Uit de weekbladen 'Oud en nieuw' op drietal concerten Starfighter raast langs Duitse Boeing Sowjet-Unie Zuid-Afrika Zachte drugs CDA Nieuwe Ma^x Meijer en CRM Luns en NATO Sartre TROUW/KWARTET DONDERDAG 10 JULI 1975 Vrij Nederland: 'Ontspanning en liberalisatie zijn niet los van elkaar te zien', aldus PvdA-fractieleider Ed van Thijn, die aan het hoofd van een Neder landse delegatie een bezoek aan de Sowjet-Unie bracht en daar in Vrij Nederland verslag van doet. Er werd niet alleen gesproken met vooraanstaande Russische dissiden ten, maar ook met de hen belagen de overheidsfunctionarissen. Sacharov: 'Ik ben een groot voor stander van het streven naar ont spanning. Ontwapeningsbesprekin gen. betere handelsbetrekkingen, prima mits maar voortdurend in elk stadium tegelijk wordt geha merd op de vrije uitwisseling. We krijgen het niet cadeau'. En Amal- rlk: 'De vrije uitwisseling zal geen automatisch gevolg zijn van ge slaagde ontwapeningsbesprekingen. Het enige dat helpt is een eindeloze reeks van contacten over en weer, waarbij voortdurend de mensen rechten aan de orde komen. Rudie van Meurs had een gesprek met dr. C. N. M. Kortmann. die bijna 15 jaar lang commissaris van de koningin in Noord-Brabant is geweest, totdat hij twee Jaar gele den werd gepensioneerd. 'Ik zou wel eens willen weten wie geen schuld heeft. We zijn allemaal schuldig', zegt Kortmann over het feit. dat er in Brabant veel verloren is gegaan, veel schoons afgebroken, weggedrukt en in zijn karakter ge schonden'. En ook: 'Als ik zo de commissarissen in de elf provincies eens naga, ken ik niemand van mijn oud-collega's, die zichzelf is. Die leeft zoals hij zou willen leven'. Accent: 'Nederland onthield lintje aan Zuidafrikaanse ambassadeur', meldt Accent en laat het AR-Kamerlid en Zuid-Afrika-adept Schakel zeggen: 'Ook dit is discriminatie'. Schakel kondigt alvast Kamervragen aan, maar laat er meteen op volgen: 'Ik heb nu al zo het gevoel, dat men met een kluitje in het riet zal worden gestuurd'. Accent beklom verder de Tourma- let, althans in de persoon van Jaap Del ten re. die in een overmoedige bui 'ja' had gezegd op het voorstel van zijn hoofdredacteur. Dat de Tourmalet ook echt werd beklom men. moet worden betwijfeld, daar de verslaggever-wielrenner zelf laat weten: 'Ik schaam me niet te zeg gen, dat ik de Tourmalet niet be dwongen heb. Dat ik slechts drie slopende kilometers echt heb ge fietst. Dit is w/erk voor de zeer Sterken, de aliesdurvers en a lies- kunners'. Het omslagverhaal gaat over zonnebaden onder de waar schuwende kop: 'Bak 't niet te bruin'. Als advies wordt de lezer meegegeven: 'Beste middel tegen zonnebrand is uit de zon blijven', 't Is maar dat u het weet. De Nieuwe Linie: Over naar De Nieuwe Linie, waar Lukas Griever laat weten, dat 'Het zonnige zuiden zachte drugs ver volgt met harde straffen' en dat zo'n 250 Nederlanders in buiten landse gevangenissen zitten. De Nederlandse Vereniging van Re- classeringsinstellingen (WRI) heeft voor hen een apart bureau opgericht, maar op de dag dat dit bekend werd gemaakt, belde er een man op. Hij vond het uitstekend, dat smokkelaars van drugs, 'men sen toch die onnoemelijk veel el lende in onze maatschappij aan richten', hun verdiende doodstraf Wouter Paap weg bij Mens en Melodie UTRECHT Met ingang van de nieuwe jaargang van het algemeen muziektijdschrift Mens en Melodie zal Wouter Paap daaraan niet meer als eindredacteur verbonden zijn. Dertig jaar lang heeft Paap, die dit maandblad zelf onder diverse pseu doniemen voor een groot deel vul de. het karakter van dit blad be paald. Onder zijn redacteurschap werd het een voor velen onmisbare informatiebron over het muziekle ven in binnen- en buitenland. Paap vindt het nu welletjes: hij werd dit jaar 67 en het valt hem moeilijk de zware taak van het redacteurschap langer te vervullen. 'De ellende is', zo vertelde hij ons desgevraagd, 'dat het zo moeilijk is een opvolger te vinden. De uitgeve rij (Spectrum Utrecht) wil er wel mee doorgaan, maar er hebben zich nog-geen aanvaardbare kandidaten gemeld. Het gekke is dat iedereen direct begint met te vragen: wat betaald het. Het ware enthousiasme om zoiets te doen is tegenwoordig moeilijk te vinden.' Ook al wordt er per 1 Januari 1976 een opvolger gevonden voor Wouter Paap. het oude. wat huiselijke Mens en Melodie waarvan de Ingebonden Jaargangen een betrouwbare kro niek van het Nederlandse muziek leven sinds 1946 vormen, zal dan op houden te bestaan. Wat door velen zal worden betreurd. zouden krijgen. 'Hoe halen jullie het in godsnaam in je hoofd dit soort mensen nog te gaan helpen ook'. In dit blad ook een gesprek, dat Rudie Kagie had met vakbondslei der Jan Lanser, die zich optimis tisch toont over de toekomst van het CNV en met name aanwas ver wacht uit de hoek van beambten en leidinggevend personeel. Lanser: 'Hoe de samenwerking tussen NW en NKV er komt uit te zien, als die federatie tot stand is gebracht, weet ik niet. Maar wat er ook gebeurt: het CNV bestaat en het zal zijn weg weten te vinden'. Hervormd Nederland: 'Het CDA is geen confessionele of christelijke partij', zegt KVP-leider Frans Andriessen tegen Kees Waagmeester van Hervormd Neder land in een gesprek over het CDA. En op zijn tegenwerping, dat dit bij de ARP op grote bezwaren zal stuiten, antwoordt de KVP-er: 'Ja, ik begrijp niet; dat dit punt nu weer is opgekomen. Kijk, ik vind, dat je moet accepteren als lid van het CDA, in welke positie ook, dat het CDA zich beroept op het evan gelie. Dat is legitiem binnen het CDA. Iets anders is, dat ze voor zichzelf het evangelie als laatste grondslag voor hun handelen moe ten beschouwen'. En verderop: 'Ie dereen die het eens is met de politieke doelstellingen kan lid worden en ons dus ook vertegen woordigen'. Cees Veltman interviewde ad junct-directeur dr. Gerrit Vonke- man van de stichting Natuur en Milieu. 'Sommigen zeggen dat mi lieu- en natuurbeschermers zich nu maar een beetje rustig moeten houden, omdat er toch al grote werkloosheid is. maar volgens ons liggen er duidelijk mogelijkheden voor een milieu-vriendelijk beleid, dat qua arbeidsplaatsen eerder meer biedt dan minder'. Haagse Post: 'Tinbergen heeft zijn kandidatuur voor de post van een nieuwe Marx opnieuw bevestigd', schrijft- Hans van den Doel in de Haagse Post. nadat hij zijn boek 'Income Distri bution: Analysis and Policies' heeft gelezen. 'Voor mij is dit boek een mijlpaal in de geschiedenis van het wetenschappelijk socialisme: socia lisme omdat Tinbergen de inko mensongelijkheid in zijn kern aan valt. wetenschappelijk omdat dit niet gebeurt op basis van het ge bruikelijke natte-vinger-werk. maar op basis van een systematisch op gezette en feitelijk getoetste theo rie'. Gerr.ma Pappot legt uit, waarom 'de hoeren van Lyon het kasteel van Giscard bezetten' en Rudy Kous broek vraagt zich (in de HP-serie 'De oogkleppen van de China-ki.1- kers') af. die de echte vijanden van China zijn? HP's omslagartikel gaat over de 'mini-Fellini' Frans Weisz, met wie Ischa Meijer vier avonden sprak, dagenlang op de set van de film 'Heb medelij. Jet' verbleef en zelf ook nog Voor nozem momcht spelen. De Groene: 'Emsting neemt een loopje met de feiten' vindt staatssecretaris Wim Meijer van CRM. Hij dient in De Groene welzijnswerker Marius Em sting van repliek, die vorige week mocht uitpakken over de bezuini gingsplannen van dit ministerie. Meijer: 'Emsting doet het voorko men alsof er sinds de komst van Van Doom en mij op het departe ment niets struktureels zou zijn gedaan, aan de verbetering van het welzijnswerk. Een voorbeeld: gedu rende de periode dat onder dit ka binet CRM-begrotingen zijn ge maakt, is de post jeugdzaken met bijna 50 procent gestegen. Maar voor Emsting is er niets gebeurd'. Geert Mak schrijft over de illegale gastarbeiders en de lauwheid van de vakbeweging ('De ontdekking van het moderne lompen-proletari aat') en op de middenpagina's doet Frits N. Eissenloeffel verslag van zijn bezoek aan het noorden van Angola, waar de rechtse bevrij dingsbeweging van Holden Roberto bezig is een militaire machtepositie op te bouwen. Elseviers Magazine: Secretaris-generaal Luns van de NATO mag in Elseviers Magazine pleiten voor een 'standaardisatie van wapens', omdat dit de ge vechtskracht verhoogt. Hieruit mag echter niet worden afgeleid, dat het er met de NATO slecht voorstaat. Luns vindt, dat men niet te ver moet gaan met zijn kritiek op deze instelling. 'Dit leidt tot ongewenste en onrechtvaardige oordelen en het geval is niet denkbeeldig, dat dit tot ondermijning van het moreel kan leiden'. Als 'zomers' onderwerp in dit blad de vakantiespreiding, waarmee het nog altijd tobben is. 'Al tientallen jaren zijn we ermee bezig, maar nog steeds gaat driekwart Neder land binnen het tijdsbestek van acht omerweken met vakantie. Niet omdat we het allemaal even leuk vinden, maar het kan gewoon niet anders zolang de schoolvakan tie vastgeprikt zijn in het hoogsei zoen en zolang in diezelfde periode zo'n 300.000 bouwvakkers de paden op- en de lanen intrekken', aldus EM. Hartchirurg Bamard prijkt om het omslag en onthult binnenin zijn nieuwe operatietechniek: 'Ik geef het zieke hart een gezond hart als hulpmotor'. De Tijd: 'Ik houd er niet zo erg van Iemand een bepaald stempel op te drukken, maar als het dan toch moet wil ik liever existentialist worden ge noemd dan marxist'. De Tijd nam een vraaggesprek over. dat het linkse tijdschrift 'Les Temps Mo- dernes' had met Jean-Paul Sartre, die 21 juni 70 jaar is geworden. Sartre: 'Het enige doel in mijn leven was schrijven. Ik schreef over datgene, waarover ik had nage dacht, maar het belangrijkste ogen blik was dat van het schrijven. Ik filosofeer nog steeds, maar aange zien ik (wegens bijna blindheid) niet meer kan schrijven is dit den ken in zekere zin nutteloos gewor den'. Harry Meijer interviewde ds. Okke Jager over de vrijetijdscultuur ('Je kunt wel zeggen, de bijbel-heiligen langharig en werkschuw waren') en Dick Schaap heeft een verhaal over zigeuners voor wie nergens plaats is. Hij eindigt met: 'Vijf eeuwen ellende, het is nou wel genoeg ge weest'. In kader Haarlemse orgelmaand HAARLEM De 25e Haarlemse orgelmaand blijft in zijn activi teiten niet tot Haarlem beperkt- Op orgels in verschillende Noord hollandse steden worden in het kader van deze manifestatie con certen gegeven. Zo speelt Luigi Tagliavini vanavond (donderdag) op het orgel van de St. Laurenskerk in Alkmaar. Niet alleen het grote orgel maar ook het koororgel wordt door hem gebruikt in een programma met werken van Italiaanse meesters uit de 16e en 17e eeuw. Het concert begint om 20.00 uur. Jan Jongepier geeft vrijdagavond (20.00 uur) een concert op het or gel van de Ned. Herv. Kerk te Monnikendam. De restauratie van dit orgel is vorig jaar voltooid. Jon gepier heeft een programma sa mengesteld uit werken van compo nisten rondom Bach (zoals Krebs en Carl Ph. Emanuel), en werken van laat 18e eeuwse Oostenrijkse Werner Jacob componisten. Een concert gewijd aan hedendaag se composities wonjt zaterdag 12 juli (20.00 uur) gegeven in de St. Bavo te Haarlem. In dit concert wordt het orgel bespeeld door Wer ner Jacob. Daarbij bedient Hans Peter Haller de elektronische ge luidsinstallatie die bij enkele u de gespeelde composities nodig T zoals bij Constallations III Bengt Hambraueus, Variationen I Orgel und Live-Elektronik van Hg w en een eigen compositie I Ier. organist Werner Jacob. Van een verslaggever KEULEN De 44 passagiers en vijf bemanningsleden van een Boeing van de DuitseLufthansa zijn maandag door de zuiging van twee Nederlandse Starfighters op hun stoelen door elkaar geschud. De bijna-botsing wordt door de luchtmachtstaf onderzocht. Een van de Nederlandse toestellen pas- veerde de Boeing op een afstand van bijna 170 meter. Volgens de Lufthansa is het leven van de inzittenden van haar machine in ernstig gevaar geweest. Komkommers AC per stuk"U Geschrapte krieltjes "7Q 750 gramxt Gesneden snijbonen "|79 400 gramI> Uit de afdeling Florah: Baby rozen 10 stuks O50 bos freesia's samen

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 14