Laat altijd adres achter Europa massaal op pad: files waren nooit tevoren zo lang eugeot 604: nieuwe ranse prestigewagen - - - - -autobiografie- Toerisme Meer kampeerders - véél meer auto's Citroën CX ook met dieselmotor Belgische Ford-fabriek bereikt hoge productie Sterband geeft gratis bandenadvies- Hoge boetes Zwitserland doet water in wijn Tips voor dag uil rapport a bestaat n halve eeuw KWARTET DONDERDAG 10 JULI 1975 Europa viert vakantie. En dat is te merken ook. Afgelopen weken ging er vrijwel geen dag voorbij of er werd bericht over indrukwekkende files. Bij München, berucht knelpunt in de noord-zuid- verbindingen, liepen ze soms zelfs uit tot dertig kilometer. Bij de grenspost Salzburg werd een record-dagdrukte van 50.000 auto's genoteerd. D e chaos was nooit tevoren zó groot. gen leveren die in Frankrijk min der problemen. Zeker niet de gro te Autoroute via Parijs, Lyon en Avignon naar de Spaanse grens. Maar de westelijke weg via Tours aan de Loire naar de grensplaats Hendaye, die de laatste jaren nog wel eens opstoppingen te zien gaf, is dit jaar eveneens zonder al te grote stagnaties te berijden. Dit komt vooral doordat de Fran se politie in Bordeaus een compu ter in gebruik heeft genomen, die opstoppingen al in de beginfase doorgeeft. De verkeersleiding wordt daardoor in staat gesteld het verkeer direct om te leiden. De a utomobilist k rijgt de keuze uit drie secundaire wegen en ze ven buitenwegen. De eind vorige maand gestarte 'operatie Atlantique' bestrijkt twaalf departementen en 1691 km weg en is verbonden met meer dan dertig 'zwarte punten', die vorige zomer grote verkeersop stoppingen te zien gaven. Behalve door de Nederlandse uit tocht werd die drukte in belan grijke mate ook veroorzaakt door de vakantiegangers uit Baden- Württemberg. En in feite ging het hier nog «iet eens om de hoogste toppen van de vakantiepiek. De Duitse politie heeft al gewaarschuwd, dat het in het weekend van 19 juli nog erger kan worden omdat dan ook nog een aantal deelstaten en een groot aantal Nederlanders van va kantie terugkomen. Dat betekent dan waarschijnlijk lange files in beide richtingen en flinke vertra gingen aan de grensposten. Datzelfde weekend zal ook .Neder land zélf aan zijn drukste vakan tieperiode beginnen: als het 17 miljoen inwoners tellende Noord- rijnland-Westfalen er op uitgaat. De ervaring heeft geleerd, dat een groot deel van deze deelstaat de vakantie aan onze kust komt vie ren en afgaande op uitlatingen van de VW's aan de kust zal het deze zomer weinig anders zijn. Is het op het ogenblik al niet ge makkelijk nog een zomerhuisje of een plaats op een camping te vinden, na 19 juli zal het, ver wacht het Nationaal Bureau voor Toerisme, nog moeilijker zijn. Van het Nederlandse vakkntielegi- oen, dat zich per auto over de isdorf faffondocf Ovrembt teinnrau grens verplaatst blijkt een opval lend groot deel neer te strijken in Frankrijk, de meesten kamperend. Volgens de ANWB zijn vele kam peerterreinen al vol. De bond adviseert daarom met het zoeken naar een plaatsje niet te wachten tot 's avonds maar 's middags al te zorgen, dat men onderdak komt. Lukt dat niet, dan kan men altijd nog een boer of landeigenaar vragen op zijn terrein te mogen kamperen. In tegenstelling tot de Duitse we- De vrije forse prijsstijgingen (mede door de brandstof toeslagen) bij de vliegreizen hebben ertoe geleid, dat een veel groter aantal Nederlandei's per auto op vakanti gaat dan was verwacht. Ging men er aanvankelijk van uit, dat 65 procent van de toeris ten, die hun vakantiebestemming over de grens zoeken, dit met de auto zou doen. volgens de ANWB ligt dit percentage dit jaar veel hoger. Gelijke tred met deze stijging houdt de groei van het aantal kampeerders. De ANWB leidt dit onder meer af uit de verkoop van het aantal kampeercarnèts: tot en met juni dit jaar 200.000, in de zelfde periode van vorig jaar maar 150.000. Nog een cijfer: al leen al in juni werden meer dan 100.000 internationale reis- en kredietbrieven afgegeven, vorig jaar in dezelfde maand maar 70.000. Dat ook de alarmcentrale het daardoor drukker kreeg, lijkt een logisch gevolg daarvan. Enkele cijfers over de maand ju ni: Het aantal gerepatrieerde voertui gen bedroeg 312 (vorig jaar juni 234. het aantal nagezonden on derdelen 160 (69), het aantal ge repatrieerde zieken en gewonden 103 (41). het aantal gerepatrieer de stoffelijke overschotten 16 (9) en het aantal uitgezonden radio- oproepen 210 (158). Om toeristisch en dus financieel dit jaar niet uit de boot te vallen, hebben veel horeca-bedrijven in door waardestijging van de franc duur geworden Zwitserland water in de glühwein gedaan. Het is geen uitzondering, dat hotel-ex ploitanten hun prijzen verlagen of toeristen lokken door bij boeking van een arrangement van veer tien dagen twee dagen cadeau te geven. Voor de meeste bedrijven is dit een noodzakelijke reductie omdat de resultaten in het voorseizoen ook al niet té positief zijn ge weest. Zwitserland, dat vorig jaar én door de energiecrisis én (vooral) door de vrij ingrijpende prijsstij gingen een daling van het aantal toeristen te zien kreeg, hoopt met deze maatregelen de balans weer wat op te krikken. Een begin deze maand in werking getreden Belgische wet bedreigt automobilisten met hoge boetes en zelfs gevangenisstraffen als ze zich schuldig maken aan zware overtredingen (onder die wet val len ook de vakantiegangers). Wie de snelheidslimieten overschrijdt (90 km op buitenwegen. 120 km op snelwegen) riskeert een boete van 100 tot 1000 gulden. Even zwaar worden andere overtredin gen gestraft zoals rijden met meer dan 0.8 promille alkohol in het bloed, het overtreden van de voorrangsregels, het overschrijden van een ononderbroken witte streep op de weg en het gevaarlijk inhalen. Overigens worden gelijksoortige straffen ook toegepast in landen als Duitsland, Frankrijk en Span je. Vooral in Duitsland dient de toerist rekening te houden met intenzieve politiecontrole (zelfs vanuit de lucht). In sommige ge vallen moeten de boetes hier con tant worden betaald!. Voor de gelukkig lijkenden. die in deze piekweken niet per auto de grens over gaan: in eigen land is ook nog genoeg te beleven. De ANWB heeft dat duidelijk willen maken met de uitgave van vijf tien gidsjes, die onder de titel 'Waar naar toe vandaag?' evenzo- vele gebieden van ons land be schrijven. Weliswaar in kort be stek. maar voor een dagje uit ruim voldoende (niet alleen be schrijving van toeristische attrac ties. ook telefoonnummers en adressen van VVV-kantoren en recreatiecentra)Prijs f 4.75. BINNENLAND RH11 Voor hen, die nog weg moeten een paar praktische tips van de ANWB: Rij vooral in de komende drukke weekeinden voorzichtig en nooit langer dan twee uur achter een. Laat altijd uw vakantieadres achter. Dat versnelt de actie van de alarmcentrale, wannéér er met de familie thuis eventueel iets mocht gebeuren. Bél zo nu en dan eens: korte telefoongesprekken uit zelfs verre oorden kosten meestal niet meer dan enkele gul dens. Wees uiterst voorzichtig in Ita lië en met name in het zuiden (Napels en omgeving). Laat nooit zelfs geen minuut uw auto onafgesloten, want hij wordt maar al te vaak ontdaan van alles wat maar enige waarde heeft. Neem niet te veel vreemde va luta mee, maar vooral reischeques, zeker als u niet op een vaste plaats verblijft of kampeert. Voor westerse landen kan men die che ques het best in guldens betalen; in Oostbloklanden ziet men liever dollars (sommige reisorganisato ren adviseren hun cliënten voor reizen naar Oostbloklanden geen cheques van Nederlandse banken mee te nemen omdat deze daar nauwelijks bekend zijn beter zijn cheques van American Ex press (red.). Voor hen. die alternatief door Duitsland naar het zuiden willen: sinds 8 Juli is de autobaan Dort- mund-Kassel open. Daardoor is een rechtstreekse nieuwe verbin ding tussen het Roergebied en Neurenberg-München ontstaan. De nieuwe weg, de E 63, is vanaf Oberhausen, via Kamerner Kreuz, Unna en Dortmund te bereiken. In weekend van 19 juli nog grotere drukte verwacht Sicco de Jong Sterband/TS-Bandenservice te een zware wagen 1455 kg. artoe de 2664 cc-motor 5 pk vermogen moet leveren dan Renault 30. Dit geheel resul- ln een hoger benzineverbruik, j de automaat wel rond 1 op komt. De zescilindermotor iverigens geruisloos en soepel de automatische versnelling ouwd door de Franse General i-fabriek te Straatsburg on eert onmerkbaar perfect. Bkkracht van de motor blijkt overdreven groot: de gehele Me van de Peugeot 604 is op comfort gericht. De wagen onafhankelijke wielophanging n onberispelijke vering. Be- en remmen zijn bekrachtigd, e is er volop binnen de leng- i 4.72 meter: 20 cm. meer dan nault 30 en 24 cm. meer dan Mgeot 504 Sedan. Een stukje lie lengte wordt bij de 604 ens in beslag genomen door zwart rubber bumpers, die wel toot kunnen hebben. dasse fugeot 604 is in ontwikkeling ien, vóórdat de oliecrisis om uinig brandstofverbruik vroeg. Van het vorig jaar uitgebrachte Citroën-model CX aal ook een dieselversie verschijnen. Deze CX Die sel wordt nog voor het einde van het jaar verwacht. De 'diesel' zal een Indenor-motor zijn van Peu geot, welk concern Citroën thans onder beheer heelt. De Citroën CX wordt het eerste model van het Franse merk met een dieselmotor. Van de huidige benzineversies de CX 2000 en 2200 bouwt Citron thans in Aulnay-sous-Bois benoorden Parijs dagelijks 440 auto's. De capaciteit van de hier gevestigde fabriek, tus sen de luchthavens Charles de Gautle en Le Bourget, kan 1600 auto's worden. Daarbij zullen dan andere, nu in Parijs gebouwde mo dellen komen. De produktie in de nieuwe fabriek is zo sterl> geauto matiseerd, dat voor de fabricage van een auto drie op elke tien uur bespaard wordt, vergeleken met de oude Citroën-fabrieken. De Citroën CX is in Nederland een groot succes. In de eerste vier maanden zijn er meei van verkocht dan voorheen van de DS in een heel jaar. Citroën heeft wel zelf dieselmoto ren voor bestelwagens gebouwd nu voor de samen met Fiat ontwor pen C 35 maar deze motoren zijn te groot en te zwaar voor de CX. Ook Fiat gaat overigens na Mercedes, Peugeot- en Opel op die selmotoren over: voor de 131 Mira- fiori. De keus in diesels zal daar mee sterk uitgebreid worden, wat van belang is gezien de zuinigheid van de dieselmotor. in sportwagenmerk van British nd. MG. bestaat dit jaar een eeuw. Ter gelegenheid hier- leeft de Engelse onderneming speciaal beschilderde wagens e band laten lopen, welke zijn n-MG's terstond gekocht zijn verzamelaars. 1G Car Company is als zelf de eenheid van de Morris- -k MG betekent Morris Ga- - in 1925 opgericht door Krmber. Deze constructeur *n grote voorkeur voor acht en, die men nu nog in het embleem terugvindt. MG ves- J Ln .'e jaren dertig zijn naam 11 bij autorally's en races, 's wordt het merk met name Amerika geëxporteerd. In Ne- "Jd bestaat een old-timers-club IG-rijders. de MG Cat Club De fabricage van de Citroën CX in Aulnay sus Bois: dertig procent sneller werken. Bussum brengt automobilisten voortaan een gratis bandenad vies-rapport uit. Tevens worden bij aankoop van vier banden de wielen gebalanceerd en uitge duid. zonder bijbetaling. De Sterbandgroep, die uit 27 bedrij ven bestaat, is de grootste Ne derlandse bandenspecialist. :ugeot 604: een bijster elegant koetswerk ïiterst elegante vorm, een schier ongeëvenaard comfort en een vergaande mechanische perfec- nmerken de Peugeot 604, die deze week in Frankrijk geïntroduceerd wordt. Dit model is dui- de nieuwe Franse prestigewagen, een rol die de afgelopen twintig jaar vervuld werd door de in DS. 'e ontleent het merk Peugeot lan het model 604. Het zal in ijk dé wagen 'worden voor Bieden van grote onderne- en hoge ambtenaren. Meer e Citroën CX, die de DS ie, maar ook nog meer dan iwe Renault 30 TS. De Peu- 14 en Renault 30 hebben jr in principedezelfde alu- motor die beide merken met Volvo bouwen doch akter valt onderscheid te ma- Je Renault is sportiever en meier. De Peugeot is nog iets zer en meer een wagen om met automatische trans- jre ijs van de Peugeot 604 zal beneden de dertig mille l, waardoor de produktie klei- »rdt dan die van de typen 104 met 504. Maar een concur- de topsector, met name (lercedes, wordt het nieuwe zeker. De vormgeving van arina, de complete uitrusting t electrische bediening voor dak en zijruiten de riante )elen met hoofdsteunen en eetels met neksteunen. de binnen- en bagageruimten, alles bestempelt de Peugeot een 'voiture' van grote klas- Niettemin vallen de verbruikcajfers, die de fabriek opgeeft, nog mee. gezien de omvang en het gewicht van de nieuwe wagen. De behoefte aan een dergelijk model van topklas se wordt trouwens ook de laatste paar jaar in Frankrijk steeds ster ker gevoeld. Uiteindelijk heeft de Duitse auto-industrie de zescildn- ders van Mercedes en BMW: waar om zou dan de Franse industrie geen zescilinder Peugeots en Ré- naults bouwen? Van groot belang voor de autofa brikanten is bovendiennu nog meer dan voorheen, dat juist in de grotere klassen nog winst te maken valt. Iets dat bij kleinere auto's bijna onmogelijk en bij midden klassers moeilijk geworden is. Niet voor niets waren Mercedes, BMW en Peugeot vorig jaar de enige autofabrikanten in de EEG, die geen verlies behoefden te boeken. Voor Peugeot was de komst van de 604 tenslotte ook noodzakelijk met het oog op de marktontwikkelin gen. Nog altijd vragen automobilis ten na enige tijd bijvoorbeeld nadat ze hun derde of vierde Peu geot 504 gekocht hebben om iets anders, iets nieuws, iets exitra's. Ve le 504-rijders stapten daardoor op andere merken over Peugeot zag dat met lede ogen aan. En heeft tot de komst van de zescilinder beslo ten. Waarbij de motor in economi sche series gemaakt wordt door sa menwerking met Renault en Volvo, terwijl de GM-transmissie ook ge leverd wordt voor Fiats, Opeis en Vauxhalls. De bindi-r^r: ip üe au to-industrie nn .jn nog toe met de toenémende concurrentie. 'Uit diepgaande onderzoekingen hebben wij kunnen concluderen, dat één op de vijf Nederlanders bij de aankoop van banden alleen op de prijs afgaat. Maar vier op de vijf hebben behoefte aan begeleiding en service', aldus de heer C. G. Abra hams. direkteur van Sterband. 'Wij verkopen de meest voorkomende merken, inclusief vernieuwde ban den. en de klant mag over onze schouder de prijslijst meelezen. Maar wij berekenen het volle pond We zijn niet goedkoop. We vinden echter niet de band, maar de servi ce die we verlfenen ons belangrijk ste produkt', zo voegt hij er aan toe. In Nederland worden op autoban den vaak kortingen verleend tot veertig procent van de prijs. Veel VACO- bedrijven, die zich banden- specialist' noemen, verkopen ban den ook dikwijls goede merken beneden de officiële prijzen Maar dan ligt het zwaartepunt bij de verkoop niet op de montage, met alles wat daar feitelijk bij be hoort, of op de garantie. De Ster band-bedrijven willen dit nu door breken. Eind vorig jaar is hiermee een eerste proef genomen in de vestiging te Terneuzen. wat een groot succes bleek. 'Wij hebben toen besloten tot een all-in service,' zegt de heer Abra hams. 'We hebben zwaar geïnves teerd in onze werkplaatsen en ap paratuur, dus willen we daarvan ook gebruik maken. We geven ie dereen, die daarom vraagt, nu een rapport met de resultaten van een bandeninspectie en een advies per band. Dit is geheel vrijblijvend. Maar ook de praktijk leert, dat de meeste automobilisten hieraan be hoefte hebben. Daarbij hebben we. als we eenmaal gaan monteren het voordeel, dat we in garantiegeval len ook zelf een sterke invloed bij de fabrikanten hebben, zodat we claims ook werkelijk op de fabriek kunnen verhalen'. Normaal kost het uitlijnen van wielen bij Sterband 46.40 incl. BTW. maar de heer Abrahams wil dit -niet als korting zien, doch als onderdeel van een servicepakket. Daarmee wil hij de strijd aanbin den tegen het gebruik van hoge bandenkortingen zonder service, dat naar zijn mening in Nederland meer dan waar ook in Europa in gang heeft gevonden. De in 1963 opgerichte Ford-fabriek in het Belgische Genk heeft een aan tal jubileumcijfers behaald, die duiden op een zeer hoge produktie. In de twaalf jaar van het bestaan van de fabriek zijn nu achttien miljoen wielen en tweeëneenhalf miljoen complete auto's gebouwd. De tweeëneenhalf mil joenste auto was tevens het miljoenste modeL Taunus van de Duitse on derneming Ford-Keulen, waartoe de vestiging in Genk behoort. Bij Ford-Genk werken thans negenduizend mensen. Rond 95 van de pro duktie is bestemd voor export over heel de wereld. Wielen worden er ge maakt voor de eigen produktie, maar ook voor de Ford-fabrieken in Am sterdam, het Engelse Halewood, en Keulen en Saarlouis in Duitsland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11