Gemeentebestuur Vlieland wil tweede-woningbezitters niet in bevolkingsregister hebben ADVERTEREN D0EÏ VERKOPEN )e grootste olievervuilers an de zee zijn de auto's Belastingdruk omlaag voor werkgelegenheid Samenwerking tussen ambtenarenbond wankelt een geld voor onderzoek naar gevolgen verontreiniging Olie op de golven (3) >pectie rijdende polikliniek Wandelleger in Aoeldoom al flink uitgedund VVDM boos over oppakken bestuursleden Meisje op last van ouders uit pension gehaald Niet eens met ministeriële beslissing WerkgeveKs: Van investeringen afblijven Handel in Surinaamse paspoorten FAMILIE BERICHTEN UW/KWARTET DONDERDAG 10 JULI 1975 BINNENLAND jor Jan Brokken XEL De grootste olievervuilers van de zeeën en oceanen zijn niet de zeeschepen, maar de to's. Op de tweede plaats komen de industrieën en particulieren die olie op de rivieren lozen, loral via de rivieren, die door dichtbevólkte gebieden lopen, zoals de Rijn, komen grote hoe- elheden olie naar zee. Op het lijstje van vervuilers komen de zeeschepen op de derde plaats. zee-organismen helpen bij het vinden van prooi en het ontlopen van roofvijanden. Veel meer schrijft hij niet over de gevolgen van olie (wel over de schadelijke effecten van andere stoffen). Dr. Duinker in een mon delinge toelichting: 'U kunt de zee vergelijken met een man, die een apotheek binnengaat, uit alle potjes pillen eet, zich niet lekker voelt en naar een dokter stapt met de vraag: wat is er de oor zaak van dat ik mij ziek voel. Dan zijn er tientallen oorzaken moge lijk. Zo is het ook met de gevol gen van de vervuiling voor de Hoewel de deskundigen dus wei nig weten over de schade die olie kan aanrichten, gaat de vervul ling in een snel tempo door. Op de wereld rijden steeds meer au to's rond, dus komen steeds meer benzineresten in de zee terecht. Aan de vervuiling van de rivieren wordt nauwelijks een halt toege roepen. De Rijn-oeverstaten pra ten bijvoorbeeld op ambtelijk ni veau al 25 jaar over maatregelen tegen de vervuiling, maar resulta ten hebben deze besprekingen nog niet opgeleverd. Wat betreft de zeeschepen: vele rederijen nemen maatregelen tegen de olievervui ling, maar de kans op ongelukken met tankers bi'jft bestaan, en de tankers worden steeds groter. Het ziet er dus naar uit. dat er in de toekomst nog veel meer olie op de golven za' drijven. De biologen verwachten dat de flora en fauna in de wereldzeeën door deze. en door tal van andere verontreini gingen, langzamerhand zal afster ven. Op een gegeven moment zul len de planten in de oceanen half dood zijn, en, zo zegt dr. Duinker, 'dan kunnen we de zaak niet meer terugdraaien, of. althans, heel moeilijk terugdraaien'. Op dat moment, dat eerder hon derd dan duizend jaar van ons afligt, zullen de mensen tot de conclusie komen dat zij slechte rentmeesters zijn geweest over een gigantische voedselbron en een imposant stuk'natuur: de zee. Dit is het derde en laatste artikel in deze serie. De vorige werden geplaatst op 5 en 8 juli. miljoenen auto's die op de dbol rondrijden, werpen jaar- zo'n honderd miljoen ton rerbrande benzineresten de ht in. Ongeveer tien procent deze koolwaterstoffen komt de atmosfeer in zee terecht, dat kom' neer op zo'n tien joen ton per jaar. :e kleine benzinedeeltjes vor- i geen grote olievlekken op Dr. J. C. Duinker, hoofd van afdeling verontreiniging van Nederlands Instituut voor On- zoek der Zee (NIOZ) op Texel. mij veel gegevens over de verontreiniging verschafte, t: 'Deze koolwaterstoffen kun- hoogstens een dun vliesje op water vormen, vergelijkbaar t een plasje petroleum in een nier water'. Voor de vogels is verontreiniging minder ge- rlijk dan de dikke, teerachtige dolieplassen, die zeeschepen op de oceanen achterlaten, benzineresten uit de auto's en ook geen grote teerballen, de olieresten uit schepen, door een speling der natuur de oceanen samenklonteren grote ballen, die soms ook de Noordzee drijven, rivieren brengen jaarlijks on eer één miljoen ton olie naar Deze olie is afkomstig van inaderijen, industriën, rivier epen en particulieren. Met het het vorige artikel al genoemde er van 1.3 miljoen ton olie die zeeschepen op de oceanen wer- is het beeld compleet: jaar- ;s komt zo'n 12.3 miljoen ton I e in de zee, en het betreft hier een zeer voorzichtige schat- z- uke gevolgen heeft deze gigan- pke vervuiling voor de flora en fauna in zee? Dr. Duinker: fct is moeilijk op deze vraag een jtwoord te geven. Er is nog veel "erzoek nodig eer wij de pre- gevolgen van deze verontrei- ag kennen. In de eerste plaats |dat olie niet de enige veront- niging van de zee is. Tal van (emische produkten komen in de terecht. Gevaarlijke stoffen ^ls DDT en PCB hopen zich Voorbeeld op onder een oliefilm op zee. Dergelijke olielagen, die een verzamelplaats van giftige stoffen zijn, kunnen zeer schade lijk zijn voor de voedselketens in de oceaan. In hoeverre olie alleen gevolgen heeft voor de zeeplanten en zeedieren is ook moeilijk na te gaan. De populaties in zee schom melen namelijk voortdurend. Het ene jaar is er veel kabeljauw, het andere jaar weinig, het ene jaar zijn er veel garnalen, het andere jaar weinig. Het is moeilijk vast te stellen of de achteruitgang van een populatie een natuurlijk ver schijnsel is of een gevolg van de vervuiling. Om de gevolgen van de vervuiling te kunnen constate ren. zal nog veel statistisch werk nodig zijn'. Het onderzoek naar de gevolgen van olie wordt in Nederland ern stig belemmerd door het tekort aan mankracht op het NIOZ in Texel. Op het ogenblik houdt nie mand zich op dit zee-researchin stituut met de olievervuiling be zig. Op de afdeling verontreini ging werken vijf mensen, en zij bestuderen voornamelijk ernstige verontreinigingen als DDT en PCB. Door een personeelsstop kan geen zesde academicus worden aangetrokken. Dr. Duinker: 'Als ik een nieuweman krijg, zet ik hem direct op de olie'. Natuurlijk weten de biografen en chemici wel iets over de gevolgen van olie voor de natuur, want in het buitenland wordt hier en daar wel intensief onderzoek naar deze zeevervuiler gedaan. Op grond van deze buitenlandse onderzoe ken schreef dr. Duinker in het tijdschriftNatuur en Landschap van januari 1972 dat hoger ko kende fracties van koolwaterstof fen kankerverwekkende eigen schappen bezitten. Ze worden op gehoopt in voedselketens en wer ken in op natuurlijke stoffen die 1 C. A. Verwaal, territoriaal commandant van het Leger des Heils, inspecteert hier de inrichting van de s polikliniek, die het Leger, samen met een rijdend^ kantine, gisteren op Schiphol ontv'ng van De Wilde «en. De twee wagens, bestemd voor majoor Eva den Hartog op Bangla Desj, worden vannacht naar Dacca over- Van een onzer verslaggevers APELDOORN De rijen van het Apeldoorns wandellegioen zijn al flink uitgedund, voornamelijk als gevolg van de troplsdhe hitte op de eerste dag. Het aantal uitvallers was toen weliswaar acht, maar gis terochtend bleken er nog eens ne gentien thuis te zijn gebleven. Op de tweede dag versdhenen 1508 wandelaars aan de start. Van hen moesten er in de loop van de dag vier In de bezemwagen stappen, waardoor het aantal uitvallers op 3 Is gekomen. Gisteren speelde het wandelavon- tuur zich af in de omgeving van Vaassen. Nlersen en Wiessel en wanneer men niet dertig maar veertig of vi.iftig kilometer liep ook noe in de kontrelen van Gor- tel. Ernst en Ene. Het was Ideaal wandelweer, veel minder broeierig dan dinsdag, geiarderd met een en- Vel buitle en vele zonnige oerioden. En van de lustplaatsen was- eesi- tueerd bij het kasteel De Cannen- »hurch te Vaassen. eens bewoond door Maarten van Rossum en altijd goed voor het maken van een foto. Van die eeleeenheld werd dan ook door velen van het leeer der wan dalende non-conformisten (ook op het, gebied van de kledii kan hier Immers alles) een dankbaar ge bruik gemaakt. Vandaag, de derde dae. staan Koot- wlik. Assel en Hooe-Soeren op het nroeramma. Opnieuw men weet dat. eigenlijk al een luisterrük traject.. Maar niet alleen luisterrijk, ook zwaar. Van een verslaggever UTRECHT —De VVDM heeft fel geprotesteerd tegen het oppakken door de marechaussee, dinsdaga vond, van vier hoofdbestuursleden van de soldagenvakbond. De VVDM'ers waren tegen de orders van de wzchtcommandant bezig met Individuele voorlichting aan en ledenwerving onder recruten in de Kromhoutkazerne in Utrecht. De marechaussee heeft de bestuurders verhoord en twee uur vastgehou den. Volgens de VVDM hebben de kazer necommandant en de marechaussee de richtlijnen van het ministerie van defensie genegeerd. In deze richtlijnen worden aan de VVDM de meest wezenlijke faciliteiten verleend voor het uitoefenen van haar vakbondswerk, met name de vrijheid van beweging in de kazer nes voor zover de dienst het toe laat. De vereniging acht het ontoelaat baar dat bestuursleden onder arrest worden gesteld voor het uitoefenen van hun legale vakbondswerkzaam heden. De VVDM noemt het voor val een scherp voorbeeld van regel matig voorkomende tegenwerking van VVDM-aktivitelten op de oplei dingskazernes. DEN HAAG De Haagse kinder rechter mr. J. A. Trigt heeft beslist dat de stichting katholieke kinder huizen in Den Haag niet langer onderdak mag bieden aan een 18- jarlg meisje, dat in een der jeugd pensions van de stichting woont. De ouders hadden er ernstig be zwaar tegen gemaakt dat het meis je de jongeman, met wie zij verke ring heeft, tijdens de weekends ontvind in het jeugdpension. Na mens de ouders (die aangesloten zijn bij de Stichting Actiegroep Verontruste Ouders) betoogde de Haagse advocaat mr. L. van Heij- ningen dat de staf van de kinder huizen geen toezicht hield op de kinderen. Volgens een woordvoer der van de Stichting Katholieke Kinderhuizen is er wel degelijk toe zicht. 'Wel is het zo dat In de jeugdpensions meer aan de eigen verantwoordelijkheid van de kinde ren wordt overgelaten dan in ons zgn. behandelingstehuis. In de jeugdpensions worden de kinderen voorbereid op het zelfstandig wo nen. Het was de bedoeling, dat het bewuste meisje binnen afzienbare tijd op kamers zou gaan wonen', aldus de SKK. DEN HAAG De Raad van State heeft zich op verzoek van het college van b. en w. van Vlieland gebogen over de vraag waar iemand nu eigenlijk in het persoonsregister behoort te worden opgeno men. Het gemeentebestuur van Vlieland vecht de beslissing aan van de mi nister van binnenlandse zaken waarbij met vernietiging, van het besluit van b. en w. bepaald werd dat mevrouw J. J. M. Bijkersma- Lambermont uit Leeuwarden alsnog In het bevolkingsregister van Vlie land moest worden opgenomen. Mevrouw Bijkersma had zich na de aankoop van een woning aan de Dorpsstraat op Vlieland tot de ge meentesecretarie daar gewend met het verzoek haar in te schrijven. Vlieland weigerde dit. Mevrouw Bij kersma ging ln beroep bij de mi nister van binnenlandse zaken en kreeg het gelijk aan haar kant. Het gemeentebestuur van Vlieland te kende op zijn beurt beroep aan bij de Kroon. Burgemeester Rombout van Vlie land verklaarde voor de Raad van State dat mevrouw Bijkersma om zakelijke, persoonlijke en financiële motleven ln het persoonsregister van Vlieland opgenomen wilde worden en dat zij ook aanwezig wilde zijn bij komst en vertrek van haar gasten die haar woning op Vlieland huurden. Vlieland vond dit geen reden voor opname ln het bevolkingsregister. Mevrouw Bij kersma deed ha de weigering een beroep op een artikel uit het be sluit bevolkingsboekhouding dat bepaalt dat iemand die afwisselend in twee plaatsen nachtrust geniet ln het bevolkingsregister kan wor den ingeschreven van de plaats waar hij meer dan 180 nachten wil vertoeven. Aanvullend verblijf AAfezien van het aantal nachten dat mevrouw Bijkersma op Vlieland rust zal genieten is het volgens ons nooit de bedoeling van de wetgever geweest om een vakantieganger of 'gangster' in het personenregister op te nemen', betoogde burgemees ter Romtou voor de Raad van Sta te. In het geval Bijkersma spreekt vol gens burgemeester Rombout het begrip 'afwisselend' niet aan omdat de door haar aan de rijksinspectie voor de bevolkingsboekhouding op gestelde perloden van verblijf op Vlieland een duidelijke relatie heb ben met de vakantieperiode. Vol gens hem is het zelfs aanwijsbaar dat mevrouw Bijkersma aanvullend verblijf op het eiland creëert of recreëert om aan de 181 verplichte dagen te komen. Volgens burgemeester Rombout krijgt Vlieland steeds meer aanvra gen van tweede woningbezitters op het eiland van elders die als Vlie- lander Ingeschreven willen worden. In de meeste gevallen worden de verzoeken geweigerd. Vlieland ziet zijn dorpskernen steeds meer ontvolken. Voor di kwijls grote bedragen, die voor de gemeente zelf niet op te brengen zijn, gaan de woningen over aan weekend- en vakantiegangers. De eilandbevolking schuift hierdoor od naar nieuwbouw waarvoor men noodgedwongen natuurgebied moet opofferen. Voordelen De wens om als Vlielander inge schreven te staan is niet zo vreemd tegen de achtergrond van de voor delen die aan de eilanderstatus vastzitten. De Vlielander kan tegen sterk gereduceerde prijs van de boot naar het vasteland gebruik maken, hij hoeft geen woonforens- belasting te betalen, hij krijgt een speciaal voor de wadden Ingestelde tegemoetkoming in schoolgeldkos- ten. Als in de toekomst Vlieland ooit tot beschermd dorpsgezicht verklaard wordt, kan voor restaura tie van een woning op het eiland ook een subsidie van 60 tot 70 procent worden verkregen. Het hoofd van de afdeling algeme ne zaken van de rijksinspectie be volkingsboekhouding de her P. Zee man verklaarde dat er geen reden was te wijfelen aan de goede be doelingen van mevrouw Bijkersma en dat kwade trouw maar bewezen zou moeten worden. Volgens hem had de minister niet onjuist gehan deld met zijn besluit. Van onze economische redactie DEN HAAG Herstel van werkgelegenheid en vermindering van de inflatie (geldontwaarding) waarop de vakbeweging het be leid voor de komende twee jaar grondt begint met lastenverlich ting, matiging van de arbeidskosten en een goed investeringskli maat Dit zegt het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) in een commentaar op het beleidspro gramma van de drie vakcentrales. Waarschuwend wordt hieraan toe gevoegd, dat nieuwe hindernissen tegen investeringsplannen, zoals de vakcentrales bepleiten, economisch en sociaal 'volstrekt verkeerd' zul len uitpakken. De wensen van de vakcentrales zul len, naar het oordeel van deze werkgeversorganisatie, ongetwijfeld tot een verdere verzwaring van de belastingen leiden, hetgeen ln deze slechte economische omstandighe den ongewenst wordt geacht. In het beleidsprogramma worden onvol doende aanknopingspunten gevon den voor een succesvolle bestrij ding van de werkloosheid en infla tie op korte termijn. Wel kansen Maar gezien de ernstige daling van het werkelijk besteedbare inkomen van zelfstandigen in de jaren 1973 t.e.m. 1975 en de stagnatie van de groei van het nationaal inkomen, vinden de ondernemersverbonden liet rechtvaardig, dat ook vanuit de looninkomens een bijdrage wordt geleverd aan de gezondmaking van de Nederlandse economie. Dit om dat deze (loon) inkomens de afge lopen jaren een grote werkelijke vooruitgang te zien hebben gege ven, zo zeggen de ondernemersver bonden. PARAMARIBO De Surinaamse minister van binnenlandse zaken mr. dr. C. Ooft heeft in het parle ment in Paramaribo gezegd, dat Surinaamse paspoorten in Neder land worden verkocht aan Indiërs en Pakistani, die daarmee Engeland willen binnenkomen. De paspoorten zijn van Hindoestaanse Surinamers die zelf in hun land blijven, maar het document naar Nederland stu ren, aldus minister Ooft. Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag deelde desge vraagd mee dat van deze vorm van fraude niets bekend is. Minister Ooft zei ln Paramaribo nog, dat veel Surinamers nu een paspooort aanvragen om te kunnen bewijzen dat zij Nederlander zijn, wanneer Suriname eenmaal onafhankelijk is. Maar volgens de bewindsman ver vallen deze paspoorten na 25 no vember. de datum van onafhanke lijkheid. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) mist ook een samenhangende aanpak van de problemen: 'er worden nauwelijks concrete analyses en daarop geba seerde beleidsvoorstellen aangedra gen'. Het VNO meent, dat het centrale overleg tussen werkgevers en werk nemers dit najaar niet zonder pro blemen, maar ook niet zonder enig uitzicht zal beginnen. Intussen wordt gevreesd dat het uitvoeren van de gedachte van de vakbeweging over 'toetsing' van in vesteringen, zal leiden tot een ver regaande bureaucratische over heidsbemoeienis en dat Schadelijke gevolgen voor de economische ont wikkeling dan niet zullen uitblij ven. De ondernemersverbonden in het midden- en kleinbedrijf het KVO het NKOV en het NCOV hebben waardering voor de in de nota van de vakcentrales uitgesproken be reidheid, op middellange termijn tot een akkoord te komen. Veilig ln Jezus' In Canada is na langdurig lijden overleden ons lief Kleinkind en Neefje Jacky In de leeftijd van 9 jaar. j. Star j. M. Star- Kulvenhoven Tantes, ooms. neven en nichten Maart je Bartelse-Braat Rotterdam L Braai Spljkenlsse: B. v. d. Steen-Braat Rotterdam- A. Los-Braat L. P. Los Poorlugaal: J. Braat M. Braat-v. Noord Rozenburg: A. NoordziJ-Braat Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De BVA zal spoorslags moeten kiezen voor hand having van de samenwerking, of zich moeten keren tegen de bon den met wie het, kennelijk zolang als het nodig was, goed was samen te werken. Heden nam de Heere tot Zich onze lieve Zus ter Huibertha Zuurmond in de ouderdom van 81 jaar. G. J. Wendel-Zuurmond J. C. Zuurmond 's Gravenhage, 8 juli 1975. Vlierboomstraat 292. Bezoek aan de rouwkamer Fred. Hendriklaan 7 donderdag van 19.00 - 20.00 uur. Aan huis geen bezoek Geen bloemen. De dienst van Woord en Gebed zal worden ge houden vrijdag 11 juli om 11.00 uur ln de aula van 'Nieuw Eijkenduynen', Kamperfoeliestraat 2a, waarna de begrafenis zal plaatshebben. MilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIHIIII Dit standpunt verkondigt de chris telijke bedrijfsbond voor beambten HBV in zijn blad 'Beginsel en be drijf'. De christelijke bedrijfsbond heeft geconstateerd dat de BVA, de vereniging van werknemers ln bank- en verzekeringsbedrijf en administratieve kantoren, kennelijk niet langer op de gebruikelijke ma nier wil samenwerken met de HBV en de NW-bond Mercurius. Toen de BVA uit het NKV stapte is be sloten tot samenwerking, op voor waarde dat de BVA beleid en op stelling ten opzichte van de HBV niet zou wijzigen. Aan de hand van twee voorbeelden geeft de HBV nu aan dat dit niet meer het geval lijkt te zijn. Ten aanzien van de onderhandelin gen met de directie van Delta Lloyd over een sociaal contract, heeft de BVA doen voorkomen alsof deze bond als enige de voorstellen van de werkgevers heeft geaccep teerd, terwijl Mercurius en de HBV in gebreke zouden zijn gebleven. 'Wanneer de BVA zich de vrijheid veroorlooft dingen te zeggen die tenminste voor meer dan één uitleg vatbaar zijn, dan menen we daarte gen in het geweer te moeten ko men'. aldus de christelijke bedrijfs bond. Verder zou de BVA hebben gesuggereerd dat van de georgani seerde werknemers bij de Rabo- banken onevenredig veel mensen bij de BVA zijn aangesloten. 'Wij spreken deze cijfers niet alleen tegen, we bestempelen ze ook als volledig onjuist', zegt de HBV daar over. Op grond van deze zaken con cludeert de HBV dat er iets mis is met de samenwerking. Daarom maant de bond de categorale BVA tot het maken van een snelle keu- De zeer grote belangstelling, die wij mochten onder vinden na het overlijden van mijn zeer geliefde Man, onze lieve zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader Cornells Pieter de Zeeuw heeft ons ten zeerste getroffen. Gaarne hadden wij in een persoonlijk schrijven onze dank betoond, maar het grote aantal bewijzen van medeleven ln woorden en brieven, nopen ons op deze wijze u onze oprechte en meest hartelijke dank te be tuigen. Uit aler naam H. de Zeeuw-Legerstee H.I. Ambacht, juli 1975 E)orpsstraat 12 Voor de zeer vele blijken van belangstelling en harte lijk medeleven, betoond na het overlijden van onze lieve Man, Vader en Opa Pieter Edelman betuigen wij u onze welgemeende dank. P. J. S. Edelman-Weinar kinderen en kleinkinderen Huizen, juli 1975 Ericaweg 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9