Toekomst voor Haags 'Centrum Zuid-Oost': woningen en kantoren Zuider-Pret-Park: van alles te beleven Leiden pakt stads vernieuwing aan Meerderheid Haagse raad gaat akkoord met verkeerscirculatieplan !wa Op 14 juli informatie-avond voor bewoners Geen einde aan opspuiting in Midden- Delfland Mogelijk speciale 'ambassade-groep' bij Haagse politie Tekort HTM volgend jaar 100 miljoen Met het oog op de seizoenopruiming is de wereld van de Bonneterie moigen dicht. de Bonneterie Lof voor bewoners Maredorp-Oost Leefbaarheid stad wordt vergroot Haagse politie brengt klaarheid in postdiefstallen Motorrijder gedood bij verkeersongeval Humanitas: uitbreiding naaktstrand Agneskerk metjk sloop bedreigd isl ij lar Nieuwbouw zieken huis Westeinde kan spoedig beginnen Plastiek moet verdwijnen van E) middenberm Toch huisvesting bejaarden aan de Vissershavenstraat TROUW, KWARTET DINSDAG 8 JULI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN fOUtt Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de komende jaren zal een belangrijk deel van het Haagse stadshart flink aange pakt worden. Het gaat om de omgeving van het Spui en de Rivierenbuurt, ook wel Centrum Zuid- Oost genoemd, waar woningen, kantoren en al de daarbij behorende voorzieningen zullen verrijzen. Een belangrijk deel van de wijk kan echter in de oude staat gehandhaafd blijven. (ADVERTENTIE) Dat staat te lezen ln de Struktuur- schets Centrum Zu>d-Oost, die gister avond aan de gemeenteraad is aangeboden. In deze schets worden geen echte plannen bekendge maakt. er wordt niet gezegd wat er gaat gebeuren, maar alleen wat eventueel zou kunnen gebeuren en wat voor gedachten het gemeente bestuur over de toekomst van Cen trum Zuid-Oost heeft. Het gebied waar het hier om gaat wordt begrensd door de Rijnstraat, Binckhorstlaan, de spoorlijn Den Haag-Amsterdam, de Trekvliet, Pletter ij kade, Spul, Kalvermarkt, Herengracht en Bezuidenhoutseweg. Het gebied valt in twee gedeelten uiteen. Het eerste gedeelte ligt tus sen de Kalvermarkt en het in aan leg zijnde Prins Bernhard-viaduct. Het andere deel is het zuidelijke daarvan gelegen gebied tussen het viaduct en de spoorlijn. Twee ge bieden met een geheel eigen karak ter. In het noordelijke gebied staat het werken centraal. Er zijn kantoren (langs de Kalvermarkt), er worden kantoren gebouwd (Schedeldoeks- haven) en er liggen enkele belang rijke verkeersvoorzieningen (semi- metro en Pr. Bemhardviaduct). Voor dit noordelijke gebied zijn al plannen in een wat verder gevor derd stadium. Plannen die ook wo ningbouw omvatten. Want een werk-gebied met veel kantoren wordt natuurlijk een dood stuk stad wanneer er niet gewoond wordt. Zo wil men woningbouw realiseren tussen het kantorencomplex aan de Schedeldoekshaven en het station Den Haag-Centraal. Het accent zal komen te liggen op kleinere wonin gen ln de hogere huurklasse, ge bouwd in een compacte stijl. Daar naast zal in dit gebied een hoeveel heid winkels en andere bedrijven moeten komen. Het gebied wordt dan doorsneden door groengebieden en voetgangersroutes. Afbraak Het gebied zuidelijk van het Prins Bemhardviaduct is een puur woon gebied en zal dat ook dienen te blijven. Hiet moeten woningen zijn met een betaalbare huur. woningen voor gezinnen met kinderen. Een groot deel van dit woongebied ver keert in goede staat. Er zijn echter ook gebieden aan te wijzen, waar de woningen te slecht zijn om te worden gehandhaafd. Het gaat hierbij om de huizen die direct grenzen aan het Prins Bemhardvi aduct en langs de Uilebomen, de woningen tussen een deel van de Maasstraat, en de Lekstraat. Deze slechte huizen dienen te worden afgebroken en vervangen door nieuwbouw, waarbij uiteraard de huidige bewoners de eerste keus dienen te krijgen. Men wil de oud bouw en eventuele nieuwbouw goed met elkaar afwisselen, wat bijv. langs de Uilebomen een gevarieerde grachten wand kan opleveren. Een ander woningbouwplan zal gereali seerd worden aan de Boomsluiters kade. Daar zullen de plannen zijn al vergevorderd 100 bejaar- denwonJngen en een centrale apo theek gebouwd worden. Men hoopt dit jaar nog te starten met het overleg over nieuwbouw langs Uile bomen en Nieuwe Haven. In een woongebied met een derge lijke dichtheid er zijn nu 1500 woningen met 4000 inwoners, er komen 2000 woningen met 4500 in woners moeten talrijke voorzie ningen worden getroffen. Er komt een buurtcentrum, een groengebied, ruimte voor recreatie en sport en eventueel een kerkruimte. Winkels zullen slechts in zeer beperkte mate aanwezig dienen te zijn, omdat de winkeldlchtheid in de binnenstad toch al zo hoog is. Rond de Nieuwe Haven zullen echter wel winkels komen voor de eerste levensbehoef ten. De bestaande hoeveelheid klei ne bedrijfjes in de buurt blijft ge handhaafd. In het zuidelijke deel van Centrum Zuid-Oost zullen geen kantoren komen, die krijgen een plaats ln het noordelijke, aan de binnenstad grenzende gebied. Verkeer Het doorgaande verkeer zal zoveel mogelijk uit de wijk geweerd moe ten worden. Men wil hef gebied 'verkeersluw' maken. Op enkele plaatsen kunnen kleine parkeerter- reintjes aangelegd worden. De overleggroep, die de struktuurschets heeft opgesteld, pleit voor het handhaven van het traject van lijn 12 tussen station HS en CS. Langs de grachten ln het gebied kunnen fietsroutes worden gecreëerd. Voor al het. noordelijke gedeelte van het plangebied zal een voetgangersge bied dienen te worden. Door tussen Spui en Centraal Station veel mo gelijkheden voor voetgangers te maken, kan het hele binnenstadge- DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn niet van plan een eind te maken aan opspui- tingswerkzaamheden in Midden- Delfland. Het Statenlid mevrouw Blaauw-Rleu (PSP) had GS ge vraagd stappen te ondernemen om verdere 'natuurvernietiglng' tegen te gaan. Zij doelde hiermee op het ophogen van natuurgebied in de omgeving van de Woudweg in Schiedam. Het gebied, in de polder Vockestaert, is in het toekomstige plan Midden-Delfland bestemd voor 'geconcentreerde vormen van dag recreatie'. aldus GS. Door deze massarecreatie langs de randen van het stedelijk gebied een plaats te geven is het mogelijk om het overi ge deel van Midden-Delfland dat dan minder bezoekers trekt als fraai pllderlamdschap te bewa ren. bied tot aan het station één geheel gaan vormen. Een apart probleem in het zuidelij ke deel is de prostitutie. Veel bewo ners hebben last van de prostitutie. Men pleit er in de schets voor de prostitutie te beperken tot het ge bied van Geleenstraat en Hunse- straat. Door wegprofilering kan ge tracht worden een einde te maken aan de verkeersoverlast, die de prostitutie met zich meebrengt. Uitbreiding van het verschijnsel dient echter ten koste van alles voorkomen te worden. Zoals gezegd is de nu gepresenteer de schets slechts een gedachten- gang van hoe het zou kunnen wor den. In de komende maanden en jaren zal veel overleg gepleegd moeten worden om tot een uitein delijk bestemmingsplan te komen. Een eerste overleg vindt maandag 14 juli a.s. plaats, wanneer in het clubhuis 'De Boskant' aan de Uile bomen 71 een informatie-avond voor de bewoners van Zuid-Oost gegeven wordt. In dit centrum, maar ook op stadhuis en Gemeen telijk Informatiecentrum zijn alle stukken te zien. DEN HAAG Hoofdcommissaris dr. C. N. Peijster van de Haagse politie denkt over de mogelijkheid een speciaal team te formeren voor de bewaking van ambassades en consulaten in Den Haag. Voor de bewakingsdienst zouden mensen aangetrokken worden die niet het politiediploma bezitten (zoals ook gebeurt voor de parkeercontrole). Momenteel werkt de Haagse politie aan de uitwerking van het idee. Het plan volgt op een handteke ningenactie. die enige tijd geleden onder het Haagse politiepersoneel op touw gezet is. Door het plaatsen van hun handtekening konden de agenten hun ongenoegen kenbaar maken over de zg. postendienst, die door extra bewaking bij een aantal gebouwen sterk uitgebreid is. DEN HAAG Het openbaar ver voer in Den Haag zal volgend jaar een verlies van circa 101 miljoen gulden lijden. Dit heeft de Haagse wethouder Wallis de Vries (openba re werken, verkeer en vervoer) gis teren meegedeeld. Hij noemde het tekort van de HTM 'een bedrag waarvan de ministers Dufsenberg (financiën) en Westerterp (verkeer en waterstaat) zullen schrikken'. Voor dit jaar wordt een tekort van circa zeventig miljoen verwacht. In 1973 bedroeg het tekort, van de HTM nog 32 miljoen gulden. Donderdag 17 juli begint om 9 uur de seizoenopruiming. Om alles goed te kunnen voor bereiden is ons Huis in Den Haag morgen 9 juli de gehele dag gesloten. Graag willen wij u erop attent maken dat om praktische redenen betaling gedurende de opruiming uitsluitend kontant of met betaalcheques kan geschieden. Den Haag Gravenstraat/Buitenhof tel. 070 - 656844. LEIDEN De Leidse gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaa| met het aanwijzen van Maredorp-Oost als stadsvernieuwings- rehabilitatiegebied Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Den Haag gaat de komende vijf jaren een flink aantal maatregelen nemen om de leefbaarheid van de stad te vergroten. Het Verkeerscirculatieplan, waarin het beleid voor dek omende jaren in grote lijnen uitgestippeld is, werd gisteren door een grote meerderheid van de gemeenteraad goedgekeurd. Tégen het plan waren de raadsle den Geleljnse, Verduyn Lunel (bei den PPR) en Drees (DS'70). Zij meenden, dat er ondanks de goede doelstellingen onvoldoende plannen op komst zijn om het autoverkeer af te remmen, het openbaar ver voer en het langzaam vervoer meer kansen te geven en om zogenaamde verkeersluwe gebieden te creëren, wijken, waar de auto zoveel moge lijk geweerd word. Volgens de heer ,Bol (CDA) zal Den Haag met het verkeerscirculatie plan 'een goede weg inslaan'. Wel stelde hij dat een leefbaarder Den Haag het doel van het verkeers plan een goede bereikbaarheid niet kan ontberen. Hij wees met name op de binnenstad, waar de enorme leegstand van winkels en kantoren vooral te wijten is aan slechte bereikbaarheid, zoals de Ka mer van Koophandel dezer dagen schreef. Verkeers-wethouder Wallis de Vries benadrukte het belang van goede verbindingen, waartoe ook autowegen gerekend moeten wor den. Op initiatief van de heer Geleljnse (PPR) zal de raadscommissie voor openbare werken, verkeer en ver voer over enige tijd gaan praten over een nieuw verkeerssysteem voor de binnenstad. Met een zoge naamd vorksysteem zou het door gaand verkeer niet door het cen trum gevoerd worden, maar over de 'tanden' van een vorkvormig we gennet. Een motie van de heer Bakker (PvdA) om de parkeersitua tie in de binnenstad onder de loep te nemen werd door B. en W. aanvaard. Zo ook een motie van hetzelfde raadslid, waarin gevraagd werd om een 'experiment op het gebied van verkeer en vervoer, waarbij een aantal samenhangende maatregelen getoetst kan worden'. In een derde motie-Bakker werd erop aangedrongen, dat plannen voor het openbaar vervoer niet lel den tot langere wachttijden voor het publiek. De heer Bakker doelde hierbij op plannen voor het tram net, die spreken over een hogere frequentie op bepaalde lijnen, maar over langere wachttijden op andere minder gebruikte lijnen. B. en W. zegden een onderzoek toe. Evenals het CDA vroeg de PvdA om meer mogelijkheden voor fietsers (o.a. vrije fietsroutes en stallings- ruimte). De WD had veel lof voor het verkeerscirculatieplan, 'al ver toont het onvolmaaktheden'. De PPR hekelde het gebrek aan in spraak voor het verkeersplan. Deze kritiek werd door wethouder Wallis de Vries zonder meer van de hand gewezen. Schilder verkocht gestolen foto-apparatuur voor derde deel van prijs DEN HAAG Een 26-jarige Haag- se schilder heeft in het weekeinde uit een fotostudio in Den Haag voor 25.000 aa*i foto-apparatuur weggehaald en die volgens zijn zeg gen voor 800 aan kennissen door verkocht. De man had de studio enige tijd geleden opgeschilderd en ln verband met geregelde afwezig heid van de eigenaar een sleutel gekregen. Vrijdagavond besloot hij daarvan gebruik te maken. De poli tie is op zoek naar de kennissen en de apparatuur. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Zuider-Pret-Park '75 is maandag rustig begon nen. Blijkbaar gaven vele ouders met hun kinderen in verband met het stralende zomerweer hun voorkeur aan het strand boven dit tot en met 25 juli te houden vakantie-evenement. De organisatoren van het festijn, de Haagse Jeugd Aktie en het Haags Vakantie Comité hebben zich met tientallen medewerkers weer enorm ingezet om de Haagse jeugd maar liefst drie weken plezier te bezorgen. Kinderen van 4-16 jaar zijn dagelijks van 10-16 uur wel kom bij de activiteiten in het wes telijk deel van het schitterende Zuiderpark. ingang aan de Vrees wijkstraat. Voor een rijksdaalder per dag goedkoop als je ziet wat zoal voor de kinderen georganiseerd is wordt een enorme hoeveelheid plezier geleverd. Bij een bezoek aan het Zuider- Pret-Park valt op hoe zeer de me dewerkers van Haja en Vakantieco mité zich inspannen voor de kinde ren. Ouders die hun kinderen naar dit jaarlijkse evenement toesturen behoeven niet bang te zijn dat Truusje of Jan zich zal vervelen. Er is te veel te beleven voor één dag. Maar daar hebben de organisatoren rekening meegehouden. Het blijkt namelijk dat de kinderen die het Pret-Park bezoeken 'herhalers' zijn. En voor ouders van kleuters is het zonder meer een uitkomst dat ze hun kroost in een speciale kleuter tent toevertrouwd weten aan aardi ge leidsters en leiders, 's Morgens brengen en 's middags halen is hier het parool. Het Pret-Park biedt plaats aan ver schillende grote tenten, waar zich de binnenactlviteiten afspelen. Op vallend was het gisteren, dat on danks het warme weer. bijna alle tenten tientallen spelende kinderen 'onder dak' hadden. Voor dammen, schaken en sjoelen, voor vliegers maken, kielen, verven, zomaar wat kliederen en zelfs toneelspelen lie pen de kinderen letterlijk warm. activiteiten te vermelden. Een heerlijke bezigheid is het timmeren in de bouwspeelplaats. Er waren kinderen bij die gisteren al een 'huis' met twee verdiepingen had den gebouwd. Waar oude planken e.d. al niet goed voor kunnen zijnVeel belangstelling kreeg het ganzenbordspel ln de open lucht. Zowaar met schandpaal, wa terput en grafzerk. Voorts vermaak ten de bezoekertjes zich met grote springballen en natuurlijk met voetballen. Ook aan de inwendige mens is gedacht. Dagelijks zijn voor nog geen gulden lunchpakketjes ver krijgbaar, Inclusief een stukje fruit. In een geïmproviseerd restaurant wordt dit allemaal klaargemaakt, tegen zeer redelijke prijzen. Im mers, danzlj flinke subsidies van de gemeente kon dit Zuider-Pret-Park. dat juist ook bestemd is voor kin deren die dit jaar niet met vakan tie gaan. mogelijk worden gemaakt. Hoogtepunten op de middagen, steeds om twee uur. zijn de voor stellingen van kindercircus 't Kraaienest De jeugdige circusar tiesten weten een uiterst dankbaar publiek tegenover zich ln de tent. daar kunnen ze steeds van verze kerd zijn. Voorts is het mogelijk op vertoon van de dagkaart kano te varen, te zwemmen en een bezoek te brengen aan de midgetgolfbaan in het park. Het gaat hier om het gebied tussen de Lange Mare, Oude Vest, Haven - plein en Oude Rijn, wat na de Haver- en Gortbuurt het tweede grote stadsverndeuwlngsprojekt in de Leidse binnenstad is. De bewoners van deze wijk hebben zelf de nodige initiatieven ontwik keld om een opknapbeurt van hun wijk te bereiken. Zo hebben zij zelf de plannen ontwikkeld en een ar- chltekt aangezocht. De kosten van het projekt worden voor 90 procent door het ministerie van CRM be taald. De gemeente neemt zelf 10 procent voor zijn rekening. De raad was vol lof over de initia tieven van de wijkbewoners, die zij van harte ondersteunen, temeer daar het de gemeente zelf aan mankracht ontbreekt om een spoe dige aanpak van dit binnenstadsge- bied ter hand te nemen. Zeker in de begintijd zullen de wijkbewo ners, die gisteravond met spandoe ken op de publieke tribune aanwe zig waren, derhalve zelf het meeste werk moeten verzetten. Daar zal men, gezien de activiteiten in het verleden weinig moeite mee heb ben. De raad heeft ook het principe besluit genomen om een bestem mingsplan voor te bereiden voor het gebied Noordiende-Rapenburg- Groenhazengracht en Witte Singel. Op deze wijze wil het gemeentebe stuur tegen gaan dat in dit gebied steeds meer panden worden aange kocht. Deze kunnen in de huidige situatie zonder veel problemen wor den gesloopt; waarna op deze plaatsen bouwwerken ten behoeve van allerlei bestemmingen kunnen worden opgericht. Als enige eis geldt dan het voldoen aan de bepalingen van de Leidse bouwverordening. Om te voorko men dat de binnenstad zo vol komt te staan met niet-passende gebou wen ging de raad akkoord met een daartoe strekkend voorstel van B. en W. Een soortgelijke beslissing heeft de raad genomen ten aanzien van het gebied tussen Hooigracht en He rengracht. Het ligt in de bedoeling van het stadsbestuur te komen tot een spoedige aanpak van dit bin- nenstadsgebied. waarbij de woon functie sterk zal worden bevorderd. De aanpak van dit gebied is op korte termijn gewenst, omdat in de jaren '76 en '77 bijna alle huurcon- DEN HAAG De Haagse politie heeft met de arrestatie van drie mannen een serie postdiefstallen opgelost. Een 24-jarige verhuizer, een 39-jarige betonwerker en een 27-jarige opperman worden ervan beschuldigd sinds mei 17 keer bun dels post te hebben gestolen uit tassen van PTT-bestellers. De op perman, die als hoofddader wordt beschouwd, heeft bekend dat hij uit 'de bundels post 20 zogenaamde overdraagbare cheques heeft ge haald, waarmee hij 6000 heeft opgenomen. Het geld is door het drietal gedeeld. Zij werden vorige week donderdag gearresteerd op aanwijzingen van voorbijgangers, vlak na een postdiefstal. Zij zijn maandag voorgeleid aan de Officier van Justitie. Post waar de mannen niets aan hadden verdween in Haag se grachten. Er blijven nu nog drie onopgehelderde postdiefstallen over, aldus de politie. DEN HAAG Maandagmiddag is in Den Haag de 21-jarige G. G. Lent uit Nieuwerbrug (gem. Bode graven) met zijn motorfiets veron gelukt. Rijdend op de Meppeliweg verleende hij geen voorrang aan een personenauto. Hij was op slag dood. Gezinsdagen Ganzenbordspel Het is bijna ondoenlijk om alle De gezinsdagen die het Haags Va kantie Comité elk Jaar houdt in Park Clingendael zijn nu ingepast in het Zuider-Pret-Park. Morgen wordt de eerste gehouden, de twee de op donderdag 24 juli. De gezins dagen omvatten 's morgens een voorstelling in het Openluchtthea ter (11.00 uur) en sport en spel op de speelweiden en 's middags op de grote speelweide gratis poppenkast en variété-attracties. Tot de optre dende artiesten behoren onder meer Ronny Tober. de Dutch Rythm Steelband. het gezelschap The Familee. The Como Brothers en De Carselly's. Variété-artiesten treden eveneens op op het Alphons Dlepenbrockhof (18 juli 20.00 uur) en op vrijdag 1 augustus op het Almelopleln, zelfde tijd. Een nieuw evenement van het Va kantie Comité is de grote zomera vondparty die op 12 juli van 21.00- 02.00 uur ln de Carousselzaal van het Congresgebouw wordt gehou den. Plaatsen zijn aan het Nassau- plein 2 verkrijgbaar. Voorts worden boot- en bustochten gehouden, vindt 26 juli het Vakan- tie-Wielercriterlum 1975 op de Scheveningse boulevard plaats en iiftllSliiia mrÈë In het Zuider-Pret-Park kan de jeugd zich onder meer kostelijk vermaken op de bouwspeelplaats. zijn voor wielerenthousiasten fiets tochten uitgezet. Voor informatie en programmaboekjes, waarin alle zomeracciviteiten zijn vermeld kan men bij het Nassauplein 2 terecht (tel. 624121, toestel 2343). De Haagse Vakantieweken worden op zaterdag 9 augustus besloten met het Haags Bloemencorso 1975 en 's avonds een groot vuurwerk op het strand bij de Pier. DEN HAAG Onder het motto 'Voor iedereen een plaats in de zon' pleit Huma nitas, Nederlandse Vereniging voor maatschappelijke dienst verlening en samenlevingsop bouw, voor uitbreding van het Haagse naaktstrand. 'Het na- turistenstrand is nu een la chertje: 200 meter strand vlakbij Den Haag met z'n 600.000 inwoners. Als er dan een naturistenstrand moet zijn in de omgeving van Den Haag, laat het dan in een redelijke verhouding staan tot de belangstelling ervoor. Nu is het zo dat op een zonnige dag het bewuste strandge- deelte volgepakt zit, terwijl even verder, op Wassenaars grondgebied, het strand nau welijks gebruikt wordt'. Hu manitas wil actie onderne men om het Haagse naakt strand uit te breiden, bij voorkeur op het aangrenzende gebied van de gemeente Was senaar. 'Humanitas is een vereniging die zich er altijd voor heeft ingespannen dat er voor iedereen in figuurlij ke zin een plaats onder de zon moet zijn, ongeacht gods dienst. nationaliteit, leeftijd ras of banksaldo. Nu gaat het letterlijk om onvoldoende plaats onder de zon', zo ver duidelijkt Humanitas het ini tiatief. tracten aflopen, welke de gemeej als eigenaresse gesloten heeft. Een ander punt van overweg! betreft de toestand en toekoi van een aantal voornamelijk li eeuwse hofjes in dit gebied. Een aangekondigde interpellati^ a van CDA-fractle-voorzltter I Driessen over de affaire 'Welzijns &Din bron' en de rol van de Leidse Du inkiest water Maatschappij is verschovei f+gn tot na het recès van de Leidse raad op 25 augustus, dit in overleg m#aa? de heer Driessen. Op deze vergade in d( ring zal het college volledig opende ndng van zaken geven. n de cht itm; li ei DEN HAAG —De RK-Kerk van d est. St. Agnesparochie aan de Beeklaai )ail,oi in Den Haag-West zal mogelijilcnt? worden afgebroken. Na de RK-Keror L ken aan de Van Limburg Stirum 1111111 straat en de Hobbemastraat zal dad Sew weer een neo-klassiek kerkgebouw11 m ten offer vallen aan de sloper#"10* Pastoor Th. van Veen heeft d:P< 11 weekeinde zijn parochianen mede-, m gedeeld dat de Stichting Francis caans Bejaardenwerk het kerkbe-1 LlC stuur van de St. Agnesparochie he 1®?"- aanbod heeft gedaan op de plaat) van de kerk een verzorgingsflai3006 voor bejaarden te bouwen. In g€ benedenruimte van de nieuwbouw» een ruimte geprojekteerd, waariiCrg de diensten voortgezet kunnei worden. De parochie heeft het aan jj® bod van de Stichting serieus i#aell£ overweging genomen, immers ooilüse deze parochie heeft te lijden onde de vergrijzing van de wijk en he °°r wegtrekken van parochianen. Al-fS tr -------jen. leen al in 1974 daalde het aanta kerkbezoekers van 1150 tot 900. D 34 plannen van de Stichting omvattei een woongebouw met vijf tot zei'ï'.J* verdiepingen. tlJ5" k n< DEN HAAG De Haagse gemeéi teraad heeft gisteren het sein groen gezet voor de langverwachl nieuwbouw van het ziekenhui Westeinde. Een grote meerderheid van de raad ging akkoord grondruil ten behoeve van h< nieuwe ziekenhuis. CDA, VVD het grootste deel van de Pvd. fractie waren blij dat na jarenlanj ge voorbereidingen nu spoedig m' de bouw begonnen kan worden. I PPR en twee PvdA-raadsleden h< keiden het projekt. Het raadslid Verduyn Lunel (PPR) noemde h) gebouw 'een monstrueus status-o ject' met een veel te groot aan parkeerplaatsen. Wethouder N- (stadsontwikkeling) gaf toe dat volgens de huidige stede-bouwkundi ge inzichten een ander bouwplai geweest zou zijn, maar wees na drukkelijk op de verbeteringen dit de gemeente Den Haag in de oor spronkelijke plannen heeft aange bracht. Ook zei hij dat door del nieuwbouw 'een ideale spreiding! ru van ziekenhuizen over Den Haagl W bewerkstelligd wordt'. DEN HAAG De plastiek van An-Ioe1 toine Pevsner in de middenbermana van de Johan de Wittlaan moet een.,, andere plaats krijgen. Daar dringt de werkgroep cultuur, recreatie enK groen van het Wijkoverleg Staten- ord kwartier op aan in een brief aan B en W. van Den Haag. (Is j. De werkgroep vindt dat genoemde et plastiek, dat reeds een aantal Jaren el aat aan de Johan de Wittlaan staat, >orz een plaats moet worden gegeven die meer overeenkomt met het spe cifieke karakter ervan. Pevsner's werk, dat 'Ruimtelijke konstruktie^ch in de derde en vierde dimensie' heet zou volgens de werkgroep heel wat beter op zijn plaats zijn in de onmlddelljke omgeving van het Congresgebouw, 'omdat de relatie tussen het werk van architekt Oud en dat van Pevsner een bijzonder gelukkige mag worden geacht'. De verplaatsing zou volgens de briefschrijvers, die zich o.m. ge steund weten door mevrouw Oud- Dinaux, rijksbouwmeester prof. W. G. Quist en de architekt Sjoerd ërk Schamhart. een eerste stap kunnen zijn ter verbetering van de gehele situatie rondom het Congresge bouw. la t lak DEN HAAG Op het al twintig jaar braakliggende terrein aan de Vissershavenstraat zal. ondanks een aantal bezwaren bij de Haagse ge meenteraad. toch een verzorgings huis voor bejaarden gebouwd wor- den. De raad stemde, op de WD na. in met de voorgenomen nieuw bouw. Het gebouw wordt neergezet op een terrein, dat een economi sche bestemming heeft. Gedurende twintig jaar echter heeft geen en kel bedrijf zich daar willen vesti gen, zo hield wethouder Nuij (stads ontwikkeling) de gemeenteraad voor. Volgens de wethouder zou een speurtocht naar beschikbare grond elders in Scheveningen tevergeefs zijn. Ook noemde hij de nood op het gebied van bejaardenhulsves- ting te groot om 'nee' te durven zeggen tegen het bouwplan. Dat het huidige ontwerp voor het verzor gingstehuis niet bepaald voorziet in een fraai gebouw was de wethouder met een groot aantal raadsleden eens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6