Uilj oen oude prentbriefkaarten n Amsterdams patriciërshuis Metro graaft zich weg onder flatwoningen VU levert eerste mondhygiënisten af Italiaans bedrijf onderhandelt over vestiging Vlissingen Zonderlinge wensen van kamerverhuurders ie vorstenhuizen van Ernst Zilver Door speciale bouwmethode kunnen bewoners blijven lefening politie p net goed af SIKH - kamerbemiddeling jongeren - doet boekje open fan reed van Jotlekbrug af 'echerche lost 1 inbraken op 'olitie zoekt etuigen van ferkeersongeluk Ook in diensttijd moet soldaat kunnen studeren Twee jaar geëist tegen Parijs' duo Heemskerk krijgt Vijftien maanden nieuw ziekenhuis geëist tegen hasj-smokkelaar Zes tot negen maanden geëist voor hasj-smokkel Ijk IÜW KWARTET ZATERDAG 5 JULI 1975 BINNENLAND P6-H19 1STERDAM 'Begrijp wel meer dat u hier de hele wereld i u heen heeft'. staan in een kleine vertrek t op de voordeur van het pa- ciërshuis Keizersgracht 744 te vinden nabij de Utrechtse- aat als het Internationaal «ntbriefkaarten Archief is ngeduid. is de wereld van Ernst Zilver, er zestien jaar geleden met één 5 oude kaarten ('Men kende die iby toen nog niet') en wat ande curiosa begon, maar inmiddels miljoen ansichten in huls ft! ilklore langs de uitpuilende rekken t, krijgt het gevoel alsof de een halve eeuw is teruggezet, nieuwjaarskaarten nebben als irsteliling een fatale vrouw, of groepje kinderen dat met itmiutsen op en pakjes aan hun ten blij rondom een reusachtige staat. De achterkant is meesr.al chreven. Ernst Zilver heeft er tijd voor, maar een histori- e romancier kan hier zijn hart ïalen. Je leest wat de militair H. cker op 13 mei vanuit Den Hei- aan zijn dodhter schrijft en is er de noodkreet van Elise uit Haagje die 'Beste Marie' laat en dat het weer hoog tijd wordt >r de Weer ter kermis. ROTTERDAM De oostlijn van de Rotterdamse metro, waar nu al weer ruim twee jaar aan wordt gewerkt, vordert snel. Onder een groot stuk stadscen trum ligt al weer een tunnelbuis, waardoor over enkele jaren de metro naar het oostelijk stads deel Kralingen kan gaan rijden. Tot dusver heeft de bouw van de tunnel weinig problemen opgele verd. De metrobuis volgde groten deels de verkeerswegen in Rotter dam en, wat verkeersoverlast uitge zonderd, werd dan ook vrij onop vallend aangelegd. Anders wordt het nu de buis de wijk Kralingen in dujkt. Aan de rand van die overigens al wat ou dere wijk met naast een fünk aan tal saneringswoningen ook statige oude herenhuizen, staan flatwonin gen van zo'n twintig jaar oud. Toen bleek dat het tracé van de tunnel onder die huizen zou komen te liggen was vrijwel algemeen de overtuiging aanwezig dat het jam- Tunneldak mer zou zijn die goede woningen te slopen. zouden mogen worden en dat de bewoners van de huizen na voltooi ing van de tunnel ook geen last zouden mogen hebben van passe rende metrotreinen. Een probleem vormde, om te begin nen, het feit dat het onmogelijk is de fundering van de tunnelbuis te JJlCpcr maken met behulp van gewone hei palen. Daarom wordt de grond on der de huizen gedeeltelijk wegge- graven, zodat onder de keldervloer van de woningen een werkruimte ontstaat. Daarna worden holle ko- kerpalen stalen buizen met een diameter van 60 cm in de grond geheid. De eerste van die buizen heeft een stevige bodemplaat. .Een zwaar blok valt steeds op de bo demplaat van de koker en drukt op die manier de koker de grond in. metrotrein gaat rijden. Passerende treinen zouden gemakkelijk con tactgeluid over kunnen brengen op de huizen en dan zou het wonen boven de metrobuis op zijn zachtst gezegd wat onaangenaam worden. Als de buis ver genoeg gèzakt is wordt er een nieuw stuk op gelast. Zo kan de buis tijdens het heien worden verlengd tot de onderkant op de juiste diepte is gekomen. Dan wordt de buis met beton gevuld en vormt, hij een funderingspaal. De Rotterdamse Dienst van Ge meentewerken meent de oplossing te hebben gevonden door het tun nelstuk onder huizen iets dieper te leggen dan de overige delen van de tunnelbuis. Door het dieper liggen de gedeelte zullen betonnen balken worden gelegd die met hun uitein den steunen op de hoger gelegen tunnelstukken. Alleen op deze bal ken worden de rails van de metro bevestigd. Dat betekent dat de trei nen door het tunnelgedeelte onder de woningen geen aanraking heeft met het beton van de huizen, zodat contactgeluid niet behoeft te wor den gevreesd. Alle rijgeluiden wor den via de betonnen balken afge voerd naar de tunnelstukken die buiten de woonblokken liggen. Oostplein Cnt geheel Ernst Zilver temidden van zyn indrukwekkende kaartenverzameling. or zijn unieke sortering van mtbriefkaarten komen de klan- uit het hele land. Onlangs nog ieg Zilver met een collektie ïwkundlge prenten de eerste js op een tentoonstelling in San incisco. Wat hij allemaal heeft bieden? Dorps- en stadsgezich- i, spoor- en tramwegen, lucht- irt. koopvaardij, binnenvaart, rine auto's, molens, kastelen, Jamekaarten, kunst, fantasie het ie Nederlands Indië,vorstenhui zen en andere VIP's filmsterren, milttoria uit WOI en II, bloemen, dieren, landschappen, sport kleder drachten en ga zo maar door. Album-'700' Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de hoofdstad heeft hij een album samengesteld van 300 kaarten. Die komen per stuk op nog geen twee kwartjes. Zilver: 'Ja. het is altijd de opzet geweest om de prijs laag te houden. Ik ga meestal niet hoger dan een gulden, tenzij ik op veilingen moet gaan kopen. Het leuke van deze zaak vind ik dat je zo'n prettige klantenkring hebt. Als je iets speciaals voor een verzame laar vindt, is hij nog dankbaar ook. Maai- er kan wel eens een paar jaar over heengaan.' Hij merkt dat de romantische fan tasieplaatjes op het ogenblik het meest populair zijn. Ze gaan weg als warme broodjes van de bakker. 'Maar', verzucht de IPA-eigenaar, 'er blijven nog duizenden kaarten over waarvan ik weet, dat ir ze nooit meer zal verkopen. Die zijn voor mijn nazaten.' Voor wie er eens wil binnenstap pen: dit 'prentenkabinet' re dage lijks geopend van 11 tot 4 uur behalve op zondag, maandag en donderdag. 'Doorwonen' Bovendien lieten de bewoners de gemeente onomwonden weten in hun huizen te willen blijven wo nen. Er moest daarom worden ge zocht naar een methode om de huizen te sparen en toch de metro tunnel te kunnen aanleggen. Rot terdam maakte het zich bovendien nog wat moeilijker door er als ex tra voorwaarde aan te verbinden dat het mogelijk moest zijn dat de bewoners van de huizen ook tijdens de metrobouw hun woningen niet zouden hoeven verlaten. Het sprak bovendien vanzelf dat de woningen tijdens de bouw niet beschadigd Van deze funderingspalen worden twee rijen gemaakt. Daarna wordt het tunneldak gemaakt, een beton nen plaat, die op de palen wordt gelegd. Nu kan onder het tunneldak een gang voor de metrobuis worden weggegraven. Het gewicht van de huizen, die zoals alle huizen in Rotterdam op palen staan, wordt overgebracht op het tunneldak. De oorspronkelijke funderingspalen van de woningen worden vervol gens met een thermische lans 'doorgebrand'. Op die manier zal de tunnel worden gebouwd. De bewo ners kunnen tijdens de hele bouw gewoon in hun huizen blijven, want van de tunnelaanlqg zullen ze wei nig merken. Een volgend probleem komt om de hoek kijken als de Overigens wordt deze tunnelbouw methode niet alleen toegepast on der de flats aan de Chris Benne- kerslaan en Adamshofstraat. aan de rand van Kralingen. Ook meer naar het Rotterdamse centrum toe, bij het Oostplein, zal een dergelijke tunnel worden gebouwd. Alleen zijn het hier leerlingen van de scholen gemeenschap die de tunnel onder zich zullen weten. Rotterdam denkt dat het ongeveer zes maanden zal duren, gerekend vanaf het moment dat met het graven onder de kelders is begon nen, tot het vervangen van de fun deringsconstructie onder de huizen gereed zal zijn. Het gehele werk van de tunnelbouw zal circa ander half jaar duren. een verslaggever STERDAM Het had niet veel :heeld of twee rechercheurs van Amsterdamse politie hadden een neergeschoten. Het feit dat twee toevallig geen wapen bij hadden, heeft een ongeluk ■komen. twee reden in de Maasstraat en ïilden in een ofening van het parate peloton, maar zij wisten its van deze oefening af. Zij za- 'n twee agenten een man achter een. De in het nauw gebrachte sn (die dus een collega was) trok pistool en deed alsof hij op de enten vuurde. De twee recher- eurs schoten te hulp en ontde- toen al gauw dat de 'vluchte- g' een luchtdrukpistool bij zich d en een collega was die de rol vluchteling speelde. De twee ihercheurs hebben zich beklaard het hoofdbureau en zeiden dat zonder twijfel geschoten zouden bben als' ze wel wapens bij zich dden gehad. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'In Buitenveldert werd een kamer te huur aan geboden voor 150,per maand voor iemand, die dagelijks be reid is om een uurtje met een moeilijk opvoedbare papegaai te spelen ;n een onzer verslaggeefsters ÏTTERDAM De 41-jarige M. Vroon uit Tinte is in de nacht n donderdag op vrijdag met zijn rsonenauto door de gesloten slag- imen vac de Botlekbrug gereden i tien meter lager te water ge- akt. De man met enkele kleine lijwonden door de vernielde voor- lt kruipen en op eigen kracht de int bereiken. Volgens hem was rervermoeidheid de oorzaak van !t ongeluk. it wegverkeer liep 's nachts enige rtraging op, de scheepvaart koe et verminderde vaart doorgaan, rijdag overdag heeft het verkeer igeveer vijf minuten stilgelegen en een drijvende bok de auto uit it water haalde. OTTERDAM Met de arrestatie in de 26-jarige plaatwerker H.M. i de 19-jarige R H. zonder beroep ieft de Rotterdamse recherche in taal 21 zaken opgelost. Het duo ld als werkterrein scholen, randtenten, kantines en boten, f inbraken konden in Rotterdam orden afgehandeld, e andere delicten waren gepleegd i Leiden, Schiedam, Rockanje, oortugaal, Utrecht en Spijkenisse. e totale buit bedroeg 30.000. Een ein gedeelte van de gestolen goe- eren is bij de verdachten in beslag Women. OTTERDAM De Rotterdamse Mltie (tel. 14.31.44 toestel 5303) Dekt ooggetuigen van een ongeluk at maandagmorgen 30 juni is oorgevallen op de hoek Kreekhui- enpiein - Kruihuizenlaan. Bij dit ngeluk kwam de 69-jarige wielrij- er J.v.d. Kant om het leven. De öiste toedracht van het ongeluk is e politie niet duidelijk. Daarom 'ordt verzocht aan automobilisten 'e tegelijkertijd met de aanrijden- auto optrokken zich te melden. Een mevrouw belt op een ka mer aan te bieden. Ze hoeft er geen geld voor te hebben, ze wil alleen maar een meisje dat bereid is elke avond om 17.30 uur thuis te zijn en haar zes kinderen eten te geven en naar bed te brengen. Een mevrouw biedt een kamer aan voor 450.- per maand. Als haar is uitgelegd dat wij een stich ting zijn voor werkende jongeren en dat die zo'n bedrag niet kunnen betalen, antwoordt zij: 'Een wer kende jongere zou ik voor geen prijs in huis willen hebben'. Deze mededelingen plukken we uit het jaarverslag van de Stichting Ideële Kamerbemiddeling en Huis vesting (SIKH) - over 1974, de stichting functioneert sinds 1971. Van die kant heeft men ervaringen te over om een beeld te geven van merkwaardige situaties, die zich op de woonkamermarkt van jongeren voordoen. Het aantal kamers dat werd aangeboden door verhuurders of verhuursters, die andere bedoelin gen hadden dan verhuren alleen, is na een januari 1975 sterk gedaald. De reden is - zo zegt de SIKH - dat we onze advertentie 'Zelfstandig meisje met kind zoekt vrije woon ruimte (geen huwelijk) die weke lijks was geplaatst, hebben vervan gen. De SIKH, gevestigd Prinsengracht 73, wijst op haar streven de ge meentelijke en landelijke overheid te overtuigen, dat jongerenhuisves ting een onderdeel is van de totale volkshuisvesting. Het SIKH heeft zich in de laatste maanden van 1974 georiënteerd over de mogelijk heden om in 15 grootste steden van ons land SIKH-bureaus op te rich ten. Hierbij moet worden bedacht, dat alleen al in de 15 grote ge meenten een groep van totaal on geveer 300.000 jongeren woningzoe kend is. Dalend aanbod Het kameraanbod neemt sterk af. In 1973 waren er ruim 1900 aanbie dingen, in 1972: 1800, terwijl er in 1974 maar 1100 aanbiedingen gere gistreerd werden. Voor de hand liggende redenen hier voor zijn: de toenemende welvaart waardoor de bereidheid tot kamer- verhuur afneemt, het slopen van woningen, en het feit dat nieuw bouw ongeschikt is voor het verhu ren van kamers. De kamers worden telefonisch opgegeven. Het komt voor dat kamers pas na het bezoek afgewezen worden, om dat de telefonische gegevens totaal niet overeenkomen met de werke lijkheid of omdat dan pas blijkt dat de verhuurder andere bedoelin gen heeft. Voldoet de kamer aan de minimale eisen van de cliënten dan wordt hij opgenomen in ons be stand. De gemiddelde prijs van de kamers was in 1974 140,-. Hierbij moet bedacht worden dat 1/3 deel van de kamers niet groter is dan 10 m2. Uit de cijfers blijkt dat het aantal bezoekers dat bij het SIKH kwam voor woonruimte plm. 1000 meer is dan in 1973. Ruim de helft van hen werd naar het SIKH verwezen door vrienden, één teinde had het adres van het SIKH uit de krant, de rest werd verwezen door hulpverlenende instanties. De begrenzing van het werkterrein van de SIKH is gebaseerd op de volgende overwegingen: Werkende jongeren en H.B.O. studenten komen op de vrije wo ningmarkt niet aan hun trekken omdat zij geen 375,- of meer aan huur per maand kunnen betalen. Zij zijn dus gebonden aan de ge meentelijke distributienormen. Voor de woonruimteverdeling van de gemeente Amsterdam komen zij echter niet in aanmerking zolang ze jonger zijn dan 25 jaar. Bijna de helft van de kamerzoekers die in 1974 bij het SIKH kwamen, waren 'gestuurd" door 'hulpverle nende instanties, bij wie ze aange klopt hadden met andere proble men, die veroorzaakt of verergerd waren door het gebrek aan woon ruimte. Samenwerken met een klei ne 100 hulpverleners die allemaal verschillend en vaak langs elkaar heen werken is een zware taak. UTRECHT De Algemene vereni ging van Nederlandse militairen (AVNM) meent dat dienstplichtigen ook in de diensturen moeten kun nen studeren. De vereniging heeft dit geschreven aan staatssecretaris Van Lent van defensie. De uitbreiding van de studiemoge lijkheid hoeft niet ten koste te gaan van het dienstbelang, daar bij de parate troepen veel leegloop is met ongebruikte diensturen. De vereniging meent verder dat in het begeleiden van de studie1 en her scholingsprogramma's een nuttige taak kan worden gezien voor dienstweigeraars. Op die manier kan deze categorie mensen ook eens uit de schrob- en boensfeer komen, aldus de vereniging. AMSTERDAM De procureur-ge neraal bij het gerechtshof in Am sterdam heeft tegen twee Parijze naars wegens een roofoverval en een diefstal twee jaar gevangenis straf met aftrek geëist. Tot dezelfde straf was ook de rechtbank van Amsterdam op 25 april van dit jaar gekomen. Het tweetal was half fe bruari naar Amsterdam gekomen, omdat ze geld nodig hadden en ze wisten dat in Nederland over het algemeen lager gestraft wordt dan in het buitenland. Uit een box aan het Nassauplein hadden ze twee leren jassen gestolen. Daarna pleegden zij een roofoverval op een sigarenwinkel aan de Wetering schans. Buit zeshonderd gulden en een armband. Kort na de overval werd een van de twee aangehou den, enkele uren later kon ook de tweede worden gearresteerd. Uit spraak 15 juli. Van een verslaggever HEEMSKERK Het bestuur van het St. Jozefziekenhuis in Heems kerk heetf van staatssecretaris Hen driks toestemming gekregen om een nieuw ziekenhuis van 252 bedden te bouwen. Het St. Jozef ziekenhuis is dringend aan nieuwbouw toe. omdat de bestaande semi-permanente be huizing ontoereikend is. De -staats secretaris heeft aan zijn toestem ming de voorwaarde verbonden dat het bestuur van het St. Jozefzieken huis samen met het bestuur van het Beverwijkse Rode Kruis Ziekenhuis zal streven naar een volledige fusie van belde ziekenhuizen. AMSTERDAM De procureur-ge neraal bij het Amsterdamse ge rechtshof heeft in hoger beroep één jaar en drie maanden geëist tegen de Canadese student D. A. S. we gens het in bezit hebben van drie kilo hasjolie. Eerder had de recht bank in Haarlem de Canadees ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, nadat de offi cier 18 maanden had geëist. Omdat de officier het vonnis te laag vond, was hij in hoger beroep gegaan. S. werd op 21 januari van dit jaar met een vriend door de douane op Schiphol aangehouden. In de koffer van S. vond men in een dubbele bodem drie kilo hasjolie, terwijl uit een cassette-recorder nog eens twee kilo hasjolie tevoorschijn kwam. Omdat hij de indruk had dat S. niet zomaar een koerier was, maar de handel zelf voor een groot deel had georganiseerd, vond de procureur-generaal de straf van de Haarlemse rechtbank te laag. Uit spraak 15 juli. Sinds enige tijd staat Zadkine's Verwoeste Stad 's avonds te baden in het licht. Het beeld van Zadkine is één van de objecten in Rot terdam die onder auspiciën van Rotterdam Promotie in het licht worden gezet. Binnenkort volgen het Historisch Museum, het Gemeente-archief, het Museum voor Land- en Volkenkunde, de toren van de Laurenskerk en het Poortgebouw aan het Stieltjes- plein. Ook het Park aan de Westzeedijk zal, voorlopig gedeeltelijk, worden verlicht. Omdat de kosten van de lichtjes in het Park te hoog bleken, kan hier volgens b. en w. geen tijdelijk waterorgel worden geplaatst MIDDELBURG Het Italiaanse petrochemische staatsbedrijf Montedison voert onderhandelingen met het havenschap Vlissin gen over een mogelijke vestiging in het Sloe-gebied dat tegen woordig Vlissingen-oost wordt genoemd. AMSTERDAM Dezer dagen is aan de V.U. het einddiploma uitge reikt aan de eerste mondhygiënis ten, die bij deze universiteit zijn opgeleid. Alle tien de eindexamen kandidaten ontvingen uit handen van prof. C. O. Eggink. voorzitter van de Stichting Opleiding Tand heelkundige Hulpkrachten, en van drs. H. E. Waalkans hoofd oplei dingen, hun diploma en het lande lijk erkende insigne als teken van hun nieuwe waardigheid. Het be treft hier een nieuwe., uit Amerika afkomstige opleiding, die in januari 1974 is begonnen binnen de tand heelkundige subfaculteit van de V.U. De opleiding vergt twee jaar. De geslaagden zullen voornamelijk gaan werken op scholen om voor lichting te geven over mondhygië ne, hun taak zal vooral een preven tief karakter hebben. Alle geslaag den zijn reeds verzekerd van een werkrking. De nieuwe cursus - tien plaatsen - is reeds volgeboekt. Deze vrij nieuwe opleiding, waar van de bevoegdheid is geregeld in het raam van de wet op de para medische beroepen, kan thans in vier plaatsen in Nederland worden gevolgd, aan de rijksuniversiteit te Utrecht, de universiteit van Am sterdam, de Katholieke Universiteit van Nijmegen en aan de V.U. Alle opleidingen nemen per jaar 20 leerlingen aan, behalve bij de V.U. waar slechts tien plaatsen aanwezig zijn Als minimale toelatingseis geldt ten aanzien van de vooroplei ding het einddiploma Havo. Zij' gaan over de beschikbaarstel ling van een terrein van 120 hecta ren, de te bieden vestigingsfacili teiten en de milieuvoorwaarden. Men denkt aan investeringen van enkele miljarden guldens die op langere termijn aan enkele duizen den mensen werk zouden kunnen bieden. Het statenlid C. Th. A. van Water schoot heeft Gedeputeerde Staten van Zeeland opheldering gevraagd. Hij wil weten of er .werkelijk van serieuze besprekingen sprake is of dat Montedison ook belangstelling zou hebben voor Groningen en de zelfde tijd vestigingsmogelijkheden in Calais en Duinkerken Onder zoekt. Vooral wil hij echter weten of een zo groot bedrijf wel in de Zeeuwse arbeidsmarkt past, om wat voor soort produktieprocessen het gaat en welke belasting voor het milieu deze met zich mee zullen brengen. Vervuiling De heer Van Waterschoot tekent bij dit laatste aan dat het concern Montedison in het recente verleden op zeer ongunstige wijze in de pu bliciteit is gekomen doordat de ves tiging te Scarlino, Italië, de Mid dellandse Zee ernstig heeft vervuild en verantwoordelijk is voor de ver vuiling van de Corslcaanse stran den met zogenaamde 'rode modder'. Het havenschap Vlissingen heeft vooralsnog geweigerd informatie te geven over de aard van de bespre kingen. ROTTERDAM Gevangenisstraf fen van zes tot negen maanden zijn er donderdag in Rotterdam geëist tegen drie Turken en een Rotterdammer, die in maart van dit jaar betrokken waren bij smok kel van 550 kilo hasj (waarde ruim driekwart miljoen gulden). De mannen waren met auto's naar de Merwehaven gereden om de partij hasj, die was gearriveerd met het Turkse schip 'Mtmar Sinan', af te halen. Dit was echter niet gelukt, doordat de douane had Ingegrepen. De officier van justtiie, Mr. W. A. De Saint Aulaire. achtte deson- dans bewezen dat de verdachten een poging gedaan hadden tot in voer van drugs. Hij motiveerde zijn eisen, door erop te wijzen, dat het hier niet ging om de mannen ach ter de schermen. 'Die zijn helaas bulten schot gebleven, doordat we te weinig bewijs tegen hen hadden', aldus de officier. Hij sprak er ztjn spijt over uit. dat de Rotterdamse recherche op het moment van de smokel te weinig mensen beschik baar had gehad om de hasj behoor lijk te 'begeleiden'. Uitspraak op 17 Juli.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 19