JVerkloosheid steeg in uni meer dan verwacht Gelderse 'heksenjacht' bejaardenoorden Gonzalez Byass Ruim 85 procent van autorijders in gordel Maatregelen ter bescherming dieren tijdens transport antal werklozen nu 221.000 er 2 :ht arrestaties geus bezit 3-At> n hard-drugs ,asf Poging meisje te wurgen mislukt Kredietinstellingen moeten voortaan vergunning hebben Regering wil kwelllingen stoppen Geding om uitspraken over jacht Provincie zou zwarte lijst particuliere huizen hebben )UW/'KWARTET DINSDAG 8 JULI 1975 BINNENLAND 3 we Ms gewei p; mem >n allei een onzer verslaggevers STERDAM Ruim 85 procent de automobilisten met een au- van na 1 januari 1971 maakt ten de bebouwde kom gébruik de autogordelsinds 1 juni dicht. Van het totale aantal au- \obilisten - dus inclusief zij, die verplicht zijn een gordel in r auto te hébben - doet 75 pro- t dit. is het resultaat van een recente •kproef van de Stichting Weten- appelijk Onderzoek Verkeersvei- eid (SWOV). die beide percen- »s opvallend hoog noemt. Uit het onderzoek kwam ook naar voren, dat slechts twee procent van de automobilisten hun gordel uit de auto had verwijderd. De SWOV had verwacht, dat dit percentage veel hoger zou liggen. De stichting herinnert eraan, dat het percentage dragers in mei - dus voordat het gébruik verplicht was - slechts 45 bedroeg (overigens nog altijd een verdubbeling ten aanzien van juli vorig jaar). De SWOV schrijft de opmerkelijke stijging van de percentages toe aan een goede combinatie van voorlich ting en verplichting. Bij de steekproef is wél gebleken, dat veel automobilisten hun gordel slecht omgespen. Driepuntgordels zijn vaak als opgedraaide touwtjes om de borst geslagen, terwijl heup gordels soms om de buik blijken te worden gedragen. De stichting zal binnenkort een nieuwe steekproef nemen. Daarbij zal ook de bebouwde kom ivorden betrokken. Hoofddoel van dit on derzoek is na te gaan in hoeverre de verplichting een blijvend effect heeft. Jie h; niet wijz en d n als 'ïileidi i je viel in onze Haagse redactie IN HAAG De werkloosheid is in juni opnieuw gestegen. Gecorrigeerd t» ^ar de seizoeninvloeden steeg het aantal werklozen met bijna tienduizend 221.000. bedroeg de groei (eveneens voor seizoen gecorrigeerd) al ongeveer n ■hi D al id Cl tiek, t-rdhi hanfg ad, ijke Iden zed inga ti gedai t el n tn de warf< Jarin dat a kl Hs *tei Ark boer W. stijging van de werkloosheid, zo ijft het ministerie van sociale in het maandelijks verslag de arbeidsmarkt, is groter dan ens het seizoenpatroon ver- it mocht woeden. Eind juni be- het aantal werklozen 176.510, ;een 3.080 meer is dan een id tevoren. In vergelijking met 1974 steeg het aantal werklo- met ruim 66.000. Het aantal inen op aanvullende werken en sociale werkvoorzieningsobjec- steeg in juni met ruim 10.000, de geregistreerde arbeidsre- 187.070 werd. Dit betekent opzichte van mei een stijging 1.9 procent. teregistreerde vraag naar perso- (eveneens voor het seizoen rrigeerd) daalde in juni met tot 44.300. Volgens het minis- van sociale zaken wijzen ge- ivens over aantallen personeels uitjes in dag- en weekbla- een onzer verslaggevers DHOVEN Vier Nederlanders, uwko Belgen en een Duitser zijn te de Eindhovense politie aange- 1en wegens het in bezit hebben j. rerhandelen van heroine of an- i verboden verdovende midde- A. politie-acties begonnen vrijda- toen bij een controle op de Z.' dijk de twee en twintigjarige ser W. F. en de vierentwintig- :e Eindthovenaar J. V. in het bleken te zijn van enkele ïmen heroine. hierna hield de politie een isc-he wagen aan. De inzitten de twintigjarige L. K. en de "Ên tienjarige D. E. beiden uit ielt, alsmede de negentienjarige uit Hout-Halen bleken ook in bezit te zijn van enkele gram- heroine, een hoeveelheid am- kninen en een vuurwapen dat uitzgnader onderzoek een alarmpis- met uitgeboorde loop bleek te v; vangsten van de Eindhovense oed ie werden zondagmiddag voort- slag( t toen op de Dommelstraat de er igjarige Eindhovenaar F. B. op aangehouden. De man ge- g zich verdacht en ging op de toen hij een politiewagen zag. n v4 bleek een gram heroine en en e dragees van het verdovend u w«lel bij zich te hebben. r lansluiting op enkele verhoren aanleiding van bovengenoem- Arrestaties werd in een café op larkt de achttienjarige Eindho- J. K. aangehouden. Hij verdacht van handel in ver- nde middelen. In «ijn gezel- p was de vijfentwintigjarige hovenaar A. M. Ook hij werd de tand gevoeld en overhan- de politie enkele grammen ie die hij waarschijnlijk juist J. K. had gekocht. le in moe leid* K' (ADVERTENTIE) I Ontspan u eens een ogenblik. Leg dit blad - even neer. En geniet van een goed glas sherry. den er op dat het aantal vacatures in de eerste vijf maanden van dit jaar ongeveer 25 procent kleiner was dan in dezelfde periode van 1974. Een even grote daling deed zich voor in de vraag die bij de arbeidsbureaus is geregistreerd. Werktijdverkorting Het aantal bedrijven met werktijd verkorting bedtoeg half mei 1.326. Deze bedrijven hebben de moge lijkheid in totaal 84.770 werkne mers korter te laten werken. In vergelijking met half april trad. gemeten naar het aantal betrokken werknemers, een daling op in Gro ningen, Gelderland en Noord-Bra bant. In de overige provincies en voor alle provincies tesamen echter is er sprake van een stijging. De toename was het grootst in de me taalnijverheid, terwijl eveneens een geringe toename valt te constate ren in de carosserie- en caravanbe- drijven. Het ministerie van sociale zaken wijst erop dat de industriële pro- duktie over de eerste vier maanden van 1975 ruim acht procent lager lag dan in dezelfde periode in 1974. Hieruit, alsmede uit de stagnerende bouwproduktie en de gestegen ar- beidsproduktiviteit, val| in belang rijke mate de teruggelopen perso neelsbezetting te verklaren. In ver gelijking met het jaar daarvoor liep het aantal werklozen in april al met zeventigduizend (voor seizoen gecorrigeerd) op in mei en juni Bouwvakkers Het aantal werkloze bouwvakkers daalde in juni met dertien procent. Dat is in vergelijking met juni 1974, toen de daling zes procent bedroeg, een verbetering. Deson danks telt deze beroepsgroep nog steeds het hoogste aantal werklo- Van onze correspondent EINDHOVEN Een nog onbekend gebleven jongeman heeft zondag avond in Eindhoven getracht de 17- jarige mejuffrouw A. van de L. door wurging om het leven te brengen. Het meisje liep samen met een vriendin door de Vestdijktunnel, richting binnenstad, toen zij werd ingehaald door een fietser. De man wierp zijn fiets aan de kant en liet zich pardoes op het meisje vallen. De vriendin rende angstig weg en ging onmiddellijk hulp halen. Toen zij kort hierna met enkele personen terugkwam, liet de man het meisje los. en vluchtte. Het aangerande meisje liep ernstige keelverwondingen op. Zowel het slachtoffer als dc vriendin konden van de dader slechts een vaag sig nalement geven. zen: 27.160. De werkloosheid van mannen nam in juni sterk toe on der de metaalbewerkers, handels- en kantoorpersoneel en textielar beiders, De werkloosheid van vrou wen steeg in alle beroepsgroepen meer dan in juni 1974. Vooral de ontwikkeling van het aantal werk loze naaisters en kantoorpersoneel noemt het ministerie van sociale zaken ongunstig. DEN HAAG Ter bescherming van vooral de kleine crediteuren, die juist door manipulaties van on gecontroleerde kleinere financiële instellingen schade kunnen lijden, heeft minister Duisenberg van fi nancien besloten in het wetsont werp 'toezicht kredietwezen' een vergunningenstelsel in te voeren. Dit zal gelden voor alle kredietin stellingen. Eisen voor het verkrijgen van een vergunning zouden volgens de mi nister moeten zijn: meerhoofdige leiding, minimum eigen vermogen van 500.000,- en publicatie van een jaarrekening die is goedge keurd door een registeraccountant. De vergunningen zullen worden af gegeven door de Nederlandsche Bank. Tegen het vergunningenbe leid is administratief beroep moge lijk. Tenslotte wordt het niet onder het bedrijfseconomische toezicht staan de instellingen verboden om zich tot het publiek te wenden voor het bedrijfsmatig aantrekken van geld bedragen beneden een bepaalde grens of daarbij te bemiddelen. In elk badseizoen wagen zwemmers zich te ver in zee. Vrijwilligers van de Zandvoortsc reddingsbri gade moesten gisteren deze jongeman op zijn luchtbed ophalen, omdat hü te ver van het strand was afgeraakt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering wil het, kwellen van dieren tijdens het vervoer een halt toeroepen. Dit zal moeten gebeuren via een groot aantal beschermende maatregelen, zowel bij het nationaal als het internationaal vervoer. (ADVERTENTIE) Met 'n kriskraskaart kan Pa Spoor voor f 52,- alle kanten uit. Da's nou het leuke van een NS kris kraskaart. Kost maar f 52,-. En toch mag je acht dagen lang treinen waarheen je wilt. Zo ver je wilt. Door heel Nederland. En met de kaart krijg je bovendien nog 'ns 50% reduktie op interlokale bussen. Anders gezegd: een prima manier om in uw vakantie veel te zien. Voor erg weinig geld. Kriskraskaart: onbeperkt reizen voor'n schappelijke prijs. DEN HAAG De Koninklij ke Nederlandse Jagersvereni ging heeft een ort geding aangespannen tegen de Hage naar Norman van Swelm, vo- gelkundige en medewerker van het vogelpopulatie-onder zoek Ockenrode. Eiser in het kort geding, dat 14 juli dient voor de Haagse arrondisse mentsrechtbank is ook de heer Th. J. Veen, directeur van de vereniging. De jagers beschuldigen de heer Van Swelm ervan in een interview met de Delftse Cou rant onware en grievende uit spraken te hebben gedaan over de jacht. Deze uitspra- en waren: 'Jagen is moord van het zuiverste water', 'sommige jagers schieten op ooievaars' en met opzet do den van niet-soortgenoten heet jacht.' De laatste uit spraak deed de heer Van Swelm ook in een interview met Trouw/Kwartet, dat werd gepubliceerd op 26 november vorig jaar. De jagers eisen dat de heer Van Swelm zich zal onthou den van 'onware en beledi gende uitspraken over de jacht in Nederland in het al gemeen en jagers in het bij zonder' op straffe van een dwangsom van duizend gul den. De jagers menen dat de jacht moet worden gezien als een vorm van natuurbescher ming. De heer Van Swelm vindt daarentegen, dat de na tuurbescherming zou zijn ge baat bij het afschaffen van de plezierjacht in Nederland. KOPENHAGEN Deense klachten over het optreden van Nederlandse vissers op de Noordzee zullen deze week worden behandeld door de Deens-Nederlandse commissie die is opgericht met het doel zulke klach ten te bespreken. De commissie zal donderdag in Ko penhagen bijeenkomen. Deense trawler-vissers hebben herhaalde lijk geklaagd over de incidenten Minister Van der Stee (landbouw en visserij) heeft hiertoe bij de Tweede Kamer het ontwerp van de wet op het dierenvervoer en een wetsontwerp voor de goedkeuring van het internationaal verdrag van Parijs uit 1968 ingediend. Beide wetsontwerpen zijn er op gericht de regels voor de bescherming van dieren tijdens nationaal en inter nationaal transport te verbeteren en te bundelen. Momenteel zijn de bepalingen sterk verspreid over de wetgeving. Onder het Europese verdrag vallen vee. tamme vogels en konijnen, honden en katten, andere zoogdie ren en vogels en koudbloedige die ren. Bij vervoer over de weg. over zee of door de lucht, worden een groot aantal eisen gesteld, dT be trekking hebben op de geschiktheid van het vervoermiddel, de wijze waarop de dieren worden verlade*» en de verzorging van de diereti tijdens het vervoer. Er worden ook voorwaarden gesteld over de hygiëne, ruimte voor de dieren en de wijze waarop ze zijn vastgemaakt. Verder moeten man nelijke en vrouwelijke dieren wor den gescheiden, evenals de ver schillende soorten. Wanneer dieren lijden door oponthoud, zoals bij voorbeeld bij stakingen of bij het vervullen van grensformaliteiten zal dat zoveel mogelijk vermeden moeten worden. Het verdrag, dat begin 1971 in werking is getreden is reeds door 16 Europese landen ondertekend. (met name koeien en varkens). Bij het transport van deze dieren zal in de toekomst, wanneer de wet wordt aangenomen en het verdrag wordt ondertekend, bij het vervoer een dierenarts worden ingeschakeld. In het wetsontwerp op het dierenver voer is de bepaling opgenomen dat de dierenarts de landbouwhuisdie ren die worden uitgevoerd, voor het inladen moet onderzoeken of ze geschikt zijn te worden vervoerd. De dierenarts moet daartoe een verklaring afgeven. Hij kan ook een rustpauze voorschrijven. Nieuw in de wet dierenvervoer ls ook de mogelijkheid in te grijpen tijdens het transport. Dit kan op grond van de toestand waarin de dieren verkeren of vanwege het feit dat de dierengeneeskundige of an dere verzorging is onthouden. In de wet wordt geen onderscheid meer gemaakt tussen binnenlands- en -uitenlands vervoer. In principe zullen de Nederlandse en buiten landse vervoermiddelen aan dezelf de eise*" moeten voldoen. Het wetsontwerp heeft alleen be trekking op het bedrijfsmatig, com mercieel vervoer. Onderzoek De meeste dieren, die worden ver voerd, zijn de landbouwhuisdieren Van een onzer verslaggevers ARNHEM Een reeds lang sluimerende ongerustheid bij de exploitanten van particuliere bejaardenoorden over het beleid, dat in Gelderland met betrekking tot deze instellingen wordt gevoerd, is tot een hevige uitbarsting gekomen; beslo ten werd zelfs dat een van de provinciale inspecteurs (de heer H. G, Kuipers) voorlopig niet meer zal worden binnenge laten. De houders van tehuizen op commerciële basis verwijten de provincie dat die bezig is met een heksenjacht, die ten doel heeft hen geleide lijk aan tot sluiting te be wegen. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Bejaardenoorden (NEVEB), de heer W. A. Schreuder, deelde gisteren mee, dat men illegaal in het bezit is gekomen van een 'zwarte lijst', waarover de provincie beschikt en waarop alle niet door een bestuur geleide te huizen mét kwalifica tie voorkomen. Welzijn primair Van de zijde van de provin cie Gelderland is men erg gereserveerd met het geven van commentaar met het oog op de laatste ontwikke lingen, maar wel wordt erop gewezen dat volledig in overeenstemming met de Wet op de Bejaardenoorden wordt gehandeld. Gelder land, dat tezamen met Noord-Holland een derde van alle Nederlandse bejaar denoorden onder toezicht heeft, wil het welzijn van de oudere mens voorop stellen. Om die reden, zo heeft ge deputeerde mej. mr. J. M. C. van Driel (CDA) enige tijd geleden medegedeeld, vindt Gelderland een betere sprei ding over Nederland ge wenst. Het is ook de reden waarom gedeputeerde staten er bij de minister van CRM op aandrongen een vesti gingsvergunning in te stel len voor toekomstige hou ders van bejaardencentra. Voor zover niet in moderne bejaardenoorden gevestigd, die op niet-commerciële ba sis staan en geleid -worden door een stichtingsbestuur, verblijven de mensen veelal in oude villa's, waar ze vaak te krap zitten, onvoldoende voorzieningen hebben enzo voorts. Gedeputeerde Van Driel gaf toe dat men daar in bepaalde gevallen een liefdevoller en zeker per soonlijker verzorging krijgt dan in de grote officiële centra, maar soms moet de provincie ingrijpen omdat de zorg duidelijk beneden de maat blijft. Van de 350 bejaardenoorden in 1970 zijn er tot nu toe minder dan 300 overgeble ven. Hiervan werken er 91 commercieel. In een aantal gevallen kwam het tot een beroepsprocedure bij de Kroon. De provincie werd hierbij in het gelijk gesteld. Mej. Van Driel, die het bij de directeuren-exploitanten van particuliere bejaarden oorden lelijk verkorven heeft, heeft erop gewezen dat sluiting meestal het ge volg is van het marktme chanisme. Vaak ook sloot men zelf omdat de provincie afraadde langer door te gaan. In een klein aantal gevallen werd op last van de provincie gesloten. Persoonlijker Intussen voelen de laatste tijd steeds meer houders van particuliere bejaarden oorden in Gelderland het zwaard van Damocles boven zich hangen. 'Het gaat daar bij niet alleen om ongeveer tweeduizend bejaarden', al dus NEVEB-voorzitter Schreuder ('goddank heb ik zelf een tehuis in Utrecht') 'maar ook nog eens om zo'n zeshonderd personeelsleden voor wie de toekomst onze ker is geworden'. Op een dezer dagen gehou den protestvergadering, waar vijfenvijftig van de eenennegentig exploitanten te hoop liepen, bleek de ver ontrusting plaats gemaakt te hebben voor verontwaardi ging. Men wilde een daad stellen. Op grond van de wet op de bejaardenoorden heeft de provincie opspo ringsbevoegdheid. Toch wil men inspecteur Kuipers de toegang weigeren omdat men hem onbekwaam acht. In elk geval totdat binnen kort in de Staten van Gel derland een nota over het bejaardenbeleid aan de orde komt. 'Geen lijst' Volgens de heer Schreuder heeft de provincie Gelder land een zwarte lijst van alle bejaardenoorden, hoe wel het bestaan ervan steeds door GS is ontkend. Bij de door een stichting geleide centra staan, volgens hem, geen aantekeningen. Bij de commerciële oorden staan balletjes. Waar één balletje bijstaat, mogen alleen nog maar bejaarden geplaatst worden in overleg met de inspecteur. Waar twee bal letjes bijstaan, mag nie mand meer worden ge plaatst. De heer Schreuder: 'En er is in Gelderland nog altijd een tekort van vierentwintig honderd bedden voor be jaarden'. Naar zijn oordeel zijn in deze provincie de eisen voor bejaardenoorden veel hoger dan elders in het land. 'Ik heb niets tegen de wet op de bejaardenoorden, maar ik maak er wel be zwaar tegen dat ambtenaren ze op eigen wijze gaan in terpreteren. We vechten niet voor rotte appels en wat niet deugt, moet inderdaad verdwijnen, maar het is on aanvaardbaar dat de parti culiere bejaardenoorden in het algemeen bedreigd wor den'. Proces Van de 'zwarte lijst' zijn fo tokopieën gemaakt. Die wor den in drie kluizen verspreid over Nederland bewaard. Bekeken zal worden of de provincie in deze kwestie mogelijk juridisch fout zit. Is dat het geval, dan volgt wellicht een proces. De ver ontruste exploitanten heb ben een steunfonds opge richt, ondermeer voor dit doel. Zij eisen dat zowel zij als de bewoners inzage krij gen van wat genoemd wordt 'thans nog geheime dossiers' over de tehuizen. Op het provinciehuis waar men als gezegd —spaar zaam is met commerftaar, attendeerde men erop dat er van enige verwarring sprake moet zijn. De provincie heeft van ieder beiaarden centrum een zogenaamde stamkaart. Met elkaar vor men die een inventarisatie van wat Gelderland in dit opzicht bezit. Er blijkt ook uit welke tekorten er in de verschillende tehuizen zijn. in huisvestelijk opzicht, wat medische voorzieningen be treft etc. 'Ik hou me gewoon aan de wet', heeft mejuf frouw Van Driel gezegd. Aan de kant van de Neder landse Federatie voor Be jaardenbeleid. bij wie de particuliere centra niet kun nen zijn aangesloten van wege het commerciële tintje is erop gewezen dat één der grootste bezwaren van dit soort tehuizen blijft dat de continuïteit niet is gegaran deerd. Houdt de exploitant er op een kwade dag mee op omdat hij een baan aan neemt, dan staan de bejaar den op straat. De Nederlandse Vereniging van Bejaardenoorden stelt daartegenover dat sluiting van tehuizen door de over heid met gedwongen ver plaatsing naar elders ook al heel wat menselijk leed heeft veroorzaakt. Zij ziet met grote belangstelling uit naar het debat dat tezijner- tijd over deze problematiek in de Staten van Gelderland zal worden gevoerd. Europese Commissie: voor 1977 geen nieuwe wijnaanplant Van een onzer verslaggevers BRUSSEL Om paal en perk te stellen 3an de over vloed van wijn in de Europe se Gemeenschap, stelt de Eu ropese Commissie voor iedere nieuwe aanplant van wijn stokken te verbieden tot 1 januari 1977. De ministers van landbouw van de EG zou den deze termijn moeten kunnen verlengen. In gebie den waar het aanbod veel groter is dan de vraag zou slechts twee derde van de ge rooide oppervlakten opnieuw bebouwd mogen worden. De Europese Commissie wil. dat dan alleen rassen worden ge bruikt die bijzonder geschikt zijn voor de produktie van kwaliteitswijn. Niet alleen de hoeveelheid, ook de kwaliteit is nl. een zaak, die de Europese autori teiten zorgen baart. Om de kwaliteit te verbeteren wil de Commissie een verhoging van het alcoholgehalte voor tafel wijnen van 8,5 tot 9.5 graden. Het wijnoverschot in de EG heeft dit voorjaar al geleid tot een wijnoorlog tussen Ita lië en Frankrijk. RITA 'We doen net of we in de openluchtbioscoop zitten.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3