parte leerstoelen woor bedrijfsarts ïuisvesting Alleenstaanden Hier gebeurde het: SS»® Computer bewaakt milieu bij NS Of Ambtenaar verdacht van het aannemen van steekpenningen >m belangstelling te stimuleren Directe actie mogelijk in geval van explosie bij woontoewijzing aan buitenlanders Brok mergel neergestort Loods met afvalnylon afgebrand Ook bestaande woningvoorraad beter benutten U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. Bonden willen ander bestuur bij Enkes Twintig inbraken in één keer opgelost Vierdaagse: ruim 15000 aan de start Dode na brand op jachtje hUW/KWARTET DINSDAG 15 JULI 1975 BINNENLAND ggek« jp» EN HAAG Minister Boersma van sociale zaken wil enkele leerstoelen de bedrijfsgezondheidszorg instellen om de belangstelling van medische iaa™ ndenten voor een functie in deze branche te stimuleren. Op het ogenblik is i interesse hiervoor gering. en t verrichten, bedrijfsgeneeskundige zorg kunnen krijgen. Door het te kort aan artsen, lijkt dit plan nu echter slechts zeer geleidelijk te kunnen worden uitgevoerd. minister overweegt dit initiatief h0 1 het °°o °P het Plan °P den an ]j ir te komen tot een netwerk van n ienale bedrijfsgezondheidsdien- daain zodat alien, die beroepsarbeid die was het i, bei oor ium negaL, ■edak Vervolg van pag. 1 genfeloten, overlijdt, wordt de over- en. jvende huurder. E aatssecretaris Van Dam zei giste- jonf dat na de Tweede Wereldoorlog zig t accent terecht heeft gelegen op porljt opheffen van de woningnood gezinnen, maar dat het nu tijd de woningnood van andere groe- te bestrijden. Met name de ma ïuisvesting van oudere alleenstaan den! Q jS vaak bedroevend. 'Er komt toj aldus drs. Marcel van Dam, we< ndelijk eens iets van de grond ;neI or de mensen die ook wel eens a en in benen onder hun eigen tafel llen steken.' jftig miljoen neinde de huurprijs van de nieu- of vernieuwde woningen, binnen lelijke grenzen te houden, uil atssecretaris Van Dam subsidies de woningen (object-subsidie) rlenen. Hiervoor is de komende jaar een bedrag van vijftig biljoen gulden uitgetrokken. Het oten' tgangspu-nt hierbij is dat deze bsidie zo hoog is, dat het meren- van de betrokkenen geen be- ip hoeft te doen op de individue huursubsidie, kan echter toch voorkomen dat inkomen van de alleenstaande laag is zodat toch individuele irsubsddie zal moeten worden .trekt. Voor jonge alleenstaan- die niet ouder zijn dan dertig is daartoe éen apart systeem Avorpen. De uitkering van deze 'jbsidie moet echter uitzondering Ijven, enerzijds omdat jongere al- instaanden vaker verhuizen, rdoor administratie op grote aal moeilijk wordt en anderzijds idat de inkomenspositie van deze Illeenstaanden dikwijls verandert, het aparte systeem wordt subsi- He verstrekt tot een belastbaar in- H>men van negentien duizend gul- r anor gezinnen. Ook de ongehuwde imenwonenden wil staatssecretaris I IlirPO'Plmfl 110'hPnPTl Dam in aanmerking laten ko- cOclII,aiIöllcucu oor alleenstaanden die ouder zijn ïan dertig jaar en een laag inko- hebben, is het vaak uiterst i loeilijk gepaste woonruimte te v nden. Zij zullen gebruik kunnen :rsc taken van de regeling van indivi- huursubsidie zoals die geldt gezinnen. Ook de ongehuwde aanmerking G^en voor individuele huursubsidie, ie dat moet worden geregeld, tat echter nog niet vast. omdat i et formele bewijs van duurzaam amen wonen ontbreekt en daardoor raude mogelijk is. Het aanvanke- jke plan om een soort verklaring rvragen, heeft drs. Van Dam ech- laten varen, omdat hierdoor een ïgistratie zou plaatsvinden van lijvoorbeeld homofielen, t o )ver de behoefte aan zelfstandige e v oonruimte voor alleenstaanden en ongehuwd samenwonenden is wei nig bekend. Volgens bestaande ge gevens waren er in 1970 ongeveer 1,3 miljoen jongeren tussen 18 en 30 jaar, waarvan 5,5 procent zelf standig woonden. Geschat werd toen dat ongeveer vijftien procent wel zelfstandig zou willen gaan wo nen. Staatssecretaris Van Dam zei dat het record best weieens 150 duizend zou kunnen zijn, maar dat ook dat niet meer dan een raming is. Bij het verkrijgen van meer gegevens over de huisvestingssitua tie en de woningbehoefte, wil hij de gemeenten (gedacht wordt aan gemeenten met meer dan 25.000 inwoners) inschakelen. Krachtens de woningwet kan de gemeente worden verplicht een dergelijk on derzoek in te stellen. Voor zo'n onderzoek en het werk van de stuurgroepen die in de gemeenten worden ingesteld, is veertig miljoen gulden beschikbaar. Stimulans De maatregelen zoals staatssecreta ris Van Dam die voorstelt, kunnen niet meer dan een stimulans zijn in de richting van woningbouw voor deze specifiee groepen. Het wordt woningbouwcorporaties, stichtingen en gemeenten door de ze maatregelen aantrekkelijker ge maakt voor deze groepen te bou wen. Wanneer een woningbouwcor poratie, bijvoorbeeld uit levensbe schouwelijke overwegingen, echter geen woningen wil bouwen voor ongehuwd samenwonenden (ook homofielen), dan kan de corporatie daar niet toe worden verplicht. Staatssecretaris Van Dam: 'De maatregelen passen in die zin in het streven naar een mentaliteits verandering, dat ze het aantrekke- lijk maken ook voor deze groep te bouwen. Je kunt echter niet met de zweep door het land on; een men taliteit te veranderen.' Het ligt in de bedoeling de maatre gelen volgend jaar januari van kracht te laten worden. Wie wil kan echter direct aan de slag. Bij de beoordeling van plannen zal zo veel mogelijk aansluiting worden gezocht bij de regeling voor object subsidies die volgend jaar zal gel den. Alleen al om het hedrijfsartsenbe- stand op het huidige niveau te handhaven zijn tot 1980 jaarlijks 50 nieuwe artsen noddg. Wil men kunnen uitbreiden, dan zullen er per jaar zeker 60 moeten, bijkomen. Volgens minister Boersma wordt met de huidige aanwas van onge veer 15 artsen per jaar lang niet in de behoefte voorzien. Onbekendheid De geringe belangstelling voor de functie wijt de minister vooral aan de onbekendheid van medische stu denten met de taak. Instelling van enkele leerstoelen zal daar wellicht verandering in kunnen brengen. De minister denkt er aan de be drijfsgezondheidszorg in het medi sche studieprogramma een belang rijke plaats te geven. Over de instelling van die leerstoe len pleegt hij thans overleg met zijn collega van onderwijs. Van Ke- menade. VALKENBURG In Valkenburg is zondagavond een grot brok mergel bij de ingang van de gemeentegrot losgeraakt. De brok mergel, bijna vier vierkante meter groot, stortte van een hoogte van vijf meter op het plein voor de grot waar zich op dat moment niemand bevond. Gemeentewerken Valkenburg begon gisterochtend met het herstel en beveiliging van de ingang van de grot die voor toeristen geopend is. GELEEN Bij een brand in een loods van de staatsmijnen in Ge leen is voor ongeveer 700.000 gul den aan afvalnylon verloren ge gaan. Een woordvoerder van de DSM noemde de schade aan de loods nihil, omdat deze op de no minatie stond te worden gesloopt. (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij het schep pen van zelfstandige woon ruimte moet niet alleen wor den gedacht aan nieuwbouw, maar kan ook de bestaande woningvoorraad beter worden benut. Staatssecretaris Van Dam ad viseerde om de gemeenten, !op^ grote huizen, kantoren, ho tels, pensions, winkelpanden sin en dergelijke, die niet meer eet t v geschikt zijn voor hun oor spronkelijke bestemming, aan te kopen en zodanig te ver bouwen dat er alleenstaanden en ongehuwd samenwonen den in kunnen worden onder gebracht. Hierbij krijgt ook de stadsvernieuwing een im puls. Bij uitbreidingsplannen kan ook via nieuwbouw in de be- dbofl hoefte aan woonruimte voor- alleenstaanden en ongehuwde samenwonenden worden voorzien maar dit dient dan wel geïntregreerd te geschie den. Bovendien kan veel nieuwbouw voor deze groepen ook in de binnensteden wor den gerealiseerd met name gezien de wens van veel al leenstaanden in dc binnen stad te wonen. Verder zouden de gemeenten flats niet te lang leeg laten staan, maar ze al dan niet tijdelijk moeten aanpassen. ink I k ns! GORINCHEM Bij het huisves tingsbureau van de gemeente Go- rinchem zijn onregelmatigheden geconstateerd bij de toewijzing van woningen aan buitenlandse werk nemers. De zaak is in onderzoek bij de rijksrecherche. Waarschijnlijk gaat het om een aantal gevallen tot een bedrag van in totaal enkele duizen den guldens, zo heeft de gemeente meegedeeld. Tegen de ambtenaar van het huis vestingsbureau is voorlopig in af wachting van het resultaat van het onderzoek een disciplinaire maatre gel getroffen. Hem is, voorlopig, de toegang tot zijn kantoor ""in het stadhuis ontzegd. U kunt uzelf heel wat vakantie-narig- heid besparen als u voordat u op reis gaat even bij de Amro Bank binnenloopt, En daar de Amro Reischeques bestelt. Mocht u die cheques kwijtraken, dan heeft de vinder er niets aan, terwijl u ze gewoon vergoed krijgt. Eén telefoontje met Amro Teleservice en er wordt prompt geld telegrafisch naar de bank ter plaatse overgemaakt. U kunt de Reischeques bij elke bank in het buitenland verzilveren. Neem er liever teveel dan te weinig. Cheques die u overhoudt neemt de Amro Bank zo terug. Amro Reischeques, dat is veilig en handig geld. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld^ cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen dat gratis landen- gidsje mee. Van een onzer verslaggeefsters GORINCHEM De rijksrecherche onderzoekt of de chef van het gemeentelijk woningbureau in Gorkum, C. G. v. d. B., steekpennin gen aangenomen heeft van buitenlandse werknemers in ruil voor de toewijzing van woningen. De brand werd geblust door de bedrijfsbrandweer van DSM bijge staan door de brandweerkorpsen van Geleen en Stein. Over de oor zaak van de brand is nog niets bekend. De loods stond op het ter rein van de voormalige staatsmijn Maurits. Het Is nog niet bekend om hoeveel steekpenningen het gaat, maar waarschijnlijk betreft het 'slechts' een paar duizend gulden. De ambtenaar, die hangende het onderzoek de toegang tot zijn kan toor is ontzegd, zou telkens 200 a 300 gevraagd hebben van buiten landers, die een woning zochten. Gastarbeiders die bereid waren het geld te betalen, kregen een woning toegewezen in een van de drie flats aan de Arend van Leijenburgstraat. waar erg veel buitenlanders wonen. De onregelmatigheden bij het huis vestingsbureau zijn aan het licht gekomen toen de stichting opvang UTRECHT De werknemersorga nisaties willen, dat een eventuele reorganisatie van de machinefa briek Enkes nv }n Voorburg wordt uitgevoerd onder bewind van een veranderde bedrijfsleiding. Zij zul len over deze eis contact opnemen met de president-commissaris van het bedrijf, de heer Andriessen. Dit hebben de vakbonden gisteren meegedeeld in een informatief ge sprek met de beide bewindvoerders van Enkes nv, de heren Korthals Altes en Bouma. De beide bewind voerders werden verleden week be noemd door de rechtbank in Den Haag. De bewindvoerders hopen nog eind deze week of begin volgende week het ministerie van economische za ken te kunnen informeren over hun voorlopige conclusies van de situatie bij Enkes. De bezwaren van de vakbonden te gen de huidige leiding bij Enkes zijn niet nieuw. Al eerder etsten de werknemers het ontslag van direc teur L. H J. de Bruyn wegens 'wanbeleid en onbekwaamheid'. Volgens een mededeling van de di rectie van Enkes is binnen enkele weken de algemene vergadering van aandeelhouders te verwachten, waarin nadere mededelingen zullen worden gedaan over de stand van zaken bij de machinefabriek. Enkes heeft 220 personeelsleden in dienst. Directeur-generaal verkeer, mr. F. Goud (54), overleden DEN HAAG Op 54-jarige leeftijd is overleden mr. F. Goud, sinds een jaar directeur-generaal van het ver keer bij het ministerie van verkeer en waterstaat. De heer Goud. die zijn meester-titel i nde rechten behaalde in Utrecht, begon zijn loopbaan bij het mini sterie van economische zaken. In chef bureau voor agrarische aan ge- In 1948 werd hij bij dit ministerie legenheden en energie in het kader van de Marshall-hulp. NaN een kort verblijf op het mini sterie van landbouw en visserij werd hij in 1953 chef van de voorberei ding integratie op economische za ken. In 1954 kwam hij bij de commissie vergunningen goederenvervoer. Toen deze afdeling eind 1959 uitgebreid werd met de zorg voor het perso nenvervoer werd de heer Goud secretaris-directeur van deze afde ling. EINDHOVEN De Eindhovense po litie heeft gisteren 20 inbraken in één keer opgelost. Aangehouden wer den de 25-jarige W. G. en de 23-jari- ge M. van D., beiden uit Eindhoven. Zij bekenden in de periode van april tot juni deze inbraken te hebben ge pleegd. Tegelijk werden ook vier he lers aangehouden. De totale waarde van de gestolen goederen bedraagt ruim 75.000 gulden. UTRECHT De spoorwegen hebben een" computer in gebruik genomen om het transport van gevaarlijke stoffen over de rail te bewaken. Doet zich een calami teit voor, dan weet men in Utrecht binnen enkele minuten welke maatregelen moeten worden getroffen. De computer wordt gevoed met de informatie van de hoofdverkeersleiding in Utrecht, die daarvoor con stant contact heeft met de 23 knoop- en steunpunten in ons land, die het goede renvervoer per trein- admini streren. Alle gevaarlijke stoffen zijn via een code van twee cij fers (90 tot en met 99) in het brein van de machine opgeslagen. Daardoor weet men in Utrecht, als zich iets voordoet, gelijk dat het bij de code 00 om munitie gaat. bij 37 om waterstofperoxyde, bij 84 om zeer giftige me taalverbindingen (arseen. kwik, thalium enz.), terwijl bij code 16 (zwavelwater stof) onmiddellijk groot alarm wordt geslagen (ui terst brandgevaarlijk, zeer groot explosiegevaar en bij zonder giftig voor de huid). De computer geeft ook richtlijnen voor persoonlijke bescherming (adembescher- ming met perslucht, be scherming kleding, veilig- heidsbril, contact met huid en kleding vermijden), om trent te nemen maatregelen (blussen, lek trachten te stoppen, gassen oplossen met water), brandbestrij- dingsmiddelen (water, kool zuur. bluspoeder) en in structies voor EHBO. arts en andere medische deskundi gen. Met het nieuwe systeem is vier jaar geëxperimenteerd. In die tijd zijn op Neder landse bodem geen rampen voorgekomen, ondanks liet feit, dat er dagelijks zo'n 400 tot 500 treinen met 30 tot 70 wagons elk rijden. Het enige waarvan NS wel eens last heeft, is het lekken van wa gons, Behalve voor milieubewa king dient de computer ook voor het bereiken van een grotere efficiency. Nu al kan men via de computer op het videoscherm zien waar wa gons van een bepaald type zich bevinden en hoeveel, kent men het aantal bulten- buitenlandse werknemers in Gorin- chem de zaak ter ore kwam. De stichting lichtte burgemeester A. •Schreuder in, die onmiddellijk de politie verzocht een onderzoek in te stellen. Sinds het onderzoek begon is het bureau gesloten geweest. Gis teren is het weer geopend. In Nijmegen begon gisteren de in schrijving voor de 59ste Vierdaagse van Nijmegen. Deze deelnemer lijkt' vastbesloten vrijdag 'gelauwerd' door de finish te gaan. NIJMEGEN Voor ongeveer 25.000 toeschouwers Is gisteravond de 59e Nijmeegse vierdaagse officieel van start gegaan met de traditionele vlaggen parade in het Goffertstadi- on. De organisatoren v&n deze hap pening hadden ook nu weer ge zorgd voor een afwisselend pro gramma. Een tegenvaller voor het massa 1 opgekomen publiek was het dat de dropping van een aantal parachutisten vanaf een hoogte van ongeveer 4000 meter boven, het Goffertstadion niet door kon gaan in verband met een te hoge winds nelheid. Ter gelegenheid van het Jaar van de vrouw werden deze keer de vlag gen van de 24 deelnemende landen gehesen door vrouwelijke militairen van de Nederlandse milva-, luva- en marva-afdelingen. Voor het sportieve onderdeel tijdens de vlag- genparade zorgden dames van ver schillende gymnastiekverenigingen die ook hebben deelgenomen aan de gynnastrada in Berlijn. Na het hijsen van de vlaggen van de deelnemende landen en het spe len van zowel het vierdaagselied als het Wilhelmus werd de openings bijeenkomst afgesloten met het de- file langs de autoriteiten. Het is te verwachten dat vandaag ongeveer 15.000 wandelaars van start zullen gaan voor de eerste marsdag die hen de Betuwe invoert. WARMOND De 62-jarige heer K. F. W. Swinkels uit Wassenaar is gis teravond om het leven gekomen na een brand aan boord van zijn motor- jachtje in de Leede bij Warmond. Zijn even oude echtgenote is met zware brandwonden overgebracht naar een zeikenhuis in Beverwijk. De politie vermoedt, dat onvoorzich tigheid bij het tanken van benzine de oorzaak is geweest van de brand. De heer Swinkels is bij hel. uitbreken van de brand op onverklaarbare wij ze overboord gegaan en is verdron ken. Zijn lichaam is door oen duiker opgedoken. RÏTA landse wagons op bepaalde plaatsen en weet men of een bepaalde wagon binnen de gestelde termijn in ons- land is teruggekeerd. Een volgende fase is het zichtbaar maken van een aanvraag van een klant voor een bepaald soort wagon. 'Weet u, dat zo'n püp mee werkt aan de luchtvervuiling?

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3