Arthur Ashe haalt grote buit binnen Breuk dreigt bij Sparta 'Spanningen geen reden bezorgdheid' Jim Connors blijkt kansloos tegen zelfverzekerde landgeno ot Nieto en Pileri wereldkampioen Trainer Leo Steegman wil 'compensatie voor uittocht van spelers Cricketcompetitie FIFA-voorzitter Joao Havelange in Nederland: Afrikaanse landen dreigen met uittreding uit ILTF ROUW/KWARTET MAANDAG 7 JULI 1975 SPORT Van een speciale verslaggever LONDEN Jimmy Connors heeft verloren. Beter: Jimmy Connors is verslagen. Wat weinigen voor mogelijk hadden gehouden is gebeurd. De hoofdprijs van Wimbledon 1975 was voor Arthur Ashe, voor de koele, zwarte kat, die zijn belager besprong op het moment dat hijzelf reddeloos in de ver dediging leek te zijn gedrukt. Arthur Ashe, die met Connors alleen het Amerikaanse staatsburger schap gemeen heeft, haalde zaterdagmiddag 5 juli om tien over vijf de belangrijkste buit binnen van twaalf jaar tennisarbeid. De slanke, bijna 32-jarige atleet uit Richmond (Virginia) werd Wimble- donkampioen. de enige belangrijke titel die hem nog ontbrak. Ashe versloeg Jimmy Connors, de grote verwoester, in twee uur en vijf minuten met 6-1. 6-1, 5-7, 6-4. Cij fers. waarin een revolutie besloten ligt. SPAARVARKEN' Deze partij kon Jimmy Connors immers niet verliezen. Had niet de man met het dikste spaarvarken van allemaal zich zonder setverlies richting finales gespoed, was zijn vorm niet nog steeds groeiende? Wie slaat er zulke servicereturns en wie snijdt met zijn groundstrokes bijkans voren in het dode gras? En, aan de andere kant, Ashe had afge- FRANCOR CHAMPS De over macht, die Angel Nieto (Spa) en Paolo Pileri (Ita) dit jaar in res pectievelijk de 50 cc- en de 125 cc klasse hebben gedemonstreerd, heeft tijdens de Grote Prijs van België op het circuit van Francor- champs de verwachte wereldtitel voorb eide rijders opgeleverd. Nieto die door zijn toenmalige concurrent Jan de Vries wordt verzorgd, nam de titel over van Henk van Kessel, on danks een tweed plaats. Paolo Pileri benadrukte, met zijn stalgenoot en 'knecht' Pier Paolo Bianchi. oog eens zijn overheersen de kwaliteit. Mede door Bianchi. die opdracht heeft het Pileri niet ai te moeilijk te maken, onttroonde hij door zijn zesde GP-zege de Zweed Kent Anderson, die derde werd. Achter d3t geweld vocht Henk van Kessel. die de 50 cc voor gezien houdt en zics wil toeleggen op de 125 cc, zich naar een vierae plaats. Hij had bijna twee minuten acnter stand op Pileri. Johnny Cecotto nam in de 250 cc- klasse wraak voor zijn nederlaag in Assen. De 500 cc-klasse leek een copie te gaan worden van de Nederlandse TT. Maar uiteindelijk was Phil Read de enige die over bleef. rekend met een geblesseerde Borg, een gewonde Roche, hij sloeg haast geen aces, kortom, de kaarten le ken geschud. Doch Arthur Ashe, voorzitter van de spelersvakbond ATP. bleek over onvermoede krachten te beschik ken. Beheerst en zeker van zichzelf vatte hij het finalekarwei aan. On afgebroken serverend op Connors backhand, waarvoor deze zijn beide handen gebruikt en op welke flank zijn bereik het kortst is. Bovendien vertraagde Arthur Ashe het spel. waar mogelijk. TEMPO Pas diep in de derde set sloeg hij zijn eerste backhand voluit. Maar verder was het steeds: korte, ge kapte ballen met af en toe een uitschietende topspin-forehand. Een razend knap spelletje, waar Connors geen raad mee wist. De 22-jarige titelhouder moest meer rennen dan ooit tevoren en zelf al het tempo maken. Een uiterst ver moeiende zaak, die aanvankelijk volledig mislukte en die later, toen de kansen toch nog leken te keren, niet meer was op te brengen. Ashe: 'Ik maakte de punten niet echt, hij verloor ze.' Zo was het echter niet helemaal. Connors for muleerde het andersom en was dichter bij de waarheid. Ashe scoorde immers veel met zijn prachtige forehand-volley, zijn fa belachtige smashes en, af en toe, zelfs met een lob. Niettemin, toen Connors uit verlo ren positie de derde set greep (As he was op eigen service één punt van 4-2), leek 'the Belleville Kid' weer prima in de race te liggen. En toen hij in de vierde reeks voor kwam met 3-0, leunden in hun box manager Bill Riordan. moeder Glo ria en vriendin Susan George voor het eerst ontspannen achterover. Maar Ashe, mediterend bij elke wisseling van kant. haalde op. Via 3-3 en 3-4 werd het 6-4. Triomfan telijk en geladen ging de vuist om hoog naar de Connors-clan op de tribune. Het doel was bereikt. Na Forest Hills (1968) en het WCT- kampioenschap (mei) de Wimble don titel. 'Misschien dat Connors het nog niet echt moeilijk had gehad', aldus de nieuwe kampioen, "hij won steeds in drie sets.' 'Onzin', was het indirecte verweer van Jimmy, 'elke partij is voor mij ontzettend zwaar. Dat komt. ik speel niet als New- combe, vroeger Smith en nu Ashe. Die staan op hun eigen service altijd voor met 40-0. Maar ik krijg elke bal terug en moet er veel voor doen. Ik ben maar klein en niet zo sterk', de Calimero-filosofie van sippe Jimmy. RECHTER En wat gaat er nu gebeuren met James Cott Connors en Arthur R. Ashe. Bill Riordan wil. weer in Las Vegas, een derde 100.000 dollar wedstrijd voor Connors. Ashe zou de tegenstander moeten zijn, en LONDEN Een record aantal van 338.509 tennlsllefhebbers zijn gedurende de twaalf wedstrijddagen de poorten van Wimbledon gepasseerd. Dat is 32 348 per sonen meer dan het vorige record. Te vens werd het record van het aantal toeschouwers op één dag gebroken met een totaal van 37.290. dat is nu uiterst aantrekkelijk ge worden. 'Ik weet van niets', aldus Ashe. die zijn begeerde, eerste Wimbledontri- omf gelaten aanvaardde. De eerste confrontatie AsheConnors zal overigens niet op de tennisbaan plaatshebben: de rechter gaat bin nenkort uitmaken of de aamklach ten van C. tegen A. wegens smaad en laster gegrond zijn. En wat het tennis betreft. Connors zal nog minder toernooien gaan spelen. 'Misschien kom ik volgend jaar wel niet eens meer op Wimbledon', al dus Jimbo provocerend. Bill Rior dan heeft showbusinessplannen met zijn pupil, dat staat vast 'Jimmy heeft een prima stem', al dus de granieten zakenman. 'Frank Sinatra en Dean Martin willen hem helpen.' Wimbledon '75 heeft Connors in elk geval niet gegeven wat hij wil de. Waar de vorige editie succes bracht en romantiek (Connors en Chris Evert verloofden zich na het behalen van de titel), was er dit keer de nederlaag en de kille me dedeling dat het uit is' tussen de tennissterren. Dit was het Wimble- Jimmy Connors ging tegen Ashe niet alleen figuurlijk maar een keer ook letterlijk onderuit. don van Arthur Ashe. de man die lang heeft moeten wachten. Hij won verdiend. En Jimmy Connors wilde dat echt wel toegeven. BETTY STÖVE Hoewel de kansen daartoe zeker aanwezig schenen heeft Betty Stöve op Wimbledon'75 geen hoofdprijs kunnen bemachtigen. Met Francoise Durr verloor zij in de finale van het damesdubbelspel in drie sets van de Amerikaans-Japanse combi natie Ann Kiyomura/Kazuko Sawa- matsu: 5-7, 6-1, 5-7. En in de finale van het gemengd dubbelspel, die kort daarna werd gespeeld bleek het duo Margaret Court/Marty Riessen te sterk van Betty Stöve en de Australiër Alan Stone. De nederlaag in het dames- dubbel was vooral voor Franco ise Durr een bittere pil. De Francaise is al drie keer tot de finale doorge drongen, maar steeds heeft zij ver loren. In 1972 met Judy Dalton van Betty Stöve en Billie Jean King, een jaar later met Betty Stöve van Rosemary Casals en Billie Jean King. Stöve en Durr schakelden dit jaar geplaatste combinaties als King-Casals en Court-Wade uit, maar verloren zaterdag verrassend van Koyomura-Sawamatsu, een vasthoudend koppel, dat vooral ver dedigend veel presteerde. BESTE TENNIS In het gemengd dubbelspel wonnen Riessen en Court met 6-4, 7-5, hoe wel Betty Stöve en Stone in de tweede reeks een setpunt hebben gehad. Betty Stöve, van wie Billie Jean King deze week zei dat zij op dit Wimbledon het beste spel van haar leven speelde, was zaterdag evenwel minder op dreef. Niettemin kan zij terugzien op een voortreffe lijk Wimbledon, waarin zij wellicht van alle dames het beste tennis heeft laten zien: de eerste, gewon nen set tegen Chris Evert. In totaal verdiende Betty Stöve met haar kwartfinaleplaats in het damesenkelspel en de finaleplaat sen in de dubbelspelen 1350 pond, ongeveer 7400 gulden. Finale herenenkelspel: Arthur Ashe (VS)—im Connors (VS) 6-1. 6-1. 5-7. 6- 4. Finale clamesdubbelspel: Ann Kiyomu- ra/Kzazuko Sawamatsu (ap)Frangolse Durr'Betty Stöve (Fra-Ned) 7-5. 1-6. 7-5. Finale gemengd dubbelspel: Marty Rles- sen/Margaret Court (VS-Aus)Alan Sto ne - Betty Stöve (Aus-Ned) 6-4, 7-5. Troosttoernooi: finale berenenkelspel: Thomas Koch (Bra)Vita Gerulaitis (VS) 6-3. 6-2 Finale damesenkelspel: Dl- anne Fromholtz (Aus)Veronica Burton (GB) 6-4, 6-2. Jeugdtoernooi: finale Jon gensenkelspel: Lewis (NZld)Tcaza (E- ou) 6-1, 6-4. Meisjesenkelspel: Natasja SJlrjova (Sov)R. Marsikova (TsJ) 6-4. 6-3. uit te sluiten, dan zullen djr Afrikaanse landen zich terug trekken uit de ILTF, samei met de landen die de Alrlfx kaanse visie steunen en te II genstander zijn van rassen*" discriminatie in de tennis sport.' Inmiddels heeft het Dav Cup-comité laten weten, dal er in de toekomst streng ^T|n ^maatregelen zullen worde getroffen tegen landen d !ttu. zltüf ,gm politieke redenen u het toernooi terugtrekkei Verwacht wordt dat die strei saur, ge maatregelen onder me#1^ zullen inhouden, dat een laz B); een jaar later niet mag dee ai" (i nemen- Nederland start in het vo bie), gende Davis Cup-toernooi «ba dat in 1976 wordt gespeel in de tweede ronde va »t) groep A, Europese zone. nw^edc een wedstrijd tegen Bëlg1/^01 De winnaar van dit duel moC het in de derde ronde opnfGEb men tegen de verliezer van wedstrijd Tsjechoslowakije4^br' Hongarije, die nog voor h tart* lopende toernooi moet wo den gespeeld. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Het ziet er naar uit dat het tussen trainer Leo Steegman en het bestuur van Sparta uitdraait op een breuk. Verpakt in keurige zin nen liet Steegman na Sparta's tweede kansloze optreden in de Intertoto-competitie zaterdag avond weten, dat hij van het bestuur verwacht dat op korte termijn de uittocht van Heijer- man. Walbeek, Venneker en Van der Munnik wordt gecompen seerd door tenminste één aan valler van allure en één midden velder. Die middenvelder heeft Sparta in de figuur van Henny Michielsen achter de hand, maar de van Xer xes afkomstige Spartaan denkt er vooralsnog niet aan akkoord te gaan met de voorwaarden die Spar ta hem biedt. Mocht nu ook Mi chielsen het spoor' van Heyerman es. volgen dan. zo kan men gevoe gelijk aannemen, zal Steegman zijn konsekwenties trekken. Het blijft overigens een merkwaardige zaak. dat de bestuursleden van Sparta bij monde van voorzitter drs. Cor van Rijn hardnekkig blijven ontkennen dat Sparta er kwa spelerspotentieel slecht voorstaat. Toegegeven, zater dagavond tegen de Zweedse kampi oen Malmö (0-3) kregen de Rotter dammers drie doelpunten minder achter hun oren dan vorige week tegen Wacker Innsbruck en ontbra ken nog altijd Skipper. Doesburg. Balkesteyn. Michielsen en Van Sta veren. maar wat de nieuwe lichting, gerecruteerd uit de gelederen van de amateurs en het C-elftal liet zien. was ver onder de maat. Een gunstige uitzondering vormde in de voorhoede de Amsterdammer Bert Binken (FC Amsterdam C) die zich kan ontwikkelen tot een rede lijke aanwinst al zal hij nog heel wat ervaring moeten opdoen. Op het middenveld acteerde Noud van Esdonk niet onverdienstelijk, maar dat waren dan ook alle positieve kanten van het duel tegen de Zwe den, die gretig gebruik maakten van de gapende gaten, die er in de verdediging van de Rotterdammers doorlopend vielen. Malmö, dat vier internationals in de ploeg had, kwam na een per soonlijke fout van Jan van de Veen, die op knullige wijze de bal aan linksbuiten Tommy Larsson verspeelde, op 0-1. Na de hervatting kostte het Gervln en Sjöberg wei nig moeite de score uit te bouwen tot 0-3. Sparta stelde daar weinig weerwerk tegenover, werkte wel hard. maar miste routine raffine ment en schotvaardigheid. 'Het stuit mij tegen de borst nega tief tegenover je eigen werkgever te zijn, maar op dit moment is het zo. dat ik me nauwelijks kan vere nigen met het aankoopbeleid. Maar als de penningmeester me vertelt dat er geen mogelijkheden zijn. Sparta-doelnian Mom is kansloos op een inzet van Tore Cervin van Malmö. In het midden ziet Sal- fischberger hoe zo het tweede Zweedse doelpunt valt. weet Ik het ook niet meer. Dat had het bestuur me een paar maanden geleden moeten vertellen', aldus Leo Steegman. FC AMSTERDAM FC Amsterdam heeft zaterdag op het terrein van Quick Boys in Kat wijk de wedstrijd voor de imtertoto- competitie (groep 9) tegen BK Ko penhagen met 54 gewonnen. Bij de rust leidden de Amsterdammers met 30. De Amsterdamse doelpunten op naam van Wetzel (2), Visser, De Jong en Otto. Het met enkele in vallers spelende FC Amsterdam kon in de eerste helft vrij gemakkelijk uitlopen tot 30, maar in de twee de helft kwamen de Denen knap terug. Er waren ongeveer 2500 toe schouwers. AZ'67 In Vaexjoe verloor AZ'67 een wed strijd voor groep zes tegen Oesters Vaexjoe met 02. Bij de rust leid den de Zweden door een treffer van Jan Mattson in de 16e minuut. In de 48e minuut maakte Inge Ej- derstedt er 20 van. Er waren slechts 1000 toeschouwers. Het verlies van AZ'67 tegen Oesters Vaexjoe was onverdiend. De Alk- maarders kregen zeker zeven uitge speelde kansen, maar daar werd geen enkele van benut. Kist, die overigens aan het hoofd geblesseerd raakte, en Nygaard waren wat be treft het missen van scoringsgele- genheden de voornaamste 'boosdoe ners'. TELSTAR In Velsen won Telstar een wed strijd voor groep vier tegen het Deense Holbaek BK met 31. Bij de rust leidden de Velsenaren met 2—1. Het scoreverloop was: 24e minuut Van Kooten 10, 26e Stout, 20 (strafschop) 31e Jensen 21, 58e Van Kooten 31. Scheidsrechter was Jan Beek. Aantal toeschou wers: 3000. De Deense amateurs, die al weer met de competitie begonnen zijn. konden het tempo in de eerste heft nog goed bijhouden en de schade beperken tot een kleine achter stand. Na rust viel Holbaek terug, maar Telstar kwam niet verder dan een doelpunt. Bij Telstar debuteer de de Engelse middenvelder Ayre Matig. De uitslagen van de wedstrijden in de groepen met Nederlandse clubs zijn: Groep 1: Sparta-Malmoe 03. Wa cker Innsbruck-Standaard Luik 11. Groep 4: Telstar-Holbaek 31. Zag- lebie Sosnowice-Sturm Graz 60. Groep 6: Eosters If-AZ'67 20, Grasshoppers-Row Rybnik 02. Groep 7FC Amsterdam-BK Kopen hagen 54, Spartak-Trnava-Bele- nenses 22. De standen zijn: Groep 1: Wacker Innsbruck 2 1 1 0 3 7-1 Malmoe FF 1 1 0 0 2 3-0 Standaard Luik 101011-1 Sparta 2 0 0 2 0 0-9 Groep 4: Zaglebie Sosnowice 2 2 0 0 4 7-0 Telstar 2 10 12 3-2 Sturm Graz 2 10 12 2-6 Holbaek BK 2 0 0 2 0 1-5 Groep 6: Row Rybnik 2 2 0 0 4 4-1 Oesters Vaexjoe 2 10 12 3-2 AZ'67 2 1 0 1 2 3-3 Grasshoppers 20020 1-5 Groep 9: Spartak Trnava 2 1 1 0 3 7-3 Belenenses 2 1 1 0 3 3-2 FC Amsterdam 2 10 12 5-5 KB Kopenhagen 2 0 0 2 0 5-10 DEN HAAG (ANP) De ultslageA&i^ de wedstrijden die dit weekeinde t) gespeeld voor de competitie val V c{ KNCB zijn: Hoofdklasse VOC (120 voor 7) wint met drie van ACC (118 all out); Quick Den (108 voor 3 wint met zeven wicket irvrirl HOC (105 all out); Rood en voor 9) tegen TJD (130 voor 9), LI LONDEN Een aantal Afrl-- kaanse landen heeft de inter nationale tennisfederatkn eei (ILTF) een brief geschreven waarin gedreigd wordt met CH terugtrekking uit die organise! sat-ie, als er geen aktie zoi Rnni worden ondernomen om Zuid1" Afrika van het toernooi on H.t V< de Davis Cup uit te sluiten. Alle bij de ILTF aangesloten0** landen hebben de brief tijJ>zeJr dens het Wimbledon-toernoo1 vr{ kunnen lezen. In de dooi Sen Austin Akosa, secretaris-gene n w raai van de Afrikaanse Ten nis Federatie, ondertekend#1^.n< brief staat, dat de Afrikaans "p landen tijdens de komendim jaarvergadering van de ILTï "eeI in Barcelona, zulle n vragei1 'om de uitsluiting van de ra J}1 cistische Zuidafrikaanse tenfltnL' nis Unie.' De brief is geschreven naaf' aanleiding van de vorig wei week. door de aan het Dav:laan Cup-toernooi deelnemend 6W5e landen, geaccepteerde toela ting van Zuid-Afrika. In d "Ie brief staat verder: 'Als d,D| ILTF tijdens de vergaderin Y® in Barcelona geen aktie on derneemt om de racistisch SCHIPHOL Joao Havelange, de voorzitter van de FIFA (in ternationale voetbalfederatie), heeft zaterdag na zijn aan komst op Schiphol voor een driedaags beleefdheidsbezoek, de vermoedens over de dubieu ze rol, die Nederland en België is toebedeeld in verband met het WK van 1978, niet kunnen ontzenuwen. In diplomatieke, en derhalve wei nig zeggende bewoordingen uitte hij zijn bijna onbegrensde ver trouwen in de huidige Argentijnse regering. 'Er is geen enkele reden om de organisatie van de eind ronden van het wereldkampi oenschap 1978 aan Argentinië te ontfutselen. Er is een comité, dat belast is met de controle op de diverse uitvoeringen van werk zaamheden. Er is een planning vastgesteld en daarop is tot nu toe geen achterstand. Bovendien staat in de FIFA-reglementen dat het WK om beurten op het Euro pees continent en in Amerika moet worden verspeeld.' Ook de spanningen in het land zijn vol gens Havelange geen reden voor bezorgdheid. Ingaan op de politie ke situatie, met zijn mogelijke ge volgen voor het WK, wilde hij niet. 'Ik ben voorzitter van een sportorganisatie. En uit die hoofde heb ik niets met politiek te maken.' aldus Havelange. De door Havelange nog eens be nadrukte zekerheid dat de eind ronden in 1978 in Argentinië sullen worden gespeeld, heeft de kandidatuur, die Nederland en België zo'n acht maanden geleden gezamenlijk stelden, opnieuw in een vreemd daglicht gesteld. Zijn de voetbalbonden van beide lan den misbruikt door de FIFA om Argentinië onder druk te zetten? Waarom toch de kandidatuur ge steld als alleen al de reglementen uitsluiten dat Europa opnieuw aan de beurt kan komen? Zouden de eindronden in beide landen ver speeld worden, dan betekent dat dat Europa drie keer achtereen aan de beurt komt: West-Duits- land, Nederland/België, Spanje (1982). 'De KNVB wist dit alles' (Hogewoning), maar heeft zich door een onbekend FIFA-lid laten inpalmen. KNVB-voorzitter W. M. A. M. Meuleman heeft het altijd gehad over 'een FIFA-lid.' Hij noemde nooit namen. Havelange: KNVB-voorzitter Wim Meuleman arm-in-arm met FIFA-ï zitter Jao Havelange. 'Het is best mogelijk dat Neder land en België contact hebben gehad met een van de andere 21 leden. Maar daar weet ik in het geheel niets van.' Inmiddels heeft de organisatiecommissie van de FIFA de kandidatuur van Neder land en België terzijde geschoven en deze gelegd in de map met landen die graag het WK in 1990 willen organiseren. Havelange: 'Een beslissing daarover is nog te voorbarig. Maar beide lan hebben zonder meer de facili ten voor een dergelijke organ tie.' De kandiatuur van Argi zal het belangrijkste onder* zijn op de FIFA-vergadering 18 mei tot en met 20 novembe Guatemala. Daar zal het WK£, mité van de FIFA met een port komen. Aan de hand zal de kandidatuur van ArgentT^* al dan niet bekrachtigd wordef)-=^- en t Ier* L 7g

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8