'Sociale werkplaats mag niet gaan concurreren' n k L j r L j L r_ r Gonzalez Byass KOLONISTEN IN MINNESOTA Radio- en televisieprogramma's Vakbonden bezorgd over werktijdverkorting Chinezen Verandering in luchtdruksysteem zestien vliegtuigen Westerterp naar Oost-Duitsland Even puzzelen morgen TROUW KWARTET DINSDAG 15 JULI 1975 door Barend Mensen DORDRECHT 'Ik zal er desnoods voor vechten als een leeuw', zei minister Boersma onlangs in Emmen, toen hem werd gevraagd of het in deze tijd voor de sociale werkplaatsen in Nederland niet moeilijk wordt zich te handhaven. De vakbeweging stelt zich daarbij aan zijn zijde. Ook zij is ten volle overtuigd van de grote waarde van de sociale werkvoorziening voor mensen, die door een licha melijke of geestelijke handicap niet op de normale wijze aan het arbeidsproces kunnen deelnemen. Zij vindt echter wel dat de werkplaatsen hun positie moeten kennen. Problemen ontstaan als de sociale werkplaatsen gaan concurreren met het normale bedrijfsleven. Dit zou er toe kunnen leiden dat ten bate van de mensen, die op de sociale werkplaatsen worden opgevangen, elders werknemers In de misère worden gebracht doordat hun be drijf de vernieling dreigt in te gaan. Dat kan nooit de bedoeling zijn van de wet sociale werkvoor ziening. De beide Industriebonden NVV en CNV in het district gdordrecht zijn vol zorg over een sprekend voor beeld van onjuiste concurrentie, die een bedrijf met vijf k zeshonderd man personeel in moeilijkheden heeft gebracht. Districtsbestuurder A. O. den Hartog (NW), mede sprekend namens zijn collega C. Benschop (CNV), wil beslist niet zeggen dat alle werkplaatsen over de schreef gaan, maar in het onder havige geval ziet hij wel een symptoom van een ongewenste ontwikkeling. De zaak zit zo: Werktijdverkorting De Meterfabriek in Dordrecht, die met haar produktie van waterme ters ongeveer de helft van de Ne derlandse markt in handen had. heeft werktijdverkorting moeten aanvragen voor voorlopig 156 werk nemers. Niet alleen is de omzet met 20 pet gedaald als gevolg van de malaise in de bouw, maar nog eens met 20 pet doordat een concurrent op de markt is verschenen. Dat is de sociale werkplaats 'Presikhaaf' te Arnhem, die watermeters aan biedt tegen een 20 k 25 pet lager liggende prijs. De d lstrictsbestuur- ders vinden dat een kwalijke zaak. 'Presikhaaf' adverteert met die wa termeters in het vakblad' 'Water' voor directeuren van waterleiding bedrijven. Zij doet dit zonder erbij te vermelden dat zij een sociale werkplaats is en komt dus eens temeer over als een regelrechte concurrent. De heer Den Hartog en zijn collega, die deze zich elders wellicht in minder opvallende vorm voordoen de ontwikkeling op landelijk niveau aan de orde gaan stellen, vinden dit in strijd met de doelstellingen van de sociale werkvoorziening. De heer Den Hartog: 'Wat Presik- ADVERTENTIE) Doe iets goeds vandaag, verwenuzelf Jajuist—sherr* if IMPORT ANDRE KERSTENS TILBURG. haaf doet komt neer op marktbe- derf, waar een niet met gemeen schapsgeld draaiend bedrijf aan ka pot kan gaan. De werkplaateen mo gen gerust een eigen produkt op de markt brengen, maar niet een waarmee het normale bedrijfsleven beconcurreerdwordt. ZIJ moeten het immers juist van dat bedrijfsle ven hebben. Iedere verstoring van de goede relatie is daarom uit den boze'. Het doel van de sociale werkvoor ziening is: 'mensen, die door om standigheden buiten hun schuld, maar door oorzaken, die in hen zelf gelegen zijn. niet kunnen deelne men aan het normale arbeidspro ces. zinvolle en onder aangepaste werkomstandigheden te verrichten arbeid te bieden ter handhaving, bevordering of weer verkrijging van een arbeidsgeschiktheid'. De vakbe weging onderschrijft die doelstel ling van harte en zelfs in deze moeilijke situatie wil zij zich sterk maken tegenover het bedrijfsleven als dit er van zou gaan zien be paald werk door te schuiven. Dat hoort gewoon bij de zo gewenste meer maatschappelijke opstelling van de bedrijven. Zij wil toe naar een effectieve vorm van samenwer king, waarin werkgevers- en werk nemersorganisaties een rol spelen. Want het gaat om de gehandicapte medemens, die ook moet eten en aan wie, zoals de minister dat uit drukt, een stuk levensvulling niet mag worden onthouden. Als leeuwen Districtebestuurder Den Hartog: 'Wij willen even goed als leeuwen voor de sociale leeuwen voor de sociale werkplaatsen vechten. Maar dan moeten we geen leeuwetem mers tegenover ons 'vinden, die het zelf gaan verknallen. Ik erken dat het de werkplaatsen de een meer. de ander minder vandaag de dag moeite kost om aan werk te komen. Dat raakt evenwel een tweede kant aan de zaak. Men heeft in het verleden, in het kader van de volledige werkgelegenheid en ook wel vanuit de opvatting 'werkloos zijn is een soort schande', teveel geprobeerd de werkplaatsen vol te krijgen. Ook met 'oneigenlij ke' klanten, als ik ze zo mag noe men. Bijvoorbeeld met langdurig werklozen en andere mensen, voor wie de sociale werkvoorziening he lemaal niet was bedoeld. Het was tot voor kort zo'n beetje landelijk regel* dat moeilijk of niet meer plaatsbaren naar de werkplaatsen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor het eind van 1977 zullen in zestien Nederlandse passagiersvliegtuigen van Ameri kaanse makelij veranderingen moe ten worden aangebracht in het luchtdruksysteem. Het gaat hier om de types Boeing 747 (waarvan de KLM er zeven heeft) en de DC-10 (eveneens ze ven bij de KLM en twee bij Martin- Air). De gebrekkige luchtdrukver deling tussen cabine en vrachtruim bij deze toestellen zou de oorzaak zijn geweest van de vliégramp op de Parijse luchthaven Orly vorig jaar. toen een Turkse DC-10 neer stortte waarbij 346 inzittenden het leven verloren. Ook de Lockheed 1011 valt onder de in totaal 275 toestellen, die over de gehele wereld zullen moeten worden aangepast. Dit type is ech ter niet in gebruik bij Nederlandse luchtvaartmaatschappijen. werden verwezen. Dat is een ver keerd beleid geweest'. Men zou met het oog op dit alles moeten komen tot een betere om schrijving van het doel van de so ciale werkvoorziening. Men moet een selectiever plaatsingsbeleid gaan voeren en, als het even kan, 'in overleg met het bedrijfsleven tot een soort terreinafbakening komen. Het bedrijfsleven moet daarbij van zijn medeverantwoordelijkheid voor de sociale werkplaatsen blijk geven. 'Maar', aldus de heer Den Hartog tot slot. 'dan moet je niet van tevoren dat bedrijfsleven tegen de haren instrijken door er let wel: met overheidssteun toe bij te dragen ondernemingen naar de knoppen te helpen. Dat is het ene gat met het andere stoppen Mag het? De door ons om commentaar ge vraagde heer J. van den Berg. di recteur van de Werkvoorziening Midden-Gelderland, waarvan de werkplaats 'Presikhaaf' een onder deel is, verklaarde zich niet te kun nen voorstellen waar men zich druk om maakt. 'Ik wijs de bewe ring dat mede door ons de Meterfa briek in moeilijkheden is geraakt pertinent van de hand. Om te be ginnen maken wij geen waterme ters, maar inzetten en die passen niet in de Dordt-meters. Een wa termeter bestaat uit een koperen huis, waarin een soor uurwerkje zit. Welnu, die uurwerkjes fabriceren wij. Inderdaad adverteren wij met dit produkt zonder te vermelden dat 'Presikhaaf' een sociale werk plaats is. Maar mag dat misschien? Wie gehandicapt is behoeft toch niet met een bordje op z'n buik te lopen? En wordt daardoor juist niet voorkomen dat men zegt: 'Laten we die maar nemen?' Ik vind dat er een naar spel wordt gespeeld als wordt geprobeerd de werktijdver korting van de Meterfabriek op on ze sociale werkplaats af te schui ven. Dat bedrijf kan op dit moment van ons geen last hebben, want wij maken nog geen complete water meters. Wij komepi daar wel mee, maar daar kan men nu nog geen pijn aan hebben. En wat dat con curreren betreft, we mogen dat na tuurlijk wel, als we het maar eerlijk doen. Dat doen we, ik kan zelfs bewijzen dat de Meterfabriek goed koper is dan wij. Wij maken overi gens al sinds jaar en dag vrijwel alleen eigen produkten. Wij hebben een schoolmeubelbedrijf, een leder warenbedrijf. een watermeterrevi- siebedrijf en een groot tuincen trum. Allicht zijn we dan concur renten. Maar bedenk dat de zon net zo goed schijnt voor gehandi capten als voor valide mensen. Ver geet echter maar dat we een be voorrechte positie hebben, waar door we. zoals ook nu weer wordt gesuggereerd, goedkoper kunnen werken. En tenslotte over het plaatsingsbeleid, waarbij nota bene de vakbeweging zelf is betrokken: ik kan met de wet in de hand zeggen dat ik hier niemand heb. die er niet bij hoort'. Van een verslaggever DEN HAAG —Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) vertrekt vandaag naar Oost-Duitsland waar hij besprekingen zal voeren met zijn Oost-Duitse ambtsgenoot Arndt. De ministers zullen vooral de mogelijkheden onderzoeken voor het sluiten van een luchtvaartover eenkomst. Het luchtverkeer wordt tot dusverre uitgevoerd op basis van vergunningen, Minister Wes terterp keert donderdag terug. door Vilhelm Moberg Copy rit IH Hull.nulla BV. Uaaril Karl Oskar werd ongeduldig en be gon te schreeuwen. Maar zijn broer bleef heel rustig zitten; hij nam het horloge op en draaide langzaam de grove, brede koperen ketting om zijn ene wijsvinger. Kristina stond op om de tafel af te ruimen; zon der zich in het gesprek tussen de belde broers te mengen, luisterde ze er gespannen naar. Ze zei tegen de kinderen dat ze wel naar buiten mochten gaan. Karl Oskar had vragen gesteld, maar geen behoorlijk antwoord ge kregen. Robert draaide de ketting al stijver om zijn vinger. Kristina merkte dat hij beefde en zijn ogen waren vandaag zo groot en glan zend. Ze legde haar hand op zijn voorhoofd: Jj bent heet. Net of je koorts hebt. Ze fluisterde Karl Oskar toe dat hij nu niet zoveel moest vragen, ze zagen toch dat hij niet goed was. Dat hielp. Karl Oskar stond op en zijn volgende vraag klonk wat vriendelijker: We zijn toch broers. Waarom wil je mij niet in vertrouwen nemen? Dezelfde avond dat ik thuis kwam heb je tegen me gezegd: Houd op met dat gelieg! Toen had ik je in vertrouwen willen nemen Maar je geloofde me niet. Je zei: Ik weet best dat je zonder een cent op zak terug bent gekomen! Robert stond nu ook op, ze stonden schouder aan schouder, en toen Rober helemaal rechtop stond, was hij een paar duim langer dan zijn broer. Zelfs uiterlijk was Karl Oskar niet langer de grote broer. Zijn wangen kregen een lichte blos. toen hij aan maandagavond terugdacht. toen zijn vroegere kleine broertje het van hem had gewonnen door langs zijn neus weg te zeggen: Ik heb wat zakgeld van de bank gehaald! Kunnen we niet weer net als vroeger vertrouwelijk met elkaar omgaan? Waarom heb je dat horlo ge weggestopt? Geen mens zal im mers denken, dat jij Arvid gedood en hem van zijn bezit beroofd hebt! Robert wendde zijn gezicht met een ruk naar Karl Oskar en het ant woord was als een uitbarsting van wat lan0 in hem opgekropt gezeten had: Misschien heb je het wel bij het rechte eind! Misschien ben ik het wel geweest, die Arvid van het leven beroofd heb! Ik heb zijn dood misschien wel teweeg ge bracht Zeg. je bent aan het malen! —Een keer ze'. hij dat hij terug wilde, maar toen heb ik Robert zweeg plotseling, zijn schou ders zakten naar voren en hijgend bracht hij uit: Ik kan niet meer... Laat me met rustIk heb de kracht nietToe. Karl Oskarlaat me nu maarVergeef het me maar Ik houd het niet uit Hij schoot naar de deur en rukte die open. Terwijl Karl Oskar en Kistrina nog verbluft stonden te kijken, was hij de keuken al uit. of de duivel hem op de hielen zat. Ze keken hem na door het venster en zagen, hoe hij zich voorover op de grond wierp naast de pasgeplante kruisbessenstruiken en roerloos bleef liggen. Laat hem maar met rust! was Kristina's raad. Er zit niets anders op! Nee! zuchtte Karl Oskar, hoe moet je hiér nu mee aan? Ik geloof ook. dat er niets anders op zit! Hij wist al van ouds, dat Robert nooit een woord terugnam van wat hij gezegd had. nooit gaf hij toe gelogen te hebben zouden ze nu wel ooit achter de waarheid komen over wat er met Arvid gebeurd was? Maar één ding was er waarover hij wél zekerheid zou krijgen en dat was de waarheid omtrent de schat van de goudzoeker en morgen zou hij dat weten. Karl Oskar ging aan het werk bij de kerk Even later kwam Robert weer binnen, hij was nu weer de oude. Ook vandaag wilde hij naar de Indiaan wandelen, zei hij. En Kirslina zag hem in de richting van het dennenbos in het westen lopen. Ze maakte zijn bed op en ontdekte ineens grote, donkerrode vlekken op zijn kussensloop, die er gisteren nog niet gezeten hadden. Het moest bloed zijn. bloed dat vannacht uit zijn zieke oor geseipeld was Ze had zich al eens afgevraagd, of Robert soms ook zou lijden aan de een of andere verterende ziekte: hij hoestte zo ontzettend, en soms kon hij het eten niet verdragen en dat kon toch zeker niet van de oorpijn komen? Had hij soms te ring? Als ze met hem onder vier ogen was. zou ze hem er eens naar vragen; het was net of hij ook niet meer vrijuit met haar wilde praten Kristina ging zitten naaien: hoewel het nog vroeg in de morgen was, was de hitte al zo drukkend, dat het zweet haar op haar voorhoofd parelde. Het werd elke dag ndg warmer. De grote kinderen waren gaan pootjebaden in de inham van het meer. Buiten kakelden de kip pen; ze haa nu al twintig legkip pen. die allemaal uit eieren geko men waren, die de jonge legkip die ze twee jaar geleden van Ulrika gekregen had. gelegd had. De koe Lady had onlangs gekalfd, maar ze was nog niet weer helemaal de oude. ze hadden haar vastgebonden op de grote grasvlakte, waar ze mocht grazen. (wordt vervolgd) KARELTJE KNETTER De maandagavond door de VARA vertoonde film Freedom Railway van de Brit Felix Greene geeft sterk tot de verbeelding sprekende indrukken van een tintanenkarwei. Al zes jaar werken 14.000 Chinezen en 40.000 Afrikanen aan dé 1900 kilometer lange spoorlijn die de kopermijnen van Zambia zal verbinden met de Tanzaniaanse uitvoerhaven Dares- Salam Behalve mankracht machines en materialen verstrekte Rood-China ook een zeer lang lopende miljoenen lening zonder rente. Het is een gigantische onderneming, waaran westerse specialisten en geldschieters zich niet hebben willen wagen. Als alles klaar is. zul len voor deze eenbaans-spoorweg dwars door zeer moeilijk terrein 21 tunnels zijn gegraven en 140 stations en 3000 viaducten zijn gebouwd. En dan liggen er ongever 4 miljoen bielzen onder de rails, waarover da gelijks 20.000 ton vracht zal zijn te vervoeren. De Chinese technici hadden een haast onvorstelbar groot aantal problemen op te lossen. Maar zij schijnen het bouwen van reus achtige muren tegen aardverschui vingen net zo gemakkelijk te vinden als het fokken van kippen en var kens en het maken van bamuslierten om hu nnationale gerechten te kun nen blijven eten. Hoewel het wel interessant zou zijn geweest, de Chinese lijnwerkers over hun karwei te horen praten, zonder d&t moest de kijker toch ook wel onder de indruk komen van hu nveelzijdige inspanningen. Dat alles maakte het overigens wel des te begrijpelijker, dat er mensen zijn die zich suf piekeren over de vraag of de Chinezen dat echt volkomen onbaatzuchtig doen. Iedereen mag er naar raden welke bij-oog merken er op de achtergrond liggen, want de Chinees hult zich in onver stoorbaar zwijgen. Wat de volgelingen van Mao daar in Tanzania aan 'altuïsme' ten toon spreiden, is overigens geen foefje volgens het Rode boekje. Het is slechts e envergrote schaal van wat elke Chinees al vdn generatie op generatie gewoon is te doen. Toen wij een poosje in Tangerang woon den, kwam onze Chinese kruidenier uit Batavia ons op zijn Nieuwjaar verrassen met een enorme mand vol lekkernijen. Daarvoor moest hij wel 60 kilometer rijden, maar hij re kende erop dat dit gebaar hem geluk zou brengen. J4u weet u vast één van de motieven. Vind ik het onder normale omstan digheden al een opgaaf om naar Maudete blijven kijken, bij een hitte die slopender is dan in de tropen, kan deze kenau mij gestolen worden. Toen ze eindelijk haar kwek hield, verlangde ik naar wat minder rumoerige verpozing. Maar daar hielden de heren van Aktua TV totaal geen rekening mee. Ze begonnen meteen met duiveluit drijving in Breda, waarvoor een pre dikant in onmin is geraakt met zijn gemeente. Er werd gezegd, dat de heer G. H. van Garderen aanvanke lijk docent was, maar na twee jaar predikant werd van de gerefor meerde kerk. Dat er tal van kerk genootschappen de gereformeerde signatuur in hun naam tot uitdruk king brengen, is bij Aktua-redaktie waarschijnlijk onbekend, want er werd geen precieze aanduiding gegeven. Hoe dan ook. professor Stam. hoog leraar in de kliniesche psychiatrie aan de VU. zei de exorcisten vaak bezeten zijn van het uitdrijven. Een ander gevaar is. dat de verantwoor delijkheid voor eigen daden al te gemakkelijk wordt afschoven op ficties. In de Aktua-uitzending vertelde een leraar dat kinder pas door het maken van een filmpje in een warenhuis begrepen hadden dat iets wegpakken diefstal is een dat andere scholieren nog niet tot dit besef zijn gekomen. Zouden dat dan alle maal kinderen zijn van mensen die uit de ouderlijke macht zijn ontzet? Kenelijk zijn ze noit iemand tegen gekomen die ze#'Daar blijf je met je fikken af'. TON HYDRA LEEUWARDEN De eerste dag van de Friese elfstedentocht te wa ter is met vertragingen van start gegaan, die later op de route niet, meer werd ingehaald. Om half zes waren nog maar vijftig van de vier honderd deelnemende schepen op het stadhuis van Sloten om het vierde stempel van die dag in ont vangst te nemen. 104. De uit de kluiten gewassen dienaar van de heer Kuno was goed getraind en daarom bleef hij voor lopig met zijn rug naar zijn mees ter toe staan. Pas toen deze hem bulderde dat hij zich weer om kon draaien wendde liij op zijn logge benen een slag rond. Hij stelde zich plitsgetrouw op en wachtte af wat deze verder ging doen. 'En wie zijt ghij dan wel?' vroeg de markies toen hooghartig aan de late gast. 'In wat voor onzinnige kledij durft ghe u hier tevertonen'? 'Sorry Kuno, lachtte de Brit. 'Ik wist niet dat het hier gemaskerd bal was vanavond. Anders had ik me ook wel ir. zo'n tarnavalspakje laten zien'. De markies werd witheet van drift en zijn ogen rolden woest in hun kassen heen en weer. 'Kom', kom. ouwe makker', suste Humfrie. 'Als kasteelheren onder elkaar moe ten we tegen een grapje kunnen vind je niet?' Dat was teveel voor de getergde markies. Zijn stem sloeg over van drift en hij zwaaide wild met zijn zweep. 'Vuige', siste hij. 'Ghij zoudt een kasteelheer zijn? Bijlo, waar is dan uw zwaard? En waar is uw fulpen mantel mei t hermelijn? En waar is uw prooi baret?' 'Ik heb geen baret nodig antwoordde Humfrie. 'Ik draag eei héél net sportpetje'. 'Wat is eentn sportpetje? O wee mijn eer 'is ge ni gekrenkt!' kreet de markies. 'Voorui poortwachter.! Smijt de rabour buiten en stamp hem. tot mor 'Buiten smijten en tot moes stam-j°e pen', antwoordde de -poortwachter at Tot uw orders mijnheere'. De kere n greep toe en maakte aanstaïtei Humfrie Puckelton krachtig te yer wijderen. ouv loes lit PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN FERDINAND Radio vandaag Speciaal TV vandaag HILVERSUM I KRO: 7 00 Nws. 7 02 Het Levende Woord. 7.07 (S) Badinerie: klass. muziek. (7.30 Nws. 7.41 Echo). 8.24 Overweging. 8 30 Nws. 8 36 Gymnastiek voor de huis vrouw. 8.45 De wonderlijke letter M: progr. voor het Hollandsche Huishouden. 10.00 (S) Aubade: klass. muziek. (10.30 Nws>. 11.30 Bejaardenprogr. IJ.55 Scheeps praat. 12.00 (Si Van twaalf tot vijf: gevar. progr. (12 30 Nws, 12.41 Echo. 15 30 Nws.) OVERHEIDSVOORLICH TING: 17 00 Het bureeu Cultuur en Op voeding van de Ned. Antillen. 17.10 (S) De Hutsgeklutste kinderspelen 17.30 Nws. 17.32 Echo Magazine. KRO. 18 30 Nws. 18 41 Echo. 18 50 (S) Lichte grammoroonmuz. 19.00 (S) Bel Canto op de zomeravond. AVRO' 20 00 Vanavond: gevar progr. 20.00 Hoogte punten uit operettes, grammofoonplaten 20.40 De lancering van de Apollo. 20.55 De avonturen van de gezusters Wtede- meyer. radiostrip. 20.00 (S) Voor nu en nog eens: muziek en wetenswaardige ge sproken onderdelen uit dagprogr. s. 21.45 (S> Kwintet Cees Smal. 22 00 (S) In "t Leidse bosje. 22.30 Nws. 22 40 Radiojourn 22 50 (S) Vanavond laat nieuws. 2305 (S) Trio Peter Goedhart klass. en mo derne muziek. 23 20 (Si Er Hoot geen vogel in de wel. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje, grammo- foonplatenprogr. (8.00 Nws. 8.11 Radio journ.) 8.50 Morgenwijding. NOS: 9 00 Prtesche Elfstedenweek 1975. report, van uit Sloten. 9.35Waterstanden. AVRO: 9 40 (S) Radio-orkesten: klass. muziek. 10.00 (S) Kleutertje lylster. 1010 Ar beidsvitaminen. populair verzoekplaten- progr. (1100 Nws 11.03-11 05 Radio journ.) 11.30 (S) Rondom twaalf, een uur allerlei voor iedereen. (11.55 Beurs berichten) OVERHEIDSVOORLICH TING: 12.30 Ultz. voor de lanbouw AVRO: 12.40 (S) Kinderen maken mu ziek 13.00 Nws 13.11 Radiojourn. 13.25 (S) Rondom de prestanten van de hoofdstad: orgelbespeling 14.00 (S) Ho me sweet home (3). 14.30 (s) Met het oog op luisteren: muziekprogr. 15 20 (S) Essay, kunstprogr. 16.00 Nws. 16.03 Racii- olourn. 16.05 (S) Gebakken vensterban ken in de zon: indershowprogr. 17 00 (S) Mobiel, beweeglijk progr. voor beweeglij ke mensen. 17.35 Meded. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojourn. 18 21 (S) MetroDole Orkest: amusements muziek. 18.15 Toppers van toen: gram mofoonplaten. i9 25 (S) Ik hoor. Ik hoor wat u wellicht niet hoort: De Jolige terugkeer van de Dulcimer NOS: 19 50 Den Haag vandaag 2000 Nws. KRO: 20 05 Overweging 20 15-24 00 Van acht tot nacht: Glacomo (Casanova) Joyce- oude verhalen en muziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III VARA: 7.02 Drie op je boterham. 9 03 (Si Pep-op-drie 1103 (S) Drie draalt op verzoek, van mensen uit de sportwereld. 12 03 (S) Drie draait tussen de midda.: VARA's visite vanuit... 14 03 Gesode- meurders - een mieters' progr (14 30-18 00 Rechtstreekse report, van de Tour de France.) 16 03 (S) Mix. met o.a. na 17.00 de LP-TOP-20. Verloopt alles naar wens, dan brengt de NOS drie rechtstreekse reportages van de start van de Russische Sojoez-raket en de Ame rikaanse Apoilocapsule, die een koppeling tot stand moeten bren gen. Ned. 1/10.20-13.00-23.05 De EO vertoont de Amerikaan se speelfilm Namu. de orca, met bijzondere opnamen van een ge trainde dolfijn. Ned. 1/20.21 Voorafgaande aan Spel zonder grenzen uit Mannheim (21.10) en daarna belicht Hier en Nu van de NCRV actualiteiten. Onderwerpen zijn: De koppeling in de ruimte; herindeling van Nederland in 26 gewesten en verwilderde huisdieren. Ned. 2/20.45 en 22.30 Ongeveer 1500 gevangenen volgden in de. Sing Sing een con cert ter gelegenheid van Thanksgi- ving-day. Duitsl. 2/22.00 Eerder dan via de NOS is de lancering van de Apollo te zien op Duitsland 1. Daarvoor onderbreekt men de Rudi Carell Show. Duitsl. 1/ca. 20.49 0 Een radioverslag van de Ameri kaanse start is in het AVRO-pro- gramma te beluisteren. Hilv. 1/20.40 9 De KRO wijdt een meer dan drie uur durend programma aan de grote Ierse schrijver James Joyce (1882-1941). Onderdelen zijn het spel Ballingen, de Nausicaa-episode. uit de beroemde roman Ulysses en The Riverrun. een compositie van Searl gebaseerd op het slot van Finnegans Wake. Hilv. 2/20.15 NOS: 1803 De Vakaturebank. 18.10 Friesche Elfstedenweek 1975 met de Joost den Draayer Show. (18.45-18.50 Nabe schouwing over de Tour de France.) VARA: 19.02 Drie loopt achter: Popre- konstruktle. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en blues. 22 02 (S) (Plopdon- der. 23.02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) Nacht-drle-draai. 2.02 Help! een progr. voor werkers in de verplegende en verzorgende beroepen. 4.02 Truck - een progr. voor vrachtwagenchauffeurs. KRO: 6.02-7.00 (S) Scheer je weg. NEDERLAND I NOS 10.20 Apollo-Sojoez - koppeling in de ruimte (onder voorbehoud^ 13.00 Apollo-Sojoez - koppeling in de ruimte (onder voorbehoudfee EO 14.00 His Land. muzikale reis door Israël 15.10 Van Hart tot Hart. geva rieerd programma 15.40 Land van de Lappen II, tv-film NOS 18.25 Reportage Tour de France 18.45 Minimolen 18.55 Journaal EO 19.05 En daarom-zing ik, muziekprogramma 19.30 Een kijkje in de bergen. van de serie Focus on Wildlife NOS 20.00 Journaal EO 20.21 Namu, de Orca, dierenfilm 21.55 Muziek uit studio 4 22.30 De belofte, uit de serie This is the Life NOS 23.00 Journaal 23.05 Samenvattend filverslag Tour de France NEDERLAND II NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal nerv 19.05 Bonny, avonturenfilm 19.30 De geheimen van de dierenwereld, film NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Denkend aan Nederland en de polder: Mannenkoorzang 20.45 Hier en nu 21.10 Spel zonder grenzen 22.30 Hier en nu 22.50 Tot besluit NOS 22.55 Journaal AVRO 23.00 Sportpanorama met de Internationale Tennis kampioenschappen van Nederland rd. Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. schrobnet. 2. zekere maat, 3. zuidvrucht. OPLOSSING VAN GISTEREN: Ilor.: 1. distantie. 10. kar. 11. norm. 12 O.T. 14. rek. 16. Rle. 17. ork. 19. kam. 21. s.l. 22. roet. 24. nat. 26. meer. 28. por. 31. reek, 33. pos. 35. Ra. 37. riet, 39. la. 40. ara. 42. Neer. 44. Peri. 45. tram. Vert.: 2. ik. 3 sar. 4. trek, 5. nn. 6. tor. 7. iris. 8. emelt. 9. koor. 13. trom. 15. kan. 18. keer. 20. map. 23. Invul-puzzel 2 2 teer. 25. top. 27. rein, 29. rol. 30. trap. 32. keet. 34. sap. 36. are, 38. ter, 41. ar, 43. ra. (ADVERTENTIE) Safaripark mei 500 wilde dieren Strandpark met 20 gratis attrakties Welkom op Beekse Bergen1 sllijï beek/e bergen Tussen Titburq en Hilvarenboek om ers lg€

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4