Een boeiende Charles Mingus in het BIM-huis I KOLONISTEN IN MINNESOTA Jury-concert met improvisaties Radio- en televisieprogramma's c n Te Zwaar? CALORAL ii Even puzzelen Gigant met 'the big fiddle' Benieuwd Jongen gewond bij explosie granaat TROUW KWARTET MAANDAG 7 JULI 1975 RADIO-TV/BINNENLAND 4R( c~i KARELTJE KNETTER door Rud Niemans De jazz heeft altijd legio kleur rijke figuren gekend, doch zij die daarnaast ook nog geroepen waren tot alom erkend muzikaal meesterschap, zijn op de vingers van twee handen te tellen. Char les Mingus. ontstellend omvang rijk, kras 53, zonder enige diktie pratend in een muzikantenjar gon, waarin het woord 'shit' veelal centraal staat, is er zo een. Via Lionel Hampton, Par ker, Norvo en enkele anderen contrabaste hij zich een weg naar de 'leader' status. In de 50-er jaren vooral, toen Min gus een reeks workshop-ensembles rond zich formeerde, waarmee hij luid en duidelijk via folkmusic-, spiritual- en blueselementen bij- Orgelconcours in Haarlem beëindigd met Joh. Seb. Bach door Jac. Kort HAARLEM Als afsluiting van het Internationaal Orgelconcours, dat vorige week in Haarlem werd gehouden, werd zaterdagavond in de Bakenesserkerk aldaar een con cert gegeven, waarop een drietal cantates, alsmede een clavecimbel- concert van Joh. Seb. Bach ten gehore werden gebracht. Max van Egmood (bas) had in it concert een groot aandeel. Hij was solist zowel in Cantate 158 'Der Frlede sei mit dir' als in Cantate 82 'Ich habe genug', die Bach allebei voor de zondag van 'Maria Reini- gung' heeft geschreven. Begeleid door Musica Antiqua o.l.v. Ton Koopman (en in de eerste der beide cantates met medewerking van een klein vokaal ensemble) zong Max van Egmond zijn recita tieven en aria's niet alleen buiten gewoon mooi van klank, maar ook zeer doorleefd en expressief. Bach die zich. zoals bekend, van veelal middelmatige teksten heeft moeten bedienen, heeft altijd kans gezien door zijn composities het gebrekki ge woord op een hoog niveau te brengen. Van Egmond sloot zich in zijn vertolkingen hierbij op sublie me wijze aan. De andere vokalist van deze avond was de jonge Gentse counter-tenor, ook altus genoemd. René Jacobs. Hij had de prachtige Cantate 170 'Vergnügte Ruh', beliebte Seelen- lust' te zingen, een alt-cantate, die nu eens niet door een vrouwenstem werd gezongen, maar door eenman. hetgeen naar men meent, ook in Bach's dagen gebeurde. Zekerheid bestaat daaromtrent niet. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik het ook niet zo verschrikkelijk be langrijk vind welke sekse de vertol ker van een cantate als deze heeft. Wat ik daarentegen erg belangrijk vind is, dat degene die zich met de taak van de uitvoering belast, over voldoende stembeheersing, adem- techniek (enz. enz.) en voor drachtskunst beschikt, op dat hij tot een gave vertolking weet te geraken. René Jacobs heeft dit punt nog niet bereikt. Sommige recitatieven klonken heel redelijk, maar in de grote aria's wemelde 'het van de onbeheerste uithalen in •de hoogte, die meestal bovendien nog onzuiver waren. Voor een dame met gelijke prestaties had het tal rijke publiek mogelijk minder hard geklapt. Ton Koopman wisselde dit concert af met een clavecimbelcon- cert. droeg aan een ongekende revitali sering van de combo-jazz. Mingus' bloedhete, agressieve basspel stond in het centrum van een swingend jazz-gebeuren, dat zich vooral ken merkte door een juiste dosering van traditie met ongebonden vrij heden. Een reeks van grote namen, waaronder wijlen Eric Dolphy, voegden zich gedwee naar zijn dwingende hand. Hoogtepunten zijn op de plaat te vinden (Atlantic-Impulse) alsmede ook 'live', zoals het konsert dat hij eens (april'64) in het Concertge bouw gaf. 'Haat uitgeschreeuwd in pure muziek', aldus één der kranten koppen uit die dagen. Mingus' haat tegen de hem diskriminerende maatschappij zocht zich een uitweg in meeslepende, kokende muziek, waarin van alles gebeurde. De tijden zijn inmiddels veranderd. Er wordt nog steeds gediskrimi- neerd, maar Charlie is ouder en rustiger geworden. Na Loosdrecht als bassist in het zweet des aan- schijns en een koele bijdrage in de Doelen tijdens 'Newport' zagen we hem vrijdagavond terug in een te voren uitverkocht BIM-huis; waar vijfhonderd bevoorrechten hem hoorden met een nieuwe groep van redelijk niveau. Wie de twee lange sets goed heeft beluisterd, zal heb ben kunnen vaststellen, dat de kwaliteit in feite moest komen van het trio Mingus-drummer Danny Richmond (Mingus' favoriet door alle tijden) en de zeer getalenteer de jonge pianist Don Pullen; die zijn eigen stijl ontleent aan voor beelden als McCoy Tyner, Cecil Taylor en Red Garland. Mingus, uitzonderlijk goedgeluimd, deed in het vertrouwde gezelschap van Richmond een greep uit zowel oud als nieuw repertoire, de blues die via de bekende ritmische stroomversnellingen en -vertragin gen steeds terecht kwam in de snelkookpan van Lionel Hampton. Daarin voelde de aanstekelijk vro lijke tenorist George Adams zich als een vis in het water. Zijn ener gie en de redelijke voorraad toon nuances die hij in huls had com penseerde de stapel licks, cliché's en honks waarin hij toch telkens moest vluchten. Trompettist Jack Walrath is geen held in dit gezelschap, al kwam hij met Adams soms tot redelijke cha ses en stond hij zijn mannetje in de collectieven. Adams' fraaiste bij drage aan het konsert was zijn solo in 'The Sound of Love'. Tenslotte Mingus zelf: er waren enkele lange, schitterende soli, als mede steeds die warme, krachtig doorzingende toon in de 4/4 maat- begeleidingen, die je tot in je bot ten voelt en die alle muziek in/een gloed van pure swing zette. Het Hammerveld-festival kan in augus tus de borst nat maken voor Min gus c.s., want wat deze gigant met 'the big fiddle' doet, blijft topklas- door Piet Visser HAARLEM Na vijfentwintig jaren vruchtbaar werken met het Orgelconcours mag men in Haarlem wel van een gevestigde tra ditie spreken. De daarbij behorende ups and downs zijn een on afwijsbare bevestiging van een daadwerkelijke groei. Zeker van een artistieke manifestatie als het Haarlemse orgelconcours. Uit het initiatief van de all-round musicus Jos de Klerk in 1951 is rond het Mullerorgel van de oude Bavokerk een wereldwijde belang stelling voor de orgelkunst geboren, die nog altijd zijn kern heeft in dit jaarlijks terugkerende Haarlemse gebeuren. In ons land en erbuiten zijn sindsdien een aantal ook al weer traditionele orgelcentra-met concoursen ontstaan die niet alleen het orgelspel, maar ook de orgel bouw hebben beïnvloed en er een hoge artistieke vlucht aan hebben gegeven. Dit was de korte inhoud van de rede die de voorzitter van de Stich ting 'Internationaal Orgelconcours', de oud-wethouder D. Geluk, in de Burgerzaal van het stadhuis uit sprak na het slotconcert van de jury, bij geliegenheid van de prijs uitreiking door burgemeester De Gou aan de winnaar van het 25e concours. Jan Raas. De voorzitter brak daarbij een lans voor een grotere en positievere waardering vanuit de Haarlemse bevolking zelf om daarmee deze reeds zo rijke traditie te handhaven en te doen groeien. In het slotconcert had de jury Werner Jacob. Jan Jongepier en Daniël Roth laten horen waartoe zijzelf als bekwame spelers in staat waren met zulk een instrument on der hun vingers. Jan Jongepier vat te zijn taak vanaf de romantische, lichtklinkende kant o.p in een vriendelijke en welluidende Sonate van Cherubini, gevolgd door een mozartiaans aandoende Fantasie en Fuga in c van Carl Ph. E. Bach; Daniël Roth bracht een Danse fu- nèbre met de typische kenmerken van de Frans-romantische school van de Cavaillé-Coll-orgels, maar voortreffelijk geregistreerd! Werner Jacob gaf een geïnspireerde vertol king van de Fantasie en Fuga in d (op. 125-b 'in Originalfassung!) van Max Reger. Ieder van deze juryleden lieten hun ('genoteerde') muziek volgen door een improvisatie. Jan Jongepier kwam met een wat te lange reeks variaties over een 16e eeuws koraal, vituoos en inventief voorgedragen maar met net te weinig afwisseling in registratie om zó lang te blijven boeien. Daniël Roth improviseerde op een (bijna) twaalf-toonsthema dat in zijn bewerking fraaie regis- terkleuren liet horen, maar toch minder boeide door een al te grote vormvrijheid. Werner Jacob ten slotte had zijn thema gevonden in twee korte fragmenten ui de vooraf gespeelde opus 135-b van Reger. Fantaseren Bij alle inspanning om uit deze notenfiguren een poëtisch-zakelijk constructie te vormen die muzikaal verantwoord was op dit grote in strument, bracht hij het niet veel verder dan een opvulling van deze soms daverende klankexplosies en grote en hoge gotische ruimte met afwisselende tederheden die hoog uit de omschrijving 'fanseren' toe lieten. Het minste wat de eerste af levering van de BBC-serie over de geschiedenis van Amerika te weeg kan brengen, is een benieuwd zijn naar de volgende delen. Het zit er echter in dat het effect veel groter zal zijn. Dat verteller Alistair Cooke en de filmers al direct enthousias me hebben gewekt. De aanpak is dan ook anders dan van die vergelijkbare reeks onder de titel Civilisatie. Daarin was Kanneth Klark een bespiegelaar, een typi sche 'bestuurdeerder' van vele eeuwen cultuur. Cooke daarentegen boetseert heet beschavingsbeeld het liefst vanuit eigen ervaringen. Dat moet wel een boeiende en vaak intrigerende affaire worden, want dr Brits-Amerikaanse Alistair Coke is een journalist van grote eruditie en veelzijdige bekwaam heid. Hij heeft ook een bijzondere feeling voor ogenschijnlijke bij zaken. die. door hem belicht, karakteristiek blijken te zijn voor bepaalde facetten van Amerikaans leven en denken. Een mooi verhaal in dit verband was de geschiedenis van de bankroetier Norton, die zich ten einde raad tot keizer uitriep en zijn eigen bankbiljetten liet drukken. Waar anders dan in Amerika zouden de banken de helft van de aangegeven waarden hebben kunnen uitbetalen? Een beetje eigenaardig is het wel, dat de NOS deze instructieve serie uitzendt in een periode waarin veel geïnteresseerde kijkers niet alles kunnen volgen omdat zij vakantie afspraken hebben. Of zit een her haling al in het achterhoofd van de programma-samenstellers? De VARA zal grote aantallen lief hebbers van harmonie- en fanfare muziek hebben laten genieten van een paar voortreffelijke Brass bands. Deze uitzending in het kader van een door de VARA georgani seerd festival gaf een goede indruk van het hoge niveau dat men in deze categorie weet te bereiken. Het Joegoslavische televisiespel Moeder overleden stop, vertoont duidelijke overeenkomsten met de Russische speelstijl. Opvallendste kenmerken zijn de traagheid van de handeling en de aandacht voor de onderstroomse aspecten van de karakters. Aan de fantasie van de kijker wordt weinig ruimte gelaten. Van iets dat zou kunnen wijzen op maatschappijkritiek is geen sprake. Elke opkomende bedenking wordt terugverwezen naar het individu. De zaterdag door de NCRV uitge zonden Amerikaanse film Vermist vliegtuig heeft mij meer geboeid. Veel vaart, geraffineerd opgestuwde en knap verfilmde spanningen bij het verongelukken van het toestel. In de actie 'overleving' zaten uiter aard een aantal voorspelbare elementen, maar de scènes zaten filmisch sterk in elkaar. Brandpunt liet ons nadrukkelijk weten dat Denen geen goed woord 1 'oben voor Nederlandse vissers. Zeerovers zijn het, die smerige streken uithalen. Je mag eventuele wandaden natuurlijk niet goedpraten met de mededeling dat na eeuwen de rollen een beetje om gedraaid zijn en dat de Vikingen wel een haartje erger waren. TON HYDRA Advertentie Kom naar het Dolfinarium f"°°r"n Harderwijk In het grootste overdekte Dollijnonstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: dagelijks 10.00-11.30-13.00. 14.30-16.00 en 17.30 uur (zondags niet om 10.00 uur). Onderwatervoedering door kikvorsmoisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. DOLFINRRIUm door Vilhelm Moberg Copyright Hollandia B.V. Baarn 91 Ze strompelden over de zandvlakte, terwijl ze elkaar bij de hand hiel den, om zo samen op de been te blijven. Want ze zouden altijd bij elkaar blijven, ze zouden nooit uit een gaan. Een paar maal zagen ze andere levende wezens, dieren met spitse snuiten en een rode vacht, die in kleine troepjes rondzwierven. Ze waren niet groter dan kleine hon den en ze bewogen zich pijlsnel over de vlakte. Dat waren zeker de aasdieren, die het dode paard opge geten hadden. De schemering viel; ze konden kui len en oneffenheden in het terrein niet meer goed onderscheiden. Ar- vid viel. Robert greep hem bij de schouders en hielp hem weer over eind. hoewel hij er zelf ook wat graag bij was gaan liggen. Onder het lopen haalde Arvid zijn horloge uit de zak van zijn vest: voor het al te duister werd, wilde hij nog even zien hoe laat het was. Toen hij van huis wegging, had zijn va der hem opgedragen het uurwerk goed schoon te houden. Nu was hij bang. dat er zand in gekomen was bij zijn val van zoëven. Hij hield het tegen zijn gezwollen, kapotte lippen en blies erop, hij blies het zand weg. Daarna keerde hij zijn vest zakje binnenste buiten, voor hij het horloge er weer in liet glijden. Om hen heen werden de rotsen en heuvels van zand zwart, ze namen wonderlijke vormen aan: op het lichaam van een magere muilezel zat de vorstelijk met horens ge kroonde kop van een buffelos; een woestijnwolf. die uit niets meer be stond dan uit een dertig voet lange staart opende vlak voor hen zijn diepe muil, een opening in de rots. De muur van verre bergen onder ging dezelfde gedaanteverwisseling, de bergen leken op kamelen en dromedarissen met geweldige bul ten en holten: die rijdieren van de woestijn legden zich traag ter ruste na de lange en hete dag met de karavaan. Ze waren uitgegaan om een paar muildieren te zoeken, maar wat ze zoëven gevonden hadden was een heel ander dier. Het paard was pas beslagen! zei Arvid. Dat had Robert ook opgemerkt, het paard lag daar dood en half opge geten. maar zijn hoefijzers blonken als zilver in de zonnestralen. Een los achterbeen stak in de lucht alsof het zich beklaagde bij Onze Lieve Heer. Arm eenzaam achter been in de woestijn! Ze hadden gezien wat het lot is van een le vend schepsel in de woestijn. Maar Arvid had iets nog veel eenzamere gezien, hij had er bijna op getrapt: Dat was een wijsvinger! En die wees recht naar ons! Toen de avond koelte bracht, was Robert niet meer zo duizelig, hij kon ook weer helder denken. Zijn gedachten hielden zich met slechts één zaak bezig: datgene waar ze naar zochten. Zijn schoenen had hij uitgetrapt, hij liep nu op blote voeren, nu voelde het zand koeler tegen zijn voetzolen. Maar van binnen was hij vol droge, gloeiende as. de blaren op zijn lippen brandden, zijn tong was dik en opgezwollen. Ergens moesten ze het toch vinden, het bestond immers nog wel. het kon niet op zijn, al konden zij het niet vinden. Ze moesten verder zoeken. Ze hadden het de afgelopen dagen immers vaak onderweg aangetrof fen. het kon toch niet ineens op zijn! Ergens zouden ze het wel vin den. Honderden mijlen hadden ze afge 97. Diezelfde avond, héél laat, vatte Humfrie H. Puckelton de koe bij de horens. Hij sloop zachtjes naar de zitkamer toe en herhaalde nog eens in zichzelf wat hij allemaal tegen de smid zeggen zou. Maar slechts een stille leegte was zijn deel, want overal was het licht uit en er was niemand in de gangen of kamers te zien. Bedachtzaam liep Humfrie nu de salon binnen, doch ook daar trof hem slechts een pijnlijke leegte. 'Jammer.mompelde hij. 'Ze zijn al naar bed. Goed.dan morgen maar. Het is anders wel sterk. Alles wat ik doen wil, mislukt. Nu wil ik mijn gastheer vergiffenis gaan vra gen voor de last, die ik hem bezorg en kijk, de brave man is nergens te vinden. Wat nu te doen?' De Brit keek nogmaals rond en zag toen op een commode een antiek klokje liggen. 'Hm... kostbaar dingetje', mompelde hij goedkeurend. 'Zou het veerwerkje nog in orde zijn?' Hij pakte het klokje op, schudde er eens aan, doch er gebeurde niets. 'Hij tikt niet', zei hij. 'En een klokje, dat niet tikt loopt niet} Gelukkig dat ik een beetje veretanA heb van klokken. Ik zal hem eeni in orde gaan maken. De smid zaU daar zeker héél blij om zijn.Ej dit voorbarige plan van Humfrie Puckelton was het begin van eei hele serie hoogstmerkwaardige ge beurtendssen. Doch de argeloze Bri had daar nog geen weet van eif1 wandelde met de stopklok in zijl e hand de donkere werkplaats bin^f neri. ij PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN Radio vandaag HILVERSUM I NCRV: 7 00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7.41 Hier en nu. 7.55 (S) Aangestipt: progr.-overz. 8.00 (S) Te Deum Lauda- mus: gewyde koorzang. 8.20 Oop de man af: evangelisch commentaar. 8.30 Nws. 8 36 Gym voor de hulsvrouw. 8.45 (S) Plein publiek buiten. 10.30 Nws. 10.33 (S) Meisjeskoor: lichte muz. 11.00 (S) In 't zilver, progr. voor oudere luisteraars. 12.00 (S) De Killma Hawailans Show. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.55 (S) Metropole Orkest: Amusementsmuz. 13.30 (S) Koor. orkest en solist, oratori um. 14.30 Kamermuz. TROS: 15.00 (S) Het kind en wy. 15.30 Nws. 15.33 (S) Moderne kamermuz. 16.00 (S) Een mond je Frans: Georges Moustakl in Den Haag. 16.30 (S) Buiten 'twerk. 16.55 (S) Bin nen "t werk. Informatie over nieuwe be roepen. OVERHEIDSVOORL.17.20 Ont moetingen met ryksgenoten. TROS. 17 Nws. 17.32 Aktua. TROS: Nws. 18.45 (S) Belcanto-concert: operamuz. EO: 20.00 (S) Zomeravondfi nale: amusement.-progr. 20.45 Lichter over het Verre Oosten, documentaire. 21.15 Avondoverdenking. NOS: 21.30 Ned. Israel. Kerkgen. 21.45 (S) Eurolight. 22.25 Bond Zonder Naam. 22.30 Nws. NCRV: 22.40 (S) Hier en Nu. NOS: 22.50 (S) Hobbyscoop. 23.20 Nos-Jazz. 23.55-24.00 Nwb. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 7.20 (S) Dag maandag, lichte muz. en vakan- tletlps. 8.00 Nws. 8.11 Dingen van de dag. 9.00 VARA dansorkest met solisten, lich- T9 MUZ. 9.35 Waterst. 9.40 (S) VARA- gram presenteert. NOS: 9.50 (S) Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance. 10.30 Meer over minder (11.00 Nws.). RVU: 11.40 Educatief progr. NOS: 12.00 Den Haag deze week. 12.15SYMBIOSE. 12.25 Het Promenade Orkest: klassieke muz. 12.50 Suriname deze week. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Dingen van de dag. 13.20 VARA-gram presenteert. NOS: 13.30 Von ken onder de as. 13.50 Radlorama. 14.30 (S) Zoeklicht op Nederland, rep., com mentaren en muz. 16.00 Nws. EO: 16.03 Klankbord. 16.10 (S) Licht en uitzicht: gewyde muz. met een thema. 16.40 (S) Eigen wys, progr. van voor en met kin deren. 17.00 (S) Na vyven, progr. voor feure. 17.20 OVERHEIDSV.: Ontmoetin gen met ryksgenoten. EO: 18.00 Nws. 18.11 Klankbord. 18.30 (S) Jeugdtoer. 19.00 Lectuur op tafel. Informatie over boeken en periodieken. 10.10 (S) Wy hebben een woord voor de wereld: gewyde muz. 19.45 Bybelstudle. NCRV: 20.00 Nws. 20.05 (S) Overdenking. 20.15 (S) Klassieke orkestmuz. 21.43 (S) Sopraan en strykers, moderne muz. 22.15 (S) Ll/terama: kroniek over boeken, schryvers en toneel. 22.43 (S) Als ee gek, hoorspel. 23 55-24.00 Nws. Speciaal De vooraanstaande Israëlische zanger en acteur Yehoram Gaon leidt de kijker op een zeer persoon lijke manier rond in Jeruzalem, waar hij is geboren. Ned. 1/20.21 Na vier - buitenlandse films te hebben vertoond, belicht de TROS actualiteiten. Ned. 2/21.40 Een optreden van de zangeres Marie Cécile Moerdijk (21.10) en een aflevering van Kojak (21.45) gaan vooraf aan een reportage over kerkelijk leven in Hongarije. Ned. 1/22.35 Afscheid van de Atlantic is een film over de glorietijd van de Duit se oceaanschepen. Duitsl. 2/19.30 Elaus Liebe maakte een docu mentaire in het geïsoleerde Alba nië. Duitsl. 1/22.00 Beroemde solisten zingen hoog tepunten uit Die verkaufte Braut van Smetana en Eugen Onegin van Tsjaikowsky. Hilv. 1/18.41 In het luisterspel Als een gek. dat door de NCRV wordt uitgezon den, simuleert Sebastiaan Haslet dat hij getikt Is. Hilv. 2/22.43 Michiel de Ruyter presenteert zijn programma Jazz in Actie. Hilv. 1/23.20 8 06 Radiojourn.) 9 03 (S) Pep op drie: arbeidsvitaminen met populaire verzoek platen. 11.03 Radiojourn. 11.06 Drie draalt op verzoek. 12.03 (S) Drie tussen strand ln Valkenswaard). 14.03 Radio journ. 14.06 Pop-kontakt I. 15.03 Pop- kontakt II. (Tussen 15.03-17.00 reportages Ronde van Frankryk). 16.03 De Ritmees ters. Internationale tophits. NOS: 18.03 De Vakaturebank. 18.10 Joost mag niet eten. (18.45-18.50 Nabeschou wingen Ronde van Frankryk). AVRO: 19.02 Drie loopt achter. Rook en -Rol VPRO: 20.00 (S) VPRO Maandag, pop, jazz en blues. (20.00 (S) Tilt, aktleprogr. met bonus top-10. 21.02 Han Reiziger. 22.02 Rik Zaal. 23.02 Wlm Noordhoek. 24.02 Jan Donkers, met aktua.'Itelten) EO: (S) The gift of song. VARA: 6.02- 7.00 Alfred Lagarde. TV vandaag NEDERLAND I NOS 18.25 Tour de France 18.45 Mimimolen 18.55 Journaal NCRV 19.05 Een anoreis over de woeste Nymboida, avonturenfilm 20.00 Journaal 20.21 Jeruzalem, mijn vaderstad, film 21.10 Marie Cecile Moerdijk 21.45 Kojak 22.35 Kerkelijk leven in Hongarije, rep. 23.00 SYMBIOSE 23.04 Journaal NS 23.09 Tour de France MA. 07-07-1975 (SJ to F NOS NEDERLAND II 18.45 Minimolen 18.55 Journaal TROS 20.00 20.21 21.10 21.40 22.20 22.50 Arpad,de zigeuner In Londen staat een huis Journaal Jongens van de grote weg Maude Aktua Zomer '75, amus.prog. SOCUTERA: Film van de Stichting Ned. Vrijwilligere Journaal p£ 1 d« M ..kr g£ :ai legd, om zich bij de Goudikaravaan te voegen, en nu zochten ze naar iets heel simpels: Water. 2 Over de donkere bult van de groot ste dromedaris stond de maan, voor driekwart vol. Een bleek, helder schijnsel viel over de wijde zand vlakte. Ze konden verder lopen nu de maan scheen. Ze hadden nog maar kort gelopen, toen ze bij een klein dal kwamen. Arvid zag het het eerst: in het maanlicht blonk er Iets op de bo dem en Arvid uitte een rauwe kreet. Hij liet Robert los, deed een paar lange passen en wierp zich toen languit op de grond. Robert had nog niets gezien, hij kwam achter Arvid aangestrompeld: wat man keerde Arvid? Maar nu zag hij het ook. Arvid lag voorover boven een waterpoel. Hij dronk wat van het water dat op de bodem blonk. Ein delijk hadden ze dan water gevon den! Maar Robert ontdekte alras, dat het geen helder bronwater was. dat ze gevonden hadden. Het was stil staand, troebel water, lobbig en on doorschijnend. Het zag er niet erg drinkbaar uit. ID 2 D I 3 4 0 5 O 6 O O 8 0 9 O Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. verlof, 2. welluidend, 3. fijn aardewerk. 4. inspecteren, 5. gevoel, 6. daarheen, 7. parabel, 8. de vrije teugel laten, 9. spelleider. Bij juiste oplossing leest men in de diagonaal op de cirkeltjes de naam van een bontsoort. Oplossing van vrijdag Hor. 1. ader, 4. rede, 7. kr., 8. nader. 10. R.S., 12. Eem, 14. mak, 15. map, 16. O.T., 18. sa, 19. terra, 22. staar, 24. standpunt, 25. stins, 26. ander, 28. es, 30. Ta, 31. aar, 33. nar, 35. Gea, 37. Mr., 38. teder, 40. e.d., 41. kurk, 42. moed. Vert. 1. are, 2. én, 3. ram, 4. rek, 5. er, 6. era, 7. keet, 9. dam, 11. spar. 13. mortier. 15. Maandag, 17. trans. 18. stunt. 20. Est, 21. Ans, 22. spa, 23. Ate, 25. stam, 27. raad, 29. rad, 32. ark, 33. nek, 34. rem, 36. eed, 38. tr.. 39. R.O. EPE Het achtjarige jongetje R Kok is vrijdag op de camping De Beekhorst te Epe gewond geraakt door een ontploffende granaat. Met verwondingen aan een oog en aan de borst is hij in een ziekenhuis te Zwolle opgenomen. (ADVERTENTIE) Caloral afslank-omelet helpt. 1è1'/2kg per week bent u zó kwijt! Caloral afslank-omelet - gezond en smakelijk. Slechts 115 kalorieën. Vraag uw drogist. F le

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4