Europa zou buiten de OPEC kunnen Amsterdam gunt groep Petaio drie weken rust 'Meer huisdieren verstoten ooit' k Propagan da-bij eenkomst Zuid Afrika ontlokt van veel kanten protest Geen ontwikkelingshulp maar verandering van onderop zoals in China Optimisme over eigen voorwaarden Bedrijven naar thuislanden Partij harddrugs in Rotterdam: Vier arrestaties KVPwil Happel als burgemeester van Den Haag Aage M. wil schilderwerk exposeren In periode overleg met CRM 'Amnesty' kijkt achter de schermen van zonnig Marokko Kamerlid wil weten: Wanneer ontheffing dragen autogordel? Palestijns promovendus: Stichting Amivedi constateert dit seizoen: Van Agt: onderzoek in taximoord was verantwoord 5 TROUW/KWARTET ZATERDAG 5 JULI 1975 BINNENLAND 3 hij rco- ook nde ons om 1 in rder De feet en ,tste tot ïde- van Iets oals ezel. Iron ig« ala-1 een we met' eze- via via ln den Het )en. >nt- op Die tig- ven i te aar lijk i DEN HAAG Europa kan zichzelf binnen enkele jaren onafhankelijk maken van de Opec (de or ganisatie van olie producerende en exporterende landen)Er is namelijk op het continentale plat (in de Noordzee en in de Middellandse zee) zoveel olie en gas, dat bij een behoorlijke exploratie en ontgin ning over een jaar of zeven nog maar een klein deel van de Europese oliebehoeften door invoer uit de Arabische en andere Opec-landen zal behoeven te worden gedekt. Het economisch-geografisch insti tuut van de Erasmus-universiteit heeft een model opgesteld door middel waarvan met behulp van de bekende gegevens kan worden ge schat, hoeveel olie en gas Europa in de toekomst zelf zal kunnen produ ceren. Prof. dr. P. Odell, directeur van het instituut, heeft de resulta ten van deze berekeningen bekend gemaakt op een bijeenkomst van directeuren van energiebedrijven. Zijn voordracht staat nu afgedrukt in het laatste nummer van het maandblad 'Gas' van de koninklijke vereniging van gasfabrikanten. Prof. Odell heeft al eerder optimis tische voorspellingen gedaan over de gasbel van Slochteren en over de bodemschatten in de Noordzee. Men heeft hem altijd te optimis tisch gevonden, maar, zo zegt hij in zijn voordracht voor de gasfabri kanten, de feiten hebben mij in het gelijk gesteld. Zo had de hoogleraar voorspeld, dat de Noordzee in 1980 ongeveer 300 miljoen ton olie per jaar zal kunnen voortbrengen. Te genwoordig wordt vrij algemeen aangenomen, dat dit cijfer juist is. Volgens prof. Odell heeft West-Eu ropa de oplossing van de energie crisis in eigen handen. Daartoe is het nodig, dat er geproduceerd wordt wat er kan worden geprodu ceerd en in eigen handen er aan dacht wordt geschonken aan ver mindering van de vraag en aan de ontwikkeling van alternatieven. Be langrijk is, dat Europa inziet, welke energieproduktie-mogelijkheden er eigen aanwezig zijn in Europa zelf. Behalve op het economisch-geogra fisch instituut van de Erasmus-uni- versiteit is dat nog nergens in Eu ropa gebeurd. Het is altijd zo. dat in een oliege- bied, zoals de Noordzee is. steeds weer nieuwe reserves worden ge vonden, zodat de oliereserves ten slotte veel groter bhjken te zijn dan men aanvankelijk op grond van hetgeen tot dan is gevonden aan neemt. Volgens het Rotterdamse model zal alleen al de Noordzee- olie na 1982 meer dan driekwart van de Europese totale oliebehoef ten kunnen dekken. Daarnaast worden grote verwachtingen ge koesterd van de Ierse zee, terwijl de mogelijkheden van de Middel landse zee eveneens aanzienlijk zijn. Winning zal daar echter pas na 1990 mogelijk zijn. Als men nagaat, aldus prof. Odell, wat óp het continentale plat reeds is en nog moet worden gedaan, kan men vaststellen, dat de aardgasre serves in de Noordzee vier maal zo groot zijn als het gasvoorkomen van Slochteren. In de Noordzee zijn nu meer dan twintig enorme olie- en gasvelden in ontwikkeling of in produktie, terwijl er meer dan hon derd zijn ontdekt. Er moet nog heel wat meer zijn, want tot nu toe is niet meer dan 10 a 12 procent van het hele continentale plat geëxploi teerd. Wat het Nederlandse deel Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Van verschillende kanten is geprotesteerd tegen de 'propagandabijeenkomst' die de Zuidafrikaanse ambassade gisteren heeft gehouden om ondernemingen naar Zuid-Afrika te Jokken. I Voor de bijeenkomst op Schiphol waren onder andere Philips, Akzo, J Unilever en Hoogovens uitgenodigd, f Aanwezig waren zwarte en blanke Zuidafrikanen waaronder twee 'chiefs' van Bantoestands (thuis landen). A. De Anti-apartheidsbeweging herin nert er in een verklaring aan dat steeds meer mensen naar deze ge- iae bieden worden gedeporteerd. Zij noemt het streven ondernemingen naar deze gebieden te lokken een j verdere versterking van deze ver werpelijke politiek. De verklaring te van de AABN is medeondertekend door Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), het African Natio- 'H8 nal Congres (ANC), het Internatio- naai Verbond van vrije vakvereni- i gingen (IVVV) en het Wereldver- bond van de arbeid, NW, NKV en I CNV. c Pax Christi Het interkerkelijk vredesberaad en Pax Christi herinneren er in een verklaring aan dat eind vorig jaar J. 320 leiders van verschillende groe peringen en in Zuid-Afrika een op- roep de wereld in hebben gazonden alle economische, militaire en cul turele steun aan de bestaande ra cistische regering in Afrika tetug te I trekken. Tevens herinneren zij er- I aan dat de synode van de Neder- j landse Kervo'rmde Kerk zich zeer onlangs heeft uitgesproken tegen nieuwe investeringen in Zuidelijk Afrika. De raad van kerken in Ne derland heeft in een recent ver- I schenen rapport gesteld: 'De me- j ningen die leven onder de onder drukte bevolkingsgroepen zelf be- horen uiteraard tot de belangrijkste informatie die de ondernemer in de beschouwing over al dan niet in vesteren moet betrekken.' Vorig Van een verslaggever ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft drie mannen aange houden, die ongeveer een kilo mor fine en 300 gram ruwe opium bij zich hadden. Deze partij zou in de detailhandel' ruim 100.000 gulden hebben opgebracht. De arrestatie berustte op een toe val. Bij een routinecontrole op de Kruiskade gedroegen de 26-jarige zeeman Ph. J. R. uit Capelle a.d. IJssel, de 23-jarige zeeman W. van L. uit Spijkenisse en de 21-jarige J-H. uit Rotterdam zich zo opval lend, dat men besloot hen te fouil leren. Het onderzoek naar de her komst "an de verdovende middelen leidde de recherche naar Apel doorn. Ook hier is een arrestatie verricht. jaar december hebben de 320 zwar te leiders zicli tijdens de Black renaissance conference uitgespro ken voor terugtrekking van de bui tenlandse investeringen. Pax Chris ti en het Interkerlijk vredesberaad betreuren het dat Nederlandse be drijven zich desondanks blijven ke ren tegen 'de gerechtvaardigde ver langens van de onderdrukte volke ren in zuidelijk Afrika.' betreft zijn naar schatting slechts in een kwart van dit gebied exploi- tatiebóringen verricht. In totaal ruim zestig. Toch zijn er in dat deel van de Noordzee al vijftien of zestien velden gevonden, waarvan er pas enkele in produktie zijn. Volgens prof. Odell hebben de olie maatschappijen tot omstreeks het midden van 1973 zeer weinig be langstelling getoond voor ontgin ning van de olie- en gasvelden in de Noordzee. Zij hebben zich er zelfs tegen verzet en gaven er de voorkeur aan hun reeds in produk tie gebrachte velden in de traditio nele olie-exporterende gebieden te gebruiken en de Europese olie- en gasvelden te 'bewaren' tot de perio de na 1982, wanneer zij de energie bronnen in het Midden-Oosten en andere gebieden niet meer zouden beheersen. DEN HAAG Het bestuur van de KVP heeft bij de commissaris der koningin mr. Vrolijk de Haagse lo co-burgemeester H. F. Happel voor gedragen voor het burgemeester schap van Den Haag. Dit heeft KVP-voorzitter Vergeer gisteravond meegedeeld. Op de voodracht ko men nog twee namen voor van bekende KVP-ers. Vergeer wil die namen echter niet prijsgeven, om dat hij dat onhoffelijk vindt tegen over de commissaris van de ko ningin mr. Vrolijk, die de voordracht aan het kabinet moet doen. Het kabinet heeft die voordracht nog niet ontvangen, zei premier Den Uyl gisteravond na afloop van het kabinetsberaad. De premier verwacht dat de ministerraad eerst eind augustus, na alle vakanties over de benoeming kan gaan be raadslagen. Den Uyl zei dat het recht van voordracht alleen bij de commissa ris der koningin berust. 'We hebben van geen enkele politieke partij een voordracht gekregen', aldus Den Uyl gisteravond. Den Haags loco-burgemeester Hap pel verklaarde dat hij dinsdag door zijn partijgenoot Andriessen is be naderd met de vraag of hij er bezwaar tegen had dat zijn naam kwam te staan op een lijstje van personen, die het KVP-bestuur voor het burgemeesterschap van Den Haag zou gaan voordragen. LEEUWARDEN De brand- kastenkraker Aage M. zal waarschijnlijk binnenkort zijn in de gevangenis ge maakte schilderwerk expo we ren. De Leeuwarder kunste naar Koos Reinsma is in Den Haag geweest om toestem ming te vragen voor de expo sitie. Het ministerie staat hier welwillend tegenover, onder voorwaarde dat ook schilder stukken van andere lang ge straften worden geëxposeerd. Aage M. verblijft op het ogenblik in de strafgevange nis van Scheveningen en is daar druk aan het schilderen. De expositie zou in Leeuwar den. moeten komen. Aage M. zegt het schilderen te hebben geleerd van iemand in de ge vangenis die vroeger kunst schilder en tekenaar is ge weest. (Advertentie) Familie Spoor houdt flink wat kiekjes aan'n dagtochtje over. Want reken er op dat ze wat zien in Efteling, Flevohof en Auto-y tron of op één van die 35 andere dagtochtjes. De prijs? Zonder meer schappelijk. Aanvullend vervoer en entrees inbegrepen. Alles in één kaartje. Handig. Meer informatie over deze uitstapjes staat in de brochure 'NS dagtochten '75'. Verkrijgbaar aan het loket. NS dagtochten.Mikanties van een dag. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zigeunerkoning Ko Petaio mag met zijn groep voorlopig drie weken blijven staan op het terrein aan de Wencke- bachweg in Amsterdam. B. en w. van de hoofdstad hebben hiertoe besloten. Of Petaio ook daarna in Amsterdam zijn wagens mag neerzetten, hangt van de resultaten van het overleg tussen het ministerie van CRM en het gemeentebestuur af. In een verklaring tonen b. en w. hun teleurstelling over het feit dat Gedeputeerde Staten van Noord- Holland geen beslissing hebben ge nomen op het beroepschrift, dat Petaio had ingediend tegen de wei gering van Amsterdam de groep een tijdelijke vestigingsvergunning te verlenen. GS hebben Amsterdam wel geschreven dat het alleen al op humanitaire gronden geboden is dat er een periode van rust in de situatie rondom de zigeunergroep moet worden bereikt. Het provinciaal bestuur hoopte dat b. en w. van Amsterdam Petaio en de zijnen tijdelijk zou willen 'gedo gen'. In die periode zouden dan informaties moeten worden inge wonnen over het gedrag van de groep het verloop van het integra tieproces, het schoolbezoek van de kinderen en de beroepen, die de leden van de groep uitoefenen. Volgens b. en w. zijn Gedeputeerde Staten er mede voor verantwoorde lijk dat de onzekerheid rondom de groep Petaio blijft bestaan: 'De ar gumenten om een beslissing over het beroepschrift van Petaio uit te stellen ontbreken evenwél, terwijl niets bekend is omtrent de termijn waarop GS van plan zijn te beslis sen'. aldus de verklaring. In de periode van drie weken hoopt het college van Amsterdam in over leg met CRM de gerezen problema tiek tot een oplossing te brengen. Reeds in 1973 heeft Amsterdam ge wezen op de oorzaak van de huidige ontwikkelingen en problemen: het in een vroeg stadium ontmantelen van kleine woonwagencentra, waar door groepen als het gezelschap van Petaio op drift zijn geraakt. Tot op heden is echter nog geen enkel resultaat bereikt. Zekerheid In het overleg met CRM zal vol gens b. en w. moeten komen vast te staan dat er geen andere plaats in Nederland is. waar de groep Petaio zich onder betere omstan digheden kan vestigen. Als dat het geval is, is Amsterdam bereid me dewerking te verlenen aan de op lossing van de vestigingsproblema- tiek van de groep Petalo. Volgens b. en w. dient CRM de hoofdstad de zekerheid te verschaffen om de be nodigde personele en materiële voorzieningen te treffen. Een demonstrant deelt namens Amnesty International in passende kledij pamfletten uit in de Leidsestraat te Amsterdam. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Leden van Am nesty International hebben gisteren voor het Marokkaanse verkeersbu reau aan de Leidsestraat te Amster dam pamfletten uitgedeeld aan voorbijgangers en bezoekers van het bureau. Amnesty wijst er in die pamfletten op dat Marokko niet alleen een zonnig vakantielandis, maar ook een land met duizenden politieke gevangenen. Toeristen aan wie Marokko wordt aangeprezen als ideaal vakantie land, merken niets van wat zich achter de schermen afspeelt. Het pamflet noemt de politieke massa processen. de langdurige gevange nisstraffen en de martelingen tij dens voorarrest in gevallen waarin de 'misdaad' alleen hieruit bestaat dat de verdachte lid is van een op dat moment verboden oppositiepar tij. Ook zijn gastarbeiders die op familiebezoek waren gearresteerd omdat ze in hun gastland vakbonds activiteiten hadden verricht. Zoals bekend vraagt Amnesty In ternational koning Hassan II van Marokko amnestie te verlenen aan alle politieke gevangenen ter gele genheid van zijn verjaardag op 9 juli a.s. Dat verzoek is namens Amnesty twee weken geleden al afgegeven in de vorm van een peti tie met drieduizend handtekenin gen, maar de Marokkaanse ambas sadeur wenste de delegatie toen niet persoonlijk te ontvangen. DEN HAAG Het socialistische Kamerlid Van der Doef heeft mi nister Westerterp (verkeer) ge vraagd een eind te maken aan de onzekerheid over wanneer onthef fing kan worden aangevraagd van de draagplicht van autogordels. Volgens Van der Doef heerst grote onzekerheid bij automobilisten op grond van welke medische en an- deu indicaties ontheffing van de draagplicht kan worden aange vraagd. Van een verslaggever UTRECHT Ik geloof niet dat ontwikkelingshulp uit westerse landen fundamentele veranderingen kan aanbrengen in onder ontwikkelde landen, ook niet als de wijze van hulpverlening zou veranderen. Daarom ben ik geen voorstander van ontwikkelings hulp, zegt de Palestijn M. I. Tuqan (48). Hij promoveerde gisteren In Utrecht op het proefschrift Onder wijs, samenleving en ontwikkeling in onderontwikkelde landen. Pro motor was prof. dr. J. van Baal, aan wiens Centrum voor onderzoek van onderwijs in veranderende sa menlevingen dr. Tuqan verbonden is. Na wat hij. van ontwikkelingspro jecten gezien en bestudeerd heeft, sluit dr. Tuqan zich aan bij de opvatting dat de mensen in de Derde Wereld 'het zelf zullen moe ten doen', zelf hun ontwikkeling ter hand moeten nemen. Het overplan ten van westerse ontwikkelingen heeft geleid tot een tweeledige eco nomie in de onderontwikkelde lan den: kleine, ultra-moderne eilan den temidden van een zeer armoe dige. pre-industriële samenleving die er -niet door wordt beroerd. Zo ontstaan er twee volken binnen de onderontwikkelde samenleving: een gelukkige, in weelde badende elite die misschien vijf tot tien procent van de bevolking omvat, en de rest die in armoede blijft leven in de achtergebleven gebieden, 'hulpelo- zer dan ooit', aldus dr. Tuqan. Een werkelijke ontwikkeling komt volgens hem tot stand door de staat bewust- en doordacht te isole ren en een hervorming van onderaf op gang te brengen. Die hervor ming richt zich op deelneming van het gehele volk in het ontwikke lingsproces, wat een'aanpassing be tekent aan de overvloed van men selijke arbeid en aan de relatieve schaarste aan kapitaal. Baal op de tirannieke kanten van dat voorbeeld wijst, reageert hij: 'Om wat voor vrijheid gaat het? Niemand kan de Chinezen verwij ten dat ze niet gewerkt hebben aan de vrijheid van honger. Gaat het om de westerse vrijheid van me ning. vrijheid van pers. dan vraag ik me af of iemand kan menen, zulke vrijheid te moeten vragen voor mensen met lege magen.' Voor het onderwijs in de onderont wikkelde landen trekt dr. Tuqan de conclusie dat het in de eerste plaats hen moet dienen die er de grootste behoefte aan hebben: ar beiders en boeren. De aangeleerde vaardigheden moeten worden afge stemd op de feitelijke behoeften van het land. Het bijbrengen van de juiste houding ten aanzien van politieke en sociale vraagstukken leidt tot de juiste houding, die vol gens de auteur belangrijker is dan vaardigheden of kennis, en deze tot op zekere hoogte zelfs kan vervan gen. Chinees voorbeeld Dr. Tuqan denkt daarbij nadrukke lijk aan een op het Chinese voor beeld geënt model. Als prof. Van (Advertentie) •n METZLER- bril: ieders oogmerk!' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'Ik heb de indruk dat er nog nooit zoveel dieren zijn verstoten, omdat de eigenaars met vakantie willen, als deze zomer.' Dit zegt mevrouw M. Hamel, die al acht jaar de centrale administratie bijhoudt van de stichting Amivedi, de 'Interpol voor dieren'. De stichting, die zich ten doel stelt vermiste huisdieren op te sporen, geeft elke week een lijst met vermiste en gevonden die ren uit. Er zijn 87 zogenaamde Ami- vedi-posten in Nederland, die elk een lijst samenstel len voor het gebied dat ze bestrijken. Mevrouw Hamel krijgt deze lijsten en maakt daaruit een landelijke lijst op. Ze meent 'dit is een persoonlijke indruk en niet te bewijzen' dat vakan tiegangers nog nooit zoveel huisdieren uit de auto heb ben gezet als dit jaar. Deze Indruk lijkt te worden ge staafd door de cijfers van de laatste week van juni. toen voor een groot aantal Ne derlanders de vakantie be gon. Had ze in de weken daarvoor een landelijke lijst van ongeveer 450 vermiste en gevonden dieren, in de week die eindigde op 28 juni toonde de lijst ruim 600 ver miste en gevonden dieren. Als een stoel Bovendien heeft mevrouw Hamel geconstateerd, dat veel mensen dieren naar het asiel brengen onder het mom van bijvoorbeeld 'al lergisch te zijn voor honden of katten', terwijl de werke lijke reden is dat ze van hun dier af willen vanwege de vakantie. Mevrouw Ha mel: 'Het lijkt een teken des tijds te zijn dat steeds meer mensen een dier ne men alsof het een stoel is: als hij verveelt zet je hem de deur uit.' Mevrouw Hamel geeft toe dat door de publiciteit rond het verstoten van huisdie ren. het publiek al gauw denkt dat loslopende hon- zijn. 'Sommigen zien elke den of katten achtergelaten hond. die achter een auto vandaan komt voor een ver stoten dier aan en dat is natuurlijk ook niet zo.' Dit wordt bevestigd door me vrouw C. M. van Oosten- Poortman uif Raalte, die een Amivedi-post beheert en in den lande bekend Is als initiatiefneemster van de belangengroepen 'Rechten voor al wat leeft' en 'Dier In nood'. Mevrouw Van Oosten meent dat het ook gebeurt dat die ren ter verzorging bij vrien den of kennissen worden af- De hond wordt uit de auto gezet: een toenemend ver schijnsel? gegeven en dat die dieren dan weglopen. Tn zo'n geval wordt vaak verondersteld, dat het dier is verstoten'. Mevrouw Van Oosten advi seert mensen die een loslo pend huisdier aantreffen, dit op te geven bij de politie zowel als bij een Amivedi- post en vervolgens een ad vertentie ln de krant te plaatsen. Degenen die een huisdier kwijt zijn kunnen bij de dichtstbijzijnde Ami vedi-post de wekelijkse lijst van gevondendieren gratis inzien, of de lijst opvragen. Mevrouw Hamel in Den Haag geeft kosteloos alle mogelijke informatie over het werk van de stichting. Haar telefoonnummer ls: 070-930212. In tegenstelling tot de me ning van mevrouw Hamel, heeft de Nederlandse Vere niging tot Bescherming van Dieren in Den Haag de in- drük dat het verschijnsel van verstoten van huisdie ren dit seizoen niet is toege nomen. De dierenbescher ming wijst er overigens op dat dit een voorlopige con-- clusie is. omdat de vakantie- piek in dit weekeinde valt. Van een verslaggever DEN HAAG —Minister Van Agt van justitie heeft de Rotterdamse politie gedekt wat betreft haar op treden tegenover de bewoners van de Rotterdamse wijk Kralingseveer. Dit blijkt uit het gisteren gegeven antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Roethof (PvdA). Het optreden betrof het onderzoek in de moord op de taxichauffeur die in Kralingseveer plaats vond. Na de moord vond de politie in de taxi vingerafdrukken en daarom werd aan de bevolking van Kra lingseveer gevraagd vrijwillig de vinferafdruk ter beschikking van de justitie te stellen. 'De door de politie aan de bevol king gevraagde medewerking was verantwoord', aldus minister Van Agt in zijn antwoord. 'Met name ook omdat alle voorzorgsmaatrege len getroffen waren om de ge vraagde vingerafdrukken onmiddel lijk na controle te vernietigen'. 'Pap, de onderwijzer kon zien, dat u met mijn huiswerk had geholpen. Hij herkende de zelfde fouten, die u maakte, toen u bij hem in de klas zat.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3