Portugal wil nationalisatie radiostations Arafat: Israël bereidt aanval voor op Syrië Onderzoek naar 'vergiftiging' Edson Sithole Israël in verw arring na ruw spel van Ford deTijq CLAT: leger Honduras bezet vakbondsgebouwen 'Te weinig aandacht voor voedsel' Ook bedrijven afwezige eigenaars .overgenomen Rhodesische nationalisten voeren 'ruggespraa k' Na grote protestmars Boerma beschuldigt ontwikkelingslanden VN-vrouwenconferentie neemt resolutie aan over Zionisme Weer Amerikaan in Iran vermoord Amerika laat Jeruzalem weinig keuze Jaagt het NKV een kogel door Katholiek Nederland? Weekblad Vuilnismannen in New York weer aan 't werk Duizenden arbeiders demonstreren tegen Perons loonpolitiek TR' lOUW/KWARTET VRIJDAG 4 JULI 1975 BUITENLAND LISSABON De militaire machthebbers in Portugal hebben de nationalisatie van alle radiostations aangekondigd. Tevens zullen de bedrijven van afwezige zakenmensen door de staat worden overgenomen. Treinkaartjes voor arbeiders die naar hun werk moeten pendelen worden goedkoper. De maatregelen zijn kennelijk bedoeld om de groeiende sociale onrust tot bedaren te brengen. Tijdens een langdurige zitting sprak het hoogste gezag van Portu gal. de revolutionaire raad, zich uit tegen een recent regeringsbesluit iet katholieke radiostation 'Radio- Renascenca' terug te geven aan de katholieke kerk. Linkse werkne mers. die het station al enige tijd bezet: houden, zonden onmiddellijk overwinningskreten uit. Een militaire commissie zal de lei ding van het radiostation op zich ïemen totdat de wetgeving voor de ïationalisatie van alle radiostations s uitgewerkt, aldus de revolutionai- ■e raad. In het conflict bij radio-Renascen- ca steunde een deel van het perso- leel de linkse bezetters, en een ander deel de oorspronkelijke eige naar, de kabhO'Lieke kerk. In de bekendmaking van de raad staat dat de genationaliseerde ra- dio-statións open zullen staan voor alle groeperingen met inbegrip van ide katholieke kerk. Forensen De revolutionaire raad verder droeg le communistische minister van vervoer en verbindingen, dr. Alvaro Pelga de OLiveira, op de recente ■ariefsverhoging van 50 procent te ïerzien. De raad vindt een tariefs verhoging nodig nu, maar meende iat vervoerskosten van de 'minst ie voorrechte klassen' (de mensen üt de voorsteden die naar hun perk in de stad pendelen) be- chermd moeten .worden. )p de spoorwegstations in Lissabon latrouilleren eenheden militaire wlitie waar boze menigten foren- en naar toespraken van uiterst inkse figuren luisterden. )e revolutionaire raad besloot zon- ier schadevergoeding de bedrijven in andere goederen over te nemen mi Portugezen die het land zijn uitvlucht sinds de omwenteling Tan april 1974. Hun vlucht is vol lens de raad schadelijk voor de economie en een aanduiding van en 'reactionaire en onpatriottische mentaliteit'. Volgens onofficiële ge- evens zijn meer dan 40.000 Portu- ezen naar Brazilië geëmigreerd en uizenden hebben zich in Spanje ,en Canada gevestigd. Alvaro Cunhal. de leider van de Portugese communistische partij, en Mario Soa res. de leider van de Portugese socialisten, hebben voor het eerst een openbaar debat ge houden. De toon van het debat, dat recht streeks door de Franse televisie werd uitgezonden, was voorzichtig. Het programma werd niet naar Portugal uitgezonden; beide partij leiders spraken Frans. De enige kwestie die tot een leven dig twistgesprek leidde was de af faire republica, de kwestie van het socialistische dagblad dat door het optreden van zijn communistische gezinde typografisch personeel niet kan verschijnen. Soares Cunhal probeerde dit hete hangij zer te omzeilen door te zeggen dat de communistische partij niet be trokken bij was dit geval dat hij zei te beschouwen als een in wezen betreurenswaardig arbeidsgeschil. Soares reageerde fel. Hij zei: 'De kwestie Republica maakt deel uit van een algemene strategie om de vrijheid van drukpers in Portugal aan banden te leggen. Het is geen arbeidsconflict de kwestie be treft de vrijheid van de pers'. Soares bevestigde dat hij eerder beweerd heeft dat de communisten proberen een communistisch dicta tuur in het land te vestigen, waar op Cunhal reageerde met de op merking dat die opvatting hem 'on geloofwaardig' voorkwam. 'Wij zeggen iedere dag, ja iedere minuut dat wij communisten de waarde van de vrijheid kennen', antwoordde Cunhal. 'Wij zijn te zeer gehecht aan de democratische vrijheden om ze in gevaar te bren gen. We willen vrijheid voor de partijen'. Hij voegde er echter aan toe dat deze vrijheden. 'Gezien moeten wor den in de specifieke situatie van Portugal'. Hij verklaarde dat de vrijheid niet mocht worden ge bruikt om wat nu is opgebouwd te vernietigen of om het fascisme weer aan de macht te brengen. 'Wij willen socialisme zonder kapitalis me'. Beiroet ziet er na tien dagen straatgevechten uit als een spookstad. Huizen en telefoonpalen zijn stukgeschoten en de mure nvertonen vele kogelgaten. Chlah werd nog gevochten. Na een zitting van het kabinet van premier Karami werd besloten veiligheids troepen naar de twee wijken te sturen en enige uren later deelde minister Chamoen van binnenland se zaken mee dat men de situatie onder controle had. Het aantal doden in Libanon is sinds de gevechten tien dagen gele den begonnen officieel driehonderd maar volgens de politie is het aan tal hoogstwaarschijnlijk veel hoger. De politie vertelde dat gisternacht in Beiroet zelf 13 ontploffingen werden gerapporteerd en in het noorden van het land 14, de meeste daarvan in Tripoli. Veiligheidsfunctionarissen zijn van mening dat de verdwijning van de Amerikaanse kolonel Ernst Morgan op rekening moet worden geschre ven van Palestijnse guerrilla's, al dus gisteren het dagblad Daily Star. De 43-jarige Morgan, die ge detacheerd is bij de Cenvo in An kara werd afgelopen zondag tijdens de hevige gevechten bij een straat versperring uit zijn taxi gesleurd. Volgens een functionaris van de Amerikaanse ambassade is het Li banese ieger op grote schaal op zoek naar de kolonel. Mocht Mor gan ontvoerd zijn door Palestijne'n dan ontstaat een moeilijke situatie omdat de VS de PLO niet erken nen. De Libanese regering zou dan een bemiddelende rol moeten spe len bij de vrijlating van de Ameri kaan. BEIROET, TEL AVIV (UPI, Reuter, AP) De Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO heeft besloten de aanvallen op Israël te verhevigen. PLO-leider Yasser Arafat meent dat Israël een nieuwe oorlog voorbereidt. LOESAKA (Reuter/AP) De Rhodesische regering stelt een on derzoek in naar beschuldigingen dat Edson Sithole op het vliegveld van Salisbury vergiftigde koffie heeft gedronken. Edson Sithole is voorlichter van de Afrikaanse nationale raad (ANC), de overkoe pelende zwarte bevrijdingsbeweging in Rhodesië. Arafat, die dit zei in een vraagge sprek met het persbureau UPI in zijn hoofdkwartier in Beiroet. De PLO-leider, die een rol heeft ge speeld bij het totstandkomen van een staakt-het-vuren in Libanon wilde niets zeggen over de interne crisis in het land of de Egyptisch- Israëlische voorstellen voor een tussentijdse vredesregeling. Hij stelde in het veertig minuten durende vraaggesprek dat Israël een nieuwe Midden-Oosten-oorlog wil beginnen door een verrassings aanval te doen op Syrië. Bovendien zou Israël de vernietiging van de PLO voorbereiden. Arafat vertelde dat er geen plannen zijn voor de vorming van een Palestijnse rege ring in ballingschap, zoals een aan tal Arabische leiders heeft ge vraagd. De PLO-leider is van mening dat de politiek van de Verenigde Staten ten opzichte van het Midden-Oosten niet wezenlijk is veranderd of nieu we vredesvooruitzlchten ten gevolge zal hebben. Hij voorziet weinig vooruitgang op komende besprekin gen in Genève tussen de Arabische landen en Israël. Arafat zei dat Israëls weigering om met de PLO te praten geen andere keus laat dan via het gevecht terreinen te her krijgen. In Libanon was het gisteren be trekkelijk rustig. Alleen in de Bei- roetse wijken Ain Rummaneh en Sithole maakt deel uit van een ANC-delegatie van veertien man die naar Zambia is gevlogen voor overleg met de Zambiaanse presi dent Kenneth Kaoenda. Morgen vliegt de vertegenwoordiging door naar Dar-es-Salaam waar andere Afrikaanse staatshoofden bij het overleg zullen worden betrokken. Aangenomen wordt dat de bespre kingen gaan over de vastgelopeh besprekingen tussen de Afrikanen in Rhodesië en de blanke minder heidsregering van eerste minister Ian Smith. De vijf miljoen Afrika nen in Rhodesië (tegen een kwart miljoen blanken) willen een zwart meerderheidsbestuur. De Zambiaanse president Kaoenda zou gezegd hebben dat Sithole bij zijn vertrek uit Salisbury op het vliegveld van de stad is vergiftigd.- Bij aankomst in Dar-es-Salaam klaagde Sithole over maagpijn. Hij werd onmiddellijk naar het zieken huis overgebracht waaruit hij overi gens gisteravond is ontslagen. Kaoenda zou gezegd hebben dat Sithole is vergiftigd door 'agenten van mijnheer Smith, vlak voor zijn vertrek, zodat Zambia de schuld van zijn dood zou krijgen'. In rege ringskringen in Rhodesië zegt men echter dat Sithole vergiftigd voed sel heeft gegeten voordat hij naar het vliegveld ging. Op de luchtha ven heeft hij koffie gedronken sa men met andere afgevaardigden van de ANC en politiemensen die de delegatie begeleidden. UTRECHT De algelopen week heeft het leger van Honduras de feebouwen bezet van de algemene arbeiderscentrale (OGT) en van tie unie van boeren (UNO). Deze deze acties zijn doden en gewon- tien gevallen en zijn vakbondsleiders gearresteerd. Dit heeft CLAT- Nederland vernomen uit Latijns-Amerikaanse vakbondskringen. )e militaire acties zijn gevolgd op iet begin van een voetmars van 12.000 boeren naar de hoofdstad 'an Honduras Teguoigalpa, als pro est tegen de verscherpte repressie Fan de overheid. Tijdens de mars, lie drie weken zal duren, heeft de nilitaire regering van Honduras roepenversterkingen naar de mars- oute gezonden. Bij gevechten tus- en ongewapende boeren en mili- airen zijn vijf boeren gedood en 'elen gewond, aldus CLAT-Neder- and, solidariteitsbeweging van de lelijknamige Latijns-Amerikaanse 'akbeweging. )e gewelddadigheden in Honduras ijo begonnen na landbezettingen loor de boeren, als pressiemiddel >m landhervormingen te krijgen >egin mei. Om een bloedbad te 'oorkomen hebben de boeren na nlge tijd de bezettingen opgehe- en. Daarop zijn 320 boeren gevan- en genomen, van wie nog steeds 31 gevangen zitten. CLAT-Neder- and zegt te beschikken over de lamen van de gevangenen. Ja deze acties hebben verschillende londurese organisaties zich vere ngd in een gezamenlijk front, op- ericht voor de vrijlating van de evangen boeren en voor snelle ntvoering van de landhervormin- en. Als reactie op de acties van dit ront hebben huurbendes van rootgrondbezitters twee boerenlei- lers vermoord. Juan Ramon Trimi- iio uit Saba en Esteban Rodreiquez n Yoro. >P verzoek van de Latijns-Ameri- ïaanse landbewerkersfederatie FOL leeft CLAT-Nederland een solidari- eitscampagne gestart. Een groot ■antal organisaties, waaronder poli- leke partijen, vakbonden en vak centrales. hebben intussen rotestte- legrammen gestuurd aan de presi dent van Honduras, waarin wordt gevraagd tegemoet te komen aan de eisen van de boeren en om invrijheidsstelllng van de gevange nen. GENEVE (Reuter-AP) De ont wikkelingslanden besteden zelf vaak te weinig aandacht aan de voedselproduktie. Die beschuldi ging uitte gisteren het hoofd van de voedsel- en landbouworganisa tie (FAO) van de Verenigde Na ties. de Nederlander, dr. Addeke Boerma, tijdens een bijeenkomst in Genève. In een openhartige rede zei Boerma dat meer dan andere sectoren de landbouw heeft geleden onder een 'gebrek aan vastbeslotenheid en politieke wil van de regeringen.' 'Te vaak is men geneigd geweest te denken dat deze sector wel voor zichzelf kan zorgen. Zo is het zeer veront rustend dat de agrarische in vesteringen in de ontwikkelings landen maar de helft zijn van wat nodig is om de stijgende voedsel produktie bij te houden.' Boerma zei dat de vooruitzichten op stijging van de voedselproduk tie in de wereld moedgevend zijn en dat volgens sommige schattin gen een algemene stijging van acht procent mogelijk is. Tijdens een zitting van de Wereldvoedsel- raad, heeft Boerma zich onlangs een stuk somberder uitgelaten. Gisteren zei het hoofd van de FAO dat deze stijging voor het grootste deel zal plaats vinden in de rijke industrielanden. In de ontwikkelingslanden zijn de onze- Dr. Addeke Boerma kerheden groot: wisselvallig weer. onvoldoende landbouwgrond, ge brek aan water, hoge kosten voor ontginning, landwinning en be vloeiing. Maar. aldus Boerma, te vaak is ook te weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheden die er wel zijn: braak liggende landbouwgrond, bevloeïngssyste- men.en organische mest in plaats van kunstmest. Boerma zei verder dat het markt en prijsbeleid in de ontwikke lingslanden vaak teveel is gericht op het verschaffen van goedkoop voedsel aan de mensen in de ste den. De prijzen zijn echter te laag om de boeren een prikkel te ge ven hun produktie uit te breiden. Ook in de rijke industrielanden ontbreekt volgens Boerma vaak een prijsbeleid dat gericht is op een stijgende voedselproduktie. De hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit prof. Linneman heeft on langs een voorstel geformuleerd dat neerkomt op een verhoging van de voedselprijzen om de boe ren een prikkel te geven hun pro duktie te vergroten; (red.). Stij ging van de voedselproduktie is volgens Boerma nodig om de voorraden aan te vullen en voed selhulp te geven aan de ontwikke lingslanden. Voedselhulp moet volgens Boerma beter worden gepland en mag geen bijprodukt zijn van de landbouw in de rijke industrielanden, aldus Boerma. De ontwikkelingslanden zouden ech ter moeten begrijpen dat hulp voor noodgevallen is en niet in de plaats mag komen van een ver groting van de landbouwproduktie in deze landen zelf, aldus Boerma. Omstreden Edson Sithole is één van de meest omstreden leden van de ANC. Eer der deze week noemde Joshua Nko- mo, de leider van de Afrikaanse volksunie voor Zimbabwe (ZAPU) hem 'een onverantwoordelijke jon geman'. De ZAPU is opgegaan in de ANC; Zimbabwe is de Afrikaanse naam voor Rhodesië. Sithole is lid van de ZANU (Afrikaanse nationale unie voor Zimbabwe) die eveneens is opgegaan in de ANC maar nog steeds guerilla-activiteiten in het noorden van Rhodesië onderneemt, ondanks het staakt-het-vuren dat vorig jaar december is afgekondigd. De Rhodesische eerste minister Ian Smith zou liever de gematigde Nko- mo aan de onderhandelingstafel zien dan de huidige voorzitter van de ANC, bisschop Abel Moezorewa. Deze week gingen geruchten dat Nkomo zou proberen Moezorewa als voorzitter weg te werken maar deze zijn van alle zijden ontkend. Aan genomen wordt dat de ANC-delega tie vooral in Loesaka is om een dreigende breuk binnen de bewe ging te voorkomen. Samen met de ANC-delegatie zal ook de Zambiaanse president Ka oenda naar de Tanzaniaanse hoofd stad Dar-es-Salaam gaan. Behalve de Tanzaniaanse president Julius Nyerere zullen zij daar de president Samora Machel (van Mozambique) en mogelijk Moboeto (van Zaire) ontmoeten. Officieel heet het dat zij in Dar-es-Salaam zijn voor de 21-verjaardag van de TANU, de enige politieke partij in Tanzania, maar ongetwijfeld zullen zij ook over een aantal hete hangijzers in Afrika spreken. In de eerste plaats zal dat de kwes tie Rhodesië zijn. De besprekingen tussen de Afrikanen en premier Ian Smith zijn daar vastgelopen van wege een verschil van mening over de plaats waar een conferentie over een nieuwe grondwet voor het land worden gehouden. Behalve Rhodesi sche problemen zullen naar wordt verwacht, de strijd tussen de bevrij dingsbewegingen in Angola (dat ln november onafhankelijk wordt), het gedrag van de Oegandese presi dent Idd Amin en de komende top conferentie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid (OAE) die in de Oegandese hoofdstad Kampala ge houden zou moeten worden, onder deel van de besprekingen vormen. MEXICO CITY (UPI, AFP, Reuter) De VN-conferentie over de vrouw heeft op haar slotbijeenkomst een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op 'uitroeiing van het Zionisme'. Van de delegaties stemden Israël, de Verenigde Staten en Denemarken tegen. Dertien delegaties, waar onder Nederland, onthielden zich van stemming. Israëlische woordvoerders hebben zeer scherp gereageerd op het aannemen van de resolutie. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Tel Aviv sprak van 'weer een nieuwe fase in het voortgaande proces van het morele bankroet van de Verenigde Naties en de aangesloten lichamen'. Israël drukt 'verachting' uit voor de manier waarop de resolutie is aangenomen en de poging 'één van de nobelste nationale bevrijdings bewegingen van de moderne geschiedenis door het slijk te halen'. De conferentie is akkoord gegaan met een voorstel van de Iraanse prinses Pahlavi in 1980 een tweede internationale vrouwenconferentie te houden om de gemaakte vooruitgang te beoordelen. Iran heeft aangeboden gast land te zijn. TEHERAN (AP) Voor de tweede maal binnen zes weken hebben Iraanse terroristen een medewerker van de Amerikaanse ambassade doodgeschoten. door James Dorsey Begin deze week hadden de twee belangrijkste avondbladen van Israël dezelfde foto op de voor pagina: president Ford spelend met een voetbal in de tuin van het Witte Huis. Die keuze van foto's kan geen toeval geweest zijn. De boodschap zou nauwelijks duidelijker geweest zijn als op de bal ook nog 'Jitzak Rabin' was geschreven. Het is onmiskenbaar dat de Israëlische premier een tamelijk harde behandeling ondergaat van de Amerikaanse regering. Advertentie) Gesprek met NKV-voorzitter Spit Overal te koop voor 1,80 President Sadat van Egypte heeft de Israëlische voorwaarden voor een nieuw tussentijds akkoord af gewezen. Hij wil een veel verdere terugtrekking van Israëlische troe pen in de Sinaï dan Rabin voor ogen staat. Sadat wil vooral dat Israël de Mitla- en Gidl-passen, die de toegang tot de Simaï-woestijn beheersen, opgeeft. Deze eisen van Sadat komen niet als een verras sing. Maar de publieke opinie in Israël was voor het grootste deel niet voorbereid op de forse steun, die de Verenigde Staten nu geven aan het Egyptische standpunt. Pre sident Ford heeft Israël 'geadvi seerd' om het Egyptische plan te aanvaarden. In een gesprek van elf minuten met 1e Israëlische ambas sadeur Simcha Dinitz heeft hij ge dreigd dat de VS hun houding bij de conferentie in Genève over het Midden-Oosten zullen herzien als Israël niet bereid is water bij de wijn te doen. Zijn bedoeling lijkt duidelijk: in Genève kunnen de VS en de Sowjet-Unie waarschijnlijk samen een regeling voor het hele Midden-Oosten doordrukken, waar bij Israël nagenoeg alle gebieden die het in 1967 veroverde, moet ontruimen. Isolement De Amerikaanse druk werpt het vólle licht op het bijna complete diplomatieke isolement van Israël. Het land is daardoor geheel afhan kelijk van militaire, economische en politieke hulp van de VS. Voor Israël zijn er maar twee mogelijk heden: óf het stemt toe in een terugtrekking, óf het riskeert een ernstige botsing met de Ameri kaanse regering, waarvan het wat geld en wapens betreft afhankelijk is. Israëls regering heeft nog geen keuze kunnen maken en alleen maar besloten 'verdere opheldering' te vragen. Maar het ziet er naar uit dat een keuze niet veel langer kan worden uitgesteld. Geen bedreiging Er zijn in Israël verschillende visies op de eisen van Egypte. Minister van defensie Simon Peres vertelde in een vraaggesprek dat Israël na de ontruiming van de bergpassen ln de Sinaï 'zonder een verdedi gingslijn in het zuiden' komt te zitten. Maar er zijn andere menin gen. Sommigen wijzen er op dat Sadat ln zijn voorstellen niet spreekt van Egyptische bezetting van de bergpassen. Hij wil die pas sen laten opnemen in de bufferzo ne tussen de Egyptische en de Is raëlische strijdkrachten, die in handen is van de eenheden van de Verenigde Naties. Het lijkt onwaar schijnlijk dat Egypte (of Israël) een offensief zal ondernemen als de directe controle van de Gldi en de Mitla aan beide landen is ont trokken. Als Sadat bereid is het mandaat voor VN-troepen in de bufferzone met drie jaar te verlen gen, lijken zijn eisen geen dreige ment in te houden voor Israël. Er is vaak gezegd, dat de Israëlische opperbevelhebber 'Motta' Goer de twee bergpassen niet als vitaal voor Israëls veiligheid beschouwt, en oud-minister van buitenlandse za ken Abba Eban heeft openlijk de vraag gesteld of ze belangrijk ge noeg zijn om er een botsing met de VS voor te riskeren. Zelfs een deel van de regering is het niet eens met Rabins visie op de twee berg- Kalme reacties Toen deze verdeeldheid naar bulten President Gerald Ford (rechts) premier Jitzak Rabin. kwam, ontstond er politieke span ning. Oppositieleider Menahim Be gin heeft verschillende gesprekken gehad met premier Rabin en bij hem op standvastigheid aangedron gen. De gemiddelde Israëli heeft verrassend kalm op dit alle6 gerea geerd. Hoewel hen herhaaldelijk is verteld, dat terugtrekking tot een ramp leidt, hebben veel ipensen zich er kennelijk al bij neergelegd dat ontruiming van de passen in de Sinaï onvermijdelijk is als de VS het willen. Intussen trekken maar weinig mensen vergaande politieke conclusies uit de huidige situatie. Al Jarenlang hebben linkse groepe ringen gewaarschuwd dat Israël de veroverde gebieden niet voor altijd bezet kan houden. Zij hebben er bij de opeenvolgende regeringen van Israël op aangedrongen die gebie den op te geven in ruil voor een politieke regeling met de Arabieren. De onbuigzaamheid van de Israëli sche leiders sinds 1967 maakt het nu waarschijnlijk dat Israël wórdt gedwongen zich terug te trekken. Het krijgt daarvoor waarschijnlijk in gesprek met de Israëlische minder terug dan verkregen had kunnen worden met vrijwillige concessies. Naar Moskou Met de politiek van onverzoenlijk heid van acht jaar is Israël nu vastgelopen en veel aanhangers van de regering lijken ten einde raad. Hun wanhoop en verwarring worden goed geïllustreerd door een hoofdartikel ln Ma'arlv. Dit sterk anti-Russische dagblad opperde de ze week in alle ernst dat Israël als de VS blijven drukken, maar "naar de Sowjet-Unie moet gaan om te horen welke garanties de Russen willen bieden voor de veiligheid en het voortbestaan van de joodse staat. De welbekende voetballer Gerald Ford moet wel heel serieus aan het trappen zijn als Ma'ariv gaat pleiten voor een koerswijzi ging in de richting van de Sowjet- Unie. De wedstrijd heeft een beslis sende wending genomen. Voor veel Israëlische leiders nadert het uur der waarheid. NEW YORK (UPI) De vuilnis mannen van New York die drie da gen gestaakt hebben, hebben don derdag besloten het werk te hervat ten. Ze zijn al begonnen met het op ruimen van de 40.000 ton huisvuil die in de straten ligt te rotten. Een woordvoerder van burgemeester Abraham Beame liet weten dat het in de loop van woensdagnacht tot een akkoord tussen vertegenwoordi gers en de gemeente en vakbonds- functionarissen is gekomen. De vuil nisophalers waren in staking ge gaan nadat collega's van hen uit bezuinigingsoverwegingen ontslag hadden gekregen. BUENOS AIRES (Reuter) Dui zenden arbeiders waren gister op weg naar Buenos Aires terwijl de onrust over de loonpolitiek van president Isabelita Peron zich over 't hele land uitbreidde. Naar schatting zesduizend arbeiders in de automobielindustrie waren vanuit het westen op weg naar de hoofdstad en uit de ten zuiden van Buenos Aires gelegen havenstad La Plata rukten havenarbeiders op. De politie heeft extra versterklngn op de toegangswegen geplaatst. Het was niet duidelijk of zij de arbei ders zal terugzenden, oals bij soortgelijke betogingen vorige maand het geval was. In de belangrijke industriestad Cordoba zijn de arbeiders voor on bepaalde tijd in staking gegaan. Vakbondsleiders trachten een spoedblj eenkomst met president Peron te organiseren om te voorko men dat het land door een totale staking wordt verlamd. De moeilijkheden spruiten voort uit de jongste maatregelen van de re gering, die beogen de hollende in flatie te beteugelen. Een devaluatie van 50 procent van de peso was er vorige maand oorzaak van dat een aantal bonden loonsverhogingen tot 150 procent wist te bedingen. President Peron sprak hierover haar veto uit en bepaalde dat de lonen met niet meer dan vijftig procent verhoogd mochten worden. Een algemene staking van de 3,5 miloen leden van het algemeen vakverbond zou een ernstige be dreiging vormen voor de een Jaar oude regering van mevrouw Peron.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7