Spanning in Spanje stijgt door Basken Argentijnse bedrijven gaan plat fel Extremistische partijen in India verboden Kerk in Portugal wil radiostation houden Veiligheidstop Hanoi leert Russisch, zeer onzeker r\a mil r- i deze maand ChlHSSS 6fl ERQ6iS Evacuatie in Oostenrijk Nieuwe aanhouding in jacht op Carlos Kaapverdische eilanden vandaag onafhankelijk Britse vakbondsleiders deels achter plan voor begrenzen loonstijging Strijd voor onafhankelijkheid gaat door Regering overweegt noodtoestand Openlijke botsing met militairen Besprekingen over Namibië mogelijk in september BUITENLAND 7 BILBAO (Reuter) Het hernieuwde geweld in het Spaanse Baskenland heeft voor spanning gezorgd die volgens waarnemers nog nooit zo hoog is geweest als sinds de burgeroorlog in Spanje, waarin de geboorte en de dood van een Baskenrepubliek plaats hadden. TROUW/KWARTET ZATERDAG 5 JULI 1975 l BUENOS AIRES (AP/Reuter/UPI) In Argentinië dreigi het hele bedrijfsleven plat te gaan, nu president Isabelita Peron/blijft weigeren loonsverhogingen van meer dan 50 procent toe te £fcaan. verwacht wordt dat het algemeen I vakverbond CGT, dat 3,5 miljoen leden heeft, nu een algemene sta king zal afkondigen. Dit betekent een belangrijke dreiging voor de regering van mevrouw Peron. De vakbeweging is altijd een steunpi laar voor haar overleden echtge- 1 noot, president Juan Peron ge weest. De Argentijnse regering zou over wegen de noodtoestand in het land uit te roepen. Op het ogenblik is de staat van beleg al van kracht. Als de noodtoestand is afgekondigd kunnen de militairen in het land rechtstreeks Ingrijpen. Het Is de laatste dagen zeer onrus tig in Argentinië. Wilde stakingen zijn uitgebroken in de industriestad Cordoba terwijl arbeiders uit alle delen van het land optrekken naar Buenos Aires,. Gisteren kwam het daar tot een vuurgevecht tussen arbeiders en politie. De ;politie moest traangas gebruiken otn de optrekkende arbeiders tegeijl te houden. In La Plata (60 kilometer tenfjzuid- en van uenos Aires betoogden, meer dan drie duizend werfarbeddétf4 Zij zouden het gebouw van de CGT hebben willen bestormen onj| te protesteren tegen de naar hun.; idee te meegaande houding van de'wak- bondstop. L Oorzaak van het conflict is cte eis van de vakbonden voor loonsverho ging tot 150 procent. De reuring van mevrouw Peron wil zoalle ge zegd niet verder gaan dan 50i pro cent, ondanks prijsverhogingèn tot 100 procent. Aanvankelijk wisten de bonden verhogingen tot 150 pro cent te bedingen maar mevrouw Peron heeft hierover haar vetoj uit gesproken. \T> i NEW DELHI (Reuter/AP) Premier Indira Gandhi vatf India heeft gisteren 26 extremistische politieke en religieuze [partijen verboden. Tientallen leiders van deze partijen in heel het land zijn aangehouden. Binnen de wet is nu geen effectieve oppositie meer mogelijk. H Er zijn géén partijen bij die in het parlement vertegenwoordigd zijn. De leiders van deze zijn echter voor een groot deel al gearresteerd. Zij die nog op vrije voeten zijn worden aan banden gelegd door verbod op anti-regeringsgezinde uitspraken en betogingen. Het verbod op de 26 partijen is de dode grote manoeuvre van me vrouw Gandhi sinds op 26 juni de noodtoestand in het land werd af gekondigd. Op de arrestatie van een groot aantal leiders van de nlet-communistische oppositie volgden vergaande economische hervormingen ten behoeve van de armen in het land. Volgens waar nemers moesten deze maatregelen mevrouw Ghandi verzekeren van de steun van het volk. Eén der belangrijkste rechtse groe peringen die onder het verbod val len is de Jamaat Islam, een radica- Ie moslemgroepering. Deze nam de ze week nog deel aan verkiezingen in de omstreden provincie Kashmir in de Himalaya. Vier maanden ge leden is na een meningsverschil van 24 Jaar een akkoord bereikt waarbij Kashmir in het Indiase staatsverband is opgenomen. Een andere verboden partij is de Annand Marg, een geheime groep van radicale Hindoes die plannen zou hebben gehad Indiase rege ringsleden te vermoorden. Deze partij kwam enige tijd geleden in het nieuws door de rituelb moord op zeventien voormalige ^den. De leider van de partij. AneuBd Muti, zit op het ogenblik in de fgevange- Tenslotte is ter rechtende de Rasjtriya Swayamsewak Sangh (RSS), de para-militaire vleugel van de Hindoestaanse nationalisti sche Jana Sang partij verboden. Een lad van deze partij vermoordde 30 januari 1948 de gewei «ik)ze Indi ase leider Mahatma Grutdhi. Me vrouw Gandhi noemde cte RSS on langs een 'Nazi-partij'. RSS-aan hangers worden verariwoordelijk gesteld voor de regeln^tige felle onlusten tussen de Hindoe-meer derheid (tachtig procfait) en de moslems (elf procent) im India. BIHAR - Ter linkerzijde zijn fwboden de marxistisch-leninistisch!» partij, het maoïstische communjjtlsch cen trum en een aantal regionale groe peringen. 34 leden van de Naxaliet beweging zijn gearrysfceerd, waar onder de voormalige Britse lerares Mary Tyler. Deze paitfjj is genoemd naar de streek Naxalbari daar in '67 een boerenopstand plaatsvond. Zij worden beschuldigdj van pogingen de regering van Inc1)a en de rege ringen van de deelstaten Bihar, Orissa en West-Bengalen omver te werpen. j Door de vele regen in Oostenrijk is deze week de Donau buiten haar oevers getreden. In Ybbs aan de Donau helpen brandweerlieden bij de evacuatie van mensen uit de woningen die meer dan een me ter in het water staan. LISSABON (Reuter) De Portugese rooms-kath olieke kerk is in een rechtstreekse confrontatie met de militaire leiders gekomen door te weigeren de controle over het rooms-katholieke radiostation^ 'Renascenca' aan de staat over te dragen. Na lang beraad over het besluit van de militaire leiders het radiostation onder staatstoezicht te stellen ga ven de bisschoppen een verklaring uit waarin zij hen beschuldigden van een krachteloze houding door toe te. geven aan de druk van minderheidsgroepen. De kerkelijke leiders protesteerden krachtig tegen deze stap van de revolutionaire raad, de hoogste in stantie in Portugal, zij verklaarden dat zij zonder voorbehoud weigeren het door linkse werknemers bezette radiostation over te dragen aan de door de revolutionaire raad be noemde militaire commissie. Deze weigering van de bisschoppen betekent de krachtigste en meest rechtstreekse uitdaging waarvoor de militaire leiders zich sinds hun machtsovername in april 1974 ge steld zien. Arbeidsonrust Terwijl de arbeidsonrust groeit, be zorgde legerofficieren de revolutio naire raad aansporen de touwtjes strak in de hand te houden en de communistische partij waarschuwt voor een reactionaire machtsover name. heeft de Invloedrijke rooms- katholieke kerk in Portugal'nu haar volle gewicht in de strijd geworpen. De revolutionaire raad. zo verklaar den de bisschoppen, is teruggeko men van zijn belofte de radio aan de kerk terug te geven. ■Dergelijke zaken zijn niet alleen maar te betreuren, zij moeten ook scherp worden veroordeeld, aange zien zij de zwakheid verraden van het gevestigde gezag wanneer dit komt te staan tegenover minder heidsgroepen die door geweld pro beren door te drukken wat zij niet rechtmatig kunnen bereiken', aldus de bisschoppen. De revolutionaire raad maakte don derdag bekend dat hij terstond een militaire commissie in het leven zou roepen om radio 'Renascenca' te beheren, in afwachting van de volledige overneming van alle radio stations in het land door de staat. Vrijdag was de samenstelling van deze commissie echter nog niet be kend. Naar verluidt is de ommezwaai van de revolutionaire raad het gevolg van de weigering van de militaire veiligheidstroepen (copcon) de be zetters uit de studio's van Renas cenca in Lissabon te verwijderen. De pers in Lissabon, die thans na genoeg geheel eigendom van de re gering is. en die gewoonlijk alleen maar de loftrompet over de beslui ten van de militaire leiders steekt, oefende vrijdag openlijk kritiek op de aarzelende houding van de revo lutionaire raad. Het invloedrijke weekblad 'O Jor- nal' schreef in een hoofdartikel dat er momenteel veel teleurgestelde mensen in Portugal zijn en d&t deze groep nog groter zal worden als er niet op korte termijn maat regelen worden genomen om de levensomstandigheden te verbete ren. Het doorgaans over kwesties aangaande het regeringsbeleid goed geïnformeerde blad zei dat naar aanleiding van de huidige beroerin gen ontslagen in de regering en in de revoltuionaire raad te verwach ten zijn. Het weekblad van de communisti sche partij 'Avante' schreef vrijdag dat 'gangsters van uiterst links' en socialisten achter de arbeidsonrust zitten en dat deze veel gemeen heeft met 'de situatie die bestond voor andere reactionaire pogingen een greep naar de macht te doen'. De communistische minister van vervoer en verbindingen, Alvaro Veiga de Ollveira. zei in een inter view dat momenteel in Portugal dezelfde technieken worden ge bruikt als die welke leidden tot de omverwerping van het bewind van de marxistische president Salvador Allende in Chili. De minister, die zich ziet geplaatst voor een ware muiterij op alle fronten met stakingen en bedrijfs bezettingen. en wiens besluiten herhaaldelijk door de militaire lei ders teniet worden gedaan, kreeg vrijdag te maken met eisen van de vijfduizend werknemers van de na tional -• luchtvaartmaatschappij TAP, die aanzienlijke loonsverho gingen verlangen. LISSABON (UPI/DPA) De Kaap verdische eilanden worden vandaag onafhankelijk van Portugal. De enige politieke partij van deze ar chipel, de Afrikaanse partij voor de onafhankelijkheid van Guinee-Bis- sau en de Kaapverdische eilanden (PAIGC), heeft bij de maandag ge houden verkiezingen 93 procent van de uitgebrachte stemmen ge kregen en bezet alle 56 zetels in de nationale vergadering. Zij streeft een unie met Gulnee-Bissau na. dat kortgeleden onafhankelijk van Por tugal is geworden. In de archipel, die voor de westkust van Afrika ligt en vijftien eilanden telt, wonen virca 300.000 mensen, meest mulatten. De meeste eilan den dragen door gebrek aan neer slag en ondoordachte landbouw een woëstijnachtig karakter. Landbouw is de voornaamste bron van Inkom sten. Tot dusver was men voor een minimaal bestaan grotendeels af hankelijk van Portugese steun. Door vereniging met Guinee-Bissau hoopt men het hoofd boven water te kunnen houden. Noord-Vie tnaïi heeft een nieuwe variant op een oude grap gemaakt: Eens moest je, tenminste in Oost-Europa, 'qm er achter te komen of iemand een optimist dan wel eens pessimist was nagaan welke taal 1$ leerde. Als hij Russisch studeerde was hij een optimist, maar iedereen die Chinees leerde was onmiskenbaar een pessimist, die zich voorbereidde op de komst van een nieuw heersend DEN HAAG Over het tijdstip is van de topconferentie in Helsinki n I Heerst nog steeds onzekerheid'. Dit 1-heeft premier Den Uyl gezegd op g zijn wekelijkse persconferentie. Het is volgens Den Uyl uitgesloten dat Isde conferentie nog deze maand ge- n houden kan worden. 'De Finnen •e hebben als voorwaarde gesteld dat I zij vier weken tijd krijgen de con- ferentie voor te bereiden. Het Duit se kabinet moet op 9 juli zijn standpunt bepaken.' PLREMIER Den v Uyl zei 'dat als besloten wordt de conferentie nog deze zomer te houden, de beste tijd de eerste week van augustus zal zijn. Ook de Amerikaanse president. Ge rald Ford twijfelt of nog deze maand een topconferentie kan worden gehouden, een innige wens van de Sowjet-Unie. Het voorbereidende overleg van de 35 landen in Genève zit nog steeds vast. WINDHOEK (Reuter) De voor bereidende besprekingen over de toekomst van Zuid-Afrika zullen op zijn vroegst in september beginnen. Dit heeft Eben van Zijl, lid van het uitvoerende comité van Namibië gisteren gezegd. Het voorbereidend overleg gaat onder meer over een vorm van internationaal toezicht op de conferentie. De Verenigde Naties beschouwen het bestuur van Zuid-Afrika over Namibië als ille gaal, en ontzeggen Zuid-Afrika het recht regelingen voor de toekomst I van dit voormalige mandaatgebied te treffen. ras. Radio-Hanoi ^heeft voor zijn luiste raars drie nieuwe taalcursussen in gevoerd: Russisch, Chinees en En gels, voor el'ftf taal een half uur per dag. Dit besjüit, zonder twijfel na rijp beraad genomen viel samen met recente signalen van de Noordvietnamese leiders dat zij vrienden vak de Verenigde Staten willen worden. Maar de toespraak van Hanor waarin Washington 'nieuwe, gelijkwaardige en voor beide partijen gunstige betrekkin gen' werden aangeboden is door het Amerikaanse ministerie van buitenlands^ zaken prompt afgewe zen. Hanal. ^roeg de Verenigde Sta ten om hulp voor de wederopbouw van Noord-Vietnam. iets waartoe Washington! zich had verplicht in de akkoardm van Parijs. Het mi nisterie vap buitenlandse zaken bracht daad tegen in dat Hanoi de Parijse akktorden had geschonden, maar de Niordvietnamese kranten hielden volldat de overeenkomsten nog steeds,/ van kracht waren en dus ook d4 bepalingen over hulp- verlening.fTSen reactie van Was hington vns dat Hanoi probeerde iets voor alets te krijgen. Maar minister Kissinger heeft ken nelijk beslist dat er misschien iets te winnen is door het spel van Hanoi mee! te spelen. De VS. zo zei hij, kunnen er niet aan voorbij gaan hoe/ de nieuwe regiems in Indo-China de spot drijven met internationale overeenkomsten. Maar hij 'was bereid om 'de blik te werpen <p de toekomst'. Het Ame rikaanse ia ntwoord aan de Vietna mese leiders, zei hij, zou afhangen van hun houdingen tegenover hun buurlanden en tegenover de Vere nigde Staten. Tegenwicht Eerdere tekenen uit Hanoi hadden de indruk gewekt dat Noord-Viet- nam hoopte op een nieuwe rol van de Verenigde Staten in Zuidoost Azië. Als tegenwicht voor de macht van de Sowjet-Unie en China of: om ze alle drie tegen elkaar te kunnen uitspelen. Kissinger maakte duidelijk dat de VS. nu de oorlog voorbij was. zich zouden blijven verzetten tegen pogingen van an dere landen om hun wil op te leggen aanAzië. Hij gaf een aan schouwelijke uitleg van de strategi sche betekenis van Azië, een gebied waar naar zijn zeggen de veilig heidsbelangen van alle grote mo gendheden elkaar kruisen. China, zo legde hij uit. sluit de hartstreek van Azië in. De Sowjet-Unie strekt zich uit over de hele bovenkant van het continent en de Japanse eilan den omspannen 2000 mijl van het vaste land. Maar hij voegde er aan toe dat de Amerikanen in de Stille Oceaan een ring leggen om het hele gebied. Vervolgens verduidelijkte hij het belang van Azië voor de Verenigde Staten in termen die herinnerden aan sommige argumenten voor de oorlog in Vietnam. Sommige kriticl zeiden toen altijd dat de Amerika nen in Vietnam waren om zelf zuchtige, imperialistische redenen. Kissinger vertelde nu dat Azië een reusachtig deel heeft van de we reldbevolking en 's werelds grond stoffen dat de economie in Azië de laatste 20 jaar sneller gegroeid is dan in elk ander gebied en dat juist dit het gebied is waarmee de Verenigde Staten-'hun snelst groei ende overzeese handel' hebben. De Verenigde Staten hebben, onder streept hij, net zo veel belang bij Azië's grondstoffen als Azië heeft bij de Amerikaanse markt en ken nis. Speerpunt Kunnen de Verenigde Staten hun toegang tot Azië behouden tegeno ver een voortdurend vijandig Viet nam. dat optreedt als een speer punt van het Kremlin in Zuldoost- Azië en probeert zijn naaste buren te overheersen en de invloed van het communisme te vergroten. Ook de pers van Hanoi blijft Washing ton herinneren aan het strategisch belang van Indo-China. Zij her haalt wat tien jaar geleden de Amerikaanse ambassadeur in Sai gon. Henry Cabot Lodge zei. Die legde toen uit dat wie Vietnam in handen heeft ook greep kan krijgen op de Philippijen en Taiwan in het oosten, de rijstlanden Thailand en Birma in het westen, en Maleisië en Indonesië met hun rubber, tin en olie in het zuiden. Washington, zo schrijft de legerkrant van Noord-Vietnam, zag in Indo-China de sleutel naar Azië. Maar met zijn voorstellen om nieuwe betrekkin gen aan te gaan met de Verenigde Staten kan Hanoi moeilijk Was hington die sleutel toespelen. Maar het kan wel aanbieden om haar uit handen van anderen te houden zo als het Kremlin, als Kissinger ten minste bereid is de juiste prijs te betalen. Tegenstelling De taktiek van Kissinger om zich aan de Parijse akkoorden met Ha- nol te onttrekken steunt zwaar op de breuk tussen China en de Sow jet-Unie en probeert te zelfder tijd de tegenstelling tussen haviken en duiven in de Noordvietnamese top uit te buiten. Nu de oorlog voorbij is willen de duiven waarschijnlijk nieuwe betrekkingen met de Vere nigde Staten, gebaseerd op hulp voor de wederopbouw. De haviken zullen wel verantwoordelijk zijn voor het gepraat over verspreiding van de revolutie over de rest van Azië. Het conflict tussen China en de Sowjet-Unie speelt een steeds grotere rol in het gebied. Moskou en Peking beschuldigen er elkaar van er op uit te zijn de leegte die in Indo-China ontstond na het ver trek van de Verenigde Staten, op te vullen. Moskou wil de Verenigde Staten uit de rest van Azië verdrij ven. Peking heeft liever dat de Amerikanen blijven om de Russen wat op een afstand te houden tot dat China zelf sterk genoeg is om dat aan te kunnen. Wat is nu het standpunt van Hanoi bij dit alles? Het vertelt zijn burgers dat zij Rus sisch. Chinees en..Engels moeten leren. In deze oorlog, die van 1936 tot 1939 duurde, waren drie van de vier Baskenprovincies gedurende acht maanden een onafhankelijke repu bliek. nadat de bevolking in een referendum massaal voor regionale onafhankelijkheid gestemd had. Momenteel proberen de jonge man nen van de nationalistische guerril la-organisatie ETA meer dan ooit de uitslag van deze stemming tot werkelijkheid te verheffen. En daarbij gebruikten zij alle middelen die hen ten dienste staan, ook aan slagen. De ETA, afkorting van Eus kadl Ta Askatusuna (Baskenland en vrijheid) wordt ervan beschul digd de dood van zes politiemannen in Spanje's noordelijke Baskenpro vincies sinds maart op haar gewe ten te hebben. 'Er bestaat een verschil tussen ons en de paramilitaire Spaanse bur gerwacht. de guardia civil', zo zei een ETA-lid nog onlangs in een interview. 'Zij zullen op een gege ven moment stoppen, wij zullen altijd doorgaan.' Gewapende opstand De Basken, een volk van onbeken de oorsprong met hun eigen taal, hebben tot 1839 hun eigen parle ment, gerechtshoven en munteen heid gekend. Maar in de drie opeenvolgende Spaanse burgeroor logen vochten zij steeds aan de verliezende kant en verloren als gevolg daarvan hun autonomie.' Het Baskische nationalisme was van oudsher conservatief en sterk door de katholieke kerk beïnvloed, maar de ETA heeft nu in de onafhanke lijkheidsstrijd haar heil gezocht in de gewapende opstand en de mar xistische ledeologie. De ETA wil een onafhankelijke socialistische staat vormen die groter is dan de republiek van 1930 en die nog een Spaanse en drie Franse provincies moet omvatten. Zij menen dat de ontwikkelingen gunstig voor hen zijn. Volgens een van hun woord voerders zijn er nu 30.000 Spaanse politiemannen in zuid-Euskadi (de vier Spaanse Baskenprovincies). 'Hoe groter de ondrdrukking. hoe groter het verlangen naar vrijheid en hoe meer steun wij van het volk zullen krijgen.' Oprichting De ETA werd aan het eind van de jaren vijftig opgericht en wel door een aantal radikalen uit de mid denklasse. Sinds die tijd is de orga nisatie de grootste vijand van de regering in Madrid geworden en de enige groep in de oppositie die het wapengeweld tegen de regering niet schuwt. Zij hebben banken beroofd, mensen ontvoerd en ook de aanslag gepleegd op de Spaanse eerste mi nister Luis Carrero Blanco in 1973. zoals zowel door de autoriteiten in Madrid als door de ETA Is toegege ven. De organisatie sluit de moge lijkheid van gelijksoortige acties niet uit. 'Franco zelf zou een aardig idee zijn', aldus een woordvoerder, 'maar zo lang zal hij toch wel niet meer leven, in ieder geval zou het militair gezien erg moeilijk zijn hem uit de weg te ruimen.' Hij vervolgde: 'Sinds de dood van Car rero Blanco zijn de moeilijkheden in het regiem groter geworden door onze actie zal dat alleen maar erger worden. De zogenaamde liberalen denken dat verdere onderdrukking onjuist is omdat ze willen dat Spanje in ieder geval een democra tie lijkt, maar de extremen eisen verdere vergeldingen.' De Baskische nationalistische groe pen. die net als alle politieke par tijen in Spanje verboden zijn, zijn er van overtuigd dat de meerder heid van hun volk onafhankelijk heid wil. Uit de laatste volksstem ming, die in 1933 gehouden werd bleek dat 96.5 procent voor autono mie was. Maar bij deze stemming waren de grootste Baskenprovlncie, Navarre, en de drie Franse provin cies niet inbegrepen. Omverwerping De nationalisten zeggen er zeker van te zijn dat ook Navarre nu ten gunste van de republiek Euskadl zou stemmen en dat de drie pro vincies in Frankrijk onvermijdelijk bij hun zuidelijke buren getrokken zullen worden als de autonomie eenmaal een feit is. Bij de Franse presidentsverkiezingen in de afge lopen jaren hebben de Baskische nationalistische kandidaten echter nooit meer dan een paar honderd stemmen gekregen. Het eerste doel van de ETS is de omverwerping van het regiem van generaal Fran cisco Franco, wiens strijdkrachten in 1937 de republiek Euskadl ver nietigden, twee jaar voordat ze heel Spanje onder de voet liepen. Geen van de nationalistische groe pen, variërend van de katholieke nationalistische Baskische partij tot de extreem-linkse ETA is het er over eens welke organisatie de meeste steun heeft, hoewel de ETA volmondig toegeeft, dat zij als zeer actieve groep een minderheid ver tegenwoordigt. Maar ook zij pro beert 4e steun van bredere lagen van het volk te krijgen. 'Wij zijn geen terroristen. De gewone men sen in Euskadl zijn bang voor de politie en niet voor ons. Als we geen hulp van de bevolking zouden krijgen, zouden we de politie niet zo vaak kunnen ontsnappen', zo zegt een lid van de ETA. Twee fronten Zij weigeren een schatting van de nummerieke sterkte van de organi satie te geven. Wel is het bekend dat er ongeveer 400 vroegere of huidige leden in het Franse Bas kenland leven nadat ze Spanje zijn ontvlucht. Ongeveer evenveel zitten er in Spaanse gevangenissen. Het aantal dat nog in Spanje actief is. is niet bekend. De ETA is vaak gescheurd vanwege geschillen over de te varen politie ke koers, maar de organisatie is nu min of meer verenigd in twee fron ten. waarvan één louter militair is en het ander ook nog probeert zijn marxistisch-gerichte politiek op de bevolking over te brengen. LONDEN (Reuter, UPI) De leiders van twee invloedrijke Britse vakbonden, Joe Gormley van de mijnwerkers en Jack Jones van het transportpersoneel, hebben zich gisteren min of meer akkoord verklaard met het idee van de regering-Wilson om de lonen het komende jaar met ten hoogste tien procent te laten stijgen. Dit om de enorme inflatie in Groot-Brittannië aan banden te leggen. De mljnwerkersbond komt volgende ment moet het goede voorbeeld ge- week bijeen voor de jaarvergade- ven', aldus Jones, ring. In een drietal resoluties wrodt Woordvoerders van de regering voor de mensen, die de kolen hak- hebben gisteren verklaard dat vak ken, een loon van honderd pond bondsvertegenwoordigers hebben sterling per week gevraagd. Dit zou voorgesteld de lonen de komende een loonstijging van 64 procent twaalf maanden met zes pond per zijn. Gormley heeft daarop gerea- week te verhogen. Dit komt over geerd met de opmerking dat hij de het algemeen overeen met de ver regering steunt en dat looneisen hoging van tien procent, die de van honderd pond 'volslagen Idioot' regering heeft voorgesteld. Men zijn. hoopt op deze manier te voroko- Jack Jones, de leider van de groot- men. dat de regering tot een loon- ste bond van transportpersoneel, maatregel overgaat. Het voorstel heeft de regering gewaarschuwd dat van de vakbondsleiders werd ge- de salarissen van de parlementsle- daan in een bijeenkomst met ml- den niet met veertig procent mo- nister Healey van financiën. Deze gen stijgen. Een aantal parlemen- zal maandag een bespreking heb- tariërs had daarom gevraagd omdat ben met vertegenwoordigers van de men de afgelopen Jaren geen reële CBI, de Britse werkgeversorganlsa- verhoglng heeft gehad. 'Het parle- tie. LONDEN (Reuter, UPI) De Londense politie heeft gisteren opnieuw een arrestatie verricht in verband met de jacht op de internationale buur- moordernaar Carlos Martinez. Het zou hier gaan om Maria Romero, de 36-jarige vriendin van 'Carlos', die van de Franse politie de bijnaam 'de jakhals' heeft gekregen. Carlos wordt in Franrijk gezocht wegens de moord vorige week op twee agenten van de contra-spionage en een man, die de agenten naar dc verblijfplaats van Carlos bracht. De jacht in Londen begon begin deze week toen bij een inval in een flat wapens, explosieven en handgranaten vonden. Bij de inval werd ook een lijst aangetroffen van 500 prominente Britten, waaronder een groot aan tal van joodse afkomst. Het vermoeden bestaat dat Carlos connecties heeft met Internationale guerrillabewegingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7