vereenstemming over de rondpolitiek in kabinet Partijpolitiek in Portugal bedreigd Tonnagestop voor het vrachtverkeer Fijne neus voor nieuws Regering wil burgercomité's !n deze krant Tro Haagse woonwijk in verval - pag. 6 et Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant der Stoel iatigd welkom Saoedi-Arabië ndspeculatie aangepakt Trein rijdt in op baanwerkers, twee doden Drie Nederlanders verongelukt in Joegoslavië Ritzege Knetemann Grote volks verhuizing in Somalië 1 Fantr sie Welkomstvoordeel L' l Of - hoort bij u. Trouw 33e JAARGANG NO. 9568 DONDERDAG 10 JULI 1975 WIN WAT TIENTJES Als u nog eventjes moet denken, wil ook de bon uw aandacht schenken OF... EEN ABONNEE [AVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GESTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 fNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWTEUR J.' TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POST MA NIEUWEZIJDS VOORBURGWAL 276-280. AMMEENTEGTRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 DAH Minister van der is nog steeds welkom in Sa- Arabië. De uitnodiging van koning Feisal is nog steeds iracht, maar men zit niet op de van de Nederlandse minister I mitenlandse zaken te sprin- )it is de indruk die men krijgt eer men op het ministerie van ïlandse zaken in Djeddah de kingen tussen Nederland en ie-Arabië ter sprake brengt. spreekt de hoop uit dat het landse bezoek in de nabije ast zal plaatsvinden, maar laat tevens niet na op te ■n dat koning Chaled het bij- r druk heeft. Dnze parlementsredactie HAAG Het kabinet heeft gisteren in principe overeenstemming bereikt over de grondpoli- een van de politieke hobbels die dit jaar nog genomen moeten worden. De ministerraad is het Jgeworden over twee wetsontwerpen die, voornamelijk in stedelijke gebieden, grondspeculatie en tegengaan. cabinet wil een eind maken iet verschijnsel dat de grond- n in een gebied dat? bijvoor voor woningbouw bestemd ineens de pan uitrijzen. Poor de daar te bouwen wo- direct een stuk duurder irste wetsontwerp bepaalt dat inten voorkeursrecht bij de )p van onroerend goed krij- Dat betekent dat de eigenaar pond niet aan een ander mag ten als de overheid die grond heeft voor haar plannen. Het wetsontwerp regelt de prijs ten gemeente bij onteigening r 'grond moet betalen. In de rede voor dit jaar was al aan- Idigd dat bij onteigening in sel de gebruikswaarde vergoed fjorden. De overheid hoeft dan yjC»de snel gestegen marktwaarde de grond te betalen. Wel liet geiing in de troonrede de mo- heid van correcties open als lanhouden van de gebruiks- len tot onbillijkheden jegens genaar zou leiden. Het is mo- eel niet bekend hoe de minis- id dit uitgangspunt nu in het ntwerp uitgewerkt heeft. Vrij- moet de zaak nog definitief ond worden. inetscrisis waard die concrete uitwerking zullen eacties van de verschillende eke fracties in de Tweede Ka mer afhangen. De PvdA heeft zich steeds zeer sterk gemaakt voor het invoeren van gebruikswaardever goeding. De socialistische fractielei der van Thijn noemde de grondpo- litiek een van de onderwerpen die hem een kabinetscrisis waard zou den zijn. Ook de KVP en AR zijn het eens met het voorkeursrecht voor de gemeenten en met het tegengaan vansspeculatiewinsten bij grondverkopen. Wel staat men in die fracties zeer gereserveerd tegen het zonder meer invoeren van de gebruikswaarde als schade loosstelling voor de eigenaar. Deze fracties vinden, dat de eigenaars wel iets meer voor hun eigendom mogen terugkrijgen dan uitsluitend de lage gebruikswaarden. De in de troonrede opgenomen zin dat cor recties bij onbillijkheden mogelijk-, heden zijn geeft ruimte ohi aan de wensen van KVP en AR, tegemoet te komen. Tussendoor Het kabinet heeft de grondpolitiek behandeld tussen de lopende begro tingsbesprekingen door. Er was tijd voor dit onderwerp ontstaan door dat verschillende ministers niet op tijd klaar waren met het verwerken van de bezuinigingen in hun begro tingen. Onder andere bij defensie geeft dat nogal wat moeilijkheden omdat minister Vredeling enerzijds aan internationale afspraken en anderzijds aan langlopende investe- Zon schijnt voor prinses Marsriet Zoals vele Neder landers geniet ook prinses Mar griet volop van de vakantie zomerzon in het koninklijk bui tenverblijf Porto Ercole in Italië. Samen met haar man, Pieter van Vollenhoven, en haar kinderen laat zij volop de vrijheid over zich heen gaan. Op de foto: Even een rustpauze met prins Bern- hard (links), prins Maurits en op schoot prins Floris. ringsprojecten gebonden zit. De be- sprekigen over de concrete bezui nigingen per departement zijn in middels begonnen. Verwacht wordt dat het kabinet er deze week uit komt. UTRECHT Twee baanwerkers zijn gisteren in Ede om het leven gekomen, toen een TEE-trein hen met een snelheid van 140 kilometer aanreed. De slachtoffers, de 46-ja- rige E. Lutjeboer uit Ede en de 25- jarige G. J. van Weenink uit Utrecht waren bezig met het slij pen van een spoorstaaf. De Nederlandse Spoorwegen veron derstellen dat het tweetal de trein niet heeft opgemerkt. 'Het, is ge bruikelijk dat één baanwerker als veiligheidsman optreedt en hierin is iets misgegaan', aldus een woord voerder van de NS. 'Maar dit is niet meer dan een vermoeden, omdat er geen getuigen zijn. Er waren welis waar nog twee baanwerkers op het baanvak bezig, maar die bevonden zich op vierhonderd meter van de plaats waar het ongeluk gebeurde ien kunnen dus niet als ooggetuige optreden', aldus de voorlichtings dienst van de NS. Iverwegend zonnig 'laatselljk een regen- of on- Peersbui, maar ook flinke onnige perioden. Zwakke tot natige, veranderlijke wind. J laximum-temperaturen van tot 25 graden Celsius. 10RGEN EN OVERMORGEN: 'lechts hier en daar een bui in gematigde temperaturen. Morgen zon op: 04.31 onder: 20.58 maan op: 06.20 onder: 21.22 ZWIJNDRECHT De 19-jarige J. K. G. Kapinga, de 18-jarlge K. Jou- stra en de evenoude G. Baas, allen uit Zwijndrecht, zijn bij een ver keersongeluk in de omgeving van Skopje in Joegoslavië om het leven gekomen. De jongens waren met vakantie in dat land en hadden de beschikking over een auto. Hoe en wanneer het ongeluk is gebeurd is bij 't ministe rie van buitenlandse zaken, dat door de Joegoslavische autoriteiten op de hoogte is gesteld, nog niet bekend. Van onze sportredactie ALBI Gerrle Knetemann heeft gisteren de twaalfde etappe van de Ronde van Frankrijk, een rit over 242 kilometer van Tarbes naar Albi, gewonnen. De over winning van Knetemann is de vijfde Nederlandse zege in deze Tour, een aantal dat nog nooit is overtroffen. Slechts één keer eerder, in 1953, behaalde de Neder landse ploeg vijf ritzeges. De overwinning betekent veel voor Knetemann, die tot aan de twaalfde etappe alleen maar teleurstellingen had moeten verwerken. In het gebin moest hij zijn fiets afstaan aan Zoetemelk, daarna kreeg hij hooikoorts en last van de warmte en vervolgens liep hij in de bergen grote achterstand op. Vrouwen en kinderen krijgen in een ainp in het zuiden van Somalië hun eerste maal sinds lange tijd. Zij zijn uit het door honger geteisterde noorden overgevlogen naar het zuiden. Somalië is begon nen aan waarschijnlijk de grootste voorbereide volksver huizing in de Afrikaanse ge schiedenis: ongeveer twee honderd duizend vluchtelin gen die in kampen in het noorden leven worden naar een andere plaats gebracht. Eeuwenlang hebben de noma den gezworven met geiten, schapen en ander vee maar leven in de Lralf-woestijn is nu onmogelijk geworden door de aanhoudende droogte. Het merendeel van de overge brachte mensen zal zich als akkerbouwer en visser in nieuwe woonplaatsen vesti gen, een minderheid mag zo mogelij terug keren naar het zwervend bestaan. Inmiddels zijn volgens westersa zegslie den al ruim twintigduizend mensen overgevlogen met Russische toestellen: de Sow- jet-Unie heeft ook de opera- tie mogelijk gemaakt met een lening van omgerekend 150 miljoen gulden. WASHINGTON (UPI) —De po litie in Washington weigert pro ces-verbaal op te maken tegen een verslaggever van het week blad National Enquier, die vijf plastic afvalzakken voor het huis van ninister van buitenlandse zaken Henrj Kissinger heeft meegepikt om in de inhoud te zoeken naar materiaal, zoals re keningen en papieren voor een reportage. Mevrouw Nancy Kissinger is ui termate gekwetst door het weg halen van het afval en de mi nister zelf noemt de daad 'wal gelijk' en een aantasting van de privésfeer. Maar advocaten die door de be trokken verslaggever, de 27-jari- ge james Gourley. waren geraad pleegd, verklaarden dat de zak ken warer neergezet op pu- blieknterrein en daarom ge meengoed var de burgerij waren geworden. De politie was het daarmee eens. Gourley vertelde dat hij al eer der op het afval van huize Kis singer was uit geweest. LISSABON (UPI, Reuter, AP) De niet-communistische partijen in Portugal vechten voor hun po litieke leven. Gisteren stelde de assemblee van de Beweging der strijdkrachten voor een 'nationale volksvergadering' in te stellen zonder de huidige politieke partijen. De socialistische partij van Mario Soares kwam gisteravond In een spoedzitting bijeen. De linkse de mocratische volkspartij houdt van daag een spoedvergadering. Zegslie den uit beide partijen die 64 procent van de stómmen behaalden bij de verkiezingen noemden de vergaderingen de belangrijkste sinds de staatsgreep van vijftien maanden geleden die een einde maakte aan de fascistische dicta tuur in Portugal. Eén zegsman noemde de voorstellen van de as semblee zelfs 'een tweede revolutie' hoewel ze nog door de revolutionai re raad moet worden goedgekeurd. De communisten vinden het ont werp 'buitengewoon positief'. Zij organiseren morgen een steunbeto- ging. Een woordvoerder van de centrum-rechtse democraten zei dat de politieke partijen zeer snel op een zijspoor zullen staan als dit plan doorgaat. De assemblee heeft de revolutionai re raad gevraagd het voorstel zo snel mogelijk wet te maken. In voorstel van de assemblee wordt gesproken van een 'verbond tussen het volk en de strijdkrachten'. De basis van de nationale volksverga dering zouden moeten worden ge vormd door regionale volkscomité's. De leden hiervan zullen in voltalli ge vergaderingen bij handopsteken worden gekozen. Niet duidelijk Is of iedereen kan worden gekozen en wie lid kunnen zijn van de natio nale volksvergadering. Wel wordt gezegd dat zij zouden moeten wor den gevormd door hen die nu al (ADVERTENTIE) Beuk Bitterkoekjes. Blijven 7 weken vers. Dus neem mee op uw vakantie. En nog meer Beuk koekjes: Roomboterringen, Boterrepen, Lunetta's etc. Kwaliteitskoekjes van Altijd vers Van onze Haagse redactie DEN HAAG De capaciteit van het Nederlandse vrachtwagenpark zal worden bevroren. Nog deze week zal een beschikking van kracht worden, waarbij voor het wegtransport een tonnagestop zal worden ingevoerd. Staatssecretaris Van Huiten (ver keer en waterstaat) wil met deze maatregel de slechte situatie in het wegvervoer verbeteren. De situatie is zo ongunstig vanwege een grote overcapaciteit. Dr. Van Hul ten deed de aankondiging van de tonnage- stop tijdens een gesprek met werk gevers en werknemers uit het weg vervoer over de problemen in deze bedrijfstak. Tijdens het gesprek heeft staatsse cretaris Van Huiten ook voorgesteld het aantal dagen waarop niét met vrachtauto's mag worden gereden, uit te breiden. Naast de zondag, waarop momenteel niet met vracht auto's mag worden gereden, zou het verbod ook met de zaterdag en mogelijk een doordeweekse dag Zie verder pagina 4 Binnenland Landrovers, de boutjes en de moeren 3 Oosterschelde eist enorme in spanning van wetenschap 5 Buitenland Muiterij dreigt Wilsons wrakke schip van staat 7 Egypte wil geen zaken doen met Sowjetunie 7 Kerk Problematisch theoloog koos toch het beste deel 2 Economie Van Gend Loos vliegt uit 17 Brieven van lezers 2 Even puzzelen 4 Strips en reulllelnn 4 Dichtbij en verder 5 Weer5 georganiseerd zijn in de communis tische- en andere linkse groeperin gen. De regionale volkscomité zou den ook moeten rechtspreken in burgerlijke zaken. In het document wordt duidelijk gemaakt dat het uiteindelijke doel de macht van de arbeiders is. De militairen zeggen dat de drie belangrijkste taken in dit stadium van het revolutionaire proces zijn: het stimuleren van de revolutio naire deelneming van de massa met het oog op het vestigen van daadwerkelijke organen van volks macht. het verdedigen van de revolutie tegen aanvallen van reactionaire krachten door het volk diep bewust te maken van de behoeften van het ogenblik en het scheppen van in stellingen. het winnen van de economische slag. De voorstellen zijn opgesteld tij dens een vergadering van achttien uur van de 240 leden tellende as semblee. Een woordvoerder van de assemblee ontkende dat door de voorstellen het pleit beslecht zou zijn in het voordeel van de radica len binnen de Beweging der strijd krachten. De assemblee heeft ge zegd de politieke partijen niet te willen negeren maar niet duidelijk is hoe zij zullen moeten samenwer ken met de nieuwe regionale comi tés. Ook is de functie van de in april gekozen grondwetggevende vergadering niet duidelijk. VAKANTIE PRIJSVRAAG (4e WEEK) Al het verborgene begint bijna openbaar te worden. Na deze nog twee zinnen en u bent verrijkt met een staaltje puzzelpoëzie dat er wezen mag. Wat ons betreft kunt u zo naar de code-afdeling van een geheime dienst sollicite ren. Blijf bij uw zinnen, bewaar ze goed. Zet uw zinnen op papier. Zet u die op een lezer? Schrijf dan alle woorden Nieuws, zegt men, wordt in de nacht geboren. Uit de beste bron drukken wij deze onwaarheid de kop in. Vult u om twaalf uur des middags de bon in, dan is dat het beste nieuws van de dag. Duizenden en duizen den kranten met bonnen sturen wij met treinen en auto's door het holst van de nacht. Komen er overdag tien terug, o wat zijn we heden blij! U kunt er best wat meer van maken Nieuwe abonnee Straat Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: lk ontvang graag: O 4 fraaie znart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse loco motief modellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Tm.. V'*

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1