I botulisme dan nodig Geen botulisme in Bleiswijk dichtbij Commentaar Het diep<3 dal (1) Het diepe dal (2) Het diepe dal (3) Kwart aanvragers opknappremie krijgt toewijzing Geen reden voor paniek Irritatie in Haarlem Zomerse inslag Strandverwachting edgar Wallace en tom poes topsalaris zak waardering niets op tegen doodkist klacht 'dief TROUW KWARTET ZATERDAG 5 JULI 1975 BINNENLAND Halverwege 1975; gekomen moeten wij vaststellen, dat èr nog weinig of geen tekenen zijn vari een economische op leving. Het ziet' er naar uit, dat het dieptepunt van* de huidige economi sche teruggang,:nog niet gepasseerd is. prof- C. A. v^h der Belt, de directeur van het Centraal Planbureau stelt, dat het dieptepunt, onverwachte tegenval lers daargelaten, dit jaar nog wel bereikt zal worden. De produktie zou dan eind 19j5 weer wat kunnen oplo pen. Maar pas wanneer de investerin- f gen van de' ondernemingen gaan toe- I netnen, kart een duidelijke daling der werkloosheid tegemoet gezien worden. Onze open economie wordt in sterke mate getroffen door de onverwachte inzinking van de wereldhandel. Had men aanvankelijk een gelijkblijvende I omvang van de wereldhandel in 1975 verwacht: thans ziet het er naar uit dat ten opzichte van 1974 zelfs met een daling van misschien twee drie prpcent rekening moet worden gehou- i den. Deze stand van zaken begint iedereen nu wel duidelijk te worden. Maar-welke conclusies trekken we er I uit? I Het is niet zo'n wonder dat mensen, die beslissen over de omvang van de produktie en over het doen van inves- teringen uitermate, behoedzaam zijn. Er zijn nog zo veel onzekerheden. Die onzekerheden hebben zowel betrek- lang op' de onverwachte economische ontwikkeling, als op het door dé ver schillende regeringen te voeren beleid. Gegeven de. blijvend hoge inflatie in j de wereld is geen regering in de westelijke wereld zo machtig, dat zij I alle economische gegevens naar hand I zou kunnen stellen. Noch de prijzen, noch <le -lonen laten zich door een beschikking van bovenaf de wet voor schrijven. Regeringen zijn afhankelijk van de medewerking van bedrijfsleven en van vakverenigingen. En zowel bedrijfsleven alé vakvereni gingen zullen aarzelen die medewer king te verlenen, wanneer zij niet het vertrouwen hebben, dat Ijiet beleid van de, regering het door heij gewenste resultaat zai hebben. Daarmee bevinden verschillende wes telijke landen zich in een vicieuze cirkel, die niet gemakkelijk te door- breken is: niemand kan ontkennen dat de stiuatie ernstig is en ingrijpende en i impopulaire maatregelen vraagt. Maar j de eenheid van opvatting bij regering, werkgevers en vakverenigingen, die nodig zou zijn om zulke maatregelen te kunnen nemen (en ze indien geno- mèn te doen slagen) is veelal ver te zoeken. I Dé positie van de grote landen, zoals de Verenigde Staten (en in mindere mate geldt dit ook voor Duitsland en Frankrijk) is daarbij anders dan die vaa een klein land als Nederland. Zij j kunnen veel meer dan wij dat kunnen door impulsen te geven aan hun eco- nomie, dd machine weer aan het draaien krijgen. Voor een klein land als Nederland geldt, dat de regering het soort maat regelen moet némen dat het voor ons mogelijk maakp met zo weinig moge lijk verdriet (met name werkloosheid) en "onherstelbare schade: het verloren gaan van op- zichzelf wel houdbare ondernemingen), de moeilijke periode door te komen. Het is duidelijk, dat zij dit slechts op effectieve wijze kan doen, wanneer het sociaal klimaat zich daartoe leent. Op dat punt kan vastgesteld worden, dat de arbeidsvrede, die wij ondanks polariserende taal toch wel gehouden hebben sinds de onrust van 1973, een positieve factor vormt. Een vergelij king met Engeland laat zien, dat er ook een andere mogelijkheid zou zijn. Voor de komende periode is voor ons uiteraard van grote betekenis hoe. de ontwikkeling zal zijn in de grote buur landen. In Duitsland verwacht men, volgens een rapport van de OESO voor de herfst van dit jaar zeker nog geen opleving. Hoewel Frankrijk een onverwacht redelij'; resultaat heeft bij zijn anti-inflatie beleid, zijn dé ver wachtingen ook daar nog betrekkelijk somber. Net als in Duitsland is er een hogere werkloosheid dan ooit sinds het einde van de tweede wereldoorlog het geval was. En naarmate de inzinking voort duurt komen er nu eenmaal meer ondernemingen in moeilijkheden met alle gevolgen van dien. Men verwacht er bovendien grote sociale onrust wanneer de schoolverlaters op een troosteloze arbeidsmarkt arriveren de ze zomer. In een situatie als deze zou de Euro pese Gemeenschap zijn grote beteke-* nis kunnen bewijzen. Elk van de Eu ropese landen is te klein om voloende impulsen te geven aan de conjunctuur, die nu eenmaal geen nationale aange legenheid is. Wij zien te weinig van dit zo noodzakelijke gezamenlijk op treden. Het dal is dieper dan wij dachten! Dit vraagt een behoedzaam beleid van regering en bedrijfsleven. Het moet niet zo moeilijk zijn de verschillende partijen er van te overtuigen, dat de belangstellingen onder zulke omstan digheden niet zo groot kunnen zijn. Ook de meest kritische beoordeling "van het verschijnsel 'winst''ontkomt er nu eenmaal niet aan om herstel van rentabiliteit als een noodzaak te zien. Behoedzaamheid ten aanzien van het loonpeil lijkt een alleszins redelijke eis. In dit najaar moeten afspraken gemaakt worden die ons land de kans geven maximaal te profiteren van het volgend jaar toch wel te verwachten herstel. Het plan van de regering met betrekking tot de invoering van een vorm van vermogensaanwasdeling kan het klimaat scheppen, waarin zo'n plan voor iedereen aanvaardbaar wordt. In die sfeer zouden dan ook de voorstellen kunnen bezien, die de werkgevers deze week in een nota hebben vastgelegd. Het is aan de regering thans het beleid te formuleren dat de eensge zindheid kan scheppen, die nodig is om zonder al te veel kleerscheuren uit het dal te voorschijn te komen. Een moeilijke opgave, maar het klimaat daarvoor lijkt thans wel aanwezig te zijn; respectievelijk: lijkt wel haalbaar, DEN HAAG Ongeveer 40.000 aanvragers van de opknappremie kunnen rekenen op inwilliging van. hun verzoek. Dit is een kwart van het totaal aantal aanyragen dat bij het ministerie van volkshuisvesting is binnengekomen. Voor deze eenmalige opknappremie is tachtig miljoen gulden uitgetrok ken. Per premie wordt gemiddeld tweeduizend gulden uitgekeerd. De uitverkorenen krijgen voor 13 juli bericht van het ministerie. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Botulisme is een indrukwekkende ziekte die voor watervogels in grote aan tallen fataal kan worden. Dat is ook voor de volksgezondheid bedenkelijk. Maar voor de soms paniekerige verwarring1 die het optreden ervan deze zomer be geleidt, bestaat geen aanleiding. Vooral het zwemverbod in grote delen van de Friese wateren gedeeltelijk al weer ingetrokken heeft een dramatisch accent aan de situatie gegeven dat verder dreigt te gaan dan met de omstandighe den in overeenstemming is. Het is dus tijd om de feiten eens op een rijtje te zetten. De bacterie Clostridium botulinum kan in de bodem en in dieren regelmatig worden aangetroffen. In mensen misschien ook wel, maar dat is nooit systematisch uitge zocht. Een dier dat met Cl. botuli num 'besmet' is, wordt daar niet ziek van. De bacterie heeft het zelf moeilijk in een levend dier. Hij kan zich alleen goed ontwikkelen in een omgeving waarin geen zuurstof voorkomt. Zo'n omgeving ontstaat wanneer het dier doodgaat en het kadaver ergens in de vrije natuur langzaam ligt te verrotten. Dan kan Cl. botulinum zich fors gaan vermeerderen, wanneer bo vendien de temperatuur hoog ge noeg is. Beneden tien graden gebeurt er niets, twintig lijkt ongeveer een minimum voor praktische gevolgen, bij dertig graden draait het proces op volle toeren. De bacterie scheidt dan in aanzien lijke hoeveelheden de giftigste stof uit die op deze wereld bekend Is: bot.ulinumtoxine. Dat gif veroor zaakt in andere dieren verlam mingsverschijnselen die tot de dood kunnen leiden. Bij de uitbarstingen van botulisme onder watervogels wordt het toxine waarschijnlijk overgebracht door het eten van maden die zich in een besmet ka daver hebben ontwikkeld, en die zelf voor het gif ongevoelig zijn. Gevaar voor mens Vogelsterfte door botulisme treedt op grotere of kleinere schaal sinds 1970 in de zomermaanden geregeld op. Voor de vogelstand betekent dat plaatselijk grote verliezen, maar ge vaar voor de volksgezondheid dreigt alleen langs omwegen. Het toxine komt namelijk, ook in besmettingsgebieden, in het alge meen niet in water en bodemslijk voor. Dr. J. Haagsma, die in 1973 op een onderzoek naar botulisme promoveerde, vond in 97 monsters éénmaaleen kleine hoeveelheid toxine. Dat ene monster was verza meld in de directe omgeving van een verregaand in ontbinding ver kerend kadaver van een fazant dat in Den Haag in ondiep water dreef. Twee meter verderop werd geen toxine meer gevonden. Voor zover de zwemverboden de indruk hebben gewekt dat 'het wa ter vergiftigd is', is die indruk dus onjuist. Het schaap dat door het drinken van besmet Fries water aan botulisme zou zijn overleden, moet wel een erg ongelukkige plaats hebben gekozen om zijn dorst te lessen. Typen Verder moet nog onderscheid wor den gemaakt tussen de zes verschil lende typen Cl. botulinum die de bacteriologen onderscheiden. De mens is erg gevoelig voor het toxine van de typen A, B, E en F, terwijl de typen C en D vooral verant woordelijk blijken te zijn voor het optreden van botulisme bij dieren. Bij onze watervogels gaat het voor al om type C. Maar een bedenkelijk punt is. dat in besmettingsgebieden ook vaker dan ander Cl. botulinum type B en E Wordt aangetroffen, die voor de mens wel gevaarlijk is. Het risico voor de mens is dan dat de bacterie terechtkomt in voe dingsmiddelen waarin hij zich kan vermenigvuldigen en toxine kan vormen (vooral vlees en vis die niet bij lage temperatuur bewaard Een aan botulisme stervende eend. Karakteristiek is de ver lamming van de halsspieren. worden). Ook dan hoeft er nog niets aan de hand te zijn. Verhit ting tot 80 graden maakt het toxi ne in een minuut of tien onschade lijk, bij kooktemperatuur is het in drie minuten weg. Maar het risico is er natuurlijk toch: als voedsel eenmaal besmet is, hangt de verde re afloop nadrukkelijk af van de zorg waarmee het wordt bereid en bewaard. Die besmetting is denkbaar via vliegen die eerder kadavers bezoch ten. Of misschien via zwemmers want in besmettingsgebieden ko men de baoberleën wel in duidelijk verhoogde aantallen in water en slib voor. Maar dat is dan ook de enige zin van de ingestelde zwem verboden. Hoe komen we van de uitbarstin gen van botulisme af? Moeizaam. De verspreiding van de vergiftiging van watervogels kan onderbroken worden door het systematisch op ruimen van zieke en dode dieren. (Dat laatste wel met rubber hand schoenen, want er kan veel toxine in zitten).-Maar de bacterleën zijn goede overwinteraars dus het kan volgend jaar op dezelfde plaats weer mis gaan. Of niet, want de uitbarstingen treden grillig op en zijn lang niet altijd met het ver loop van water- of luchttempera tuur duidelijk in verband te bren gen. En al evenmin met de overigens betreurenswaardige waterverontreiniging, zoals Wouter van Dieren eergisteren in de NRC ten onrechte suggereerde. Gegevens werden ontleend aan het proef schrift van dr. J. Iïaagsma: De etiologie en epidemiologie van bot.nlisnius bil Wa tervogels In Nederland. Rotterdam. 1973. Van een onzer verslaggevers BLEISWIJK HAARLEM Het zwemverbod voor de vijvers bij de Rottemeren in Bleiswijk is opgeheven. In het gebied van het Recreatieschap Rottemeren is zo concludeerde gisteren het Diergeneeskundig Instituut in Rotterdam na een onderzoek geen sprake geweest van dit verschijnsel, dat vorige week in Friesland voorkwam. De onderzochte dode eend en de dode vis zijn een natuurlijke dood gestorven. Het zwemverbod was een voor- j Van onze weerkundige medewerker I Dit weekeinde houdt het weer in Nederland een zomerse inslag. De ,n zon laaf zich periodiek zien en de temperatuur, die aanvankelijk iets teruggaat (tot maximaal 20 a 22 gr. C.), streeft later, zondag en maan dag. weer in de richting van de zomerse grens van 25 graden Celsi us. Het weer zal eerst nog licht onstabiel zijn met de mogelijkheid van een regen- of onweersbui van j plaatselijk karakter, met name in I het oosten en zuidoosten. De buien zijn uitvloeisels van een I Franse onweersdepressie, die in de loop van donderdag snel tot ont- wikkeling kwam. Zonder zelf veel dichter bij te komen, dirigeerde ze met de zuid- tot zuidwestelijke I stromingen op drieduizend meter en hoger enkele zware exemplaren naar België en. het zuiden van Ne- I derland. Onze zuiderburen kregen de hevigste onweders met plaatse- j lijk 77 en 42 mm regen. Ons eigen Axel bracht het tot circa 25 mm. j Zoals we gisteren al meenden te j moeten veronderstellen, was de af- I weerreactie van een hogedrukge- bied boven zuid-N oor wegen effec tief. Tussen een maximum van 1020 millibar daar en een lagedrukge bied van 1000 mb. boven Rusland, Tsjechoslowakije. zuid-Duitsland en i midden-Frankrijk, gaat een noord oostelijke luchtstroming zich de ko- mende dagen duidelijker manifes- teren. Deze stroming is niet geheel I stabiel en ook van die kant kan er i een plaatselijke bui tot stand ko- men. respeectievelijk in Denemar- I ken. noordwest-Du it sland en het I oosten van Nederland. Aan de Ri- vièra onweerde het gistermiddag ook: in Nice bij 21 gr. C. Het is gisteren in een groot deel van het land. met name in het zuiden en midden, vrij bevolkt ge weest, maar op de Waddeneilanden Weerrapporten Amsterdam De Bilt Deden Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vlissingen Zuid Limburg Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Müncheri Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürlch CasaBlanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis Athene gisteravond 7 uur, temperatuur e: n neerslag. half bew 20 O regen 23 0.1 regen 22 0.1 licht bew 21 0 zwaar bew 22 1 zwaar bew 19 0 regen 20 0.1 licht' bew 23 0 zwaar bew 18 6 geheel bew 22 0 onbewolkt 30 0 onbewolkt 0 licht bew 23 01 regen 21 O.l onweer 28 38 zwaar bew 19 14 onbewolkt 22 0 regenbui 25 0.1 licht bew 22 0 onbewolkt 28 0 zwaar bew 18 8 geheel bew 21 0.4 zwaar bew 2! 0 onbewolkt 29 0 onbewolkt 31 0 onbewolkt 28 1 0 onweer 25 5 regen 23 3 onbewolkt 23 0 zwaar bew 24 0.3 licht bew 26 0 licut bew 29 O half bew 19 0 licht bew 27 0 zwaar bew 17 7 onbewolkt 24 23 0 licht bew 0 onbewolkt 28 0 licht bew 27 0 onbewolkt 37 0 onbewolkt 28 0 was het de afgelopen twee dagen vrijwel onafgebroken zonnig. Men heeft er toch in deze zomer beslist een eigen, gunstig vakantieklimaat. In Ameland heeft het vijf weken achtereen niet meer geregend. Vandaag droog en overwegend zon nig. Een matige tot krachtige noord oosten wind. vrij koel met 18 tot 20 graden Celsius maximaal. Zeewater 15 tot 16 graden. Geen kwallen door zijwaarts gerichte onderstroming. Verdere vooruitzichten: iets warmer. ZONNIG OPKLARINGEN MIST BEWOLKING REGEN MAX.TEMP. HAGE1 MIN. TEMP. WINDRICHTING HOOG WATER Voor zqndag 6 Juli: Vlissingen 11.49- 0.00 Haringvlletslulzfin 0.51-13.24 Rotter dam 1.52-14.29 Scheveningen 025.13.00 IJmulden 1.04-13.37 Den Helder 4.35- 17.14 Harlingen 7.14-19.42 Delfzijl 9.27- 21.47. zorgsmaatregel, omdat enkele vor men van botulisme gevaarlijk zijri voor de mens. In Haarlem toonde dr. B. F. J. Luyken, hoofd van net gemeentelijk bureau milieubeheer, zich gisteren ontstemd, omdat de politie de pers had meegedeeld dat er botulisme was geconstateerd in de Haarlemse Molenplas, ^merika- vaart en Europavaart. 'De ver schijnselen (dode eenden) zijn nog niet geanalyseerd en in afwachting daarvan is de politie niet het goede apparaat om botulisme te constate ren', aldus de heer Luyken. De dode eenden zijn opgestuurd naar het Diergeneeskundig instituut te bot terdam voor een onderzoek. Volgens de heer Luyken ziet het ernaar uit dat Haarlem te maken heeft met de onschuldige vorm van botulisme, die daar elke zomer wordt geconstateerd. 'Het i* wat merkwaardig dat de politie advi seert niet in de plas en de vaarten te zwemmen vanwege het botulis me, terwijl het volgens de algeme ne plaatselijke verordening al ver boden is om in de Haarlemse wa teren te zwemmen', aldus 1r. Luy ken. 'Zodra de gevaarlijke vorm van botulisme wordt vastgesteld, zullen we natuurlijk ingrijpende maatregelen nemen'. Een onderzoek van het Diergenees kundig Instituut op dode eenden wees gisteren nog uit dat in het. RIjn-Schiekanaal bij Rijswijk botu lisme voorkomt. Zwemmen in het kanaal en in water in de omgeving van het kanaal, wordt ten sterkste afgeraden. De provinciale griffie van Zuid Holland heeft meegedeeld dat ook in de Nleuwkoopse plassen geen botulisme is geconstateerd DEN HAAG Hoofdcommissaris C. N. Peijster van de Haagse politie denkt over de mogelijkheid een speciaal team te formeren voor de bewaking van de ambassades en- consulaten in Den Haag. Dat staat in het corpsblad van de Haagse politie in een verslag van een ver gadering van de dienstcommissie. Voor de bewakingseenheid zouden mensen kunnen loren aangetrok ken die niet het politiediploma be zitten, zoals ook gebeurt voor de parkeercontrole. 'De taak is nog in onderzoek', voegde een woordvoer der van de politie daar gisteravond aan toe. onder redactie van loessmit Zeventig jaar geleden gaf een dertigjarige Engelse journalist op eigen kosten een door hem zelf geschreven spannend boek uit. Een thriller, zoals wij dat noemen. Die journalist was Ed gar Wallace en hij heeft het niet bij die ene thriller gelaten. Toen hij in 1932 als befaamd toneel- en romanschrijver in Hollywood overleed, had hij zo'n honderd vijftig thrillers op zijn naam staan. Hij noemde ze zelf 'pira- tenverlialen in modern gewaad Wallace heeft met zijn talent en zijn vlijt niet alleen zichzelf ver rijkt, maar ook een groot aantal uitgevers. Wat ons land betreft zijn de geesteskinderen van de heer Wallace door ~zeer verschil lende uitgevers in zeer verschil lende bandjes op de markt ge bracht. maar als we 't goed heb ben is Wallace nu vrij definitief onderdak bij uitgeverij Het Spectrum in Utrecht die. 70 jaar dus na het debuut van Wallace, in de Prisma-deteciiveserie weer 3 van zijn verhalen heeft gestopt: 'De deur met zeven sloten'. 'Ex clusief pension' en 'De onvind- ■bare verrader' (f4,25 per stuk). Fijne snelle en spannende ver halen, die de tweede wereldoor- log en al onze wankelende (of voor wankelen voorgedragen) structuren royaal overleven. Mooi zo. Droevig is echter dat de menssen van de Prisma-reeks op de flap niets over Wallace ver tellen, hem helemaal niet 'plaat sen' en alleen met een flutzin komen als: 'Edgar Wallace is specialist in obscure situaties enzovoort, net alsof Wallace in middels niet klassiek is. En nu we het toch over heruit gaven hebben: Marten Toonder's Tom Poes is ook klassiek gewor den en De Bezige Bij in Amster dam vaart naarstig voort met de heruitgave van oudere Tom Poes-verhalen. Daarbij blijft conform de wens van de en thousiaste schare afnemers de oude spelling overeind staan (we hebben het er hier al eens vaker over gehad). Er zijn weer twee deeltjes voor samen drie rijks daalders uit: 'De reuzenvogel' en 'De meesterschilder', de aan poes-ofielen zeker welbèkende Terpen Tijn. Max Tailleur heeft zoveel ver trouwen in de goede afloop van de komende najaarsactie 'Geef Max de zak' dat hij van eind oktober tot 21 december al een hotel in de buurt van de Spaanse stad Malaga heeft afge huurd. Daar wil hij een veer tiendaagse vakantie aanbieden aan vierhonderd mensen die er door financiële omstandigheden nooit toe komen er echt even tussenuit te gaan. Uit de ver koopopbrengsten van oude kle ren en andere textiel die zijn stichting in diverse delen van het land heeft ingezameld, zijn intussen al duizenden mensen met Max op reis geweest. De stichting 'Beter met Max' huurt zelf vliegtuigen en zorgt er voor dat in het hotel Nederlandse hostessen aanwezig zijn. Max Tailleur rekent er ook nog zo'n beetje op dat er daarna nog ge noeg geld over is om reumapatiën ten voor een kuur naar Oostenrijk te laten gaan. In de rijke landen staan 'de sol licitanten naar een baantje als straatveger bepaald niet te drin gen. Maar het. werk moet toch gedaan worden en daarom pro beren ze in de zonnige Ameri kaanse stad Miami Beach perso neel te lokken met behoorlijk hoge salarissen. Alleen vanivege de verdiensten is daar bijvoor beeld Martha Darcy o.o inge gaan, tot nu toe de enige vrouw onder de straatvegers van dé badplaats. Het schoonmaakloon betekent, voor haar een topsala ris; de 25-jarige Martha, die academisch geschoold is, zegt dat ze nu een tientje per uur meer verdient dan wanneer ze een baan als lerares of een ho gere kantoorfunktie zou hebben. De initiatief- en actiegroep WNA (Wijs Niet Af) in Veendam. die sinds ruim een jaar allerlei initiatieven ont plooit om overal in het land de aandacht te vestigen op tekort komingen en misstanden in de geestelijke gezondheidszorg, krijgt van het provinciaal be stuur van Groningen een waar deringssubsidie van 1500. De provincie heeft daartoe - besloten op grond van de grote a:t'vitei- ten die WNA op hei. terrein van de volksgezondheid heeft ten toongespreid; de subsidie wordt dan ook betaald uit de provinci ale pot voor initiatieven op het terrein van de volksgezondheid. Op zichzelf is er niets tegen halve waarheden, als maar niet steeds de verkeerde helft wordt verteld. Een stelling, maar ditmaal niet eentje die ter gelegenheid van een promotie ter tafel is gewor pen. Het is er een van Joop Langerhorst, die in Open Kaart bedrijfsblad van het gemeen schappelijk administratiekantoor het rubriekje "Relatief met zelfbedachte stellingen vult. De volgende is er ook een van hem: 'Menselijkerwijs valt de autori taire chef onder de bedreigde diersoorten'. Wel iets moeilijker dus, maar iedere werknemer kan terstond in eigen omgeving na gaan of deze stelling op waar heid berust. Het nieuwe kanti»engebouw dat de provincie Groningen laat bouwen, nader zijn voltooiing. Het hoge. zwarte gebouw wordt in de volksmond al 'de doodkist' genoemd. Een suggestie van een provinciaal ambtenaar om deze naam straks bij de ingebruikne ming officieel over te nemen is door verontwaardigde collega s van de hand gewezen onder het motto: 'Al doen we dan in werk tijd wel een oogje dicht-, aan de eeuwige slaap zijn we nog niet toe'. Aldus een bericht in de Win- schoter Courant. Net als in ons land wordt er ock in West-Duitsland steeds meer voor crematie gekozen, maar de Westduitse bond van begrafenis ondernemingen. die ook nog 'gewoon' begraaft, vindt dat er desondanks wel eens meer kerk hoven mogen worden aangelegd. Planologen houden bij het uit denken van nieuwe steden wel altijd rekening met de bouw van scholen, kerken en ziekenhuizen, klagen de begrafenisonderne mers, maar zelden of nooit den ken ze er aan ook eens ruimte voor een kerkhof te reserveren. De bond vertegenwoordigt elf regionale verenigingen met sa men zo'n tweeduizend led*" 'Ik ben een dief', stond er met grote letters op het bord dat een boze moeder in een dorpje dichtbij de Westduitse stad Augsburg om de nek van haar zoontje had gehangen. Het hui lende joch had ze met opschrift en al aan de 'schandpaal', een lantaarnpaal midden op het marktplein. vastgebonden. Al gauw dromden de dorpelingen rondom het gestrafte kind sa men, druk discussiërend over de vraag, of dat nou de juiste me thode was om een kind tot de orde te roepen. Pas toen de poli tie ernstige bezwaren tegen het kijkspel bleek te hebben, was de moeder bereid haar zoontje los te maken. De justitie bekijkt nu of hier sprake was van kinder mishandeling. 'Ik heb geen borstels nodig en ik laat u ook niet binnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5