'Geen audiëntie meer bij werkbezoek aan Gelderse gemeenten' TVgrandioze opruiming mossel versteeee ppes; VAKANTIE- BEZORGERS/STERS Commissaris der Koningin W. J. Geertsema: PSP is ingenomen dat personeel krant controleert Junior Jumbo vloog proef Personalia Man gedood bij vechtpartij Speelruimte voor scholen en buurt Geen kort geding r jagers op vakanti Taxi-cordon om politiebureau Rabobank Voorschoten enige meisjes EEN WELKOME AANVULLING OP UW VAKANTIEGELD! v TROUW/KWARTET DINSDAG 15 JULI 1975 Van een onzer verslaggevers ARNHEM De commissaris der koningiiTin Gelderland, mr. W. J. Geertsema, heeft de audiëntie tijdens zijn werkbezoeken aan de gemeenten afgeschaft. 'Zij die van deze gelegenheid gebruik zou den maken, zijn', aldus de heer Geertsema, 'óf personen die zich verplicht voelen op grond van hun positie hun respect aan de commissaris der koningin aan te bieden, óf personen met een 'vermeend' probleem die men toch niet kan helpen, óf personen met een reëel probleem en dan ontbreekt de mo gelijkheid om er werkelijk grondig op in te gaan in de tijd die daarvoor tijdens een werkbezoek kan worden uitgetrokken'. HIJ zegt in een verslag van hon derd werkbezoeken dat zij, die een reëel probleem hebben, bij de op lossing waarbij hij een nuttige rol zou kunnen vervullen, de weg naar het huls der Provincie meestal wel weten te vinden. De heer Geertsema, die na zijn entree in Gelderland meteen zijn zetel in de grote Statenzaal omlaag liet brengen naar het niveau waar op gedeputeerden zitten, heeft zijn verslag van honderd werkbezoeken in de provincie geschreven naar aanleiding van een toezegging aan de CDA-fractievoorzitter mr. C. H. B. Winters, Aan de werkbezoeken zit veel werk vast. Een grondige voorbereiding is nodig om tot een zinvolle discussie te kunnen komen. Het geheel resulteert tenslotte in dossiers, die een waardevolle docu mentatie ten aanzien van de ge meenten kunnen vormen. Om te voorkomen dat het nut ervan snel afneemt moet volgens de heer Geertsema op korte termijn een weg gevonden worden om een en ander actueel te houden. Voor een wekbezoek is vierenhalf uur per gemeente uitgetrokken, van de laatste anderhalf uur voor lunch, en/of borrel ten huize van de burgemeester. In het algemeen is deze tijd voor kleinere gemeen ten voldoende. Toch zal in de toe komst met elke gemeente worden overlegd aan welke tijdsduur men voorkeur geeft, aldus de heer Geertsema. Vraagstukken met uitzondering van de Veluwe. Hij wil niet pretenderen Gelder land nu werkelijk te kennen, maar zegt dat hij nu mede door de hon derd werkbezoeken wel enig inzicht in de problematiek heeft gekregen. Gebleken is dat de commissaris van de koningin bij deze activiteit een soort ambassadeursfunctie kan ver vullen. 'De communicatie tussen gemeen ten en provincie moet beter wor den', aldus de commissaris der ko ningin. 'Zeker nu bij de provincie de gedachte van een complemen tair bestuur de vroegere opvattin gen over de toezichthoudende taak van het college van gedeputeerde staten begint te verdringen, is nau wer contact onontbeerlijk'. Volgens de commissaris der konin gin bestaat bij de gemeentebestu ren een goed inzicht in de be voegdheden van gedeputeerde Sta ten en Provinciale Staten. Zaken, waar de provincie slechts zijdelings bij betrokken is, kwamen weinig ter sprake. Het was hem wel opge vallen dat onderwerpen, die het •igen werkterrein van de commis saris der koningin betreffen, maar weinig aan de orde werden gesteld, 'hoewel bijvoorbeeld de onderbezet ting van de rijkspolitie een voort durende bron van zorg voor de betreffende gemeentebesturen vormt'. Hoofdmoot van veruit de meeste discussies vormden de vraagstukken als ruimtelijke ordening, wegen, gewestvorming, cultuur, sport, re creatie, woningbouw en gemeente- fioanciën, Gesproken werd echter ook over o.a. kernenergie, ruilver kaveling, woonwagenbeleid, stank overlast. bejaardentehuizen, Zuid- Molukkers en autowrakken. Controverse De discussies verlipen in de meeste gevallen bijzonder prettig', vertelt de heer Geertsema. 'Een enkele keer werd ik duidelijk betrokken in een verschil van mening tussen het college van B en W en de gemeen teraad zonder dat mij dat met zoveel woorden werd gezegd. Men hoopte mij een uitspraak te ontlokken, waar men zijn voordeel mee kon doen. Dat is natuurlijk een onjuiste gang van zaken'. Fout vindt de heer Geertsema het ook wanneer een burgemeester, wet houder of gemeentesecretaris de redevoeringen schrijft, die tijdens zijn werkbezoek door raadsleden worden uitgesproken. Zij kunnen de raadsleden desgevraagd van ge gevens voorzien, maar verder beho ren zij niet te gaan. De discussie met de raadsleden dient zinvol te zijn. Wel is wenselijk dat bijvoor beeld het 'senioren convent' de ontmoeting voorbereidt om te voor komen 'dat enkele sprekers alle tijd voor zich op eisen'. Naar de mening van de heer Geert sema zullen de gemeenten sneller moeten zijn met hun verslagen over de werkbezoeken, die hij zeer essentieël acht. ZIJ kunnen voor de provincie van veel nut zijn. Ver- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het partijbestuur van de PSP constateert met in stemming. dat het Portugese dag blad 'Republica' weer verschijnt onder controle van het personeel en niet is overgedragen aan de groep aandeelhouders en redacteu ren onder leiding van Raoul Rego (de socialistische hoofdredacteur - red.), die er een blad van de Soa- res-partij van wilden maken. Dit wordt in een verklaring over de situatie in Portugal gezegd. Voorts betreurt het partijbestuur van de PSP. dat de weigering van de Portugese sociaal-democratie van Soares, om deel te nemen aan de verdere opbouw van een socia listische democratie er toe leidt, dat ook in ons land de gebeurtenis sen in Portugal thans worden afge schilderd als een ontwikkeling naar een dictatuur. De instelling van volkscomités wordt toegejuicht als een belangrijke stap voor -aarts naar de vestiging van een socialis tische democatle, mede omdat zulke volkscomlté's de voorwaarden kun nen scheppen voor een geweldloze machtsovername van onderop door de arbeidersklasse. Van een onzer verslaggevers EVERETT Boeings jongste produkt, de 747 SP 'Junior jumbo', heeft dezer dagen zijn eerste (geslaagde) proefvlucht gemaakt. Het toestel is afgeleid van de 747-jumbo (waarvan er inmiddels 257 zijn verkocht) maar 14 meter korter. Daardoor biedt het slechts plaats aan 250 in plaats van 350 pas sagiers. Daar staat tegenover, dat het sneller (maximum snelheid 1000 km per uur), verder en zuiniger kan vliegen. Op het ogenblik hebben vier luchtvaartmaatschappijen bestellingen ge plaatst voor de junior jumbo: Pan Am. (5), Iran Air (3), South African Air ways (3) en Syrian Arab Airlines (2). ROTTERDAM C. Bosman, ad junct-directeur van het tankopslag- bedrijf Van Phs. van Ommeren (Rotterdam) BV is benoemd tot directeur bij International Matex Tank Terminals in de Verenigde Staten. Zijn opvolger wordt drs. J. Keglovich die per 1 Juli is be noemd. ROTTERDAMAls opvolger van de heer P. de Jong uit Rozenburg is tot lid van de raad van Rijnmond benoemd de heer D. J. Klamer uit Rotterdam. Het raadslid treedt op namens het GPV. ENSCHEDE In de nacht van zondag op maandag is de 27-jarige Efrem Dania uit Enschede doodge schoten bij een vechtpartij. Volgens de politie ontstond er kort na mid dernacht onenigheid bij de toe gangsdeur van de discotheek San Francisco aan de Noorderhaven, daarbij is het slachtoffer door re volverschoten getroffen en overle den. De politie heeft drie mensen gear resteerd, het zijn de in Enschede wonende S. S. B. (19) J. L. (26) en L. G. (26). In de hal van de disco theek zijn kogelhulzen gevonden, op een garagedak naast de disco theek is een revolver aangetroffen. ROTTERDAM Aan het wijkor- gaan Bospolder-Tussendijken is een plan voorgelegd om aan het einde van de Blokmakersstraat enkele straatgedeelten verkeersvrij te ma ken en te veranderen in speelgele- genheid voor de jeugd uit de buurt en van ded aar gelegen scholen. Het gaat om het stukje Blokma kersstraat vanaf de Blokmakersd warsstraat en de Kuipersstraat. Aan deze stratenhoek liggen een open bare LOM-school, een prot. chr. LOM-school, een kerkgebouw, een filiaal van de gemeentebibliotheek en een openbare kleuterschool. Met name de openbare LOM-school heeft te kampen met gebrek aan speelruimte. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het kort gedi van de Koninklijke Nederlani Jagersvereniging tegen de Ha* se juridisch student en vog kundige Norman van Swelm uitgesteld. De eisers hebben u stel van het kort geding, gisteren zou dienen voor Haagse arrondissementsred bank, verzocht tot een nader bepalen datum in augustus. Als motief voor het verzoek a de president van de rechtba verklaren de jagers dat de din k 1 teur van de vereniging, de hefcrd Th. J. Veen, de voorzitter H. E. van Beuningen en hun ad\fijn caat mr. J. Voüte, met vakai zijn. De gedaagde, Noiman Swelm, tekende verzet tegen hZ£ uitstel aan, omdat 'op vakan Va aan een bespottelijk argume rtin voor eisers, die een kort gnko ding aangespannen, dat to spoedeisens is. De president v|h de arrondissementsrechtba t_ heeft het verzoek om uitstel ec ter ingewilligd. r De Jagers beschuldigen de h« tnp( Van Swehn ervan grievende u em spraken te hebben gedaan oi lChi de jacht. De heer Van Swe wee vindt onder meer dat de na tui bescherming in Nederland z zijn gebaat bij het af schaf f (pa; van de plezierjacht. [ven llen aak atsi Ch< ROTTERDAM Per 1 Juli is heer M. D. E. Cameron benoj g]k tot adjunct-directeur bij Van ,nd meren's tankopslagbedrijf. bar Commissaris der koningin W. J. Geertsema. slaggeving in concept vindt hij noodzakelijk met het oog op even tuele correcties. Zijn bedoelingen bleken namelijk niet altijd goed te zijn overgekomen. In één geval weigerde een burge meester zelfs hardnekkig de correc tie aan te brengen. De commissaris vertelt verder dat hij Gelderland niet beter kende dan de gemiddelde Nederlander, ROTTERDAM Ongeveer veertig taxi's hebben in de nacht van zon dag op maandag een politiewagen gevolgd die een 22-jarige construc tieschilder naar het politiebureau Marconiplein bracht. De man was op de hoek Hooidrift - Ruwaard- straat met enkele vrienden en vriendinnen in gevecht geraakt met een taxi-chauffeur, waarop enkele collega's van de chauffeur hem te hulp schoten. Op weg naar het bu reau sloten zich nog eens enkele tientallen wagens bij de stoet aan. Nadat een drietal chauffeurs op het Marconiplein bereid was in het bu reau te komen en het gebeuren toe te lichten werd de blokkade langza merhand opgeheven. De moeilijkheden met de schilder ontstonden toen deze en zijn vrien den een taxi instapten, terwijl ze nog glazen bier uit een naburig café in de hand hadden. Toen de chauffeur daarover een opmerking maakte werden de glazen op de vloer van de auto en op de grond stukgesmeten, waarna de vechtpar tij begon. Jeugdland adopteerd Rosemary en Dhar van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Het tweede kind dat door Jeugdland geadopteerd is heet Rosemary Manthi, een bijna 6-jarig meisje dat opgenomen is in het SOS-kinderdorp in Nairobi in Kenia. Het andere petekind is. zo als gemeld de 8-jarige Dhar Dilip uit Dacca in Bangla Desh. Voor het adopteren van één kind is maande lijks een bedrag van 40 nodig. Inmiddels is de 500 al overschre den, zodat Jeugdland in ieder geval al in de kosten van levensonder houd kan voorzien van één pete kind gedurende een jaar. Dat deze hulpactie wel aangeslagen is op Jeugdland bleek gisteren maar al te duidelijk. De bezoekertjes van de creatieve stand maakten een fraai bloemstuk, dat in optocht naar de vitrine gebracht werd. waarin alle gegevens over Rosemary Manthi uitgestald liggen. Een leuke bijzon derheid is dat NCRV's Rik Felder- hof, die viagen beantwoordde over SOS-kinderdorpen, Rosemary kent. Hij ontmoette haar tijdens de reis die hij met vijf kinderen maakte naar Kenia om er opnames te ma ken van het kinderdorp in Nairobi. Hinderwetaanvragen ook ter inzage in bibliotheken van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De Vereniging te gen Milieubederf in en om het Nieuwe-Waterweggebied heeft mi nister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gevraagd de pro vinciale besturen in Nederland te attenderen op het initiatief van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land voortaan vergunningaanvra gen krachtens de Wet inzake de luchtverontreiniging ook in biblio theken en openbare leeszalen ter inzage to leggen. Dit om de in spraakmogelijkheden voor belang hebbenden te vergroten. In Zuid-Holland liggen al in ver schillende bibliotheken en leeszalen dergelijke vergunningaanvragen ter visie. De Vereniging tegen Milieu bederf zou dit initiatief graag in alle provincies ingevoerd zien, re den waarom ze zich tot de minister gewend heeft. van demonstratie-, occ.en studio-orgels. Iedere aanbieding van prima kwaliteit, onder volledige garantie. Speciale aanbieding rechtstreekse import Horugel piano 2990,of 89,per mnd (P.L. basis) Financiering mogelijk, ook zonder aanbetaling (P..L basis) Eminent 40 795,— Riha Andante Philicorda, 1 kl. 595,— de luxe 1990,— Eminent 400 Kawai dreama tone, met Percussion 1395,— zonder garantie 495,— Eminent 300 Kawai E7C, dem. 3950,— Unique Leslie 2650, Baldwin, sustain 1450,— Eminent 500 Lowrev, de Luxe, Leslie 2950, zonder garantie 1450,— Solina T, Yamaha D2B 3850,— zwaar beschadigd 995, Yamaha E1 4450,— Solina P 1195,— Farfisa kader, Solina B106, zonder garantie 595,— Rhyt-o-matic 2995,— Safira 162S 1450,— Solina SL, Mark 1600 leslie. leslie 2495,— beschadigd 2500,— Riha festivo. Mark 2000 presets 1695,— trio ritme 4695,— Riha Andante 1890,— Hammond T222 enz. enz. 9000,— PROFITEER NU RESERVEER TIJDIG Al onze studio orgels gaan weg met 10°/o korting. DEN HAAG Zoutmanstraat 53 d tel. 070 - 333970 A Gevraagd per 1 september VERKOOPSTER 17 tot 20 jaar; 5 daagse werkweek; 's-maandags vrij; goede sociale voorzieningen. BUL-TEXTIEL. De Kempenaerstraat 30. Oegstgeest. Tel. 071-50808. T102 Bij de is plaats voor met minimaal MULO/MAVO-diploma voor balie- en/of administratieve werkzaamheden. Bel voor inlichtingen 01717-6957 of schrijf Postbus 181 te Voorschoten. T102 woonruimte aangeboden Zoekt u naar kamers of etages en div. andere woonruimten of kan toorruimten. kom dan naar het ka mer- en etagebemiddelingsbedrijf ..Centrum" op woensdag, donder dag en zaterdag a.d. Van Baer- lestr. 24. Den Haag. tel. 070- 654778. Steeds van 11.00—18.00 T105 Te huur na 1 aug. Vissershaven weg 21. Scheveningen t w. 3 ka mers keukentje - portaal, als kantoor- of woonruimte. 470 per m. incl. verw. gas. licht, water. Tel. 070-540022. T105 woonruimte gevraagd Woningbureau „Centrum". HET woningbureau voor verhuur van Uw kamers, etages, flatwoningen, eengezinswoningen met of zon der overnamekosten, voor korte of lange periode Leeg te aanvaar den. gest. en/of gem. Eventueel met schriftelijke vastlegging voor bepaalde of onbepaalde tijd. Tel. 070-654778 en 070-851545 van 7.00 ut.e.m. 22.00 u; Ook op zondag. T106 Uw flatwoningen, villa's en bunga lows. kantoorruimten en etages worden snel verhuurd of verkocht door kamer- en etagebemidde lingsbedrijf Centrum B.V. op woensdag, donderdag en za terdag a.d. Van Baerlestr. 24. Den Haag. tel. 070-654778. Steeds van 11.00-18.00 uur. T106 Gevr. Leiden e.o. 5-6 kamerwo ning. huur tot ƒ300. Geen flat. Aangeb. in Schermerhorn ruime eengezinswoning. Huur 172 of 4 kamerflat in Hilversum. Huur 145. Tel .02202-1522. T107 foto, film «n optiek Inkoop - inruil taxatie Tevens voor nieuw verkoop tegen de meest scherpe prijzen o.a. Mi nolta. Cannon. Nikkon, Leitz. Ze nit enz. Elke donderdag avondver koop. PROFOTO. Loosduinseweg 687. Tel. 325418. Vllerboomstraat 461. tel. 231177. Den Haag. T128 GEMEENTE BENTHUIZEN Burgemeester en wethouders van Benthuizen brengen ter openbare kennis, dat zij voorne mens zijn, met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, juncto artikel 50, lid 8 van de Woningwet, bouwvergunning te verlenen aan de Fa. Gebr. Bakker, Prins Hen driklaan 9 te Benthuizen voor het oprichten van een machineloods met werkplaats op het per ceel, kadastraal bekend gemeente Benthuizen, sectie B, nummer 1000, plaatselijk bekend Ho- geveenseweg. Genoemd bouwplan is gelegen in het bestem mingsplan ..Buitengebied" en ligt gedurende veertien dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Belanghebbenden kunnen gedurende deze ter mijn eventuele bezwaren tegen voornoemd bouwplan schriftelijk bij het gemeentebestuur indienen. Benthuizen, 9 juli 1975 Burgemeester en wethouders voornoemd. Kolthof-Renault-Kolthof occasions - div. merken ANWB-gekeurd - Bovag garantie Showroom: Westduinweg 186B Dagelijks geopend 9-18 uur. dond. tot 21 uur. Achter 2e Binnenhaven. Scheveningen telefoon 55.26.00-54.92.13 DATSUN AiJTOBEDR'Jf BRÖERIjrs SASSEMHEIM.» ^?522 l?wi onderhoud en reparatie PARAPLU-REPARATIE (ook opvouwbare) WANDELSTOKKEN. INVALIDEN- STOKKEN. RUBBERDOPPEN. Re paraties worden alleen aan de zaak aangenomen. Paraplu-maga- zijn Van Oerle. Haarlemmerstraat 95. Leiden, tel. 071-23458. T109 meubilair en huisraad Deuren voorzien van moderne glassoorten, (eventueel met uitzagen van panelen.) Glasindustrie J. J. Poppinkjr, Rotterdamseweg 60. Delft. Tel 015-561500 Geslepen tafelbladen uit voorraad leverbaar 8 mm dik 90 cm rond 95. 100cm rond 100. 140 cm x 60 cm van 125,nu voor 95, 80 cm x 80 cm van 98,80 nu voor 65, Glasindustrie J. J. Poppink, Rotterdamseweg 60. Oelft. Tel. 015-561500. Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit Leiden Aan de verbruikers van elektriciteit.' N.V. Maatschappij tot Leverini van Elektrische Energie „Lugdunum" ig|F EXC ter) m e Een belangrijk bestanddeel van de tarieven voor elektriciteit word o gevormd door de brandstofkosten die in de vorm van een toeslag oj de kWh-prijs in rekening worden gebracht. Regel is tot nu toe de toeslag te baseren op de brandstofprijs van he voorgaande verbruiksjaar. üpê Zo werd over de verbruiksperioden van het eerste halfjaar 1975 eei iebi brandstoftoeslag berekend van 2,6 cent per kWh die verband hieU *pl met de brandstofprijs over 1974. Bij sterke stijging van de brandstofprijzen in 1975 70% hoger darfc^J in 1974 is dit systeem niet langer vol te houden en moeten t brandstofkosten direct doorberekend worden. Voor het lopende verbruiksjaar dient derhalve de brandstofprij 1975 te worden gehanteerd, hetgeen op een toeslag van 4,4 cent pi kWh neerkomt. Deze toeslag wordt voor de nu nog komende veil bruiksperioden van het tweede halfjaar, dus met ingang van de 4* periode (de verbruiksmaanden juli en augustus), in rekening gef^ bracht. Hetgeen te weinig werd berekend over het eerste halfjaar 1975, za worden ingehaald gedurende het tweede halfjaar 1975 en het hel Nee jaar 1976 met een tijdelijke verhoging van de prijs per kWh met O.fns cent. Alle verbruikers zal bij de nota over de 4e periode een tarievenover zicht worden toegezonden. iN5; De Directeur11 Tijdens de zomervakanties is er voor de bezorging van ons ochtendblad in GROOT DEN HAAG en in LEIDEN EN OMGEVING voor enkele weken of langer plaats voor: Geef u vandaag nog op met vermelding van de periode waarin u beschikbaar bent. <m En bedenk daarbij, dat u door dat ene vroege uurtje^0 per dag deze zomer heel wat extra kunt doen. Er 13. Bel even of schrijf aan uw krant: voor Groot Den Haag. Parkstraat 22. Den Haag. tel. 070-469445 (na 19.00 uur 244784) voor Leiden en omgeving. Parkstraat 22, Den Haag tel. 070-469445 (na 19.00 uur071 S:oc 61033). De héér V. van D. t# 'a Gr. (Gepent.) "Die kleine advertenties in die speciale rubrieken van de krant las ik altijd graag. Toen zegt mijn vrouw, zet er zelf ook eens eentje, om met iemand postzegels te ruilen. Zo gezegd, zo gedaan. Het resultaat was werkelijk aardig. Want behalve een paar prachtige series, heb ik er ook nog een paar interessante kennissen bij gekregen." Het dagblad is ook voor hobbies uw beste kontaktadres.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8