Rabin belooft Palestijnen ardere strijd ndia's rijken sterven aan kanker, armen komen daar niet aan toe Snel weer slank? Dat kan! Met Slankosan Slankosan Soares dreigt met demonstraties Franse oproerpolitie naar Comoro-eilanden Wilson tracht Britse mijnwerkers te temmen 'Meningsverschillen' in Westduitse regering over uitgroei van EG (ware aanvallen op Zuid-Libanon rd Verlaten ambassade in Manilla sOkke Jager; bijbelheiligen lang jarigen werkschuw" Weekblad CIA wilde in 1970 in Chili al staatsgreep Somalië heeft installatie voor Sowjet-raketten iezondheidsbudget opgeslokt door dure kwalen Protest tegen media-beleid van Portugese regering SS-kolonel Otto Skorzeny overleden Zendingsarts in Ethiopië vermoord Minister Ertl geeft toe: joUW/KWARTET DINSDAG 8 JULI 1975 BUITENLAND 7 abin !L AVTV, BEIROET, CAIRO (UPI, Reuter, AP) Premier Jitzak heeft gisteren aangekondigd dat Israël de strijd tegen de lestijnse bevrijdingsorganisatie 'met nog meer energie' zal voort- ;ten. Hij zei dat in een boodschap aan het parlement enkele uren J idat de Israëlische strijdkrachten een grootscheepse operatie te- in dorpen en kampen van Palestijnen in het zuiden van Libanon idden beëindigd. ope i, n de Israëlische acties, die in de cht van zondag op maandag be- O+jrmen. namen de landmacht de ■.^t^tmacht en de marine deel. Vol- Israëls militaire woordvoerder n enkele gebouwen in de stad re en het kamp Rasjidieh ver- dfest. Volgens ooggetuigen in zuid- eklaa#>anon zijn er acht dorpen en drie ogelij ichtelingenkampen getroffen Israëlisch vuur. Daarbij zijn iminste dertien doden en ruim al dai gewonden gevallen. De Palestij- ;ebou*n zeiden dat zij één Israëlische ióper; btbommenwerper (een Phan- -fti) hadden neergehaald, maar dat in Jeruzalem tegengesproken. ft medei - ancisemier Karami van Libanon prees erkbeJ Libanese strijdkrachten en de lie h« lestijnse commando's, die de Is- plaat ^'s 'zware tegenstand' hebben ïgsfla 100611 611 hen °P de vlucht had- In d<1 gejaagd, vbouv unnei In zijn boodschap aan het parle ment liet premier Jitzak Rabin we ten dat Israël de strijd tegen de Palestij nse guerrilla-organisaties met kracht zal blijven voortzetten. Hij zei dat Israël zal blijven weige ren te onderhandelen met de Pa lestijnen. 'De enige taal, die zij verstaan is die van het zwaard; en in die taal zullen wij ons tot hen richten', aldus Rabin. Hij riep de internationale publieke opinie op de aanslag in Jeruzalem te veroor delen. 'Als zij tenminste nog enig zelfrespect heeft', voegde hij daar bitter aan toe. Rabin hekelde de Verenigde Naties, die wel contact onderhouden met de Palestijnse or ganisaties. rijergelding de formele verklaring van het ^faëlische ministerie van buiten- oofdse zaken over de operatie tegen onde 1811011 wordt niet gesproken over n he bomaanslag, die Jeruzalem vrij- A] g trof en waarbij veertien doden Waarnemers twijfelen er )0. E#1 aan dat het Israël wel degelijk irattei doen was om een vergelding >t zej°r die aanslag, waarvoor het Pa- tijnse verzet zich verantwoorde- heeft gesteld. oi acht nhui srheii mi (ADVERTENTIE) Esprek over de vrijetijdscultuur Donderdag overal te koop voor 1,80 WASHINGTON (UPI, Reuter) De Amerikaanse geheime dienst (CIA) heeft in 1970 zijn goed keuring gehecht aan een plan om in Chili een staatsgreep te plegen. De zaak mislukte echter en resulteerde in de moord op de opperbevelhebber van het le ger generaal René Schneider, zo meldde de Washington Post maandag. Volgens dit blad was het de be doeling generaal Schneider te ontvoeren, maar in plaats daar van schoot de bende, die hem uit zijn auto haalde de generaal dood. Dat was op 22 oktober 1970, twee dagen voor het Chi leense congres de verkiezing van Salvator Allende als president bekrachtigde. Men had gehoopt dat de militai ren na de ontvoering de macht zouden overnemen. Volgens de Washington Post is het niet be kend of de CIA daadwerkelijke steun aan de samenzwering gaf. zoals het verstrekken van geld. Allende werd tenslotte bij een militaire staatsgreep in 1973 ge dood, nadat mede door toedoen van de VS een grote chaos in Chili was ontstaan. Drie Chinezen proberen toegang te krijgen tot het verlaten gebouw van de ambassade van Taiwan in de Filippijnse hoofdstad Manilla. Gisteren verlieten de laatste stafle den van de Taiwanese ambassade de Filippijnen. Taiwan riep zijn mensen terug nadat de Filippijnse president Marcos een staatsbezoek aan Peking had gebracht om de betrekkingen met China te norma liseren. Gisteren baarde president Marcos weer opzien met de aan kondiging dat zijn regering zich de Amerikaanse mil'taire bases in de Filippijnen wil toeëigenen. WASHINGTON (AFP) In de ha venstad Berber a in Somalië bevin den zich installaties waar raketten kunnen worden ondergebracht. Dit heeft de Amerikaanse Senator De wey Bartlett in Washington ver klaard na terugkeer van een studie missie in dat land. Hij had een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de beschuldi ging van Washington dat de Sow- jet-Unie in Berbera een raketbasis aan het bouwen is. Bartlett, republikein en lid van de Senaatcommissie voor de strijd krachten zei tijdens een persconfe rentie dat men niet van een raket- basis in eigenlijke zin kan spreken maar dat de waargenomen installa ties met raketten kunnen worden ingericht. In de betrokken zone be vond zich een aanzienlijk aantal Russen. De installaties waren van een Russisch ontwerp, evenals de bouwtechnieken, materiaal en uit rusting niet nieuw, aldus de Sena- Senator. (ADVERTENTIE) Een frisse drank vóór elke maaltijd. Met Slankosan lijnt u, eet u toch gezellig mee, maar... minder! Vraag uw drogist. zplanj .«ge- VD An-fioeveel inentingen hebben we nodig voor India?' 'Dat hangt er lerm maf', antwoordde de tropenarts, 'met wie U in aanraking komt. laat U voor zaken, dan zijn drie voldoende. Krijgt U met gewone iensen te maken, dan hebt U er wel zeven of acht nodig.' Zo den- ord je tijdig erop voorbereid, dat er twee India's zijn. Is je ondanks zeven Inentingen in et India van de gewone mensen arenlek wordt, kun je altijd nog op de ■aat herzieningen van het moderne In- a terugvallen. Als westerling met n verzekering welk gewoon ens heeft zoiets leg je je dan ich maar liever neer bij het on- cht van de ongelijkheid en maak gebruik van de laboratoria, goed- schoolde dokters en modern uit- •ruste ziekenhuizen, die er zijn »or de uitverkorenen die het beta- kunnen. In de wachtkamers iak je in het selecte gezelschap ui degenen die zicli een dergelijke ixe kunnen permitteren. mi paar getallen om de ongelijk- eid te demonstreren: slechts 20 ucent van de Indische erken op het platteland waar 80 -t van de bevolking woont. Dat ven heel de het a tie Dud ider de ge- ud- W. ie'e 'et zo zeer of in ieder geval niet ge_flleen de schuld van de dokters. De gering besteedt ongeveer 80 pet ui het gezondheidsbudget in de eden. Het is best te begrijpen dat n doter na jarenlange opleiding moderne geneeskunde geen zin eeft om op de dorpen te gaan tten. Daar beschikt hij hoogstens ?er een stethoscoop, een termome- !r en een buisje asperine. Zijn angeleerde kennis blijft zinloos aar de bijbehorende apparatuur i de batterijen van moderne me- cijnen ontbreken. Mocht hij des- ndanks willen, dan zal zijn fami- imi! hemel en aarde bewegen om een ergelijke inkomensderving te forkomen. nen aan te schaffen die zo'n dokter pleegt voor te schrijven. Neem Cal cutta, waar de Indische groot-kapi talist Birla een prachtig ziekenhuis heeft neergezet, omdat het zo'n winstgevende investering is. De ge wone mensen zijn dus aangewezen op goedkope huismiddeltjes. Als dat niet helpt zoeken zij misschien hulp bij de kwakzalvers die op de markt hun fel gekleurde wonder drankjes aanbieden. Als zij geluk hebben komen zij Ln contact met één van de buitendiensten van een groot ziekenhuis dat plichtmatig een minimaal percentage van het budget aan vrije medische verzor ging besteedt. artsen Snelle winst iever naar Engeland o gaan de Indische artsen die in e moderne hospitalen van India een werk kunnen vinden liever aar het buitenland. Een derde van et aantal artsen in de Britse nati- uale gezondheidsdiensten stamt it India. Van ontwikkelingshulp esproken. De ongelijkheid is niet Heen een kwestie van stad en i platteland. Hier en daar heb je ook toodeme ziekenhuizen die het plat- Wand bedienen. En anderzijds kan emeerderheid van de stedelijke evolking niet eraan denken een °ed ziekenhuis op te zoeken, een lrts te raadplegen, en de medicij- Maar alles bij elkaar genomen is gezondheid alleen betaalbaar voor de rijken. Al vormen zij slechts een paar procent van de Indische be volking, het zijn er toch genoeg om de voornamelijk buitenlandse me dicamenten-firma's fantastische winsten te bezorgen. Er zijn in totaal ongeveer 2300 fabrikanten in deze branche, maar dertig van hen controleren 80 pet van de markt, en van die dertig zijn 25 buiten landse firma's die zich erop beroe men. dat zij in dit land hun Inves teringen binnen twee jaren er uit kunnen halen. Kortom, allerlei hulporganisaties zouden waarschijnlijk niet meer voor de gezondheidszorg van India kunnen doen door tegen de prak tijken van deze firma's op te tre den dan door miljoenen ter be schikking te stellen voor de bouw van ziekenhuizen en voor de oplei ding van artsen die tot de vaste afnemers van deze zelfde onderne mingen gaan behoren. Rol van de zending De christelijke zending heeft het hare ertoe bijgedragen dat het ge zondheidssysteem zo overhelt naar de rijke minderheid. Het is bijna tragisch om te zien hoe de beste bedoelingen dat niet hebben kun nen verhinderen. Men dacht onge twijfeld de arme bevolking te hel pen door een op westelijke leest India's meisje krygt een injectie tegen de cholera. geschoeid systeem van medische hulp en opleiding te introduceren. De kerken hebben daarbij zelfs een pioniersrol vervuld. Nog steeds staan bepaalde christelijke zieken huizen als voorbeeldig bekend, niet alleen vanwege hun verzorging maar ook vanwege de kwaliteit van hun medische techniek en oplei ding. Het beroerde is dat dit systeem niet aansluit op de behoef ten van de meerderheid van de bevolking. Het is duur. sterk gein- Rtitutlonaliseeerd, en op genezing gericht in plaats van op het voor komen van ziektes. Achter dit systeem schuilt de ideologie dat ziekte een individueel probleem Is. Het ontkent de politiek-maatschap- pelijke werkelijkheid die over ge zondheid en ziekte beslist: de le vensverwachting van de rijken ligt bij 65, die van de armen bij 35 jaar. Drinkwater De ziektes van de armen worden grotendeels veroorzaakt door het gebrek aan goede algemene voor zieningen. Men schat dat tachtig procent van de sterfgevallen is toe te schrijven aan besmettelijke ziek ten die door de bescherming van drinkwater e.d. vermeden zouden kunnen worden. Iedereen geeft toe dat er meer aan de voorkoming van ziektes gedaan zou moeten worden. Het drinkwater in India's 700.000 dorpen ls bijna overal dubieus, Men weet ook, dat de nadruk veel meer op bescheiden gezondheidscentra op het platteland en in de slums van de steden zou moeten vallen ln plaats van op grote en dure zieken huizen. Men spreekt in dat verband met voorzichtige bewondering over het Chinese gezondheidssysteem. En toch gebeurt er maar weinig. Want het geld dat in drinkwater voorzieningen en goedkope, massale gezondheidszorg gestoken zou moe ten worden moet aan de moderne sektor onttrokken worden. En dat botst tegen de belangen van de westelijke georiënteerde medische wetenschap, van de goed verdie nende doktoren, van de grote fir ma's en tenslotte van de Invloedrij ke elite. Tenslotte krijgen de re geerders, parlementariërs en opi niemakers in Delhi en andere hoofdsteden niet zo spoedig de pok ken of de cholera, maar op passen de leeftijd een hartaanval of kan ker. Zij willen begrijpelijk genoeg ziekenhuizen en dokters die dat naar de modernste methoden kun nen behandelen. Conclusie: de ar men zullen aan de cholera sterven zo lang zij machteloos blijven. Eerdere artikelen in deze serie ver schenen op 1, 3 en 5 juli. LISSABON (DPA, UPI) De leider van de Portugese socialisten, Mario Soares, heeft in een scherpe aanval op het media-beleid van de revolutionaire raad gedreigd dat de socialisten door demonstra ties het hele land zullen verlammen. Daardoor willen zij rond acht tien maanden na de machtswisseling in het land een echte vrijheid van informatie afdwingen. MADRID (UPI) Otto Skorzeny, voormalig kolonel van de SS die enkele van de meest gedurde com mando-operaties van Hitiers strijd krachten uitvoerde, is zaterdag op 67-jarige leeftijd in Madrid overle den, zo heeft een begrafenisonder neming maandag bekendgemaakt. Skorzeny overleed aan longkanker. Skorzeny was een Weense inge nieur voor Hitier aan de macht kwam. Hij werd commandant van Hitiers lijfwacht. Tot de spektakel stukken die hij uitvoerde, behoren de bevrijding van de Italiaanse dic tator Benito Mussolini uit een ge vangenis en een poging tot ontvoe ring van de geallieerde opperbevel hebber generaal Dwight D. Eisen hower tijdens de beruchte slag om de Ardennen. ADDIS ABEBA In Ethiopië is de Amerikaanse zendingsarts dr. Douglas Hiill vermoord Dr. Hall was met een team onderweg om zieken te bezoeken ln enkele afgelegen dorpen van de provincie Ogaden in Zuidoost-Ethiopië. Naar wordt aan genomen is de moord het werk van een godsdienstfanaticus. De andere teamleden zijn ongedeerd. De Ethi opische autoriteiten hebben de da der gevonden. De regering in Addis Abeba heeft het zendingsgenoot schap haar leedwezen betuigd. De mededelingen van Soares wor den gezien als een antwoord op de poging van de minister van voor lichting, Jorge Correia Jesuino, de huidige invloed van communisti sche militairen op de belangrijkste massamedia te versluieren. 'Wij zijn bereid door volksdemon straties het gehele land te verlam men als er geen ander middel over blijft om de huidige aanval op de intelligentie van ons volk af te wenden. Wij zullen de slag om de informatie winnen' aldus Soares. In een toespraak na een bijeenkomst van socialistische werknemers bij de pers zei Soares dat hij al zijn troepen in de strijd om de infor matie zou werpen om de strijd om de vrijheid te winnen. tugese regeing alle radiostations te nationaliseren. Enige tijd nadat communistische zetters de verschij ning van de socialistische Republi- ca hadden onmogelijk gemaakt liet. de regering weten dat het blad weer zou moeten kunnen verschij nen. Tot op heden is dat echter niet gebeurd. Gepublica Pide-agenten De controverse rond het socialisti sche blad Republica duurt nog steeds voort en het katholiee radi ostation Renascenca wordt nog steeds door een arbeiderscommissie bezet. Vorige week besloot de Por- Soares zei dat het besluit van de revolutionaire raad over heropening van Republica nog niet is uitge voerd omdat er geen enkele macht is om het besluit van de regering uit te voeren. Over Renascenca zei hij dat deze zaak ook paste in een algemene strategie waarmee beoogd wordt alle voorlichtingsorganen die niet in dienst staan van een 'vast besloten minderheidsgroep', (de militairen: red.) te doen zwijgen. Als Republica en Renascenca verlo ren zijn en er geen mogelijkheid is nieuwe onafhankelijk kranten op te richten is onze revolutie in ge vaar, aldus Soares. PARIJS (AP/REUTER) Een de tachement bestaande uit 200 leden van de Franse oproerpolitie is op de Comoro eilanden aangekomen, Grondwet binnen 24 uur nadat de eilandrege ring de onafhankelijkheid had uit geroepen waarmee een einde kwam aan 130 jaar frans koloniaal be wind. 64 procent voor een voortzetting van de band met Frankrijk. Het Franse ministerie van overzee se gebiedsdelen, die dit bekend maakte, gaf geen commentaar op het uitroepen van deonafhankelijk- heid. De franse gouverneur van het eiland, Henri Beaux, kondigde zndag de noodtoestand af. maar herriep dit drie uur later, blijkbaar op bevel van Parijs. Het was niet onmiddellijk duidelijk of de Franse regering de orde op de arme eilandengroep ln de Indische oceaan wil herstellen door middel van geweld, of dat de oproerpolitie alleen aanwezig is om gewelddadig heden tussen elkaar beconcurreren de politieke groeperingen te voor komen. De comoro eilanden, die liggen tus sen Madagascar en het vasteland van Oost-Afrika bij Tanzania, be staan uit vier eilanden met een totale bevolking van ongeveer 300.000 mensen, voornamelijk mos lims. Het meest zuidelijke eiland. Mayotte, heeft 37.000, voornamelijk christelijke inwoners. In een refe rendum dat op 22 december van het vorig jaar werd gehouden, sprak ongeveer 95 procent van de bevolking 'zich uit voor onafhanke lijkheid, maar in Mayotte stemde Het franse parlement besloot vorige week ieder eiland apart te laten stemmen over een voorgestelde grondwet en schierp daarmee de mogelijkheid tot een afscheiding van Mayotte van de nieuwe staat. Ahmed Abdallah, de premier van de Comoro eilanden, bestempelde de Franse beslissing vorige week ais 'onaanvaardbaar en onuitvoerbaar'. Zijn onafhankelijkheidsverklaring wordt gezien als een poging om Mayotte tot elke prijs binnen de nieuwe staat te houden. De afgevaardigde van Mayotte in het Franse parlement. Marcel Henry zei in een telegram aan pre sident Valery Giscard d'Estaing dat het eiland 'wettelijk een integraal deel blijft uitmaken van Frankrijk' en verwacht dat de Franse regering alle noodzakelijke maatregelen zal treffen om haar gezag op het ei land te handhaven. Molinaco, de bevrijdingsbeweging van de Comoro eilanden, heeft maandag de Verenigde Naties en de Organisatie van Afrikaanse eenheid (OAF) verzocht de souvereintteit van de nieuwe staat te erkennen. In een verklaring vanuit het hoofd kwartier van Molinavo in de Tan- zaniaanse hoofdstad Dar-Es-Salaam wordt gezegd dat de OAE stappen moet ondernemen om ervoor te zorgen dat Frankrijk de onafhanke lijkheid van de eilanden erkent. LONDEN (UPI, Reuter) De Britse premier Harold Wilson heeft gisteren een dringend beroep gedaan op de mijnwerkers om hun looneisen te matigen. Hij wist zich daarbij verzekerd van de steun van Joe Gormley, de leider van de mijnwerkersbond, die daarvoor zijn aanhang had voorgehouden dat zij 'machtsdronken' is. De militante Britse mijnwerkers, die vorig jaar met hun staking de val van de regering van Edward Heath voorbereiden hebben nu weer zeer forse loonsverhogingen gevraagd. Inwilliging van hun eisen zou betekenen dat de loonsom in de steenkoolindustrie met zestig procent stijgt. Premier Wilson en zijn Labour-regering willen bij hun pogingen om de inflatie de beteu gelen de loonsverhogingen tot tien procent beperken. Om de mijnwer kers binnen dit gareel te krijgen was Wilson gisteren zelf naar het jaarcongre svan hun bond gegaan. Hij gewaagde van 'een kritiek mo ment' in de Britse geschiedenis en deed een dringend beroep op de mijnwerkers om in dit uur hun trouw aan het land en de Labour- partij te bewijzen. 'Vasthouden aan loonsverhogingen op het peil van de laatste tijd is krankzinnig, en betekent zelfs zelfmoord', riep Wil son. De gematigde leiers van de mijn werkersbond, Gormley, had daar voor al geprobeerd de zelfbewuste kompels te sussen. Wij hebben in de laatste drie. vier jaar bewezen dat deze bond een grote macht heeft en misschien zijn sommigen van ons daardoor in een roes geraakt en willen zij dat de mijnwerkers voortdurend hun tanden laten zien, aldus Gormley. Het congres van zijn bond moet deze dagen uitspraak doen over een aantal radicale voorstellen, waarin nog verdergaande looneisen zijn geformuleerd Het staat nog lang niet vast. dat Gormley de leden van zijn bond kan afhouden van een krachtmeting met de regerlng- Wilson. MÜNCHEN (DPA) De West duitse minister van landbouw, Josef Ertl, heeft in München toe gegeven, dat er zekere 'menings verschillen' bestaan binnen de regering in Bonn. Deze verschillen bestaan tussen hem en de minister van buiten landse zaken, Hans Dietrich Gen- scher (beiden lid van de liberale FDP) enerzijds en bondskanselier Helmut Schmidt, die lid is van de socialistische SPD anderzijds, zo heeft Ertl voor de pers verklaard. Reeds vorige, week had de woord voerder van de FDP-fractle voor economisch politkeke vraagstukken, Otto Lambsdorff, de regering ver weten, uit financiële overwegingen de Europese Integratiepolitiek te vertragen. Ertl verklaarde, dat hij het wël met Schmidt eens is. dat de EG geen inflatie-gemeenschap mag zijn. Hij was het ook met Schmidt eens. dat het ambtenarenapparaat in Brussel te sterk gegroeid was. Naar Ertl zei wil hij echter om punten van min der belqng in de EG geen menings verschil uitlokken hoewel de ver wachtingen van menig lid van de EG zouden wat getemperd moeten worden, aldus de Westduitse libera le politicus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7