e£abelita Peron lat Lopez Rega niet los Verwarring rond akkoord in de Sinaï-woestijn Muiterij dreigt op Wilsons wrakke schip van staat merika zal Turkije eer wapens leveren Egypte wil geen zaken meer doen met Sowjet-Unie idiase parlement gaat ?er noodtoestand praten Idi Amin bij Jomo Kenyatta aat 'blokkeert' schoonzoon mogelijk presidentsopvolger Westerse kennis en eigen vernuft voor opbouwen moderne luchtmacht Veel waterschade in Roemenië Deel kabinet, parlement en bonden gispt loonmatiging JW/KWARTET DONDERDAG 10 JULI 1975 BUITENLAND 7 -467 IOS AIRES (Reuter, UPI, AP) Vergezeld door een kennelijk luür ïgedane Jose Lopez Rega woonde de Argentijnse president, i. lita Peron gisteren een herdenkingsdienst bij. Van vele kan- m i Argentinië is zijn aftreden als minister van sociaal welzijn toedoen van Lopez Rega zou Peron aanvankelijk toe- fle loonsverhogingen tot 150 pet beperkt tot 50 procent. De ngen waren volgens de vak- - altijd een steunpilaar van jeromisme - noodzakelijk om prijsstijgingen in 't land maken. gaf mevrouw Peron de tijdens een algemene sta- ch him zin; de tweedaagse werd daarop tien uur voor- f afliep afgebroken, gelegenheid lieten de bon ten dat mevrouw Peron het van drie ministers uit haar zou aanvaarden (officieel is fe regering afgetreden) onder rez Rega. Tot op heden heeft uw Peron hierop echter niet fceerd. Wel zou zij hebben ge- als Rega aftreedt ook zij htl geval zal zij tot vreug- veel Argentijnen niet worden opgevolgd door Lopez schoonzoon Raul Lastiri. Pe- xhe senatoren hebben een itwerp aanvaard voor de be- ïg van haar opvolger als zij ■t. Hierdoor wordt opvolging iRaul Lastiri geblokkeerd. De dit wees de 59-jarige Italo Lu- ian als vice-president. Volgens zal hij interim-presi- zijn als mevrouw Peron niet nr#at is haar functie te blijven Menen. De functie was vakant t april toen Jose Antonio Al- *nJ, een sympathisant van de pe- vnSen, maar geen partijlid, onder van de president en Lopez aftrad. Mevrouw Peron maak te haar partijleden duidelijk dat zij wenste dat deze post vakant bleef en dat Lastiri de opvolger zou wor den. Maar de senaat koos Luder met 50 tegen vier stemmen. De vier stem men die niet voor Luder waren, gingen naar drie andere kandida ten, waardoor duidelijk werd dat het peronistische blok samen met de belangrijkste oppositiepartij (de radicalen) tegen de wens van Isa bel ita Peron inging. Lastiri is een prominent lid van 'de familie' zoals de clan van Rega vaak genoemd wordt. Hij is schoonzoon van Rega ofschoon hij met zijn 60 Jaar vier jaar ouder is dan de controversiële minister, die ook de particuliersecretaris van de president en kabinetscoördinator is. Particulier-secretaris en daarmee in feite de machtigste man in Argen tinië zal Lopez Rega ook blijven als mevrouw Peron hem onverhoopt niet kan handhaven als minister van sociaal welzijn. Lopez Rega wordt verantwoordelijk gesteld voor alles wat onder de regering van de weduwe van Juan Peron verkeerd is gegaan en wordt ervan beschuldigd de belangen van de armen in Ar gentinië voortdurend op de achter grond te schuiven ter wille van het bedrijfsleven. Dit weekeinde werd zijn naam in verband gebracht met de anti-communistische alliantie die enkelen honderden moorden op 'vooruitstrevende' Argentijnen op zijn geweten heeft (Zie ook de levensbeschrijving van Lopez Rega in onze krant van gisteren). nt- na afloop dat hij hoopte 12 iet compromis zal leiden tot b oplossing voor het Grieks- geschil over Cyprus en ver- ai™ lat Turkije nu zal besluiten Ke 'ol waar dig lid te blijven van om AVO. De belangrijkste punten Eet compromis zijn: Militaire goederen ter waarde i,?0 miljoen dollar die Turkije a heeft gekocht zouden onmid- ran c worden vrijgegeven en wor- afgezonden. urkije zou daarnaast vrij i!*n zijn alle materieel dat het d te kopen, mits de betaling Jent geschiedt. president zou het Congres ,k. de 60 dagen verslag moeten engen van ale wapenverkopen rurkije en de stand van zaken t conflict over Cyprus. Congres sprak zich februari lit jaar uit tegen verder Ame- nse wapenleveranties aan Tur- omdat het land Amerikaanse ..jns had gebruikt bij de Invasie 'U, iet eiland Cyprus van vorig De Senaat heeft het verbod p°ngs opgeheven, maar het Huis Afgevaardigden had dit nog gedaan. Turkije had de Vere- Staten tot 17 juli de tijd .'ten de leveranties te hervat en verklaarde dat de Amerl- ;e bases in Turkije anders op- v onderwerp van onderhande- L - J1 uuugi wexy *an uuuciucuiub- zouden worden. Maar als het n.w ikaanse Congres voor 17 juli ri.ef compromisvoorstel goedkeurt. 'fteft het niet tot onderhandelin- er*te komen. Het Congres zal er pel nde week over stemmen. De n- ïissie voor internationale be- ingen van het Huis maakte bekend dat de hoorzittin- over bet compromis vandaag ron beginnen, en voorzitter Carl n Tt zei te verwachten dat deze DELHI (Reuter, UPI, AP) t0 iler Indira Gandhi van India ipr t gisteren het parlement in bij- ere zitting bijeengeroepen voor ill, zo is door de Indiase presi- Ali Achmed aangekondigd, ens de bijzondere zitting zal de adiging van de noodtoestand flen behandeld. Het Hoger en h Lagerhuis zullen een week bij- nei omen teneinde de premier de Wfdweltelijk vereiste goedkeuring ranleven voor de eind Juni afge- hadigde noodtoestand. Ie goedkeuring zal niet veel moel- leden opleveren. De Congres- ;res>ij van mevrouw Gandhi heeft dt toeerclerheld in beide huizen, de n Angrijkste parlementsleden van Vsbtoppositie zitten in de gevange- int SilvHouw Gandhi zal zelf niet kun- meestemmen. Het hoogge- i 2 ltshof heeft haar haar stem- it in het parlement ontzegd voor de tijd dat zij in beroep ls tegen een vonnis waarbij zij haar zetel, in het parlement verloor we gens corrupte verkiezingspraktij ken. Krachtens de grondwet moet het parlement de noodtoestand binnen twee maanden na datum van af kondiging goedkeuren. In normale omstandigheden gaat het parlement gedurende de zomermaanden vijf weken lang met reces. Politieke waarnemers achten het mogelijk dat mevrouw Gandhi van het par lement, waarin haar Congrespartij tweederde van de zetels heeft, een extra vertrouwensvotum wil loskrij gen. De Indiase staat Maharasjtra heeft inmiddels de arrestatie bekendge maakt van 952 mensen en de staat Bihar die van 952. Uit de overige twintig staten zijn nog slechts on volledige berichten over arrestaties ontvangen. President Idi Amin van Oeganda (links en president Jomo Kenyatta van Kenia (midden met baardje) tesamen tijdens het bezoek dat Amin gisteren aan Kenia bracht, op doorreis vannit Somalië naar huis. President Barre van Somalië zou Amin hebben gevraagd liever geen voorzitter te worden van de Orga nisatie van Afrikaans eenheid (O- AE). Officieel volgt Amin eind deze maand Barre op tijdens een confe rentie van de OAE in de Oegandese hoofdstad Kampala. Maar Amin ontkende dat Barre dat ooit, heeft gevraagd. 'Het is noch aan hem noch aan mij zich daarover uit te laten. De beslissing ligt bij de Afri kaanse staatshoofden'. Waarover Amin met Kenyatta heeft gesproken is niet bekend maar aangenomen wordt dat de verhou dingen binnen de Oostafrikaanse gemeenschap (behalve Kenia en Oeganda ook Tanzania) aan de or de zijn geweest, verder de ter dood veroordeling en latere gratiëring van de Britse leraar Denis Hills in Oeganda en de tijdelijke weigering van Kenia een wapenstransport met als bestemming Oeganda door te laten. Na zijn thuiskomst zal Amin met de Britse minister van buitenlandse zaken James Callaghan praten over de stand van de Brits-Oegandese betrekkingen en het verdere lot van Denis Hills. Diplomatieke krin gen in de Zairese hoofdstad Kin- sjasa verwachten dat Hills binnen kort, uiterlijk binnen drie maan den, in vrijheid zal worden gesteld. compromis wordt goedgekeurd HINGTON (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse president rda F0rd heelt gisteren na een onderhoud met de leiders van ."'fpartijen in het Huis van Afgevaardigden, bekendgemaakt dat in voorlopig compromis is gevonden waarmee, na goedkeuring het Congres de Amerikaanse wapenleveranties aan Turkije len worden hervat. WASHINGTON. BONN (Reuter, UPI, AP) De verwarring rond de vraag hoe dicht Israël en Egypte bij een akkoord over de Sinaï-woestijn zijn, Is er niet minder op geworden, nadat de drie belangrijkste onder handelaren in het conflict nogal uiteenlopende verklaringen afleg den. Zo antwoordde de Amerikaanse mi nister van buitènlandse zaken, Henry Kissinger, gisteren kort voor zijn vertrek voor een vier-daags bezoek aan Europa op de vraag van journalisten of de beide landen al tot overeenstemming gekomen wa ren over wezenlijke punten: 'dat dit in het geheel niet waar was'. En op de vraag of de beide landen dan de sluiting van een akkoord al be naderd hadden, zei Kissinger: 'Nee, dat punt hebben we nog lang niet bereikt', maar beide landen zijn er zeer ernstig mee bezig'. Daarentegen heeft de Egyptische president Sadat in een interview met de Amerikaanse krantenmag naat Randolph Hearst, gezegd dat zijn land met Israël overeenstem ming heeft bereikt over de funda mentele voorwaarden voor een nieuw Sinaï-akkoord. Sadat zei dat een akkoord 'een eind zou maken aan de explosieve situatie in het Midden-Oosten' als er ook bewe ging zou komen in het Syrische front en als een conferentie in Geneve het probleem van de Pales- tljnen zou oplossen. Volgens Hearst geloofde Sadat dat er spoedig een nieuw akkoord zou worden onderte kend. Sadat had tegen president Ford (vorige maand in Salzburg) gezegd dat de Verenigde Staten een waarschuwingssysteem mochten op zetten in de Gidi- en Mitla-passen, nadat Israël deze ontruimd zou heb ben. De olievelden van Aboe Rho- deis zouden aan Egypte toevallen en Sadat zou jaarlijks het mandaat van de veiligheidstroepen van de Verenigde Naties in de bufferzones ln de Sinaï verlengen. De Israëlische premier Jitzak Rabin, op het moment in Bonn waar hij de Westduitse bewindslieden op de hoogte stelt van de Israëlische standpunten, zat er met zijn voor zichtige verklaring zo ongeveer tus senin. Hij zei dat een akkoord 'mo gelijk' was, maar dat dan beide partijen consessies zouden moeten doen. 'Israël', zo zei de premier, 'streeft naar een veilige, rechtvaar dige en eervolle vrede, maar niet naar een vrede tot elke prijs'. Rabin wees voor de zoveelste keer 'onderhandelingen met terroristi sche organisaties, die verklaarden de vernietiging van Israël tot doel te hebben' af. WASHINGTON (UPI) 'Egypte wil niets meer met de Russen te maken hebben. Het bouwt een moderne luchtmacht en lucht verdediging op met Westerse kennis en eigen vernuft'. Dit schrijft het Amerikaanse blad Aviation Week and Space Techno logy. In een artikel over de Egypti sche luchtmacht schrijft hoofd redacteur Robert Hotz dat een recent bezoek aan voorheen ge sloten Egyptische Luchtmachtin stallaties hem ervan overtuigd heeft dat president Anwar Sadat 'onvermurwbaar blijft in het houden van de Russen bulten Egypte', maar dat de Russische druk aanhoudt'. 'WIJ geloven dat de werkelijke feiten van de afgelopen tien Jaar van de Sowjet-Egyptische betrekkingen in het westen slechts vaag zijn onderkend en dat door de strenge doctrines van de koude oorlogen er een al te eenvoudige verklaring voor ls gegeven', aldus Hotz. Toen de vroegere minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles een Amerikaanse finan ciering van de Asoeandam af wees, zei de toenmalige Egypti sche president, Gamal Abdel Nasser: 'Ik zal als het moet naar de duivel zelf gaan om die dam gebouwd te krijgen'. Een Egypti sche commandant uit die tijd: 'Dat is precies waarheen hij gta€'. 'De Egyptenaren gingen naar de duivel om hun wensen ingewil ligd te krijgen en zoals zoveel mensen vonden zij de prijs die zij de duivel moesten betalen, te hoog', aldus Hotz. 'De huidige situatie biedt een belangrijke mogelijkheid de strategische ba lans in de Middellandse Zee te herstellen, de zachte buik van de Navo te versterken en het Sow- jet-tmperialisme terug te drin gen naar de Zwarte Zee waar het hoort'. De voornaamste reden voor de uitwijzing van 21.000 Russische adviseurs midden 1972 en ophef fing van de rode luchtmacht- en marine-enclaves in Egypte' was de hardnekkige vastbeslotenheid van de Sowj ets Egypte over te nemen als een Russische kolonie en als een basis ter uitbreiding van de Russische belangen in het Midden-Oosten zonder veel rekening te houden met de be langen van Egypte'. Sadats besluit tot uitwijzing van de adviseurs werd genomen met het risico dat de toekomstige Russische wapenleveranties in gevaar zouden komen, maar Cai ro heeft zich vanaf vorig jaar tot Europese landen gericht als veelvoudige bron voor nieuw mi litair materieel. 'De sterkste indruk die op alle niveaus van de Egyptische strijdkrachten duidelijk werd, was het gevoel dat zij, ofschoon dankbaar voor de Russische le veranties toen de VS en andere Westerse landen weigerden, een intense afkeer kregen voor de Sowjets persoonlijk, professio neel en politiek'. De Egyptische opperbevelhebbers vergeleken de Russische wapens met die uit het Westen. 'De meeste hogere Egyptische com mandanten kregen in de Tweede Wereldoorlog een Britse oplei ding en gevechtservaring. Zij hebben dus een Westerse maat staf om de Russische technolo gie, uitrusting en training te be oordelen. Zij vinden het Russische mate rieel krachtig, hanteerbaar en voor zijn doel berekend. Maar zij vinden dat het te ingewik keld is en technologisch achter ligt. Verder achten zij de trai ning te beperkt en te eenvoudig. Het is een training voor één specifieke taak zonder de veel zijdige vertrouwdmaking met al le aspecten die de strijd vergt'. WENEN (Reuter) In het midden, zuiden en oosten van Roemenië staan tienduizenden hectaren bouwland onder water. Duizenden boeren proberen met de hand nog te oogsten wat mogelijk is. Honderden huizen zijn inge stort en in sommige fabrieken ligt het werk stil. Officieel is geen verlies van mensenlevens gemeld, maar volgens buitenlandse waarnemers is de schade zo groot, dat er ook mensen het slachtoffer moeten zijn geworden. volgende week beëindigd zouden kunnen worden. Albert gelooft dat het Huis het compromis zal steu nen. De regering-Ford heeft ook een niewe poging ondernomen het Con gres te bewegen tot intrekking van beperkende bepalingen die het heeft gekoppeld aan de wet op de handel met de Sowjet-Unie. Sinds het Amerikaanse congres in 1974 het toekennen van handelsvoorde len aan de Sowjet-Unie afhankelijk stelde van ruimere emigratiemoge lijkheden voor Russische joden is het Amerikaans-Russische handels verdrag een dood stuk papier. Mos kou wees het amendement van se nator Jackson inzake de emigratie van de hand als een onaanvaardba re inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een souverel- ne staat. Ook hadden de Russen grote bezwaren tegen een amende- ment-Stevenson dat boven een be drag van 300 miljoen dollar voor kredieten met lage rente toestem ming van het congres noodzakelijk is. De Amerikaanse regering heeft bij het streven naar een 'nieuwe for mule' steun gekregen van enkele senatoren die Juist terugkeerden van een reis door de Sowjet-Unie. SEOEL (UPI) Het parlement van Zuid-Korea heeft gisteren wetsont werpen goedgekeurd, die de rege ring van president Park Tsjoeng- Hee grotere volmachten geven op het gebied van belastingen en mili taire zaken. De president zegt de nieuwe wetten nodig te hebben om de 'nationale veiligheid te versterken tegenover de groeiende invasiedreigingen van Noord-Korea na de communistische machtsovername in Indo-China'. door Bert van Panhuis 'Het schip van staat gaat recht vooruit' was de uitroep waarmee een jaar of zes geleden de toen malige Labourminister van financiën Roy Jenkins één van zijn begrotingen in het Britse Lagerhuis bekendmaakte. Enkele maanden geleden, toen de huidige bewaarder van 's rijks schatkist Denis Healy zijn plannen voor het komende begrotingsjaar op tafel legde, haalde Margaret Thatcher, de leider van de oppositionele Conservatieven tot zichtbaar genoegen van Jenkins diens woorden aan. Met een vernietigende blik in de richting van Healey voegde ze er bijtend aan toe: 'Nu kan worden gezegd dat het schip van staat recht naar beneden gaat'. Naar de bodem ging de Britse eco nomie de afgelopen maanden en jaren. Vorig jaar moest de regering van Edward Heath na vier jaar in de regeringsstoelen opstappen. Vanuit de vakbonden waren harde looneisen gesteld maar Heath be sloot het been stijf te houden. Dit kwam hem op een regelrechte oorlog met de mijnwerkers te staan. De gevolgen waren rampza lig; stringente beperking van het energieverbruik. een driedaagse werkweek voor een aantal bedrijfs sectoren en prijzen, die omhoog vlogen. De Conservatieve eerste minister nam daarop een ingrijpend besluit. Hij schreef verkiezingen uit met als inzet: wie maakt hier de dienst uit. regering en parlement of de vak bonden? Heath waagde en verloor. Roerganger Harold Wilson mocht na vier jaar felle oppositie het roer in handen nemen met naast zich in de sociaa- economische hoek twee lievelin gen van Britse vakbonden de Michael Foot, - charis matisch leider van de linkervleugel van Labour en de man, die groot vertrouwen geniet bij de top van de vakbeweging - op het ministerie van arbeidde kroonprins van links, de sterk op de grote massa mikkende Tony Benn op industrie. Het afgelopen jaar hebben zij zich sterk geroerd en Benn kreeg met zijn plannen voor nationalisatie van voor de Britse economie belan grijke industrieën als de scheeps bouw en de vliegtuigindustrie en niet in de laatste plaats om zijn Industriewet - om de bijna achter lijke Britse bedrijfsstructuren' te hervormen - de bijnaam Dracula. Inmiddels bleef het steeds slechter gaan met het Engelse bedrijfsleven. Onder Invloed van de wereld reces sie en de oliecrisis vielen er vooral klappen ln de autoindustrie. De ontwikkelingen bij Rolls Royce, British Leyland - eens Groot-Brit- tanniës paradepaard - en Chrysler HAROLD WILSON vandaag vuurproef MICHAEL FOOT dan aftreden waren zo zorgwekkend dat alleen regeringsingrijpen deze bedrijfstak voor een ware catastrofe kon be hoeden. Even konden de Britse EG-perike- len en het referendum de directe aandacht van de economie afleiden, maar sinds begin vorige maand draaide alles weer om de vraag, wanneer de regering Wilson nu eindelijk de sinds het indienen van de crisisbegroting '75-'76 min of meer beloofde noodmaatregelen zou gaan nemen. 'Oorlogstijd' Vorige week dinsdag was het zover. Wilson kon geen kant meer op. Maandenlang had hij vriend en vij and bezworen dat. zijn regering er eenvoudigweg niet over dacht loonmaatregelen te gaan nemen. 'Alleen in tijd van oorlog zal de regering ingrijpen' was steeds zijn vaste antwoord. Wilson vond vorige week maandag kennelijk dat het 'oorlogstijd' was geworden. Wat gebeurde? Terwijl Wilson een bijeenkomst van de landbouwbon den bijwoonde en hen prees voor de kwaliteit van de aardbeien, die hij voorzien van een flinke portie room in hun midden nuttigde, had den minister Healy en de gouver neur van de Bank van Engeland ln heel wat minder prettige ontmoe ting. De waarde van het pond ster ling - sinds het begin van het 'zweven' eind 1971 met ongeveer 27 procent verminderd - was ln één week tijd met 3,6 procent afgeno men. Gouverneur Gordon Richard son probeerde de ergste klap op te vangen door zijn bank het van de buitenlandse bankiers verlaten pond te laten kopen. In zijn bijeenkomst met Healy stel de Richardson dat als er niet me teen ingrijpende maatregelen kwa men hdj het pond niet meer in de hand had en het een ongekende keldering zou gaan maken. Het kernkabinet werd bijeen geroepen en onder protest van onder meer de ministers Benn en Barbara Castle, de 'grand o-ld lady' van de linkervleugel, werd een serie nood maatregelen goedgekeurd, die de voorloper zou moeten zijn van een antl-lnflatieprogramma. De volgende morgen maakte Healey bekend dat de regering eiste dat lonen en dividenden bij de komen de loonronde niet meer dan tien procent zouden stijgen. Op deze mander zou s^men met het anti- inflatieprogramma worden gepro beerd het de ontwaarding rond sep tember van het volgend jaar op tien procent te brengen. 'We blij ven voorstander van een vrijwillige loonmatiging maar als blijkt dat de bonden daar niet aan willen zullen we een loonwet afkondigen', voegde Healy er dreigend aan toe. Verraden De reactie ln de linkervleugel van de Labourfractle was er één van verbijstering; men voelde zich ver raden. De Ideeën van de regering staan sinds dinsdag centraal ln de bij eenkomst van vakbonden en partij en waarschijnlijk ook nog steeds in het kabinet zelf. Harold Wilsons politieke voortbestaan ls inzet van het spel dat deze week wordt ge speeld en zelfs het EG-referendum is bij lange na niet zo bepalend geweest als de uitkomst van de antl-lnflatierondes. De premier zit ten eerste met zijn eigen kabinet. Het overgrote deel is het wel met hem eens ook al zou den ministers als Jenkins (binnen landse zaken) Prentice (ontwikke lingssamenwerking) en Lord She- perd (fractieleider ln het Hoger huis) liever meteen een loonwet uitvaardigen. Het grote probleem ls wat de linkergroep gaat doen. Mi- DENIS HEALY desnoods loonwet chael Foot heeft al eens verklaard dat hij aftreedt als de regering ln de lonen Ingrijpt en als hij gaat kunnen sympathisanten als Benn en Castle moeiljk achterblijven. Bo vendien zal een niet gering aantal staatssecretarissen het voor gezien kunnen houden. Ten tweede neemt de opstand ln de Lagerhuisfractie steeds ernstiger vormen aan. Als deze. ongeveer een derde van de fractie tellende groep Wilson afvalt zal hij het slechts kunnen redden met een deel van de Conservatieve oppositie. Vlees is zwak Het ls niet onmogelijk dat hij uit deze gelederen passieve steun zal krijgen te meer omdat men het onder Margaret Thatchers volgelin gen nog lang niet eens is over de te volgen economische politiek ln een nieuwe Conservatieve regering. Vraag is echter of bij de Conserva tieven het vlees niet net iets zwak ker zal zijn dan de geest gewillig is. Het derde mogelijke struikelblok zijn de vakbonden. De TUC, het overkoepelend orgaan van de Britse vakbonden, heeft gisteren met niet overtuigende meerderheid (13-9) Instemming betuigd met een plan voor een loonsverhoging van zes pond per week voor iedereen met een loon of salaris beneden de 7000 pond. Vergeleken met het rege ringsvoorstel van 10 procent en een bevriezing vanaf 10.000 pond lijken de verschillen niet onoverbrugbaar. De invloed van de TUC ls ln Groot-Brlttannlë echter meer mo reel dan daadwerkelijk en het ge vecht zal uiteindelijk met de afzon derlijke bonden worden geleverd. Dit, is geen gemakkelijke opgave getuige de kleine en broze overwin ning van de gematigden tijdens het congres van de mijnwerkersbond. Het zal sterk van de inhoud van het vandaag in de kabinetsvergade ring te bespreken programma voor de inflatlebestrijding afhangen of Wilson de hete vuren achter de rug heeft of er nog voorstaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7