- Europa wordt snel ouder ^inland: deze tiaand geen ■eiligheidstop Algemene staking verlamt Argentinië net Nieuwe.Haaése Courant enmetNieuwe Leidse Courant Arnhem geeft fietser voorrang 3L In deze krant 7/-, °l/ty Werkloosheid steeg weer - pag. 3 i vaifoorbereidingstijd te kort el slachtoffers overvolle wegen jf Doden bij strijd op Timor over band met Portugal Aftreden van regering brengt bonden niet van hun stuk: Grote kans ontmoeting Kissinger- Rabin mi Neef van vermoorde vrouw in arrest legalen i rij voor egalisatie Meegenomen Welkomstvoordeel L- hoort bij u. 10-1 33e JAARGANG NO. 9566 - DINSDAG 8 JULI 1975 Trouw -e*. -«r- Twr TT WIN WAT TIENTJES Het ziet wat vreemd ditmaal maar 't is toch duidelijke taal 'GAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWEZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AM STERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 iONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 B.A.. r be- idor 1.90 inne AMSTERDAM Geboorte en sterfte in Europa zullen elkaar snel in evenwicht gaan houden, waardoor de bevolkingsgroei in dit werelddeel binnen dertig jaar tot stilstand komt. In Oostenrijk en Finland zullen dan zelfs min der mensen wonen dan op het ogenblik. Nu al is de bevolkings groei in Europa (zonder de Sow- jet-Unie) slechts een derde van bet gemiddelde over de hele we reld. Een evenwicht tussen geboorte en sterfte is volgens een rapport van de economische commissie van de VN voor Europa, waaruit dit blijkt, nog nooit eerder voorgeko men. De studie dient als discus siestuk voor een regionale bijeen komst in Genève als vervolg op de wereldbevolkingsconferentie in Boekarest, vorig jaar november. In het rapport staat verder dat het aantal oude mensen in Euro pa sneller zal toenemen dan alle andere bevolkingsgroepen. De mensen in Europa kunnen gemid deld een leeftijd van 70 tot 75 jaar bereiken, aldus het rapport. Volgens de studie zou de groep van 60 'ers zou dan zelfs twee maal zo groot zijn. Tegenover het groter worden van de groepen boven de zestig staat een gelijk blijven of zelfs iets kleiner worden van de groep tus sen 0 en 15, aldus het rapport. Nederland was tussen 1960 en 1970 één van de snelste groeiers binnen Europa (gemiddeld één procent per jaar). Oost-Duitsland en Ierland daarentegen waren hekkesluiters, met een groei van minder dan één procent over de hele periode. De groei in Neder land (alsook in Zwitserland) werd veroorzaakt door de toevloed van buitenlandse werknemers en niet door een groter geboorteoverschot, aldus het rapport. van ii fini HU te Gi ENÈVE (AP-, Reuter) Het is sinds gisteravond laat zeker dat Europese veiligheidsconferentie te Genève niet op 28 juli in ;lsinki zal worden afgerond met een door de Sowjet-Unie zo ge- ïnste 'top'. ïland kondigde maandagavond dat de uiterste termijn waar- inen deze topconferentie nog zou nnen worden georganiseerd thans "initief is verstreken, technische redenen is het nu on gelijk de gewenste datum van 28 nog aan te houden, aldus de b gedelegeerde. Geneefse conferentie, 'waaraan landen deelnemen, duurt nu al NCHEN Alleen al in Zuid- ptsland zijn het fgelopen week- 46 mensen om het leven komen op de autowegen. Volgens politie, die gisteren de balans p opmaken na de chaotische toe- bden van zondag en zaterdag, pmen in Beieren en Baden- irttemberg meer dan drieduizend •'Jkeersongelukken voor, waarbij mensen gewond raakten. Kans onweer 33 lal IMBwe lai Wi Droog zonnig en warm met iter op de dag kans op on eer in het zuiden van het land. Overwegend matige wind tussen noordoost en zuidoost. Maximumtempera tuur van 25 tot 30 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Minder bestendig zomerweer Morgen zon op: 04.30 onder: 20.59 maan op: 0502 onder: 21.50 twee jaar. Zij zit thans vooral vast op een meldingsplicht voor troepen verplaatsingen. De Sowjet-Uniet wil dat iedere troepenbeweging op min der dan 250 kilometer van een grens wordt gemeld. De westerse landen vinden die norm te ruim: het zou betekenen dat de kleine landen iedere troepenbeweging moeten mel den. De Finse mededeling komt na tien dagen ingespannen maar vruchte loos onderhandelen over de datum van deze 'top' die de Russische par tijleider Leonid Breznjew nog voor het einde van de maand had willen houden. De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko heeft in Romë tijdens een perscon ferentie eerder gewaarschuwd dat het uitstellen van de topconferentie 'een zware verantwoordelijkheid' op de schouders van het westen zou laden. Volgens sommige gedelegeer den is de datum 4 augustus nog steeds haalbaar, maar anderen we zen erop dat dit strijdig is met de agenda's van de politieke toplieden. Zo krijgt president Ford rond die datum in Washington premier Ta- keo Miki van Japan op bezoek. DJAKARTA (AFP) Bij gevechten tussen aanhangers van het Revolu tionaire front voor de onafhanke lijkheid van Portugees Timor (Fre tilin) en van het democratisch ver bond van Timor (UDT) zijn zes doden gevallen en werden meer dan twintig personen gewond. Dit is maandag bekendgemaakt door het Indonesische legerblad 'Berita Yuda'. BUENOS AIRES (Reuter, AP) Argentinië was gisteren verlamd door een algemene staking nadat besprekingen op het laatste mo ment tussen regering en bonden waren mislukt en de regering was afgetreden. De staking van 48 uur is uitgeroe pen door het 3,5 miljoen leden tellende algemeen vakverbond CGT nadat de regering loonsverhogingen tot 150 procent had begrensd tot maximaal 50 procent. Een laatste poging van minister van arbeid Ce- cilio Conditti om de staking te voorkomen mislukte. Hij onderhan delde een uur met vakbondsleider Casildo Herreras zonder resultaat. Na afloop deelde het vakverbond mee dat de staking zou doorgaan. Gistermorgen trad het acht leden tellende kabinet af om de weg voor onderhandelingen te effenen. De woordvoerder van president Isabeli- ta Peron deelde mee dat het kabi net en de 20 staatssecretarissen waren teruggetreden om een oplos sing te vergemakkelijken voor het arbeidsgeschil en de politieke crisis. Daarvoor was veel kritiek geuit op in het bijzonder de ministers van sociaal welzijn Jose Lopez Rega en vai. economische zaken Celistino Rodrigo. Invloed De zeer behoudende Lopez Rega _T - "®BiPil¥PI mag in naam minister van sociaal vakbondsleider Casildo Herreras (derde van links) praat op de valreep met minister van arbeid welzijn zijn, in feite bekleedt hij Cecilio Conditi (tweede van rechts). Het mocht niet meer baten: de algemene staking ging door. een functie als minister-president en heeft hij grote invloed op me- mmmm vrouw Peron. Dit weekeinde werd zijn naam in verband gebracht met de anti-communistische alliantie «\6rK (AAA) in Argentinië die verant- woordelijk wordt gesteld voor de Plaatselijke oecumene krijgt moord op tientallen vooruitstreven- meer ruimte 2 de Argentijnen. 'In Kampen hadden ze net Celstino Rodrigo - de derde mi- i f i, 9 nister van economische zaken m taiei a twe€ jaar en pas een maand op het q departement staat aan hevige opOri kritiek bloot vanwege de manier waarop hij de inflatie te lijf wil Kuipers mist slag9 gaan. Op 4 juni, twee dagen nadat hij Economie aan de macht was gekomen, deva lueerde hij de peso met 50 procent, Economische logica op wat tot de grootste prijsstijging in CvDrus van ireen belan? 11 de Ar§ent»inse geschiedenis leidde. Cyprus van geen Deiangn Dit had enorme looneisen tot ge_ Brieven van lezers 2 volS van de bij het algemeen vak strips en reuiiieton4 verbond aangesloten bonden van Radio- en tV-programma's 4 de metaal-, textiel-, en bavenarbei- Dichtbij en verder 5 derS. Beurs io Op 28 juni bepaalde president Pe- WASHINGTON Verwacht wordt dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissin ger, zaterdag in Bonn een onder houd zal hebben met premier Rabin van Israël. Kissinger zal Rabin dan de verzekering geven dat Israël meer concessies aan Egypte kan' doen zon der dat zijn veiligheid gevaar loopt. Amerikaanse functionarissen lieten weten dat de ontmoeting in Bonn tussen Kissinger en Rabin niet van tevoren is vastgelegd, maar zeker ook niet mag worden uitgesloten. In Israëlische kringen was men posi tiever. Men wees erop dat Rabin dinsdag voor een bezoek van vier dagen naar West-Duitsland gaat en dat Kissinger zaterdag in Bonn zal zijn na zijn onderhoud in Genève met zijn Russische collega Gromiko. Zie ook pag. 7. IN HEM De gemeente Arnhem wil de fietser met er onderscheiding gaan behandelen. Het fietspaden- dat nu 125 km lang is, zal met 150 km worden uit breid. Er zijn hiervoor enige redenen: fietsen is goed- veroorzaakt geen geluidshinder, verontreinigt de t niet en vergt weinig ruimte. Behalve het f ietsen Arnhem het bromfietsen bevorderen, maar men stelt h wel op het standpunt dat het bromfietsen moet rden losgekoppeld van het fietsen en eigenlijk meer de sfeer van het snelverkeer thuishoort, verkeersafdeling van de gemeente Arnhem heeft teren een fietspadenplan gepresenteerd, dat niet zon- meer bedoelt het fietsen en het bromfietsen te sti leren, maar waarbij er ook van uitgegaan wordt de veiligheid van de tweewielers, als zeer kwetsbare, \en voorrang genietende groep, in het verkeer dient vorden vergroot. Met het feitspadenplan dat destijds aangepakt werd, nadat Arnhemse ouders hadden geklaagd over de ge varen van hun schoolgaande kinderen, is een bedrag van enkele miljoenen guldens gemoeid. Gehoopt wordt dat het Rijk hiervan 8 ton voor zijn rekening neemt. Het streven is om het plan, als het door de bestuurlijke molen is gegaan, in vijf jaar te realiseren. Arnhem kent aanzienlijke hoogteverschillen. Men heeft het gevoel dat het fietsen krachtig wordt aangemoedigd als daarvoor de nodige voorzieningen worden getroffen. Het gaat niet alleen om vrijliggende of verhoogde fiets paden. maar ook om fietsstroken, ventwegen waar ge fietst kan worden enzovoorts. Ook wil men het toeris tisch gebruik van de fiets stimuleren door ten noorden van de stad aan te sluiten op een fietspadenplan van de Recreatiegemeenschap Veluwe. Binnenland Maatregelen ter bescherming dierentransport 3 Gelderse heksenjacht op bejaardenoorden 3 Biologen niet eens over methode van vuilbestrijding 4 Buitenland Soares dreigt met demonstraties 7 India's rijken sterven aan kanker 7 Na Mexico moeten vrouwen thuis verder emanciperen 8 HAARLEM De politie van Haar lem heeft de 44-jarige C.V. aange houden, omdat zij hem ervan ver denkt zaterdagavond zijn tante, de 57-jarige mevrouw J. Westerman te hebben gewurgd. De man die de parterre van haar huis aan de Amsterdamse straat bewoont, was aanvankelijk als ge tuige gehoord. Tot maandagochtend heeft hij echter de wurging ont kend. De neef heeft verklaard dat hij in de nacht van zaterdag op zondag even op de eerste etage, waar zijn tante woonde, is gaan kijken of alles in orde was. Toen heeft hij naar zijn zeggen de vrouw dood op bed aangetroffen. Hij heeft een kennis gehaald en beiden zijn tot de slotsom gekomen dat de vrouw dood moest zijn. Daarna hebben zij de politie ge waarschuwd. Gisteravond laat maakte minister Cecilio Conditti bekend dat er een oplossing gevonden was ter be ëindiging van de staking. Na een gesprek van drie uur met de lei ders van de CGT zei hij tegen journalisten: 'Ik geloof dat we kun nen zeggen goede avond en geluk kig land, want er is een oplossing. De voorzitter van de CGT toonde zich minder optimistisch en zei: 'Er volgen meer vergaderingen. Wij wachten op een antwoord'. ron dat. de loonsverhogingen niet meer dan 50 procent zouden mogen bedragen. Hierdoor ontstond een diepe kloof tussen de Peronistische regering en de vakbonden, tot dan de belangrijkste steunpilaren van het bewind. Met de staking negeren de bonden de staat van beleg die vorig jaar november werd ingesteld om het toenemende politieke geweld te be strijden. In het officiële document waarin het besluit tot de staking werd bekend gemaakt, verklaarde de CGT dat de werkende klasse president Peron steunt evenals de leer waarop de Peronistische beweging is geba seerd, maar dat zij de regerings maatregelen verwerpt die een dras tische vermindering van het inko men betekenen. Er was gisteren vrijwel geen ver keer in de straten van Buenos Ai res. Winkels, kantoren, banken, ca fés en restaurants waren gesloten. Het openbaar vervoer stond stil, de ponten over de Plata voeren niet. de internationale telefoonverbin dingen waren uitgevallen en de ra diostations brachten alleen band opnamen met muziek- In het weekeinde hebben de huis vrouwen de winkels belegerd om zoveel mogelijk levensmiddelen in huis te halen. Ook morgen, als de staking is afgelopen gaan de win kels niet open omdat het dan een nationale feestdag is. De bonden hebben toegestaan dat er kern be zetting is bij de waterleiding, gas- en elect-riciteitsbedrijven. Zieken huizen helpen in noodgevallen ele illegaal in Amsterdam ver- levende buitenlandse werkne- ers trokken gistermorgen naar et politiebureau in de hoofd- ad om hun verblijf te legali- ren. Op de foto een lange rjj iitenlanders voor het politie- ueau in de Spaarndammer- i'aat. Politie te paard hield een gje in 'iet zeil. VAKANTIE PRIJSVRAAG (4e WEEK) Alle getallen meegevallen? Zin nen goed bewaren, u weet: ook deze week stellen wij nog drie maal dertig gulden beschikbaar om onder de goede oplossers te verdelen. Bewaar uw gevonden zinnen vast bij de briefkaart, dan verloopt zaterdag alles vlot. Zet uw zinnen op papier. Zet u die op een lezer? Schrijf dan alle wooroen hier Voor abonnees aanbrengen of werven behoeft geen exarfien te worden gedaan. Cijfers hoeven wij dus nie mand te geven. Ronde cijfers verstrekken wij wel, drie maal dertig gulden voor goede oplossingen. En een leuk presentje voor nieuwe lezers opgeven telt toch ook mee. Als het laatste u lukt, bent u bij ons vol automatisch gediplomeerd. Geef bonnen, de bons krijgt u niet Nieuwe abonnee: Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres:. Plaats:. Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomoticfinodcllcn. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktisclie, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Vc

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1