Ondanks vogelhospitaal altijd goed in de kleren Warmtebron Uw probleem ook het onze Chinezen in Suriname verkopen hun winkels De laatste vakantievoorbereidingen Aanvulling: Een abonnee waar schuwt, naaf aanleiding van een vraag over een vlek, ontstaan door het omvallen van een flesje met reinigingsmiddel voor kunstgebit ten: Voorzichtig er mee zijn. Ook als het opgeborgen wordt in een medicijnkastje, is er kans dat de zilverkleurige laag van de spiegel in het deurtje aangetast wordt. Heel goed afsluiten en zorgen dat de kleinkindertjes eraf blijven! Vraag: Ik ben erg geschrokken van de man die scheermesjes in mols- gangen stopte, maar in mijn tuin wroeten ze erg lelijk. Wat moet ik doen? Antwoord: Mollen in het gazon te hebben is wel vervelend, maar niet erg: De hopen zijn gemakkelijk te verspreiden en er is een zoete troost: Hoe meer mollen, hoe min der ongedierte. Desnoods zet men hier en daar. waar men een mol- lengang vermoedt, een stokje met een kindermolentje in de grond of een stukje plastic buis of pijp. Het gesnor van het molentje en het gefluit van wind in zo'n pijpje wordt als geluidshinder ervaren en de mollen gaan gewoon wat verder op. In de groentetuin moeten ze liever maar niet komen. Wolfsmelk (een euforbia) om uw tuintje heen geplant houdt ze wel op een af stand. Maar u moet die wolfsmelk wel weer binnen de perken houden. Vraag: Een (sier)kopje is gevallen met het bekende resultaat. Kan het nog gerepareerd worden? Antwoord: Bij zulke ongelukjes, ge bruiken we een bekend middel zo dat je er 'geen barst meer van ziét'. Als die lijm opgedroogd is, bewer ken we de zichtbare restjes voor zichtlg met een fijn keukensponsje (dat ook geen krassen maakt) en camoufleren zo nodig de streepjes met wat verf. Uit zo'n kopje kan men natuurlijk nooit, zelfs op grote feesten, iets warms drinken. Durft u het zelf niet aan het kopje te lijmen, dan raad ik u aan een restaurateur van antiek porselein te hulp te roepen. Vraag: Kunt u me helpen aan docu mentatiemateriaal over fokken en houden van schapen? Aan deze vraag verbinden wij een ermee sa menhangende andere vraag: Mijn kinderen willen graag een schaap of een geitje hebben. Voor mij is het enige lichtpunt daarbij, dat het gras vanzelf wordt kortgehouden. Ik zou graag nog andere prettige dingen te weten willen komen. Antwoord: Deze vraag is vlug te beantwoorden: U kunt u volledig informeren over alles wat met schapen-geiten fokkerij en houden te maken heeft op het Ministerie van Landbouw en Visserij. Bezui- denhoutseweg 773, Den Haag. afd. Bibliotheek. De praktijk moeten de aanstaande schapenhouders opdoen bij de schapen zelf en bij de men sen die dat jarenlang hebben ge daan. Als er geen flink terrein is, waar de dieren naar hartelust kun nen doen wat ze willen, is het voor alle partijen bittere ellende. Het leuke lammetje wordt een zwaar vormeloos beest en het lieve geitje houdt als het de kans krijgt, niet alleen het gras. maar de rest van de beplanting ook kort en neemt en passant ook wel eens een sok of een hemdje mee van de waslijn. Voor u hiermee begint, dient u eerst het dier goed te kennen, ook uw eigen capaciteiten en die van uw huisgenoten. Vraag: Wij vonden in een oud boek een plaat, waarvan bijgaande copy. Antwoord: We vermoeden dat u graag wil weten hoe oud deze plaat is en of de plaat waarde heeft. Dit laatste kunnen we niet beoordelen. Wanneer we de militaire kleding zien, denken we aan eind achttien de eeuw. Deze volks, cents of oor- tjesprenten werden vlot verkocht. Boeken waren voor de gewone man veel te kostbaar en door de geringe prijs werden deze prenten de jeugd en volkslectuur bij uitne mendheid. Neemt u over deze cents prenten eens contact op met 'Atlas van Stolk', Groenewetering 11, Rot terdam. yragen (één per brief) zenden haar: Uw probleem ook het onze, Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. Vraag: Ik heb een zomerverblijf afgesproken en voor de helft be taald. Nu heeft men mij het geld teruggezonden met de mededeling dat het huis inmiddels verkocht is en de huur ervan niet doorgaat. Mag dat maar zo? Antwoord: Beslist niet. De verhuur ders waren voor die tijd aan u gebonden. U heeft de schriftelijke toezegging in uw bezit en u kan op uw rechten staan. Echter daarmee gaat uw vakantie en de zomer voorbij. Veel nut zien we niet in het verdere bederven van uw va kantie. Neem in uw contract voort aan (en dit geldt voor u. maar ook voor alle huurders en verhuurders) de mogelijkheid van niet doorgaan wegens onvoorziene omstandighe den op en neem een (reisverzeke ring, die de kosten daarvan op vangt. Aanvulling bij deze vraag: Meestal ontvangen we tijdens en na de vakantie brieven waarvan de in houd eender en anders is: Huurders die soms. niet altijd afgesproken hebben een zomerverblijf te huren, laten om de een of andere reden verstek gaan. De verhuurders kun nen op hun rechten staan en dat is heel wat gemakkelijker dan het bo venstaande geval. Eén kant blijft het zelfde: Een van beide partijen is de dupe van de onzakelijkheid van de andere, of het een bedorven vakantie betreft of een financiële strop voor degene die er van moet leven. Afspraak blijft afspraak! Rectificatie: Enige tijd geleden werd op onnaspeurlijke wijze een fout gemaakt, die we graag willen herstellen (we wisten niet dat onze rubriek door zoveel notarissen wordt gelezen. We zijn dankbaar voor hun vriendelijke brieven). De vraag was: een ongehuwde man wenst een testament te laten ma ken. Hoe groot is de legitieme por tie met betrekking tot zijn beide ouders en getrouwde zuster? Het antwoord moest zijn: Voor elk der ouders 1/6, voor de zuster niets. Sterft een der ouders eerder, dan wordt de legitieme portie 1/4 (zus ter krijgt niets). Is er geen testa ment. dan erven de ouders en de zuster op de gebruikelijke wijze. Vraag: Wat is het Heilig jaar en door wie werd het ingesteld? Antwoord: In het Oude Testament kunt u lezen over het Jubeljaar, één keer in de vijftig jaar, waar door volksgenoten niet voor altijd onder de macht van hun beter ge situeerde broeders zouden moeten leven. Helaas kwam daar niet zo veel van terecht. De enige keer dat men er van leest, gaat het volk Israël prompt een paar jaar later in ballingschap. Bonifatius de achtste heeft ongeveer 1300 n Chr. het Heilig Jubeljaar in Nieuw Testa- mentische zin weer ingang doen vinden als aansporing tot liefde, vrede en vergevensgezindheid, maar ook als tijd van boete en berouw over onrechtvaardige zaken. De tijd tussen dze Jubeljaren was niet al tijd even lang. Soms 50, soms 25 jaar. Dat in die heilige jaren de aflaathandel aan z'n trekken kwam, was helaas al te waar. Het Heilig jaar heeft veel gemeen met het Oud Testamentische, maar helaas komt ook hier weinig uit. Vraag: Kunt u me iets vertellen over het ontstaan en de verdere ontwikkeling van de nu nagenoeg verdwenen pannen- en steenindus trie langs de Oude Rijn en de Hollandse IJssel? Antwoord: De afd. Public relations van de Ver. van Baksteenfabrikan ten, postbus 51, Arnhem zal gaarne alle gewenste inlichtingen geven. We geven graag uw wens hier door: Mogen de ogen geopend worden voor de enorme recreatiemogelijk heden die er braak liggen in de onverwoestbare ongebruikte steen ovens. Van een verslaggever PARAMARIBO Meer dan vijftig Chinese winkels zijn de laatste zes maanden in de Surinaamse hoofdstad door de eigenaars ver kocht of gesloten. De voorzitter van de Chinese handelsvereniging in Suriname, die dit in Paramaribo bekendmaakte, zei dat er twee redenen bestaan. In de eerste plaats is er een aantal levensbehoeften die door het centraal import bureau Suriname via eigen verkoopcentrales wor den verhandeld zoals aardappelen, uien en zou vlees. De Chinese winkeliers zijn voor de verkoop hiervoor zodoende uitgeschakeld. In de tweede plaats vertrekken ook veel Chinezen uit Suriname naar Nederland, omdat ze de Nederlandse nationaliteit niet willen verliezen. Volgens de voorzitter hebben ze zich in verschillende plaatsen gevestigd, en verdienen de meesten van hen thans hun brood in het horecabedrijf. TROUW/KWARTET MAANDAG 7 JULI 1975 Carla Holzenspies: in zeventien jaar tienduizend vogels BINNENLAND door Fred Lammers HUIZEN Zeventien jaar houdt Carla Holzenspies zich nu al bezig met vogels die op de een of andere manier in moeilijkhe den zijn gekomen. Haar lapd- huis aan de Naarderstraat in Huizen is in de loop der jaren veranderd in een vogelhospitaal en zo wordt het ook aangeduid op het bord, dat enigszins ver scholen achter de bomen, in haar tuin staat. Dat bord is eigenlijk overbodig, ook zonder die aanduiding weten velen de weg naar huize Holzenspies wel te vinden. knopen, ik maak mij er toch niet te veel sores over. Ik loop er niet mee te koop, sommigen van mijn beste vriendinnen zouden hun schouders ophalen als ik het hen vertelde, maar ik vraag God elke dag of hij me wil helpen deze taak die ik op me heb genomen zo goed mogelijk uit te voeren. Vogels zijn ook schepselen van God. Ik ver trouw er op dat HIJ mij niet in de steek zal laten, als ik van mijn kant alles probeer te doen wat mo gelijk is om een klein steentje bij te dragen het leed dat dieren vaak door toedoen van ons mensen wordt aangedaan te verzachten. Ik kan uit ervaring zeggen dat God mij nog nooit heeft teleurgesteld. Vroeger zou ik het onbestaanbaar hebben gevonden dat ik nog eens zo zou gaan leven in vertrouwen op God. Ik ben anti-religieus opge voed. Terwijl bij velen het tegeno vergestelde het geval was ben ik tijdens mijn jaren in een Jappen kamp van atheïst gelovige gewor den. Hoe vreselijk de ervaringen ook waren die ik in dat kamp als bijna volwassen meisje moest op doen ik ben er achteraf dankbaar voor omdat ik er tot het geloof ben gekomen. Niet kerkelijk Ik ben niet kerkelijk. Ik geloof dat ik het in geen kerk zou uithouden. Ik ben nu eenmaal een buiten beentje. Ik wil niet aan kerkelijke reglementen zijn gebonden, maar leven als een praktisch christen. Jezus heeft eens gezegd dat we als wij hem willen volgen moeten wor den als de kinderen. Daar houd ik me aan. Het geloof is niet iets dat je kan beredeneren met je herse nen'. Behalve voor vogels heeft Carla Holzenspies nog een andere be langstelling: de mode'. Ik vind het heel belangrijk hoe iemand er uit ziet. Als kind interesseerde ik me daar al voor. De meeste mensen zullen het niet van mij verwachten, als ze me niet kennen, dat ik be halve vogelboeken, die bij elkaar nu zes planken van mijn boeken kast beslaan, ook altijd de nieuwste nummers van Vogue in huls heb. Ik houd er van me smaakvol te kle den. Dat leidt soms tot grappige situaties. Mensen die zieke vogels brengen staan wel eens te kijken als ik de deur open doe. Ze ver wachten kennelijk dat een vrouw die een vogelhospitaal runt Iemand is die in ouwe lorren is gekleed, stinkt en hoogstens één keer per jaar in bad gaat. Nu dat is nergens voor nodig. Al is het in mijn huis niet altijd brandschoon, ik zorg er wel voor dat ik geen slons word. Als Je het zover laat komen gaat er een anti-reclame van je uit'. Zoons De twee zoons van Caria Holzen spies, 27 en 24, die beiden in Am sterdam studeren, kunnen zodoende met hun moeder voor de dag ko men al waarderen ze dat gedoe met die vogels maar matig. 'Aan de andere kant zijn ze trots op me als ik door mijn werk in de publiciteit kom, zoals vorig jaar toen ik van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vogels de 'Gouden Lepelaar' kreeg. Het was voor het eerst dat een vrouw daar mee werd onderscheiden. Je kan wel zeggen: och decoraties. Mij deed het wel wat. Ik zag er een waardering in voor mijn werk en was er heel opgetogen over. Ik heb toen hard door de zaal geroepen: 'Ik ben de eerste vrouw die het heeft! Er waren mensen die dat vreemd vonden. Daar heb ik me niets van aangetrokken.Je moet de lef hebben jezelf te zijn. Ik ben mijn eigen meester en knecht. Het is in het leven als in die beroemde fabel van La Fontaine over de va der, zijn zoon en de ezel. Hoe je het ook aanpakt, het is nooit goed. Er zijn altijd wel mensen die er iets op hebben aan te merken. Daar moet je boven staan. Je moet de mensen rustig laten kletsen'. Het cadeau dat ik kreeg was verpakt in een krant. Dat deed me goed. De welvaartsverpakking van de laatste jaren, kompleet met plastieken roos en gouden plakker kan me gestolen worden. Temeer omdat de meestal sma keloze aankleding onnodige verspilling is en lang niet altijd een waarborg van hartelijkheid betekent. Hoe vaak is het modieuze omhulsel een onpersoonlijke vlag, die een nog onpersoonlijker lading helemaal niet kan dekken? Maar met moderne fratsen had tante Nelle zich nooit opgehouden, zeker niet als ze ervoor in de beurs moest tasten. Daarom wikkelde ze het voor mij bestemde ca deau ook gewoon in een krant. Eigenlijk kwam ze op een bijzonder ongelegen moment. We waren erg laat met eten en er moest met spoed toegewerkt worden naar een examenfeest, waar twee gezinsleden heen zouden. En: 'De brommer is kapot, kun je me dan even brengen. Zijn die aardappels nu nog niet gaar, laten we alsjeblieft op schieten, want ik wil mijn haar nog wassen'. Zo was de huiselijke situatie. Maar wat weet een oude vrouw van dergelijke chaotische toestanden? Nee ze wilde niet binnenkomen, ze kwam alleen even iets brengen. Het krante-pakje verhuisde van haar naar mij. Ik voelde de spanning van tante Nelle, ze was er blijkbaar helemaal niet zeker van of ik wel blij zou zijn met haar gift. En dat was toch haar enige doel: mij blij maken- De krant dwarrelde op de grond en daar stond ik met een oude beddekruik in mijn handen. Hij was van tin, voelde satijnzacht aan en glansde diep en geheimzinnig. Ik was sprakeloos. 'Je houdt toch zo van oude dingen" Mijn vader en moe der hebben hem nog gebruikt.' Haar ogen bleven me vasthouden, als wachtten ze om mijn dankbare kreten van blijdschap waar te nemen. Maar de veronderstelde dankbare kreten van aèah en óóöh bleven uit. Ik begon prompt te janken, wat niet veroorzaakt werd door de lucht van aanbrandende aard appels, die uit de keuken tot me doordrong. Zo'n cadeau, zomaar op een gek uur en dan niet eens jarig te zijn het overrompelde me finaal. Ik gaf tante Nelle een zoen op haar oude toet, die een beetje prikte door weerbarstige stoppeltjes op haar kin. Toen waren we allebei nogal van de kaart. Een oude, tinnen beddekruik is niet alleen erg mooi. hij staat ook bol van de verhalen. Van hoeveel menselijke intimiteiten is hij jaar na jaar een stille getuige geweest? Ach een kruik is maar een dood ding, maar hoeveel liefde, wanhoop, zorg, geloof en angst speelden zich in zijn onmiddellijke nabijheid af? In hoeveel nachten lag hij stilletjes koud te worden in een bed waar men de slaap maar niet kon vatten? Die tinnen kruik is er altijd een geweest van veel horen, weinig zien en altijd zwijgen. Zijn enige bestemming was warmte geven. Hij is al jaren uitgediend, zou men den ken. Pronkstuk geworden. Een grandioze vergissing. Want nu is de allang gepen sioneerde nog helemaal funktioneel. Hij verspreidt, vlak bij mijn schrijftafel, nog warmte al voelt hij koel aan. O jawel hij is erg mooi en antiekjagers zouden zijn waarde stellig omzetten in harde guldens. Dat heeft tante Nelle ook wel geweten. Ze mag dan oud zijn, ze is nog best bij de tijd en een rijksdaalder betekent nog steeds vijfentwintig dubbeltjes voor haar. Toen pakte ze de oude kruik van haar ouders in een krant en bracht hem aan mij. Zomaar. Zomaar, want laten we wel wezen, het weinige dat ik ooit voor haar deed was altijd maar magertjes. Haar verdriet heb ik nooit kunnen delen, noch haar eenzaamheid. Het is tus sen mij en haar niet een kwestie van voor wat, hoort wat. Tante Nelle maakte zomaar een gebaar van hartelijkheid en kom daar tegenwoordig-eens om. Mijn laatste hemd heeft ook geen zakken. Mda^jlc'hoop van harte dat mijn dochter zich later nog zal warihen'aan de kruik van tante Nelle. t door Annemarie Lücker Veel mensen vinden het de laatste dagen voor de vakantie hoogst noodzakelijk om op het nippertje nog allerlei aankopen te doen. Die ene jurk die een paar maanden geleden overbodig leek moet opeens mee in de koffer en daarbij hoort een sjaaltje in een moeilijke kleur. Men rent stad en land af om die moeilijke kleur te vinden. Het ge volg is dat meningeen amechtig en uitgeput vertrekt. Je wilt tenslotte je huis nog een beetje aardig ach ter laten, ledereen maakt dan ook de beste voornemens om het de volgende keer beter te regelen. Wat dat sjaaltje betreft of die bloes: voor één vijf en zeventig zijn bij de drogist tinnetjes kook- verf te koop, waarmee met een beetje aandacht en geduld uitste kende resultaten te bereiken zijn. Benodigdheden: een houten kook- lepel, een wasteil, een wekker en wat zout. Volg de gebruiksaanwij zingen zorgvuldig op. Vaalgeworden t-shirts en ondergoed van de kin deren kunnen opgefleurd, weer een tijdje mee. Geef de kinderen inspraak in de kleur, dan is het helemaal mooi. Zomer schoentjes met een boven- kantje van stof zijn ook heel goed te verven. Daarvoor zijn verschil lende soorten speciale verf. Voor leer zijn er spuitbussen in de han del. De ondergrond moet altijd goed schoongemaakt worden met leerreiniger, anders bestaat er kans op lelijke onregelmatige verkleu ringen. Op zoek naar vakantieschoenen vond ik op het laatste nippertje een paar Spaanse espadrilles in de Amsterdamse Jordaan. Ze hebben een niet te hoge sleehak van touw en er zitten lange veelkleurige bandjes aan die om het been ge knoopt en gestrikt worden. Het can vas voorstukje is doorregen met dezelfde kleurige banden. Het hielstukje bestaat uit stevig naturelkleurig singelband dat mid den achter los zit. (Ideaal bij het lopen) Een leren binnenzooltja zorgt voor een normale ventilatie. Ze lopen als de allermakkelijkste sloffen! Frijs: 47.50. Dezelfde schoenen zijn ook in effen marine, zwart, donkerbruin, beigeI en wit te koop, voor dezelfde prijs, i 'Shoe Baloo' verkoopt naast deze espadrilles veel andere zomer- schoentjes en ook zomerlaarzen van kanvas met leer. De laarzen kosten 79,50. Ze hebben een hoge hak en een wijde schacht. De com binaties zijn beide met cognac en khaki met legergroen. Shoe Baloo zit in de Westerstraat 193 in Am- St&dam. Op maandag morgen tot twaalf uur is er lapjesmarkt op de Noordermarkt en in de Wester straat. die zeer de moeite waard is. Jammergenoeg is Shoe Baloo op maandagmorgen gesloten tot een uur. 'Het is moeilijk te zeggen hoeveel vogels ik in de loop der jaren heb verzorgd, maar het zullen er toch minstens een dikke tienduizend zijn geweest', vertelt Carla Holzen spies mij. terwijl een van haar lo pende patiënten, een kraai die met een gebroken pootje en gekortwiek te vleugels bij haar is gebracht, nieuwsgierig op het terras rond- drlbbelt. 'Ik denk dat hij een blij vertje zal zijn. Als hij heeft geruid zal hij over een paar maanden wel weer kunnen vliegen, maar inmid dels is hij zo tam geworden, dat hij. naar ik dacht, hier in de buurt zal blijven. Dat is met tal van vogels, die weer zijn genezen, het geval. In de regel kan de behandeling varië ren van een uur tot enkele maan den en soms een jaar. De meeste vogels vliegen dan uit maar er zit ten hier in de tuin vogels, die ik negen Jaar geleden heb verzorgd en die het kennelijk zo bevalt, dat ze telkens weer terug komen. Soms kruipen ze 's nachts zelfs in een van de volières'. Niet alledaags Het is geen alledaagse hobby, die Carla Holzenspies heeft. Deze lief hebberij is geleidelijk ontstaan. 'Vroeger in Soerabaja, waar ik mijn Jeugd doorbracht als enig kind van een directeur van een electrtclteits- bedrijf kwam ik wel eens met een ziek vogeltje aan, dat ik had ge vonden, maar vogels thuis verzor gen was er niet bij. We hadden vier katten, beesten waar moeder erg op was gesteld. Nu dat was niet te combineren met vogels houden. Pas na de oorlog toen ik in Hulzen ging wonen in dit huis dat mijn ouders hadden laten bouwen kon ik me wat dit betreft uitleven. Op een dag vond ik in de tuin een merel die van het dak was gevallen. Ik wist niet anders dan dat Je vogels die uit een nest zijn gevallen daarin nooit mag terugzetten, omdat de vogelouders dat ruiken en zo'n diertje verstoten. Later is mij dui delijk geworden dat dit een baker praatje is. Vogels ruiken heel slecht. Je kan rustig een jonge vogel terug zetten in het nest. Ik heb dat met die merel toen niet gedaan. De volgende dag was het diertje dood. Dat trok ik me nogal aan. Het bleef me bezig houden. Kort er op vond ik weer een ge wonde vogel in de tuin. Ik besloot toen het beest niet aan zijn lot over te laten. Bij een plaatselijke dierenarts ben ik te rade gegaan. Van vogels wist ik in die tijd ei genlijk heel weinig af. Toen ik me er eenmaal In ging verdiepen ver anderde dat snel, vooral nadat ik er boeken over ging lezen'. Drukke winter Van het een kwam het ander. Ken nissen hoorden van de interesse van Carla Holzenspies en kwamen als ze vogels aantroffen die ergens tegen aan waren gevlogen of door welke reden dan ook niet meer konden vliegen naar de Naarder- door Mink van Rijsdijk straat. In de winter van 1962, kreeg Carla Holzenspies het helemaal druk, omdat de vogels het toen zwaar te verduren hadden wegens zware sneeuwval en aanhoudende vorst. 'Nadat ik in het programma van Bert Qarthof 'Weer of geen weer' een beroep had gedaan op de mensen de vogels te helpen en iets over mijn werk had verteld kwa men ze van alle kanten met vogels aanzetten. Ik was daar totaal niet op voorbereid. Ik heb toen een noodhuisvesting gemaakt voor de tientallen vogels die ik in huis kreeg. 'Nee' zeggen kon ik niet, omdat die vogels toch ergens moes ten worden verzorgd, maar moeilijk was het wel', aldus Carla Holzen- spied. Per bode Om aan geld te komen voor de bouw van een volière deed zij in 1966 met succes mee aan de quiz Tel uit je winst' van Theo Eerd- mans. Dat leverde haar duizend gulden op maar ook weer vele nieuwe patiënten. 'Op alle momen ten van de dag werden er vogels bezorgd. Op een dag kwam van Gend en Loos zelfs een vogel bren gen die uit Tilburg was verstuurd. De mensen denken kennelijk dat ik heel rijk ben. De werkelijkheid is anders. Dat vogelhospitaal vraagt zoveel geld. dat ik er dik op moet toeleggen. Soms weet ik niet waar ik het geld vandaan moet halen. Steeds komt er echter een oplos sing als ik het niet meer zie zitten. Een paar jaar geleden zat ik mét een schuld van 2000 gulden. Vrien den hebben toen een actie op touw gezet om dat bedrag bijeen te gezet om dat bedrag bijeen te brengen en onlangs heb ik, of juis ter de stichting op aanraden van mijn oudste zoon heb ik het vogelhospitaal in een stichting on dergebracht een flink legaat ge kregen. Een andere bron van in komsten vormen de baten van het boekje 'Al weer een vogel aan de deur' dat ik vorig jaar schreef over mijn ervaringen met vogels en de wijze waarop particulieren niet ernstig gewonde vogels kunnen be handelen. Ik schreef dat boek ook omdat ik niet altijd met dit werk kan doorgaan. Ik ben nu 51 jaar en begin wel te merken dat ik kalmer aan moet gaan doen. Een paar jaar geleden stond ik als het druk was met het licht op. Dat betekende dat ik in de broedtijd om kwart over drie uit de veren moest en om acht uur 's avonds bij het journaal zat te knik kebollen. Vakantie heb ik al twaalf jaar niet meer gehad. Daar heb ik geen geld voor en bovendien wie moet er dan voor de vogels zorgen. Ik wil nu het werk langzamerhand een beetje gaan beperken. Door de adviezen, in mijn boekje hoop ik vele mensen schriftelijk een ant woord op hun vragen te geven. De praktijk wijst uit dat het helpt. Normaal is de oplage voor een vo gelboek 2000 exemplaren. Van mijn boek zijn er 6000 gedrukt en die zijn bijna allemaal verkocht Er wordt al over een herdruk gedacht'. Opdracht Carla Holzenspies ziet haar werk voor de vogels niet alleen als een liefhebberij, maar ook als een op dracht. 'Ik vind het fijn de vogels, die het in deze tijd toch al zo moeilijk hebben, te kunnen helpen. Hoe zorgelijk het soms ook Is de eindjes financieel aan elkaar te Carla Holzenspies laat de mensen rustig kletsen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6