Nieuwbouw ziekenhuis Westeinde volgende maand van start PPR kritiseert Leidse wethouder Kort is Automobielmuseum heropend Burgemeester van Koudekerk benoemd in Haastrecht - Opgesloten honden in sloopcaravans bevrijd 'Enquête naar arbeids plaatsen is zinloos' ünorm complex gaat 200 miljoen gulden kosten Beloftekerk naar Endegeest Waal handelt in strijd met raadsbesluit Dagen St. Agneskerk geteld Schoolhoofd D. Klop (36 jaar) overleden Celstraf voor reeks inbraken in Leiden Directeur GAB De Haag: Actie behoud Gew. Orkest Amerikaans epe jeugdkoor zong in Delft Ook culture! voorzieninge| Spuikwartier si Vi JU W/KWARTET WOENSDAG 9 JULI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Over een maand zal worden begonnen met de nieuwbouw van het ziekenhuis West einde. Op 7 augustus zal vermoedelijk door loco-burgemeester Happel de eerste schop zand wor den verzet. Geheid wordt er niet voor de bouw van het ziekenhuis, dat bijna 200 miljoen gulden zal gaan kosten, en in 1979 klaar moet zijn. De Haagse gemeenteraad keurde maandagmiddag de grondtransactie ?oed, die de weg vrijmaakte voor de bouw van het ziekenhuis. De nieuwbouw komt te staan op het stuk grond tussen Westeinde. Lijn baan en Warmoezlerstraat. De eer ste plannen voor de nieuwbouw werden al in 1963 gemaakt; in 1968 kwam het bestemmingsplan gereed. Vooral door de rapporten over het ziekenhuis-beddenbestand in én om Den Haag is nogal wat beknibbeld op de eerste plannen. Lager Het aanvankelijke plan bevatte 785 bedden, wat later werd terugge bracht tot 700 en weer later tot de 593 die het nieuwe ziekenhuis nu definitief gaat krijgen. Er werd meer beknibbeld, want, de geplande hoogte van negentien bouwlagen moest op order van het ministerie van volksgezondheid worden terug gebracht tot zeventien. Gevolg hiervan is dat een geheel nieuwe Indeling van het gebouw moest worden gemaakt. De ontwerpen van het interieur zijn van de hand van het Haagse architectenbureau Prent-Landman, terwijl het grote buiten-ontwerp gemaakt is door het Arnhemse ar chitectenbureau Wiegerink. De bouw wordt uitgevoerd door de combinatie Hollandse Beton/I.B.G. De wijziging in de plannen heeft tot gevolg gehad dat het definitieve ontwerp nog niet geheel klaar is. De kosten van het nieuwe zieken huis zijn globaal vastgesteld; men rekent op een bouwsom (prijspeil 1975) van 180 miljoen gulden. De directie van het ziekenhuis kan nog geen cijfers geven over de toekom stige verpleegprijs. Maar de stelling dat elk nieuw ziekenhuis steeds weer de hoogste verpleegprijs van Nederland heeft zal ook hier wel weer van kracht zijn. Energie Nieuw is dat het ziekenhuis niet voor zijn eigen energievoorziening zorgt. Men heeft een overeenkomst gesloten met het Gemeentelijk Energie Bedrijf. Het GEB zal vol gens een geheel nieuw systeem voor de warmtelevering zorgen. Dit 'total energy'-systeem houdt in dat onder meer het koelwater van de sta dsel ek triciteitscen tr ales als warmtebron voor gebouwen wordt gebruikt. Zo zal het Westeinde-zie kenhuis van het op een steenworp afstand gelegen energiebedrijf via twee leidingen water aangevoerd krijgen van resp. 125 en 150 gra den. Dit wordt gebruikt voor de warmtevoorziening in het zieken huis, maar ook voor het warme water. Ook de elektriciteitsvoorzie ning wordt rechtstreeks via het GEB verzorgd. Een ander unicum in de nieuw bouw is dat de grote kelder van het gebouw (met parkeergarage) in oorlogstijd getransformeerd kan worden in een noodziekenhuis voor 700 patiënten. De kelder kan volle dig worden afgesloten voor bijv. radio-actieve neerslag en is bom vrij. De totale nieuwbouw wordt 53 me ter hoog. Naast het hoofdgebouw zijn nog vleugels met een hoogte van resp. 16 en 12 meter. Alle ingangen komen op de begane grond. De ingang voor de ambulan ces bevindt zich aan de zijde van de Warmoezier straat, terwijl de centrale hoofdingang een plaats krijgt aan de Lijnbaan-zijde. In de Een maquettefoto van het nieuwe Westeindeziekenhuis. De hoog bouw zal uit totaal 17 lagen bestaan, twee minder dan het oor spronkelijke plan. directe omgeving van het zieken huis komt voldoende parkeergele genheid. Het gedeelte van de oudbouw aan het Westeinde blijft bestaan. Wat de bestemming zal zijn is nog niet bekend. Woonbebouwing Bestaan blijft ook de woonbebou wing aan de Prinsegracht. Van aanvankelijke plannen tot afbraak wordt afgezien. Een probleem is nog de bebouwing op de hoek van de Lijnbaan en het Westeinde. Deze zal moeten worden afgebroken, maar wat er op die plaats moet komen is nog een vraagteken. In de gemeenteraad is al eerder ge steld dat hier woonbebouwing moet komen, maar de directie van het ziekenhuis heeft zich daar altijd sterk tegen verzet. Men vindt dat deze hoek als ze dan bebouwd moet worden een functie in het kader van de gezondheidszorg moet krijgen. In dit kader rijst ook de vraag wat er met de zgn. 'klokgeveltjes' moet gebeuren. Deze drie kleine, unieke huisjes staan op een plaats waar in de plannen een weg is geprojek- teerd. Van divei*se kanten is bij het gemeentebestuur aangedrongen op handhaving van de huisjes. In een brief die B. en W. twee weken geleden verstuurden staat, dat men nu nog geen beslissing kan nemen. De directie van het ziekenhuis zegt de grond nu nog niet nodig te hebben. Men heeft er geen bezwaar tegen als deze drie huisjes op het ziekenhuisterrein blijven staan. Wat er moet gebeuren als op het bovengenoemde terrein gebouwd gaat worden is niet bekend, maar dat zal nog jaren duren. Handha ving van de geveltjes betekent ui teraard wel dat de gemeente het geplande straatprofiel moet wijzi gen. Van onze correspondent LEIDEN De Leidse raad is ak koord gegaan met het voorstel van B. en W. een krediet van 165 000 beschikbaar te stellen voor de aankoop van de Belofte- kerk. Deze heeft geruime tijd in het Morskwartier gestaan als noodge bouw voor de gereformeerde kerk aldaar. Het gebouw was door de kerkeraad te koop aangeboden aan de gemeente Leiden, die het wilde gebruiken voor een noodvoorzie ning bij de psychiatrische inrich ting Endegeest. Daar zullen bin nenkort renovatiewerkzaamheden starten, zodat paviljoens tijdelijk moeten worden ontruimd. Over de aankoop van de kerk is enige ver warring geweest. De geref. kerk had het gebouw ook te koop aangebo den aan de gezamenlijke kerken in Leiden om het naar de Merenwijk te verplaatsen, waar het zou moe ten funktioneren als godshuis/an nex wijkcentrum. Aanvankelijk leek het er op dat de kerk naar de Merenwijk zou gaan: de raadscommissie ruimtelijke or dening ging hier vorige week al mee akkoord op voorwaarde dat de raad hier ook mee zou instemmen. Op voorstel van wethouder Ooster man gaat de Belofte-kerk echter toch naar Endegeest, omdat deze inrichting de eerste gegadigde was. De kliniek heeft hier dringend be hoefte aan. Een voorstel van het CDA om. gezien de verwarring, de beslissing over de kerk nog enige tijd uit te stellen en de zaak op nieuw te bezien werd door de Leid se raad verworpen. Anti-bezuinigingen De dezer dagen opgerichte 'Haagse Initiatiefgroep tegen bezuinigingen op de kollektieve voorzieningen' heeft aangekondig op Prinsjesdag een demonstratieve bijeenkomst te houden. De groep wil dat er geen cent wordt bezuinigd op collectieve voorzieningen, die voor de bevol king van vitaal belang zijn. LEIDEN De fractie van PPR, PSP, D'66 in de Leidse gemeente raad is verbaasd over het handelen van PvdA-wethouder Waal (ruimtelijke ordening) inzake de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) DE XAAG Een slecht bericht in het Monumentenjaar is de op handen zijnde afbraak van de R.K.-St. Agneskerk aan de Beeklaan. Als de verkoop van het gebouw aan de Stichting Franciscaans Bejaardenw-erk doorgaat betekent dit, dat opnieuw het beeld van een Haagse wijk ernstig wordt aangetast. Na de Regentessekerk, de St. Josephkerk, de Heilig Hartkerk etc. lijkt de sloopwoede nog niet bedwongen. Op de foto de bedreigde St. Agneskerk die dateert van 19021903 en is gebouwd naar een ontwerp van A. A. J. Margry en J. M. Snickers. Het gebouw is een driebeukige neo-goti- sche kruisbasiliek met schoorbogen en achthoekige toren naast de voor gevel. Het interieur werd op het eind van de zestiger jaren gemoderni seerd. Het lijkt wel of de dagen van de 19 eeuwse neo-klassieke kerken geteld zijn. Hoewei. zoais bekend staatssecreta ris Klijn vorige week de nieuwbouw van het AZL op losse schroeven zette, gaat men in Leiden onver minderd door met de uitvoering van de nieuwbouwplannen die vol gens officieel commentaar 'nog recht overeind staan'. In dit kader past ook de aankondi ging door de gemeente Leiden in de Leidse bladen van de vorige week, waarin werd gesteld dat men gedurende een maand tijd heeft om in verzet te komen tegen de nieuw bouwplannen en de toepassing van artikele 19 in de Wet op de Ruim telijke Ordening. Dit artikel houdt in dat de gemeente kan overgaan tot de afgifte van een bouwvergun ning zonder dat het betrokken be stemmingsplan eerst gewijzigd is. Bij de behandeling van de grond- transactie in het Morskwartier tus sen gemeente en AZL in het voor jaar nam de raad een door de heer Beijen (PPR) ingediend amende ment aan. dat behelst dat eerst overeenstemming bereikt moet worden over de ruimtelijke indeling van het terrein, alvorens dit artikel zou mogen worden toegepast. In een verklaring m de gemeente raad sprak de heer Beijen er maan dagavond laat zijn verwondering over uit. dat de plannen inmiddels ter visie zijn gelegd (wat impliceert dat de gemeente artikel 19 wil gaan toepassen), terwijl de kwestie van de overeenstemming nog niet in de raad aan de orde is geweest. Vol gens de fractie van PPR, PSP, D'66 handelt wethouder Waal hier in strijd met een raadsbesluit- In een reactie wees de wethouder deze kritiek van de hand. Volgens hem is de kwestie over de overeen stemming van de ruimtelijke Inde ling van het terrein een zaak tus sen B. en W. van Leiden en het Academisch Ziekenhuis. 'Daar .staat de raad in feite buiten', aldus de heer Waal. 'Deze zaak is wel aan de orde geweest in de vommissie ruimtelijke ordening en daar had niemand, behoudens de heer Beij en. bezwaren'. De wethouder gaf overigens toe dat van overeenstemming over de ruimtelijke indeling nog steeds geen sprake is: 'Het gaat slechts om de vraag waar de eerste palen moeten worden geslagen'. Dat neemt echter niet weg dat hiervoor een vergunning als be-, doeld in 'Artikel 19 W.R.O.' vereist is en dat deze in een later stadium niet meer kan worden terugge draaid als over de ruimtelijke inde ling geen overeenstemming mocht worden bereikt. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Met ingang van 1 september is de heer C. M. van der Linden benoemd tot burge meester van de gemeenten Haastrecht, Stolwijk en Vlist. De heer Van der Linden is 43 jaar. Sinds 1 juli 1968 is hij burgemees ter van Koudekerk aan de Rijn. een functie waaruit hem eveneens per 1 september' eervol ontslag is toegekend. Hij is Nederlands-Her vormd en lid van de Christelijke Historische Unie. De heer Van der Linden volgt in Haastrecht. Stolwijk en Vlist de in december van het vorig jaar over leden burgemeester L. Cnossen op. Deze bestuurde de drie gemeentes vier jaar. Sedert het overlijden van de heer Cnossen hebben de ge meentes twee loco-burgemeesters gehad: wethouder J L. Steenber- DEN HAAG Op 36-jarige leeftijd is na een langdurige ziekte overle den de heer D. Klop. hoofd van de P. C. Brandwijkschool in Scheve- ningen. De heer Klop werd in Nieu- wendijk geboren en kreeg zijn op leiding aan de pedagogische acade mie te Doetinchem. waarna hij werkzaam was als onderwijzer aan een christelijke BLO-school te Gro ningen. Vijf jaar geleden werd hij hoofd van genoemde prot. chr. school in Scheveningen. De heer Klop stond bij velen in hoog aan zien. De begrafenis vindt plaats donderdag a.s. op 'Westduin' in Loosduinen, na een rouwdienst die om half elf in de aula van deze algemene begraafplaats wordt ge houden. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft dinsdag de 22r jarige fabrieksarbeider G. V. uit Haarlem veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en af trek van het voorarrest wegens het plegen van een groot aantal inbra ken en diefstallen in Leiden en wijde omgeving. De verdachte was ook betrokken bij koeriersdiensten, waarbij via Zweden verdovende middelen naar Canada en mogelijk naar de V.S. werden gebracht. Hoewel dat feit niet. in de dagvaar ding was opgenomen kwam het toch ter sprake. De Nederlandse opdrachtgever van verdachte is reeds eerder voor dat feit tot twee ëneenhalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De Officier van justitie had twee weken geleden tegen V. achttien maanden gevangenisstraf geëist. Een 22-jarige los arbeider D. T. uit Leiden werd voor diens medeplich tigheid aan de inbraken conform de els door de rechtbank veroor deeld tot acht maanden gevange nisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van het voorarrest. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bewoners van de Monstersestraat en omgeving hebben gis termorgen twee caravans op een spoorwegterrein aan deze straat openge broken. waarin al vele maanden drie honden zouden zijn opgesloten. De buurtbewoners grepen naar hun zeggen in. omdat de dieren ernstig zouden zijn verwaarloosd door de eigenaar, een autosloper uit Den Haag. De politie kwam te laat op het terrein aan om deze illegale actie van de buurt te voorkomen. Bij aankomst van de hondenbrigade, een funktionaris van het bureau bijzondere wetten en een dierenarts bleken de honden door buurt bewoners mee naar huis te zijn genomen. De politie zou trachten te ach terhalen waar de dieren zijn gebleven. 'Eerst dan kunnen we nagaan of de eigenaar zich schuldig heeft gemaakt aan dierenmishandeling. Als dat het geval is wordt proces-verbaal opgemaakt', aldus een voorlichter van de Haagse politie. De dieren kregen in hun isolement in de sloopcaravans, die overdag door de felle zon ware broeikassen werden, voedsel en water van buurtbewoners aangereikt via een ingeslagen raam. DEN HAAG Een enquête onder het bedrijfsleven naar het aan tal openstaande arbeidsplaatsen heeft bijzonder weinig zin. Deze conclusie trekt de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Haag. drs. A. Stroosnljder. uit de resultaten van een landelijke enquête die de GAB's anderhalve maand geleden hebben gehouden om eens te kijken of er nog onge- melde arbeidsplaatsen te vinden waren. De resultaten van die enquête leken aanvankelijk zeer goed. De vraag naar arbeidskrachten steeg aan zienlijk. op alle terreinen, en de GAB's waren dan ook zeer tevre den. Nu is echter gebleken dat door allerlei oorzaken de uitslag van die enquête absoluut niet 'hard' was. Zeer veel bedrijven hadden een vraag opgegeven die later opeens niet meer aanwezig was. Volgens drs. Stroosnijder hij wordt hierin gesteund door de di recteur van het Districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening in Zuid- Holland. drs. J. Westerhof kwa men bedrijven later terug op hun opgave, onder andere met argu menten als 'de plaats is vervallen', de produktie stagneert' enz. Dergelijke enquêtes ziet drs. Stroo snijder in de toekomst niet zitten. 'Dat leidt alleen maar tot een grote vertekening van de vraag naar ar beidskrachten'. zo zei hij dinsdag. In Zuid-Holland is. zoals in de rest van Nederland, de ontwikkeling van de arbeidsmarkt weinig posi tief. De seizoensontwikkelingen vallen tegen: er Is een duidelijk kleinere vraag. Daarnaast is er een grote toevloed van werkzoekenden, vooral uit de West. Er is echter een grote groep lastig te plaatsen onge schoolden. In totaal steeg de geregistreerde arbeidsreserve in Zuid-Holland in juni met 0.1 procent tot 3.2 pro cent. ofwel ongeveer 32.600 mannen en vrouwen DELFT In Delft is een actieco mité opgericht dat zich zal beijve ren voor het behoud van het Ge westelijk Orkest van Zuid-Holland. Minister Van Doorn (CRM) heeft zoals bekend de rijks-subsidiekraan dichtgedraaid en de provincie kan de lasten alleen niet dragen, zodat het orkest per 1 september aan staande zou moeten ophouden te bestaan. In het actiecomité nemen deel de Delftse afdelingen van CPN. PSP. CDA. NVB. NVV, en NKV, de Federatie van Zangkoren en Anouk. Het comité heeft aange kondigd actie te gaan voeren tot minister Van Doorn op zijn besluit terugkomt. Voorts roept het comité alle politieke, culturele en sociale organisaties, die sympatiek tegen over het orkest staan, op adhesie te betuigen. Alleen al de Delftse koren wisten in korte tijd 5300 handtekeningen voor het behoud van het orkest in te zamelen. (ADVERTENTIE) LEIDSCHENDAM Na een slui ting van anderhalf jaar wegens verhuizing en verbouwing heeft Het Nationaal Automobielmuseum aan de Veursestraatweg in Leid- schendam dezer dagen de deuren heropend voor bezoekers. Met het museum vertrouwd ge raakte liefhebbers van oude auto mobielen zullen merken hoe zeer de veranderingen ten goede zijn gekomen aan de opstelling. De honder automobielen hebben veel meer ruimte gekregen. Het be schikbare oppervlak in het nieuwe gebouw is ca. de helft groter dan in het oude gebouw. Ook de diorama's, filmzaal enz hebben van de uitbreiding gepro fiteerd. De meer dan twintig rij tuigen van allerlei modellen, die het museum bezit, zijn op een speciale verhoging langs drie wanden van de grote zaal ge plaatst. waardoor ze veel beter tot hun recht komen. Voorts valt op dat het interieur sfeervoller is geworden door ver schillende Interne bouwwerken, zoals een straatje met oude ge veltjes. Enkele beschikken over etalages, die allerlei oude auto onderdelen en -toebehoren tonen. Ook het Café 'Het Oude Tolhuis' met een terras maakt deel uit van dit 'straatje'. Aan het vroegere Nederlandse merk Spyker is een j speciaal paviljoen gewijd, waarin enkele fraaie scheppingen zijn j tentoongesteld. Het Spijkerpaviljoen met de authentieke toegangsdeuren die in het verleden toegang gaven tot de Spijkerfabrieken. De bezoeker begint zijn bezoek in de passage 'Terug in de tijd', die vijf typerende 'straatbeelden van de automobiel' bevat. De passage, die de ontwikkeling van de auto laat zien biedt voorts een deel van de collectie authentieke affi ches. daterend van de jaren vlak vóór en na de eeuwwisseling. Het Automobielmuseum zal. an ders dan voorheen, in de winter (1 november-1 april) gesloten zijn. gen. die zijn functie even ter zijn raadlidmaatschap gezondheidsredenen neerleg* wethouder B. de Graaf door Adr. Hager rleg het e 1 DELFT Naar Nederland grippen steunt het All Ohio Wsl Choir, geleid wordt door G1 Sri Afi bui' pr< Thomas, op effect en glamodoo presentie door bij voort glimmende, stralende en he weer wiegende jongeren, d< gens in keurige rode colbeiaar donkerblauwe pantalons, de ir^ in donkerblauwe jurkjes co met paralsnoer en witte schoenen, maakte een oveif spontane indruk. egn Ook de voor het koor heen ei 2 wandelende dirigent is uit Is z fect. Nu was er overigens in matig bezette Delftse Adeltx weinig effect te behalen. Hei" Een blijmoedig programma npole deren als 'I believe in music rril Your hand' en 'Sunshine', vtder onmiddellijk op moest valle uit' nuancering en frasering elerfeak zijn die voor de dirigent niep vj zwaar wegen. Hij werkt eeij 'di met dit 120 leden tellende kojet'. een onderdeel vormt van e< Mc semble met 360 leden, waarn g I een volkomen nieuw koor gevormd. Jaarlijks maakt epn Ohio Youth Choir een Europ ing nee. dit jaar deed men Ned :he! met concerten in Noordwi ten Delft. Niet onvermeld mag blijvei alle liederen uit het hoofd gezongen en dat zij in pres< en voordracht de indruk m! goed getraind te zijn. In als 'Hosanna' en zeer zeker het combinatielied 'I bellet 'Ave Maria' demonstreerde echter weer zoveel sentiment zijds en fortissimo anderzij* men niet de overtuiging kre* leden van het All Ohio YoutI de meest indrukwekkende nu ambassadeurs van Amerika zi ten tetse mi rT) nt )NI af; jnv ir BOll itig en und. :rm di ;e(lsor help. en ml I ita itfidei .jprre DEN HAAG In het gebied Spui en Centraal Station zul" Residentie-Orkest, het Nede Danstheater en het HOT een onderkomen moeten krijgen staat te lezen in het schep Centrum Zuid-Oost. dat dez* is uitgebracht, In dat sch< zie ook de krant van glsterei den enige richtlijnen aang* voor de ontwikkeling van Sj Rivierenbuurt. Voor het Residentie-Orkest gedacht aan de bouw van eei certzaal aan het Spui, tegen* Nieuwe Kerk. In de zaal 2200 plaatsen moeten kome Nieuwe Kerk. die ook conc* wordt, krijgt 800 plaatsen. R ring ervan betekent dat klein oppervlak twee hoogwi muziekaccommodaties kunnei men. Het Nederlands Danst is momenteel gehuisvest ii pand aan de Koningstraat, meente ziet in het gebied Spui en Centraal Station een huisvestingsmogelijkheid. li schetsplan wordt nieuwbou' het HOT. nu gevestigd Oranjebuitensingel, niet uitjen ten. sti nofrbj t ii irbc ïgei optre alijks S rlln ,tilnv idond Krd lita (ges n llen w lijk al fllka Ruimtevaart In Katwijk aan Zee ls gistel aanwezigheid van de ambassi van Oostenrijk en Zwltserlar ruimtevaartexpositie geopend. Boorsmazaal aan de Zwanen straat worden veel modelle) toond van reeds gelanceerde lieten en voorts is er fotomat van in de toekomst te satellieten. De tentoonstelli^. georganiseerd door Estec uit wijk en wordt tot 8 augustu houden. Jutter-aktie In Noordwijk aan Zee (Zuide wordt zaterdag 12 Juli vanaf uur een jutter-aktie gehoudei het doel de badgasten ertoe a sporen de stranden zo schoon gelijk te houden. Jongens en jes in de leeftijd van 6-12 kunnen er aan deelnemen. He dat ze vinden moet in pap zakken worden gedeponeerd vantevoren worden uitgereikt opruimactie eindigt bij een schatgraafterrein, waar de joi als beloning naar hartelust zand mogen wroeten, om één de daar verstopte prijzen naai ven te halen. Het initiatief va Jutter-aktie gaat uit van Sev* en Levi's en wordt in samei king met de VVV's van de plaatsen gehouden Op 15 wordt deze aktie in Katwijk Zee gehouden, op 17 juli a Wassenaarse Slag. 19 juli in 4 veningen en 22 juli in Hoek Holland. tnig t n »rks: imid he 11 oj m« tt h |n jwi! :Ojj It >ter jars* ^nste lc -pre I iel*

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6