Vliegen naar de zon voor velen een waagstuk dichtbij Commentaar Supportersclub 3000 Nederlanders moeten naar andere vakantiebestemming Meesten zenuwachtig uren te vroeg op Schiphol Steeds meer belangstelling voor crematie het weer- - Lokaal onweer Strandverwachting geen rozegeur en maneschijn beloning voor eerlijke vinder welkom betrapt dominee TROUW/KWARTET VRIJDAG 4 JULI 1975 BINNENLAND 5 Het vervelende van Drees en ziin verhalen over de auto is, dat de man het grootste gelijk van de wereld aan rijn kant heeft, maar dat hij zoals het er nu uitziet in geen eeuwig heid gelijk zal krijgen. Zijn voorstellen hoe goed geargu- inenteerd ook zouden te zeer in het vlees snijden van de autobezitters; een geweldige groep die elke politieke wil voor de uitvoering van Drees' plannen k*n verlammen. Kortom: er lijkt met deze gedachten nauwelijks enig garen te spinnen te zijn. Dat is erg jammer, want iemand is toch wel goed afgestompt als hij voor de uiteenzetting van Drees niet meer toegankelijk is en het een gewone zaak gaat vinden dat ook niet-autorijders meebetalen aan de geweldige lasten die het ruimteverslindende autoverkeer aan de gemeenschap oplegt. Drees' uiteenzetting is misschien wat schamel als basis voor een politieke partij en van deze kant zal er dan ook beslist geen pleidooi komen voor 'de goeie politieke partij waarin Drees thuis hoort' een wens die in de dagen van zijn ministerschap nog wel eens werd gehoord. Maar een suppor tersclub voor Drees' ideeën en zijn strijd tegen de vanzelfsprekendheid waarmee de auto wordt geaccepteerd, is wenselijk. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ruim drieduizend Nederlandse vakantiegangers, die bij de reisbureau's Hotam Tours in Den Haag en D-Tours in Amster dam hadden geboekt voor een ap partement in het gloednieuwe va kantieoord Bellevue in het noorden van het Spaanse eiland Mallorca, hebben te elfder ure naar een an dere vakantiebestemming moeten uitzien. Een hevig financieel conflict tussen de belegger, een Duitse projectont wikkelingsmaatschappij die onder de naam Davidson-groep opereert, en een Spaanse onderaannemer heeft ertoe geleid dat het splinter nieuwe vakantiedorp op 19 mei een dag vóór de ingebruikneming door deurwaarders werd afge^- grendeld. De onderaannemer zou t9t het verzegelen van de zevendui zend appartementen zijn overge gaan, omdat hij n a herhaaldelijk aandringen geen geld van de Duit se belegger had gekregen. Hotam Tours en D-Tours, die on- 1 middellijk een kort geding aan- j spanden tegen de schuldeiser, wer den weliswaar in het gelijk ge steld, maar kunnen de eerste drie maanden niet over de sleutels van de appartementen beschikken om dat de Spaanse aannemer direct na de verloren rechtszaak in hoger be roep is gegaan. De twee Nederlandse reisorganisa ties, die voor het nieuwbouwproject gezamenlijk ongeveer 3500 vakan tiegangers hadden geboekt, hebben na wekenlang zoeken nog kans ge zien om elders in Spanje onderdak te vinden voor de gedupeerden. Een groot deel van hen is daarmee ak koord gegaan. Enkele honderden hebben hun reis geannuleerd en hun geld teruggekregen. De reisor ganisaties, die de kosten van de vakantie-appartementen reeds had den voldaan, stellen nu pogingen in het werk om via een gerechtelij ke procedure hun geld terug te krijgen. Lukt dat niet, dan bete kent het conflict voor hen een strop van ongeveer zes ton. AMSTERDAM In de vijftien in Nederland in gebruik zijnde crematoria zijn vorig jaar meer dan 26.500 overleden Nederlan ders gecremeerd. Dit betekent dat bijna een kwart van alle overledenen voor crematie heeft gekozen. Dit percentage stijgt nog snel, al dus de vereniging voor crematie AWL in haar verslag over 1973 en 1974. Eerdere verwachtingen dat in 1990 het crematiepercentage zal zijn gestegen tot vijftig en dat dan mogelijkheden aanwezig moeten zijn voor de verzorging van 75.000 crematies lijken de vereniging zeer gewettigd. Over de boycot van crematoria merkt de AWL op dat een crema tie voor ieder betaalbaar moet zijn. Als het stichten van crematoria met te grote investeringen gepaard gaat of geschiedt op plaatsen waar een te klein verzorgingsgebied aan wezig is dan wordt de crematie te duur. De vereniging is dan genoodzaakt van bepaalde crematoria geen ge bruik te maken, zoals begin van dit Jaar het geval was met het crema torium Westgaarde in Amsterdam. De AWL acht het echter niet uit gesloten dat deze 'boycot' van tij delijke duur zal zijn daar het de vereniging bekend is dat van ge meentezijde overwogen wordt geen tariefsverhoging door te voeren per 1 januari 1976, zodat het crematie- recht in Amsterdam dan vrijwel zal aansluiten bij de landelijk gebrui kelijke tarieven. Een crematie kost thans ruim 1200 gulden. door Dick Ringlever SCHIPHOL 'Zeg maar ge- woon tante Marie, hoor meid. En hier, pak aan, een tas man darijnen en een doos zelfge maakte bonbons. Heb ik gister avond speciaal voor jullie nog uit de oven gehaald. Dacht: je zult het wel druk krijgen on derweg en dan gaat zo'n tus sendoortje er best in'. Zomaar één aantekening uit de belevenissen van een van de ste wardessen, die deze weken weer honderdduizenden zonzoekers naar het zuiden pendelen, naar Palma, Torremolinos, Benidorm, Rhodos. Met vliegtuigen vol worden ze weer gedropt aan de costa's. Velen van hen voor de zoveelste keer; zeker" een derde voor het eerst. Die laatste categorie vooral en daar hoorde ook de tante Marie uit de Jordaan toe zorgt nog wel eens voor verrassende situa ties. Nieuwsgierigheid, onwetendheid, angst dikwijls, bepalen him ge dragingen. Dat begint vaak al op Schiphol. Aan de balie van Neder lands grootste vakantievlieger Transavia wordt men er dagelijk mee geconfronteerd. Met vragen en opmerkingen, die de dames in het groen meteen weer met belde benen op de grond plaatsen. Vlie gen blijkt voor velen helemaal niet zo alledaags, als de adverten ties wel doen vermoeden. Zenuwachtig opgewekt, druk pra tend, verschijnt het gros van de debuterenden meestal uren voor de aangegeven tijd aan de 'coun ter' waar moet worden 'inge checkt'. Niet zelden zonder te we ten waar ze naar toe gaan. Naar Benidorm, meneer? Nee, nee, her innert zich de man in lichte pa niek, naar Miramar en haalt daarbij de brochure van het reis bureau uit zijn regenjas. Dat blijkt dan een hotel bij Palma te zijn. Een ander verschijnt met zijn ge zin al om zes uur 's morgens in de vertrekhal. Zegt haast te hebben omdat hij direct naar Gerona moet. Als de hostess hem vriende lijk vertelt, dat er die ochtend helemaal geen toestel naar die bestemming gaat, voor alle zeker heid de ticket controleert en ont dekt, dat er toch duidelijk zes uur 's avonds op staat, leidt dat even tot verbazing. Maar la, wat geeft 't, gaan we toch fijn nog even winkelen in de tax-free? Zulke vergissingen kómen voor. Het is "zelfs gebeurd heus, zeg gen de gastvrouwen dat een vakantieganger twee dagen te vroeg aan de balie stond en niet te bewegen was naar huis te gaan. Al die tijd bracht hij door op Schiphol om niet de kans te lopen zijn vliegtuig te missen. Bagage En wat er al niet wordt meege sjouwd. Een huisvader, die een aanmerking kreeg, dat vier stuk ken handbagage echt wel een beetje veel was, reageerde laco niek: 'Maar wat wilt u dan? Ik heb al 80 kilo aan normale bagage Transavia-stewardesfcen Trix Keizer, Gerja Dekker en Carla Box: franje aan het werk. bij me.' Bij navraag bleken daar zakken aardappelen, een paar do zen eieren, rollen beschuit en ser viesgoed in te zitten, 'omdat die Spaanse keuken ook maar niets was en je maar nooit wist of dat appartement wel van alle gemak ken was voorzien'. Aan Schiphols balies noemt men zulke bizarre ervaringen geen uit zonderingen. Trouwens, ook de Spaanse douaniers weten daarvan mee te praten. Eén oogje willen ze nog wel eens dichtdoen, maar als je een koffer opent en daar zo'n twintig flessen goedkope be lastingvrije drank uitrollen, gaat de zaak toch een beetje anders liggen. Vakantiegangers in de lucht en zeker zij, die zich voor het eerst op vleugels naar hun dorado laten reizen, zijn gasten apart, zeggen Gerja Dekker, Trix Keizer en Car la Box, drie van de 150 Transavia- a-stewardessen, die dit jaar een kleine 300.000 zonzoekers begelei den. 'Gezellige gasten, dat wél. Behulpzaam ook. Op bijna elke vlucht gebeurt het, dat passagiers willen helpen met het uitdelen van de maaltijden. Niet alleen vrouwen, ook mannen willen daarvoor inspringen. Nou, dat mag natuurlijk. Een schort om en hup achter de wagen. Hulp bij de afwas wordt ook aangeboden. Zei laatst een huisvrouw: Hans maakt de boel wel even voor jullie schoon, dat doet-ie thuis ook al tijd. Toen we die mevrouw zeiden, dat we met wegwerp-borden en - bestek werkten en dat afwassen dus niet nodig was. bleek dat een teleurstelling'. Onwetendheid Nieuwsgierigheid en onervaren heid met vliegen. 'Waar zit nu de bestuurder, achterin toch? Gunst, een matje bij de ingang: net als thuis, hier moet je ook eerst je voeten vegen. Naar het toilet? Ik wacht wel even tot we in de lucht zijn; het maakt zo'n smeerboel op het platform. Waarom houden die boys voorin hun stuur niet vast? Waarom ik die tas niet in het rek wil zetten, juffrouw? Nou. omdat daar drie jonkies van -onze poes in zitten. Die kan ik toch niet thuislaten?' 't Zijn vragen en opmerkingen, die de gastvrouwen op bijna elke vlucht te horen krijgen. Over de dieren: 'ja, we hebben ze vaak aan boord. Honden, katten, mar motten soms. laatst was er ie mand met een kooi met tien fa zanten. Meestal kunnen die mee. maar dan moeten we het wél. van tevoren weten.' Onervaren passagiers: 'soms voe len ze zich als in een bus. Zoals dat bejaarde vrouwtje, dat toen het vliegtuig nog op het platform stond het noodluik opende om nog even te zwaaien naar haar dochter. Gelukkig werd dat in de cockpit door een waarschuwings- licht tijdig ontdekt.' Angst voor vliegen? Gerja Dek ker: 'Ja. dat komt nog steeds voor. Als het om ernstige gevallen gaat, bijvoorbeeld om claustrofo- bie-patiënten, worden die bij ons als ze dat tijdig kenbaar ma ken een paar dagen van tevo ren uitgenodigd om een kijkje in het vliegtuig te nemen. Vaak neemt dat de vrees weg. Maar niet altijd. Meestal nemen we die mensen tijdens de lucht mee naar de cockpit om te laten zien hoe rustig het allemaal toegaat. Maar ik heb ook wel passagiers meege maakt, die ik bijna de hele vlucht de handen heb moeten vasthou den, zó bang waren ze'. Kinderen Problemen met kinderen? 'Bijna nooit. Zodra het licht 'fasten seat- belts' (gordels vastmaken) uit- floept, rennen ze door het gang pad. spelen verstoppertje, of gaan rustig de platen zitten inkleuren, die ze van ons krijgen. Vaak ge ven ze de resultaten na afloop van de vlucht aan ons. Voor de 'ztjoeardex' staat er dan in kraaie- pootschrift boven'. Vakantiegangers, een apart slag passagiers? 'Beslist. Vaak krijg je de indruk in een grote familie terecht te zijn gekomen. Met het hele gezin moet je soms op de foto. Van anderen krijg je ineens een bos bloemen thuisgestuurd. Als je niet oppast, word je met cadeaus overladen. Zoals in dat vliegtuig vol gastarbeiders, die voor de stewardessen wilden gaan collecteren. Dat mag niet en dat kan niet, zeiden we. Maar wat deden ze toen? Ze kochten van ons eigen tax-free-karretje voor elk van ons een flesje parfum. Nou, dan kan je natuurlijk niet nee zeggen!' Voor Gerja, Trix en Carla zijn dat ervaringen, die franje brengen aan het stewardessen-werk. dat veelal lang zo romantisch niet is als de buitenwacht denkt. Öm twee uur 's middags moeten zij inchecken voor een vlucht naar Marokko. Om elf uur 's avonds zijn ze terug. Terwijl hun passa giers uitluieren in het hotel met uitzicht op zee en wit strand, staan zij weer op Schiphols kille beton. Om te gaan uitslapen voor de volgende reis naar een nieuw zonne-dorado. Van onze weerkundige medewerker De zomer blijft bij ons. Ook tijdens het weekeinde zal de temperatuur tot 20 a 25 graden oplopen bij wind uit oost of noordoost. Aan het strand zal het vooral later wat koe ler zijn. De atmosfeer wordt iets onstandvastiger wat gisteren inge leid werd door uit het zuiden opko mende schaapjeswolken. Er is kans op een lokale regen- of on weersbui, het eerst in het zuiden en later in het midden van het land. Dit door toedoen van een onweers depressie die zich vrij spontaan in de buurt van de Pyreneeën ontwik kelde en die nu naar het noorden komt. Alles wijst erop dat dit onweers- achtige intermezzo slechts tijdelijk zal zijn. Ten noorden van de Britse eilanden stijgt de luchtdruk flink en door deze afweerreactie zal de onweersstoring hel uiteindelijk moe ten verliezen. Een koele en drogere noordoostelijke wind zal dan de onstabiele laag geleidelijk verdrij ven. De andere storing doet zich voor op het noordelijk deel van de Noordzee in de vorm van een kou front dat naar het zuidoosten gaat. Daarvan verwachten wij weinig of geen uitwerking op het weer in ons land. De zware regens in Oostenrijk en de sneeuwval in de bergen zijn voorbij. De neerslagactiviteit nam sterk af en de doorbrekende zon deed de sneeuw smelten. De tempe ratuur steeg gisteren tot 15 a20 graden tegenover woensdag nog 12 graden. Alle bergwegen in Oosten rijk zijn nu weer begaanbaar, in Zwitserland op drie a vier pussen na. In Zuidoost-Frankrijk is de mis tral gaan liggen- De thermometer wordt daar 28 tot 30 graden, in het noorden 20 tot 25 graden bij on Weerrapporten van gisteravond 7 uur maximum temperatuur en neerslag. Amsterdam zwaar bewolkt 21 0 De Bilt geheel bewolkt 20 0 Deelen zwaar bewolkt 21 0 Eelde licht bewolkt 23 0 Eindhoven zwaar bewolkt 22 0 Den Helder half bewolkt 20 0 Luchth. R'dam zwaar bewolkt 22 0 Twente zwaar bewolkt 22 0 Vilsslngen zwaar bewolkt 22 0 Zd. Limburag licht bewolkt 25 0 Aberdeen zwaar bewolkt 17 0 Barcelona licht bewolkt 25 0 Berlijn lich tbewolkt 26 0 Bordeaux half bewolkt 27 0 Brussel onbewolkt 23 0 Frankfort onbewolkt 28 0 Genève onbewolkt 23 0 Helsinki onbewolkt 26 0 Innsbrück onbewolkt 24 0 Kopenhagen onbewolkt 23 0 Locarno onbewolkt 23 0 Londen geheel bewolkt 23 O Luxemburg licht bewolkt 26 0 Madrid onbewolkt 30 0 Malaga onbewolkt 26 0 Mallorca onbewolkt 31 0 München onbewolkt 23 0 Nice onbewolkt 27 0 Oslo licht bewolkt 26 0 Parijs half bewolkt 27 0 Rome onbewolkt 30 0 Spilt half bewolkt 28 0 Stockholm licht bewolkt 27 0 Wenen onbewolkt 25 0 Zürlch onbewolkt 24 0 Casa Blanca licht bewolkt 24 0 Las Palmas onbewolkt 24 0 Tel Avlv onbewolkt 28 O Tunis onbewolkt 29 0 weer sactiviteit. die zich ook naar Zuid-Engeland uitbreidt. Prognoses voor de komende twee tot drie dagen: Italië af en toe onweer en 25 graden, Griekenland: lokaal onweer. 25 tot 30 graden. Spanje en Portugal: veel zonne schijn. Aan de Middellandsezeekust en op de Balearen 27 tot 30 graden Atlantische kust circa 23 graden. Zuid-Spanje tot 40 graden celsius. In Zuid-Zweden en Finland zomert het ook met 's middags 25 tot 27 graden met slechts plaatselijk ivat regen, in het noorden wordt het niet warmer dan 15 graden celsius. Conclusie: het overgrote deel van Europa houdt mooi en warm zo merweer. Vandaag zonnige perioden en droog behoudens later in Zeeland en Zuid- Holland nog lokaal onweer mogelijk. Zwakke tot matige wind uit oost of noordoost, temperatuurmaxima tus sen 20 en 24 gradene zeewater 15 a 16 graden. Verdere vooruitzichten: tij dens het weekeinde eerst nog wat storing, daarna meer opklaringen en frisser. Vilsslngen 10.49-23 17; Harlngvlletslulzen 12 20-0.00: Rotterdam 0.42-13.33; Scheve- ningen 12.01-0.00; TJmulden 0.02-12.40; Den Helder 3.11-15.57: Harlingen 5.54- 18 29: Delfzijl 8.21-20 40. onder redactie van loessmil Het is waar: zó romantisch is de tijd niet meer waarin we leven, maar je mag je toch best afvra gen waar de rozegeur gebleven is. Rozenkwekers hebben zich jaren lang uitgesloofd om door research, kennis en kruisingen de mooiste roos te kweken. Dat is ze ook wel gelukt, alleen: de roos wilde niet fneer geuren, er 'zat om zo te zeggen geen smaak meer aan. En omdat hét nu een maal zo is dat de geur bij de roos hoort als de schijn bij Je maan, hebben de rozenkwekers gauw rechtsomkeert gemaakt en alles gedaan om het ruikertje rozen weer ruiker te maken. In het Westbroekpark in Den Haag is dat nu te ruiken. Daar wordt voor de vijftiende maal een internationaal rozencon- cours gehouden met als hoogte punt de uitreiking van de gou den roos voor de beste kweker. Daar kun je ook ruiken aan de 'Chinatown'de geurigste roos van de laatste jaren. Het inter nationale rozenconcours wordt opgeluisterd door Haagse en Scheveningse muziekkorpsen, door een poppenkast en een beeldententoonstelling. De kun stenaar Willem Knoppers heeft als extra attractie een fontein gemaakt uit plastic buizen. Uit honderdtien sproeigaatjes stroomt het water als een bewe gend gordijn. Verder is er een rozenquiz voor kinderen, maar de rozen blijven toch de hoofd zaak. Zo'n twintigduizend rozen van driehonderd rassen zijp, er te oewonderen. Vanaf vrijdag 11 juli kan het publiek er te recht. Het Westbroekpark beslaat in totaal twintig hectare. Het is niet direct een van de grootste parken die Den Haag rijk is, maar op die twintig hec tare is wel bijna alles te vinden wat een stadspark aantrekkelijk maakt: borders bijvoorbeeld met houtige en kruidachtige planten en natuurlijk rozen, zover als het oog reikt. Een roos wil in ivarme landen niet groeien. Ze houdt er van dat ie wind door haar haren of beter: blaadjes speelt en daarom groeit de roos in het Westbroek ook als kool. In het Westbroekpark zijn deskundigen aanwezig, de rozenkenners die de jury vormen en uiteraard al les van rozen afweten. Maar ook de leken, doodgewone mensen uit het publiek, mogen er hun mening geven. Behalve rozen zijn in het West broekpark ook achtendertig beeldhouwwerken te zien, de ne gen permanente park-beelden plus nog eens zolang het ro zenconcours duurt negenen- twintig minuten uit het Haagse Gemeentemuseum. Wie de drie honderd rozenrassen wil zien. kan tot eind oktober in dit Haagse park terecht. Er is wel rozegeur. maar geen maneschijn, want het Westbroekpark gaat na zonsondergang dicht. Met zijn spanwijdte van wel drie meter ziet deze mannet'jes-Condor uit Dierenpark Wassenaar er nogal gevaarlijk uit en dat is hij ook: hij is verreweg de grootste en sterkste onder de roofvogels en ziet er zelfs geen been in zijn eigen oppasser aan te vallen. Desondanks hebben dieven het dier een week of twee geleden uit het park ge stolen. gelijk met drie sneeuwuilen (ook geen lieve jongens) en de directie van het park concludeert daaruit dat de dieven 'mannetjes putters en specialisten' geweest moeten zijn. Des te erger is de dief stal, omdat ze in Wassenaar hopen op nakomelingen van het Con- dorpaar (het vrouwtje heeft al eens een ei uitgebroed, maar de ouders hebben het jong toen smakelijk opgegeten), maar wat is in de dierenwereld althans een vrouwtje zonder man? Zó teleur gesteld zijn ze in het park dat de directie er drieduizend gulden voor over heeft om het dier terug te krijgen. Wie zinnige aanwijzin gen over de verblijfplaats van de vogel kan geven, kan die drie mille zó krijgen. Jean-Claude Droyer en Patrick Pelayo. twee ervaren alpinisten, zijn er in geslaagd de bijna 210 meter hoge torenflat van de Parijse wijk Montpamas- se te beklimmen, alsof ze een bergtop moesten veroveren. Om half vijf 's ochtends zetten ze de eerste stap op de buitenkant van het torenhoge gebouw en vier en een half uur later klommen ze met- de tong op de schoenen op het dak, waar ze meteen al ver welkomd werden. Niet door jui chend publiek, maar door de po litie. omdat ze geen vergunning hadden gevraagd voor hun ris kante beklimming. Moeder Giovanna Caratelli kon het niet langer verkroppen dat haar twee zoons moederziel al leen in de Romeinse gevangenis Koningin des Hemsl ('regina coeli') opgesloten zaten. De twee worden vastgehouden wegens overtreding van de wet op verdovende middelen. La mamma stapte er heen, maar kwam niet meer thuis: bewakers betrapten haar op heterdaad, toen ze probeerde haar Marco en Alessandro door de tralies een pakje hasj-sigaretten toe te spe len. De liefhebbende moeder zit nu zelf achter de tralies in Re- blbbia, een andere gevangenis in Rome. Er gaat zeker een dominee voor bij. zei tante Mien in de eerste regels van het boekje over Kampen waarover een paar da gen geleden een en ander in deze rubriek stond. De heer G. F. Hana in Putten heeft daar nog iets aan toe te voegen, want hij weet waar het gezegde 'er gaat een dominee voorbij' van daan komt: vroeger was het de gewoonte, schrijft hij, dat je de dominee vroeg de rest van de familie in te lichten als er een ongeluk of iets dergelijks in een gezin gebeurd was. Zag een ge zelschap mensen dan een domi nee door de straat gaan. dan werd het even stil. omdat ieder een in z'n hart een beetje bang was dat die onheilsboodschap voor hem of haar bestemd kon zijn. Was de dominee zo'n huis voorbij, dan werd er natuurlijk een zucht van verlichting ge slaakt en was het met de stilte ook meteen gedaan. 'Simpkins wil hier in dit bedrijf slagen, zegt hij.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5