'Aan tafel zit ik al jaren naast man die ik niet ken' beigasoL^, dichtbij Bruin worden in Nederiand. het weer - weerrapporten tommentaar Rapport: psychiatrische patiënten horen niet in zulke kazerne-achtige inrichtingen rgentijnse mythe 1 gjj jj Argentijnse mythe 2 Argentijnse mythe 3 Warmer Strandverwachting onthullingen 'uit haren tijd' stuntpreek gemak fe fout !OUW KWARTET DINSDAG 8 JULI 1975 BINNENLAND 5 4 /Ra toestand in Argentinië (zonder jering nu en onder de zware druk een algemene staking) is op zich- HGk tlf al zorgelijk genoeg, maar nog Jfl&el bedenkelijker is dat je los van té/Êe actuele moeilijkheden eigenlijk vLir niet weet wat je het land zou iten toewensen en vooral ook: dat Argentijnen het zelf evenmin weten, op een verre afstand ziet het er niet eens zo gek uit: Er is een beweging tot bewustwording P ""^62r onder de bevolking een |~Tral< snij oming. zo sterk is, dat een paar Bk "T' loge W geleden de militaire bewindvoer- oedje imte gaven Juan Péron, een i '^bt pulistisch politicus, die in het verle- SSSKi n da 0 vee' heeft gedaan voor de aller- t. a nsten in zijn land en die kans WL^, tÏÏ eft gezien een mythe te worden. fïr?}1 we': ecn mythe' want 'n ■HBHSpP^^ yjgUism >litieke praktijk van elke dag illlllllLL],iillll^L^Il^]ïiffinHl)n^su!^B^B| UM ahdiiaezijnCteïugkeer "toon- Gebrek aan ruimte en privacy: het zondagse pak hangt in de gang. Een slaapzaal, zoals die nog in gebruik is in de St. Bavo. Péron zich een pragmaticus, die |el behendig kans zag zijn aanhang organiseren cn te bezielen en tege- haar van het lijf te houden als m dat beter uitkwam. De diagnose ÓUJKt* gesteld, de eerste behoeften van waren vervuld (en de eco- vrijwel geruïneerd) maar nu Desten er zaken gedaan worden. heeft Péron na zijn overlijden als lis nagelaten aan zijn vrouw Isa- terla- I, die doodgewoon niet behendig (of kwaam, voor wie hoge eisen stelt) Boeg is om dat alles uit te voeren. :1 Péron is presidente van Argen- lië om geen andere reden dan dat de echtgenote v/as van Juan Péron; en sterke reden en slechts past in een lf-dynastieke mythe. iwens, wat voor president Isabel It, geldt ook voor haar ministers, minister van sociaal welzijn José ipez Rega, ontleent zijn gewicht aan ft feit dat hij Péron door dik en in ziekte en gezondheid, in bal- igschap of aan de macht, heeft rolgd. Dor de president paste hij in het hele llenspel links, rechts en midden bin- Peronistische beweging tegen el- uit te spelen. aar de onzekere Isabelita heeft nu sloten haar oor helemaal bij Lopez iga te luisteren te leggen. Bij een an die het vooruitstrevend deel van Peronistische beweging wil liquide- i (dit weekeinde werd zijn naam in tband gebracht met dé anti-commu- /slische alliantie die tientallen moor- 'd op vooruitstrevende Argentijnen zijn geweten heeft), bij een man e al sinds de jaren dertig een aan- nger is van het fascisme en bij een an die bekend staat om de hard- ichtigheid waarmee hij de armoed- aiers uit de krottenwijken van Bue- >s Aires laat verwijderen. En dat is leen nog maar het zichtbare bewijs in zijn stellingname: voor het be- ijfsleven en het grootgrondbezit, gen de belangen van de arme Ar- mtijnen, de 'descamisados'. 'at er nu in Argentinië gebeurt is het egvallen van de mythe-Péron, die ten ogenblikje als schijnbare politieke lacht zich heeft kunnen laten gelden, laar die na het overlijden van de lan helemaal loos bleek te zijn. Erger og: de mythe had nauwelijks ruimte elaten, voor ander of andersgericht tlent om zich te ontplooien. door Cisca Dresselhuys NOORDWIJKERHOUT 'Het wonen van psychiatrische patiënten in grote, kazerne-achtige inrich tingen als de St. Bavo in Noordwijkerhout is er de schuld van dat de bewoners agressief en baldadig worden, elkaar sarren en pesten of dat ze zich terugtrekken in fantasieën of dagdromen'. Bovendien is gebleken, dat het me rendeel van de bewoners zelf ook een hekel heeft aan het wonen in grote groepen: ruim 62 procent van de bewoners van St. Bavo wenst in een eengezinshuis met een eigen kamer te wonen, in plaats van in een grote inrichting, waar met groepen van tien tot twintig man op een zaal geslapen moet worden. Meer dan de helft wil graag ver spreid in gewone huizen temidden van andere 'normale' mensen wo nen, anderen willen wel apart wo nen, maar in ieder geval dichter bij de maatschappij. In ieder geval is de psychiatrische inrichting een schandelijke leèfsituatie'. Dit staat te lezen in het rapport 'Beschut wonen', waarin de nieuw- bouwplannen van de oude psychia trische inrichting St. Bavo (onge veer 800 patiënten) uiteengezet worden. Nu de oude gebouwen, die van rond de eeuwwisseling dateren, (hoogno dig) aan vernieuwing toe zijn, heeft men de gelegenheid aange grepen om een heel nieuwe visie op het wonen van psychiatrische pa tiënten te geven. (Hiervoor was niet alleen de eigen opvatting over een moderne vorm van psychiatrie, doorslaggevend, maar vooral de uitslag van een enquête, die onder de patiënten zelf is gehouden). Op grond van beide zaken komt men tot de aanbeveling, dat er een woonwijk zou moeten komen, die direct aansluit op de gewone be bouwing van het dorp en die be staat uit verschillende types eenge zinswoningen, Daar zijn woningen bij, die maximaal door zes perso nen bewoond zullen worden, wo ningen die door vier personen en bejaardenwoningen, die voor twee personen bestemd zijn. Verder zou de wijk niet alleen maar uit wat eentonige straatjes gemaakt mogen bestaan, maar wat meer verrassend gemaakt moeten worden door za ken zoals een ontmoetingsplein, perken, tuinen, winkels en garages. Men is van mening, dat de begelei ding van de bewoners van deze wijk dient te geschieden door gedi plomeerde verpleegkundigen. Overi gens is het niet de bedoeling, dat in alle woningen een personeelslid zal wonen. Er zal een aantal huizen komen, waar de patiënten volledig zelfstandig zullen wonen, een aan tal huizen waar patiënten wonen die begeleid zullen moeten worden en tenslotte nog een aantal huizen, waar patiënten wonen, die nog een therapie en meer intensieve bege leiding nodig hebben. Grondgedachte achter deze nieuwe woonvorm voor ongeveer 350 bewo ners van S. Bavo is het principe, dat het woon- en verzorgingskli maat helemaal van elkaar geschei den dienen te worden. Net zoals andere mensen in een gewoon huis wonen en voor hun medische zorg naar een dokter, een tandarts e.d. gaan, wil men ook dat deze men sen, die misschien tot hun dood toe beschut moeten leven, een duidelijk eigen leefklimaat krijgen, waar geen witgejaste dokters en ver pleegsters rondlopen. Wanneer deze mensen medische behandeling no dig hebben, zullen ze die elders in de inrichting krijgen. De nieuwe woonvorm is bedoeld voor ongeveer 350 chronische pa tiënten van de St. Bavo, dit zijn mensen die na een periode van twee jaar intensieve therapie nog niet zover geresocialiseerd zijn dat ze zich thuis voelen in de gewone maatschappij. (Het gaat dus niet om zwakzinnigen). Dat ze zich daar (nog) niet thuisvoelen, wil overi gens niet zeggen dat het hier om zwaar gestoorde mensen gaat. Soms zijn het mensen, die best in de maatschappij zouden kunnen leven, maar die, door bijvoorbeeld het lange verblijf in een inrichting, totaal hun contacten verloren heb ben buiten die inrichting. Deze mensen geforceerd in de maat schappij op een eigen kamertje la ten wonen, is beslist niet in him voordeel. Zij kunnen prettiger bin nen het inrichtings ver band blijven wonen, zij het dat dat 'verband' dan wel heel wat losser en aantrek kelijker moet worden. Om dit wonen, deels in de gewone maatschappij, deel? in een eigen wijk, die wel direct aansluit aan de gewone dorpsbebouwing, mogelijk te maken, is het uiteraard modig, dat het idee dat de bevolking nu vaak nog heeft van psychiatrische patiënten drastisch verandert. Nu wordt dat beeld van 'gevaarlijk', 'onberekenbaar', 'sexueel en ander- ADVERTENTIE) szins onbeheerst' op het ogenblik vaak nog in stand gehouden door die oude inrichtingen: hoge, logge, weinig uitnodigende gebouwen, vaak nog afgerond met een groot hek (de tralies voor de ramen zijn meestal wel verdwenen). Wanneer, volkomen onnodig, een dergelijke behuizing blijft bestaan, is het geen wonder dat dc doorsnee mens denkt, dat er toch wel iets loos moet zijn, wil je achter die hekken 'opgeborgen' moeten worden. Zo houdt o.a. een sterk verouderde bouwstijl totaal verkeerde ideeën in stand. Geen dwang Bij de enquête is gebleken dat een klein deel van de bewoners graag in wat grotere groepen blijft wo nen. Dit kan straks ook. omdat op het Bavo-terrein wel een huis be schikbaar is. dat geschikt ls voor bewoning - met redelijke privacy - door grotere groepen. Niemand zal dus straks gedwongen worden te wonen in een omgeving, die hem niet zint: men kan kiezen uit ver schillende mogelijkheden. Höpelijk zal hierdoor toch een einde komen aan trieste situaties als de volgen de: bij de enquête zei een patiënt: 'aan tafel zit ik naast iemand aan de ene kant en naast iemand aan de andere kant, de ene ken ik niet en de andere ook niet' (terwijl deze mensen al jarenlang in hetzelfde gebouw woonden en leefden). Van onze weerkundige medewerker Vandaag draait de zomer op een hoger toerental. De thermometer bereikt middagwaarden van 25 tot 30 graden Celsius. Onze zuiderburen voorzien plaatselijk 32 gr. C. Deze temperatuurstijging kan z'n beslag krijgen, nu zich in de Golf van Biscaye een onweerslagedrukgebied heeft aangemeld waardoor de wind van noordoostelijk, oostelijk tot zuidoostelijk wordt. Tezelfdertijd blijft de luchtdruk vrij hoog en stabiel van Schotland via de Oost zee tot noordwest Rusland. De depressie, die gistermorgen vroeg in de Golf van Biscaye en Normandië al onweer uitlokte ver plaatst zich weinig of niets, maar dijt wel zijn invloed in noordelijke richting uit echter zeer langzaam. Gisteravond meldde Ouessant voor de kust van Bretagne en Brest (2 millimeter) 'verleden onweer' bij maximaal 25 gr. C. Biarritz gaf om 19 uur: actueel onweer'. De baro meter in Bordeaux (31 gr- C.) en Pau (31 gr. C.) zakte iets meer dan de instrumenten meer naar het noorden. Verwacht wordt, dat de onweersachtige sfeer met, kanteel wolkjes en chaotische luchten zich in hoofdzaak na vandaag wat meer naar de lage landen zal uitbreiden. Het blijft ook in de tweede helft van de week in ons land warm zomerweer, maar het zal dan wel onstandvastiger zijn. Hoogste ther mometerstand in de DDR: 32 gr. C. in Boizenburg aan de Elbe. Door vakantie wat later, maar nog wel ter zake doende: een paar rap porten van lezers over de zwalu wen. In Hardenberg waren ze 20 juni bijna klaar met het vierde nest onder een overstekende dak rand, in Arnhem (oost) zijn ieder jaar zwaluwen, in Delfgauw ziet men ze ook, maar van één ras (korte staar tpennen). De vogels met lange staartpennen zijn ver moedelijk uitgeroeid in Italië en België. In Swifterband vliegen zwa luwen bij honderden twee keer per jaar. In 1974 waren ze zeer laat weg. 1975 is een jaar met zeer veel vogels van velerlei soort. Dank voor deze gegevens. Vandaag zonnig en droog behou dens later een onweerskansje in Zeeland en Zuid-Holland. Vrij krachtige oostelijke wind. Zomers met 25 d 27 gr. C. maximaal, zee water 16 graden. Geleidelijkaan een grotere kans op kwallen. Verdere vooruitzichten: warm en onweer- sachtig. ZONNIG «fiS&G SNEEUW OPKLARINGEN MIST ONWEE» BEWOLKING REGEN V.V.VV aC_*2» HAGEl MAX. TC MP. MIN. TE MP. WINDRICHTING >at komt r eer voor bij dergelijke ersoonlijke bewindvoeringen. Hoe oed bedoeld ook; het zijn en blijven wrakke bouwsels, die te zeer afhangen an één man. Argentinië weet nu pas goed dat 'éron dood is en dat het helemaal ipnieuw moet beginnen. De vraag, lok voor de Argentijnen, is alleen: vaar is dat begin en is de tijd voor o'n heroriëntatie wel gegeven? (ADVERTENTIE) HOOG WATER Dinsdag, 8 Juli Vnsslngen: 1.01-13.26. Harlngvlletslulzen: 2.38-15.03. Rotterdam: 3.47-16.05. Schevenlngon: 2.07-14 35. IJmul- den: 2.40-15.08, Den Helder: 6.58-19'.>9. Harllngen: 9.19-21.48, Delfzijl; 11.16-2338. Vakantie kinderland Is dagelijks geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. Zondag gesloten. Ook geopend tijdens de koopavonden op donderdag tot 20.30 uur. Entrée vakantie kinderland fl,- voor groot en klein. Weeirapporten van gisteravond 7 uur weer, maximumtemperatuur en neerslag: Amsterdam onbewolkt 25 0 De Bilt onbewolkt 27 0 Deelen onbewolkt 28 0 Eelde onbewolkt 23 o- Eindhoven onbewolkt 28 0 Den Helder onbewolkt 19 0 Luchth. R'dam licht bewolkt 25 0 Twente onbewolkt 27 0 Vllssingen licht bewolkt 25 0 Zd.-Limburg onbewolkt 28 0 Aberdeen geheel bewolkt 15 0 Barcelona onbewolkt 27 0 Berlijn licht bewolkt 29 0 Bordeaux half bewolkt 31 0 Brussel licht bewolkt 27 0 Frankfort licht bewolkt 27 0 Genève onbewolkt 28 0 Helsinki zwaar oewolkt 28 0 Kopennagen onbewolkt 24 0 Lissabon licht bewolkt 24 0.4 Locarno licht bewolkt 28 0 Londen half bewolkt 25 0 Luxemburg licht bewolkt 28 0 Madrid onbewolkt 31 0 Malaga onbewolkt 26 0 Maliorca licht bewolkt 33 0 Nice onbewolkt 25 0 Oslo onbewolkt 23 0 Parijs onbewolkt 30 0 Rome onbewolkt 27 0 Split onbewolkt 30 26 0 Stockholm onbewolkt 0 Wenen onbewolkt 26 0 Casablanca half bewolkt 25 0 Istanbocl licht bewolkt 29 0 onder redactie van loessmil hi den tijd toen onze grootmoe ders huisvrouwen waren zij dachten niet over maatschappè- lijke arbeid buiten hun eigen kring was hun huishouding het werk waarin ze al hun kracht, al hunne intelligentie konden ontwikkelen. De moder ne vrouwen, verwend door cen trale verwarming, electrische verlichting, stoomwasscherijen en coöperatieve keukens, kun nen glimlachen en praten over krachtsverspilling van de vrouw, die dagen lang stond te vouwen, te strijken en te persen om met trots voor haar gevulde linjien- kast te staan, om de keuken met glimmend koper, om de inmaak, die weken lang alle krachten eischte toch. laat ons niet lachen, die vrouw was niet klein zij leefde in haar tijd en deed met ernst het werk dat die tijd van haar vraagde. Die ernst spreekt ook uit hetgeen zij werkte in hare ontspanningsu ren. Waarlijk, een vrouw die moed heeft een doopjurk te breien van ragfijn garen of te borduren op neteldoek en zulk een stuk werk kan afmaken tot de laatste steek, goed en zuiver, zulk een vrouw kan meer! Daar om is het, dat we zulk ïoerk liefhebben, ook al ontbreekt soms een juist begrijpen van or nament en techniek. We voelen daarin de Hóïlandsche vrouw, kalm en waardig met rustige ze kerheid haar werk doende, pas sende in haren, tijd.' Aan de spelling is al te zién dat 'haren tijd' niet onze tijd is, hoewel de (huis-)vrouw van nu vrijwel hetzelfde van haar oma zal denken als de- huisvrouw van 1913 over de hare. Want uit dat jaar stammen deze regels, afge drukt in 'De Koppeling' (het maandblad van het gemeente energiebedrijf van Amsterdam dat een heel nummer aan (het jaar van) de vrouw gewijd heeft, en oorspronkelijk geschreven die regels nog steeds voor de catalogus die de bezoek (st) er s van de tentoonstelling 'De Vrouw 1813-1913' in 1913 weg wijs moest maken. In die catalo gus wordt een aantal beroepen opgesomd die voor de vrouw van toen toegankelijk ivaren: ze werkten als textielarbeidster naaister, koopvrouw, winkelier ster, grossierster, apothekeres, als vroedvrouw en bij het onder wijs. Pijpen voor mannen ui teraard werden uitsluitend door vrouwen gemaakt en na tuurlijk had je toen ook melk meisjes, zangeressen, koordanse ressen, mutsenmaaksters, ta- baksstripsters en meer van die als 'typisch vrouwelijk' geldende beroepen. Werk was er dus wel. maar een vetpot was het bepaald niet. De Koppeling citeert uit de 'Onder zoekingen naar de toestanden in Een predikant heeft een acht enveertig uur achter elkaar staan preken om het wereldre cord preken te breken. Een won derlijke gedachte, want nog nooit had iemand zin gehad om zo lang een preek te houden of zo lang in een harde kerkbank te zitten luisteren, maar daar door waren zijn achtenveertig uren ruimschoots voldoende en werd hij wereldrecordhouder. Dat is nu voorbij, voor hem ten minste, want aan het slot van het afgelopen weekeinde zakten in de presbyteriaanse kerk van Lome and Kilwarghar (Noord- Ierland) twee doodvermoeide predikanten de preekstoel af na vijftig uur en vijfentwintig mi nuten onafgebroken preken. Niet om de gemeente te stichten, maar voor een mooi, goed doel. waarvoor ze tienduizend Engelse ponden nodig hadden. Ds. Robin Williamson (40) en zijn ambtge noot Robert McKee (25) hielden de marathonpreek samen, elkaar ruim vijftig uur lang voortdu rend in de rede vallend. Ze ge bruikten twee bijbelteksten en een half miljoen woorden, en hadden een half jaar nodig ge had om hun stuntpreek voor te bereiden. Of er genoeg kerkgan gers geweest zijn om het beno digde kapitaal in de collectezak te stoppen, vermeldt het verhaal de Nederlandse Huisindustrie' van het departement van land bouw, nijverheid en handel uit het begin van deze eeuw onder meer het volgende: 'Om 6 uur 's morgens zijn de meeste moe ders met haar kinderen al bezig: een dertigtal gaf op geregeld te 5 uur te beginnen. Met zo weinig mogelijk oponthoud wordt dan doorgewerkt tot 's avonds 7 ii 8 uur; ongeveer 40 werken door tot 10 uur of later.' Voor een uur tabaksstrippen kreeg je twee cent. Een uur erwten lezen bracht 3 cent op. een matten- vlechtster verdiende 3V2 cent per uur. Naaisters verdienden 'goed': gemiddeld 9cent per uur. Na dit verslag van de arbeidssi tuatie van de vrouw vroeger en nu, met de voortschrijdende emancipatie, onthult het blad van het GEB nog iets: bij dit Amsterdamse bedrijf werken 2818 mensen, van yiie (per 1 april) maar 117 vrouwen4 'Ver meldenswaard is hierbij dan nog dat er zelfs drie onderafdelingen een uitsluitend vrouwelijke be zetting kennen, namelijk de te lefoonkamer. de huishoudelijke voorlichtingsdienst en de koffie kamer van het hoofdkantoor.' De plaats van de vrouw lijkt dus nog steeds in de eerste plaats 'in hare koffiekamer'dat is althans haar domein, en geen man komt (wil?) er werken, want net als in 1913 wordt een aantal beroe pen zelfs nu nog hardnekkig als 'typisch vrouwelijk' in stand ge houden. En heus niet alleen in een technisch bedrijf als het GEB. Een HollandSche vrouw, passend in haren tijd (in dit geval plm. 1913) en dus in hare keuken, maar dan wel van zoveel moge lijk gemakken voorzien. Een il lustratie uit 'De Koppeling.' Ongetrouwde vrouwen klaagden er onlangs in Ongehuwden Be langen. maandblad van de Ne derlandse Vrijgezellenbond (en via dat blad ook in dit hoekje) over dat het jaar van de vrouw uitsluitend op getrouwde vrou wen gericht is, terwijl de onge huwden nota bene na hun dag taak ook nog eens hun huishou den moeten doen en er dus be paald bekaaid van af komen. Mevrouw C. Boer uit Alphen aan de Rijn denkt daar anders over: 'Veel ongehuwde werkende vrou wen en mannen maken deze grote fout.' schrijft zij. 'dat zij menen alle rompslomp van een huishouden (koken, wassen, boodschappen doen, het huis schoonhouden) zelf in de avond- duren en op vrije dagen te moe ten doen. Zij zijn meestal niet bereid een deel van hun inko men uit te geven aan hulp De werkende getrouwde man moet daar altijd een deel van zijn inkomen vöor uittrekken, aldus mevrouw Boer, maar voegt er direct aan toe 'dat de gehuwde, niet werkende vrouw wel een voordelige huishoudelijke hulp ls.' En verder is zij van mening dat er ook best eens iets aardigs gezegd mag worden over al dat onbetaalde werk dat. getrouwde, 'niet werkende' vrouwen voor leued. beiaarden, zieken voor de kerk en verenigingen verzetten. Als die vrijwilligers er mee zou den opbonden of hun werk n'et mfoi- "oor n'e's w!iden doen. *"'p ?oii cl»t rjpo betalen? 'Dag dame. ik wou u laien kennismaken met mijn vriend Simpkins

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5