In Kampen hadden ze net zo'n tafel Plaatselijke oecumene krijgt meer ruimte 1 Vandaag li Onze adressen Pensioen Molukse •ex-legerpredikanten Lang verwacht document van Vaticaan Brochure van Gijsen over abortus morgen naar beekse bergen! to TROUW/KWARTET DINSDAG 8 JULI 1975 KERK /BINNENLAND Kamper studentenleven in 1912. Staande Janus Boerkoel, in het midden Klaas Schilder (overge nomen uit „100 100"). door A. J. Klei De man die in ons spreekkamertje zat, breidde zijn armen uit en verklaarde op luide toon dat hij 87 jaar, goed gezond en goed gereformeerd was. Nadat ik deze bijzonder verheugende mede delingen naar behoren verwerkt had, vroeg hij wat ik vond van die oude foto in 'De dominee gaat voorbij' met studenten van de Vrije Universiteit achter een tafel vol flessen wijn. Hij wachtte mijn antwoord niet af en gaf als zijn mening dat het 'knap misselijk' was. Nee. niet dat ze die plaat in dat boek gezet hadden, want nou zag je maar weer dat er bij de VU toch altijd 'vlees en wereld' bij was gekomen. Als het om dominees ging. had hij ze dan ook liever van de eigen hogeschool in Kampen dan van de VU, dat begreep ik zeker wel. Vroeger kon hij in de kerk met een vaststellen waar de man 'op stoel' theologisch was opgeleid. Ik luisterde geboeid naar deze uit eenzettingen. maar mijn geloof in de door deze vitale abonné geschetste tegenstelling tussen de VU en Kampen is volstrekt aan het wankelen gebracht toen ik bij het doorbladeren van het gedenk boek '100 10' (ondertitel: de gereformeerde kerken in Neder land en haar hogeschool te Kam pen) op pagina 190 een afbeel ding uit 1912 aantrof van een onmiskenbaar met drank beladen tafel. Net zo'n tafel als waarover de meneer uit het spreekkamertje bij zijn lectuur van 'De dominee gaat voorbij' was gestruikeld. Net zo'n tafel, met daarachter nu geen naar de wereld lonkende mensen van de VU. maar Kamper studen ten. En dan geen slampampers van wie je gelukkig nooit meer wat verneemt, maar aanstaande theologen die later hun partij in de gereformeerde kerken behoor lijk hebben meegeblazen. zoals de toekomstige professor Schilder en de predikant-chroniquer in hope J. D. Boerkoel. Een mens wordt door zulke prent jes er krachtig bij bepaald hoe zeer de klad in gedenkschriften is gekomen. Toen in 1954 de Kam per hogeschool een eeuw oud was. verschenen twee, wat Scheps-van- Kerknieuws pleegt te noemen: kloeke boekwerken, met titels die er niet om logen: 'Sola Gratia' en 'Een monument der Afscheiding'. Ze waren volgestouwd met eerbie dige dankbaarheid en dankbare eerbiedigheid en mocht het gere formeerd blazoen eens een vlekje vertonen (een kerkscheuring of zo) dan werd daar schielijk een stichtelijke saus overheen gego ten. Maar wat krijgen we nu in han den? '100 10' is eigenlijk geen echt boek. meer een heel dik soort tijdschrift (van 240 bladzij den) en bovendien is er niet eens een duidelijke mijlpaal. Als ik de samenstellers (drs. J. van Gelde ren, prof. dr. J. Plomp en W. C. Veenendaal) goed begrijp, zou twee jaar geleden het studenten corps honderd-en-tien jaar heb ben bestaan, maar het bestaat ei genlijk niet meer. Welnu, de ver dwijning van studentikoze jac quetten. linten en vaandels is er een uiterlijk teken van dat we na een dikke eeuw van rustig voort gaande geschiedenis (nog eens. compleet met kerkscheuringen, maar die hoorden, hoe dan ook. bij het vertrouwde patroon) een tiental jaren kregen van volledig andere snit. De in '100 10' aangeboden opstellen. Impressies, foto's én tekeningen willen een bijdrage leveren tot het bepraten van de geweldige veranderingen en verschuivingen ln de gerefor meerde kerken en haar hoge school. Het boek zelf is al uiting van een niet onaanzienlijke wijziging: alle gereformeerd triomfalisme is zoek in het uitvoerig opstel van kerk historicus Plomp over de gerefor meerde kerken na de tweede we reldoorlog. Ik vond dit treffend geïllustreerd door déze zin uit het slot van zijn 54 pagina's tellend verhaal: 'Rechts' en 'links' ont moeten elkaar nauwelijks, een be nauwend verschijnsel in een kerk. die altijd haar eenheid gezocht had en ook gemeend had te vin den in de confessie, de éne con fessie van allen.' De bijdrage van prof. Plomp maakt '100 10' ook voor de buitenwacht (d.w.z. dege nen die niet in Kampen studeer den of er op andere manier geen relatie mee hadden of hebben) aantrekkelijk en van betekenis, maar er is méér dat me aanlei ding geeft dit mijlpaal-loze ge denkboek met enige warmte aan te kondigen. Ik attendeer om te beginnen op de bijdrage van dr. Bas Wielenga die zich afvraagt of in Kampen misschien de aandacht niet wat minder op de Buskes van Assen en wat meer op Buskes als socia list in de traditie van Blumhardt en Barth gevestigd had kunnen zijn. Wielenga, die het heeft over de jaren vijftig, signaleert wel onafhankelijkheid van 'de geest van de tijd, maar niet van 'de geest van de groep'. Dr. Aat Dekker schreef een gevoe lig-openhartig stuk over prof. dr. G. Brillenburg Wurth, de man 'aan de grens van de breuklijn, op de kanteling van de tijd'. Van wijlen ds. Boerkoel zijn fragmen ten overgenomen van wat hij over Schilder optekende op zijn boei ende, heel persoonlijke manier. Prof. dr. G. Th. Rothuizen wekt in zijn 'ontboezemingen van een kuyperiaan' (hij duidt zichzelf graag zo aan: anderen heb ik dat eigenlijk nooit horen doen) zijn collega's op, de kop te vormen van een demonstratieve optocht en hij legt geruststellend uit dat zij daarmee in de lijn der vaderen zullen zijn: zie pagina 204. Prof. dr. Herman N. Ridderbos kan op een meeslepende wijze nijdig zijn maar ook heel fraai vertellen. Van dit laatste het vol gend staal, uit wat hij voor '100 10' verhaalde over de relatie tussen uitgeverij Kok en de hoge school. Het gaat over de periode dat de heer J. H. Kok nog alle zeilen moest bijzetten om zijn zaak op te bouwen. Prof. Ridder bos: Kok had meer snaren op zijn viool. Hoe hij het verzonnen heeft, weet ik niet, maar hij vond, dat het muziekleven aan de Theo logische School en daaromheen (er waren toen véél studenten, hele en halve) op hoger peil ge bracht moest worden. Dit inzicht correspondeerde exact met. de kans, die hij kreeg in Dresden een grote partij accoord-cithers te ko pen. Hij deed de gok, wierp zich zelf op de kunst en gaf met be hulp van enkele studentenvrien den in de Aula van de School een demonstratie, hoeveel muziek er in een cither zat en wat het zou kunnen worden als men, tegen schappelijke prijzen, deze edele kunst op grotere schaal ging be drijven. Hoe aantrekkelijk voor de burgerij, iets nieuws ook voor de Kamper schonen, die van enig meerder wereldlijk genot toch niet afkerig behoefden te zijn, vooral niet als het van de zijde van de studenten kwam! Kortom, er zat muziek in, voor de School èn voor Kok. Honderden accoord- cithers gingen door zijn handen, heel Kampen tokkelde de snaren. '100 10'. dat meer bevat dan dit artikeltje behelzen kan, is ver krijgbaar door storting van 18,25 (daar zitten de portokosten bij in) op giro 234641 t.n.v. de theo logische hogeschool, Oudestraat Kampen, met vermelding van de titel van het boek. HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amserdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN. Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25, Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. RIJSWIJK Het ministerie van CRM heeft aan vier Molukse ex- legerpredikanten van het voormali ge KNIL en twee predikantswedu wen pensioen toegekend, zolang zij in Nederland blijven wonen. Het ministerie overwoog hierbij, dat deze predikanten op verzoek van de toenmalige hoofdlegerpredi- kant in 1946 en 1947 door de pro testantse kerk in Indonesië ter be schikking waren gesteld en dat zij in 1950 in opdracht van de hoofdle- gerpredikant de naar Nederland vertrekkende Molukse militairen hebben gevolgd. Omdat deze predi kanten daardoor financieel in een nadelige positie zijn gebracht, werd een toelage redelijk en wenselijk geacht. Het besluit van CRM werd geno men op verzoek van de werkgroep van de raad vaft kerken voor de relatie Nederland/Indonesië. Van een onzer verslaggevers ROME/AMERSFOORT Het Vaticaans secretariaat voor de eenheid heeft gisteren het lang ver wachte document gepubliceerd over 'de oecumenische samenwerking op regionaal, nationaal en plaatselijk vlak'. In dit document wordt ruimer plaats gegeven aan de eigen verantwoordelijkheid van de landelijke bisschoppenconferenties voor ee n oecumenisch beleid, dat afgestemd is op de plaat selijke omstandigheden. p ee STI de ten d olie, Het document, dat ondetekend is door de voorzitter van het secreta riaat, de Nederlandse kardinaal Jan Wïllebrands, gaat met name in op de deelname van de r.k. kerk in vele landen aan raden van kerken. Enige kerk Deze raden mogen niet het begin vormen van een nieuwe kerk, ter vervanging van de geloofsgemeen schap, die nu bestaat in de r.k. kerk. Het document citeert een verklaring van de wereldraad van kerken, volgens welke een kerk de andere lidkerken niet als kerken in de volle en ware zin van het woord behoeft te erkennen. Volgens het laatste concilie is de r.k. kerk de enige kerk, aldus het document. Een raad van kerken heeft het gezag, dat haar lidkerken haar toe kennen. Een duidelijke moeilijk heid vindt het secretariaat voor de eenheid de verklaringen, die raden van kerken doen over allerlei ethi sche en politieke problemen. Het document signaleert het gevaar, dat de raden met dergelijke verklarin gen de plaats van de kerken gaan innemen en dat is niet de opzet. Wanneer de lidkerken daartoe niet uitdrukkelijk toestemming hebben gegeven, kan een dergelijke verkla ring niet op rekening worden ge schreven van de verschillende ker ken, maar is ze eerder een aanbod aan de kerken. Het document geeft aan de plaatselijke r.k. kerken het advies, eerst helderheid te krijgen over deze zaak. alvorens lid te wor den van een raad. Het document noemt het normaal, dat er binnen raden van kerken bezinning is over theologische uit gangspunten, maar legt er wel de nadruk op, dat de rooms-katholieke deelnemers alleen aan dergelijke discussies kunnen meedoen 'in overeenstemming met de leer van hun kerk'. Kardinaal Willebrands Experimenten tarisch kunnen worden. Het stuk toont zich gereserveerd ten aanzien van het oecumenisch gebruik van kerkruimten. 'Het blijft regel, dat een katholieke kerk uitsluitend bestemd is voor de ka tholieke eredienst'. Niettemin wordt daaraan toegevoegd, dat op deze regel uitzonderingen mogelijk zijn, mits goed afgesproken en met goedkeuring van de bisschop. Bij gezamenlijk onderwijs is een aparte katechese nodig, 'zolang de christenen niet verenigd zijn in hetzelfde geloof'. Ook bij samen- Hulpmiddel werking in de massamedia moet Iedere kerk de gelegenheid hebben haar eigen leer en concrete leven naar voren te brengen. In de oecu menische gezondheidszorg dient de r.k. kerk voor haar ethische begin selen uit te komen. Het document constateert op allerlei terreinen, dat de samenwerking snel toe neemt. Zo wordt op het ogenblik bij 133 bijbelvertalingen interker kelijk gewerkt. In zeker twintig landen is de r.k. kerk al volledig lid van de raad van kerken en in nog eens twintig lan den zijn daarover besprekingen gaande. De rlc. kerk wordt zo steeds duidelijker in de vaart van de oecumene meegetrokken en prof. Fiolet verwachtte, dat zij op deze wijze op de duur wel eens lid van de wereldraad van kerken jou kunnen worden. Prof. Fiolet onderschreef ook ten volle, dat raden van kerken geen superkerken willen zijn en niet meer gezag hebben, dan de lidker ken hun toekennen. De Nederland se raad van kerken kent verschil lende soorten verklaringen. Er zijn verklaringen, die met instemming van de lidkerken gedaan worden. Andere verklaringen worden wel in overleg met de lidkerken, maar toch op eigen gezag van de raad gedaan. Ook is het mogelijk, dat een sectie van de raad een verkla ring doet in eigen verantwoorde lijkheid. Uiteindelijk groeit er toch een zeker vertrouwen, dat de raad in de geest van de kerken zal handelen. Wat de uitspraak in het document betreft, aat volgens het laatste con cilie de r.k. kerk nog steeds de enige kerk is, zei prof. Fiolet, dat het concilie hierover een zekere tweeduidigheid vertoont. Ongetwij feld is het concilie in deze geest begonnen. Maar er is later ruimte voor een andere visie gekomen, zo dat er ook documenten zijn. die daarvoor opening maken. i obi app eid ',S :t T Vele christenen werken liever in informele en spontane groepen aan vormen van praktische oecumene op het grondvlak, dan binnen de officiële kaders. Het document con stateert dit en raadt de plaatselijke kerken aan, nauwe contacten te behouden met deze experimentele groepen, die vanwege hun intuïties 'niet zonder belang' zijn voor de toekomst van de oecumene. Het is noodzakelijk, dit de activiteiten van deze groepen zich ontwikkelen in verbondenheid met de bisschop, anders zouden ze ontrouw aan de katholieke beginselen en zelfs sek- Erkenning' De secretaris van de raad van ker ken in Nederland, prof. dr. H. A. M. Fiolet (zelf r.k.) zei ons gisteren het document van het secretariaat voor de eenheid positief te waarde ren. 'Al is er een begrijpelijke on dertoon van bezorgdheid, in Rome erkent men nu het bestaansrecht van de nationale raden van kerken en dat daarin steeds meet plaatse lijke kerken meedoen. Rome is be reid een groot stuk verantwoorde lijkheid naar de nationale bis schoppenconferentie te delegeren'. Aan het document, dat 32 pagina's telt. is vier jaar gewerkt. In 1973 werd het ontwerp globaal goedge keurd op een algemene vergadering van het secretariaat voor de een heid, waarbij vertegenwoordigers van vele nationale oecumenische commissies aanwezig waren. Na verwerking van amendementen en een laatste correctie door de con gregatie voor de geloofsleer gaf de paus toestemming, het document als een hulpmiddel aan de bis schoppenconferenties te zenden. Op een persconferentie, gisteren in Rome, noemde de Italiaanse Jezuïet Roberto Tucci, adviseur van het secretariaat voor de eenheid, het document 'eerder een impuls, dan een rem' voor verdere oecumeni sche samenwerking. Evenals prof. Fiolet zei ook pater Tucci te ver wachten, dat de r.k. kerk langs deze omweg van deelneming aan natio nale raden van kerken dichter komt bij een toetreding tot de we reldraad. Dat laatste zal echter niet overhaast gebeuren. UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. Aardgas Onvoldoende aardgas te vinden voor toenemend gebruik, meldde Trouw/Kwartet. Dat klopt ook wel. Tegen dit soort, verspilling is m.i. ook geen enkele brandstof opge wassen. Nog steeds wordt uitgegaan van een procentuele toename van het 'verbruik'. Het komt thans neer op een verdubbeling van 'verbruik' over ca. 20 jaar. Dat betekent dat we de komende twintig jaar meer brandstof denken op te stoken dan in de afgelopen duizenden jaren tezamen! Het betekent ook een verviervoudiging over 40 jaar: een verdertigvoudiglng over honderd jaar, enz. Maak me toch niet wijs dat zoiets goed voor ons is. Ook kernenergie is geen oplossing al was het alleen maar vanwege ver- duizendvoudiglng van de afval warmte. Wanneer we al onze hoog spanningsmasten zouden ombou wen tot windmolens, dan nóg zou dat onvoldoende zijn voor onze huidige "erspilling. Als we ook de zonne-energie beter zouden benut ten en wat zuiniger zouden zijn, dan kwamen we wél een heel eind. Utrecht ing. H. Venema lossen zijn weinig overtuigend. De auto is in 1975 geaccepteerd als een belangrijk gebruiksvoorwerp. Dat dit als 'vanzelfsprekend' wordt be schouwd, kan men misschien be treuren. Logisch is het in ieder geval wel: men kan de klok niet terugdraaien Voorburg J. H. Grevers deeltje zijn van 1 miljard staatskas. De voordelen zijn dus bekend, nu de nadelen. Hoe denkt de heer Drees over het toerisme? Nederland is al een duur land en dus niet zo aantrekkelijk meer voor buitenland. Weldra zullen nog meer hotels ge sloten worden. De auto is al te zwaar belast en brengt al miljarden op aan belastingen en benzine waar ook meer dan de helft aan belasting op wordt betaald. Het zijn niet allemaal kapitalisten die een auto bezitten. Het zijn vaak hard werkende jongens die met veel moeite hebben gespaard. Een mens wil iets bezitten, een huis kopen is er niet meer bij, een auto, maar dan houdt het wel op voor Jan met de Pet en dit is hem gegund, eist D. Hoekstra De keerzijde Vrij parkeren Vrij parkeren (3) ROERMOND In een oplage van 4500 stuks heeft de persdienst van het bisdom Roermond een brochure over het abortusvraagstuk uitgege ven. Het boekje getiteld 'Bescherm ieder leven, ook het minste. Het is een gave Gods', telt twintig pagi na's en bevat de tekst van twee lezingen die de bisschop van Roer mond. mgr. dr. J. Gijsen voor art sen in Noordwijkerhout en ein Brussel heeft gehouden. Verder is er een artikel in opgeno men dat de bisschop over abortus provocatus heeft geschreven in het informatiebulletin van zijn bisdom. (ADVERTENTIE) Veel plezier voor weinig geld. Tussen Tilburg en. Hilvarenbeek. De heer Drees ventileert enkele Ideeën over parkeergelden. Wie de moeite neemt om'zijn argumenten te toetsen aan de werkelijkheid, kan toch niet geheel om de volgen de vragen heen. 1. Leveren de par keergelden wel het bedrag op. dat de heer Drees in gedachten heeft? 2. Wie gelooft er nu nog werkelijk, dat dankzij deze inkomstenbron de wegenbelasting verlaagd zal wor den? 3. Als de heer Drees zo'n bezwaar heeft tegen het feit. dat n iet-autobezitters betalen voor wél autobezitters - hij moemt in dit verband de hoge exploitatiekosten van ziekenhuizen e.d. - heeft hij dan nimmer bezwaar gehad tegen het veranderen van een bestem mingsheffing voor wegenaanleg in een algemene verkeerspot, waaruit o.a. ook het openbaar vervoer be taald kon worden? 4. Hoe moet de term 'selectief autogebruik uitge legd worden? Als hiermee bedoeld wordt dat men eigenlijk tegen het autogebruik is, moet de heer Drees dit zeggen. Zó ver gaat de heer Drees echter niet, maar daardoor kan men met zo'n term vele kanten op! pet autabezl* schept een ruim teprobleem. De argumenten van de heer Drees om dit vraagstuk op te 'Ons bedrijf, d.w.z. het bedrijf waar wij, werknemers van Vrede- stein, ons dagelijks brood verdienen, haalt nogal eens de kolommen in de pers. Dat er voor onze lotgeval len belangstelling bestaat doet ons deugd, maar er is ook een keerzijde aan de medaille. Toen Vredestein verkocht werd en er zowaar twee Amerikaanse bedrijven om vochten is er van de zijde der aandeelhou ders met veel steun van de hr. Posthumus Meyes vreugdevol naar de stijgende koersen gekeken en met blijde gezichten de winst geïn casseerd. Wij werknemers keken toe en vroe gen ons af waar ONZE winst zou blijven. Dat viel erg tegen. De voortdurende directie-wisselingen met evenzo vele beleidsveranderin gen hebben het Vredestein perso neel psychisch zwaar belast en doen dat vandaag nog steeds. We zijn er nog niet uit. Intussen echter moeten we wel in leven blijven en de teneur van diverse artikelen heeft onze verkdop niet bevorderd om het maar zachtjes uit te druk ken. Voor medeleven en opbouwen de kritiek zijn we zeer dankbaar doch van afbrekende krachten heb ben we genoeg. De Autoamploen had wat ons be treft haar artikel best mogen be sluiten met: 'Koop toch maar Vre destein banden dan doen we ten minste iets voor het personeel'. Didam PRIMITIEF Met Jan en Hanne zijn we paar dagen geleden naar Mari en Sjoke-van-de-televisie gew« Wij herinneren ons vaag een p gramma waarin twee oude mem te zien waren die in een so b-1 huttoestand temidden van allei primitieve omstandigheden nog der zaten te worden. Er werd in programma hoog opgegeven van primitieve staat. Marinus en Sji waren zulke eenvoudige lieden, konden niet eens lezen en schriji en ze lieten alles maar zoals het van overlang was. Vage beeld van die wat kitscherig aandoet uitzending kwamen mij voor geest. Maar ja, wat wil je, jongens van de televisie moeten tijd vol krijgen, dat is hun bro In ieder geval, Jan en Hanne h; den ontdekt dat ze hier niet vandaan onder Bast woonden Jan kon mij precies de weg wij» Bij Orego de grote baan op en d bij de Franman rechtsaf en als twee keer de grote telefoonleidi gepasseerd had, dan was je praktisch. Het geval zelf viel tegen. Er was niet veel te ziéaï Marinus nodigde ons binnen gebaren die op een gewoonte-v< ming duidden. En inderdaad, waren na die uitzending al drieduizend mensen, overal va ijf daan geweest, Amerikanen, Chiun zen en allerlei uitlandse Cretenz^ Binnen zat Sjoke. Alles antiek, ze. Ze bedoelde dat het er een tn it was en dat was ook zo. Een hanfg ge jongen uit de buurt had, moet ik zeggen, voortreffelijke to's gemaakt die vijftien gulden stuk moesten kosten. Sjoke zei met een zekere verontschuldigden Buiten lagen vlak voor de inga van de vervallen boerderij tt grote hopen met takken, afgedat t te stoelen en verder vui'l. Wel scie derachtig, maar dat is een tn meestal. Sjoke informeerde Hanne of wij ook katholiek warf* Hanne gaf een wijs antwoord: ook christelijk. Hanne was trouwens zat. Ze beloofde Marinf 1 omdat hij erover klaagde dat nooit eens iets kreeg, een kl<!V£ fleske cognac. Maar dan, zei Ha5rt ne, dan ga ik er ook nievers mi henne. itij d< st 1rr 01 NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw Vennep-Abl II nes (toz.): J. Wolswinkel te Ark te Spijkenisse: D. J. Spijkerboer Santpoort: te Nieuwerkerk: W. Kolkert te Oudemirdum. Aangenomen naar Nieuwk< (toez.) C. C. J. Bronsgeest te Helder. fe Bedankt voor Dalfsen (toez.) J. wi Kraaijenbrink te Vorden. GEREF. KERKEN (VRIJG) Beroepen te Loppersum: A. |P( Snoo, kand. te Zwijndrecht p Heemse: L. Douw te Enschede Z. J CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Vlaardingen de Romph te Naarden. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Nijkerk: C. Moleni te Biezelingen. Sonja Barend Voorzitter V. H. P. G. Verweij Goodricht-Vre- destein. Vrij parkeren Vrij parkeren, niet Juist, zegt Drees. Volgens de heer Drees zou de auto bezitter voor parkeren een gulden per etmaal moeten betalen. Voor de nog werkende stand is het dan nu wel heel duidelijk waar de heer Drees heen wil. De gewone man moet van de weg om ruimte te scheppen voor het kapitaal Drees. Het zou aldus Drees nog een voor- Wij autobezitters betalen mede aan de tekorten van het openbaar ver voer waar ook mensen die te gierig zijn om een auto aan te schaffen gebruik van maken. Heeft u al uit gerekend hoeveel lagere inkomens er een auto hebben? Zeer veel meer dan de hogere inkomens, dus pluk ken van de arbeiders! Nee Drees. nu stemt er helemaal niemand meer op DS'70. Het waren er geluk kig al weinig. Rotterdam A. Neuteboom Kard. Alfrink Als kardinaal Alfrink naar aanlei ding van zij 75ste verjaardag - de normale eindstreep van een bis schoppelijke loopbaan - werkelijk graag reacties wil horen over zijn beleid, hoop ik, dat onze publici teitsmedia ook rooms-katholieke gelovigen, die hem liever vandaag dan morgen zien heengaan als aartsbisschop, aan het woord zullen laten. Mogen zij dan duidelijk laten blijken, dat zij aan de 'Roomse' kant staan van de ondergrondse breuklijn, tussen 'Rome' en 'U- trecht'. Het is deze breuklijn, die de polarisatie veroorzaakt, welke de kardinaal zegt te betreuren, maar die door hem juist werd bevorderd. Eén voorbeeld uit vele: pater Wi- nand Kotte is in het aartsbisdom de enige priester, die elke maand enkele in het Nederlands vertaalde toespraken van de paus verspreidt. Zonder proces werd onlangs deze pater door de kardinaal onder een belachelijk voorwendsel openlijk verstotenpaus Paulus VI moet doodgezwegen worden, onbekend en dus onbemind blijven bij de Neder landse katholieken, om dezen rijp te maken voor de toekomstige bo vengrondse scheuring in de R.K.Kerk. Kardinaal Alfrink eert paus Paulus VI met de lippen, maar niet met het hart, en dit laatste wordt door het kerkvolk aan beide zijden van de breuklijn goed aangevoeld. Leidschendam J. H. Maas "in Een paar dagen geleden las ik uw blad het verslag over de uitz<£,*; ding van Sonja Barend. Wij hadd haar uitzending gemist daar oi kleuren-tv het juist begaf. Wij vi den haar uitzendingen erg goed kijken er steeds naar. De verslag^t ver vond het erg spijtig dat ze er haar uitzending niet verderop was gegaan dat men op een afstafcg ook kan genieten en dat vind ook. We residen veel, zijn 'in v< schillende landen geweest en kan in mijn boeken, die ik nu wèe als herstellende zieke in mijn raa stoel schrijf, weer genieten van les. Sonja ga zo door, je doet lBr prima. Amsterdam mw I. van Wieren-Bit 'S Actie tegen boeren We waarderen 'het zeer, dat 'Trouw' in haar nummer van 4 j j.l. aandacht heeft geschonken a de akties van het Hondurese lei tegen de boeren, culminerend in gevangenname van 131 boeren, v boerenleiders, de bezetting twee vakbondsgebouwen de mo< op minstens twee boerenleid door gewapende huurbendes van grootgrondbezitters. Door welke oorzaak dan ook is ter een fout geslopen ln de nam van de arbeidsorganisaties. Het ger heeft de gebouwen bezet van Nationale Unie van Boeren, UI en van de Algemene Arbeid ersci trale CGT, terwijl CLAT-Nederte een solldariteitscampagne is gest op verzoek van de Latijns-Am< kaanse la ndbewerkersfederatie F( De hoofdstad van Honduras is gucigalpa. (Bij de overname en verwerk van ons persbericht, lijken bi alle c's vervangen te zijn door o' Overigens wijzen we er graag dat CLAT-Nederland ook nanciële aktie is gestart voor ste aan de gevangen boeren, vi steun aan de familie van gewoi en vermoorde boeren, voor 1 aantrekken van onafhankelijke a vokaten enz. (Giro 1 91 81 08 i CLAT-Utrecht). Verder worden individuele person opgeroepen brieven en briefkaart te zenden naar de president i Honduras, Palacio de Gobierno, gucigalpa, Honduras en naar Hondurese ambassadeur in Dui land. Auf der Hostert 4. 53 Godesberg. Informaties: CLAT-ll derland. Nieuwe Gracht 47, Utrecf tel. 030-31 96 75. Utrecht Gerrit secr. bestuur CLAT-Nederl

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2