Moezorewa blijft op ;ijn post In India honderden mensen gearresteerd Allemaal op de fiets Landmijn ontploft: 40 Libanezen dood Callaghan naar Amin Argentijnse minister Jose Lopez Rega in moeilijk parket Üiodesische nationalisten 3ggen geschil bij fN-commissie mag lili niet in 'Haarverf zelfde risico als roken' Comoren maken eich los fan Frankrijk Juli doet het goed Kennedy favoriet voor Amerikanen weerrapporten Ontvoerders kolonel stellen eisen Strandverwachting 4R0UW/KWARTET MAANDAG 7 JULI 1975 BINNENLAND/BUITENLAND 5 BrjJAR-ES-SALAAM (Reuter, UPI) Bisschop Abel Moezorewa blijft Sfider van de Afrikaanse nationalisten in Rhodesië. De strijd om zijiet leiderschap van de Afrikaanse nationaal raad (ANC) lijkt daar- btaftee voorlopig beslist. 2 yjog: >re ijdens een topconferentie in Dar- -Salaam waaraan drie Afrikaanse residenten deelnamen werden de ïeningsverschillen binnen de raad jgelegd. Joshua Nkomo die als ematigd wordt beschouwd zou zijn C ingen het leiderschap van Moe- irewa over te nemen gestaakt ebben. Hij wordt over het alge- ïeen als gematigd beschouwd. De 'ider van de blanke minderheids- gering in Rhodesië Ian Smith zou ever -Nkomo aan de onderhande- ngstafel zien dan bisschop Moezo- iwa. rondwet Afrikaanse nationalisten hebben ©pjijiet de Afrikaanse president dr.< oenda van Zambia, Machgl van lozambique en Nyerere van' Tanza- ook besproken welk standpunt ij verder zullen innemen in het verleg met Smith. Deze is akkoord egaan met een vergadering over nieuwe grondwet voor Rhodesië ie als de Afrikanen hun zin krij- de zwarte meerderheid (vijf ïiljoen Afrikanen tegen een kwart ïiljoen blanken) meer zeggen- :hap moet geven. Verschil van iening blijft er over de plaats van e bijeenkomst. Smith wil alleen in jgen land vergaderen, de Afrika- willen overal praten maar ult- erekend niet in Rhodesië. Enkele an hun leiders lopen het risico aar gearresteerd te worden en rerder willen de Afrikanen het ►restige van de onwettige regering lith die Rhodesië eenzijdig van lot-Brittannië losmaakte niet erder vergroten. Smith weigert tot nu toe een zwar- SANTIAGO (Reuter. AP) Augus- Pinochet, de sterke man van Chili, heeft geweigerd een delegatie ran de VN-commissie voor de men senrechten, die een onderzoek naar rermeende wreedheden van de mi litaire junta wilde instellen, tot het land toe te laten. De verrassende bekendmaking kwam tijdens een korte rede in Vallenar in het hoorden van Chili en komt neer op een herroeping van een besluit van het Chileense ministerie van bul- itenlandse zaken. De delegatie, die een onderzoek had zullen instellen naar de juistheid van de bewerin- t;en over onderdrukking en marte- ing van door speciale veiligheid stroepen, had over een week in Ihili zullen aankomen. 'e delegatie had haar bevindingen ïllen rapporteren aan de algemene 'ergadering der Verenigde Naties, foen Pinochet zijn bekendmaking leed zei hij dat deze wel door de {Marxistische wereld zou worden be kritiseerd. 'Ik vraag: hoeveel dele gaties van de commissie voor de [mensenrechten zijn naar Cuba, Rusland en Vietnam gegaan, of naar Laos en Cambodja? Of naar andere plaatsen waar de verschrik kelijkste misdaden worgen ge pleegd?' te meerderheidsregering, hoewel hij onlangs leek wat terug te krabbelen toen hij zei een dergelijke regering nog tijdens zijn leven 'niet hele maal uit te sluiten'. Tijdens de bijeenkomst in Dar-es- Salaam is de vraag aan de orde gesteld of het zin heeft met Smith verder te praten en een grondwet gevende vergadering te houden als een akkoord wordt bereikt over de plaats of dat dat uitzichtloos is en de guerrilla-oorlog in Rhodesië moet worden hervat. Niet bekend is wat uiteindelijk in het zwaarbe waakte Kilimanjaro-hotel in Dar es-Salaam uit de bus is gekomen. Waarnemers achter een hervatting van de guerrillastrijd op dit mo- "ment echter zeer onwaarschijnlijk. Gisteren verlieten de presidenten Dar-es-Salaam: Machel vloog naar huis, Nyerere, Kaoenda en presi dent Seretse Khama van Botswana die zich bij hen had gevoegd vlogen naar Tanga in het noorden van Tanzania voor de viering van de 2 e verjaardag van de TANU, de enige politieke partij in het land. KINSJASA (Reuter) De Britse minister van buitenlandse zaken, James Callaghan, zal woensdag een bezoek aan de Oegandese hoofdstad Kampala brengen voor besprekin gen met president Idi Amin. zo meldt het Zairese persbureau Azap. In ingelichte kringen in Londen had men deze week gezegd dat Callaghan spoedig naar Oeganda zou gaan om te praten over norma lisering van de betrekkingen tus sen Engeland en Oeganda na de gratieverlening door Amin aan de Britse lector Denis Hills die in Oe ganda ter dood was veroordeeld. Aanvankelijk stelde Amin dat Cal laghan eerst naar Kampala moest komen alvorens hij aan Hills gratie zou verlenen mar de Britse minis ter zei zich niet onder druk te laten zetten. Na bemiddeling van presi dent Mboeto van Zaire verlende Amin Hills toch gratie, maar waar nemers zijn van mening dat zijn vrijlating nog een punt van onder handeling zal zijn. NAAR SOMALIË Voordat hij Callaghan ontmoet vliegt Amin eerst nog naar Somalië 'om te zwemmen in de Indische Oceaan', zoals radio Oeganda liet weten maar aangenomen wordt dat hij ook besprekingen zal voeren met president Barre van Somalië. Deze is op het ogenblik voorzitter van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) die deze maand in de Oegandese hoofdstad Kampala bijeenkomt. Amin volgt Barre dan op als voorzitter. Argentynse arbeiders hingen gisteren een pop aan de galg die minister van sociaal welzijn Lopez Rega voorstelt. Zij eisen zjjn aftreden (rechts). Mevrouw Peron (boven) sprak dit weekeinde voor 500 officieren en zei bft die gelegenheid: 'Niemand zal me kunnen afhouden van de taak die ik op me genomen heb'. Rechterhand mevrouw Peron betrokken bij moorden? BUENOS AIRES (Reuter, UPI) De Argentijnse minister en rechterhand van president Isabe- lita Peron Jose Lopez Rega zit in een moeilijk parket. In het huis van afgevaardigden is voor het eerst openlijk zijn aftreden geëist, terwijl zijn naam ook is genoemd in verband met de anti-commu nistische alliantie (AAA) die ver antwoordelijk wordt gesteld voor de moord op tientallen vooruit strevende Argentijnen. De afgelopen dagen vonden felle betogingen plaats waarbij het af treden van Lopez Rega werd ge- eist. Volgens waarnemers in Ar gentinië mag Lopez Rega in naam minister van sociaal welzijn zijn. in feite bekleedt bij een positie als minister-president en heeft hij grote invloed op mevrouw Pe ron. Hij wordt verantwoordelijk gesteld voor de huidige mmassale staking, vandaag en morgen. De Peronistische senator Santiago Raisco Stanassof heeft Lopez Re ga uitgedaagd tot een duel op 't pistool. Behalve het aftreden van de mi nister van sociaal welzijn eiste het huis van afgevaardigden 't hoofd van minister van economi sche zaken Celestrino Rodrigo. Zijn waardevermindering van de peso en de prijsverhogingen die daarvan het gevolg waren zijn aanleiding voor de huidige crisis. De vakbond CGT met 3.5 miljoen leden had om de prijsverhogingen goed te maken loonsverhogingen tot 150 procent weten te bereiken maar mevrouw Peron maakte dit weer ongedaan op advies van Ro drigo. Dit leidde tot een openlijk conflict met de CGT. In het huis van afgevaardigden riep de Pero nistische afgevaardigde voor Bue nos Aires de twee bewindslieden op af te treden 'om het president schap niet verder te besmeuren'. Het gerucht ging dit weekeinde dat Rodrigo de derde minister van economische zaken in twee jaar en pas een maand op het departement onder druk van de vakbeweging de pijp inderdaad aan Maarten zou willen geven. Druk gepraat De afgelopen dagen is druk ge praat tussen de regering van me vrouw Peron en de vakbonden om een crisis alsnog te voorkomen. Maar omdat mevrouw Peron wei gerde haar besluit om de loons verhogingen te beperken tot 50 procent in te trekken besloten de bonden de staking door te zetten. Overigens ligt al een deel van het economische leven stil. Verschil lende lokale bonden beschuldig den de afgelopen week de vak bondstop ervan te meegaand te zijn en legden toen al het werk neer. De vakbeweging is altijd een van de belangrijkste steunpilaren ge weest van mevrouw Peron en van haar vorig jaar juli overleden echtgenoot president Juan Peron. De afgelopen dagen is daarom voorzichtig gespeculeerd op haar aftreden dan wel op het afkondi gen van de noodtoestand In welk geval militairen kunnen worden ingezet. Dfe vraag is echter of mevrouw Peron voldoende steun van het leger heeft voor een der gelijke stap. Afgelopen zaterdag kwam het Ar gentijnse kabinet in spoedberaad bijeen. Mevrouw Peron was er niet bij. Wel aanwezig was Raul Lastiri, de voorzitter van het huis van afgevaardigden die mevrouw Peron zal opvolgen in geval zij aftreedt. Volgens de grondwet is de voorzitter van de senaat de opvolger van een aftredende pre sident maar deze stoel is op het ogenblik leeg. Lastiri is schoon zoon van Lopez Rega. De laatste is ervan beschuldigd het senaats- voorxitterschap opzettelijk vakant te laten om de weg naar presi dentschap voor zijn schoonzoon vrij te houden. Overigens moet deze mocht hij president worden wel onmiddellijk nieuwe verkie zingen uitschrijven. LONDEN Kleurstoffen die in een aantal haarverfpreparaten worden verwerkt, leveren een risico van het ontstaan van kanker op, dat van dezelfde orde van grootte is als dat van het roken van sigaretten. Een Britse deskundige heeft dit ver klaard tegenover het Engelse zon dagsblad de Observer. Volgens dr John Cairns, hoofd van het Imperial Cancer Research Fund Laboratory in Londen, is het 'niet onvoorstelbaar' dat een aanzienlijk percentage van de regelmatige ge bruikers kanker zal krijgen op de zeer lange duur. In dergelijke gevallen moet gedacht worden aan een termijn van tientallen jaren. Ook wat dat betreft gaat de verge lijking met het roken van sigaret ten volledig op. Dat de haarkleurstoffen in dit op zicht niet onbedenkelijk waren, 'as al langer bekend. Ze werden toch toegelaten, omdat ze alleen uitwen dig gebruikt worden. Maar uit re cent onderzoek is gebleken dat ai it. ipi MORONI (Reuter) De volksver- tegen woord Iging van de Comoren, een Franse eilandengroep aan de zuidoost-kust van Afrika, heeft zon- jdag de onafhankelijkheid uitgeroe pen. De voorzitter van de kamer van afgevaardigden, Achmed Daha- m lali, maakte dit bekend nadat 33 afgevaardigden voor losmaking van Frankrijk hadden gestemd. Zes par lementsleden waren niet aanwezig en er waren geen tegenstemmers. De verklaring loopt vooruit op de ratificering door het Franse parle ment nadat de kiezers van de Co moren zich bij een vorig jaar ge houden referendum met overweldi gende meerderheid voor onafhan kelijkheid hadden uitgesproken. De Comoren-archipel, met circa 250.000 inwoners, omvat de eilan den Mayotte, Anjouan, Grande-Co- more en Mohell. De hoofdstad ls Oroni op Grande Comore. De Franse algemeen gedelegeerde heeft zondag op de Comoren de uitzonderingstoestand afgekondigd, nadat het parlement van de eilan dengroep de onafhankelijkheid had uitgeroepen. In Parijs is door het Elysee meegedeeld, dat de Franse regering 'de gevolgen van deze be slissing In de komende week zal bestuderen'. De niet aanwezige par lementsleden zijn die van het el- land Mayotte, dat deel wil blijven uitmaken van Frankrijk. Franse troepen en leden van het Franse vreemdelingenlegioen bewaken thans alle openbare gebouwen. Van onze weerkundige medewerker Na een weer redelijke junimaand, die qua algemene circulatie op het noordelijk halfrond overeenkomst vertoonde met de juni's van 1921, 1932, 1949 en 1962, slaat ook juli tot nu toe een goed zomers figuur. De juli's van bovengenoemde jaren vielen, met uitzondering van 1962, duidelijk warmer dan normaal uit. Ook deze keer voorziet de Londense weerdienst een warme en groten deels droge julimaand. Rond het midden van deze maand wordt een periode met onstandvastig weer verwacht wellicht onweersachtig, ook later in de maand. Overal zal het zonniger dan normaal zijn. De temperatuur valt, zoals gezegd, in alle districten warmer dan normaal uit, in noord-I erland, Wales en west-Engeland veel warmer. Men neemt dus aan, dat de op 21 maart ingezette noordooster ook verder een rol van betekenis zal blijven spelen. Het zou wel eens kunnen zijn maar wie zijn wij, dat het karakter van de zomer van 1975 in hoofd zaak zal worden bepaald door hoge- drukzones van de Azoren via de Britse Eilanden tot Skandinavië met kleine variaties i,i de positie ervan. Bij dit beeld passen uit Frankrijk en midden-Europa opko mende onweersstoringen met locaal zware regens, die nu en dan ook tot over zuid-Engeland reiken, maar die het telkens moeten afleggen tegen de mooi-weer-hogedruk. Wij tekenen voor zo'n vervolg van de zomer. Het weer in de eerste helft van deze week blijft droog dank zij een maximum van 1023 mb bij Schotland met uitlopers tot noord west-Rusland. Vooral in het bin nenland zal het zonnig en zomers zijn met temperaturen van 24 tot 26 graden, maar een kleine aftake ling van deze maxima zit er wel in. Hier een kleine bloemlezing van de weerkaart van zondagavond 7 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'da Twente Vllsslngen Zd-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolk onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt half bewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt Leden van verboden partijen en smokkelaars NEW DELHI (Reuter/UPI) De Indiase regering heeft honder den leden van de 26 vrijdag verboden partijen gearresteerd. Er is huiszoeking gedaan in de partijbureaus. Daarbij werden in de kan toren van de Anand Marg, een fanatieke Hindoegroepering, volgens de politie wapens, munitie en mensenschedels gevonden. De sche dels zouden zijn verzameld op plaatsen waar doden worden ver brand en zijn gebruikt als offers voor een godin van de Anand Marg. Vijf schedels zouden zijn gevonden in de Anadd Marg kantoren in Jaipoer, de hoofdstad van de woes- tijnstaat Rajasthan en twee in Co chin. een havenstad in de zuidelij ke staat Kerala. De An ad Marg-beweging werd twintig jaar geleden opgericht door Anand Moerti. een voormalige werknemer bij de spoorwegen. Hij wil van India een radicale Hindoe- staat maken. De Anand Marg zou op het ogenblik in zo'n acht mil joen aanhangers hebben, behalve in Azië ook in de Verenigde Staten en in Europa. Anand Moerti zit op het ogenblik in de gevangenis. Hij wordt in de staat Bihar beschuldigd van de moord op zeventien ex-leden. SMOKKELAARS Meer dan achthonderd smokkelaars zijn in het afgelopen weekeinde eveneens gearresteerd. Het meren deel van hen voerde luxe-goedren en goud aan vanuit zee en bracht het op geheime plaatsen aan land. De jaarlijkse omzet van hun verko pen zou honderden miljoenen gul dens hebben bedragen. De premier NEW YORK (AP) Uit een onlangs gehouden opinieon derzoek is gebleken dat sena tor Kennedy de grootste kans op het Amerikaanse presi dentschap maakt als hij zich verkiesbaar zou stellen, wat hij niet van plan is. Het onderzoek wees uit dat Kennedy 31 procent van de stemmen zou krijgen. Als tweede kwam de gouveneur van Alabama George Wallace uit de bus met 16 procent. De volgorde is verder: senator Henry Jackson uit Washing ton 8 procent, senator Hubert Humphrey 7 procent, senator Demund Muskie 6 procent en senator George Mc Govern 4 procent. van India, mevrouw Indira Gandhi, heeft vorige week met strenge straffen gedreigd voor smokkelaars en voor speculanten in onroerend goed en belastingontduikers. Zij zei dat ten koste van het land fortui nen zijn verdiend aan de speculatie van grond en dat veel zwart geld is verdwenen in de bouw van luxueu ze hulzen. Mevrouw Gandhi heeft de arbeiders in India zaterdag gewaarschuwd dat zij tijdens de noodtoestand in het land. —die 26 jund werd afge kondigd arbeidsonrust moeten voorkomen. 'Daar is het nu geen tijd voor', aldus de premier. Zij zei ook dat ambtenaren bij banken, verzekeringsmaatschappijen 'Zij nemen zelfs de meest elementaire fatsoennormen niet in acht. Dat moet worden veranderd'. De opmerkingen van mevrouw Gandhi vielen samen met een op roep voor meer discipline in het land. De ambtenaren op de minis teries moeten met een prikklok werken. Het te laat komen een wijdverbreid verbruik bij het India se ambtenarendom —moet daar mee worden bestreden. (ADVERTENTIE) Heel Nederland fietst weer Wat wil je ook? 01 jé 8 bent of 80. schooljongen of zakenman, huisvrouw of tienermeisje, opa of oma, j fijner en voordeliger dan fietsen is er niet veel! Daarom komen er ook dit jaar weer een miljoen j nieuwe fietsen bij. Ook voor u staat er een pd fonkelnieuwe klaar: Ga maar gauw eens bij de ly fietsenvakman kijken! kleine hoeveelheden door de huid heen in de bloedsomloop kunnen komen. Omdat het verband tussen oorzaak en gevolg gezien de lange tijdsduur daartussen zo weinig zichtbaar is, zal het ook niet mogelijk zijn, indi viduele ziektegevallen tot deze oor zaak terug te voeren. Dr. Cairns verwacht zelfs niet dat men veel op de nieuwe gegevens uit zal doen. Het zal wel net gaan als met roken, zegt hij: de mensen zullen het niet echt geloven. En hun behoefte om niet met grijze haren rond te lo pen, zal blijven. Weerra porten van gisteravond 7 uur, weer, maximumtemperatuur en neerslag: BEIROET, CAIRO (Reuter, UPI, AFP) Veertig jonge Libanezen zijn het afgelopen weekeinde om het leven gekomen toen een land mijn ontplofte in de handen van een instructeur. De man leidde de jongelui, die lid waren van een islamitische burgermilitie, op. Het ongeluk gebeurde bij de stad Baalbek. Bij de explosie zouden on geveer veertig mannen ernstig ge wond zijn geraakt. Volgens de Li banese politie vlogen door de mijn- ontploffing nabij staande kisten met ammunitie In de lucht. Dit zou de oorzaak zijn van het hoge do dental. De jongemannen behoorden tot de militie van de Sjiieten van Imam Moessa Sadr, één van de rijzende sterren aan het firmament van de Libanese politiek. De Imam heeft zichzelf opgeworpen als de bescher mer van de armen in Libanon. Tijdens de straatgevechten in Bei roet en andere Libanese steden hield hij een hongerstaking tot premier Karami de crisis enigszins onder controle kreeg. De 'Organisatie van socialistische revolutionaire actie' heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor de ontvoering begin vorige week van de Amerikaanse kolonel Ernest Morgan. De kolonel ver dween tijdens de straatgevechten in Beiroet uit een taxi. In een boodschap aan het Franse persbu reau AFP in Beiroet heeft de orga nisatie gezegd dat zij de Ameri kaanse ambassade drie dagen zal geven om drie voorwaarden te ver vullen voor de vrijlating van Mor gan. De ontvoerders van Morgan eisen onder meer dat de Ameri kaanse diplomatieke vertegenwoor diging in Libanon levensmiddelen laat uitdelen en bouwmaterialen verstrekt aan de bevolking van een wijk in Beiroet, die in het bijzonder te lijden heeft gehad van de recen te onlusten. Tweedracht Volgens het Egyptische weekblad Achbar El-Jora zijn vorige week vijftien leiders van een communis tische organisatie aangehouden, die van plan waren tweedracht te zaai en en het bewind van president Sadat ten val te brengen. De rege ring heeft op het bericht geen commentaar willen geven. Georga niseerd communisme is in Egypte niet toegestaan. De Syrische minister van binnen landse zaken Ali Zaza heeft giste ren bekend gemaakt dat een aantal leden van een ondergrondse com munistische groep is opgepakt op beschuldiging van het plegen van bomaanslagen in de Syrische hoofdstad Damascus. De politie heeft ongeveer twintig mensen aangehouden. De leiding van de Palestijnse ver zetsorganisatie heeft zaterdag be sloten dat de doodstraf zal worden toegepast voor iedereen die zich schuldig maakt aan ontvoeringen. Het opperbevel van de organisatie heeft dit besluit genomen 'aange zien deze daden schade berokkenen aan de zaak van de Palestijnse revolutie en aan de Libanees-Pales- tijnse samenwerking'. In Maagdenburg werd het 28 gra den C„ Wittenburg (DDR) 29 gra den, Keulen 27. In Tjechoslowakije was het in de oostelijke gebieden 28 graden C. In Hongarije was het ook zomers, maar onstabiel met 17 mm regen in Szeged en 13 mm in Pécs, in het zuiden. Het Poolse Kielce in de Karpaten meldde 19 mm water. In Wenen was het volop zomer met 26 graden en in Linz 24 zondagmorgen 47 mm onweersregen bracht daar 19 mm water. Woronesj aan de Don had een zeer natte zondagmorgen: 47 mm onweer se gen in 6 uur tijd. Uit Amersfoort hoorde, ik, dat begin juli de eerste tropi sche cycloon Emmy in Florida en omgeving is opgedoken, richting New York-Nova Scotia. In zuid- Japan. waar vorig jaar in deze tijd al zo'n 10 cyclonen waren versche nen (westelijk deel Stille Oceaan is tot nu toe alles opmerkelijk rus tig. Vandaag overal droog, zonnig, be houdens wolken op de Waddenei landen en in de kop van Noord- Holland. Luchttemperatuur bij noordelijke wind 17 tot 19 graden, zeewater 16 graden. Verdere voor uitzichten: Het blijft gunstig voor de vakantieganger. HOOG WATER Maandag 7 Ju 11Vllsslngen: 0.14-12.41, Haringvlietsluizen: 1.48-14.17, Rotterdam: 2.51-15.19, Scheveningen: 1.19-13.49. IJmuiden: 1.56-14.24, Den Helder: 5.51- 18.26. Harllngen: 8.22 20.49. Delfzijl: 10 25- 22.46. 'Je'moet je snoer wat laten vieren, Simpkins

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5