NOS-programma voor 7 Marokkaanse werkers el gekritiseerd Aangeboden: Straffen tot vijf jaar voor Zuid-Molukkers Hete eerste wandeldag in Apeldoorn Snel weer slank? Dat kan! Met Slankosan Slankosan Verzoek om ontslag beide presentatoren Twaalf jaar Ma£ 5 1 m Je n 'Opslagplaatsen goed beveiligd' Defensie bestelt 2625 landrovers tienduizend gulden om uw woning te verbeteren. Coupon: Algemene Bank Nederland voor moord op moeder Geen spoor Goudse grafschenners Plan Koningin te gijzelen ongeren na serie nisdaden in arrest Twaalf nationaliteiten vertegenwoordigd op vierdaagse BOUW/KWARTET WOENSDAG 9 JULI 1975 BINNENLAND 3 (ADVERTENTIE) est t lk red^ m een onzer verslaggevers OTb« DRDRECHT 'Een totalitair regime als het Marokkaanse en van bovenaf geleide verenigingen it ki x>r Marokkaanse werknemers (de 'Amicales') mogen niet gesubsidieerd worden uit Nederlandse kei iddelen. Dat gebeurt, want het NOS-programma voor de Marokkanen is niets meer of minder dan verlengstuk van de Marokkaanse radio'. otte i,,i^ 'mci zeggen de Stichtig onpvang en ;eleiding van buitenlandse werk- ters te Dordrecht, de Stichting ilzijn buitenlandse werknemers te >terdam en een vijftal Marok- lanse organisaties in Nederland, zich vrij en democratisch noe- een brief aan de NOS. Jschriften zijn onder meer ge- ».*Tuurd minister Van Doorn en drie vakcentrales. luid s ra Ben e ik ee: ttie 5 Je Wade Ik? eerder zijn aanmerkingen ge- roejjaakt op de Marokkaanse uitzen- ngen op zondagmiddag. Deze en n-ief nu is een gefundeerde reactie de uitnodiging van de NOS om )edriiet feiten aan te tonen aan welke bewaiten de uitzendingen mank gaan. en heeft in plaats van drie door NOS ter beoordeling toegezon- ai programma's er elf onderzocht geanalyseerd en is daarbij tot ippante bevindingen gekomen. gemiddelde duur van zo'n pro- amma is 30 minuten. Beoordeeld n dus elf maal 30 is 330 minuten, wil ervan werden 40 minuten of 14 en t besteed aan de Koran. 178.5 't I Inuten of 54 pet aan muziek en da minuten of 23 pet aan nieuws moe iformatie). Gezien het feit dat te ht>? geen kwart van de tijd wordt Ie t steed aan informatie menen de iefschrijvers al direct te kunnen ij b« ststellen dat het programma geen formatief karakter heeft, ist 1 >u men willen zeggen dat dit toch nog wel meevalt dan moet men weten dat 51 minuten of 15 pet informatie betreft, die gericht is op de Nederlandse situatie. Voor bijna een derde deel komt die van de Marokkaanse ambassade, de consu laten, de Amicales, de Banque po pulaire Marocalne en de stichtin gen voor buitenlandse werknemers, waarbij bestuursleden van Amicales werkzaam zijn. De informatie uit resp. gericht op het buitenland 26 minuten komt bijna helemaal uit Marokkaanse officiële kanalen. Van de tijd die wordt besteed aan muziek (178.5 minuten) worden 21 minuten in beslag genomen door conservatieve liederen en nationa listische propaganda in muziek vorm, zoals: 'Wat zijn de boeren gelukkig na de landhervormingen verricht door onze koning Hassan'. Ernstige kritiek hebben de brief schrijvers op programmamaker Mouhmi, eigenaar van een café restaurant te Utrecht en lid van een 'Amicale', en medewerker Bou- zidi, functionaris van het Marok kaanse consulaat te Rotterdam. Zij zeggen onomwonden: 'Hun opzet is de Marokkanen dom te houden. Al les wat in de Nederlandse kranten over de Amicales en de laatste ont wikkelingen in Marokko wordt ge publiceerd wordt systematisch ver zwegen. De Marokkanen staan machteloos tegenover de werking van dit radioprogramma, dat de NOS als het ware vast in handen van de Marokkaanse autoriteiten heeft gegeve.n Censuur h? cZtii isteren genoten vele toeristen en dagjesmensen van de zon, die f en toe wel wat moeilijkheden kreeg met regenbuien. In elk geval Good het Scheveningse strand een overbevolkte aanblik en als er 27 ou toevallig een Engelse hoovercraft in de buurt is, wil men wel ken het plekje strand vergeten. De censuur van het NOS-program ma is zelfs strenger dan die van het Marokkaanse ministerie van buitenlandse zaken zelf. Ook de ge controleerde Marokkaanse kranten worden door de heren Mouhmi en Bouzidi niet aangehaald als ze arti kelen met een kritische inslag pu bliceren'. De briefschrijvers zeggen dat door dit alles de Marokkanen hier te lande de gelegenheid ontnomen wordt zich in democratische zin te ontwikkelen. Zij missen hierdoor tevens de kans bij hun terugkeer als volwaardige burgers te kunnen bijdragen tot een ombuiging van de Marokkaanse samenleving in demo cratische richting. De NOS wordt dringend verzocht beide presentatoren te ontslaan en bij de aanstelling van hun opvol gers inspraak te verlenen. Als al ternatief wordt gesteld om de an dere week een uitzending te laten verzorgen door de democratische Marokkaanse beweging in Neder land. Zij besluiten hun brief met de mededeling zich het recht voor te behouden tot aktie over te gaan als het programma ongewijzigd blijft. 'Met alle ons ter beschikking staande middelen, hoe gering deze ook mogen zijn in vergelijking met die, welke de NOS in handen geeft van de anti-democratische machten van Marokko'. DEN HAAG Militaire opslag plaatsen worden niet bewaakt door gepensioneerden of door mensen die voor ander werk zijn afgekeurd. Minister Vredeling heeft dit meege deeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Keja (VVD). Volgens de bewindsman kan het wel voorkomen, dat een opslag plaats door één persoon wordt be waakt. die echter meestal een be wakershond bij zich heeft. Voor be tere beveiliging zijn de militaire opslagplaatsen ook opgenomen in het patrouillesysteem van een be wakingscompagnie van de Infante rie. Van een verslaggever DEN HAAG Enkele duizenden jeeps van de landmacht worden vervangen door nieuwe landrovers van British Leyland. Een aantal van 2625 voertuigen zal tegen een bedrag van zeventig miljoen gulden geleverd worden. De eerste serie landrovers komt begin 1977. Het contract dat maandag door staats secretaris Stemerdink ondertekend is. voorziet in een regelmatige afle vering tot medio 1981. Voor British Leyland is dit het grootste militaire contract dat ooit buiten Engeland gesloten. De ABN noemt dat aanbod het Beter Wonen Krediet. En dat Beter Wonen Krediet is er natuurlijk óók voor het onderhoud van uw woning. Dus 't is ook een uitstekende aanvulling op de 50% rijkssubsidie die voor dat doel beschikbaar wordt gesteld. En als u onderhoud en verbetering van uw huis wilt laten samengaan, kan dat ook gemakkelijk. Want het Beter Wonen Krediet gaat tot f 10.000,-. Dat bedrag kunt u maandelijks aflossen. En daar mag u best acht jaar over doen. 't Overlijdensrisico is gedekt. En u weet 't: de rente mag u van de belasting aftrekken. Voor een Beter Wonen Krediet kunt u terecht bij elk ABN-kantoor. Daar kunt u alle informatie krijgen die u wilt. Er is ook een duidelijke folder over. U krijgt 'm thuis als u de ingevulde coupon aan ons opstuurt. I Dhr7Mevr./Mej.:_ Stuur mij s.v.p. uw gratis folder over het Beter Wonen Krediet. I Adres: Plaats: Heeft reeds een rekening bij ABNja/neen Zo ja, ABN-kantoor in: In ongefrankeerde envelop zenden aanAlgemene Bank Nederland, Antwoordnummer 3502, Amsterdam. 3 ARNHEM Overeenkomstig de eis van de procureur-generaal, mr. J. E. Vriesema, heeft het gerechtshof in Arnhem gisteren de 41-jarige Annie E. uit Bemmel wegens doodslag veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Het hof acht te bewezen dat Annie E. op 26 april 1974 haar 79-jarige moeder om het leven heeft gebracht. Na een eis van twaalf jaar was Annie E. vorig jaar door de Arn hemse rechtbank wegens doodslag tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Bemmelse huis vrouw had tegen dat vonnis beroep aangetekend, omdat zij naar haar zeggen part noch deel heeft gehad aan de dood van haar moeder. In 1966 werd Annie E. door het ge rechtshof in Arnhem wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken, nadat de Arnhemse rechtbank haar tot twaalf jaar gevangenisstraf had veroordeeld wegens vergiftiging van haar vader. GOUDA Er is nog geen spoor van de daders van de vernielingen op de oude begraafplaats ln Gouda, waar in de afgelopen week niet minder dan 138 grafzerken werden vernield. De begraafplaats, die al jaren niet meer regelmatig in ge bruik is. ligt in een dichtbevolkte woonwijk en de politie stelde giste ren een uitgebreid buurtonderzoek in. Inspecteur H. L. Stubbe van de Goudse politie: 'Het is heel moei lijk een spoor te vinden. We weten zelfs niet wanneer de vernielingen zijn aangebracht. De begraafplaats wordt alleen nog maar gebruikt door enkele families die er nog een familiegraf hebben. De plantsoe nendienst heeft de vernielingen ge constateerd en ons ingelicht. Vast staat dat de daders geen kinderen zijn: op het graf van een oud voetballer lag een stenen voetbal. Dat ding is behoorlijk zwaar en met die bal is een aantal grafzer ken kapotgeslagen. Ook de bal ging daarbij aan scherven. Zoiets kun nen alleen volwassenen doen.' Drs. C. Zijlstra benoemd tot burgemeester van Smallingerland Van een onzer verslaggevers ARNIIEM Zeventien Zuidmolukkers die een plan hadden beraamd om in de nacht van 3 op 4 maart de koningin te gijzelen, zijn gisteren door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot gevangenis straffen die variëren van vijf jaar tot vier maanden. De hoogste straffen werden opgelegd aan de vier hoofdverdachten Jered M. (64) uit Delfzijl, Frederik D. (52) uit Eist, Max R. (46) uit Den Haag en Jack M. (24) uit Drachten. Tegen hen was zeven jaar geëist. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Drs. R. Zijlstra. voorzitter van de christelijke boe ren- en tuindersbond en vice-voor- zitter van de ARP is thans met ingang van 1 september a.s. be noemd tot burgemeester van Smal lingerland. waarvan Drachten de hoofdplaats is. Hij volgt drs. W. E. Baron Van Knobelsdorff op, die en kele maanden geleden bij een auto ongeval om het leven kwam. Alle door de rechtbank opgelegde straffen waren lager dan de officier van justitie, mr. H. R. Lauwaars, twee weken geleden had geëist. Wei nig lager dan de eisen (vijf jaar) waren de straffen die zijn opgelegd aan drie jonge Zuidmolukkers die tevens gewapende roofovervallen ter bekostiging van de gijzeling hebben gepleegd: zij werden tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. In haar vonnis zegt de recht bank dat medewerking aan gewa pende overvallen als een zeer ern stig misdrijf moet worden be schouwd en daarom bij de straftoe meting zwaar heeft gewogen. In een aantal gevallen waarin drie jaar. en daarmee de laagste straf, was geëist, werden straffen variërend van vier maanden tot een jaar en acht maanden, opgelegd. Tot zo'n relatief gezien lage straf werden onder anderen de beide schoon zoons van hoofdverdachte Jered M. veroordeeld. De rechtbank over woog dat zij in zekere zin hebben gehandeld onder Invloed van hun schoonvader en van diens zoon, noofdverdachte Jack M. De rechtbank is van oordeel dat de 'samenspanning' waaraan de Zuid molukkers zich hebben schuldig ge maakt. 'van hoogst ernstige aard' is, omdat die zich richt 'tegen de basis van het Nederlandse staatsbe stel'. Ook is de rechtbank van me ning dat vrijheidsberoving van de regerende koningin als 'staatsge vaarlijk' moet worden beschouwd, en dat gijzeling van de koningin 'zonder meer reeds de veiligheid van de staat in gevaar brengt'. Het voornemen de koningin te gijzelen wordt door de rechtbank 'misdadig en heilloos' genoemd. Over het politieke aspect van de zaak wordt in de vonnissen opge merkt dat het volstrekt onaan vaardbaar zou zijn de strafrechter te hanteren 'als instrument om de Nederlandse regering indirect te dwingen een bepaald beleid te voe ren of bepaalde handelingen te verrichten'. Volgens de rechtbank ligt hier niet een taak voor de strafrechter, maar voor de volks vertegenwoordiging en eventueel voor de burgerlijke rechter. De suggestie van de verdediging MSTERDAM Zeven jongens en pee meisjes zijn door de Amster- amse kinderpolitie aangehouden 3 verdenking van berovingen, au- idiefstallen en poging tot doods- g. De zaak kwam aan het rollen >en enkelen uit de groep op heter- aad betrapt werden bij diefstal an een auto en een motorfiets. De Migelui hebben bekend. Zij ope- :erden in groepen van vier of vijf. 'ele homofielen zijn het afgelopen lar beroofd en mishandeld door :den van de groep, ier hunner hebben onlangs op het ingel in Amsterdam een man met ln eigen auto geschept toen hij rilde voorkomen dat zij ermee andoor gingen. >e politie verzoekt mensen die door !den van de groep lastig gevallen ijn alsnog hiervan melding te ma- en. RITA 'Mam, ik geloof, dat ik giste ren een ysje in mftn jaszak heb laten zitten APELDOORN Hoever kan 50, 40 of zelfs 30 kilometer zijn als het warm is. En dat was gisteren op de eerste dag van de 22ste internationale Apeldoornse wandel vierdaagse het geval. De temperaturen waren bijkans tropisch. Reden waarom men op de medische hulpposten niet alleen te maken kreeg met de bekende kwaal tjes als blaren en spierpijn, maar ook nogal eens met te hoog opgelopen bloed druk en ademhalingsmoeilijkheden. Wie goed tegen de hitte kunnen, voelden zich intussen best in hun element. ders Een aantal tippelaars zocht enige bescherming on der kleurige parasolletjes. Zelfs op de Veluwe loopt men niet altijd over belom merde bospaden. Er zijn ook forse stukken bij, die door onbeschaduwd boerenland gaan. Gelukkig stonden hier en daar kinderen langs de weg, die plastic bekers met water aanboden. De café- tjes, waarvan sommige offi cieel rustplaats zijn. liggen meestal kilometers van el kaar. want ten slotte heeft de Veluwenaar nooit zo'n driftige dronk over zich ge had. In totaal gingen gistermor gen bij schouwburg Orpheus 1535 wandelaars voor de 22ste Apeldoornse wandel vierdaagse van start. Dat is zevn minder dan vorig jaar. Op de eerste dag voer de de tocht (in Apeldoorn spreekt men, anders dan in Nijmegen, van marsen) via het Apeldoorns Kanaal naar Loenen en zo over Beekber gen en Ugchelen weer naar Apeldoorn terug. Er zijn bij deze Apeldoornse vierdaagse van de Neder landse Wandelsport Bond (NWB) 12 nationaliteiten, ver tegenwoordigd. Wanneer we de Nederlanders zelf even niet mee rekenen, dan is de deelname uit Duitsland en Denemarken het grootst. Ook uit Zwitserland zijn er nogal wat groepen. Daarvan valt die Uit Romanshorn bij de Bodensee het meest op. Het gezelschap is gestoken in een grijze knickerbocker, blauwe kiel en een soort ro de slaapmuts, die gisteren vanwege de warmte weinig werd gedragen. Italië, dat het wandelen ook meer en meer gaat ontdek ken en daarbij steeds verder van huis afraakt, is voor het eerst present. Amerika is er ook bij, zij het in de vorm van enkele militairen, die in West-Duitsland zijn gele gerd. Tot de Nederlandse groepen, die al enkele jaren achtereen met enthousiasme in Apeldoorn meedoen, be hoort bijvoorbeeld de over een eigen wandelvere niging beschikkende jeugd van de Johannes Marcus kerk in Den Haag. Om de grootste hitte te kunnen ontlopen vertrokken gistermorgen al vroeg de eerste lopers van de Apel doornse vierdaagse. Bloot Door de hitte vertoonde de Apeldoornse wandelarmee gisteren meer bloot dan an- In het vierdaagse lied van de NWB komen de fraaie regels voor: 'Al brandt de felste zomerzon, al valt de afstand lang. wij kennen enkel wandelvreugd, en luid klinkt ons gezang'. Op een dag als gisteren wil een der gelijk hoog gestemd lijflied wel eens wat verbleken. Wij hebben het niet gehoord, maar vrijdag bij de slui tingsceremonie, als alle ver drietelijkheden zijn verge ten, zal het stellig weerklin ken. Nijmegen en Apeldoorn zijn niet in ieder opzicht te ver gelijken. Ook los van de grote controverse uit de Breunese-tljd (bulten enkele ingewijden is er geen ster veling meer die nog weet waarom het destijds ging) blijft men op het standpunt staan dat Nijmegen en Apeldoorn beide bestaans recht hebben. De wande laars in Apeldoorn en omge ving missen de typische sfeer van Nijmegen, maar hebben de winst van prach tige, afwisselende parcour- sen, compleet met vogelge zang in het struweel en soms een vrijmoedig over stekend eekhoorntje. Wie zeer gelukkig is. ontdekt in de verte wel eens een ree of everzwijn. Toeristisch De prestatie in Apeldoorn moet men ten opzichte van Nijmegen niet onderschat ten. Het toeristisch wande len staat er evenwel hoog genoteerd. Van de 1535 deel nemers schreef ongeveer 90 procent in voor de 30 kilo meter. de rest voor de 40 kilometer en de 50 kilome ter. 10 van hen doen al voor de 22ste maal mee. Op de eerste moeilijke wandeldag. die met gerommel van on weer werd afgesloten, bleek het aantal uitvallers acht te zijn, wat voor Apeldoorn re latief veel ls. Vandaag voert de tocht ln de richting van Vaassen en Epe. van strafoplegging af te zien of slechts een symbolische straf op te leggen, omdat de voorgenomen gij zeling was bedoeld om de Neder landse regering onder druk te zet ten. is door de rechtbank van de hand gewezen. Daarbij is onder meer overwogen dat 'de Nederland se rechtsorde generlei geweld ge doogt, ook als dit wordt toegepast in de veronderstelling dat de poli tieke problemen van een bepaalde groep daardoor dichter bij een op lossing worden gebracht'. Aanpassingsvermogen Ten gunste van de Zuidmolukkers wordt in de vonnissen slechts ge steld dat de rechtbank er oog voor heeft dat van de ouderen onder hen. die hun wereld 'in een korte spanne tijds hebben zien ineenstor ten'. na hun komst in Nederland een zeer groot aanpassingsvermo gen werd gevergd, wat 'van niet onaanzienlijke invloed' op de Jon geren moet zijn geweest. Namens de verdedigers zei mr. H. W. J. Droesen desgevraagd de von nissen 'uitermate summier' te vin den. met name ten aanzien van van de juridische argumentatie. De raadslieden zullen er zich nog over beraden of zij in hoger beroep zul len gaan. Ook de officier van justi tie kon nog niet zeggen of hij beroep zal aantekenen. (ADVERTENTIE) Een frisse drank vóór elke maaltijd. Met Slankosan lijnt u, eet u toch gezellig mee, maar- minder! Vraag uw drogist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3