'Veel meer nodig om een beetje te kunnen leven' dichtbij Allemaal fe ■jmmentaar Vrouwen (met kinderen) die bijstand trekken: "n (2) het weer lëls aarzeling Ouderwets warm Hagenaars zijn politie voor met redden honden weerrapporten Strandverwachting gooien met leeghwater zelf rouwdienst kwartetten HEPROFEIR LEEGf KE zwaargewicht uitzondering /KWARTET WOENSDAG 9 JULI 1975 BINNENLAND jsteravond gepubliceerde beleids- imma voor 1976 en 1977 van rie Nederlandse vakcentrales is vaag en open naar meer dan ijde. Wat op de ene bladzijde betoogd, wordt één of meer a's verder met het grootste ge weer gerelativeerd, zodat er een omzichtig en omslachtig stuk een achttien pagina's tekst is an, waarvoor de achterban van kcentrales vandaag beslist niet te I zal lopen. er door die omzichtigheid van tekst (en door het tijdstip van itie) één conclusie duidelijk. De ^Vers, die op ogenblik bijna dage- in het Catshuis bezig zijn met het karwei van het opstellen !i(!e rijksbegroting voor 1976 krij seintje van de vakbeweging: Dns zijn er op financieel terrein moeilijkheden te verwachten als _aar niet al te zeer met de botte in de overheidsuitgaven en de jtieve voorzieningen wordt ge- Ofe als beleid, gezien de omstan- 1/faen natuurlijk niet zo onverstan- -)e ministers zullen er vandaag in Datshuis in elk geval dankbaar S^k van nemen. Dit beleidspro- is ook een illustratie van de jg, dat in tijden van neergang op één of andere heimelijke een verwantschap in sfeer en moet bestaan tussen regering trganiseerde werknemers. De Iers oogsten met hun werk in die dan wel geen uitvoe- ^of of hulde, maar een rustige _om in te werken is toch ook de ministers (om over het land te zwijgen) niet niks. Tikcentrales kiezen voor een te- ^jidend beleid, want niet alleen is *l neergang in de economie merk- s ook nog heel wat leid over de toekomstige ont- ig. Niet alleen blijken keer op [allerlei economische profeten wone broodeters te zijn, maar nog: zij spreken elkaar nog ook. (Omstandigheden hebben de vak- les de grote financiële offers «de maatregelen uitsluitend pro lie in het beleidsprogramma ge- daardoor met des te meer kunnen pleiten voor de verwe- ing van een aantal maatschap- wensen, waarvan het belang eker niet geringer is. irijk lijkt ons ook de impuls die ze beleidsnota wordt gegeven sen Europees sociaal en econo- beleid. Na het prille Europese Isiasme van die eerste jaren, is dit punt al gauw de dood in de «worden; tenminste op het ter- &n de vakbeweging. En daarmee li wel enige grond gegeven aan rwijt dat op deze manier de hele ese gemeenschap zo'n beetje is den (en verworden) tot de speel- an een aantal grote ondernemin- lie die grotere ruimte en markt ionden gebruiken, tegengas is niet zo gek en als Jan ook nog impulsen van uit- op de Europese organen ter «ring van de economie, is dat meegenomen. Trouwens: het is dwaasheid voor de verbetering tt economisch klimaat alleen op landse maatregelen te vertrou- beze aanduiding van een beleid ropese richting is alleen maar isch. door Cisca Dresselhuys DEN HAAG "Verreweg hét grootste deel van de alleenstaan de vrouwen met kinderen, die een inkomen van de bijstand krijgen, vinden dit inkomen veel te klein om ook maar enigszins zonder zorgen te kunnen leven. Behalve dat de vrouwen zelf lij den onder dit financiële tekort, zijn ook de kinderen vaak de dupe van de krappe geldelijke situatie in het gezin.' Meer dan de helft van de vrouwen- in-de-bijstand vindt dat men per maand zo'n honderd tot tweehon derd vijftig gulden meer zou moe ten hebben, wil men prettig kun nen leven. De kinderbijslag is in deze gevallen beslist ontoereikend en een bezinning op de normen voor de kinderbijslag voor bijstand ontvangers en andere groepen met een manimiuminikomen lijkt dan ook op zijn plaats.' Dit is een van dt conclusies uit het rapport 'Vrouwelijke gezinshoofden in de bijstand', dat in opdracht van CRM is opgesteld door het Instituut voor Sociaal-Wetenschappelijk On derzoek van de katholieke hoge school in Tilburg. Hiervoor werden 1250 vrouwelijke gezinshoofden on dervraagd (allemaal alleenstaande vrouwen met kinderen, voor een deel weduwen, verder gescheiden vrouwen, in de steek gelaten vrou wen enongehuwde moeders). Bezuinigen Vanwege het feit dat men over het algemeen de verstrekte uitkering aan de lage kant vindt, is het nodig dat er bezuinigd wordt op allerlei zaken. Zo wordt er het meest be spaard op kleding en schoeisel voor moeder en kinderen (werd door 80 pet van de ondervraagden gezegd), op ontspanning en vakantie (even eens 80 pet), meubilair en stoffe ring van de woning (60 pet) en af en toe een extraatje (in de vorm van een bloemetje of een cadeau tje). In 38 pet van de gezinnen werd zelfs bezuinigd op het dage lijkse eten om rond te kunnen ko men van de bijstandsuitkering. Naarmate men langer in de bij stand zit doen zich andere tekorten voelen, zoals uitgaven voor onder houd en reparatie van de woning en vervanging van duurzame huis houdelijke apparaten. Voor het doen van deze tooh noodzakelijke uitgaven moeten deze vrouwen nogal eens een beroep doen op gelden, die zij voor andere zaken opzij hadden gelegd (18 pet), op geld, dat men van anderen leent (49 pet) of op afbetalingen (30 pet). Zo lijkt men het ene gat met het andere te stoppen, concluderen de rapporteurs op dit punt. Wat betreft de invloed van het 'bijstand-trekken' op de kinderen: in-de-bijstand heeft het gevoel dat de eigen kinderen achtergesteld zijn bij andere kinderen. Deze ach terstelling uit zich, volgens hen, bijvoorbeeld in het minder dan noodzakelijk kunnen uitgeven van geld voor kleding en schoeisel. Vooral moeders met kinderen van zeven tot vijftien jaar en met stu derende kinderen van zestien jaar en ouder hebben het financieel moeilijk. Verder levert de opvoeding van de kinderen geen extra problemen op, hoewel men het soms wel moei- el eens droomt van een wereld I Palestijnen en Joden vreed- Jiaast elkaar wonen in hetzelfde moet de uitbarsting van ge- de afgelopen dagen in het ■Oosten wel met diepe teleur- hebben gevolgd. De bomaan- Jeruzalem en het daarop vol- Israëlische machtsvertoon heb- Idere gedachte over een verzoe- [oorlopig weer tot een hersen- gemaakt. "wie tegen alle geweld in toch ijven hopen, is er misschien toch itpimtje: de Israëlische vergel- ir de Arabische aanslag heeft ie dagen op zich laten wach- zou er op kunnen duiden dat fëlische regering heeft geaarzeld zij naar de wapens greep, leiders zitten in een buitenge- loeilijk parket Zij staan onder jdruk van de Verenigde Staten, ersé en op korte termijneen 11 Egyptisch-Israëlisch akkoord Het zou kunnen dat de Israë- Jt raadraam vonden om onder even te wachten le vergeldingsaanvallen op de jnse nederzettingen in het zui- an Libanon. kien mogen wij uit deze aanvan- f terughoudendheid aan Israëli- tant de hoop putten dat er toch ens een eind zal komen aan de I van geweld, die zo kenmer- is voor het conflict in het Mid- bsten. «spierde taal in de boodschap, teraier Rabin inmiddels over de E in Jeruzalem heeft verspreid, ons daarbij niet te ontmoedigen. lijk heeft met het feit, dat er geen vader is. De ambities, die de moe ders hebben met betrekking tot de opleiding van de kinderen, zijn bij zonder hoog, maar worden minder naarmate men langer in de bij stand zit. Slechts een minderheid van de vrouwen (15 pet) vindt dat de bijstand een belemmering zal vormen om de kinderen verder te laten leren. Gezien de financiële tekorten, die vooral de gezinnen met opgroeiende kinderen hebben, lijken de verwachtingen van de moeders nogal hoog gespannen (een opleiding op minstens MAVO- ndveau, maar liever middelbaar). Er doen zich dan ook, naarmate de bijstandsperiode langer duurt, nog- ADVERTENTIE Heel Nederland fietst weer Wat wil je ook? Of jé 8 bent of 80, schooljongen of zakenman, huisvrouw of tienermeisje, opa of oma, fijneren voordeliger dan fietsen is er niet veel! Daarom komen er ook dit jaar weer een miljoen nieuwe fietsen bij. Ook voor u staat er een fonkelnieuwe klaar: Ga maar gauw eens bij de fietsenvakman kijken! Van onze weerkundige medewerker Het is gisteren een ouderwets-war me zomerdag geworden. Zo'n dag waarover in de leesboeken vroeger stond geschreven, dat de mussen uit de dakgoten vielen. In het noordoosten werd het het warmst met Eelde als koploper: 32 graden. 31 graden was het in Volkel, de Bilt, Soesterberg en Amersfoort (hoogst sedert 3 juli 1973), 30 gra den werd genoteerd op de vliegba- ses Delen, Eindhoven, Gilze-Rijen en op Schiphol. In Den Helder werd het niet warmer dan 25 gra den. In Gorredijk werd met 31.5 graden Celsius de hoogste juni temperatuur sedert 1964 geboekt. In het buitenland kwam Hamburg op 31 graden, Keulen en Liechtenstein op 32 graden. Karup in Denemar ken bracht het tot 28 graden, op de Zugspitze (3000 meter) werd het bijna 10 graden boven nul. De warmte kwam tot stand door samenspel van het hogedrukgebied tussen Schotland en Skandinavië maar vooral ook door het lagedruk gebied van 1007 mb bij Cornwall. Dit dirigeerde een koufront van west naar oost over ons land. Aan de oostkant van dit front stroomde zeer warme tropische lucht aan die zeer droog was. De relatieve voch tigheid was gistermiddag in het noordoosten circa 30 procent en daardoor hoorde je ook betrekkelijk weinig klachten over de warmte. In die zeer warme lucht onweerde het niet, wel in minder warme, vochtiger lucht aangevoerd achter het front met winden uit zuid en later west. Vandaar dat in de mid dag de eerste buien in het zuiden en zuidwesten van Nederland op kwamen. Een chauffeur op weg van Rotterdam naar Koudum nam on derweg vier buien waar, de meest noordelijke in de Noordoostpolder. De drie Engelse peilstations gaven om zes uur behalve bij ons ook onweer in noord-Frankrijk, het Ruhrgebied, op het Centraal Mas sief en dicht bij de Engelse oost kust op de Noordzee. Verderweg was het ook zeer onweersachtig in Roemenië dicht bij de Zwarte Zee. In zuid west Engeland was in de nacht van maandag op dinsdag door zware slagregens met plaatse lijke overstromingen en een fel be geleidend onweer al een einde ge komen aan zeven weken droogte. De komende dagen zullen we ver blijven in vrij warme lucht achter het koufront, waarin de temperatu ren tot waarden tussen 20 en 25 graden oplopen en dat is zeer be vredigend. De situatie is evenwel naar de bijstandswet stappen heb ben ze wel andere bronnen van Inkomsten geprobeerd, zoals het opsouperen van eigen spaargeld, het zoeken van een baan, het ver huren van kamers, het gaan sa menwonen exL Maar er zijn ook veel vrouwen, die deze alternatieve mogelijkheden niet hebben (of niet zien). Iets meer dan de helft van de vrouwen, die alleen komt te staan met een gezin, blijkt na twee weken de weg naar de bijstand al gevonden te hebben. Dat men ei genlijk ten onrechte zo bang is voor veroordeling door de omge ving, blijkt uit het feit. dat achter af duidelijk wordt dat de omge ving positief reageert op het feit, dat er een uitkering van de bij stand getrokken wordt. Overigens verbergt een groot deel van de vrouwen voor haar naaste omge ving (buren e.d.) dat zij van de bijstand leeft. De angst om veroor deeld te worden zit er diep in. Zelf heeft men trouwens ook het idee, dat er heel wat misbruik van de bijstand wordt gemaakt, door 'an deren' uiteraard. Het onderzoek van de Tilburgse ho geschool is oa. gehouden omdat het aantal bijstand-trekkende vrouwen de laatste jaren enorm is toegeno men, met. name in de steden. Bij CRM wilde men dus wel eens wat meer weten over deze groep, hoe zij de bijstand ervaren, of zijzelf en hun kinderen er onder lijden enz. al wat teleurstellingen voor op dit punt. Daarom stellen de rappor teurs voor om de kosten, die ge paard gaan met het doorstuderen van de kinderen, op incidentele manier te regelen of systematisch studiebeurzen aan deze kinderen te verlenen. Afgezien van de materiële proble men die de bijstand meebrengt, zijn er ook nog de immateriële problemen: het zich-minder-voelen, omdat je van de bijstand trekt. Uit het onderzoek is gebleken, dat 75 pet van de vrouwen het enorm moeilijk had gevonden om naar de bijstand te gaan. Velen hadden dan ook een paar maanden tot een jaar gewacht met te gaan, waardoor ze onnodig een tijdlang in echte armoede hadden geleefd. In een aantal gevallen kent men het be staan van de bijstandswet nog niet (dit komt vooral voor bij ongehuw de moeders en weduwen in de leef tijd van 50 tot 65 jaar), maar voor het merendeel is de angst om min derwaardig gevonden te worden, dé grote hinderpaal op de weg naar de Gemeentelijke Sociale Dienst. Overigens blijkt, dat het vooral fa milieleden en vrienden zijn, die de vrouwen erop attent gemaakt heb ben, dat zij recht hebben op bij stand en dat zij zich niet hoeven te schamen om een uitkering te vra gen. Kranten, radio en televisie blijken op dit punt maar weinig bij te dragen tot de bereidheid van de mensen om naar de bijstand te gaan; die suggestie moet klaarblij kelijk mondeling uit de directe om geving afkomstig zijn. Men is voor al bang om door de omgeving ge zien te worden als 'profiteurs' ter wijl men er voor zichzelf van over tuigd is recht op dit geld te heb ben, omdat er geen andere moge lijkheid is. Voordat veel vrouwen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een kwartier voordat de politie kon ingrij pen, hebben buurtbewoners gisteren drie honden bevrijd uit een autowrak en een ca ravan aan de Monsterseweg in Den Haag. Volgens de poli tie wilden gistermorgen om half twaalf vier politieman nen en een dierenarts na herhaalde klachten van de buurtbewoners vaststellen of de eigenaar van de honden zich inderdaad schuldig maakte aan dierenkwelling. De honden van de 49-jarige sloper M. K. waren volgens omwonenden al maanden op gesloten in een sloopauto en een caravan. Ze werden nooit uitgelaten, verbleven temid den van hun uitwerpselen en moesten door de buurt van voedsel worden voorzien. De dieren huilden vaak van hon ger en dorst. De politie, die K. gisteren nog niet had gehoord, bevestigde dat de 'onfrisse boel' in de sloopauto en de carava nerop wees dat de dieren nooit wer den uitgelaten. Met bijlen en ijzerzagen braken de buurtbe woners gistermorgen de ge vangenis van de honden open. De mishandelde dieren zijn ondergebracht bij parti culieren. Amsterdam zwaar bewolkt 32 0 De Bilt zwaar bewolkt 31 0 Deelen onweer 30 1 Eelde zwaar bewolkt 32 0 Eindhoven zwaar bewolkt 30 2 Den Helder zwaar bewolkt 25 0 Luchth. R'dan half bewolkt 29 0 Twente onweer 30 0 Vlisslngen zwaar bewolkt 27 0 Zd .-Limburg zwaar bewolkt 29 0 Aberdeen geheel bewolkt 14 0 Barcelona onbewolkt 27 0 Berlijn onbewolkt 31 0 Bordeaux licht bewolkt 25 0 Frankfort half bewolkt 30 0 Genève licht bewolkt 23 0 Helsinki licht bewolkt 20 0 Kopenhagen onbewolkt 23 0 Lissabon onbewolkt 24 0 Locarno half bewolkt 28 0 Londen licht bewolkt 24 0 Luxemburg half bewolkt 29 0 Madrid onbewolkt 30 0 Malaga onbewolkt 26 0 MaUorca half bewolkt 31 0 Nice zwaar bewolkt 26 0 Oslo onbewolkt 26 0 Parijs zwaar bewolkt 27 26 Spilt onbewolkt 29 0 Stockholm onbewolkt 23 0 Wenen onbewolkt 27 0 Casablanca zwaar bewolkt 23 0 Istanboel licht bewolkt 28 0 Las Palmas half bewolkt 24 0 Tunis onbewolkt 33 0 minder warm onstandvastig met neiging tot en kele regen- en onweersbuien met daar tussendoor zonnige perioden. Lang niet gek wanneer men be denkt hoeveel mensen er zitten te srpingen om aanvulling van regen water. Vandaag zonnige perioden, plaatse lijk ook een regen of onweersbui, wind meestal uit zuidoost tot zuid west, wat minder warm, maxima 20 tot 22 graden, zeewater 16 graden. Verdere vooruitzichten: vrij warm en wat onstabiel. AHP/KNMl 12.00 »-» HOOGWATER voor woensdag 9 gull Vlisslngen: 1.44—14.09, Harlngvlietslul- zen: 3.2315.51, Rotterdam: 4.3616.49,- Schevenlngen: 2.5015.20, IJmulden: 3.23—15.53, Den Helder: 7.57—20.28, Har- l'lngen: 10.11—22.46, Delfzijl: 12.02—0.00. onder redactie van loessmil 'Mag ik van jou de kurketrek- kermakelaar 'Nee, die heb ik nietGeef mij maar de traankokerij van de walvisvaartBedankt, en dan wil ik van jou nog van de actie groepen de brandweer'. Dit soort gesprekken wordt in het Noordhollandse De Rijp on getwijfeld heel wat keren ge voerd onder een spelletje kwar tetten. En hoe kunnen de bewo ners uit het dorp. waar Jan Adriaenszoon Leeghwater vier honderd jaar geleden geboren werd, dat beter doen dan met een Rijper Leeghwaterwartet? Al is er in de laatste weken ter gelegenheid van de Leeghwater- feesten heel wat kritiek gespuid over de loftuitingen, die deze 'waterbouwkundige' in de loop der tijd heeft gekregen, voor De Rijp is Leeghwater een degelijke bron tot feesten. Daarom wordt er nu honderden keren met de achtenveertig Leeghwater-kaar ten gehusseld, geschud en ge gooid. Leeghwater wordt ge vraagd, geweigerd, gegeven en met gejuich tot een 'kwartet' gébracht. Het comité Leeghwater feesten, dat een bijzonder feestelijke week in De Rijp en Graft heeft georganiseerd, vertelt dat het kwartetspel oorspronkelijk voor de tiendaagse herdenking van de geboorte van Leeghwater is ont worpen, maar inmiddels uitge groeid is tot een unieke histori sche documentatie 'in spelvorm'. Dat valt in de praktijk wel mee, want de figuur van Leeghwater is slechts aangegrepen om met de man een spelletje te doen. Op de achtenveertig kaarten zijn inderdaad diverse fraaie histori sche prentjes afgedrukt: van vier Grote Rijpers (onder wie natuurlijk Leeghwater), van de walvisvaart (de sport die De Rijp en Graft in vroeger eeuwen tot florerende dorpen maakte), van molens (met de ondertitel 'Den Heemel geeft. Wie vangt die heeft'), van bruggen en van verloren monumenten. Interessant zijn ook de afbeel dingen van de roerdomp, de vis- otter, de kikker en de zonne dauw die in de natuur van Schermer eiland voorkomen. On der de Rijper Rampen wordt echter een weinig historische, maar niettemin erg aardige op somming gegeven. De Grote Brand (1654), die ongeveer 430 woonhuizen verwoeste, is histo risch. Het droogmolen van de Beemster ook, al zal wethouder hammers van Amsterdam nooit gedacht hebben dat hij nog eens bij Leeghwater betrokken zou worden: op de kaart staat ter verduidelijking: 'Schriklijke droogmakerij van de Heer Leeghwater; bevorderde de over loop uit Amsterdam'. Tenslotte blijkt het kwartet ook nog een politiek tintje te bezitten: het Plan de Pauw is een regelrechte Rijper Ramp: 'Schriklijke plano logie bedreigt nog steeds het dorpssilhouet'. De 64-jarige hulppredikant Ivory Mizell van de baptistenkerk van Fort Lauderdale in de Ameri kaanse staat Florida hield niet van 'dat gedoe' op een begrafe nis, waar mooie en misschien niet helemaal gemeende woor den gesproken worden, die de overledene zelf niet eens kan horen en bij zijn leven ook nooit te horen heeft gekregen. Voor zichzelf moest hij van 'dat gedoe' in elk geval niets hebben, maar wel was hij benieuwd wat vrienden en familie over hem zouden zeggen als het zover zou zijn. Daarom wilde hij zijn eigen rouwdienst organiseren voordat het te laat was. En zo gebeurde. Gekleed in een zelf ontworpen, wit doodshemd zat hij voorin de kerk, met een donkere bril op en met zijn rug naar de vijfhonderd mensen die naar de dienst geko men waren. Een kist stond er natuurlijk niet, maar wel was de avondmaalstafel bedolven onder bloemen en kransen, en een van zijn vrienden prees de niet ver scheiden voorganger in een roe rend afscheidswoord. Op een feest na afloop bij de 'overledene' thuis zei Mizell dat hij intens gerioten had van de vriendelijkheden en de prachtige bloemen. Wie met Leeghwater in de hand wil vragen naar de Groote Visch van de Walvisvaart, kan dat doen door zeven gulden (inclu sief portokosten) over te maken op gironummer 37710 van E. Langedijk in De Rijp. Die heeft ongetwijfeld dan ook Fritz en Jannie van de Dorpscafé's. Of je nou de traankokerij, de walvisvaart, de klaverbladmake laar, de kurketrekkermakelaar of de brandweer moet hebben, steeds doet, de waterbouwkundi ge Leeghwater op de achterkant van de kwartetkaarten mee. Het spelletje met Leeghwater kan al leen gespeeld worden met het pas uitgegeven Rijper Leeghwa ter Kwartet. 'lek doe hier den leser kont Doen lek was oud 42 jaren ge- sont Doen was ick swaer 455 pont Anno 1612'. Deze zwaar gewicht was anno 1612 zonder twijfel de dikste herbergier van het land. Hij heet Jan Klaes- zoon Klaes en zijn faam was tot ver buiten zijn woonplaats Edam verspreid. Hetzelfde Zuiderzee stadje heeft trouwens meer be zienswaardige figuren geher bergd: Pieter Dirckszoon, burge meester, maar tevens regent van het plaatselijke weeshuis, die een sik van maar liefst 2y2 me ter gekweekt had en daarmee de kermissen afreisde; dat bracht geld in het laatje van zijn nood lijdende wezen. En dan had je nog de langste dame van het land, Trijntje Cornelisse Kever, 'de groote meydt' van Edam ge noemd, omdat ze 2.60 meter lang was en schoenen van 37 centi meter lengte droeg. Trijntje, ge boren in 1616, is maar zeventien jaar oud geworden. De drie be roemdheden zijn nog te zien, op schilderijen in het Edamse ge meentemuseum, lezen we in het Verolme Nieuws, het vermoede lijk dikste personeelsblad van Nederland dat gaat verdwijnen om plaats te maken voor een RSV-blad, dat alle bedrijvighe den van de Rijn-Schelde-Verol- me-groep zal bedienen. Uitzonderingen moeten er zijn en daarom blijft in Engeland in drie gevallen discriminatie toe gestaan, ook als het wetsontwerp dat elke vorm van discriminatie op grond van sekse verbiedt, eenmaal wet geworden zal zijn. Desk. het maandblad voor secre taressen. heeft de uitzonderin gen op een rijtje gezet: de Brit ten zijn niet verplicht vrouwelij ke butlers in dienst te nemen, evenmin vrouwelijke priesters en dominees en ook het leger hoeft geen vrouwen in zijn wapenrok ken te steken. De Britse regering vindt het hoog tijd worden voor zo'n anti discriminatiewet, onder andere omdat het een feit is dat meer dan 75 procent van alle onder wijzers posten op lagere scholen door vrouwen worden bezet, maar slechts 40 procent van haar het tot schoolhoofd brengt; verder omdat minder dan een zevende van alle artsen vrouwen zijn en sommige medische facul teiten het aantal vrouwelijke studenten desondanks beperkt. 'Voor jou, Simpkins. Een dreigbrief van tafel acht.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5