Israël neemt nog geen wraak voor bomaanslag Kortere werktijd voor 3.500 mensen L Bezig zijn met Gouden Handen - pag. 9 met Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant in deze krant Besparingen in mei nog nooit zo hoog Dodental in Jeruzalem nu 13 Zogezegd Wéér wonnen 100.000 deelnemers met het Algemene Loterij Nederland Weer kapitale opdracht uit Saoedi-Arabië Enkes vraagt surséance van betaling aan W** Kom naar het Dolfinarium oomii Harderwijk show Prijs margarine kan omlaag Ontknoping Welkomstvoordeel hoort bij u. Trouw 33e JAARGANG NO. 9564 - ZATERDAG 5 JULI 1976 WIN WAT TIENTJES Geen prijs u toe gekend? Een abonnee is altijd goed voor een present OF... EEN ABONNEE UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEOWEZIJDS VOOR8URGWA' TiO 28(1 ABONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK NMB REKENINGNUMMER 69 74 64 148 jABON AM- OF POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 'RO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Kerk Kardinaal Alfrink viert vandaag zijn 75ste ver jaardag. Zoals bekend heeft hij besloten zijn ze tel als aartsbisschop van ÏJtrecht ter beschikking te stellen. Een portret van dé kardinaal vindt men op pagina 2. Jo Spier is vorige week 76 jaar geworden. Zestig jaar ge leden publiceerde hij zijn eerste tekening, de eerste in eeri' gestadige stroom, die hem internationale bekendheid gaf. Jo Spier gaat onvermoeid verder het leven kristalliserend' in enkele trekken: gewoon door in dezelfde lijn. Pagina 15. Binnenland Schepen lozen jaarlijks één miljoen ton olie in zee 17 bbé Nederland heeft na 135 jaar de apostelen ookwerd toe- weer een school, waarop gepast, lezen kinderen van joodse kinderen Hebreeuws vier jaar hardop voor uit de' en Jiddisch leren.volgens een thora. Onze verslaggever' uniek systeem. Dank zij deze Hüib Goudriaan schrijft; methode, die in de tijd van hierover op pagina 11. India tobt met immense problemen. Maar voor de onafhankelijkheid waren er plannen tot hervormin gen. De plaatselijke machthebbers liepen hier echter niet zo warm voor. Een analyse van de situa tie in India zie pagina 13. Sport Zesde Wimbledon-titel voor Billie Jean King 21 DEN HAAG In mei is per saldo ƒ1,6 miljard naar de spaarrekenin gen bij de spaarbanken, de land bouwkredietinstellingen en de han delsbanken gevloeid, een bedrag dat In de geschiedenis van het bankwe zen uniek is. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek meege deeld. Het bureau merkt hierbij op dat. hoewel mei altijd een goede spaar- maand is (vakantiegelduitkerin gen). deze sterke vergroting van het spaarsaldo toch wel voorname lijk moet worden toegeschreven aan het terugvloeien van spaargel den, die, in een tijd waarin de rente op de geldmarkt uitzonderlijk hoog was, tijdelijk, a deposito waren uitgezet. Intussen hebben verschillende spaarinstellingen in ons land in iuni ten opzichte 'van dezelfde maand van 1974, ondanks de na derende vakanties, ook weer een ïoger spaaroverschot kunnen boe ken. Met name bij de RPS was het verschil erg groot. Hier bedroeg het overschot 203 min tegen 46 min in juni 1974. De Bondsspaarbank Noord-Nederland zag het overschot toenemen van 4,2 min tot 6 min en de- Nutsspaarbank Den Haag boekte een overschot van 11,8 min tegen 3.0 min in juni 1974. fAdvertentie Verhuist U of heelt u onder transport nodig? Opslag en verpakking Holwerda zonen Dok k u mTel05190-2292-2580 LELYSTAD: Tel.03200-21600-21400. Brandweerlieden blussen enkele straatbrandjes die ontstonden toen gistermorgen een bom ontplofte in één van de winkelstraten van Jeruzalem. Hier bij kwamen dertien mensen om het leven. JERUZALEM, BEIROET (Reuter, UPI, AP Israël heeft nog geen vergeldingsacties ondernomen voor de bomaanslag, die gistermorgen in Jeruzale m aan dertien mensen het leven kostte. Bij de ont ploffing van de in een koelkast verborgen bom we rden 62 mensen gewond. De Palestijnse bevrijdings beweging PLO heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Na een aantal aanslagen rond de jaarwisseling bombardeerde Israël Palestijnse basés bij Beiroet. 'Om wat voor vrijheid gaat het? Niemand kan de Chinezen ver wijten dat ze niet gewerkt heb ben aan de vrijheid van honger.' Palestijn M. 1. Tuqan, die gis teren bij dr. Van Baal promo veerde op 'Onderwijs, samen leving en ontwikkeling in on derontwikkelde landen'. Opklaringen Zonnige perioden, maar in hoofdzaak in het zuidoosten en oosten van het land aan vankelijk nog enkele regen- of onweersbuien. Matige, aan de kust krachtige wind uit noord tot noordoost. Maxi mumtemperaturen van 19 tot 24 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: Plaatselijk een bui, later meer zon en iets warmer. Morgen en overmorgen zon op: 04.27 onder: 21.01 maan op: 01.59 onder: 18.27 De explosie, één >an de bloedigste van de laatste jaren in Jeruzalem, gebeurde gistermorgen om tien uur voor een winkel in huishoudelijke artikelen op het Zionplein, één van de drukste punten van de stad. In verband met de sabbath was er veel publiek op de been om inkopen te doen. De koelkast stond op het trottoir voor de winkel. Ooggetui gen verklaarden later in de mening te hebben verkeerd dat het ging om een pas verkocht apparaat dat klaar stond om weggehaald te wor den. Direct na de explosie arresteerde de politie ongeveer driehonderd Ara bieren in de omgeving. 'Dit is een van de ergste daden van terreur die ooit in Jeruzalem is gepleegd', ver klaarde minister voor politiezaken Sjlomo Hillel toen hij de verwoes ting op het Zionplein inspecteerde. De ontploffing joeg een regen van restanten van de koelkast, stukken hout en metaal in de winkelende menigte. Het hoofdbureau van poli tie stelde tegen het eind van de middag het dodencijfer op vijf mannen, zes vrouwep. een meisje van negen jaar en een jongen van twaalf jaar. Van de gewonden ver keren er zes in kritieke toestand. Patrouilleren Kort na de aanslag formeerde zich een groep joodse extremisten, be kend onder de naam TNT, de He breeuwse beginletters van de woor den 'terreur tegen terreur', die wraak wilden gaan nemen in de door Arabieren bewoonde oude stad. De politie wist dit echter te beletten en dreef de ongeveer vijf tig demonstranten uiteen. De Israë lische autoriteiten hebben een be roep op de bevolking gedaan wraakacties achterwege te laten. Versterkte politie-eenheden pa- Advertentie) ROTTERDAM De regering van Saoedi Arabië heeft aan de Konink lijke Adrlaan Volker Groep in Rotterdam het baggeren en opspui ten van haventerreinen voor de handelshaven in Jubail opgedragen. De waarde van het contract be draagt een miljard rials, dat is 700 min gulden. Het werk moet eind 1978worden opgeleverd. Het contract omvat met name het baggeren en opspuiten van 20 mil joen 3 grond tot dieptes van 12 tot 14 meter, het aanbrengen van oe verbekledingen en de bouw van een dorp van 70 woningen, compleet met wegen, watervoorzieningen enz. Jubail, dat 90 km ten noordwesten van Damman aan de Arabische Golf ligt, zal een van de belang rijkste havengebieden van Saoedi Arabië worden. Van onze economische red .ctie DEVENTER ALBLASSERDAM Bijna vijfeendertighonderd werknemers hebben gisteren te horen gekregen, dat (opnieuw werktijdverkorting voor hen is aangevraagd. Door de blikfabriek Thomassen Drijver-Verblifa in Deventer werd een vervolga anvraag tot werktijdverkorting ingediend voor 2.375 man en NKF Staal in Alblasserds. i zal voor 1.100 mensen in de staalfabriek werktijdverkorting' aanvragen. Daarentegen zal de huidige periode van korter werken bij Volvo (DAF) ip Bom ver moedelijk de laatste zijn. Bij Thomassen Drijver-Verblifa is de reden de mei verslechterende exportpositie van de hele Neder landse conservenindustrie en de stagnerende export van verf. Twee derde van de door het concern geproduceerde conservenblikken gaat (gevuld) naar het buitenland. De aanvrage betreft een vierde pe riode van zes weken voor de fabrie ken in Deventer, Leeuwarden en Oss. In Deventer gaat het om 850 man in het produktiebedrijf .en voor 900 man van de centrale staf afdeling, in Leeuwarden om 275 man en in Oss om 350 man in de produktiebedrij ven NKF Staal heeft de aanvraag toe gelicht met de mededeling dat, na dat al eerder voor de afdelingen koudbewerking een werktijdverkor ting noodzakelijk was gebleken, nu ook de produktie van de eindwalse- rijen en daarom ook.de produktie van de staalfabriek dient te worden aangepast aan de verminderde vraag. De werktijdverkorting voor 1100 van de 1930 man. zal gelden voor de periode van 11 augustus t.m. 20 september. Dat de huidige werktijdverkorting bij Volvo Born die inclusief de vakantie tot eind deze maand duurt vermoedelijk de laatste zal zijn, werd gisteren in de ondernemings raad van het bedrijf meegedeeld. Voorzitter mr'. M. R. J. Jochems zei ook. dat de 'actie werknemersbij drage'. waarbij ten behoeve van, het bedrijf Iedere werknemer een va kantiedag afstond, een groot succes is geworden. Niet minder dan 2800 werknemers hebben een vakantie dag laten schieten. Minder gunstig Minder gunstig nieuws was er voor het 45 man tellende personeel van het Constructie- en Metaalwaren- bedrijf H. Blaas in Weesp. Het be drijf vroeg gisteren faillissement aan en de mensen werd mondeling ontslag aangezegd met de medede ling dat zij maandag niet meer hoeven komen te werken. Tot slui ting van het bedrijf werd besloten, nadaÉ bekend was geworden dat Economische Zaken de aanvraag tot financiële steun van een half miljoen, niet zou honoreren. Bij de groothandel in Vloerbedek king Projecta. Dordrecht. Den Haag en Breda, moeten 17 mensen weg (van de 40) wegens inkrimping van het aantal filialen. De personeelsle den is geen afvloeiingsregeling in het vooruitzicht gesteld, omdat het bedrijf zegt te vrezen, volledig fail liet te zullen gaan als zo'n regeling bedongen zou worden. De machinefabriek Enkes in Leid- schendam, heeft na overleg met het ministerie van Economische Zaken surséance van betaling aange vraagd. Het bedrijf zal in de ko mende maanden de personeelsbe zetting 'aanpassen' aan de geringe re vraag naar haar produkten, al dus Enkes Economische Zaken heeft zich be reid verklaard overleg met Enkes te plegen over een beperkt boedelkre diet. (Advertentie) voor een dolfijne In het grootste overdekte Doi(>inenstadion iet wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dollijnen in één programma. Tijden. «ft JAAR Jsi dagelijks 10.00-11 30-13.00-1», 14.30-16.00 en 17.30 uur ^CIV* (zondags nie! om 10 00 uur) Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. DOLFINARIUm Districtsvoorzitter P. A. Kats van de Industriebond NW verklaarde gisteravond nog niet op de hoogte te zijn van de mededelingen van de kant van Enkes. 'We zullen nu wel in overleg treden met de -bewind voerder, die benoemd zal worden. Overigens vind ik de conclusie van de directie, dat er ontslagen moe ten vallen, wel wat voorbarig', al dus de heer Kats. De heer Bruyn verklaarde, dat hij niet wist hoeveel man er zullen moeten afvloeien en op welke ma nier de ontslagen zullen gebeuren. 'Dat is een zaak van de bewind voerder'. aldus de directeur. Zware gevolgen? Het centraal comité van de kaders van Akzo-België, afdeling Fabelta. vreest dat de economische crisis die de multinational Akzo bedreigt, zeer zware gevolgen kan hebben voor de werknemers, van Fabelta en voor België. Het comité meent', dat de Akzo-groep van de huidige economische toestand zou kunnen profiteren om zich te ontdoen van de textielsector, meer bepaald in Belgiï. en dat op basis van structu rele marktproblemen'. Zonder vooruit te lopen op de be sluiten van de MacKinsey-studie die op verzoek van Akzo wordt ge daan, wordt gesteld, dat Fabelta nagenoeg de hele sector van de kunstmatige en synthetische garens in de Belgische textielindustrie ver tegenwoordigt, die 100.000 werkne mers telt. In zes Jaar tijd heeft Fabelta sinds de overneming door Akzo al 1400 arbeidsplaatsen verlo ren. DEN HAAG De fabrieksprijs van margarine en halvarine is met ge middeld tweeëneenhalve cent per 250 gram verlaagd. Dit heeft de Bond van Nederlandse margarine fabrikanten meegedeeld. Deze prijs verlaging is het gevolg van daling van grondstoffenprijzen up de we reldmarkt. VAKANTIE PRIJSVRAAG (3e WEEK) ~i trouilleren in de gevoeligste secto ren van de stad. Ooggetuigen zeiden dat de koelkast zeker al een half uur voor de ex plosie op l}et trottoir stond. Eén van hen had zelfs de deur van het apparaat geopend en erin gekeken. "Hij leek mij leeg en daarom deed ik hem weer dicht'. De politie maakt hieruit op dat de bom in het vriesvak lag of naast de motor. Zij verklaarde twee minuten voor de ontploffing een melding te hebben gekregen dat, er een verdacht voor werp op het Zionplein stond. Vandaag de ontraadseling van vorige week, zijnde het tweede couplet van ons gedicht: Hebt u heel opgewekt Een nieuwe abonnee ontdekt? Dan wordt u, goed ge dacht, Door ons heel hooggeacht. Voor winnen is dit niet verplicht Het gaat hier om 't gedicht. (Derde cou plet volgende week weer hier) Knoop eens de bon in uw oor Nieuwe abonnee:. Straat Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal HA.} D+XCD Alle zinnen gevonden? U mag dit i couplet tot en met donderdag stu- I ren per brief aan Dagblad Trouw. Postbus 859, Amsterdam. Links boven vermelden: Vakantiepuz- zei. Onder de goede oplossers wordt 3 x dertig gulden verdeeld. De oplossing van vorige week staat hiernaast in de bon afge drukt. De prijswinnaars zijn: J. H. Schep, Tubantenstraat 9, Aalten (Gld.); mej. J. Tinhoff. Obrechtstraat 187, Zwolle; mevr. R. de Zoete-Baljen, Gruttostraat 67, Rozenburg (Z.H.). Zij ontvangen elk dertig gulden. Opgegeven door: Naam: Adres:. Plaats:. Ik ontvang graag: O -I fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedruklc ouder wetse locomotlefmodcllen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalcnder. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, dc keuken of waar dan ook. st-voordeel. Hij bc-taalt J ig de krant te hebben (y eerste termijn. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst- (na twee weken gratis ter kennismaking ontvangen) zes gulden minder voor de Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Zet uw zinnen op papier. Zet u die op een lezer? Schrijf dan alle woorden hier vb Tm... j

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1