Zeeheldenkwartier in Den Haag dreigt snel in verval te geraken m Botulisme in water van Leidse Trekvliet Hoefgetrappel in Voorschoten Celstraf geëist tegen arts uit Oegstgeest die recepten vervalste Bouw bejaardenwoningen Hobbemastraat op komst Wethouder wil geen 'barrière' op Trekweg Opnieuw pech voor Haagse beeldhouwer Zes maanden geën wegens aanrijding*» met dodelijke aflocfê Huizen nog slechter dan in Schilderswijk Kantine van drukkerij door brand verwoest Protest-concert Gew. Orkest Dr. K. J. Bult overleden Inval in speelhol Noordwijkerhout Kunstfruit overgedragen aan ziekenhuis TROUW/KWARTET DONDERDAG 10 JULI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN VOORSCHOTEN De eeuwen oude paardenmarkt wordt tra ditiegetrouw ook dit jaar weer op 28 juli in Voorschoten gehou den. Dan zal er wederom in het dorpscentrum een bruisende handel te aanschouwen zijn met naar men verwacht zo'n 400 paarden als middelpunt. Er is echter meer. Sinds het Comité tot Instandhouding van de Paardenmarkt deze in 1060 met succes nieuw leven inblies heeft de paardenmarkt zich ont wikkeld tot een ware toeristische belevenis, waarbij de tijden van weleer herleven. Zo kan men ook dit jaar weer deelnemen aan of kijken naar het traditionele koekslaan. Verder is er weer het standwerkersconcours in de Schoolstraat en organiseert de Voorschotense Kunstkring een kunstmarkt "an keramiek, gra fieken en schilderijen. Voor de kinderen wordt in de Bloklaan tijdens de markt pony-rijden ge organiseerd. Nieuw op de Voorschotense Paardenmarkt is het kampioen schap kortebaan-pikeur dat 's middags op de Pr. Bernhard- laan zal worden gereden. Vol gens de organisatoren belooft dit een spectaculair evenement te worden: men rekent tenminste op deelneming van enkele groot ten uit de wereld van de Neder landse draf- en rensport. Aan deze kortebaan-wedstrijden is een prijzenpot verbonden van 5000 gulden, met een eerste prijs van 2750 gulden. Uiteraard kan men ook een gokje wagen mid dels de toto en/of een verloting. De organisatoren streven er naar van de paardenman -weer een weekmarkt te maken, wat deze van oudsher ook is geweest, sinds graaf Floris V in 1282 aan Voorschoten, samen met Valken burg en Vlaardingen officicle marktrechten toekende. Curiosi teit tot slot: de entreeprijs voor de kortebaanpikeur bedraagt 4 gulden, (kinderen ƒ1). Dames kunnen echter voor de helft van de prijs het terrein op. De orga nisatoren verzekerden ons. dat dit niets met het Jaar van de Vrouw te maken heeft: 't is maar dat u het weet. LEIDEN In de Leidse Trek vliet en het Rijn-Schiekanaal is bop lisme geconstateerd. Blijkens een mededeling van Pro vinciale Waterstaat in Zuid-Hol land zijn in het Kanaal en bij de Trekvlietbrug ter hoogte van de rotonde Lammmenschansplein, en kele dode eenden aangetroffen. Volgens nog onbevestigde berichten zouden voorts bij de Rijnsburger- singel, de Maresingel en de vijver bij het Leidse legermuseum zes door het botulismev erlamde vogels zijn aangetroffen. Volgens een woordvoerder van de Provinciale Waterstaat is er geen reden voor paniek. Wel wees hij op mogelijke gevaren van net aanraken van q vissen en eenden. Ook het in j raking komen met besmet kan risico's inhouden. De bevoli wordt opgeroepen bij het via van dode eenden of vissen conï op te nemen met het Hooghel raadschap Rijnland (in Leiden» met de plaatselijke politie. In T den zelf gelieve men de reinigij dienst te waarschuwen (071-4f De kans is groot dat het botuflT zich door de hoge temperatuur 1 het water zich zal uitbreiden. }1 DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse rechtbiïf eiste tegen een 37-jarige vrouwelijke arts uit Oegstgeest, drie ma io den gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk met een pr e tijd van twee jaar en aftrek van het voorarrest, wegens overtrec van de Opiumwet. vende middel, in bewaring te ven. De Officier van justitie erop. dat mogelijk het Mei Tuchtcollege nog bij deze wordt betrokken. In elk geval psechiatrisch toezicht op verdal gewenst. De verdediger, mr. A. H. Spi bepleitte te volstaan met de van ongeveer een maand door dachte in voorarrest doorgebr en vroeg haar onmiddelijke in heidstelling. hetgeen de rechtto weigerde. Vonnis op 22 juli. Verdachte schreef recepten uit op merendeels gefantaseerde namen en ondertekende die. Pethidine, het voorgeschreven middel, werd bij apotheken in verschillende plaatsen van ons land in ontvangst geno men, zoals in Delft. Den Haag en Bilthoven. Verdachte was verslaafd geraakt aan pethidine ter bestrij ding van pijn waaraan zij na ope raties leed.Haar huisarts had gewei gerd nog langer pethidine te ver strekken, toen de hoofdinspectie voor de Volksgezondheid, een con trole instelde. Verdachte was enkele malen gestopt met het middel te gebruiken, doch viel telkens in de verslaving terug. Daarmee zou zijn nu hebben gebroken, na haar opna me in enkele verpleeginrichtingen Zij wil nu weer graag haar praktijk uitoefenen en is bereid haar bul en paspoort, welke als legimitatiebe- wijs kunnen dienen voor het in ontvangst nemen van het verdo- DEN HAAG De wethouder voor openbare werken, verkeer en ver voer Wallis de Vries wil de tijdelijk genomen maatregelen inzake de bereikbaarheid van de hoge 'kan- toorpaal' nabij het viadukt van de Rijswijkseweg in definitieve maat regelen omzetten. In het kantoorgebouw, in de volks mond 'spiegelpaleis' genoemd, kun nen 900 mensen werken. Daarbij is een parkeergarage met 225 plaatsen oijgetrokken en bovendien parkeer ruimte voor 50 bezoekers mogelijk gemaakt. De Aktiegroep 'Het Verge ten Dorp' heeft de gemeente laten weten de tijdelijke maatregelen in zake de bereikbaarheid van het kantoorpand niet voldoende te vin den. De aktiegroep zegt met name een scheiding tussen het woonge bied en het kantorencomplex te verlangen door het optrekken van een barrière op de Trekweg. welke alleen door fietsers kan worden ge passeerd. Volgens de heer Wallis de Vries zal deze maatregel een nog grotere vermindering van de be reikbaarheid van het complx ten gevolge hebben. 'De uiterste grens van wat acceptabel is, ls met de reeds genomen maatregelen be reikt', aldus de wethouder in een notitie aan de leden van zijn raadscommissie. Die maatregelen komen er op neer dat alle motorrijtuigen die het kan toorgebouw verlaten via de Tre kweg en Goudriaankade de Rijs wijkseweg bereiken. Voorts kan alle verkeer, dat het Rijswijkseplein aanrijdt vanuit de richting Zieken en Weteringkade niet meer via het plein de Trekweg bereiken. Eerst over de Laakbrug kan gekeerd wor den en de Goudriaankade worden bereikt. Vanuit de richting Rijswijk ligt de zaak eenvoudiger. Men kan dan rechtsaf de Goudriaankade op rijden. nt DEN HAAG Beeldhouwer Heppe de Moor heeft wel pech. Kreeg hij eerst 'n op dracht voor een plafondschil dering in het Oude Stadhuis, die niet doorging, omdat een eeuwenoude schildering werd ontdekt, nu is er wat aan de hand met de vervangende op dracht die hij van de ge meente Den Haag kreeg. Zijn vorige week in het West- broekpark geplaatste beeld 'Anoniemen' is weer van zijn sokkel gelicht, omdat in bet materiaal van het 1540 kilo wegende beeld transparan te kunsthars flinke scheu ren zijn ontstaan. Werd aan vankelijk aan baldadige jon gelui gedacht die met een >cherp voorwerp in het materi aal konden hebben gekrast, de oorzaak zou ook de wer king van het materiaal zelf kunnen zijn. Heppe de Moor zal zijn 'Anoniemen' weer volgieten. Maar direkt terug keren naar het park zal het kunstwerk niet. De maker wil een paar weken wachten na dit karwei. En dan maar ho pen dat het materiaal is uit gewerkt DEN HAAG De Officier van title bij de rechtbank in Den 1$, heeft tegen de 34-jarige A. V. Den Haag zes maanden gevai nisstraf geëist waarvan één ma voorwaardelijk en drie jaar ont ging van de rijbevoegdheid. Vol| de tenlastelegging had de man der invloed van alcohol met auto een man doodgereden. De ficier eiste bovendien nog drie ken gevangenisstraf en twee ontzegging van de rijbevoegd voor eerder rijden onder invl Het dodelijk ongeval vond pl op 6 mei van dit jaar op de Lelykade in Den Haag waar mannen bij een geparkeerde stonden te praten Een man i H aangereden en gedood. Verda zei zich va n het gebeurd e vri niets te k unnen he rinneren. ,R Moveo 25 jaar >e De Stichting Meer Ontspant Voor Ernstige Oorlogsgewonl2' (MOVEO) viert aanstaande mal16 dag in het Haagse Congresgeblo: haar 25-jarig bestaan. De organfe toren van deze lustrumbijeenk<#a verwachten meer dan 1200 bef° kers. Daar zijn ook veel auton# listen bij die de MOVEO-ers r jaar naar het buitenland rijt Het bedrijfsleven heeft finanqf steun voor de lustrumviering leend. Aan het feestprogranj wordt medewerking verleend de Koninklijke Luchtmachtkapefu tal van artiesten. De deelneiw aan deze dag krijgen een dl, aangeboden. Jhr. W. C. M. de Jd van Ellemet, voorzitter van f Stichting, houdt een .toespraak.i Haagse schilders in Zeister Slot In het prachtige Zeister Slot de Slotlaan in Zeist wordt Juli tot er. met 7 september tentoonstelling gehouden, getit 'Zeventien schilders in hun Hs sche tijd' (1870-1910). De expos die werd samengesteld door Wagner, bevat werk van J. Akkeringa, Fl. Arntzenius, Chr. schop, Vincent van Gogh, J. Isr: J. Maris, W Maris, A. Mauve, H| Mesdag. Suze Robertson, W. Tholen, H J. van der Weele. Zilcken en W. H. J. P. de Zi Iedere kunstenaar is vertegenwj dlgd mei ongeveer vijf gevarie( werken, welke zijn ontstaan tijd dat ze in Den Haag werl Juist de minder bekende aspei worden op de expositie belicht. Zeister Siot is dagelijks geoj van 10-13 en 14-17 uur, zaterda{ zondag van 14-17 uur. Op maai en dinsdag zijn er uitsluitend rc leidingen Voor informatie kan zich wenden tot de gemeente Zj tel. 03404-4474. Bruikleen Ji B. en W. van Leiden zijn erf akkoord gegaan dat het steda museum 'De Lakenhal' een aalj- schilderijen, met een totale waf van 3.2 min, in bruikleen afsf aan het Kaiser Wilhelm Museuii Krefeld vooi een van 5 septenLj tot 5 oktober te houden tentet stelling van 17e eeuwse schildert,! uit dit Leidse museum. Ook 'Jantjes' op U zomeravondparty Het Haags Vakantie-Comité hfc de bemanningsleden van mijnerfoi gers uit België, Engeland, With Duitsland en ons land, die vanlM tot 13 juli de Scheveningse haflU bezoeken uitgenodigd voor de (go meravondparty op 12 juli fle< 21.00-02.00 uur in het CongreM bouw. Als extra attractie wordt pe avond van 22.30-23.00 uur een tof deshow gehouden van Laura Asbflp Muzikale medewerking verleent! Harbour Jazz Band en The Silfro tone Steelband. Kaarten zijn 4 krijgbaar aan het Nassauplein 2ft: Den Haag mantelspecialist DEN HAAG J_>e kantine van de Zuidhollandse uitgeversmaatschap pij in de St. Jacobstraat in Den Haag is wouesdagochtend uitge brand. De schade wordt gjschat op 40.000. Een bij het bedrijf beho rende woning liep voor 5000 schade op. De oorzaak van de brand is onbekend. T-shirt 100% katoen. M: S/M en L Verschillende modellen Denim pantalons. O.a. in blauw en groen M: 38/48 Den Haag. Schoolstraat 24 teyweg 954: Winkelcentrum Leidsennage. Jasrmjnhof 8 Leiden, Haarlemmerstraat 163a Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Zeeheldenkwartier in Den Haag dreigt ernstig in verval te geraken. De kwaliteit van de woningen laat steeds meer te wensen over, het woonmilieu wordt gestaag slechter. Om deze zorgwekkende ontwikkelingen een halt toe te roepen is woningverbetering en nieuwbouw op flinke schaal noodzakelijk. DEN HAAG De leden van het met opheffing bedreigde Geweste lijk Orkest voor Zuid-Holland uit Delft concerteren vanmorgen om negen uur voor het gebouw van het ministerie van CRM aan de Steen- voordelaan in Rijswijk. Het open luchtconcert is bedoeld als protest tegen de stopzetting van de subsi die. Diezelfde dag wordt in het gebouw over het lot van het Ge westelijk Orkest beslist. De cursis ten van de Kurt Thomas-cursus voor koordirigenten en -zangers hebben zich solidair verklaard met het Gewestelijk Orkest en zijn bij het optreden ook van de partij. Deze cursus wordt deze week afge sloten met een concert in de Sche veningse Oude Kerk DEN HAAG Eind augustus zal worden begonnen met de bouw van een complex bejaarden woningen aan de Hobbemastraat, op de plaats waar zich vroeger de RK-kerk bevond. Het gaat om een gebouw met 44 drie- en tweekamer flats. De huren van de woningen zullen 220 gulden per maand gaan bedragen. De kale huur is 185 gulden, waarbij 60 gul den ls berekend voor kostenstijgin gen. Van deze 245 gulden wordt vervolgens 25 gulden afgetrokken, omdat de woningen in een goedko pe categorie terechtkomen. Aan de achterzijde van het complex komt een groengebied met recreatiemo gelijkheden voor de buurt, bereik baar via een poort aan de Hobbe mastraat. Aan dat groengebied grenst ook het wijk- en diensten centrum Tenierstraat, dat op 1 ok- DELFT In zijn woning aan het Noordelnde is overleden de bekende Delftse huisarts dr. Koert Jacob Bult. die de ouderdom van 96 Jaar bereikte. Dr. Bult. die zeer gezien was bij zijn vele patiënten, was ook op kerkelijk terrein actief. In de gereformeerde kerk heeft hij talrij ke funkties bekleed. Voorts ls hij één van de oprichters van het Christelijk Lyceum Delft geweest. Van zijn hand zijn verschillende natuurwetenschappelijke studies verschenen, o.a. een boek over ster renkunde. Wegens zijn vele ver diensten onderscheidde het ge meentebestuur hem destijds met de zilveren penning van de gemeente Delft. De begrafenis vindt heden middag om drie uur plaats op de algemene begraafplaats 'Jaffa' te Delft. Om twee uur wordt een rouwdienst gehouden in de Wester- kerk aan de Hugo de Grootstraat. tober in gebruik genomen zal wor den. Het complex, dat wordt ge bouwd in opdracht van de Woning bouwvereniging 's Gravenhage, is ontworpen in nauw overleg met de projektgroep Tenierstraat. Wanneer de bouw voor een ander bejaardencomplex dat van het ver zorgingstehuis aan de Beijersstraat- Natalstraat, van start gaat is nog niet bekend. De bouwvergunning voor dit projekt moet nog worden afgegeven. Het 7 verdiepingen hoge verzorgingstehuis krijgt 114 bedden. Op de begane grond komen ont moetingsruimten voor de gehele wijk. Ook wordt gedacht aan een kerkzaal. die in een verre toekomst eventueel de kerk aan de Brand straat moet vervangen. De kosten van het tehuis te bouwen in opdracht van de Algemene Haagse Stichting voor Verpleging en Ver zorging in Tehuizen belopen 7 miljoen gulden. NOORDWIJKERHOUT De rijk spolitie heeft wonesdagmiddag een inval gedaan in het voormalige res taurant Piet Gijs in Noordwijker hout. waar roulette gespeeld werd. Twee exploitanten, G. W. ten B. (57), J. P. A. (47), een croupier, F. B. (36) en de dochter van een der exploitanten W. ten B (23), die als stapelaarster dienst, deed, werden gearresteerd, tezamen met 13 spe lers en speelsteis. Aller werden na dat en proces verbaal tegen hen was opgemaakt en nadat zij waren verhoord, vrijgelaten De speeltafel, de fiches en het geld werden In beslag genomen. DEN HAAG Dè kunstenaar Phil van der Klunder heeft gistermiddag zijn kunstfruitobjekt op het voor plein van het gemeentelijk zieken huis Leyenburg overgedragen aan directeur-geneesheer dr. Cath. Met zijn kunstvruchten heeft Van der Klundert een duidelijk doel voor ogen gehadde gebruikers van het reusachtige plein zijn nl. het meest gebaat bij een zo vrolijk en opge wekt mogelijke omgeving. Hij heeft daarbij bewust afgezien van elke kunstzinnige en monumentale vormgeving. Het objekt kan als zeer eenvoudig, maar origineel wor den aangemerkt. Het kunstfruitpro- jekt omvat zes champignons, die als zitelementen kunnen fungeren, één peer, één sinaasappel, n to maat. n banaan en een tros drui ven. Binnen het geheel is een fon tein geplaatst en het wordt gecom pleteerd door een groenstrook met een maagdengalm. De vruchten, van polyester en glas- mat (14C0 kilo), zijn vervaardigd in de plastic-werkplaats van TNO te Delft onder leiding van Jaap Hey en Onno Hasebos Van der Klun dert ontwierp in samenwerking met J. W. Maronier het binnenterrein van de jeugdherberg Ockenburgh. Onlangs is ook een sculijtuur van zijn had. 'De Knoop', bij de Stielt jesstraat geplaatst. Op de foto v.l.n.r. de heer Symons, architekt van Leyenburg. dr. Cath. mevrouw Symons en Phyl van der Klundert. Voor de banaan de zoon van de kunstenaar. Links is ook nog een reusachtige peer te zien. Diverse modellen vrijetijdspakken Denim en pitkatoen, waaronder dit modef met bloemetjes garnering. M:36/44 Dit blijkt uit de gisteren versche nen nota 'Wijkverkenning Zeehel denkwartier', een rapport van de gemeentelijke dienst voor de stad sontwikkeling. De verkenning is bedoeld als eerste aanzet voor een bestemmingsplan. Het gemeentebe stuur zal de voorbereiding van dit plan in nauwe samenwerking met de wijkbewoners ter hand nemen. Momenteel wordt gewerkt aan een speciale 'overlegstructuur' om de plannenmakerij in goede banen te leiden. Parkeerproblemen Het Zeeheldenkwartier bestaat uit een paar nogal verschillende stads delen: het Anna Paulownapark, de 'Zeeheldenbuurt' tussen Tromp straat en Waldeck Pyrmontkade en het gebied tussen Veenkade en Elandstraat. 'Er is sprake van een stukje stad-op-zich. met eenvoudige en gegoede buurten, een groot win kelapparaat. velerlei voorzieningen, kantoren, overige bedrijven en vooral verkeersproblemen', al dus de nota Wijkverkenning. Het Zeeheldenkwartier lijkt één groot verkeersgebied: het is omgeven door belangrijke verkeerswegen en heeft een aantal straten met zeer veel doorgaand verkeer. De straten zijn zeer smal, parkeerruimte is er te weinig. De lange rijen gepar keerd blik komen het woonklimaat niet ten goede. Het verval van het Zeeheldenkwar tier begint zich duidelijk af te te kenen. Grote delen van de oor spronkelijke bebouwing zijn ge sloopt en deels vervangen door nieuwbouw, die niet of nauwelijks in de omgeving past. De verkrot ting gaat daarnaast onverminderd voort. Het percentage bouwvallige panden in het Zeeheldenkwartier is tweemaal zo hoog als dat in de Schilderswijk. Zo'n vijftien procent van het aantal woningen verkeert in dermate slechte staat, dat sloop onvermijdelijk is. Labiel Het verval van het Zeeheldenkwar tier beperkt zich niet tot de bouw kundige situatie, aldus de dienst stadsontwikkeling. De detailhandel is danig in het slop geraakt: dicht getimmerde etalages getuigen daar van. Er zijn wel nieuwe bedrijfjes gekomen, maar deze dragen vaak 'een economisch labiel karakter'. Het aantal bedrijven in het Zeehel denkwartier is de afgelopen vier jaar met maar liefst twintig pro cent gedaald. Opmerkelijk is, dat de ontvolking van de wijk lang niet zo snel gaat als in andere delen van Den Haag. Er vestigen zich In het Zeeheldenkwartier veel buiten landers en rijksgenoten. De wijk kent een groot gebrek aan groen- en speelvoorzieningen. Het Prins Hendrikplein is het enige (ADVERTENTIE) openbare groengebied. Er is in de wijk geen enkele peuterspeelzaal. Het Zèeheldenkwartier heeft diver se grote kantoorvestigingen en 'een belangrijke concentratie van eco nomische, juridische en admini stratieve di enstverlening' binnen z'n grenzen. Dit stelt hoge eisen aan de bereikbaarheid en de par- keermogelijkheden in de wijk, aldus de dienst stadsontwikkeling. De 'werkfunktie' van het Zeehelden - kwartier is van het grootste belang, maar roept wel veel verkeersproble men op. Een uitgekiende oplossing voor deze moeilijkheden is noodza kelijk. 'De toekomstige verkeerssi tuatie zal in hoge mate bepalen wat er in het Zeeheldenkwartier moge lijk is op het gebied van wonen en werken' aldus de nota Wijkverken ning. Verlangens In de plannenmakerij voor het Zeeheldenkwartier moet terdege re kening gehouden worden met 'het ondefinieerbare Haagse karakter van diverse straten', de fraaie om geving van het Prins Hendrikplein en het Anna Paulownapark, de sin gelgrachten en enkele verspreide waardevolle gebouwen. 'Ook de band met de historie behoort tot het wezen van de stad', aldus de dienst stadsontwikkeling. Dit rapport is volgens de samen stellers zeker niet voldoende om een aanpak - voor de stadsvernieu wing uit te stippelen. Het is nog niet bekend, welke verlangens de bevolking en het bedrijfsleven koesteren. Het rapport beveelt een 'tijdig én regelmatig overleg met een groot aantal betrokkenen' aan. Een belangrijk deel van de oeoouwiug .u verkeert in bouwvallige staat. Ook hier in de Piet Heinstraat laat de kwaliteit van de woningen veel te wensen over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6