Biologen niet eens over bestrijdingswijze KOLONISTEN IN MINNESOTA door Vilhelm Moberg Even Radio- en televisieprogramma's puzzelen Bader vermist Subsidie voor parkeer terreinen TROUW/KWARTET DINSDAG 8 JULI 1975 BINNENLAND /RADIO-TV Wat voor de vogels goed is, is slecht voor de vissen door Hans Schmidt en Jan Brokken DEN HAAG Er bestaat in Nederland geen speciale organisatie die olievervuilers op zee op spoort. Vanaf het land houden de vuurtorenwachters een oogje in het zeil. De meldingen van grote olievlekken op volle zee komen van de vliegers van de Marine Luchtvaartdienst, die de Noordzee iedere dag afspeuren naar onraad en steeds meer op olielozingen gaan letten. Na een melding van een vlieger vaart het oliebestrijdingsschip Smal Agt van de directie Noord zee van Rijkswaterstaat naar de aangegeven plaats. Vaak kan dit schip de olievlek niet terugvinden. De piloten kunnen vanuit de lucht namelijk niet zien of zich een dun vliesje olie dan wel een dikke laag op de golven be vindt. Een dun laagje is door de golven al uiteengeslagen als de Smal Agt een paar uur later op de aangegeven plaats arriveert. Wanneer de Smal Agt wel een grote olievlek vindt, gaat men lang niet altijd tot bestrijding over. Rijkswaterstaat: 'Als de olievlek zich op zo'n dertig mijl of verder uit de kust bevindt en er staat een stevige oosterbries, laten we de olie drijven. Alleen wan neer de olie vlak onder de kust zit en de wind komt uit het westen, gaan wij tot bestrijding over'. Dat de Smal Agt in alle andere gevallen niets doet, komt door de tegenstrijdige belangen van vo gel- en visserijbiologen en de re creatie. Voor de vogels zou het het beste zijn wanneer de olievlekken uit elkaar gedreven werden. Olie maakt de vogels vleugellam of ze krijgen zweren op de huid, die dodelijk zijn. Voor de vis heeft olie geen nadelige gevolgen. Olie drijft immers op de golven en de vis zwemt veel dieper. Als de olie echter bestreden wordt en een olievlek in kleine deeltjes uiteen gejaagd wordt, krijgen de vissen het giftige spul binnen. Aangezien de mensheid overal ter wereld vis eet en geen zeevogels, wordt de olie niet bestreden. Dr. P. Hagel van het .Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek in IJ- muiden zegt hierover: 'De nadelen van de olievervuiling zijn niet di rect aantoonbaar, behalve voor de vogels en de zoogdieren. En daar door is het geen hard milieupro bleem. Hard is een milieupro bleem eigenlijk alleen als dat ge vaar voor de volksgezondheid op levert. De mensen vinden het alleen iets erg wanneer ze zelf kapot dreigen te gaan. Ja. ze hebben de mond wel vol over ecologie, maar in wezen doet het ze niets als een zeehond doodgaat. Voor de vis ligt het wat anders. Men is wel be nauwd dat een vis vergiftigd is, omdat de eigen veiligheid dan in het geding komt'. Dr. Hagel zou het liefst de olie naar het strand laten drijven. 'Daar breekt he' zich het snelste af'. Maar de horeca denkt daar natuurlijk anders over. De ramp met de Torrey Canyon bijvoor beeld heeft het toerisme in Zuid- Engeland gedurende een paar maanden volledig lamgelegd. Om alle biologen en de horeca tevreden te stellen, gaat de Smal Agt slechts dan tot actie over, als de olie op het strand terecht dreigt te komen. Dat is maar een paar keer per jaar. hoewel er vijf tig tot zestig meldingen van olie lozingen per jaar binnenkomen. Toch kwamen de stranden van Terschelling en Hoek van Holland vorig Jaar onder de olie te zitten. Is de bestrijding niet effectief? Rijkswaterstaat: 'Als we er op tijd zijn. wel. Maar de meeste schepen zetten 's nachts d" olie overboord. Vanuit de lucht en vanuit de zee kan niemand dat zien. Pas de volgende morgen merken de pilo ten het op. en kan de Smal Agt uitvaren. Maar als een schip een paar mijl uit de kust bij Terschel ling olie overboord heeft gezet, Is het al te laat: dan ligt de olie de volgende morgen op het strand'. Vlak onder de kust mogen sche pen zeker geen olie overboord gooien. Bij het verdrag van Brus sel zijn de voorwaarden waaron der schepen olie kunnen lozen op Olie op de golven (2) zee verder beperkt. Alleen op be paalde gedeelten van de oceaan mogen zij olie overboord zetten. Een algemeen verbod op olielozin gen is namelijk nog niet mogelijk, omdat niet alle havens in de we reld over voldo.nde ontvangstin stallaties beschikken waar de af gewerkte olie kan worden ingele verd. Een algemeen verbod van Nederlandse zijde zou de concur rentiepositie van de Nederlandse scheepvaart benadelen. Het verdrag van Brussel werd in 1969 opgesteld naar aanleiding van de ramp met de Torrey Ca nyon. Deze ramp heeft de Britse staatskas 50 miljoen gulden ge kost. Na deze ramp hebben de regeringen schielijk de koppen bij elkaar gestoken om regels op te stellen wie na een ramp de scha de moet betalen. Volgens het ver drag dat ook door Nederland is ondertekend, is de eigenaar van het schip aansprakelijk voor de schade, nok als hem geen schuld treft. Hij is ook aansprakelijk voor de kosten van preventieve maatregelen Er is wel een finarf-» cieel plafond ingebouwd. Een ramp met een tanker vai) werkelijk grote omvang heeft zich voor de Nederlandse kust nog niet voorgedaan. Rijkswaterstaat houdt wel rekening met een dergelijke catastrofe. Gezien het aantal tan kers dat onze kust passeert en gezien het gemiddeld aantal onge lukken van enige omvang met de ze schepen, zou zich eens in de acht, jaar eenramp voor onze kust 'moeten' voordoen. Het is er nog nooit van gekomen, maar uit voorzorg heeft Rijkswaterstaat toch maar alvast een plan voor de bestrijding van een grote olie- overlast opgesteld. In het Marsdiep zal bijvoorbeeld een drempel wor den gelegd, waardoor de olie de Waddenzee niet binnen kan. Want vissen mogen dan niet on der de olie lijden, de vogels, de zeehonden en de schelpdieren wel. Vorig jaar lag de schelpdieren- kweek in de Oosterschelde bij voorbeeld al twee maanden stil omdat een schip olie had geloosd en de smaak van de mosselen daarmee voor twee maanden ver pest had. Met de Torrey Canyon als voor beeld kan men zich al wel een beeld schetsen van wat Nederland bij een dergelijke ramp te wach ten staat. Honderdduizenden vo gels zullen sterven, de Nederland se kust zal onder een dikke laag blubber komen te zitten, en het ministerie van verkeer en water staat zal vissersschepen net zoals minister Bakker dat in 1967 deed toen de olie van de Torrey Canyon naar de Nederlandse kust dreigde te stromen oproepen deel te nemen aan de bestrijding. Want met slechts één oliebestrij dingsschip kan Rijkswaterstaat natuurlijk weinig uithalen. Een tweede boot zal voorlopig niet in de vaart komen. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat zegt: 'Tegenover de kosten moet een zeker voordeel staan. Het aantal schepen dat op zee de tanks schoonmaakt neemt echter af. De bestraffing is strenger geworden, de gezagsvoerders worden milieu bewuster en de grote maatschap pijen zien er streng op toe dat hun schepen aan deze praktijken meedoen'. Dit Is het tweede artikel in een serie van drie over de olievervuir ling op zee. Het eerste artikel stond in de krant van zaterdag 5 lull. Jerusalem KARELTJE KNETTER De door de NCRV vertoonde film Jerusalem, mijn vaderstad, had wel Iets meer te bieden dan de talrijke toeristische plaatsjes die op het scherm verschijnen. Yehoram Gaon, een vooraanstaand acteur en zan ger in Israël heeft verdienstelijke pogingen ondernomen om te komen tot gemakkelijk te begrijpen karak teristieken van 'de stad, waar de wegen naar de hemel elkaar krui sen'. De wegen van het orthodoxe Jodendom, van de christenheid en van de Islam. Gerard van den Berg deed meer dan een degelijk en goed verstaanbaar Nederlands commentaar bij deze film uit te spreken. Merkbaar was ook, dat hij zich had ingeleefd in de geestes gesteldheid en de visie van Yehoram Gaon. Een gevoelig voorgedragen reproductie van het origineel. Met alle waardering voor deze Neder landse inbreng, geloof ik toch dat de Joodse geest authentieker op mij zou zijn overgekomen via de stem van Gaon zelf, al zou ik ondertitels nodig hebben gehad om hem te begrijpen. Ik had hem zelf willen horen vertellen over zijn vader, 'de mystlkus, de kabbalist, die bijna de dag van de Verlossing had berekend toen hij stierf'. Achter deze ene zin zit namelijk die immense wereld van Joodse cultuur en godsdienst. Het zal de opmerkzame kijkers (vergeef me de cliché-uitdrukking) hebben gefrappeerd, dat in deze Israëlische film het Islamitische element eveneens op indrukwek kende wijze reliëf kreeg. De Joodse producer dacht er niet aan, de scèène weg te laten, waarin Arabi sche kinderen als les opdreunen dat in een ver verleden de brengers van de Islam goed waren voor de Joodse bevolking. Het zijn immers niet de Mohammedanen, maar de christenen geweest die het anti semitisme hebben uitgevonden en bloedig tot uitvoering hebben gebracht. In het voorprogramma draaide de Tros een nieuwe serie onder de titel 'In Londen staat een huis'. Een al direct opvallende overeen komst met de Amerikaanse serie Maude is de geforceerde humor. Bepaald geen genre dat strookt met de gevoelens van het hele Neder landse volk. De filmaankopers van de Tros mochten wel wat kieskeu riger te werk gaan. In Aktua TV waren bewijzen te zien van gevaarlijke gevolgen van overbevolking bij de zilvermeeu wen. Op Schiermonnikoog zijn ze zo talrijk, dat zij op bedenkelijke schaal jongen van andere vogel soorten aanvallen en opvreten. Mensen die daar dicht bij de natuur leven, spreken van een abnormale toestand en vrezen zelfs dat de agressie van de zilvermeeuwen zich tegen de mens zal gaan keren, waardoor een Hitchcock-illusie als in de film 'de Birds' gruwelijke werkelijkheid zou worden. Maar de staatsbiologen halen er hun schou ders over op, zo werd in de uitzen ding door een Trosmedewerker ge zegd. Deze vogelkenners kwamen echter niet zelf aan het woord. De hier op bezoek zijnde Ameri kaanse senator en oud-vice-presi- dent Humphrey gaf vlot en met overtuiging zijn visie op de ver houding Verenigde Staten-Europa. Een discussie met Europeanen op internationaal niveau zou waar schijnlijk nog interessanter zijn uitgepakt dan deze monoloog, waaraan Wibo van de Linde nauwe lijks te pas kwam. Prof. Heertje vond de economische toestand niet zo somber als andere specialisten. Hij heeft me evenwel niet tot optimisme kunnen over halen. TON HYDRA NOS-radio actief tijdens Friese zeilweek HILVERSUM Het vertellen van het sterkste verhaal, eventueel de perfectste leugen of het maken van het lekkerste kookgerecht onder de historische naam Schepelstruyf zijn twee attracties, die de NOS-radio heeft verbonden aan de verslagge ving van de tiende Friese Elfste- denweek. Om de zeilwedstrijden te kunnen verslaan vaart de als studio inge richte salonboot Princehof mee van maandag 14 tot en met zaterdag 19 Juli. Vanaf de boot worden 'Zoeklicht op Nederland' en het NOS-programma op woensdagavond gepresenteerd. Maandag 14 juli ligt de Princehof in Sloten, dinsdag in Stavoren, woensdag in Bolsward. donderdag in Franeker, vrijdag in Leeuwar den. later in Dokkum en zaterdag Is de boot weer terug in Leeuwar den. 98. De heer H. H. Puckelton draai de het licht op en stelde zich voor de werkbank. Zijn diepe inzicht in technische problemen stelde hem in staat uit de rommel de juiste instrumentjes tevoorschijn te halen en weldra was hij dus met enkele schroevedraaier in de weer. Al gauw bemerkte hij dat alles nog heel was en daarom mompelde hij te vre- den! 'Een degelijk uurwerkje hoor! Héél degelijk! Ja, ja die jongens van vroeger wisten wat klokjes ma ken was. Onze eigen Britse indus trie had het echt niet veel beter kunnen doen. Nou daar gaat-ie dan. Even nog wat olie op de on rust en in de lagertjes. En dan eens kijken wat-ie doet'. Humfrie sloot nu de zilveren kast en bracht voor zichtig het uurwerkje op gang. En dat had hij beter kunnen laten, want op hetzelfde ogenblik floepte het licht uit en met een droge knappende tik begon het uurwerkje te lopen. Een geluid als van een sirene loeide door de smidse snij den de scherp, en al maar hogejar van toon. Het was yerschrikkelijfys en Humfrie schrok zich een hoedji Hij greep het klokje beet, van pl<- om het stil te zetten. Maar de ki gloeide als vuur in zijn hand en was te veel voor de arme Brit. schreeuwde angstig om hulp en zij] kreet sneed de der eeuwen. Toet zette hij het in paninsche angst een lopen de smidse leeg achterla tend. ieiimte ïda^ '%eft g w ilitiel wel wind PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN Radio vandaag HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 Badinerie. (7.30 Nws. 7.41 Echo) 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voor de hulsvr. 8.45 De wonderlij ke letter M. 10.00 (S) Aubade. (10.30 Nws.) 11.30 Bejaardenprog. 11.55 Scheep spraat. 12.00 (S) Van twaalf tot vijf. (12 30 Nws. 12.41 Echo. 13.00 Kees Schll- peroort. 14.00 Praten met....kinderen ln tehuizen. 15.30 Nws. 16.00 Trektocht langs musea.) OVERH.VOORL.: 17.00 Het tulnbouwproject op Curacao. KRO 17.10 (S) De hutsgeklutste kinderspelen. 17.30 Nws. 17.32 Echo magazine. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 (S) Lichte gramm.muz. 19.00 (S) Bel Canto op de zomeravond. AVRO: 20.00 Vanavond: amu8.prog. met om 20.00 (S) Hoogtepun ten uit operettes. 20.45 (8) De avonturen van de gezusters Wledemeyer, radiostrip. 21.05 (S) Voor nu en nog eens. 21.45 (S) Herman van Voorthulzen: het Avro con certorgel. 22.00 (S) In 't Leidse Bosje. 22.30 Nws. 22.40 Radiojourn. 22.60 (S) Vanavond laat nieuws. 23.05 (S) Het Hongaars Trio Lajos Horvath. 23.20 (S er floot een vogel ln de wel. 23.55 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. i (S) Dag met een plaatje. (8.00 Nws. AVRO: 9.40 Jeugdkoor en orgel. 10.00 (S) Kleutertje luister. 10.10 Arb.vit. (11.00 Nws. 11.03 Radiojourn.) 11.30 Rondom twaalf (11.55 Beureber.) OVERH VOORL 12.30 Uitz. voor de landbouw. AVRO: 12.40 (S) Plano: klass. muz. 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. 13.21 (8) Rondom de restanten van de hoofdstad 14 00 (S) ome Sweet Home. 14.30 (S) Toespelin gen op...Carl Maria von Weber. 16.20 (S) Essay. prog, over kunst. 16,00 Nws. 16.03 Radiojourn. 16 05 (S) Gebakken venster banken ln de, zon. 17.00 (S) Mobiel. 18.00 Nws. 18.11 Radiojourn. 18.21 De gesproken brief van Albert Mllhado. 18.25 (S) Arabeske. amus.muz. 18.45 Toppers van toen. 19.25 (S) Jeugd en ritme, lichte muz. NOS: 19.50 Den Haag van daag. 20.00 Nws. KRO: 20.05 Overweging. 20.15 (S) Voordracht en muz. 21.10 Tijd heelt wonden, hoorspel. 22.25 (S) Klass. muz. (ln de pauze: 22.55 Babel-kalender: kort kultureei nieuws. 23.55 Nws. HILVERSUM III VARA: 7.02 Drie op je boterham- 9 03 (S) Pep-op-drie. 11.03 (S) Drie draalt op verzoek van mensen uit de sportwereld. 12.03 (S) Drie draalt tussen de middag, (tussen 13.02-16.00 Rechtstreekse rep. van de Ronde van Frankrijk) 14.03 Geeode- meurders. 16.03 (S) Mix met o.a. de LP- top-20. Speciaal In de tuinen van het kasteel De Haar spelen Duitse kamerorkesten werk van Vivaldi. Ned. 1/19.40 0 De NCRV vertoont de avontu renfilm Het logboek van de Black Pearl. Ned. 2/20.21 0 Onderwerpen in Nader Bekeken van de EO zijn: Sapanningen tus sen Noord- en Zuid Korea. Zuid- California bouwt een Hollands dorp Eurovest in Brussel. Ned. 1/21.10 0 Willy Caror. zingt liederen waar mee Richard Tauber grote succes sen behaalde. Ned. 2/21.50 O Aan de Amerikaanse oorlogsfilm Action in the North Atlantic uit 1943 werkten veel bekende spelers mee, o.a. Humphrey Bogart, Ray mond Massey en Julie Bishop. Ned. 1/22.00 O Angst voor de angst is een psychologische film van Rainer Werner Fassbinder naar een ver haal van Asta Schelb. Duitsl. 1/21.00 In de AVRO-serie Rondom de prestanten van de hoofdstad, bepsslt Dick Klomp het orgel van de Koningskerk. Hilv. 2/13.21 Elly van Stekelenburg en Willy Brill spelen M. Bielers spel Tijd heelt wonden. Hilv 2/21.10 9 Het Amat.'-kwartet besluit het KRO-programma met het eerste strijkkwartet van Schubert en Mo- zarts Eine kleine Nachtmusik. Hilv 2/22.25 "TJ5s^7TÏÏ3^EÊ^TainiTïïr?ïïanïr. 18.10 Joost mag niet eten. 18.45 Nabeschouwin gen van de Ronde van Frankrijk.) VA RA: 19.02 Drie loopt achter. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en blues. 22.02 (S) (P)opdonder. 23 02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) Nacht-drle-draal. 2.02 HELP, 4.02 TRUCK. KRO: «.02 Scheer Je weg TV vandaag NEDERLAND I NCRV 14.00 Simsalabim 14.37 De Bavianen van Gombe, film 15.25 NCRV-Poppenkast NOS 18.25 Tour de France 18.45 Minimolen 18.55 Journaal EO 19.05 Land van de Lappen 19.30 Wat is een Bijbelclub-kamp? 19.40 Vivaldi in Haarzuilens, klass. muz. 20.00 Journaal 20.20 DeWaltons 21.10 Nader bekeken 21.55 Tenslotte VPRO 22.00 Action in the North Atlantic 23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal NCRV 19.05 Bonny, tv-serle 19.30 De geheimen van de dierenwereld 20.00 Journaal 20.21 Het logboek van de Black Peacl, speelfilm 21.50 Willy Caron zingt Richard Tauber 22.30 Verleih uns Frieden, gewijde muz. NOS 22.50 Journaal 22.55 Tour de France 92 Maar toch ging Robert ook op zijn knieën liggen om te gaan drinken. Maar uit de poel steeg zo'n gewel dige stank op. dat hij er misselijk van werd en terugdeinsde. Maar Arvid dronk maar en dronk maar. Wat stinkt dat. mompelde Ro bert. Dat kon Arvid niet schelen, hij hoefde niet te ruiken, als hij maar kon slikken en hij kreunde van tevredenheid. Zou Je het wel kunnep drinken? Het stinkt net als oude "pis! Maar Roberts dorst was zo hevig, dat hij alles wel wilde drinken en hij zou er ook op zijn knieën bij gaan liggen, toen hij een bordje ont waarde. dat in de grond geslagen was. Er stond iets op te lezen en zodra Robert het in zich opgeno men had. stond hij alweer over eind: LOOK AT THIS Don't drink The Water is Poison The Death Het volgende moment gilde hij Ar vid toe: Kijk! Arvid! The death! In zijn grote schrik bediende hij zich van een woord, dat Arvid niet kon verstaan. Kijk naar dat bord! Daar staat hetHet water is vergiftig! Opeens wist hij weer. wat de Mexi caan gezegd had: dat het water langs de weg niet betrouwbaar was. Iemand was hier al voor hem ge weest. en had ontdekt dat het wa ter vergiftig was en op dit paaltje geschreven dat een ander er niet van moest drinken. En je hebt er al een heleboel van gedronken! HIJ greep zijn ka meraad bij zijn schouders om hem weg te trekken. Maar Arvid was al op zijn knieën gaan zitten. Hij had al genoeg gehad. Het water liep in dikke druppels langs zijn mondhoe ken naar beneden. Hij droogde zijn mond af en zei: Smerig bocht! het lest je dorst niet eens behoorlijk Het is vergiftig! Robert wees op het bordje met de rode letters, maar de Engelse woor den zeiden Arvid niets. Niet meer drinken! Het was niet lekker, merk ik nu. Het stinkt! ArvidSpuw het uit! Je moet het weer uitbraken! Waarom dat Omdat het vergiftig is, hoor Je me nou? Je hebt de dood op de hals gehaald! Je moet het weer uitbraken Kom. dat zal wel wat meevallen- Robert trok hem weg van de poel en drong er nog eens op aan: Braken moet je, beste Arvid! Steek je vingers in je keel. dan ga je wel braken! Maar Arvid wilde er niets van gelo ven, zijn buik klokte van het water, hij kon niet merken, dat het ge- gevaarlijk was. En hij wilde helemaal niet braken. Alleen maar lekker liggen slapen. Maar Arvid dan toch.Luister nouJe moet het weer uitbra kenhet kwijt zien te raken Robert probeerde zijn eigen vingers in de keel van zijn vriend te ste ken. Schei uit.Jk merk er niets vanIk wil alleen maar stil blij ven liggen. Er was niets met Arvid te begin nen. Hij wilde alleen maar slapen. En waarom moest hij een vinger in zijn keel steken? Hij was immers helemaal niet misselijk. Hij wou alleen maar slapen, het was immers nacht en bovendien was hij nog Copyright Hoilandia B.V. Bnnm nooit van zijn leven zo moe ge weest. Arvid ging met zijn hoofd onder de struiken liggen, alsof hij het wilde verstoppen. Hij was meteen in slaap en haalde luid en snurkend adem. Het was opeens helemaal donker geworden, want er was een grote wolk voor de maan gekomen. De woestijn verzonk in duistermis met rotsblokken en al. Ergens ln al dat zwart lagen een afgeknaagd paar- debeen en een witte, uitgedroogde vinger die recht omhoog stak uit het zand. Robert zat naast zijn slapende ka meraad de woestijnnacht in te sta ren. Er was niets van de waterpoel te zien, noch van het bordje dat daarnaast opgesteld stond, maar het was er wél, en de woorden ook: Look at this The DeathDe dood was er ook nog, vlak bij hen, de dood hield zich alleen maar verborgen. Dat deed hij soms, om de mensen om de tuin te leiden. Maar hij was er wel. Er waren twee benamingen voor de dood, die heel verschillend klonken. (Wordt vervolgd.) Verticaal. 2. gebergte in Rusland, 3. uniek, 4. tennisterm, 5. telwoord, 6. ledige ruimte, 7. lijn, 8. kleur, 10. voornemen, 12. plaats in N.H. 14. oorsprong, 16. keurbende, 19. pers. voornaamw. 20. Verenigde Staten van Amerika. 21. god van de zee, 22. god van de liefde, 23. ten dele, 24. erwtensoep. 25. deel. 27. water in N.Br. 29. meisjesnaam, 30. socie- té (afk. Oplossing van gisteren 1. permissie. 2. melodieus. 3. porse lein, 4. monsteren, 5. sentiment, 6. derwaarts, 7. gelijkenis, 8. botvie ren, 9. regisseur. PERSIANER e a inge an icht aiei »s 1 leer in ijfs gen intij Ir (at egv Horizontaal. 1. lichte bedwelming, 5. meisjesnaam, 9. van dezelfde soort, 11. het inrijden, 13. ontsmet tingsmiddel, 15. min, 17. meisjes naam, 18. vis, 19. hooghartig, 21. kinderjuffrouw, 22. aanhangsels van een boek, 24. verlegen, 26. na tuurlijk waterbekken, 27m vreemde munt, 28. schandel 30. vettige zelf standigheid, 31. schittering, 32. berg ln Thessalië, 33. delfstof. Van een verslaggever RENESSE Bij het zwemmen ln zee bij Renesse waarvan wij giste ren al melding maakten, is zondag waarschijnlijk ook de 21-jarige A. W. H. Bax uit Oosterhout verdron ken. Door een sterke onderstroom werden zes personen omver getrok ken. Vier wisten zich uit het water te redden, maar de 34-jarige G. van Roesel uit Tilburg verdronk. Het lichaam van de heer Bax Is nog niet gevonden. DEN HAAG De regering zal eet financiële bijdrage leveren voor d( aanleg van parkeergelegenheid bi. oudere winkelgebieden. De steur- bedraagt ten hoogste 50 procent van de werkelijke kosten, terwijl d( kosten van de grondverwerving niet worden gesubsidieerd. Staats secretaris Hazekamp (economische zaken) heeft deze regeling inge steld, omdat de meeste oude win kelgebieden tot stand zijn gekomen in een periode dat het autobezit nog niet zo'n hoge vlucht had ge- nomen, bovendien gaat er, aldui staatssecretaris Hazekamp, dooc veranderingen ln de bebouwing, zo als de aanleg van voetgangersge bieden, parkeerruimte verloren. De regeling geldt ln het algemeen voor winkelconcentraties die vóór 1960 zijn gebouwd. Om in aanmerkini voor de subsidie te komen moei duidelijk worden aangetoond dat de parkeerruimte (terrein of garage) hoofdzakelijk zal worden gebruikt door bezoekers

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4