dichtbij \smOm Moet Kojak eigenlijk wel voor de NCRV-televisie? weerrapporten leuk, maar soms te moeilijk vergissing stichting snuif Lutomobilist met ermpaaltje oodgeslagen ünd verdronken Hagelstenen StrandvenvaHiting lommentaar toonnood-1 Woonnood - 2 -§n Oorlogsinvaliden vieren jubileum stichting Peter van Campen over beleid bij filmaankoop: OUW/KWARTET DINSDAG 15 JULI 1975 BINNENLAND 5 onder redactie van loessmit Hij Zal misschien niet meteen al bij elke rijwielhandelaar te koop zijn, maar hij is er sinds impor teur Den Hertog 'm uit Duits land naar ons land haalde: een driewieler voor grote mensen, met een flinke mand voor bood schappen tussen de achterwie len, waar nog wel een kind in past ook dat naar school ge bracht moet worden. Handig, omdat je er zonder al te veel moeite ladingen boodschappen in kunt vervoeren, en veilig om dat het stuur vrij blijft van ris kante rukken naar links of rechts doordat er te zware tassen aan hangen- Of niet? Je raakt aan het twij felen als je de ervaringen met de driewieler van Gijs van Breemen in het Utrechts Nieuwsblad leest. Die heeft 'm uitvoerig uitgeprobeerd en laten uitproberen en is toen tot de conclusie gekomen dat het wel even wennen is, omdat deze fiets altijd naar rechts trekt. Van Breemen verklaart het ver schijnsel zo: 'Een gewone fiets is in zijn gang altijd in vertikale stand en een driewieler volgt elke helling van het wegdek, doordat hij achter twee wielen heeft. En omdat alle wegdekken enigszins rond liggen en naar de buitenkant aflopen, wil deze fiets altijd naar rechts sturen. Daar is maar één remedie voor: tegensturen.' Dat is eenvoudiger gezegd dan gedaan, zoals velen die de driewieler ten behoeve van Van Breemens informatie bereden, aan den lijve hebben ondervonden. De één reed er zo op weg en de ander had er de grootste moeite mee. Een kwes tie van wennen? De Amsterdamse rijwiel- en bromfietshandelaar F Beumer, specialist in alle mogelijke fiet sen, die aangepaste voertuigen voor gehandicapten construeert en importeert, betwijfelt dat: 'De ene driewieler is de andere niet. Er zijn enorme verschillen', zegt deze in de vakpers als 'r- thopedisch fietsenmaker' betitel de Amsterdammer. 'Het zou in de frameconstructie kunnen zit ten dat ie naar rechts stuurt. Dat hoeft niet, maar dat is pas na een jaar praktische ervaring te zeggen. Het kan net zo goed aan de berijder liggen. Voor een mens zonder handicap is het in het algemeen moeilijk rijden op een driewieler. Er zijn er die er zó op wegrijden, maar er zijn er ook die er nooit aan wennen en steeds weer tegen de stoeprand botsen. Er zijn er zelfs die met zo'n breed ding omvallen.' Na achttien jaar ervaring met speciale rijwielen kan de heer Beumer met zekerheid vaststel len dat aan elke drieweler. van welke makelij ook. gevaren vast zitten. meer voor een valide be rijder dan voor een gehandicap te. 'Een gehandicapte past zich aan het verkeer aan en met haar of hem wordt rekening ge houden. Maar niet met iemand die gezond is.' Importeur Den Hertog zegt in het Utrechts Nieuwsblad er vanaf te willen dat een driewieler uitsluitend bestemd is voor mensen met evenwichtsproblemen. 'Als het maar rijdt en als je er maar plezier van hebt voor het doel dat hij moet dienen. Dan maakt het niets uit of er twee of meer wielen onder zitten.' Dat is natuuurlijk heel erg waar voor deoenen die er op kunnen rijden. Maar toch maar eerst arondig uitzoeken of u er goed mee overweg kunt. Want zoals de heer Beumer zeat: sommige mensen leren het nooit. De Amerikaanse zangeres Cher, beroemd geworden als de ene helft van het duo Sonny and Cher dat ze vormde met haar eerste man Sonny Bono, heeft negen dagen na haar huwelijk met haar tweede man, de rock- musicus Gregg Allman, meege deeld opnieuw te willen schei den. 'Gregg en ik hebben ons vergist' zei ze. 'en wanneer je je vergist kun je dat maar beter meteen inzien'. Gelderland bezit nogal wat oude kerkgebouwen en om te voorko men Jat die kerken bij gebrek aan geld in verval raken èn om zoveel mogelijk mensen enthou siast te maken voor het behoud van die historische gebouwen, is in Arnhem de Stichting Oude Gelderse Kerken opgericht. De stichting wil kerkelijke gemeen ten steunen, adviezen geven als die gemeenten hun kerkgebouw willen restaureren, belangstel ling bij het publiek wekken voor de historische kerken in de pro vincie en eventueel bedreigde kerkgebouwen zelfs overnemen, restaureren en ze daarna weer beschikbaar stellen voor de ere dienst of een ander zinvol doel. Daar is natuurlijk geld voor no dig en daarom is de nieuwe stichting op zoek naar dona teurs. Wie (voor minimaal 15 per jaar) donateur wil worden, draagt niet alleen zijn steentje bij tot het voortbestaan van de oude Gelderse kerken, maar krijgt er ook iets voor terug: een verzamelband, waarvoor regel matig gratis geïllustreerde arti kelen over historische kerken worden toegestuurd, zodat de donateur op de hoogte' blijft. Aanmeldingen worden graag ge noteerd bij de Stichting Oude Gelderse Kerken, postbus 19 in Dieren, waar ook alle gewenste informatie voorhanden is. Het jaarverslag van de nationale raad voor_Jandbouwkundig on derzoek TNO is niet direct krui dige. ontspannende bed-lectuur, maar hier en daar staat er toch wel iets in waarvan de leek tra nen in de ogen krijgt. Eén hoofdstukje ls getiteld 'stichting Nederlandse uien-federatie.' In vakkringen heet die stichting in de wandeling SNUIF wat, voor zover ons bekend, niet betekent dat ze daar hele dagen aan uien zitten te snulven. 'Uw beeld ondersteboven? Dat repareert Simpkins in een ommizien.' Omdat de sinds mensenheugenis in de Oranjeboomstraat te Rotter dam de zuidelijke toegangsweg tot de Maasbruggen liggende keibestrating naar het oordeel van de wijk al te hobbelig was werd een deel daarvan vervangen door asfalt. Kosten: honderddertigdui zend gulden. Om te maken dat het verkeer er niet harder gaat rijden dan te voren zijn er drempels in gelegd met hobbel-noppen. Waarmee in feite de oude situatie is hersteld. Kritische Rotterdammers vragen zich nu af waarom men de keien niet heeft eglaten zoals zij waren. Of moest Rotterdam zo nodig van die honderddertigduizend gulden af? ITEN-LEUR De 26-jarige auto- obilist J. B. uit Etten-Leur heeft de nacht van zondag op maan- g de 25-jarige medeweggebruiker C. van Peer uit Sint Willibrord odgeslagen met een bermpaaltje larmee Van Peer hem eerst te lijf is gegaan. werd op de rijksweg van Roos- idaal naar Etten gehinderd door it groot licht van de achter hem idende auto van Van Peer. Op in kruispunt stopte Van Peer met In medepassagier de 25-jarige A. R. uit de auto nadat B. met chtsignalen duidelijk had gemaakt aezeer hij gehinderd werd. Zij okken de deur van de auto van B. len en sloegen hem in het ge- cht. aarop ging van Peer hem met een sgerukt bermpaaltje te lijf. B. eerde de klap af, trok het paaltje t de handen van Van Peer en eeg hem op het hoofd. Van Peer, e door voorbijgangers werd ge- onden, overleed ter plaatse aan ersenJetsel en een sch edel basis- actuur. De politie heeft B. en R. ■t gesloten. EROOSKERKE Gistermiddag is 7-jarige Peter Rijpers uit Rozen- aal in een onbewaakt ogenblik in iet krekengebied gevallen (overblijf sel van de watersnoodramp 1953) en erdronken. De ouders zijn het kind aan zoeken en zagen het stoffelijk verschot drijven. Van onze weerkundige medewerker De temperatuur heeft gisteren een hoogstandje gemaak. In het mid den en oosten van het land werd het tropisch. De Bilt registreerde 30 graden Celsius. Maastricht 32 gr. C., Rotterdam en Amsterdam 29 gr. C. Op Ameland overschreedt de ther mometer voor het eerst dit jaar de zomerse grens van 25 gr. C. op Schiermonnikoog gebeurde hetzelf de: maximum 26.5 gr. C. De eerste zomerse dag op de eilanden is wel laat dit jaar... Toen later in de middag vanuit het zuidwesten snel een trogvormige uitloper passeerde - het barogram. geschreven spoor van de barometer, vertoonde geen plotselinge stijging maar een ab rupte daling van 2 millibar - kwam het tot onweer. De verschijnselen waren dit keer in het noordoosten het hevigst. Uit- huizermeeden ving in totaal 30 millimeter neerslag op waaronder hagel van 3 centimeter doorsnee. Stenen van deze grootte vielen ook dicht bij Bolsward en in Wommels waren er zelfs van 4 cm doorsnede In Musselkanaal werd 10 mm regen in acht minuten gemeten: een gro te intensiteit. Ten oosten van Hee renveen zag men een langgerekte hoosslurf, die de grond gelukkig niet bereikte. Achter de depressie - uitloper ruimde de wind naar het zuidwesten tot westen, wat veel eerder op de dag in Zeeland al gebeurd was. Voor het in het noordoosten ging onweren, hadden midden, noord en oost-Engeland de hele dag al plaatselijk zware buien gehad (ook in Ierland onweer). De uitloper was daar zeer markant en gisteravond werden dan ook over dag regencljfers doorgegeven van 20 tot 28 mm. Belfast gaf 17 mm water, op de Hebriden werd om zeven uur gister avond nog onweer waargenomen. Het weer zal de komende dagen slechter zijn, vandaag bij een krachtige tot harde westelijke wind voor de zeilers en woensdag en donderdag worden maxima van cir ca 21 gr. C. verwacht. Ondanks enkele buien, die er ook kunnen komen, houdt het weer een vrij zonnige en tamelijk zomerse inslag. Een overgang naar een belangrijk koudere en nattere zomerfase kon digt zich niet aan Weerrapporten van gisteravond 19 uur, weer, maximnmtempeiaturen en neerslag van 719 uur Amsterdam half bewolkt 29 0 De BUt half bewolkt 30 0 Deelen zwaar bewolkt 31 5 Eindhoven zwaar bewolkt 31 0 Den Helder onbewolkt 28 0 Luchth. R'dam licht bewolkt 29 0 Twente zwaar bewolkt 30 4 Vllsslngen licht bewolkt 27 0 Zuid-Limburg half bewolkt 32 0 Athene onbewolkt 31 0 Barcelona onbewolkt 28 0 Berlijn onbewolkt 30 0 Bordeaux onbewolkt 29 0 Frankfort licht bewolkt 33 0 Genève onbewolkt 33 0 Helsinki zwaar bewolkt 23 0 Kopenhagen lialf bewolkt 21 0 Lissabon onbewolkt 30 0 Locarno onbewolkt 30 0 Londen licht bewolkt 25 0 Luxemburg licht bewolkt 31 0 Madrid onbewolkt 38 0 Malaga onbewolkt 31 0 MaUorca onbewolkt 34 0 Oslo zwaar bewolkt 25 0 Rome onbewolkt 30 0 Split onbewolkt 30 0 Wenen onbewolkt 29 0 Casablanca licht bewolkt 27 0 Las Palmaa onbewol kt 28 0 Tel Avlv half bewolkt 28 0 Tunis onbewolkt 31 0 Vandaag zonnige perioden behou dens kans op een plaatselijke bul, later op de dag. Matige tot krachti ge wind uit zuidwest of west. Koe ler dan gisteren, luchttemperatuur 20 tot 21 graden, zeewater 16 tot 17 graden. HOOG WATER 15 Juli Vllsslngen 8.0718.37, Harlng- vlletsluizen 7.3720.24. Rotterdam 9.13— 2120, Schevenlngen 7.0919.41, IJmutden 7.5620.28, Den Helder 0.03-12.01, Har- llngen 2.29—14.14, Delfzijl 4.21—16.20. l zijn nogal wat achtergebleven groe- in ons land; de stillen in den Ie, die politiek gesproken om wei reden dan ook geen vuist kunnen :n en van wie men een enkele ntele oprisping daargelaten lit hoort, van die groepen wordt gevormd de alleenstaanden; de volwasse- die niet meer in gezinsverband •n en aan wier huisvesting tot nu nauwelijks aandacht is besteed :r met één uitzondering: die van toch al zeer gepriviligeerden stu- len uit deze groep), atssecretaris Van Dam wil daar nu me t aan doen. Hij heeft in een nota odig' dat de komende vier ee: 1 n08 eens 40.000 wooneenheden eei tra voor deze alleenstaanden tot 3 ge nd zullen komen dus boven op i reeds bestaande programma van fstandige wooneenheden voor deze tam' jep* :htei t is goed nieuws en in zekere zin .4» illustratie van het feit dat wij ons het punt van de woningbouw- litiek iets meer kunnen veroorloven a tien of zelfs zeven jaar geleden, ergste woningnood is nu wel gele ld, zeker buiten de grote steden. Weven is echter de woonnood, min- r dramatisch te schilderen of te schrijven maar zeker op den duur diep in het dagelijks bestaan end juist omdat zo'n situatie 'woonnood' jaren kan voortsudde- zonder uitzicht op beter. :ht heeft deze regering al eens Ier geformuleerd dat het beschik- over een aan ieders situatie aan- ite woning een sociaal recht is ieder. Dat betekent dan ook: van ier gezin, maar ook van ieder vol- ssen individu afzonderlijk, als hij it in gezinsverband kan of wil le- lorlopig moeten wij blij zijn met t algemeen geformuleerde wensen n de staatssecretaris, want er moet g heel wat onderzocht worden eer Ii afgerond en volledig programma tafel kan worden gelegd. Zelfs die ,000 wooneenheden extra in de ko- pde vier jaar zijn alleen maar rekend op grond van de befaamde r(i«e vinger. it is geen verwijt. In afwachting van studie wordt nu reeds een begin maakt en dat is dan meteen al mooi 'Jl «genomen. Wachten op de resulta- d van de studie zou voor heel wat dividuele gevallen de woonnood al- tei maar wat langer hebben laten ua vervelend punt uit deze nota réeslist een stap achteruit is de kenning van de zogenaamde object- bsidie voor de totstandkoming van te woongelegenheid voor alleen- anden; dat wil zeggen: het bouwen f verbouwen) zelf wordt gesubsidi- rd, zodat de uiteindelijke huursom n deze huizen lager wordt. Dat tekent in de praktijk, dat iedereen d die subsidie profiteert ook jud] genen die die bijdrage helemaal niet f niet helemaal) nodig heeft, dividuele huursubsidie zal om tech- sche redenen wel een moeilijke zaak n, maar onduidelijk blijft waarom staatssecretaris in dit verband niet n een regeling in de sfeer van de lastingen heeft gedacht. Is het de- rtement van volkshuisvesting, na ee keer over deze zaak de kop stoten te hebben in het parlement lorgoed van deze opzet afgestapt? et zou jammer zijn deze definitieve pitulatie uit deze nota te moeten lezen. snslotte: het valt toe te juichen als ze regeling mede dienstbaar wordt maakt aan de stads- of wijkverbete- I ig. Alleen moet dan wel voorkomen arden dat als gevolg van de toepas- ig van deze regeling bepaalde wij- n, straten of gebouwen het karakter n een getto krijgen of gesierd zullen arden met een bijnaam. lud) In het Haagse Congresgebouw is gisteren het 25-jarige bestaan gevierd van de stichting Meer Ont spanning Voor Ernstige Oorlogsgewonden (MOVEO). Op de foto praat kolonel Gerritsen, die be schermheer van de stichting is, met enkele oorlogsinvaliden. scoop. In de bioscopen wil men koste wat kost publiek trekken. Maar willen televisiefilms verkocht worden dan kan men zich niet richten op de toer van de bioscoop. Een echte familiefilm wordt wel op televisie gebracht, maar tegenwoor dig niet meer in de bioscoop.' Europese markt De KRO heeft zich verleden jaar principieel uitgesproken tegen aan koop van Amerikaanse films. 'Te gen Amerikaanse films op zichzelf heb ik niets. Ze vertegenwoordigen een enorme brok filmcultuur en know-how. Maar zonder dat we het expliciet hebben uitgesproken is de NCRV zeer matig in het brengen van Amerikaanse films. Al zal ik geen generaliserende uitspraak doen.' 'We hebben ons de laatste Jaren meer aangetrokken gevoeld tot Poolse, Russische, Franse en Engel se films. We oriënteren ons liever qua stijl en inhoud op de Europese markt. De Europese cultuur acht ik hoger dan de Amerikaanse en dat uit zich ook in films. Het menselijk element in de Europese films acht ik hoger dan in Amerikaanse. Er is weer een uitzondering voor de Duitsers, die krijgen niets de grens over.' In het nieuwe seizoen zal Kojak blijven doordraaien. De films wor den nog steeds gemaakt en er is voorraad genoeg. Dan staat er een 'gekke serie' op stapel: 'Briggs, de schrik van de geheime dienst'. Het is een komische detective-serie van een man met twee linkerhanden, die toch de ware dader altijd vindt. Nieuw is ook de zesdelige serie 'Shoulder to shoulder' die de op komst van de Engelse vrouwene mancipatie onder leiding van Emily Pankhurst tot onderwerp heeft. En dan is er de speelfilm 'Love among the ruins' van Laurence Olivier en Katheryn Hepburn. Peter van Cam pens liefde voor de film dateert al van zijn zesde Jaar na het zien van zomaar een filmp je. 'Van mijn vader kreeg ik een paar jaar later een filmprojector en daarvoor kocht ik op de markt breedfilm van 35 mm, zoals ze in bioscopen werden gedraaid. Dat waren journaals of kluchtfilms en daarmee gaf ik voorstellingen.' 'Van Camp ens filmonderneming stelt zich ten doel de film In chris telijke kringen meer tot bekend heid te brengen' was de leader. 'Dat stukje film heb ik nog. Maar de films en de projector zijn in de oorlog verkocht voor eten.' Identiteit Meer dan twintig jaar heeft hij filmrecensies geschreven voor Op den Uitkijk, vanaf 1948, tussen zijn journalistieke werk voor de bladen Spiegel en Moeder door. In 1958 begon hij de rubriek Filmkader bij NCRV-televisde, waarin premières van bioscoopfilms werden bespro ken. Een jaar later ging hij ook werkenbij de rubriek Attentie. Sinds 1968 is hij hoofd fllmzaken en de laatste jaren tevens plaats vervangend hoofd van de hele N CRV -televisie Van Campen ten slotte: 'Het ls eigenlijk een wonder dat we als NCRV meetellen op tv-gebied. We hadden niets. Geen traditie. We moesten meteen meedraaien en de zaken visueel maken, terwijl het protestantse volksdeel niet thuis was In theater, ballet en filmzaken. Maar mede dankzij Peter Koen is het ons aardig gelukt ons partijtje mee te blazen. En als je herkenbaar bent wordt het je nooit kwalijk genomen. We proberen dan ook met elkaar een echte identiteit te hebben. Dat zo iets wordt gewaardeerd blijkt wel uit dat NOS-onderzoek waarin de NCRV als de eerlijkste, betrouw baarste en beschaafdste omroep uit de bus kwam en toch ook op de tweede plaats in populariteit kwam te staan.' door Riet Diemer HILVERSUM 'Kojak? Er wordt wel eens gevraagd: moet dat nou voor de NCRV? Het is nogal hard. Ja, dat is het ook. Maar wie goed kijkt ziet kwali teiten, die veel hoger liggen dan bij de FBI. De dialogen van Ko jak steken met kop en schouder uit boven de meeste in detecti ves. Ze zijn recht op de man af en lijken daardoor hard. De psy chologische benadering op ziin objecten is ook vrij uniek. Daar in zit een grote menselijkheid'. Peter van Campen, hoofd filmzaken bij de NCRV, illustreert het beleid dat wordt gevoerd bij het kopen van films. Er blijkt een hele filoso fie achter te zitten, omdat het kie zen van films voor een christelijke omroep met identiteit te maken heeft. Men stuit vaak op speciale problemen. Dat is iets wat de kijker niet altijd weet wanneer het cellu loid zich op zijn scherm ontrolt. Hij vindt dat de film-acquisitie van de NCRV het moeilijker heeft dan die van andere grote omroepen. 'We kopen ten eerste een al ge maakt produkt. Op de samenstel ling, stijl, inhoud en vormgeving hebben we geen enkele inspraak gehad. Dat betekent natuurlijk al wat voor een princ'piële omroep. Er kan ge weld, sex of atheïsme in zitten. We hebben hogere normen dan sommi ge andere omroepen. Tatort wil ik niet hebben. Dat is boulevard-ach- tig. De moord wordt smakelijk ge bracht om de moord.' Menselijkheid Bij bezoek aan de televisiemaat schappijen en de festivals over de grenzen wordt kritisch gekeken door Van Campen en zijn team, bestaande uit Casper le Pair, John Kraan en Dick Thijs. 'Positief wordt gelet op de mensbeschouwing in de filmserie. Hoe komt de men selijkheid tot zijn recht? Maar het is een beetje moeilijk uit te leggen aan leken dat een christelijke film geen moraal hoeft te hebben. Dat is een beetje een achterhaald standpunt. Aan de andere kant is het vaak in de films doorgeslagen naar géén moraal.' Peter van Campen, hoofd van NCRV's afdeling filmzaken naast de collage die z(jn staf maakte van half om half Kojak en Charley Chaplin. Komt er een immoreel feit in voor, dan moet dat bekeken worden te gen de achtergrond. 'Zo brengen we binnenkort in de serie Wereldpre mière een film over een meisje van 15 jaar, dat aan alcohol verslaafd is. Duidelijk gaat het om de achter gronden.' Is Van Campen optimistisch over het aanbod van films? 'Kijk ik naar de bioscoop, don ben ik pessi mistisch. Van die kant is niet veel goeds te verwachten voor ons, ter wijl in de tele visie-oertijd de films hoofdzakelijk uit de bioscoop wer den betrokken.' 'Over de speciale voor televisie ge produceerde films ben ik echter helemaal niet pessimistisch. Er is een verdieping van de inhoud. Er worden veel films gemaakt met een sociale en psychologische thema tiek. Ik zie een duidelijke scheiding tussen films voor televisie en bio-

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5