, 68. Vlanen (Ned-Caput) op 2-33.1. 86. Prin sen (Ned-Liebregts) op 3.06.13, 88. Kam per (Ned-Llebregts) op 3.16.06. 90. Allan (Aus-Llebregts) op 3.26.44 Dagploegcnklassement: 1. Ferrettl (San tambrogio. Van Linden, Castellettl) 23.00.11. 2. Stablinski (Karstens. Mlntkle wicz. Telrllnck) 23.00.39 (20 pi 3. Schot- te (Godefroot. Deleplne. De Meyer) zt (29 pl), 4. Caput (Hoban. Vlanen, Tal bourdet) zt 52 pl, 5. Lelangue (Rottlers, Delcroix, Llevens) zt. 52 pl. 6. Grlbaldy (Mathls, A. en F. van Vllerberghe) zt 52 pl, 9. Llebregts (De Cauwer. Allan, Kui per) zt. 64 pl. Lelangue 314 04.17. 3. Bartolozzl 314 08.06. 4. Stablinski 314 16 57, 5. De Muer 314 24 42. 6 Ferrettl 314.38.02, 10. Lle bregts 316.34.08. Puntenklassement: 1. Van Linden (Bel) 294 punten, 2. Merckx (Bel) 240, 3. Moser (Ita) 169. 4. Godefroot (Bel) 155, 6. Hoban (Eng) 137. Bcrgklasseinent: 1. Van Impe (Bel 285 punten. 2 Merckx (Bel) 206. 3. Thevenet (Fra) 166, 4. Zoetemelk (Ned) 161, 5. Glmondl (Ita) 78. 6. Torres (Spa) 63, 7. Lopez-Carril (Spa) 58. Santambrogio verdient een plaats in de rij van meesterknechten. Hij begon bij Moltend en Merckx, ging daarna naar Glmondi en kwam in het laatste wereldkampioenschap van Montreal redelijk voor de dag met een vierde plaats achter Merckx, Poulidor en Martinez. Hij is een van de sterksten van het tweede plan. Een kwalificatie die hij niet verdiende met zijn vijftig ste plaats in het algemeen klasse ment van de Tour, maar als één van die niet stuk te krijgen rijders uit de Bianchi-ploeg, die donderdag in Van Linden ook al een ritwin naar had. Negen van de tien Bian- chi's die in de Tour nog meestrij den, reden ook de Ronde van Italië en zij voltooiden ook de Giro. Alle negen. Zo ver komt de Frisol-ploeg van Gerard Kamper niet, dat bereiken ook de door Brlek Schotte geleide Flandria's niet. De ploeg die met Maertens keer op keer successen verovert, is zonder de blonde kop man van te verwaarlozen waarde. Slechts De Witte en Pollen tier wonnen een keer, De Mayer staat hoog in het premiessprintklasse- mernt, maar in de pelotonspurt heeft de ploeg nog niets bereikt. Briek Schotte maakt zich daar ook vrijdag weer woedend over. 'Gode froot is leider van de ploeg voor de vlakke ritten. Hij krijgt alle moge lijke medewerking, maar hij heeft nog niets gedaan. Ik kan mij voor stellen dat hij in een sprint wordt verslagen, maar ik kan niet begrij pen dat niemand van ons meegaat, als Santambrogio aanvalt. Dit was toch een uitgelezen kans, zeker voor Godefroot'. VAL KAMPER Gerard Kamper werd gehuldigd noch berispt, toch beloofde hij zo wel gevoel van enorme voldoening en pijnlijke teleurstelling door. De teleurstelling het eerst nadat hij met flinke wonden aan de linkerel leboog en heup over de streep was gekomen. Een val in de tweede ravitaillering had hem niet alleen de verwondingen bezorgd, maar hem bovendien de broek van het linkerbeen gescheurd. 'Een onge lukje', vond Kamper. 'In de ravi taillering, toen er puur hard werd gereden, nam ik van onze eerste man de zak aan. De tweede meende dat ik nog niets had en smakte die op het laatste moment naar mij toe. Er was geen houden aan, de zak knalde tegen mijn stuur en ik Wit: L. KaveJek (Ver. 8tatea). Zwart: L. LJuboJevic (Joegoslavië). Grootmeestergroep 9e ronde. Spaanse partij: 1- e2cE4, e7-e5: 2. Pgl-f3, Pb8-c6; 3. Lfl-b5, f7-f5: 4. Pbl-c3, föxe4; 5. Pc3xe4, d7-d5; 6. Pf3xe5, d5xe4; 7. Pe5xc6, Dd8-g5; 8. Ddl-e2. Pg8-f6; 9. f2- f4. Dg5-h4t: 10. g2-g3. Dh4-h3; 11. Pc6- eöt, C7-C6; 12. Lb5-c4. Lf8-c5; 13. d2-d3. Pf6-g4; 14. Pe5-f7, Lc5-f2t; 15. Bal-dl. E4-e3; 16. De2-f3, Pf3xh2. Zwarte laatste zet la bekend aan de theorie. Een definitief eindoordeel la evenwel nog nooit gefveld. De xompllca- tles zijn nauwelijks te ontwarren. 17. Df3-e4t. Ke8-f8; 18. Lclxe3. Lo8-g4t: 19. Kdl-d2, Ta8-e8; 20. Pf7-e5, Db3xg3; 21. LE3xf2, Dg3xf2t; 22. K<±2-c3, _g7-g6; 23. Thlxh2, Df2xh2; 24. De4-d4, Kf8-e7; 25. Pe5xg4, Dh2-e2; 26. Og4-e5. Th8-f8, 27. Dd4-d7t, e7-ffl: 28. Pe5-g4t. Zwart geeft op. AMSTERDAM Hans Böhm heeft in de negende ronde van het IBM- toernooi zijn eerste nederlaag gele den. De Tsjech Jansa versloeg de Nederlander, die nu de eerste plaats deelt met de Amerikaan Kavalek. Kavalek deed het tegen Ljubojevic waarlijk magnifiek. Zijn winst, boekte hij via een reeks van com binaties. Jan Timman heeft zijn goede vorm die zo weinig werd beloond opnieuw betaald gezien. Hij ver sloeg de Russische kandidaat-groot meester RasoewaJev in een gave positionele partij. Timman heeft nu 4yz punt en zo waar nog kansen op een hoge plaats. Vandaag heeft hij zwart tegen Htibner. Dat is een gevaarlijke klip. Niet slechts omdat de Westduitser enkele jaren gele den al tot de wereldtop van het kandidatentoernooi vermocht door te dringen, doch vooral omdat hij gisteren verschrikkelijk van de ve teraan Szabo verloor. Hij werd ln een ma/tnet op de onderste lijn gevangen. In de meestergroep stijgt de be wondering voor de jonge Engelse international Nunn. Hij startte ma tig, doch wist vandaag zijn vijfde partij in successie te winnen. Het bracht hem alleen op kop. Ger Ligterink, de sterkste Neder lander, moest zich tegen de West duitser Schiffer met remise tevre den stellen. Ligterink moet nog een punt uit twee partijen halen voor zijn eerste meesterresultaat. Hij moet nog spelen met Hartoch ai Rodriguez. Morgen is er geen ronde. Op ver zoek van de wereldschaakbond or ganiseert het toernooicomlté dan een omvangrijke 'schaak-in', die omvat snelschaken, non-stop si multaans, stands, lezingen, en der gelijke. Er hebben zich reeds hon derden spelers uit heel Nederland voor gemeld. CALI (ANP) De anti-dopingcon trole bij de wereldkampioenschap pen zwemmen In Cali zal zich uit strekken tot het gebruik van stimu lerende middelen en van anabolica. Voor het eerst in de geschiedenis van de sport zal Iemand, die be trapt is op het Innemen van hor moon-preparaten met onmiddellij ke Ingang worden geschorst en ter bestraffing worden voorgedragen aan het bestuur van de PINA. De controle geschiedt volgens de Brooks-methode, die enkele Jaren geleden door een medisch team van CALI De Internationale zwem federatie (FINA) heeft In Call zestien Canadese zwemmers en vier officials geschorst voor twee Jaar wegens een wedstrijd tegen China vorig Jaar ln Peking. De PINA staat niet toe dat wei-leden ln wedstrij den uitkomen tegen nlet-leden. China ls geen Ud van de federatie. Het land wil niet toetreden tot de FINA zolang Tal- wan lid ls. De zee ten geschorste zwem mers zouden niet deelnemen aan de we reldkampioenschappen. die vrijdag ln de Columbiaanse hoofdstad beginnen. het Londense St. Thomas-hospital is ontwikkeld. Deze methode ls ge test bij de spelen van het Gemene best ln Christchurch en de Europe se atletiekkampioenschappen van vorig Jaar in Rome. Hoewel in Ro me twee gevallen van anabolendo- ping werden ontdekt, is toen niet tot vervolging overgegaan. De onverklaarbare toename ln ge wicht van sommige zwemsters (de Oostduitse Gudrun Wegner werd in één jaar twaalf kilo zwaarder) en verschijnselen, die op vermannelij king van de meisjes zouden kunnen duiden, brachten een geruchten stroom op gang. De Brooks-metho- de kan een deel van die geruchten ontzenuwen, maar helaas niet alle. Anabolische steroïden zijn wat de chemische structuur en functie zo nauw verwant aan het natuurlijk geproduceerde geslachtshormoon, dat het zeer de vraag ls of het gebruik van anabollka ln alle ge vallen kan worden aangetoond. Sommige experts menen, dat als een atleet een maand voor de wed strijden stopt met het innemen, de test niets kan uitwijzen, in het pas gepubliceerde rapport van vier dok toren aan de universiteit van Man chester. waaraan vier Jaar was ge werkt, wordt de noodzaak van een strikte controle overduidelijk aan getoond. Maar dat betekent dat van elke atleet twee maanden vóör een wedstrijd regelmatig bloed en uri ne-monsters moeten worden geno men. Iets wat in de praktijk onuit voerbaar ls. MONTREAL (ANP) Het Neder landse hockeyelftal heeft In Mon treal een oefenpartij tegen Kenya met 1-2 verloren. Bij de rust was het nog 0-0. In de tweede minuut van de tweede helft scoorde Verma Narech na een foutieve terugspeel bal van Wouter Kan en tien minu ten later maakte dezelfde speler er 2-0 van, toen hij een vrije slag onderschepte en doelman Doer nog niet klaar stond. Pas twaalf minu ten voor het einde wist Ron Steens na een fraaie solo tegen te scoren. "-am- - (V8)_ LONDEN (AP) Graham HUI, de (Jslj— tweevoudige Britse wereldkampioen B9i Giacinto Santambrogio gaat juichend over de finish van de twin tigste etappe in de Tour de France. tegen de grond. De dokter heeft mij verzorgd en op dat moment was het niet eens zo erg. De won den schrijnen nog niet en terwijl Merckx en zijn maten het tempo erg hoog hielden, had ik de kans mij rustig even aan de motor van de dokter vast te houden'. Smejfcil (TsJ) 4(4, Kavalek Ljubojevic (Jsl) l—o, R&lcevic Uhlmann (ODld) afgebr., Ohebrghlu (Roe)—Hamann (Den) 4—4. Szabo (Hong)—Hübner (WDld) l—O, Timman (Ned)— Rasuvajev (Sov) l—O. 7e ronde: Kavalek (VS)Hamann (Deo; Stand: 1/2. Böhm, Kavalek 5%. 3/0. Jan- sa, Szabo, Rasuvajev. Hübner 5. 7/11. Ljubojevic. Smejkal, Sosonko, Gheor- ghiu. Timman 44. 12. Uhlmann 4 plus 1 argebr., 13/14. Hamann, Makarlchev 4. 15. Ralcevlc 3 plus 1 afgebr., 16. Ree 24. Meestergroep, 9c ronde: Hartoch (Ned)— Rodriguez (Flllp) afgebr.. Ligterink (NedSchiffer (WDld) 4—4, Enklaar (Ned)—Farago (Hong) afgebr., Dleks (Ned)—Welnsteln (VS) afgebr.. Nunn (Eng)—Van Baarle (Ned) 10. Boey (Bel)—Elslng (WDld) 1—0. 7e ronde: Dleks 1—0. 8e ronde: Elslng (WDld)—Nunn (Eng) 01. Stand: 1. Nunn 64. 2. Ligterink 6, 3. Farago 5 plus 1 afgebr., 4. Schlffer44, 5/8 Welnsteln, Hartoch, Enklaar, Rodri guez 4 plus 1 afgebr., 9/10. Van Baarle, Boey 4. 11. Elslng 34. 12. Dleks 14 plus 1 algebr. (Ned)—Elslng (WDld) in de formule 1-klasse, heeft be kendgemaakt dat hij zich uit de au toracerij zal terugtrekken. De 46-jarige coureur, sinds april vo rig Jaar reeds op non-actief vertelde dat hij zich voortaan uitsluitend gaat bezighouden met de leiding van zijn eigen Embass- racing team. Hill is de enige coureur die naast twee wereldtitels ook de klassiekers van Indianapolis en Le Mans op zijn erelijst heeft staan. Zijn car rière in de actieve racerij heeft 20 jaar geduurd. In 1962 en 1968 behaalde hij het we reldkampioenschap, terwijl hij ln 1964 als tweede eindigde. In 1968 brak Hlll bij een ongeluk tijdens de Amerikaanse Grand Prix op Watkins beide benen. Maar het jaar daarop zat hij weer als van ouds in de cockpit van zijn bolide. HILVERSUM (ANP) Het trauma van het laatste punt. De erg ste kwelling voor een tennisser: een partij niet te kunnen uit maken. Zeljko Franulovic leek er gisteren in de halve finale van de internationale tenniskampioenschappen van Nederland aan stuk te gaan. De 28-jarige Joegoslaaf was ln de derde set van de partij tegen Uil Pinner vijf keer één slag van de zeven af. Doch pas twee sets en anderhalf uur later, op het zevende matchpoint, haalde hij de buit bin nen toen de krap meerderjarige Westduitser Pinner, leeg gevochten en moegestreden, het niet meer kon opbrengn achter de bal aan te gaan. Franulovic won met 7-5 6-1 6-7 (tle-break 6-8) 5-7 6-4 ln drie uur en 30 minuten, nadat de partij in de eerst set ruim een uur werd onderbroken vanwege de regen. De Zuidslaaf, die donderdag blufte dat hij het Melkhuisje gaat. winnen, is finalist Maar vraag niet hoe. Het leek allemaal zo gladjes te verlopen. Franulovic, die ln de par tijen tegen Pohmann en Jauffret maar vijf games afstond, nam de eerste twee sets en stond in de derde voor met 5-4 en 40-0, zij het op de service van PLnner. De jonge Westduitser bracht op deze stand de bal met een mismoedig lachje ln het spel, doch zag zijn tegenstander de ene bal na de andere verknoei en. Het werd 5-5 en 6-6, tijd voor een tie-b reak dus. En ook hierin kreeg het talenwonder 'Franco' twee match punten, die P inner evenwel op superieure wijze teniet deed. En toen de Joegoslaaf op 6-6 een dubbele pout serveerde, en ka pitale blunder op dit niveau, was het snel gebeurd. SPORTIEF In de dramatische vierde set kwam Pinner keer op keer terug van 0-40 of 15-40, onder andere in de twaalfde game, die hij op eigen service won voor de gelijkmaker: 7-5 en 2-2 in sets. Tot 4-4 in de vijfde reeks van de opzienbarende sportieve ontmoeting ging het ge lijk op. En. na een discussie aan het net over een opmerking van Franulovic, was het Pinna- die af knapte. De Westduitse nummer vijf deed een zesde matchpunt nog met een dolle forehand teniet, doch de laatste klap van Franllovic lag me ters bulten zijn bereik. Hoofd schuddend wachtte de Joegoslaaf zijn getekende tegenstander op aan het net, zich bijna verontschuldi gend voor zijn zege. De op het oog gelopen race was dus toch nog een drama geworden, hoe wel de afloop niet onlogisch aan deed. De geroutineerde Franllovic, weliswaar Jaren gehinderd door een schouderblessure, maar toch ooit fi nalist van Parijs, was net iets har der. Qua tennlscapadteiten ontliepen deze halve finalisten elkaar niets. Pinner had de betere forehand, Franllovic de betere backhand. Een service-duel was het bepaald niet. De Joegoslaaf sloeg zestien dubbele fouten, Plrrner liet in totaal zijn opslagbeurt veertien maal voorbij gaan. Franulovic: 'Dit ls de zwaar ste partij van mijn leven geweest. Ik zou nu het liefst 24 uur slapen. Dit ben ik helemaal niet meer ge wend. BIJ de WCT zijn het allemaal partijtjes op snelle banen, die in ten hoogste anderhalf uur bekeken zijn. Ontzettend was het. Toen ik die derde set had verloren, kon ik niet meer. Ik had geen kracht meer om te serveren, mijn benen deden pijn en ik wet zelf niet hoe lk verder ben gegaan. Maar deze over winning ls ontzettend belangrijk voor -mij. Drie jaar heb lk last gehad van een schouderblessure. Ik moet er langzaam weer inkomen. Nu. dat zal op deze manier wel lukken'. Zeljko Franulovic, die zijn laatste toernooizege boekte in '71 (Buenos Aires en Chicago), is bezig zich terug te vechten naar de top. Of de stijlvolle Joegoslaaf zal slagen, is gezien zijn afgenomen serveer kracht een open vraag. Vast staat wel dat hij de mentaliteit heeft om uit verloren positie (een breekpunt voor 1-4 ln de vijfde set) terug te komen. Franulovic: 'Op zo'n mo ment herinner Je Je van alles. Ik heb al eens van Pinner verloren met 8-10 in de derde set en de ballen die lk op dat moment miste waren ongelooflijk. Op een gegeven moment dacht ik: alles gaat mis, en dat zei Lk ook. Een beetje te hard, daarom kwam Pinner naar me toe. Maar ik bedoelde er niets mee'. De kleine Westduitser verdween ge slagen naar de kleedkamer. Als het zoveelste slachtoffer van de wrede tenniswet, dat het inlopen van een g-ote achterstand meestal toch wordt beloond met de uiteindelijke nederlaag. Herenriubbcl: kwart finales: Vllas-Flbak (Arg, Pol) - Lara-Holeoek (Mex, Staten- looe) 0-4, 6-4 Lloyd -Franulovic (OB, Joe) - Jauf fret-Dom inguez (belden Fra) 6-1, 6-

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 19