Nieuwe grenzen andere taken ic/t Vierdaagse van start in hoog tempo W (f Soms is het handiger om 'Licht Romig in de koffie te doen. In de caravan bijv W°""f V J ieuw bestuur nodig elvoor Pepijnklinieken, adviseert commissie Werklozen kunnen gemakkelijker weer aan de slag komen hLi Handelsverdrag n't tussen Rusland t'en Nederland Deense premier komt op bezoek Zó wordt de kaart Minister Boersma versoepelt regelingen Slechts 225 deelnemers moeten op eerste dag afhaken Bestuurders VVDM uit kazerne gezet Neergeschoten portier nog in levensgevaar ■ROUW/KWARTET WOENSDAG 16 JULI 1975 BINNENLAND f Vervolg van pagina 1 ruimtelijke ordening. De gemeen- zullen hun bevoegdheden op deze terreinen aan de provincies moeten overdragen. Dat betekent dat ook gemeenten-ambtenaren daarvoor in provinciale dienst zul- ante penJden aLs minimum taak een pakket: je tie zorg voor het basis-onderwijs, ianleg van wegen, sportaccommo- aiJ iaties en welzijnsvoorzieningen en met in veel gevallen het opstellen van bestemmingsplannen waarin staat ■J?1 wat er in delen van de gemeente 1 noet gebeuren. De provincies kun- aatnen wel besluiten bepaalde toege- 'er rezen taken samen met de ge- aaar neenten uit te voeren, exp )e Vereniging van Nederlandse Ge- n, neenten heeft op zichzelf geen n ziifrote bezwaren tegen de 26 nieuwe en. irovincies, maar ze vindt wel dat keli; ie overdracht van taken van ge- koa neenten naar provincies veel te ruiger gaat. De vereniging wil veel meer samenwerking tussen ge- oor (meente en provincie zien inplaats kelijpan eenzijdige taakoverdracht. 'De aaujregering heeft een bestuursmodel ïst ;epresenteerd, waarin niet het de- de mocratisch functioneren voorop itaat, maar waarin de technocratie en overgaan. De gemeenten behou- len een s U üOSKOU (UPI) Nederland heeft moe met Rusland een overeenkomst voor mainen jaar gesloten voor samen wer- bek dng op economisch, industrieel en is technisch terrein. Dit heeft het i lussische persbureau Tass gisteren >ekendgemaakt. Volgens Tass zal 't rerdrag een nieuwe impuls zijn voor d v Ie wederzijdse handel. De overeen - :omst werd getekend door Nikolai •atolichev, minister van huiten- andse handelsbetrekkingen van Rusland en minister Lubbers van jconomische zaken voor Nederland. >nn] Van een verslaggever DEN HAAG De Deense minister president Anker Jorgensen zal op uitnodiging van de Nederlandse re ndering van 19 tot 21 augustus een bezoek aan ons land brengen. Hij zal besprekingen voeren met zijn lamhtsgenoot Den Uyl en minister IVan der Stoel. het laatste woord heeft', aldus de VNG. Zij hecht kennelijk weinig waarde aan de verzekering van staatssecre taris Polak dat het de bedoeling is de gemeentelijke taken geheel door de provincies te laten afromen. Ook verwacht de vereniging weinig van de aangekondigde overdracht van rijkstaken aan gemeente en provin cies. Voor die overdracht van rijks taken zijn nog geen concrete voorstellen gedaan. Wel wordt be nadrukt in de plannen dat gemeen ten en provincies financieel onaf hankelijker van het rijk zullen worden. Nieuwe taken De gemeenten en provincies zullen ieder meer geld van het rijk krij gen dat zij naar eigen inzicht kun nen besteden. Behalve uit rijksuit keringen, zullen gemeenten en pro vincies hun kas ook kunnen vullen met belastingheffing op onroerend goed. Die belasting geldt zowel voor eigenaars als huurder en betreft woningen en bedrijfspanden. Het is momenteel nog onbekend hoeveel de nieuwe bestuurlijke in deling het rijk meer zal gaan kos ten. Enerzijds zullen taken goedko per uitgevoerd worden als ze door de provincie centraal in plaats van door een aantal afzonderlijke ge meenten worden uitgevoerd. Ander zijds zullen provincies nieuwe ta ken gaan uitvoeren, waaraan af zonderlijke gemeenten niet zijn toegekomen. Als voorbeeld daarvan noemde staatssecretaris Polak de brandbeveiliging in Zuid'-Limburg die door de afzonderlijke kleine ge meenten onvoldoende tot stand is gebracht. Het zal afhankelijk van de totale kosten zijn in welk tempo de herverdeling van bestuurlijke taken zal worden doorgevoerd. Zoals gezegd zijn de nu gepresen teerde plannen van voorlopige aard. Ze zijn vastgelegd in enkele voorontwerpen van wet waarover eerst nog advies wordt gevraagd aan o.m. de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Op 15 november sluit de termijn waarbinnen ieder een die dat wil zijn mening over de plannen kan geven. Mensen die het niet eens zijn met de indeling van de nieuwe provincies kunnen nog tot 15 december a.s. hun mening geven. Daarna worden dan de defi nitieve wetsontwerpen opgesteld en begin volgend jaar bij de kamer ingediend. Minister de Gaay Fortman hoopt dat als de Kamers akkoord gaan in de jaren 1979-1980 de nieuwe pro vincies Ingesteld kunnen worden. Met de preciese verdeling van de taken tussen de gemeenten en de nieuwe provincies zal dan nog wel enige tijd gemoeid zijn. GRENS BESTAANDE PROVINCIE GRENS PROVINCIE NIEUWE STUL (ADVERTENTIE) Dit zullen straks volgens het concept-ontwerp de nieuwe provincies wor den (daarachter de provinciehoofdsteden) 1. Groningen (Groningen), 2. Friesland (Leeuwarden), 3. Drenthe (Assen), 4. Zwolle (Zwolle), 5. Zuidelijk en Oostelijk Flevoland (Dronten of Lely stad), 6. Twente (Enschede), 7. Stedendriehoek (Apeldoorn), 8. Eemland- Harderwijk (Amersfoort), 9. Arnhem-Achterhoek (Arnhem), 10. Nijmegen- Land van Cuijk (Nijmegen), 11. Utrecht-Betuwe (Utrecht), 12. Gooiland (Hilversum), 13. Amsterdam (Amsterdam), 14. Noordelijk Noordholland (Alkmaar), 15. Haarlem-IJmond (Haarlem), 16. Leiden (Leiden), 17. 's-Gravenhage ('s-Gravenhage), 18. Rijnmond (Rotterdam), 19. Dordrecht- Gouda (Dordrecht), 20. Zeeland (Middelburg), 21. West-Brabant (Breda), 22. Midden-Brabant (Tilburg), 23. Noordoost-Brabant (Den Bosch), 24. Zuidoost-Brabant (Eindhoven), 25. Noord- en Midden-Limburg (Venlo of Roermond), 26. Zuid-Limburg (Maastricht). Op de camping, op uw weekend-adres of aan boord is niet altijd een koelkast voorhanden. In al die gevallen is het prettig om 'Licht Romig' koffie-creamer bij de hand te hebben. Want Douwe Egberts 'Licht Romig' (op poederbasis) is ook buiten de .A koelkast uitstekend houdbaar! 1 of 2 kleine lepeltjes 'Licht Romig* geven een lekker wolkje in uw koffie - zonder dat de pittigheid verloren gaat. 'Licht Romig' is verpakt in een gezellig stopflesje van donkerbruin glas. Oók handig: de nieuwe, voordelige voorraad-verpakking. Een voorraad-verpakking'Licht Romig' van 300 gram voor maar f 2,95. Daarmee kunt u uw lege 'Licht Romig'- potje - of een ander stopflesje - weer handig navullen. 200 gram a f2,42 lekker handig in de koffie. 2 Van een verslaggever rak lev êh; UTRSCHT Het bestuur van de zwakzinnigeninrichting De ïe^Pepijnklinieken in het Limburgse Echt moet opstappen, zegt een commissie van goede diensten in een rapport naar aanleiding van conflicten binnen de stichting. Begonnen als financiële problemen ■spitsten deze zich In de afgelopen laren toe tot persoonlijke tegen stellingen tussen het bestuur en economisch directeur W. Kunst enerzijds en geneesheer-directeur J. L. H. Beyaert. verplegend personeel en ouders anderzijds. De laatste partij bepleit handha ving van het systeem, waarbij met groepen van acht pupillen wordt gewerkt; het bestuur wil grotere groepen (van twaalf pupillen) om- Jdat deze minder personeel vragen. v Op het ogenblik verblijven in de Pepijnklinieken 400 pupillen en een kleine 250 personeelsleden. 0De commissie vindt, dat door deze tegenstellingen de sfeer binnen de kliniek zo is vertroebeld, dat zij een nieuw interimbestuur voorstelt. Dit ^jzou de ontslagprocedure met name jmet betrekking tot directeur-ge neesheer Beyaert. moeten stopzet ten. als in het bestuur van de kliniek zelfde personen zitten. De commis sie acht het niet denkbeeldig, dat hierdoor machtsconcentratie bin nen een kleine groep ontstaat. De commissie werd gevormd door de voorziter van het St. Jansgast huis in Weert J. C. Huppertz, de oud-voorzitter van de NW-be- drijfsbond textiel en kleding Th. de Jong en de voorzitter van de sa menwerkende ouderverenigingen Helpt Elkander en Het Zorgenkind, H. J. A. M. Vrouwenvelder. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken heeft in twee regelingen, die het weer opnemen van moeilijk plaatsbare werk lozen in het arbeidsproces bevorderen, een verruiming aange bracht. Het gaat om de 30 procent-loonkostenregeling en de tijde lijke arbeidsplaatsenregeling. Als vanouds nemen ook dit jaar weer veel militairen deel aan het vierdaagse wandelfestijn. Op de foto een groep soldaten onderweg in Valburg. Links vrouwelijke wandelaars uit Zwitserland. Voor beide regelingen gold tot dus verre de voorwaarde dat wanneer men jonger is dan 45 jaar tenmin ste een half jaar als werkloze moest staan ingeschreven op het arbeids bureau. Voor 45-jarigen en ouderen is er in het algemeen geen wacht tijd van toepassing. De 30 procent-loonkostenregeling, die voor het bedrijfsleven geldt, heeft tot doel de werkgever tege moet te komen als hij een moeilijk plaatsbare arbeidskracht voor onbe paalde tijd in dienst neemt. De versoepeling, die minister Boersma heeft aangebracht houdt in, dat zij op werklozen die jonger zijn dan 45 jaar na drie maanden werkloosheid van toepassing is. mits het om een nieuwe arbeidsplaats gaat. De tijdelijke arbeidsplaatsenrege ling (de tap-regeling) voorziet in tijdelijke banen bij de overheid. Doel ervan ls de betroken werklo ze een beter uitgangspositie te ver schaffen bij sollicitaties. De plaat- singsduur was voor alle categorieën beperkt tot een half jaar. Thans is de duur voor 45-jarigen en ouderen Voorts adviseert de door de natio nale ziekenhuisraad anderhalve flimaand geïnstalleerde commissie uitbreiding van de directie met een ,st derde man, die orde op zaken moet stellen op de personeelsafdeling. De commissie is voor handhaving van de huidige opzet van kleine chésroepen, een structuur die genees- nsi heer-directeur Beyaert vijf jaar ge- nv leden de kliniek deed bestempelen als 'de modernste zwakzinnigenin richting van Europa'. Tenslotte zegt de commissie de zin te betwijfelen van het bestaan van een aparte stichting voor de finan ciering van de kliniek. Dit met name omdat zowel in deze stichting Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Van de 14.763 deelnemers die gisteren de vierdaagse begonnen heb ben er 225 de eindstreep niet gehaald. Er is in hoog tempo gelopen, al vroeg in de na-middag konden de afmeldingsbureau's sluiten. De medische dienst sprak van een normale wandeldag, de bonboekjes met volgnummers in het vierdaagse zieken huis aan de Wedren dunden slechts langzaam. RITA 'Ik versta geen woord. Kunt u over een kwartier terugbellen. Dan is het radioprogramma afgelopen De intensive-care afdeling van het Radbout-ziekenhuis kreeg geen patiënten. 'We zijn dagelijks op de gevol gen van een hittegolf voor bereid', aldus dr. Versteeg van de medische vierdaagse staf. De Nijmeegse specialist dr. Geerdink heeft voor alle medewerkende van het Rode Kruis een college gehouden over eerste maatregelen bij 'Heat-stroke'. Medische spe cialisten van de buitenland se militaire contingenten hebben bij een bezoek aan het wandelziekenhuis hun bewondering uitgesproken over de voorzorgsmaatrege len die er zijn genomen. Dankzij ons mobilofoonnet op de routes kunnen we a la minuut ingrijpen', aldus dr. Versteeg. Het weerbericht van van daag vergt andermaal geen speciale maatregelen. Het wandelcircus loopt thans door het land van Maas en Waal naar Wychen dat het grote trefpunt is. Deskundi gen zeggen onbarmhartig: De krukken zijn er nu uit. De gouden kruis-di'agenden, vergrijsde dames en heren die er fervent de loop in houden en over hun eigen belangenvereniging beschik ken, hebben op hun jaar lijkse in Nijmegen gehouden vergadering gesuggereerd dat een ieder die voor de veertigste maal de mars vol brengt ln aanmerking moet komen voor een koninklijke onderscheiding. Althans voor een gouden erepen ning. Beide suggesties wer den overigens met gemeng de gevoelens ontvangen, veel belangrijker was dat meer dan 100 ingeschreven leden van deze vereniging in gebreke blijven hun con tributie te betalen, ook al gaat de AOW regelmatig omhoog. De stipt betalenden vroegen schorsing van de nalatigen, maar daar wilde het bestuur niet aan over eenkomstig de sfeer van de vierdaagse die voor alles ka meraadschap dient te ade men. Dezer dagen is er in deze sector derhalve sprake van een lopend tekort. Ondoenlijk Er zijn 1500 inschrijvers die niet zijn komen opdagen, dat betekent indien men het gemiddelde reeds overge maakte inschrijfgeld stelt op 50 gulden, de bond een vrij willige of noem het onvrij willige subsidie heeft ont vangen van ruim 22.000 gul den met dien verstande dat een derde deel van dit be drag moet worden afgetrok ken voor administratiekos ten. Het ls ondoenlijk de absenten het inschrijfgeld terug te geven. Deze post ls overigens ingecalculeerd om de vierdaagse financieel quitte te doen spelen. De tijden zijn voorbij dat rijglaarzen en geitenharen sokken een voorwaarde wa ren om de vierdaagse te lo pen. Het schoeisel van de duizenden Is thans oneindig gevarieerd. De deskundigen hebben geen benen meer om op te staan als men de gimpjes, sandalen, basket ballschoenen, kickers ziet die de ouderwetse dlenst- kistjes verre overtreffen. Al leen buitenlanders uit berg landen dragen alpenschoel- sel. Uiteraard ontbreken klompen niet maar er zijn ook zelfs loopsters die klep pers prefereren. Er zijn on eindig meer poederdozen en poederbussen ln het bezit van mannen dan van vrou wen, begrijpelijk omdat ook, in het jaar van de vrouw wandelende eva's in de min derheid zijn. Ongeveer een zesde deel van het totaal aantal. Een niet onbelang rijke bijkomstigheid is ook dat ln de toporganisatie van het wandelfeest alleen man nen zitten. Een ongetrainde vijftig kilo meterloper vatte zijn in drukken van de eerste dag als volgt samen: 'Je begint energiek ln de koele morgen en krijgt dan na twee uur een inzinking, lekker rusten, de benen omhoog. Maar dan begint de ellende, spierpijn tot en met. Wie dan niet doorzet kan Nijmegen wel vergeten'. Met acht blaren bevond hij zich in het mid daguur ln de tuin van de vereniging waar iedereen ie dereen omstandig geluk wenst als gold het het begin van een briljante carrière. Dan zijn er ook de familie- leden die glorieus rondom de prestatiemakers zwermen. Alkmaar heeft een wandel ambassadeur in de persoon van de heer P. Bloothooft, die voor de dertigste keer van de partij ls. Hij is 59 jaar en hoopt als Gouden Kruis drager zijn gouden vierdaagse te beleven. Er zijn velen van de al beginnende oude garde die in hun twee de jeugd deze vierdaagse als een onmisbare traditie be schouwen. Tot hen behoort ook het Tweede Kamerlid Schakel die nu zijn 37e vierdaagse loopt en gisteren ln het gemeentehuls van Eist het sombere bezit van twee blaren vaststelde. Jules de Corte loopt weer neu riënd met zijn beide doch ters d e parcoursen. Er zijn ook twee Denen die onder het motto: De laatsten zul len de eersten zijn als ge volg van autopech eerst te gen de middag van de eerste marsdag ln Nijmegen arri-' veerden. Ze startten om half één en kwamen na 50 kilometer als schimmen ln de avond terug. echter verruimd tot één jaar. Tenslotte is de 'voorlopige regeling plaatsing gehandicapten' van kracht geworden. Deze maatregel maakt het mogelijk een werkgever, die een gehandicapte die niet krachtens de WAO kan worden ge holpen in dienst neemt subsidie (tot 60 procent) op het loon te geven. Van een verslaggever HARDERWIJK Twee hoofdbe stuursleden van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) zijn maandag door de Koninklijke Marchaussee verwijderd uit de Jan van Nassaukazerne in Harderwijk, waar zij bezig waren onder de re- cruten leden te werven voor hun organisatie. De twee hoofdbestuurs leden zijn voorzitter J. W. Wessel- dijk en secretaris K. Stapper. Vorige week overkwam hoofdbe stuursleden in Utrecht en Den Bosch hetzelfde. Er werd toen ook proces-verbaal opgemaakt, wat maandag niét is gebeurd. De VVDM spreekt over een aantas ting van de faciliteiten voor de vereniging. In een aantal leger plaatsen is ledenwerving onder net- aangekomen recruten geen pro bleem maar in andere kazernes ligt dat volgens de WDM moeilijker. De VVDM gaat om aan de facilitei tenregeling inhoud te geven juist actief leden werven in de kazernes waar de zaak moeilijk ligt en daar bij houdt zij rekening met een con frontatie met de marechaussee. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De 50-jarige Am sterdammer J. van het Klooster, portier in het City-theater in de hoofdstad, verkeert nog steeds ln levensgevaar, nadat hij maandaga vond bij een mislukte roofoverval werd neergeschoten. Omstreeks half elf bracht Van het Klooster zoals gewoonlijk de geld kist met de dagopbrengst van de bioscoop door de hal naar het kan toor, toen een gewapende man hem beval de kist af te geven. Omdat de portier niet snel genoeg aan de els voldeed, loste de aanvaller een schot, dat de portier ln de maag streek trof. De overvaller ging er vandoor. De politie heeft nog geen spoor van de man kunnen achter halen. Wel hebben vier getuigen een vaag signalement "an de dader gegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3