Diakenen in actie voor de werklozen Problematisch theoloog koos toch het beste deel i Vandaag Slowaakse diakens worden niet gewijd Predikantentekort in het Noorden Vaticaan wil in 1977 vaste paasdatum fllsillal Internationaal oecumenisch congres Prins Claus bij diakenen Vier ton voor Woord en Daad 'Christenen voor het socialisme' organiseren zich Geref. gemeenten willen verpleeghuis Nieuwe musical Leger des Heils 'Oecumenisch gebruik van kerkruimten' goed voor ons Beroepingswe Nieuwe boekt ROUW/KWARTET DONDERDAG 10 JULI 1975 KERK - BINNENLAND UTRECHT De kerk kan werklozen een goede dienst bewijzen. Met name voor diaken liggen taken weggelegd. Aldus ds. H. J. ter Bals, directeur van de dienst in de samenleving vanwege de kerken (DISK) in Diakonie, het maandblad van de her vormde diakenen. BRATISLAVA (Kathpress) Zeven van de 41 diaken van het priesterseminairie in Bratislava zijn door bisschop Gabris van Trnava afgewezen voor de priesterwijding. Als reden voert de bis schop aan, dat de zeven 'ongehoorzaam' zijn geweest aan de studie- dekaan van het seminarie. Als eerste praktische raad noemt ds. Ter Bals het helpen invullen van- de vaak moeilijke papieren en het wijzen op de rechten die werk lozen hebben. Hij raadt aan ach terin de kerk een stencil neer te leggen met telefoonnummers van deskundige vertrouwensmensen. Ook wijst hij op het belang van het pastorale gesprek. Een derde moge lijkheid is de gerichte vorming en training met groepen werklozen rondom de praktische problemen, die hen bezig houden. Verder lijkt het ds. Tert-Bals de taak van de diakenen in de ge meente een toerustingsproces op ROTTERDAM Van 21 tot 28 juli zal in York. Engeland de zevende internationale conferentie van de internationale oecumenische ge meenschap worden gehouden. Prof. dr. H. Berkhof en abt Polag van de abdij St. Matthias te Trier zullen het thema 'Uw Koninkrijk kome' toelichten. Deze inleidingen, waarover in gespreksgroepen verder zal worden doorgepraat, staan in het kader van dagelijkse vieringen: op het midden van Iedere dag zal de eucharistie volgens verschillende tradities worden gevierd, terwijl 's morgens en 's avonds allerlei vor men van gebedssamenkomsten plaatsvinden. Op zondagmorgen zullen .in de kathedraal de angli caanse aartsbisschop van York en de oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht concelebreren. De con ferentie wordt besloten met een lichtdienst. De internationale oecumenische ge meenschap is opgericht in 1967. Zij ziet de sleutel voor de pogingen om de zichtbare eenheid der kerken te verwerkelijken, liggen op het ter rein van het 'geestelijke' leven, dat wil zeggen in hét gezamenlijke ge bed en de gemeenschappelijke ere dienst onder leiding van de Heilige Geest. Voorzitter van de Nederland se regio is de Rotterdamse her vormde predikant W. Vos. UTRECHT Prins Claus zal sa men met ds. D. N. Wouters uit Amsterdam woensdag 1 otober spreken op de centrale diakonale conferentie van de gereformeerde kerken in de Buitensocieteit te Zwolle. Prins Claus zal spreken over 'hon ger in de wereld' en ds. Wouters over 'honger naar gerechtigheid'. GORINCHEM De reformatori sche hulpactie Woord en Daad heeft in de periode van bijna twee jaar. dat deze actie bestaat. 387.000 gulden ontvangen. Dit geld is of wordt gebruikt vcor de aankoop van een zendingsvliegtuig in West- Irlan (ten behoeve van de Mission Aviation Fellowship), de uitbreiding van een zendingsschool in Kenia, de bouw van een weeshuis en enke le landbouwprojecten in India, le niging van de nood in Bangladesj en enkele kleinere projecten. Bin nenkort zal een nieuwe projecten- lijst worden gepubliceerd. 0-»e r"'~~ HOOFDKANTOOR Nieuwe Zijds Vooibu» -U 276 281. AmseuJ.iiii Tel 12U 220183 Postbus 8S& HOI ItHOAM in iHi iriMIMl Westblaak 9-11. R' inru im Te' 010-115588 Postbus 948. DEN HAAG LEIDEN. Parkstraat 22. Con H*.iy Tel 070 469445 Postbus 101 GRONINGEN' Nieuwe Ebb'nqpstr 25 Groninaen Tel 050 125.107 Postbus 181 ZWOt l.E: MelkmarM 56. ?wo'U Tel 05?im 17(110 Postbus 3 gang te brengen rondom het anders denken over arbeid en werkloos heid. 'Immers, het is de samenle ving van wèl werkenden, die de werklozen stigmatiseert'. Daarom is het contact tussen werkende en werkloze van belang, waartoe de diakonie een handreiking zou kun nen doen. Ergernissen Een andere praktische mogelijkheid is de invloed, die een diakonie kan uitoefenen bij de overheid ten aan zien van konkrete missers in het functioneren van arbeidsbureaus en bedrijfsvereigingen. Ds. Ter Bals: 'Wie met werklozen praat, hoort steeds weer over nieuwe, onnodige, kleine ergernissen voor de werklo zen. waardoor zij zich nog meer de uitgestotenen voelen. Deze kleine ergernissen durven zij zelf meestal niet aan de orde te stellen. De kerk kan hun een goede dienst bewijzen door bij monde van diakenen deze taak op zich te nemen'. Van een onzer verslaggevers KAMPEN Bijna de helft van de predikantenvacatures in de ge reformeerde kerken zijn te vinden in de twee noordelijke provin cies, Groningen en Friesland. Dat blijkt uit een artikel van de actuarius van de gereformeerde synode, ds. K. J. Schaafsma. in het Gereformeerd Weekblad. Volgens zijn berekeningen waren er per 12 juni 232 vacatures (op de circa. 300 predikantsplaatsen) in de ge reformeerde kerken, waarvan twee voor taken in algemene dienst. Van de 230 vacante gemeenten kunnen zestig geen beroep uitbrengen, om dat ze een te gering aantal zielen tellen. Van de 170 reële vacatures zijn er 38 in Friesland en 23 in Groningen. Van de zestig gemeenten, die te klein geworden zijn om te beroe pen. ligt proces de helft in het hoge noorden (19 in Friesland en 11 in Groningen). Overigens is de verwachting, dat het aantal vacatures in de gerefor meerde kerken de komende Jaren sterk zal afnemen, gezien het grote aantal theologische studenten in Kampen en Amsterdam. De reden voor de uitsluiting van de zeven diakens ligt in hun weigering met nog 21 anderen een feestelijke bijeenkomst bij te wonen, welke de priestervredesbeweging in Bratisla va had georganiseerd, ter herden king van de bevrijding van de stad door het rode leger dertig jaar ge leden. De oudste Jaargang van het semi narie kreeg een uitnodiging voor deze bijeenkomst. Binnen het semi narie werd druk op de studenten uitgeoefend met als motivering, dat een en ander onder de gehoor zaamheid viel. Desondanks weiger den van de 41 dikaens er 28 aan de bijeenkomst deel te nemen. Spoedig daarna volgde een Inten sief kontakt tussen het seminarie en het ministerie voor godsdienst zaken van de regering. Er werd een raad gevormd, bestaande uit de rector, de studiedekaan, de sekreta- ris en de prefect van het seminarie. De raad onderwierp de 28 diakens aan een verhoor. Drie vielen af. omdat zij ten tijde van de herden kingsbijeenkomst ziek waren.* Van de 25 overblijvenden gaven de meesten ten antwoord, dat zij de deelneming aan de herdenkingsbij eenkomst onder auspiciën van de priestervredesbeweging niet met hun geweten in overeenstemming konden brengen. Zij wezen er bo vendien op, dat de deelneming vrij was en niet verplicht. De raad ver weet de studenten daarop, dat zij ongehoorzaam waren geweest aan paus en bisschop. Lange tijd daarna heerste onder de diakens van het seminarie van Bra tislava spanning over het uiteinde lijke verloop, van de zaak. Er volg den onderhandelingen tussen het ministerie van godsdienstzaken en de bisschop van Trnava, mgr. Ga bris. Hel uiteindelijke resultaat was. dat bisschop Gabris aan zeven theologen meedeelde, dat zij niet tot priester zouden worden gewijd wegens 'respectloos gedrag'. MONTPELLIER (EPD) Het se cretariaat van de 'Europese christe nen voor het socialisme' zal in Ita lië gevestigd worden. Dit is beslo ten op de tweede vergadering van het Europese verbindingscomité, die in Montpellier, Frankrijk werd ge houden. Bij het comité zijn bewegingen aangesloten in Italië. Spanje. Por tugal. Nederland, België en West- Duitsland en één van Spaanse bal lingen. Als waarnemers doen groe pen uit Engeland, Frankrijk en Oostenrijk mee. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Niet te doorgronden zijn de pendelbewegingen in de waardering van groten in de geschiedenis. Er is een tijd geweest, dat Albert Schweitzer geweldig in was. Later kreeg de Schweitzer-verering de wind tegen. Was hij toch niet een wat naieve nabloeier van de verlichting? En was zijn ziekenhuis in Lambarene niet een hopeloos ouderwets, paternalistisch geval van een eigenzinnige, oude baas? Toch krijgt men de indruk in dit Schweitzer-jaar (ln 1875 werd hij geboren», dat er een nieuwe be langstelling groeit, die verder reikt dan een gelegenheidspostzegel en een standbeeld in Deventer. Een van de tekenen daarvan is wel het boekje, dat de oud-directeur van Kerk en Wereld dr. J. M. van Veen over hem geschreven heeft. Van Veen zag kans in 103 bladzijden een boeiende samenvatting te ge ven van Schweitzers leven en op vattingen en tegelijk de lijnen door te trekken naar nu. Modern Werd Schweitzer in de (naar wes terse begrippen primitieve) opzet van zijn ziekenhuis niet geleid door een zeer moderne gedachte: ver vreemd de mensen niet van hun leefpatronen? Schweitzer vond, dat de Gabonezen eerst moesten leren werken. In een ambacht of in de landbouw Op die basis kon men dan proberen verder te komen, bij voorbeeld door te gaan studeren. Is dit niet het ontwikkelingsmodel, dat thans met succes in China en Tanzanië wordt toegepast? Was Schweitzer in zijn radikale paci fisme. maar ook in zijn levensprin cipe 'eerbied voor al wat leeft' zijn tijd niet ver vooruit? Van Veen trekt lijnen door naar natuurbeheer en milieudefensie, naar abortus en euthanasie. Men is met Schweitzer zo gauw nog niet klaar. Conflict Hoe konsekwent Schweitzer zijn denken probeerde om te zetten in de praktijk en hoe dit hem in gewetensconflicten bracht, moge blijken uit het volgende citaat (blz. 63): 'Ik ben blij met de nieuwe midde len tegen de slaapziekte, die mij in staat stellen leven te behouden waar ik vroeger machteloos stond bij dit smartelijk ziekteproces. Tel kens echter, als ik onder de micro scoop de verwekkers van de slaaij- ziekte voor me zie. kan ik toch niet nalaten er over te tobben, dat ik dit leven moet vernietigen om an der leven te redden. Ik koop van negers een jonge visarend, die ze op een zandbank vingen en red hem zo uit hun handen. Nu tnoet ik echter beslissen, of ik hem wil la ten verhongeren dan wel dagelijks verscheidene visjes moet doden, om hem in leven te houden. Ik doe het laatste. Maar iedere dag bezwaart het me dat op mijn verantwoording dit leven aan het andere wordt geofferd.' Zelfs in zijn werk als jong nieuw- testamenticus is Schweitzer weer actueel geworden. Van Veen legt hem naast de laatste boeken van Schillebeeckx en Berkhof en con cludeert: 'Laat men voorzichtig zijn met beweringen alsof Schweitzer als theoloog achterhaald zou zijn. H°t kan ook zijn. dat zijn Jezus- ontwerp in onze crisistijd actueler is dan ooit. in zijn apocalyptische Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Vaticaan heeft de suggestie gedaan, om in 1977 te beginnen met een vaste paasdatum: de zondag na de tweede zaterdag van april. Het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der christenen heeft de bisschoppenconferenties in de we reld om hun mening gevraagd. Het jaar 1977 zou een unieke gelegen heid zijn om met de vaste paasda tum te beginnen, omdat in dat jaar zowel voor de kerken in het oosten als voor die in het westen pasen juist valt op de zondag na de twee de zaterdag in april De wereldraad van kerken heeft in het begin van dit jaar alle leden- kerken gevraagd, of zij voor een vaste paasdatum zijn Ook de we reldraad stelt voor. pasen voortaan te vieren op de zondag na de twee de zaterdag in april Het zou betekenen, dat pasen voor taan valt op de zondag ln de perio de van 9 tot 15 april. Nu is de vroegste datum 22 maart en de laatste 25 april. Het gevolg zou zijn. dat de data van hemelvaartsdag en pinksteren gestabiliseerd zouden worden: hemelvaartsdag op de don derdag in de periode 19 tot 25 mei en eerste Dinksterdag op de zondag in de periode 29 mei tot 4 Juni. Sinds 1967 houdt de wereldraad van kerken zich reeds mee dit probleem bezig. Het tweede Vaticaans conci lie had te voren al uitgesproken, geen bewaar te hebben tegen een vaste paasdatum De grote vraag ls echter, of de oosters orthodoxe ker ken met een vaste datum zullen instemmen. Bezwaren hebben ook zij, die me nen. dat het christelijke paasfeest daardoor nog verder van het joodse af komt te liggen. Maan Vanaf het begin van de christelijke kerk is er al discussie geweest over de paasdatum. Het joodse paasfeest begint op de avond van de 14e dag van de joodse maand nlsan, dat is (als regel) de eerste volle maan in de lente. Aanvankelijk vierden de christenen hun pasen op dezelfde dag. Dit gebruik bleef in Syrië en Kiein-Azië het langst bewaard. Maar in de rest van de kerk werd de gewoonte algemeen om het pa sen te vieren op de daaropvolgende zondag De strijd werd beslecht op het con cilie van Nicea in het jaar 325. Dit gaf de regel aan. dat pasen voor taan zou worden gevierd op de eerste zondag na de eerste volle maan in de lente Ook deze regel kon echter nog tot misverstand lel den. omd ater verschillende metho den bestaan om maanjaar en zon nejaar met °lkaar in overeenstem ming te brengen. Het gevolg is. dat tot op heden de oosters-orthodoxe kerken vaak paspn vieren op een andere ó<itum dan de westerse ker ken. radicaliteit, in zijn diepe raadsel achtigheid: de onbekende en naamloze, die ons niettemin, ja juist daarin oproept partij te kie zen' (24). Barth Karl Barth en Schweitzer waren theologisch eikaars volstrekte te genvoeters. Daarom ls het curieus, wat Van Veen meedeelt, hoe Barth op het laatst van zijn leven over Schweitzer oordeelde (90. 91): Hij deed dat in zijn Einfilhrung "in die evangelische Theologie, een he laas weinig bekend geworden reeks colleges, die hij in het winterse mester 1961-62 in Bazel had gege ven. In een van die colleges kwam Barth te spreken over de aanvech tingen. waaronder theologen heb ben te lijden: stelt bijvoorbeeld het hele theologische bedrijf, vergele ken met alle ellende en lijden in de wereld, door hem met naam en toenaam genoemd (wereldoorlog, concentratiekampen. .Hirosjima, koude oorlog, de honger in de we reld, enz.) nog wel iets voor? Is dat getheologiseer in de kerken en in de oecumene over ik weet niet wat VLEUTEN De stichting voor ver pleging, verzorging en reactiviering van langdurig zieken, uitgaande van de gereformeerde gemeenten heeft bij staatssecretaris Hendriks een 'aanvraag om medewerking in beginsel' ingediend voor de bouw van een verpleeghuis. De behoefte aan een dergelijk ver pleeghuis in eigen kring werd de laatste jaren steeds sterker gevoeld. Ze kan worden gezien als een logi sche afronding van de voorzienin gen. die deze kerk reeds heeft op het terrein van de bejaardenzorg. In een kort tijdsbestek zijn er elf bejaardentehuizen gekomen (waar van zeven in Zuid-Holland). De Stichting, die eind april werd opge richt. streeft naar een 'gecombi neerd' verpleeghuis, waarin zowel plaats zal zijn voor geestelijk ge stoorde bejaarden, als voor (ook jongere) lichamelijke zieken en re activeringspatiënten. AMSTERDAM De nieuwe musi cal van het Leger des Heils 'Spirit' met honderd medewerkenden gaat 4 oktober in première in de Stads- doelen in Delft. Op 10 oktober is de musical in De Bonkelaar te Sliedrecht, op 1 no vember in de Speeldoos te Zaan dam. op 17 november in de Jaar beurscongreszaal te Utrecht en op 12 december in Orpheus te Apel doorn. Albert Schweitzer allemaal (Barthn oemt fraaie voor beelden) geen luxueus tijdverdrijf, waarmee we op de vlucht zijn voor de levende God? 'Zou een zo pro blematisch theoloog als Albert Schweitzer toch niet dan altijd vanuit de theologie gezien het beste deel hebben gekozen, en met hem al diegenen, die zonder enige theologische kennis, geprobeerd hebben hier en daar wonden te helen, hongerigen te spijzigen, dor- stigen te drinken te geven en ou derloze kinderen een thuis te bie den?' Albert Schweitzer door dr. J. M. van Veen. In de reeks Oekumene. Uitgave Bosch en Keuning te Baarn (103 blz.: ƒ8,50) Alle informatie over Schweitzer is verder te krijgen in het Nederlands Albert Schweit zer Centrum, te Deventer (tel. 05700-19675) DEN HAAG Benoemd: tot vice- president van het gerechtshof te 's Hertogenboschjhr. mr. P. L. E. van der Maesen de Sombreff, thans raadsheer in dat gerechtshof; tot raadsheer ln het gerechtshof te Leeuwarden: mr. E. Aardema. te Groningen: tot redhter in de ar rondissementsrechtbank te Rotter dam: mevrouw mr. E. C. Lenslnk- Bosman, advocaat en procureur te Rotterdam: Mr. J. Schoonaard. of ficier van justitie te Groningen, is in gelijke functie te Rotterdam be noemd. door C. H. Wallien Voorop zij gesteld waardering voor de manier waarop Trouw de vast wel moeizame tekst van de vaktikaanse richtlijnen voor regionale interkerkelijkheid tot een vlot leesbaar stuk heeft 'ver taald' en samengevat. Dat neemt niet weg dat het wellicht goed is aandacht te vragen voor de uit leg van het begrip 'oecumeni sche beweging" zoals die tot voor kort ons werd voorgehouden vanuit de wereldraad van kerken en andere kringen van kenners. Nog maar onlangs, maar wel vóór het tweede vatikaanse con cilie. ging het in de oecumeni sche beweging om zoveel als: 'heel de kerk met heel het evan gelie. voor heel de wereld'. En terecht. Immers: de (gehele) kerk (van Jezus Christus) ls meer dan die van Rome of van bijv. de Verenigde Discipelen ln Amerika. Het gehele evangelie - maar zij weten dat zelf wel goed genoeg -ls meer dan bijv. Küng of Kultert, die ons helpen er zicht op te krijgen. En heel de (bewoonde) wereld (oikumenè) ls meer dan doopsgezind-remon strantse kanselruil, een her- vormd-gereformeerde biblio theek. een r.k. -protestantse reis naar Rome ln 'heilig Jaar'-tijd en meer van dien. Veel van wat ons als 'oecume nisch' wordt voorgehouden is het (helaas) echter niet. Trouw schreef dinsdag j.l. bijv. over 'oecumenisch gebruik van kerk ruimten'. Prima, maar dan moet het wel gaan om een derdewe reldwinkel van maandag tot en met zaterdag in de kerk. of iets van dergelijke aard. Maar veelal Het is hem oecumenens! (Tekst Okke Jager, tekening Kees van Lent, uit 'Kerkcon- cert met kwinkslagwerk', uitg. Callenbach, Nijkerk). is het niet minder, maar ook niet meer dan gewoonweg inter kerkelijke economie. Oecumene is meer en vergt ook aanmerkelijk meer van ons. We krijgen het niét in de schoot geworpen, ook niet per kerkelijk decreet. Het vraagt, in het kort, onder meer om bidden en wer ken, uithoudingsvermogen, bij bellezen, en gehoorzaamheid, spiritualiteit en diepgang, geloof, hoop en liefde. 'Valse oecumene', stokpaardje van een bepaald soort tegenstanders, is per defi nitie onmogelijk. Oecumenisch is in ieder geval meer dan inter kerkelijkheid, een kerkelijke luxe voor hobbyisten of wat dan ook. Het is een gelovige gezind heid. die heel de kerk zal moe ten doordesemen en haar het uitzicht biedt op haar gezond- wording (en daar hoort correct woordgebruik bij). C. M. Wallien is verbonden aan het hervormd persbureau te Den Haag. OPVOLGING Nu kardinaal Alfrink niet omringd door vele vrienden, vijf en zeventigste verjaardag gevierd, maar ook zijn onto C heeft gevraagd als aartsbisj van Utrecht, kan men aan kanten ongerustheid over zijn volging konstateren. Die onge heid zou er niet zijn wanneer hen die hierin de laatste b singsbevoegdheid hebben een z graad van wijsheid en inzicl het nodige beleid voor de kerk wacht kan worden als die vafop scheidende kardinaal bekend 1 t Misschien sprak de kardinaal )de nog het duidelijkst uit waa it schoen wringt. Op de vraag een Brandpunt-medewerker op rir verjaardag, wat hij dacht va pi komende benoeming en de t die we te dien aanzien ko Cl koesteren, zei hij: Daar ka en geen verstandig woord over ze o En waarschijnlijk was dit uit kend het verstandigste woord ;ri op dat moment gezegd kon wo t i Wel doet het op een bijna nav: ,r wijze duidelijk worden hoe vi 'jE katholieke kerk weer achterui gaan is na Caticanum II. In zelfde interview werd ook evei terzijde opgemerkt dat voor slissing vooral ook gedacht worden aan de invloed van de tius. Al eerder is deze figuur i nieuws geweest bij bisschipsb mingen en men kan zich afvi of de oecumene met Rome niet) -i schrikkelijk op de tocht konji staan wanneer toekomstig safJ werking, die alleen mogelijk ii figuren in de *ijm van Alfrink. o manier gaat afhangen van wef wat voor inzichten van een nu die hier bovendien een vreemd Voor protestanten mogen die id: gen onbegrijpelijk en ook or n vaardbaar zijn. ook voor katl ken blijken dergelijke middek se praktijken hoe langer hoe der te verteren. Voordat de pra 0i dit onverhoopt zal leren moge verantwoordelijke mensen een voudige waarheid bedenken nl|Cr slechts zij 't best kunnen beoijrd len in welke richting de kei Nederland op den duur geleid worden die daar zelf dagelijks te maken hebben. De waarhe|ik inderdaad zo eenvoudig dat waarlozing ervan het ergste wezen. vei dr t JT del r ij. el ig NED. HERV. KERK Aangenomen naar Dantumai (part tiime) (toez.): G. Was» te Haamstede. Bedankt voor Harderwijk: van Breugem te Barneveld. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Beilen en Hooghr A. de Snoo kand. te Zwijndretf Friese vlag schaaktoernooi scl g bulletin 91, samengestel door de Weg en Wlm Andriessen. Andriessen bv. 46 blz. Prijs :e Ai Omdat- er geen officieel toei boek van het Friese vlagtof^ verschijnt, is het maandblad schakers 'Schaakbulletin' f aan dit evenement gewijd analyses zijn van Timman. Ree, Hartoch, Schouten, Voi Chattel Borm en Van Dop. Wonderlijke geneeskunde. do< Köhnlechner. Vergeten meüf' nieuwe ziektebehandelingen, acupunctuur, homeopathie, therapie. Uitg. Meulenhoff, Is' 199 blz 18.90. De beste afschuwelijkste st it Panorama van de bewondtf® waardige verwerpelijke Hans met 10 cartoons van Stefan M Uitg. Elsevier, Amsterdam. 96 9.90. De piratenheuvel, detectlevevo* voor jongens van 12 jaar en F door F. W. Dixon. Uitg. Van I Den Haag. 128 blz 4,25. Science between culture and ter-culture, door C. I. Dessa l. Naess. E. Reimer, H. J. Eysen G M van Melsen Uitg Dekto Van de Vegt. Nijmegen 108 ƒ19.50. Margit Rey: MOTIEVEN UIT om te borduren, te weven, te I ox tehaken Uitg. Zomer ning BV Wageningen. Al Handwerk Bibliotheek. 96 19.50. Interessante gegevens, o.m. wat de oude Peruanen (Z.-Ar ka) aan textiel gemaakt en be1 hebben, en waarvan voorbe zelfs van 1000 jaar vóór Chy zien zijn in Amsterdams 1 Museum, leiden dit nieuwe Ir1 landse handwerkboek in. Aai kelijke (kleuren-) foto's prachtige voorbeelden zien vafc' de patronen: veelal planter^ dierenmotlefjes. Veel figuren kunstig door schrijfster bewer e duidelijke tel patronen voor ta rie. weef- en knoopwerk, hai breien. Beschrijvingen voor ee kei kussen, kleed, tasje of kl< stuk zijn gegeven, maar de t< sing voor andere voorwerp vanzelfsprekend onbegrensd, end is het 'breien met de bol naald', een hier onbekende nlek. Om de originele kleuren te bel ren worden van 4 fabrieken jj handwerkgarens kleurnummefl meld. Een zeer aantrekkelij I apart werk en o.i. een gesl aanvulling van Ariadne's Han Bibliotheek. •c.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2