'Geloven in de o.v.t.' brengt bijbel in beeld J Soms is het handiger om 'Licht Romig in de koffie te doen. Op de boot bijv KOLONISTEN IN MINNESOTA Radio- en televisieprogramma's madurodam! ic/ita> W>"9 Even puzzelen IKOR herhaalt waardevolle serie RONO start vacaturebank Oók handig: de nieuwe, voordelige voorraad-verpakking. IJsfilm gevaar voor verkeer esveha TROUW/KWARTET WOENSDAG 9 JULI 1975 BINNENLAND - RADIO EN TVL PS4-RUW Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Met ingang van vrijdag gaat IKOR-televisie een serie van twaalf programma's her halen uit het seizoen. 1972/73 die voor heruitzending alleszins de moeite waard is. Het is "Geloven in de onvoltooid verleden tijd", waaraan drs. Emmy Werner drie jaar werkte en die in het eerste seizoen op een achter zondag namiddag niet zo'n gunstige uitzendtijd had. Ook is vrijdagavond vijf voor elf (Nederland 2) niet zo'n geslaagd tijdstip, maar het IKOR heeft nu eenmaal een beperkte keus in zend tijd. Door middel van studie en reizen naar verschillende oosterse en Eu ropese landen waar bijvoorbeeld veel musea zijn bezocht is getracht een beeld te geven van het politie ke, sociale en godsdienstige leven van de beschavingen waarbinnen het oudtestamentische jodendom en het eerste christendom zich hebben ontplooid. Zo wordt de tijd van de bijbelboeken zoveel moge lijk geïllustreerd. Niet alleen met archeologische vondsten, maar ook met landschapopnamen, want er staan in de woestijn nog altijd braambossen met lange scherpe do rens, zoals in Mozes' tijd. Drs Emily Werner geschiedenis is haar vak zei indertijd: 'Ik had het boek gelezen dat prof. dr. David Flusser, hoogleraar in het nieuwe testament dat laatste Is boeiend aan de hebreeuwse universiteit van Jeruzalem over Jezus heeft ge schreven. Ik werd toen zo enthousi ast over de wijze waarop Jezus be naderd werd, vooral hoe Hij in Zijn tijd geplaatst werd zodat zowel wordt gezien wat zeer eigen aan Hem is ais door welke achtergron den en stromingen hij beïnvloed is, dat ik op het idee gekomen ben een programma te maken over de hele periode waarin de bijbel geschreven is'. In de serie is gestreefd de laatste resultaten van het historisch en archeologisch onderzoek in het ge hele middenoosten te combineren met het theologisch denken over de joodse wortels van het christen dom. Door het verbod om beelden te maken is visueel echter weinig bewaard gebleven van de oude joodse wereld en het vroege chris tendom. Veel meer is over van de oude culturen van de landen ron dom. Drs. Emily Werner: 'We hebben lange tijd de bijbel alleen als bron van de hele oude geschiedenis gehad, ook voor een groot deel voor de omliggende vol ken. Maar door archologische ont dekkingen en vooral ook door de ontcijfering van het Egyptische schrift en het spijkerschrift zijn we veel meer op het spoor gekomen van de eigen geschiedenis van de volken. En de bijbelse geschiedenis vult deze aan, maar spreekt deze ook wel eens tegen. Daardoor wordt men gewaar hoe zeer de bijbel met een bepaald doel geschreven is waardoor bepaalde dingen weggelaten worden. Boven dien kom je tot de ontdekking dat ook in vroege perioden er een ster ke invloed is uitgegaan van de om ringende volken. Deze invloed heb ben de bijbelschrijvers op eigen wijze verwerkt. Een voorbeeld is. dat Ichnaton in Egypte het monoteïsme geloof in een God, de zonnegod invoerde. Hij schreef een hymne aan deze aton. die bijna letterlijk is terug te vinden in een psalm'. Ze heeft gesprekken gehad met prof. Flusser. prof. dr S. Safray, eveneens hoogleraar aan de He breeuwse Universiteit in Jeruzalem, maar ook met de Duitse theologen dr H. W. Bartsch en de thans over leden rabbijn dr R. R. Geis. Filmopnamen zijn gemaakt door Harry Koning in Italië, Grieken land. Turkije. Syrië, Libanon, Jor danië, Irak, Egypte en Israël, even als In verschillende Europese musea. De uitzendingen van de twaalf de len van 'Geloven in de onvoltooid verleden tijd' zijn steeds op vrijdag avond tot en met 26 september. ARNHEM De RONO (regionale omroep noord en oost) begint op 4 augustus evenals de NOS-radio met een radio-vacaturebank. Dagelijks tegen half zeven 's avonds zullen ongeveer vijftien vacatures worden gemeld uit de vijf provincies die de RONO bestrijkt. Dat zijn Gronin gen. Friesland. Drente. Overijssel en Gelderland. De vacatures die worden omgeroe pen zullen andere zijn dan de NOS- radio Iedere avond op Hilversum 3 om drie minuten over zes doet. (ADVERTENTIE) Op de camping, op uw weekend-adres of aan boord is niet altijd een koelkast voorhanden. In al die gevallen is het prettig om 'Licht Romig' koffie-creamer bij de hand te hebben. Want Douwe Egberts 'Licht Romig* (op poederbasis) is ook buiten de A koelkast uitstekend houdbaar! 1 of 2 kleine lepeltjes 'Licht Romig' geven een lekker wolkje in uw koffie - zonder dat de pittigheid verloren gaat. 'Licht Romig' is verpakt in een gezellig stopflesje van donkerbruin glas. Een voorraad-verpakking 'Licht Romig' van 300 gram voor maar f 2,95. Daarmee kunt u uw lege 'Licht Romig'- potje - of een ander stopflesje - weer handig navullen. 200 gram a f 2,42 lekker handig in de koffie KARELTJE KNETTER Cuypers Dat Iemand die zich in de Nieuwe Wereld vestigt, de dingen op ver grote schaal gaat zien, is bekend, maar dat herinneringen aan Holland verschrompelen tot Madurodam-afmetingen, is het vermelden waard. Een waarschijn lijk al tot Amerikaan genaturali seerde Nederlander gaf er een aardig staaltje van weg. Aan een verslaggever van de EO vertelde hij over de bouw van een oer- HoHands dorpje voor bejaarden in zuid-Californië. Naast Zaans aan doende huisjes zullen trapgeveltjes worden gebouwd naar voorbeeld van zo zei hij kleine stadjes als Amsterdam Dirk-Jan Bijker mengde opname van het kasteel De Haar met muziek van Vivaldi. Hoewel wij de uitvoerende musici uit Mainz en Wtlrttemberg niet te zien kregen, was dit toch een charmant programma. De commentaar-stem vermeldde dat het kasteel (tegen het einde van de vorige eeuw tot een ruïne vervallen) door architect Cuypers werd herbouwd. En'U kunt zelf zien hoe hij daarin ls geslaagd'. Er nog vanaf gezien dat je een vraagteken mag plaatsen wanneer één van de grootste middeleeuwse kastelen in ons land uit de vrije hand wordt omgevormd tot een neo-gothisch bouwsel, had de presentatrice wel mogen aanduiden dat uit het geslacht Cuypers meer architecten zijn voortgekomen. Ik vul de informatie dus maar even aan. Naast Petrus J. H. kennen wij diens zoon Josephus T. J. en neef Eduard G. H. H. Cuypers. Een bijzonderheid is nog dat P. J. H. het <?orp Haarzuilen ten behoeve van de aanleg van het kasteelpark liet afbreken om het een eindje verder weer op te bouwen. -De NCRV heeft rissen betere films uitgezonden dan 'Het Logboek van de Black Pearl'. Het verhaal is waarschijnlijk geschreven bij wind stil weer, want er zat weinig vaart in. Een deel van de avon turen voltrok zich in het duister en wat wel te zien was, leed vaak aan een gebrek aan geloof waardigheid. In "Nader Bekeken' waren intri gerende beelden te zien ran de gigantische karweien die noord- Koreanen in rotsgebied hebben uitgevoerd om vla tunnels onder de gedemilitariseerde zone in Zuid- Korea te kunnen komen. De zuide lijke professor Kiuk Han wil in- plaats van met de geweldadige methode, de hereniging bereiken langs de weg van humanitaire communicatie. Hij is niet de eerste filosoof die een 'utopie' koestert. Toen lk bij de start van de voor bereiding voor Eurofest iets op merkte. kreeg ik de andere dag de sympathieke propagandist Bouke Ottow aan de lijn. Die kans zit er nu weer in. Hij zei dat deze inter nationale bijbelstudie in Brussel tot doel heeft, deelnemers tot disci pelen te maken. Mijn 'Thomis tische' vraag luidt: 'Ben je na een campagne bijbelstudie van slechts tien dagen al in staat om iets uit te dragen?' TON HYDRA HAARLEM Van de reclameraad mag de film van Davino ijs niet meer in de Sterreclame worden uit gezonden omdat het een gevaar voor de verkeersveiligheid zou ople veren. Er waren vier kinderen te zien die op een bospad naast elkaar fietsen met één hand aan het stuur en in de andere het bewuste ijsje. De ijsfabriek voerde aan dat de kinde ren op een bospad fietsten waar geen ander verkeer was. De recla meraad vond de film echter in strijd met het reglement verkeers regels. TOKIO (AP) Premier Pham van Dong van Noord-Vietnam heeft in een brief aan 27 leden van het Amerikaanse Congres gezegd bereid te zijn tot een onderzoek naar het lot van vermiste Amerikaanse sol daten. Hij verbond dit aanbod ech ter aan een Amerikaanse bijdrage tot de wederopbouw van zijn land. De brief was gericht aan Congres leden die zich in het verleden heb ben Ingezet voor beëindiging van de Amerikaanse bemoeienissen in Viet nam. aldus radio-Hanoi. door Vilhelm Moberg Copyright Hnllandla 1 99. De kreet van H. H. Puckelton sneed door merg en been drong dus ook door tot smidje Verholen en Kareltje Knetter. De Smid schrok wakker en vloog uit z'n bed. Met tastende hand zocht hij naar 't knopje van het elektrische licht maar dat was nergens meer te vin den. Het drong nog niet dadelijk tot hem door wat daar de oorzaak van kon zijn en daarom begon hij een kaarsje te ontsteken, dat licht genoeg af om hem die weg naar de smidse te kunnen wijzen. Daar was die angstige kreet immers vandaan gekomen. Maar ja, Humfrie was er in panische angst met het klokje vandoor gerend en dus was er in de smidse niets te zien. Zo op het eerste gezicht scheen zelfs alles in orde te wezen. De slimme Kareltje die ook was gekomen was de eerst die ontdekte dat er toch iets héél vreemds aan het handje was. Hij had zich voor een der raampjes opgesteld en stond nu met een zorgelijk gezicht naar buiten te ken. 'Baas'.fluisterde hij bev<[ 'Ik geloof dat ik droom. Er ls niet pluis baas! De benzinepomp het pleintje is weg. En het plefi zelf is ook weg. Met alles wa^ opstond!' Argwanend trad Verholen naderbij en toen zag hij wat Kareltje bedoelde. De zinepomp was weg en het plet was geen pleintje meer. Inpl van dat alles lag er slechts stokoud bouwvallig straatje. PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN ''AHA! PI WGO IS Meteen gaanvi* SEWHEE.L VER- STAWDIö" 93 Het Zweedse woord klonk hard en angstaanjagend en dreigend: Doden! Een schallende kreet op de morgen van de Dag des Oordeels: D-ö-ö-ö-den! Als een zwaardhouw ging dat een mens door merg en been. Een bange echo volgde er op. een geluid zonder genade, een schreeuw zonder verzachtende troost. Maar het Engelse the death klonk stil en week, vol van genade, het eind van het leven kwam daar niet dreigend en veroordelend. Er werd enkel maar zacht in je oor gefluisterd: nu ga Je sterven! Maar dat kwam alleen van de zach tere klank van het woord, dat de Engelse dood barmhartiger klonk dan de Zweedse, maar woorden wa ren bedrog. De Engelse dood zat daar in het duister af te wachten, een paar pas van hen af en die dood kende evenmin genade. Arvid had van dat doodbrengende water gedronken en sliep nu tevre den. Robert had er niet van ge dronken. de dorst verteerde hem nog steeds. Als hij wel dronk, zou hij sterven, als hij niet dronk zou hij ook sterven Hij bewoog zijn opgezwollen droge tong: hij zei iets tegen God. Hij wilde de Heer over leven en dood meedelen dat hij niet wilde ster ven. Hij wilde het uitleggen: nooit is het leven Je dierbaarder dan als het je ontnomen zal worden. Nooit was het hem dierbaarder geweest dan vannacht in de woestijn. En hoe kon zijn Schepper van hem eisen dat hij. twintig jaar oud, er genoegen mee zou nemen van dorst te vergaan en hier als een hoopje droge, verbleekte beenderen in het zand blijven liggen? Nee. hij wilde zijn lichaam behouden, hij wilde met zijn voeten over fris. zacht groen gras lopen hij wilde van het verse, stromende water op aar de drinken! Uitgeput leunde Robert tegen het lichaam van zijn slapende vriend en viel in een koortsachtig hete sluimering. Toen verdween deze zandhoop, die woestijn genoemd wordt Toen liep hij langs groene paden en kwam bij bruisende beken, die hun water over zijn gezicht spoelden, neus er. mond vulden en vrij over de groene aarde stroom den. Een kreet wekte hem. eerst klonk het uit de verte, maar het geluid kwam steeds dichterbij en tenslotte klonk het vlak bij zijn oor: Au-au, o! Mijn buik barst! Au- au-au! Arvid wentelde zich in het zand, rolde zich op en strekte zich weer uit, wierp zich voorover en dan weer achterover en rolde door het zand. Hij trachtte zich aan Robert vast te klampen. Robert vatte zijn handen in de zijne, strengelden hun vingers in elkaar. Daar knapt iets in mij....het scheurt mijn darmen eruit.O, Robert, beste Robert, help me toch Help Het wit van Arvids ogen blonk in het duister Hij hield zijn buik vast en wentelde zich weer heen en weer Toen begonnen zijn handen heftig in het zand te graven, hij krabde het zand weg en schopte zo woest met zijn voeten, dat het dro ge zand om hen heen stoof hij brulde het uit: Au-au-au. help me toch. Hulp zou te laat komen. Arvid had de dood al ,n zich Zonder er bij te denken had hij in diepe teugen mei h»i water de dood ingeslikt Robert tastte in het donker naar Arvids krabbende handen: kon hij heen maar iets geven om in te nemen, of een zalf, of een pleister, maar hij wist zich geen raad Oooo, au-au-au! Oooo! O Ro bert, besteTroost me toch Help me dan toch Hij sloeg om zich heen en groef en krabde, tot zijn krachten het be gaven. Toen hij niet meer kon, klonk er alleen nog maar een zacht, deerniswekkend gekreun, een stil gejammer, zo zwak als het ge piep van een vogel. Tenslotte klonk er niets meer dan een zacht ge weeklaag. In zijn vertwijfeling greep hij de handen van zijn vriend weer. en kroop dicht tegen hem aan met zijn trillende ledema ten. Zo lagen ze omstrengeld. Zijn gloeiend hete adem streek over Ro berts gezicht en hij hijgde: Niet weggaan. Daar lagen de twee kameraden. Ze hadden elkaar gezelschap gehou den van Zweden naar Noord-Ame- rika. en vandaar naar Californië. duizenden mijlen hadden ze samen afgelegd en nog waren ze samen (Wordt vervolgd FERDINAND - Radio vandaag Speciaal HILVERSUM I TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbljt-soos. (7.30 Nws. 7.41 Aktua. 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de hulsvrouw.) 9.00 (S) Wegwezen. 9 30 Van heinde en verre. 10.00 (S) Kaboutertljd, kleuterprogram- nia. 10.30 Nws. 10.33 (S) Sphinx. 11.45 (S) Care-Chantant. 12.26 Med. t.b.v. nd- en tuinbouw. 12 30 Nws. 12.41 Aktua- magazine. 13.15 (S) Sport na sport. 13.45 (S) Amusementsmuziek. 14.15 (S) Close- up. 15.30 Nws. 1533 (S) After-sesjun/ NCRV: 16.00 Mlddagdlenst. 16.20 (S) Een uur natuur. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier ©n nu NCRV: 18.00 (S) Bandstand. 18.30 Nws. 18.41 Spectrum. 18 46 (S) Met uw In stemming. 18.55 (S) Klassiek pianocon cert. 19.30 Waarom linksom. Achtergrond en betekenis van "Nleuwlinks" bewegin gen. TROS: Lichte muziek. 21.15 (S) Specialiteiten a la carte. 22.30 Nws. 22.40 Aktua III 22.48 Je bent te licht van m'n ogen. hoorspel. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM n VARA. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 (S) Dag woensdag. (8.00 Nws, 8 11 Dingen van de dag 9.00 (S) Orkest Malando met solisten. 9.35 Waterstanden. 9 40 (S) Lyrische liedjes. 10.00 (S) Radi oweekblad. 11.00 Nws. NOS: 11.03 Jazz uit het historisch archief. 11.30 Spiegel van Duitsland. VARA: 12.00 Rood met een goud randje. 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de ag. 13.25 (S) Een middagje stoomradio. 16.00 Nws 16.03 (S) Eer de haan kraalt, hoorspel. 17.05 (S) Metropo leorkest. RV U 17.35 Programma over Erik Sa tie VARA: 17.55 MededellD- gen. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag. 18.20 (S) Tekst en muziek. 18.45 De Scala. NOS. 19.40 (S) Koor en orkest 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. 20.05 (S) Woensdagavond Muzlekmagazlne. (20.05 Nieuwe grammafoonplaten. 21.05 Praten over muziek. 21.15 Muslca Nova 22.10 En toch. permanente educatie. E.O. 22.40 Woord der waarheid. 22.55 Klank bord. 23.05 (S) Postludlum: klassieke muziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III 12.03 (S) Drie tussen de middag. (Tussen 13.30 en 17.00 rechtstreekse reportage van de Ronde van Frankrijk.) 14.03 Pop- kontakt. 16.03 De Hltmeesters. NOS: 18.03 De vakaturebank. 1810 Na de slotaflevering van het Finse tv-spel Moeder gaat weer trouwen, volgt Kenmerk. Hierin een eigen reportage over Argentinië en een gesprek met C. R. Roele- veld, adviseur van de Nederlandse bisschoppen, over het Vaticaanse document over oecumenische sa menwerking. Ned. 1/19.05 De VARA vertoont de Russische tv-film De Postmeester naar Poesj- kins novelle. Ned. 1/20.21 Comets among the stars is een Britse gedramatiseerde documentai re over de ontdekkers van het ge neesmiddel insuline. Ned. 2/20.20 Dick Cavett praat met de popu laire filmster Lucille Ball. Ned. 1/21.25 Een productiegroep van NOS en Windrose-Dumont-Time filmde in Guinee het onderzoek naar de ge dragingen van chimpansees. Ned. 2/22.05 Tot V,ARA's terugblik op de om- roepstrijd behoort een interview niet de befaamde AVRO-omroeper Guus Weitzel. Hilv. 2/12.00 De TROS zendt een Nederlandse bewerking uit van Guy Comptons Blindman's Bluff. Guus Hermus speelt de rol van de blinde en ontspoorde John Huinson, die zijn wrange levensverhaal vertelt. Hilv. 1/22.48 In Postludium van de EO speelt Herman van Vliet een koraal van Reger en laat Feike Asma Jan Zwarts oraal over 'Alle roem is uitgesloten' horen. Hilv. 2/23.05 TV vandaag NEDERLAND I TROS 15.30 Roy Rogers, de 16.35 De Boefjes zingende comboy 16.50 Tiener Mode circus NOS 18.25 Tour de France 18.45 Minimolen 18.55 Journaal IKOR 19.05 Jouw wereld, mijn wereld IKOR-KRO-RKK 19.30 Kenmerk 20.00 Journaal VARA 20.21 De Postmeester. Russische tv-film 21.25 Dick Cavett Show 22.20 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal 19.05 Van Gewest tot Gewest SOCUTERA 19.50 Autotechniek NOS 20.00 Journaal 20.20 Comets among the stars 21.40 Kijken naar kinderen 22.05 Chimpansees, dok. 22.55 Journaal 22.00 Tour de France rij] te :en be isia di )wc v jwi ese den leg. lan op ïrin me roF iscfa Joost mag niet eten. 19.02 (S) De rock and rol) methode. 2002 (S) Woensdaga vond III. (22.35 Paardekoersen Tussen 22 02-23.00 Nabeschouwingen over de ron de van Frankrijk). 0 02 (S) Metro's 1 night Music. 1.02 (S) Take lt easy. fan De Meurders Methode. TROS: 6.02L r Drle op je boterham. P"*- 1 h (ADVERTENTIE) Bezoek middeleeuwse stadswijk in tijdloos Leg dat vast met KODAK KLEURENFILM Oplossing van gisteren Hor. 1. roes. 5. Ella, 9. enerlei. 11. inrit. 13. fenol, 15. laag, 17. Gera. 18. aal. 19. hautain, 21. nurse. 22. addenda. 24. sip, 26. meer, 27. anna, 28. oneer, 30. smeer. 31. luister. 32. Ossa, 33. erts. Vert. 2. Oeral, 3. enig, 4. set, 5. elf, 6. leegte. 7. linea, 8. lila. 10. plan. 12. Naarden, 14. origine. 16. garde, 19. hun. 20. U.S.A., 21. Nereus, 22. Amor, 23. deels, 24. snert, 25. part. 27. Amer. 29. Ria. 30. sté. SITTARD De directie van rits Bakkerijen in Sittard voor 12 van haar 24 werknerf ontslag aangevraagd bij het beidsbureau in Sittard. Bakkerijen stopt half juli In kader van de sanering van brc bakkerijen de broodproduktie. 1 bedrijf zet de produktie van hall*"1 brikaten voort. psé De 12 'warme bakkers' kun] I waarschijnlijk in kleine Ltmbur. u bakkerijen terecht. (ADVERTENTIE) Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. medeklinker. 2. dof. 3 maalinrichting. 4. taille. 5 wilde asperge. 6. twee. 7. oogvocht. 8 zangstem, 9. medeklinker. Bij juiste invulling leest men verti caal 1 de naam van een zenuwstil- lend middel. Vooralle postzegel verzamelaars Multo banden Spaar de Esveha Miilto garanliemerken voor zo n fraaie Ballograt kier I te lani Cos I v ls bst< ftspi tem g i ons

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4